عمومی

توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه تزریق بوتاکس بین افراد رواج پیدا کرده است و طرفداران زیادی دارد و افراد از این روش برای از بین بردن چین و چین صورت استفاده می کنند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را درباره توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس، در اختیار شما قرار دهیم.

توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس

این روزها بوتاکس همانند، روش های ساده زیبایی بسیار عادی شده است و کسانی که این روش زیبایی را انتخاب می کنند ، هیچ ترسی برای انجام آن ندارند. اما زمانی که فرد برای اولین بار که تصمیم می گیرد تزریق بوتاکس انجام بدهد ، بی شک کمی دلهره  و ترس خواهد داشت.

در این مقاله ما تمام تلاش خود را بکار گرفته ایم، نکات مهم تزریق بوتاکس را برای افرادی که اولین بار است تزریق بوتاکس انجام می دهند بازگو کنیم تا با خیال راحت تری برای انجام آن اقدام کنند. بوتاکس یک روش درمانی است اما می‌تواند به عنوان یک روش زیبایی استفاده شود.

همانطور که می دانید ، این روش برای کاهش چین و چروک پوست انجام می شود و ماده بوتاکس از ترکیبات سم بوتولیسم به وجود آمده و موجب فلج کردن برخی از عضلات پوست می شود که چین و چروک های صورت را ایجاد می کنند. این روش معمولاً در مطب متخصصان انجام می شود و نیازی به بستری فرد وجود ندارد.این روزها بوتاکس برای موارد مختلفی استفاده می شود و بخاطر همین ، خوب است نسبت به توصیه های مهم تزریق بوتاکس کمی اطلاعات مفید داشته باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟ باید گفت که بوتاکس از سمی به نام سم بوتولونیم ساخته شده است و اثراتی که بر روی پوست صورت می گذارد کاملا موقت می باشد و  دائمی نمی باشد و افراد باید بعد از گذشت مدت زمانی، به همان ناحیه تزریق شده، بوتاکس تزریق کنند. تزریق بوتاکس کاربردهای مختلفی هم چون بالا بردن گوشه لب، محو کردن خطوط و .. دارد. می توان گفت که تزریق بوتاکس، روشی برای جوانسازی پوست می باشد که کم تهاجم است. محلول های تزریق بوتاکس از سم ساخته شده اند و باعث می شود که اعصاب به صورت موقت از کار بی افتد.

بوتاکس چیست؟

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های لازم که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام شود ، از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که رعایت این مراقبت ها به کیفیت نتیجه این کار تاثیر مستقیم می گذارد.

مهم ترین کارهایی که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید ، به شرح زیر است:

خودداری از دست زدن به ناحیه تزریق: اولین کاری که باید بعد از تزریق بوتاکس انجام دهید ، پرهیز از دست زدن ناحیه تزریق است.
مخصوصاً از ماساژ دادن ناحیه مورد نظر در چند روز اول بعد از بوتاکس پرهیز کنید. چرا که این کار باعث می شود مواد تزریق شده در زیر پوست جابجا شود.

از مصرف الکل پرهیز کنید: بعد از تزریق بوتاکس از مصرف الکل خودداری کنید. چرا که مصرف الکل موجب کبودی و تورم بیش از اندازه ناحیه تزریق می شود. بنابراین سعی کنید حدود یک هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف الکل را کنار بگذارید. اگر چه بعد از تزریق بوتاکس احتمال دارد ناحیه مورد نظر دچار کبودی شود. اما با مصرف الکل اوضاع را بدتر کرده و با کبودی های زیادی روبرو خواهید شد. پس  اگر می‌خواهید بعد از انجام این کار دچار مشکل جدی نشوید. برای مدتی مصرف الکل را کنار بگذارید.

 فعالیت های روزانه: هرگز بعد از انجام تزریق بوتاکس فعالیت‌های فیزیکی سنگین انجام ندهید. به طور کلی بعد از بوتاکس نیازی به استراحت کلی نیست و شما می توانید بعد از آن به کارهای روزانه خود رسیدگی کنید. همچنین پیاده روی روزانه هیچ مانعی ندارد و برای سلامتی افراد خوب است، اما بهتر است در روزهای اول فعالیت کمتری انجام دهید.

 پرهیز از خوابیدن روی صورت: در ساعت اولیه بعد از تزریق ، پوست شروع به ترمیم شدن می کند. به خاطر همین ، بیمار نباید روی صورت خود بخوابد، چرا که باعث حرکت مواد تزریق شده می‌شود و عوارض نامطلوبی به همراه خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود در ساعت اولیه حالت عمودی خود را حفظ کنید.

حدوداً بعد از گذشت ۴ ساعت مشکلی برای دراز کشیدن و خوابیدن وجود ندارد. البته همان طور که گفتیم به روی صورت خود نخوابید و برای خوابیدن بعد از چند ساعت اولیه حتما به حالت عمودی بخوابید. معمولا کسانی که به خوابیدن روی شکم و پهلو عادت دارند ، این کار برایشان بسیار مشکل است. اما بدانید که چسباندن صورت به بالش می تواند نتیجه نامطلوبی بعد از تزریق بوتاکس برای شما داشته باشد، پس تمام تلاش خود را برای رعایت این نکته انجام دهید.

ماساژ دادن یا دست زدن: در ساعت اولیه نباید نقاط تزریق شده را لمس کنید و باید از دست زدن به آن ناحیه خودداری کنید. اما بعد از ۵ الی ۶ ساعت می توانید به آرامی صورت خود را با آب و صابون بشورید. دقت داشته باشید، دست زدن به این نواحی می تواند نتیجه کار را برعکس کند. بنابراین این نکته را جدی بگیرید و بدانید که بدترین عواقب این کار می‌تواند باعث انتقال مواد بوتاکس به سایر نواحی دیگر پوست بشود. پس تلاش خود را بکنید که هیچ ضربه ای به نواحی مورد نظر وارد نشود تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

 استحمام بعد از تزریق: یکی از توصیه‌های مهم بعد از تزریق بوتاکس توجه به نحوه استحمام است. همیشه یکی از سوالات رایج مراجعه‌ کنندگان برای تزریق بوتاکس نحوه استحمام بعد از تزریق بوتاکس است. مطمئنا بعد از انجام بوتاکس هیچ مانعی برای حمام رفتن وجود ندارد. اما لازم است یکسری نکات را برای انجام این کار را رعایت کنید و این نکات مهم جزء توصیه های مهم بعد از تزریق بوتاکس به حساب می آید.

شما نباید از آب گرم یا داغ برای استحمام خود استفاده کنید. چرا که بالا بودن دمای آب باعث می شود مواد تزریق شده حالت غیر طبیعی به خود بگیرد که نتیجه نامطلوبی بعد از تزریق بوتاکس شکل خواهد گرفت. بنابراین سعی کنید برای حمام کردن از آب ولرم استفاده کنید و استفاده از آب های بسیار داغ و یا از رفتن به حمام بخار پرهیز کنید.

آرایش بعد از بوتاکس: خانم ها باید در مورد آرایش بعد از بوتاکس توجه کافی داشته باشد. همانطور که گفتیم، بعد از تزریق بوتاکس نباید هیچ فشار یا ضربه به ناحیه مورد نظر وارد شود. بیشتر پزشکان پوست توصیه می کنند، بعد از انجام این کار دو الی سه روز صبر کنند تا تورم و کبودی حاصل از آن کم شود. پس شما می توانید از مواد آرایشی بهداشتی استفاده کنید ، در صورتی که هیچ فشاری بر پوست وارد نشود‌.

بسیاری از موارد مشاهده شده است، بعد از تزریق بوتاکس آرام و بدون هیچ فشاری بر روی پوستشان از مواد آرایشی استفاده کردند. اما هیچ گونه عوارضی را به دنبال نداشته است. اما بهتر است این نکته را رعایت کنید تا شاهد عوارض ناگواری نباشید. نکته مهمی که در مورد لوازم آرایش وجود دارد مواد ترکیبی آنها است. چرا که ممکن است در هنگام استفاده  به پوست شما آسیبی وارد شود و نتیجه این عمل را دچار تغییر کند.

ورزش: معمولا عوارض جانبی بوتاکس در روز های اولیه خود را نشان می‌دهد که در این مدت باید فرد استراحت بیشتری داشته باشد و از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کند. انجام ورزش هایی مانند بدنسازی یا ایروبیک باعث می شود ، فرد دچار سردردهای بسیار شدیدی شود و ممکن است نتیجه بوتاکس را بر هم بزند. بنابراین طی چند روز اولیه از ورزش کردن خودداری کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

 داشتن شرایط لازم برای تزریق بوتاکس

زمانی می توانید این کار را انجام بدهید که شرایط زیر را دارا باشید:

 • در دوران بارداری و شیردهی قرار نداشته باشید.
 • باید از تزریق بوتاکس انتظارات معقولی داشته باشید.
 • در ابتدا سلامتی عمومی بدن شما باید در نظر گرفته شود و اگر دچار بیماری های پوستی و سایر بیماری‌های دیگر هستید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی لازم انجام شود.
 • همچنین اگر نسبت به سم بوتولینیوم که بوتاکس از آن ساخته شده است ، حساسیت داشته باشید نمی توانید تزریق بوتاکس انجام دهید.
 • کسانی که دارای اختلالات عصبی و عضلانی هستند ، نمی توانند این کار را انجام دهند.

نکات مهم در انتخاب بهترین دکتر تزریق بوتاکس

 • بهترین پزشک دقت و صبر بالایی دارد.
 • دادن اطلاعات کافی و مهم در مورد انواع مختلف بوتاکس
 • تحقیق درباره پزشک
 • بررسی رزومه پزشک
 • کمک از اینترنت
 • کمک از اطرافیان و استفاده از تجربه آن ها

سن مناسب برای بوتاکس

این سوال برای خیلی ها پیش می آید که در چه سنی می توان تزریق بوتاکس انجام داد. سن مناسب برای این کار برای هر فردی متفاوت است. بیشتر پزشکان توصیه می کنند ، زمانی این روش را برای زیبایی انتخاب شود که چین و چروک هایی روی صورت ظاهر شود و با انجام آن احساس خوبی به شما دست دهد.

در حقیقت زمانی چین و چروک ها بر روی چهره پدیدار می شود که کلاژن سازی پوست به حد قابل توجهی پایین می آید و فرد در چنین سنی باید این عارضه روبرو می‌شود و علائم پیری را در صورت خود می بیند. در این شرایط باعث می‌شود ، فرد احساس خوبی نداشته باشد و به این فکر می‌افتد که برای از دست دادن زیبای خود چاره ای بیندیشد.

در این شرایط بهترین راه برای جلوگیری از آن ، تزریق بوتاکس است تا رفع چین و چروک صورت شود و فرد بتواند زیبایی خود را حفظ نماید. اما شما تا زمانی می توانید این کار را بکنید که چین و چروک های شما حالت عمیقی به دست نیاورده باشد.

برخی از افراد هستند که برای این کار خیلی زود اقدام می کنند و در رده سنی قبل از ۳۰ سالگی قرار دارند. اما در این مواقع بهترین متخصص کسی است که به جای انجام تزریق بوتاکس ، مراقبت‌های لازم پوست را به چنین افرادی توصیه می کند. افرادی که هنوز در سنین جوانی قرار دارند می توانند با تغییرات سبک زندگی و رژیم های غذایی و همچنین مقابله با آسیب های پوستی مانند نور آفتاب تاثیر بسیار زیادی بر روی حفظ جوانی پوست و سلامتی آن مشاهده کنند‌.

عوارض تزریق بوتاکس

این عمل زیبایی یا درمانی مانند هر اقدامات دیگری دارای عوارض طبیعی می باشد که بهتر است با آنها آشنا شوید و راه های مقابله یا پیشگیری از آنها را بدانید. معمولا انجام بوتاکس با اثراتی مانند کبودی ، ورم ، سردرد  حالت تهوع و درد در ناحیه ، حالت کشیدگی همراه است که این علائم کاملاً طبیعی می باشد و جای هیچ نگرانی نیست. علائم نام برده شده بعد از مدتی از بین می رود که برای کاهش آن روش های مختلفی وجود دارد.

احساس درد: میزان دردی که فرد حین تزریق بوتاکس تجربه می کند، به آستانه درد او نیز بستگی دارد و اغلب افرادی که برای تزریق یوتاکس مراجعه می کنند، می توانند درد را به خوبی تحمل کنند. برای این که حین تزریق بوتاکس درد کم تری را تجربه کنید، می توانید یک ساعت قبل، از دارو استامینوفن استفاده کنید. هم چنین می توانید از پزشک خود درخواست کنید تا از پماد بی حسی برای شما استفاده کند.

حالت تهوع و سر درد: یکی از شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس سر درد و حالت تهوع می باشد که معمولا خفیف می باشد و به طور معمول این عارضه در افرادی رخ می دهد، که برای اولین بار است تزریق بوتاکس انجام می دهند و این عارضه بعد از سه الی چهار روز از بین می رود.

قرمزی پوست: یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به درمان های مختلف، قرمزی پوست می باشد. این عارضه خفیف می باشد و در چند ساعت اولیه از بین می رود و نیاز به نگرانی نمی باشد. شدت قرمزی که در پوست افراد ایجاد می شود، به میزان تزریق بوتاکس، میزان ضخامت سوزن و مهارت پزشک بستگی دارد. افراد می توانند با استفاده از سوزن های با کیفیت، تزریق آهسته، استفاده از کمپرس سرد و … از شدت قرمزی پوست بکاهند.

عفونت: در محیط های درمانی و بهداشتی تا به حال عفونتی گزارش نشده است، زیرا محلول های بوتاکس را در دمای چهار درجه سانتی گراد نگهداری می کنند و تا یک ماه، نشانه ای از رشد هیچ گونه باکتری دیده نمی شود. توصیه می شود قبل از تزریق بوتاکس، پوست را به خوبی استریل کنید تا خطر عفونت کاهش پیدا کند.

افتادگی پلک: یکی از عارضه هایی که امکان دارد افراد بعد از تزریق بوتاکس، به این عارضه دچار شوند افتادگی پلک می باشد و این عارضه بیشتر در افرادی اتفاق می افتد، که در مراکز غیر درمانی تزریق بوتاکس انجام داده اند. این عارضه به طور معمول بین دو روز تا دو هفته قابل مشاهده می باشد.

چهره مصنوعی: یکی دیگر از عوارض بوتاکس چهره ای مصنوعی و بی احساس می باشد، که می توان گفت این عارضه به دلیل این است که فرد بیش از اندازه بوتاکس تزریق کرده باشد. برای این که افراد دچار این عارضه نشوند پزشک متخصص دوز پایینی از بوتاکس را تزریق می کند و نتایج به دست آمده یک ماه بعد از این که تزریق انجام شده است، قابل مشاهده می باشد.

عوارض تزریق بوتاکس

برند های مختلف بوتاکس

برند بوتاکس: برند بوتاکس نام یکی از شرکت هایی می باشد که برای زیبایی صورت و از بین بردن چین و چروک صورت، سم بوتولونیم را تولید می کند و لازم به ذکر است که این شرکت جزء اولین شرکت هایی می باشد که این مایع را تولید کرده است و یکی از بهترین برند بوتاکس می باشد. توکسین هایی که در این مایع وجود دارد، می تواند باعث شود که چین و چروک های صورت به راحتی از بین بروند که دائمی نمی باشد.

برند مسپورت: این برند بوتاکس کاملا ایرانی می باشد و می تواند با برند های خارجی بوتاکس رقابت کند. برند مسپورت از سازمان غذا و دارو تاییدیه دارد و نسبت به برندهای بوناکس خارجی هزینه کم تری دارد. افراد با تزریق این برند از بوتاکس می توانند، چین و چروک صورت  خود را به طور موقت از بین ببرند. این برند بوتاکس تا 6 ماه ماندگاری دارد و هم چنین باید بیان کنیم، که عارضه های تزریق این نوع بوتاکس کم می باشد.

برند زئومیت: این برند بوتاکس توسط شرکتی آلمانی ساخته شده است و دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارو می باشد. کشور آلمان قطب دارو در اروپا می باشد  و این محصول که در شرکت آلمانی تولید شده است، جزء یکی از بهترین برند های بوتاکس می باشد. افراد با استفاده از این دارو می توانند خطوط صورت خود را به طور موقت از بین ببرند. این برند از بوتاکس حدودا چهار الی شش ماه ماندگاری دارد و بعد از آن افراد باید برای تزریق مجدد اقدام کنند.

برند آزالو: این برند از بوتاکس، توسط شرکتی به نام گالدرما ساخته شده است و این نوع بوتاکس  به شکل موضعی توسط بهترین دکتر بوتاکس، تزریق می شود و بیشتر در ماهیچه ها باقی می ماند. در سال 2009 در انگلیس این برند به عنوان جایگزین بوتاکس معرفی و شناخته شده است. این محلول بوتاکس حدودا چهار ماه بر روی پوست باقی می ماند و عوارض کم تری را به همراه دارد.

برند دیسپورت: این نوع بوتاکس جزء محبوب ترین ها  می باشد. افراد  می توانند با استفاده از این برند خطوط صورت، مخصوصا خطوطی که بین دو ابرو به وجود آمده از بین ببرند.

کلام آخر

همانطور که گفتیم ، بوتاکس یکی از رایج ترین روش های زیبایی است که هدف اصلی آن حذف چین و چروک ها و اثرات پیری می باشد. برای این که بهترین نتیجه را داشته باشید ، بهتر است توصیه و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس را جدی بگیرید.

امیدواریم مطالب مقاله توصیه های مهم برای تزریق بوتاکس، برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. هم چنین می توانید برای داشتن اطلاعات کامل درباره بهترین برند بوتاکس به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

2.2/5 - (5 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا