روانشناسی

معرفی 5 تست شخصیت شناسی ازدواج【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم به معرفی 5 تست شخصیت شناسی ازدواج بپردازیم. نیاز به داشتن رابطه پایدار، صمیمی و همراه با عشق و محبت از مهم ترین دلایلی است که در نهایت جوانان را به سمت ازدواج و تشکیل خانواده سوق می دهد. بیشتر افراد تمایل دارند پارتنری مشابه خود از نظر جذابیت، هوش، تحصیلات، جایگاه اجتماعی، شرایط اقتصادی، عقاید مذهبی و … انتخاب کنند تا بتوانند با درک متقابل یک دیگر، سالیان درازی در کنار هم زندگی کنند.

شخصیت شناسی ازدواج چیست؟

ازدواج پیمان مقدسی است که همراه با شادی و عشق دو فرد با یک دیگر انجام می دهند؛ این دو به دنبال یک زندگی، رابطه سالم و با محبت هستند. از این رو شناخت ویژگی های شخصیتی زوجین، در آینده ازدواج و رضایت آن ها از زندگی نقش بزرگی دارد. در واقع می توان گفت؛ ازدواج پیوند بین دو تیپ شخصیتی است. هر کدام از زوجین با ویژگی های شخصیتی منحصر به فرد خود، عقاید مختلف، سبک زندگی متفاوتی که در آن رشد یافته اند وارد یک زندگی مشترک می شوند و هر چه این شخصیت ها آشنایی بیشتری با یکدیگر داشته باشند شانس موفقیت در زندگی زناشویی برای آن ها افزایش پیدا می کند. شخصیت شناسی ازدواج می تواند به آن ها کمک کند تا شخصیت خود و طرف مقابل را بهتر بشناسند، می توانند پیش بینی بهتری از رفتار شریک زندگی خود در موقعیت های گوناگون داشته باشند همچنین به چشم اندازی از زندگی مشترک خود در آینده برسند.

شخصیت شناسی ازدواج چیست؟

اهمیت شرکت در تست شخصیت شناسی ازدواج

تست شخصیت شناسی ازدواج، برای ایجاد شناخت، میزان سازگاری و هماهنگی زوجین با یک دیگر بسیاری ضروری است. تست شخصیت شناسی ازدواج این امکان را در اختیار همه قرار می دهد که شخصیت خود و فرد مقابلشان را به کمک روش های علمی بشناسند. رسیدن به شناخت مناسب، به خصوص در دوران پیش از ازدواج علاوه بر درک بهتر طرفین از یک دیگر، سبب درک بهتر انتظارات و توقعات واقع بینانه از زندگی و مسائل مرتبط به آن می گردد.

این تست ها برای ازدواج و همچنین موفقیت در زندگی مشترک زوجین بسیار اهمیت دارد؛ همچنین به زوج ها کمک می کند تا با شناخت حفره های درونی و مشکلات شخصیتی خود، به دنبال راهکارهای درمانی رفته و در جهت تقویت سلامت روان خود گام بردارند.

تست شخصیت شناسی ازدواج، برای کنار آمدن و به تفاهم رسیدن بر سر ارزش ها و باورهای اخلاقی، می تواند تاثیر گذار باشد. البته مقوله ازدواج، بستن پیوند زناشویی با وجود تمام تفاوت های فرهنگی و شخصیتی بر پایه تعهد، عشق و همدلی می باشد. زندگی زناشویی یعنی قدم گذاشتن در مسیری ناهموار که لازمه به سلامت عبور کردن از این مسیر، همدلی و همکاری می باشد. یکی از اصول مهم در پاسخگویی به این سوالات این است که طرفین باید با صداقت کامل به سوالات پاسخ دهند تا به نتایج مطلوبی دست پیدا کنند. لازم به ذکر است نتایجی که از تست ها به دست می آید و مشاور به شما می گوید، به معنای اجبار در تصمیم گیری نیست و مشاور تنها شما را براساس نتایج تست ها راهنمایی می کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

خیلی از اشخاص این تصور نادرست را دارند که تست دادن بیهوده می باشد یا به دلیل هزینه هایی که مشاوره قبل از ازدواج و تست های شخصیت شناسی دارند، تمایلی به انجام این تست ها ندارند اما لازم است یادآوری کنیم که مجموع هزینه های این موارد به هیچ عنوان با هزینه های عروسی قابل قیاس نیست.

سوالات تست شخصیت شناسی ازدواج براساس نوع آزمون انتخابی متفاوت است، اما به طور کلی موارد زیر در این تست ها مورد ارزیابی قرار می گیرد:

 • مسائل مالی
 • توانایی حل مسئله و تعارض
 • معیارها و اهداف ازدواج
 • عقاید مذهبی و فرهنگی
 • مسائل جنسی
 • روابط با دوستان و خانواده
 • تقسیم وظایف در خانه
 • سبک زندگی
 • مهارت های ارتباطی
 • فرزند آوری

5 تست شخصیت شناسی ازدواج

تست MMPI2

آزمون شخصیتی مینه سوتا یا MMPI توسط هاتاوی و مک کنیلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته شده است. آزمون MMPI2 در سال 1989 منتشر شده است. این آزمون برای افرادی که بیشتر از 18 سال هستند مناسب می باشد. این آزمون شامل 567 سوال است و مدت زمانی که برای پاسخگویی آن در نظر گرفته می شود 2 ساعت است. تست MMPI2 با 10 مقیاس بالینی طراحی شده است که رفتارهای غیرطبیعی انسان را ارزیابی می کند.

تست طرحواره یانگ

تست طرحواره یانگ در سال 1998 توسط یانگ برای یافتن طرحواره های ناسازگار اولیه شخص طراحی شد. این آزمون شامل 232 سوال است و مدت زمان پاسخگویی آن 25 دقیقه در نظر گرفته شده است؛ در این تست 15 طرحواره ناسازگار که عبارتند از محرومیت هیجانی، بی ثباتی، بی اعتمادی، بد رفتاری، انزوای اجتماعی، بیگانگی، نقص، شرم، شکست، وابستگی، بی کفایتی، آسیب پذیری در برابر ضرر و بیماری، گرفتاری، خود تحول، اطلاعت، ایثار، بازداری هیجانی، معیارهای سرسختانه، استحقاق، خویشتنداری و خود انظباطی ناکافی اندازه گیری می شود.

تست کتل

تست شخصیت شناسی کتل توسط ریموند برنارد کتل، روان شناس مشهور انگلیسی ـ آمریکایی در قرن بیستم میلادی تدوین شده است. این آزمون بر اساس 16 عامل تدوین شده است و افرادی که بیشتر از 16 سال هستند، امکان شرکت در این آزمون را دارند. تست شخصیت شناسی کتل 178 سوال دارد و مدت زمان پاسخگویی آن 20 دقیقه است.

تست NEO

اولین نگارش این آزمون در سال 1985 توسط پال کاستا جونیور به همراه رابرت آر مک کری ارائه شد که شامل 3 مقیاس اصلی روان آزردگی، برونگرایی و گشودگی ذهنی بود ولی بعدها 2 مقیاس دیگر یعنی وجدان و توافق پذیری به آزمون اضافه شدند. امروزه تست نئو در دو نوع مختلف انجام می شود؛ نسخه اولی که 240 سوال دارد و علاوه بر 5 عامل اصلی شخصیت 55 عامل دیگر را هم می سنجد یا نسخه به روز تر آن با 60 سوال که تنها 5 عامل اصلی را اندازه گیری می کند.

شخصیت شناسی هارتمن

تست شخصیت شناسی هارتمن براساس 4 رنگ: قرمز (قدرت)، آبی (صمیمیت)، سفید (صلح و آرامش)، زرد (لذت و تفریح) دسته بندی شده است و یکی از این رنگ ها در شما غالب است و خصوصیات آن بیانگر ویژگی های شخصیتی شماست. این آزمون دارای 45 سوال است و مدت زمان پاسخگویی آن 10 دقیقه است.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

بسیاری از جوانانی که قصد ازدواج دارند تصور می کنند، بهترین زمان مراجعه برای مشاوره و انجام تست مشاوره ازدواج در مراحل آخر آشنایی است. اما باید بدانند مشاوره ازدواج از ابتدای مراحل آشنایی می تواند آن ها را در مسیر درست شناخت یاری کند. مشاوره ازدواج به افراد کمک می کند بدون احساس وابستگی و به دور از هیجان، برای ازدواج تصمیم بگیرند. به همین دلیل بهتر است زوجین از ابتدای مسیر مشاوران و پزشکان متخصص را در کنار خود داشته باشند تا مسیر درست را به آن ها بیاموزند. شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج مزایایی نیز دارد که از مهم ترین مزایای مشاوره قبل از ازدواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یادگیری مهارت های زندگی زناشویی: هنگامی که زوج ها بدون هیچ آگاهی و اطلاعاتی از مهارت های زندگی زناشویی اقدام به ازدواج می کنند با مشکلات مهمی در طول زندگی خود مواجه می شوند؛ مشاوره پیش از ازدواج به خوبی کمک می کند که زوج ها، مهارت های مورد نیاز زندگی زناشویی را بیاموزند و با آمادگی بیشتری برای ازدواج اقدام کنند.

شناخت نسبی از یکدیگر: همه افراد لایه های پیدا و پنهانی در شخصیت خود دارند که امکان دارد دیگران هیچ اطلاعاتی از آن نداشته باشند. مشاوره و تست شخصیت شناسی ازدواج به خوبی می تواند این لایه های شخصیتی را مشخص کند. روان درمانگران و مشاوران ازدواج با تحلیل تست و جلسات مشاوره می توانند میزان مطابقت شخصیت دو فرد را تعین کنند.

کمک به شناخت بهتر خود: در بیشتر مواقع، افراد شناخت درستی از خودشان ندارند؛ این اتفاق گاهی باعث می شود که دست به انتخاب های ناآگاهانه و نادرست بزنند. تست ها و مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند که افراد نسبت به توانایی های خود شناخت بیشتری پیدا کنند.

تصمیم گیری واقع بینانه: احساسات بیش از حد و کنترل نشده، آفت رندگی هر فردی هستند. این احساسات می توانند انتخاب های زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهند و موجب شوند که تصمیم گیری های فرد با تکیه بر احساسات او انجام گیرد.

تصمیم گیری بدون دخالت دیگران: هر زمان که صحبت از ازدواج دو نفر می شود، خانواده و دوستان نزدیک سعی می کنند به هر طریقی در انتخاب همسر آینده به آن ها مشاوره دهند؛ در بسیاری از مواقع نظرات شخصی نیز دخیل می شوند و از حالت مشاوره به دخالت تغییر پیدا می کند. کمک گرفتن از یک مشاور متخصص در کنار انجام تست شخصیت شناسی ازدواج به یک تصمیم آگاهانه و دور از دخالت دیگران منجر می شود.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

بهترین مرکز تست شخصیت شناسی ازدواج

بسیاری از افرادی که قصد ازدواج دارند به دنبال پیدا کردن مرکز معتبری هستند که خواسته های مراجعین را بتواند تامین کند. مراجعه به بهترین کلینیک روانشناسی و کمک گرفتن از یک مشاور کارآزموده می تواند آن ها را به سمت انتخاب درست تشویق کند. توجه داشته باشید، مرکزی را انتخاب کنید که نام و نشانی مشخصی دارد و امکان تحقیق درباره پیشینه آن ممکن است؛ البته برای انتخاب بهترین مرکز تست شخصیت شناسی ازدواج لازم است به نکات دیگری نیز توجه نمایید از جمله:

 • بهره گیری از روانشناسان مجرب و دارای سطح علمی بالا در حوزه های مختلف روانشناسی
 • مجهز بودن مرکز به امکانات و تجهیزات نوین
 • هزینه های مشاوره ازدواج و تست های شخصیت شناسی باید مقرون به صرفه باشد که اکثر مراجعین بتوانند از این خدمات استفاده کنند.
 • باید دسترسی کلینیک به وسایل حمل و نقل عمومی بسیار خوب باشد.

اگر ساکن تهران هستید و به دنبال مرکزی برای انجام مشاوره و تست های پیش از ازدواج می گردید، می توانید مقاله بهترین کلینیک روانشناسی در تهران را مطالعه نمایید.

کلام آخر

اگر قصد دارید طعم رابطه ای شیرین و سالم را بچشید، لازم است تست شخصیت شناسی ازدواج و مشاوره های پیش از ازدواج را جدی بگیرید. انجام این تست ها به شما کمک می کند که خودتان و طرف مقابلتان را بهتر بشناسید؛ این کار شما را در یک دید واقع گرایانه قرار می دهد و در نهایت به تصمیم گیری منطقی منجر می شود. با انجام این تست ها می توانید با اعتماد و اطمینان بیشتری به زندگی مشترک وارد شوید و آرامش بی نظیری را در زندگی خود تجربه نمایید.

از شما سپاس گزاریم که ما را تا انتها مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی بر این داشته تا شما را با بهترین تست شخصیت شناسی ازدواج آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود، در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهادی می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

امتیاز دهید

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا