زیباییسلامتی

چطور گلاب درست کنیم ؟【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم تا پاسخ سوال چطور گلاب درست کنیم را در اختیار شما قرار دهیم ؛ از گذشته تا به امروز گلاب را به عنوان یکی از بهترین و مفید ترین اسانس ها می شناسند که شهرت بسیار زیادی بین مردم دارد ؛ گلاب برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با گلاب و چگونگی درست کردن آن آشنا کینم.

گلاب چیست ؟

همان گونه که می دانیم گلاب مایعی می باشد که از گل محمدی ساخته شده است و خاصیت بسیار زیاد و مفیدی دارد که همین مسئله موجب جلب توجه افراد بسیاری شده است؛ از گذشته تا به امروز در کشور ایران، افراد بسیاری به دنبال چگونگی درست کردن گلاب بوده اند و همین امر موجب شده که ایران به عنوان نخستین تولید کننده گلاب در جهان محسوب شود؛ لازم به ذکر است که گلاب انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها ویژگی های خاصی دارند.

بهترین زمان برای گرفتن گلاب فصل بهار می باشد زیرا می توان در این فصل گل محمدی را از دامن طبیعت چید و به وسیله آن، گلاب تهیه کرد؛ گلاب خواص درمانی بسیار زیادی دارد که در درمان موارد مختلف بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد؛ این ماده معجزه آسا طبع گرم و معتدلی دارد و هنگامی که از گلاب سه آتیشه به سمت گل سبک و پس از آب میریم طبع گلاب خنک تر می شود زیرا موارد موجود در آن سبک تر می شود.

در واقع می توان شهرستان کاشان را با تولید پانزده هزار تن گلاب بزرگترین تولیدکننده این محصول در جهان دانشت و بعد از کاشان، شهر میمند واقع در استان فارس با بیش از دوازده هزار تن تولید گلاب بزرگترین تولیدکننده این محصول در جهان محسوب می شود و شهر اسپارتای در ترکیه با ۸۵۰۰ تن در رده بعدی تولید گلاب جهان قرار دارد.

چگونه در منزل گلاب درست کنیم ؟

چگونه در منزل گلاب درست کنیم ؟

در ابتدای مقاله ذکر کردیم که گلاب را می توان در فصل بهار که زمان چیدن گل محمدی است تهیه کرد؛ برخی از افراد گلاب را از عطاری ها یا مراکز فروش عرقیجات تهیه می کنند اما برخی نیز خود در منزل گلاب را درست می کنند و در واقع گلاب را می توان به چندیدن روش تهیه کرد؛ از این رو در ادامه مقاله با ما همراه باشید زیرا قصد داریم چگونگی درست کردن گلاب را به چند روش برای شما ذکر کنیم تا شما نیز بتوانید به وسیله یکی از این روش ها، گلاب تهیه کنید:

روش اول :

 1. در ابتدا باید یک قابلمه بزرگ تهیه کنیم تا گلبرگ های رز را داخل آن بریزیم.
 2. پس از آن تا بالاتر از سطح گل برگ ها، آب می ریزیم.
 3. در ادامه زیر قابلمه خود را روشن می کنیم و روی حرارت کم می گذاریم تا آب رنگ گل ها را به خود بگیرد.
 4. پس از آن، در یک آبکش با سایز مناسب، ترکیب را می ریزیم و به وسیله صافی صاف می کنیم و اجازه می دهیم تا ترکیب خنک شود.
 5. در ضمن ممکن است مقداری از عصاره ی گلاب در این روش با آب تبخیر شود.

روش دوم :

 1. در ابتدا باید گلبرگ های گل رز را تمیز بشویید تا آلودگی های روی آن برطرف شود؛پس از آن درون یک قابلمه بزرگ، کاسه فلزی ای را برعکس در وسط قابلمه قرار دهید و گلبرگ های گل رز را اطراف این کاسه بریزید.
 2. در ادامه کاسه دیگری را روی کاسه ای که به حالت برعکس قرار داده ایم بگذارید.
 3. سپس به اندازه کافی آب را به قابلمه اضافه کنید به گونه ای که آب وارد کاسه دوم نشود.
 4. پس از آن درب قابلمه را برعکس بگذارید.
 5. در ادامه باید حرارت را روشن کنید تا آب موجود در قابلمه بجوشد.
 6. پس از آن که آب جوش آمد، روی درب معکوس شده مکعب های یخ را قرار دهید تا بخارهایی که ایجاد می شود سریعتر به مایع تبدیل شوند و آن را به درون کاسه بریزید.
 7. در ضمن باید تا زمان آماده شدن گلاب باید یخ روی در قابلمه بماند و در حالتی که یخ تبخیر شد دوباره چند تکه یخ به آن اضافه کنید؛ اجازه دهید مدت زمان 20 الی 30 دقیقه محتویات داخل قابلمه بجوشد.
 8. هنگامی که گلبرگ های گل رز به رنگ سفید در آمدند، زیر گاز را خاموش کنید.
 9. کاسه را از داخل قابلمه خارج کنید و اجازه دهید تا گلاب خنک شود.
 10. آب گل رز را باید داخل بطری بریزید و در یخچال نگه داری کنید.

روش سوم :

 1. در ابتدا باید کتری بزرگی را روی گاز قرار دهید؛ سپس باید دهانه کتری خود را به وسیله یک لوله به داخل ظرف بزرگ شیشه متصل کنید و باید طول این لوله زیاد باشد زیرا باید حد فاصل بین کتری و ظرف شیشه ای ظرف آب سرد قرار دهید و لوله را در این آب بگذارید تا عمل تقطیر انجام شود.
 2.  در ادامه تا نیمه کتری، گلبرگ گل محمدی بریزید و بعد آب بریزید به گونه ای که روی گلبرگ ها را آب بگیرد.
 3. سپس حرارت گاز را روشن کنید تا آب بجوشد؛ پس از آن هنگامی که آب کتری تمام شد حرارت را خاموش کنید و محتویات لوله را درون یک ظرف خالی کنید و ظرف را در یخچال بگذارید.

به طور کلی چند نوع گلاب وجود دارد ؟

در ابتدا ذکر کردیم که گلاب انواع مختلفی دارد که این گلاب ها به شرح زیر می باشند :

گلاب سنگین : گلاب سنگین نوعی گلاب درجه یک محسوب می شود که از تقطیر کردن بین ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم گل محمدی به همراه ۸۰ لیتر آب به دست می‌آید؛ در نهایت، ۴۰ لیتر گلاب ممتاز حاصل می شود؛ کیفیت این گلاب بسیار بالا می باشد و غلظت خوبی نیز دارد، از این رو می‌توان برای مصارف خانگی از آن استفاده کرد؛ در 100 میل لیتر از این گلاب 35 میلی گرم اسانس وجود دارد.

گلاب سبک : در تهیه کردن گلاب سبک، از حدود ۱۵ الی ۲۰ کیلوگرم گل محمدی باید استفاده کرد؛ به دلیل کاهش مقدار گل محمدی، گلاب سبک قیمت کمتری نیز نسبت به گلاب ممتاز دارد؛ در100 میلی لیتر از این گلاب 15 میلی گرم اسانس وجود دارد.

گلاب دو آتشه : در صورتی که بعد از یک بار انجام فرایند گلاب‌گیری، دوباره به گلاب به دست آمده گل محمدی اضافه شود و فرایند تقطیر کردن دوباره روی آن تکرار شود، گلاب دو آتیشه حاصل می شود؛ غلظت گلاب دو آتیشه بسیار بالا می باشد و طعم تلخی دارد؛ از این نوع گلاب در مصارف خانگی استفاده نمی‌شود، بلکه مصارف درمانی آن بسیار پررنگ است.

گلاب سه آتشه (سه گل ) : در صورتی که فرایند گلاب‌گیری برای بار سوم انجام شود، گلاب سه آتیشه حاصل می شود که معمولاً به مقدار بسیار کم تولید می شود و برای مصارف خاص از آن استفاده می‌شود؛ برای تهیه کردن گلاب سه آتشه بر روی گلاب دو آتشه گل تازه ریخته می شود و دوباره تقطیر می کنند.

گلاب پس آب : اگر بعد از فرایند گلاب‌گیری، روی تفاله‌های گل محمدی آب بریزیم و عمل تقطیر کردن را دوباره انجام دهیم، گلاب رقیقی به نام پس آب تولید می‌شود که کیفیت پایین و عطر آن کم است؛ برای تهیه کردن گلاب پس آب به گل های دیگر پس از یکبار گلاب گیری آب اضافه می کنند.

گلاب چه کاربرد هایی دارد ؟

گلاب چه کاربرد هایی دارد ؟

در واقع همان گونه که گفتیم گلاب را به عنوان یک اسانس معجزه آسا می دانند که برای درمان بسیاری از بیماری ها، درست کردن بسیاری از غذا ها و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد؛ کاربرد های گلاب شامل موارد زیر می باشد :

تسکین گلو درد : گلاب نوعی آنتی بیوتیک محسوب می شود و از این رو دارای خواص ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی می باشد و همین امر موجب می شود تا برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار بگیرد؛ علاوه بر آن، گلاب سیستم ایمنی انسان را تقویت می کند و به درمان بیماری سرماخوردگی کمک بزرگی می کند.

بهبود یافتن بینایی و از بین بردن خستگی چشم : در صورتی که دچار مشکلات بینایی شده اید می توانید گلاب را به صورت قطره چشمی مورد استفاده قرار دهید اما به شرطی که گلاب اصل باشد؛ گلاب برای چشم و بینایی بسیار مفید است و از مبتلا شدن به برخی بیماری ها مانند دژنراتیو ماکولا و آب مروارید جلوگیری می کند؛ برای رفع خستگی چشم ها بسیار مفید واقع شده است.

درمان بیماری های گوارشی : گلاب تاثیر بسیار زیادی در افزایش جریان صفراوی دارد و به سلامت دستگاه گوارش کمک شایانی می کند و موجب درمان مشکلات گوارشی مانند نفخ، معده درد، زخم معده می شود؛ از گلاب برای درمان ریفلاکس استفاده می کنند.

کاهش یافتن فشار خون : به دلیل خاصیت ضد التهابی گلاب، این ماده تاثیر بسیار زیادی در درمان فشار خون بالا دارد و در ضمن به تقویت قلب و جلوگیری از بروز هر گونه مشکلات مربوط به قلب و عروق می شود.

پیشگیری از بروز آلزایمر و ضد استرس : پروتئینی به نام آمیلوئید وجود دارد که بر عملکرد مغز تأثیر بسیار زیادی می گذارد و موجب بروز آلزایمر می شود؛ گلاب بازدارنده عملکرد این پروتئین یعنی آمیلوئید است و بخور گلاب، از ابتلا به زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می کند؛ در ضمن گلاب در بدن به عنوان دیازپام عمل می کند و نوعی  داروی ضد استرس و ضد افسردگی و درمان بی خوابی محسوب می شود.

درمان میگرن و سردرد : خواص دیگر گلاب برای درمان سردرد و میگرن می باشد که در صورت بروز این مشکلات می توانید از گلاب استفاده نمایید و با پارچه ای که آغشته به گلاب است، پیشانی را ببندید؛ با مصرف کردن و بوئیدن گلاب می توانید سردردهای خود را درمان کنید.

درمان مشکلات دهان : در حقیقت ممکن است مشکلات متعددی برای دهان از جمله آفت دهان و خونریزی لثه ها رخ دهد که با مصرف گلاب می توان این مشکلات را برطرف کرد؛ در برخی موارد ممکن است که مخاط خشک شود و خونریزی رخ دهد که به وسیله غرغره کردن گلاب می توان التهابات و هرگونه سرخی در حلق و لوزه و کام و حنجره را برطرف کرد؛ با غرغره کردن گلاب می توان آلودگی و باکتری های دهان را برطرف کرد تا دندان ها و لثه های بسیار مستحکم و سالمی داشت.

درمان مشکلات مجاری تنفسی : گلاب ماده بسیار مناسبی برای نرم کردن و لینت دادن مجاری هوایی و گلو و حلق می باشد و به طور کلی برای مجاری هوایی و ریه ها مفید محسوب می شود؛ از این رو افراد بسیاری مانند مداحان و خوانندگان، آموزگاران، قاریان که از حنجره شان بسیار استفاده می کنند، می توانند از گلاب استفاده نمایند.

درمان بوی بد دهان : در صورتی که به مشکل بوی بد دهان مبتلا شدید می توانید گلاب را در دهان خود قرقره کنید تا دهانتان تا مدتی بوی خوش دهد و نفستان تازه بماند.

درمان مشکلات رحم : کاربرد دیگر گلاب مربوط به درمان مشکلات رحمی می باشد که گلاب و گل سرخ به همراه یکدیگر می توانند به تنظیم دوره ها و کاهش یافتن علائم PMS کمک بزرگی کند و رحم را سالم نگه دارد و عاری از ترشحات، فیبروم ها و تومورها نگه دارد.

مصرف گلاب چه تاثیری بر روی پوست و موی انسان می گذارد ؟

علاوه بر کاربرد های ذکر شده، گلاب برای پوست و موی انسان بسیار مفید می باشد و به دلیل خاصیت مفیدی که دارد بسیاری از افراد به خصوص خانم ها از آن برای درمان مشکلات پوست و موی از آن استفاده می کنند بنابراین سعی خود را کنید تا مقاله ما را با عنوان چطور گلاب درست کنیم را انتها بخوانید؛ در واقع  این خواص به شرح زیر می باشند :

خواص مفید گلاب برای پوست :

 • گلاب موجب نرمی پوست می شود و موجب درخشندگی پوست و سالم و طبیعی ماندن پوست می شود.
 • ترکیبات آنتی اکسیدانی که در گلاب وجود دارد موجب تقویت سلول های پوست می شود.
 • برای پاک کردن پوست از هر گونه آرایش و آلودگی می توان از گلاب استفاده کرد.
 • گلاب موجب متعادل ماندن PH پوست انسان می شود.
 • گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد پیری به کاهش چین و چروک های پوست کمک می کند و از پیری زودرس پوست انسان جلوگیری می کند.
 • در صورت استفاده از گلاب به صورت موضعی می توان اگزما، التهاب پوستی و آکنه و نیز اسکار، بریدگی ها و زخم ها را درمان کرد.
 • گلاب مرطوب کننده، نرم کننده، خنک کننده برای پوست محسوب می شود.
 • در گلاب ویتامین سی وجود دارد که برای رشد سالم پوست ضروری می باشد و قرمزی پوست را کاهش می دهد.
 • می توان از گلاب برای درمان آفتاب سوختگی کمک گرفت.

خواص مفید گلاب برای مو :

 • گلاب از طریق بهبود گردش خون موجب تقویت رشد مو می شود.
 • گلاب با احیا کردن مو کمک بزرگی به نرم کردن مو، کنترل شوره و التهاب می کند.
 • گلاب موجب تقویت پوست سر انسان می شود و سلامت مو را در بر دارد.

مصرف چای گلاب چه خواصی به همراه دارد ؟

مصرف چای گلاب چه خواصی به همراه دارد ؟

چای گلاب نیز مانند مانند بسیاری از نوشیدنی های دیگر با فوایدی و خواصی همراه است که در ادامه خواص آن را برای شما ذکر خواهیم کرد :

 • مصرف چای گلاب موجب هضم عالی غذا می شود و در ضمن موجب کاهش وزن انسان می شود.
 • از چای گلاب برای درمان دیابت، سلامت قلب و… استفاده می شود.
 • مصرف چای گل رز پوست انسان را روشن و سالم تر می کند.
 • در صورتی که مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش های سرسیاه دارید می توانید از چای گلاب نیز برای شستن صورت خود استفاده کنید.
 • مصرف چای گلاب موجب کاهش یافتن درد دوره های قاعدگی زنان می شو؛  چای گل سرخ برای دوره های نامنظم یا درد قاعدگی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

چه ماسک هایی می توان با گلاب تهیه کرد ؟

در واقع به دلیل خواص شگفت انگیزی که گلاب برای پوست صورت دارد، می توان آن را با مواد دیگر ترکیب کرد و به عنوان ماسک برای پوست صورت استفاده کرد؛ چند نمونه از این ماسک های ترکیبی شامل موارد زیر می باشند :

ماسک گلاب و آب لیمو ترش : این ماسک برای درمان جوش صورت می باشد که باید 1 قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه را با 1 قاشق چای خوری گلاب ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، پس از آن اجازه دهید 15 دقیقه روی صورتتان بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

ماسک گلاب و زعفران : 1/2 فنجان گلاب را با 1 قاشق چای خوری زعفرانی که دم کشیده است ترکیب کنید و بر روی پوست صورت خود بمالید، اجازه دهید 5 دقیقه روی پوست صورتتان بماند و سپس با آب سرد خوب شسته شود.

ماسک گلاب و آلوئه ورا : این ماسک برای جای جوش مورد استفاده قرار می گیرد که باید 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را همراه با 1 قاشق غذاخوری گلاب ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بزنید، پس از آن اجازه دهید که 20 دقیقه بر روی پوست صورت بماند و سپس با آب سرد خوب شسته شود.

ماسک گلاب و گلیسیرین : در صورتی که پوست صورتتان خشک است، 5 میلی لیتر گلیسیرین را با 30 میلی لیتر گلاب ترکیب کنید و مقداری از آن را بر روی پوست صورت بمالید و به خوبی ماساژ دهید و پس از آن با یک دستمال تمیز به آرامی پاک کنید.

ماسک گلاب و سرکه سیب : در صورتی که پوست صورتتان چربی است، 5 میلی لیتر سرکه سیب را با 30 میلی لیتر گلاب ترکیب کنید و مقداری از آن را بر روی پوست صورت بمالید و به خوبی ماساژ دهید و پس از آن پوست صورت را با یک دستمال تمیز به آرامی پاک کنید.

ماسک گلاب و روغن زیتون: از این ماسک برای رطوبت رسانی به پوست استفاده می شود که باید 3 قاشق غذاخوری گلاب را با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید و آن را بر روی پوست صورت خود بمالید.

چگونه می توان گلاب اصل را تشخیص دارد ؟

چگونه می توان گلاب اصل را تشخیص دارد ؟

در واقع باید در هنگامی خرید گلاب دقت بسیاری به خرج دهید تا بتوانید گلاب مطمئن و با کیفیتی را برای خود خریداری کنید؛ در هنگام خرید می توانید به موارد زیر توجه کنید تا از انتخاب خود رضایت داشته باشید :

 • از مکان معتبر خریداری کنید : در ابتدا سعی خود را کنید که گلاب و عرقیات مورد نیاز خود را از جای مطمئن و معتبر تهیه کنید و از فروشنده درخواست کنید تا برای شما توضیح دهد گلاب خریداری شده از تقطیر چند کیلو گل بدست آمده است؛ برای واضح بودن موضوع برای شما و طبق تجربه به شما عرض می کنیم که گلاب های موجود در بازار و عطاری ها اکثرا گلاب های ضعیف و سبکی هستند که معمولا حدودا بین ۱۲ تا ۱۵ کیلو گل محمدی برای تولیدشان به کار رفته است.
 • قیمت گلاب را در نظر بگیرید : نکته مهم این است که در صورت بالا بودن قیمت یک محصول دلیل نمی شود که محصول خوب باشد و کیفیت بالایی داشته باشد اما قیمت ارزان و پایین گلاب نیز قطعا نشان دهنده بی کیفیت بودن آن می باشد.
 • به رنگ و شفافیت گلاب توجه کنید : گلابی که اصل است بایستی شفاف و بی رنگ باشد و هیچ گونه رسوب و ناخالصی نداشته باشد؛ لازم به ذکر است که در روی گلاب های سنگین و گلاب دوآتشه اصل کمی ذرات چربی باید مشاهده شود زیرا گل محمدی در فرآیند تقطیر از خود روغن و اسانس تولید می کند.
 • به طعم گلاب توجه کنید : در صورتی که گلاب پرمایه تر و اصطلاحا سنگین تر یا غلیظ تر باشد باید مقداری تلخ تر باشد؛ در واقع این تلخی اذیت کننده نمی باشد و سریع از بین می رود؛ اما نباید گلاب تند باشد و یا موجب سوزش سر زبان شود؛ گلاب اصل در مواردی که در جای خنک و به دور از آفتاب نگهداری شود با گذشت زمان بسیار طولانی نیز بو و طعمش را حفظ می کند  اما در مواردی که گلاب غیر طبیعی بوده باشد پس از گذشت زمان عطر و بوی خود را از دست می دهد.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با گلاب که جزء معروف ترین عرقیجات است آشنا کنیم و پاسخ سوال چطور گلاب درست کنیم را در این مقاله برای شما ذکر کنیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید اطلاعات سودمندی کسب کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با موضوع چطور گلاب درست کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا