رپورتاژ پزشکی

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای من مناسب است؟【سال1403】❤️

امروزه استفاده از کاپ‌های قاعدگی بسیار مورد توجه قرار گرفته و استفاده از این وسیله بهداشتی به جای انواع پدها، محبوب شده است. البته که دلیل این محبوبیت روشن است. استفاده از کاپ‌های قاعدگی برخلاف استفاده از تامپون‌ها واژن را خشک نمی‌کند، قابل استفاده‌ی مجددند، سازگار با محیط زیست هستند و پسماندی ایجاد نمی‌کنند. بعلاوه اینکه می‌توان از آنها به مدت طولانی استفاده کرد، بنابراین این محصول بهداشتی در مقایسه با تامپون‌ها و پدهای بهداشتی مقرون به صرفه‌تر نیز هستند.

با این حال لازم است که بدانید آیا استفاده از انواع کاپ قاعدگی در دوران پریود برای شما مناسب است یا خیر.

کاپ قاعدگی چیست؟

به بیان ساده، کاپ‌های قاعدگی جایگزین تامپون و پدهای بهداشتی هستند که در دوران قاعدگی از آنها استفاده می‌شود با این تفاوت که قابلیت استفاده‌ی مجدد را دارند. این محصولِ بهداشتی که در داخل واژن قرار می‌گیرد اغلب از سیلیکون درجه‌ی پزشکی ساخته و در سایزهای مختلف تولید می‌شوند.

کاپ‌های قاعدگی در واقع خون قاعدگی را به جای جذب جمع می‌کنند، بنابراین استفاده از آنها روشی سالم‌تر و راحت‌تر برای دوران پریودی است.

آیا استفاده از کاپ قاعدگی ایمن است؟

به طور کلی پزشکان اتفاق نظر دارند که استفاده از کاپ‌های قاعدگی بی‌خطر است و تا زمانی که طبق دستورالعمل‌های ذکر شده بر روی هر محصول عمل کنید خطر و تجربه‌ی شما از عوارض جانبی به حداقل خواهد رسید.

موارد ممنوعیت برای استفاده از کاپ قاعدگی

در این مورد به طور قطعی نمی‌توان نظر داد و تقریباً همه‌ی افراد می‌توانند از این محصول بهداشتی در دورانِ قاعدگی خود استفاده کنند، اما ممکن است استفاده از کاپ قاعدگی مناسب برخی از افراد نباشد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کرده‌اید قبل از خرید کاپ‌های قاعدگی و استفاده از آن با دکتر متخصص خود مشورت کنید.

 • واژینیسموس یا دخول دردناک
 • فیبروم رحمی که باعث پریودهای شدید و درد لگن می‌شود
 • آندومتریوز که منجر به قاعدگی دردناک می‌شود
 • تغییر در موقعیت رحم که در جایگذاری کاپ قاعدگی تاثیر می‌گذارد
 • آلرژی به لاتکس و جنس‌های لاستیکی
 • استفاده از IUD
 • زایمان و سقط جنین
 • تجربه‌ی TSS (Toxic Shock Syndrome)، این بیماری عارضه‌ای نادر اما تهدید کننده است که با عنوان سندرم شوک سمی شناخته می‌شود. سندروم شوک سمی از دسته عفونت‌های باکتریایی است که گفته می‌شود قابل بازگشت نیز هست. بنابراین توصیه می‌کنیم اگر قبلاً این بیماری را تجربه کرده‌اید در مورد استفاده از کاپ‌های قاعدگی احتیاط کنید.

داشتن یک یا چند مورد از موارد بالا به این معنی نیست که نمی‌توانید از کاپ قاعدگی استفاده کنید. بلکه تنها ممکن است در هنگام استفاده از این محصول احساس ناراحتی کنید. به همین دلیل بهتر است بعد از مشورت با پزشک متخصص اقدام به خرید محصول مناسب و استفاده از آن کنید.

حال اگر جزو افرادی هستید که استفاده از کاپ قاعدگی برایتان مناسب است و تصمیم به خرید و استفاده از این محصول بهداشتی را دارید به خواندن این مطلب ادامه دهید تا خریدی آگاهانه داشته باشید.

چگونگی انتخاب کاپ قاعدگی مناسب

کاپ‌های قاعدگی با برندها و سایزهای مختلفی به بازار عرضه می‌شوند و به راحتی در دسترس و قابل خریداری هستند. اما انتخاب سایز مناسب مسئله‌ای است که افراد به خصوص کسانی که برای بار اول قصد خریدِ این محصول را دارند باید در نظر بگیرند.

اندازه‌ی مناسب کاپ قاعدگی را با توجه به موارد زیر می‌توانید تعیین کنید:

 • سن
 • طول دهانه‌ی رحم
 • میزان خونریزی
 • استحکام و انعطاف‌پذیری کاپ قاعدگی
 • قدرت عضلات کف لگن
 • ظرفیت کاپ قاعدگی

معمولاً کاپ‌های قاعدگی دو سایز دارند که به طور کلی می‌توان گفت اندازه‌ی سایز کوچک آن مناسبِ افرادی است که تا به حال زایمان نکرده‌اند و زیر 30 سال سن دارند و سایز بزرگتر را به زنانی که زایمان طبیعی داشته‌اند و یا بالای  30 سال سن دارند توصیه می‌کنیم.

همچنین پیشنهاد می‌شود افرادی که خونریزی کمی دارند از سایز کوچک و کسانی که خونریزی متوسط تا شدیدی دارند از سایز بزرگ استفاده کنند.

بعد از خرید سایز مناسب لازم است در مورد نحوه‌ی استفاده و نگه‌داری از کاپ‌های قاعدگی نکاتی را بدانید.

هنگامی که برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید ممکن است احساس ناخوشایند و ناراحتی داشته باشید. اما بدانید که چرب کردنِ کاپ، این فرآیند را برایتان راحت‌تر خواهد کرد. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از قرار دادن کاپ قاعدگی لبه‌های آن را با روان‌کننده چرب کنید.

نحوه‌ی قرارگیری کاپ قاعدگی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که قبلا از تامپون استفاده می‌کردید، جایگذاری کاپ‌های قاعدگی برایتان آسان خواهد بود.

به منظور قرار دادنِ کاپ قاعدگی ابتدا باید دست‌های خود را کاملاً بشویید و همان‌طور که گفته شد بهتر است لبه‌ی کاپ را چرب کنید.

کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کرده و با یک دست به طوری که لبه به سمت بالا باشد نگه دارید. حال برای راحت قرار گرفتن کاپ پوزیشنی را انتخاب کنید که به راحتی آن را به داخل واژن هدایت کنید.

بعد از قرار دادن کاپ در داخل واژن آن را بچرخانید و از محکم شدنِ آن در داخل واژن خود اطمینان حاصل کنید تا در حین استفاده نشتی خون قاعدگی نداشته باشید.

اگر درست جایگذاری کرده باشید نباید از وجود کاپ قاعدگی در داخل واژن احساس ناراحتی بکنید. همچنین به راحتی می‌توانید بنشینید، بدوید، بایستید و به فعالیت روزمره‌ی خود ادامه دهید.میزان راحتی استفاده از کاپ‌های قاعدگی برای بعضی از خانم ها به اندازه ای است که
با این کاپ در دوران پریود به راحتی ورزش می‌کنند.

مدت زمان استفاده از کاپ‌های قاعدگی چقدر است؟

بسته به میزان خونریزی می‌توانید کاپ‌های قاعدگی را بین 6 تا 12 ساعت استفاده کنید. بنابراین برای پیشگیری از هرگونه بیماری عفونی و باکتریایی و همچنین جلوگیری از نشتی پیشنهاد می‌کنیم حتماً تا قبل از 12 ساعت کاپ قاعدگی را خارج کنید.

نحوه‌ی خارج کردن و شستشوی کاپ قاعدگی

برای خارج کردن کاپ قاعدگی نیز باید دستان خود را به خوبی بشویید. در این مرحله نیز در پوزیشنی قرار بگیرید که راحت‌تر بتوانید به واژن و خارج کردن کاپ دسترسی داشته باشید. سپس انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن برده و ساقه‌ی کاپ را به آرامی بکشید تا به پایه برسید. پایه را کمی تا کنید تا از حالت چفتی درآید و رها شود. حال می‌توانید به راحتی آن را از واژن خود خارج کنید.

پس از خارج کردن کاپ قاعدگی، خون جمع شده را در سینک یا کاسه‌ی توالت تخلیه کنید.

جالب است بدانید که ساقه‌ی کاپ‌های قاعدگی تنها برای راحتیِ شما هنگام خارج کردن آنها طراحی شده‌اند و اگر استفاده از آن برای شما آزاردهنده است به راحتی می‌توانید آن را از قسمت پایه‌ی کاپ قاعدگی جدا کنید.

آیا استفاده از کاپ قاعدگی مراقبت خاصی دارد؟

کاپ‌های قاعدگی قبل از قرار گرفتن مجدد باید شسته و تمیز شوند. در نظر بگیرید که کاپ قاعدگی را باید حداقل دوبار در روز خالی کنید.

شستشوی کاپ‌های قاعدگی بسیار آسان است. تنها کافیست با آب ولرم و صابون بعد از هر بار خارج کردن کاپ آن را بشویید.

پیشنهاد می‌کنیم بعد از اتمام پریود کاپ‌ یا کاپ‌های قاعدگی خود را ضدعفونی کنید. برای این کار کافیست آن‌ها را به خوبی آبکشی کنید و سپس به مدت چند دقیقه بجوشانید. بعد از جوشاندنِ کاپ‌های قاعدگی آنها را کنار بگذارید تا کامل خنک و خشک شوند.

همانطور که می‌دانید کاپ‎‌های قاعدگی قابل استفاده‌ی مجددند و دوام بالایی دارند که مناسب استفاده از 6 ماه تا 10 سال هستند. اگر کاپ‌های قاعدگی را به درستی تمیز و ضدعفونی نکنید در آنها بوی نامطبوع، باکتری و لکه ایجاد خواهد شد. که این امر در نهایت منجر به بیماری‌های عفونی واژن می‌شود. بنابراین به منظور بالا بردن طول عمر این محصول به نکات بهداشتی و مراقبتی از آن توجه کنید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا