جراحی بینیجراحی زیبایی

جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کامل تری را درباره جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟ را در اختیارتان قرار دهیم. جراحی بینی ، جزء یکی از مهم ترین و رایج ترین جراحی های زیبایی می باشد، که تاثیر بسزایی در زیبایی چهره افراد دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار دهیم.

بینی گوشتی چه ویژگی هایی دارد

جراحی بینی گوشتی یکی از پر ریسک ترین انواع جراحی زیبایی است. چرا که بینی گوشتی ویژگی هایی دارد که نسبت به زیبا شدن مقاومت نشان می دهد. بهتر است ابتدا با این ویژگی ها آشنا بشویم. بینی گوشتی به بینی هایی اطلاق می شود که در بخش انتهایی خود دارای پوستی ضخیم و چرب است. بینی گوشتی فقط پوست ضخیم تری دارد و در زیر پوست هیچ گوشت و ماهیچه ای دیده نمی شود. بینی گوشتی متاسفانه غضروف ضعیفی دارند و همین کار جراح را نیز سخت تر می کند. از دیگر علائم و نشانه های یک بینی گوشتی می توان موارد زیر را نام برد.

 • بینی گوشتی پوست چرب دارند و منافذ زیادی روی بینی دیده می شود.
 • غضروف نوک بینی پهن است اما بافت ضعیف و ارتجاعی دارد.
 • پره های بینی های گوشتی بیش از اندازه باز است و یا بلندتر ، ضخیم تر
 • نوک بینی گوشتی بزرگ است.
 • از نمای جلو بینی گوشتی پهن است و از نمای کناری بلند است.

در صورتی که علائم گفته شده روی بینی شما دیده می شود، شما از یک بینی گوشتی برخوردار هستید. جراحی بینی گوشتی امروزه با پیشرفت تکنیک های جراحی بینی به سختی گذشته نیست و نتایج طولانی مدت و خوبی بعد از جراحی حاصل می شود.

جراحی بینی گوشتی چگونه انجام می شود

در گذشته تنها یک تکنیک برای کوچکتر کردن بینی ها وجود داشت که در آن غضروف را تراشیده و کوچک می کردند. این روش برای بینی گوشتی نتیجه بخش نبود، زیرا پوست ضخیم زمان زیادی برای جمع شدن نیاز داشت و شاید تا 2 سال زمان نیاز باشد که نتیجه عمل خود را نشان دهد. از طرفی بعد از گذشت مدتی به علت ضعیف شدن غضروف ، بینی به سمت پایین متمایل می شد و عملا آنچه بیمار از عمل جراحی بینی انتظار داشت اتفاق نمی افتاد، اما امروزه عمل بینی گوشتی مانند، گذشته نیست و تکنیک های خوبی برای انجام جراحی بینی گوشتی ابداع شده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

امروزه با توجه به اینکه ساختار غضروف داخل بینی گوشتی ضعیف است، جراح ابتدا اسکلت بندی داخلی بینی را اصلاح و قوی می کند. تقویت غضروف بینی از آنجایی اهمیت دارد، که پوست ضخیم بینی گوشتی سنگین است و اگر روی پایه قوی سوار نشود بعد از مدتی افتاده به نظر می رسد.

جراح با برداشتن غضروف از قسمت هایی از بینی که غضروف اضافه دارد ، آن را به نواحی که غضروف بندی ضعیف است پیوند می زند. این قسمت از سخت ترین مراحل عمل بینی است. زیرا در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، نتیجه عمل آنچه باید باشد نمی شود. البته در صورتی که غضروف بینی صلاحیت برداشته شدن را نداشته باشد، جراح از قسمت گوش غضروف برداری نموده و به بینی پیوند می زند. این کار بیشتر برای افرادی که در تصادف دچار مشکل شده اند کارایی دارد. حال نوبت به برداشتن لایه هایی از پوست می رسد. این کار باید با دقت و حوصله انجام گیرد زیرا در صورت عدم دقت ممکن است خون رسانی به قسمت نوک بینی با اختلال روبه رو شود. با نازک کردن چربی های تشکیل دهنده ی بافت نرم نوک بینی تقریبا جراحی بینی پایان می یابد.

اقدامات قبل از انجام جراحی بینی گوشتی

تا اینجا متوجه شدید که عمل جراحی بینی گوشتی سخت تر از دیگر انواع بینی است. پس انتخاب یک پزشک جراح خبره و با تجربه کمک زیادی به گرفتن بهترین نتیجه می کند. پس اولین اقدام شما برای انجام جراحی بینی انتخاب پزشک است. با توجه به تعداد زیاد پزشکان جراح انتخاب بهترین پزشک کمی سخت به نظر می رسد.

اما می توانید رزومه پزشک را بررسی نمایید و نتایج افرادی که بینی آنها شبیه به بینی شماست مقایسه نموده و بهترین پزشک را انتخاب نمایید. قبل از انجام جراحی بینی پزشک آزمایشات لازم را انجام می دهد و در صورت نیاز ، بدن شما آماده انجام این جراحی می کند.

پس برای انجام جراحی عجله نکنید و داروهای تجویز شده را مرتب مصرف نمایید و با آمادگی کامل وارد اتاق جراحی شوید. دقت داشته باشید قرار است عمل سختی روی شما انجام گیرد و بدنتان باید آماده این عمل باشد. بهتر است انتظار منطقی از جراحی بینی گوشتی داشته باشید. ساختار بینی شما به شکلی است که برای زیبا شدن آن نمی توانید مدل های فانتزی انتخاب کنید. با توجه به اینکه شما بینی گوشتی دارید حتما دیگر اعضای صورت شما نیز کمی درشت تر از افراد دیگر هستند. افلاطون زیبایی را هماهنگی کل با اجزا می داند و این یعنی دارندگان بینی گوشتی باید به این نکته توجه کنند که داشتن بینی خیلی کوچک در صورت آنها تناسب نخواهد داشت. اما قبل از ورود به اتاق عمل باید به مواردی توجه کنید که در این اینجا به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • یک روز قبل از جراحی به میزان کافی مایعات استفاده کنید.
 • حتما حمام کنید؛ شاید تا چند روز آینده نتوانید حمام بروید.
 • آقایون باید ریش خود را اصلاح کنند.
 • خانم ها باید آرایش خود را پاک کنید و لاک نداشته باشند.
 • زیور آلات و ساعت خود را به بیمارستان نبرید.
 • 8 ساعت قبل از جراحی چیزی میل نفرمایید.
 • مدارک پزشکی را فراموش نکنید.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است

همانطور که قبلا گفتیم در تکنیک های قدیمی جراحی بینی گوشتی احتمال شکست در عمل جراحی بالا بود، اما امروزه با ابداع روش های جدید جراحی بینی گوشتی احتمال برگشت پذیری عمل به مقدار زیادی کاهش یافته است. اما نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت آنها می توانید به بهتر شدن فرم بینی و موفقیت در عمل کمک زیادی بکنید. یکی از این نکته ها انتخاب پزشک است. باید توجه داشته باشید که عمل جراحی بینی گوشتی سخت تر از دیگر انواع بینی است و در صورتی که پزشک در کار خود تبحر نداشته باشد احتمال شکست در جراحی افزایش می یابد.

نتیجه جراحی بینی گوشتی در طولانی مدت خود را نشان می دهد. ساختار بینی گوشتی به شکلی است که بعد از عمل ممکن است تا دو سال زمان نیاز باشد تا بینی شما شکل اصلی خود را پیدا کند. پس صبر داشته باشید و در این مدت آنچه پزشک از شما خواسته است را با دقت انجام دهید.

مراقبت های بعد از انجام جراحی بینی گوشتی

حال که عمل جراحی بینی را انجام داده اید باید یک سری موارد را رعایت نمایید، تا نتیجه بهتری از عمل بگیرید همچنین دچار مشکلات و عوارض بعد از انجام عمل بینی نشوید.

 • تا چند ساعت بعد از جراحی روی گونه ها و چشم های خود از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
 • زیر سر خود بالشت قرار دهید تا سرتان از بدنتان بالاتر قرار گیرد.
 • بهتر است طاق باز بخوابید.
 • بعد از جراحی از خوردن غذاهای سفت پرهیز کنید و بهتر است با سوپ و غذاهای نرم شروع کنید.
 • غذاهای تند و پر ادویه را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • احتمال خروج خون آبه تا 3 روز بعد از عمل جراحی طبیعی است. سعی کنید با تعویض پانسمان محیط بینی را پاکیزه نگه دارید.
 • ورم های ایجاد شده بعد از عمل تا 3 روز بعد از جراحی از بین می روند.
 • از خوردن نوشیدنی های الکی پرهیز کنید، زیرا رگ ها را گشاد می کند و احتمال خونریزی را افزایش می دهد.
 • تا یک ماه عینک نزنید و با دهان باز عطسه کنید.
 • به هیچ عنوان فین نکنید و ترشحات بینی را به آرامی تخلیه کنید.
 • تا سه هفته بعد می توانید ورزش کردن را شروع کنید، ولی باید مراقب ضربه خوردن بینی تان باشید.
 • سعی کنید به آرامی لبخند بزنید و از حرکات شدید ماهیچه های صورت پرهیز کنید.
 • تا یک ماه استخر رفتن را تعطیل کنید.
 • برای خود مسواک نرمی تهیه کنید و به آرامی مسواک بزنید.

بعد از جراحی بینی گوشتی چه مواردی خطرناک است

بعد از عمل جراحی در صورتی که موارد زیر را در شما اتفاق افتاد باید با پزشک معالج تماس بگیرید.

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • خونریزی ( منظور خون آبه نیست)
 • درد زیاد در ناحیه بینی و اطراف آن
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب بالا
 • سرگیجه و بی حالی
 • جوش های پوستی زیاد

تزریق کورتون چه نقشی در نتیجه جراحی بینی گوشتی دارد

همانطور که قبلا گفتیم جراحی بینی گوشتی به دلیل ساختار پوست بینی تا مدت ها با ورم همراه است و تا وقتی ورم ها از بین نروند عملا مدل و فرم بینی مشخص نخواهد شد. کاهش ورم از 6 ماه تا 2 سال متغیر است و در صورتی که بعد از مدت مشخصی بستن بینی با چسب نتایج به شکلی که پزشک در نظر دارد پیش نرود ممکن است پزشک تزریق کورتون را تجویز نماید.

کورتون ماده ای این که به صورت طبیعی در بدن به کمک غدد فوق کلیوی ساخته می شود. این ماده از ایجاد عفونت و تورم نقش اساسی بازی می کند. اصولا در درمان بیماری هایی مانند رماتیسم از داروهایی که کورتون دارند استفاده می شود.

از این رو بعد از انجام عمل جراحی بینی گوشتی برای کاهش ورم نوک بینی از کورتون استفاده می شود. تزریق بیش از اندازه ی کورتون در بدن بدون تجویز پزشک خطرات زیادی برای افراد دارد.

تزریق کورتون چه نقشی در نتیجه جراحی بینی گوشتی دارد

هزینه عمل جراحی بینی گوشتی

متاسفانه عمل جراحی زیبایی بینی تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرد از این رو تمام هزینه ها بر عهده فرد است. اما در بین پزشکان جراح بینی اختلاف قیمت مشاهده می شود که دلایل آن را می توان در موارد زیر دانست.

 • تجربه و مهارت پزشک

طبیعی است که پزشک معالج به میزان مهارت خود هزینه بیشتری برای درمان بیماران خود دریافت نماید.

 • بیمارستان

بسته به امکاناتی که در بیمارستان تدارک دیده شده است ممکن است هزینه متفاوتی در خواست بشود.

 • پیچیدگی عمل جراحی

در صورتی که در اثر بیماری و یا تصادف نیاز به عمل جراحی بینی داشته باشید و نحوه پیوند غضروف پیچیده باشد ممکن است هزینه بیشتری برای بیمار در بر داشته باشد.

 • دستمزد کادر اتاق عمل

این مورد از استاندار خاصی پیروی می کند و تاثیر چندانی در هزینه های شما نخواهد داشت. به جز موارد گفته شده هزینه هایی مانند ویزیت بعد از انجام عمل ، هزینه مراقبت های بعد از عمل و هزینه تزریق کورتون را نیز باید در نظر داشته باشید.

با تمام موارد که گفته شد نباید فریب تبلیغات ارزان قیمت عمل جراحی را بخورید، زیرا ممکن است بعد از انجام عمل نتیجه مطلوبی نگیرید. در نتیجه کیفیت را فدای هزینه نکنید.

انواع مختلف جراحی بینی

 لیزر: قبلا گفتم که بینی گوشتی از پوست ضخیم و چرب برخوردار است. لیزر نیز به واسطه ی گرمایی که ایجاد می کند برای نازک کردن پوست بینی گوشتی ممکن است موثر باشد. اما این روش به اندازه ی عمل جراحی بینی گوشتی موثر نخواهد بود. در لیزر بینی گوشتی از دو لیزر متفاوت  استفاده می شود که یکی از آنها برای کم کردن چربی زیر پوستی است و دیگری برای تغییر رنگ بینی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که چرا باید رنگ پوست را تغییر داد؟ جالب است بدانید در این روش با تغییر رنگ و سایه روشن هایی که روی پوست بینی ایجاد می شود آن را کوچکتر نشان می دهند. از لیزر برای درمان لک و کک و مک روی بینی ، نازک کردن پوست کلفت بینی ، از بین بردن آکنه و جای زخم بر روی بینی استفاده می شود. در واقع لیزر پوست را به کلاژن سازی وادار می کند و همین به بهبود مشکلات بینی منجر می شود. به عبارت ساده تر می توان گفت لیزر برای جراحی بینی گوشتی تاثیر چندانی نخواهد داشت.

عمل بینی به روش باز: برای انجام این روش برش هایی را خارج از بینی ایجاد می کنند و باعث می شود پوست کنار زده شود و مزیت و معایبی را به همراه دارد که در ادامه مزایا و معایب این روش را توضیح می دهیم تا اطلاعات کاملی داشته باشید.

مزایا عمل بینی به روش باز:

 1. این روش در بینی هایی که انحراف دارند، نتیجه بهتری به همراه دارد.
 2. به دلیل دید کامل پزشک ، قرینگی بهتری اتفاق می افتد.
 3. جراح می تواند از غضروف و پروتز استفاده کند.
 4. فراهم بودن فضای کار بیشتری برای پزشک
 5. دسترسی داشتن  آسان به ساختار بینی

معایب عمل بینی به روش باز:

 1. به این دلیل که گردش خون در نوک بینی کم است ، مدت زمان ریکاوری بیشتر است.
 2. تورم بیشتر
 3. به دلیل ایجاد برش جای زخم ها باقی می ماند.
 4. زمان جراحی طولانی می باشد.

عمل بینی به روش بسته: برای انجام این روش داخل بینی برش هایی ایجاد می شود و پوست از ساختمان غضروف به صورت محدود جدا می شود و با استفاده از یک وسیله بالا نگه داشته می شود، تا با انجام این کار پزشک بتواند دید کاملی داشته باشد و بتواند جراحی بینی را به خوبی انجام دهد. در این روش جراحی بینی بسته، دسترسی جراح محدود می باشد و بهتر است اگر فردی قصد دارد که در بینی خود تغییرات جزئی ایجاد کند به سراغ این روش برای جراحی بیایید.

مزایای عمل بینی به روش بسته: 

 1. مدت زمان کم جراحی
 2. مدت استفاده و نگهداری از گچ و آتل کم می باشد.
 3. در این جراحی تورم کم تر می باشد.
 4. در این روش میزان گردش خون بیشتر می باشد.
 5. برای این روش از تامپون استفاده نمی شود و بخیه ها جذبی می باشند.
 6. از برش در این روش استفاده نمی شود.

معایب جراحی به روش بسته:

 1. تجسم کردن بینی بعد از جراحی در این روش کمی سخت تر می باشد.
 2. در جراحی ترمیمی و … محدودیت وجود دارد.
 3. برای انجام این روش نیاز به تجربه و مهارت بالا دارد.
 4. امکان دارد که جراحی به این روش باعث شود به ساختار بینی آسیب وارد شود.

تفاوت های جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی برای رفع ایرادات بینی می باشد که روش های مختلفی برای جراحی وجود  دارد، که هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارد. در جراحی بینی به روش باز متخصص و جراح متخصص می توانند تمامی مشکلات بینی را از بین ببرند زیرا تسلط و دید کافی به بینی دارند،  اما در روش بسته جراح دید کافی ندارد و برش هایی را ایجاد می کند و بعد از آن پوست بینی را برمی دارند. در ادامه مقاله تفاوت های بین جراحی به روش باز و جراحی به روش بسته را در اختیارتان قرار می دهیم.

تفاوت های جراحی بینی به روش باز و به روش بسته:

 • در روش باز جراح تسلط و دید کافی به ساختار بینی دارد، اما در جراحی به روش بسته دید کافی به ساختار بینی ندارد.
 • در جراحی بینی به روش باز کبودی و تورم بیشتر از جراحی بینی به روش بسته می باشد.
 • میزان زمان بازیابی کردن بینی در روش بسته از روش باز کوتاه تر می باشد.
 •  مدت زمان جراحی در جراحی بینی به روش بسته از روش باز کم تر می باشد.
 • در جراحی به روش بسته تغییرات کوچکی در بینی ایجاد می شود،  ولی می توان در جراحی بینی به روش باز تغییرات زیادی را در بینی به وجود آورد.

انواع مختلف جراحی بینی

تفاوت های بینی استخوانی و بینی گوشتی

تشخیص بینی گوشتی از استخوانی تقریبا ساده و امکان پذیر می باشد. برای تشخیص بینی گوشتی می توان پوست سر بینی را کمی فشار داد و این کار باعث می شود که از سوراخ های ریزی که بر روی بینی قرار دارد بینی چربی به بیرون بیایید اما این اتفاق در بینی های استخوانی رخ نمی دهد. افرادی که بینی آن ها استخوانی نمی باشد می توانند بینی خود را طبیعی، فانتزی و عروسکی جراحی کنند که قبل از آن باید حتما با جراح مشورت کنند و افرادی که بینی آن ها گوشتی می باشد می توانند مدل طبیعی را برای جراحی بینی خود انتخاب کنند. یکی دیگر از تفاوت های بینی گوشتی و بینی استخوانی دوران نقاهت بعد از جراحی می باشد و افرادی که بینی گوشتی دارند دوران نقاهت طولانی تری را تجربه می کنند و کبودی و تورمی که بعد از جراحی به وجود می آید در افرادی که بینی استخوانی دارند زودتر رفع می شود.

کلام آخر

با این که عمل جراحی بینی گوشتی کمی ریسک دارد و از دیگر عمل ها سخت تر است، اما در صورتی که پزشک ماهر و با تجربه ای انتخاب کنید می توانید این کار سخت را با موفقیت انجام دهید. اگر پیدا کردن لیستی از بهترین پزشکان جراحی بینی برای شما مشکل است می توانید از سایت پزشکا کمک بگیرید.

با انتخاب پزشک شاید نیمی از راه را پشت سر گذاشته اید، اما بقیه بسته به خود شما دارد. بهتر است مراقبت های بعد از عمل را به خوبی رعایت کنید و با بستن درست بینی خود و مراجعه منظم به پزشک روند درمان را به خوبی پشت سر بگذارید. توقع واقع گرایانه از جراحی بینی گوشتی داشته باشید، زیرا فرم بینی شما خاص است و پزشک نمی تواند معجزه کند. جراحی بینی یکی از مهم ترین جراحی های زیبایی می باشد که تاثیر زیادی در زیبایی صورت افراد دارد، از این رو توصیه می شود به بهترین جراح و متخصص برای عمل کردن بینی مراجعه کنید تا دچار هیچ گونه عارضه ای نشوید. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا