جراحی بینی

نکات کلیدی و بسیار مهم جراحی بینی【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کافی درباره نکات کلیدی جراحی بینی را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه جراحی بینی طرفداران زیادی در جهان دارد و بسیاری از افراد به سراغ این روش می روند تا بینی زیبایی داشته باشند و انجام این نوع جراحی باعث می شود تا اعتماد به نفس افراد بیشتر شود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را درباره نکات کلیدی جراحی بینی در اختیارتان قرار دهیم.

نکات کلیدی جراحی بینی

 جراحی بینی امروزه جزء انتخاب های اصلی و مهم افراد بخصوص دخترهای جوان می باشد. برخلاف این که جراحی در مدت زمان کمی انجام می شود، اما تغییرات انجام شده حاصل از آن در طول عمر با فرد همراه است. جراحی بینی به منظور اصلاح نواقص بینی و افزایش زیبایی چهره انجام می شود، که در طول عمل نواقص غضروف و استخوان بینی برطرف خواهد شد.

اگر شما هم برای انجام این عمل تصمیم گرفته اید ، بهتر است با نکات کلیدی جراحی بینی آشنا شوید. در کنار انتخاب دکتر که اهمیت زیادی بر روی نتیجه عمل بینی دارد ، رعایت نکات کلیدی قبل و بعد از عمل به اندازه خود جراحی مهم است. اگر در انجام مراقبت های لازم کوتاهی کنید، با عوامل ناخواسته ای روبرو می شوید.

نکات کلیدی جراحی بینی

بعد از جراحی بینی چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بعد از عمل بینی به هوش می آیید ، احساس سنگینی در ناحیه بینی دارید. این سنگینی به خاطر گچ و پانسمان روی بینی است. اما جای نگرانی نیست. پانسمان بینی به زودی از روی بینی برداشته می شود تا در زمان نفس کشیدن دچار مشکل نشوید.

اگر با خونریزی بینی مواجه شده اید ، نگران نباشید چرا که برش های انجام شده با بخیه بهبود یافته و امری طبیعی است که در نواحی بخیه، خونریزی اتفاق بی افتد. معمولا خونریزی بعد از گذشت چند روز اول متوقف می شود. اما اگر این اتفاق نیفتاد یک هشدار به حساب می آید و باید هر چه سریع تر به دکتر خود مراجعه کنید.

بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی دوباره لازم است به پزشک خود مراجعه کنید تا وضعیت بینی شما را بررسی کند. در این ملاقات بینی شما تمیز شده و تامپون ها بیرون کشیده می شود. در چند روز اول بعد از جراحی عوارض موقتی جراحی بینی خود را نشان می دهند و شما با مواردی مانند احساس درد در صورت ، سردرد ، کبودی و ورم دور چشم ، پیشانی و لب ها و سر گیجه رو به رو می شوید.

این علائم کاملاً طبیعی می باشد. معمولا بیشتر افراد بعد از برداشتن گچ بینی فعالیت روزانه خود را شروع می کند اما باید به توصیه پزشک دقت کافی داشته باشید و برخی دیگر با صلاح دید پزشک خود باید یک هفته استراحت داشته باشند. بعد از گذشت زمان ورم بینی کم کم رفع می شود و شما با نتایج واقعی عمل روبه رو می شوید.

برخی از پزشکان بر این باورند ، حدود یک سال طول می کشد تا بتوانید نتیجه حاصل از عمل بینی را مشاهده کنید.

برخی از ویژگی های بهترین جراح بینی:

? رضایت بیماران پس از جراحی بهترین جراح بینی باید رضایت کافی را از طرف بیماران خود جلب کند
? داشتن سوابق درخشان داشتن سوابق درخشان در جراحی زیبایی بینی از ویژگی های مهم بهترین جراح بینی است
? پاسخگویی صبورانه با صبر و حوصله اطلاعاتی در مورد جراحی بینی قبل و بعد از جراحی ارائه دهد.
❤️استفاده از بروزترین تکنیک ها بهترین جراح بینی باید از بروزترین تکنیک ها و پیشرفته‌ ترین دستگاه ها استفاده کند

نکات کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی تاثیر بسیار زیادی بر روی نتیجه خواهد گذاشت. برای شما که قصد دارید عمل بینی انجام بدهید یا به تازگی این عمل را پشت سر گذاشته اید باید خیلی مراقب باشید و اقدامات لازم را جدی بگیرید. در غیر این صورت ، ممکن است دوباره مجبور به انجام عمل  ترمیمی شوید.

تغییر برنامه غذایی بعد از جراحی بینی:

پزشکان جراحی بینی توصیه می کند بعد از عمل بینی غذاهای کاملا آبکی مانند سوپ میل کنید. چرا که ممکن است بعد از انجام جراحی دچار یبوست شوید. برای جلوگیری از این مشکل مصرف این گونه غذا ها به شما کمک بزرگی می کند. برخی از مواد خوراکی می تواند باعث بهبود وضعیت بینی شما بعد از انجام جراحی بشود، در حالی که یک سری دیگر از مواد غذایی نیز مانع بهبودی سریع تر شما خواهد شد. بنابراین بهتر است قبل از عمل بینی مواد غذایی که برای شما مفید است در خانه تهیه کنید.

مواد غذایی مفید بعد از عمل بینی شامل موارد زیر است:

 • خوردن مواد غذایی نرم مانند سوپ ولرم می تواند تا حدودی گرسنگی بعد از عمل را رفع کند.
 • اگر بعد از عمل حالت تهوع دارید و میل به غذا خوردن ندارید ، بهتر است مایعاتی مانند آب میوه میل کنید.
 • همچنین برای کاهش یبوست می توانید فیبر را در برنامه غذایی خود بگنجانید. مصرف میوه های نرم مانند هلو و توت دارای فیبر بسیار خوبی هستند و خوردن سبزیجات پخته شده مانند هویج را فراموش نکنید.
 • نکته موثر مهمی که باید به آن توجه کنید این است که خوردن غذاهای بسیار داغ یا خیلی سرد وضعیت شما را بدتر می کند.
 • برای کاهش زودتر تورم بهتر است نمک را از برنامه غذایی حذف کنید.
 • از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارد ، پرهیز کنید.

نکات کلیدی بعد از جراحی زیبایی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل:

تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد ، باید به پشت بخوابید و سر خود را تا حدودی بالاتر از بدن قرار دهید. این شرایط برای کسانی که عادت دارند به پهلو بخوابند کمی دشوار است. پس بهتر است افراد قبل از عمل بینی خوابیدن به پشت را تمرین کنند تا بعد از عمل احساس راحت تری داشته باشند. خوابیدن در این حالت باعث می شود تا راحت تر نفس بکشید و هنگامی که سر رو به بالا قرار بگیرد به رفع تورم و کبودی کمک می کند و از ایجاد لخته های خونی جلوگیری می کند.

 برای استحمام از فرد دیگری کمک بگیرید:

همانطور که گفتیم ، بعد از عمل بینی احتمال این که سرگیجه یا سردرد داشته باشید ، زیاد است. به همین خاطر ، بهتر است برای حمام رفتن از یک نفر دیگر کمک بگیرید. سعی کنید برای دوش گرفتن به صورت ناگهانی زیر دوش نروید و دقت داشته باشید تنها بدنتان را بشورید و از خیس شدن گچ بینی خودداری کنید.

اگر پانسمان بینی خیس شود ، خاصیت خود را از دست داده و موجب می شود که پوست بینی به خوبی نچسبیده و ورم آن از بین نرود. دقت داشته باشید ، سر خود را در حمام بالا نگه دارید و به طرف پایین خم نکنید. در روزهای اول بعد از جراحی نباید استحمام کنید و بهتر است قبل از عمل این کار را انجام دهید.

 خمیازه و خندیدن های بعد از عمل بینی را کنترل کنید:

خمیازه یک امر طبیعی و ناخودآگاه است و تاثیر چندانی بر روی نتیجه عمل نمی گذارد. اما بهتر است در هفته های اول بعد از عمل بینی از خمیازه کشیدن جلوگیری کنید. اما در خندیدن باید مراعات کنید و باید سعی بیشتری در کنترل کردن این قضیه داشته باشید. هنگامی که می خندید نوک بینی به سمت پایین کشیده شده و پره های بینی بیرون زده می شود.

زمانی که شما مدت کوتاهی است که عمل بینی انجام داده اید ، استخوان ها و غضروف بینی هنوز در سر جای خود قرار نگرفته که در این صورت احتمال جا به جایی وجود دارد. همچنین ممکن است بخیه ها زودتر از زمان مشخص پاره شود و در آخر ممکن است جای زخم ها عفونت کند و آنچه که از نتیجه جراحی انتظار دارید ، دیگر قابل دستیابی نباشد.

 از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید:

برای کاهش ورم بینی و جلوگیری از روبرو شدن با مشکلات بعد از عمل ، از انجام فعالیت های سنگین و بلند کردن اجسام خودداری کنید. تا چند هفته اول سعی کنید از انجام کارهایی که موجب پایین انداختن سرتان می شود ، خودداری کنید. هم چنین انجام ورزش های سنگین باعث می شود نتیجه عمل برخلاف دلخواهتان باشد و دچار مشکل شوید.

 شنا کردن تا چند ماه ممنوع است:

دقت داشته باشید، تا حدود چند ماه بعد از عمل بینی شنا کردن یا شیرجه زدن در آب ممنوع است. پس بهتر است در این مدت از رفتن به استخر خودداری کنید.

 در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید:

سعی کنید چند ماه بعد از عمل بینی در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید. در صورتی که قصد دارید روز بیرون بروید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. هم چنین از قرار گرفتن در محیط های گرم  مانند سونا یا جکوزی بپرهیزید تا دچار هیچ گونه مشکلی نشوید.

نکات کلیدی قبل از جراحی بینی

اولین نکته کلیدی جراحی زیبایی بینی که باید قبل از انجام جراحی به آن توجه کنید ، داشتن شرایط روحی مناسب است. کسی که قصد دارد عمل بینی انجام دهد باید از لحاظ روحی و روانی در بهترین شکل ممکن قرار داشته باشد و انگیزه آن از انجام عمل زیبایی باید کاملا منطقی باشد.

اگر قبل از جراحی دچار استرس شدید ، می توانید از قرص های ضد استرس استفاده کنید. در ادامه مقاله به دیگر نکات کلیدی جراحی بینی می پردازیم که توجه کافی به آن کمک بزرگی به شما خواهد کرد. هم چنین توصیه می شود مراقبت های پس از عمل جراحی بینی را جدی بگیرید.

 مصرف سیگار باید متوقف شود:

اگر سیگاری هستید برای انجام موفقیت آمیز عمل بینی باید حدود ۲ هفته قبل از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید. البته هر چه زودتر برای ترک آن تصمیم بگیرید ، بهتر است. مصرف سیگار موجب کاهش خون رسانی در حین عمل می شود و در هنگام عمل مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می کند.

 از خوردن مسکن ها خودداری کنید:

از مصرف مسکن هایی مانند پروفن و آسپیرین حدود دو هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از عمل پرهیز کنید. زیرا مصرف این گونه داروها موجب افزایش خونریزی شده و عمل جراحی را با مشکل روبرو می کند.

 شب قبل از عمل غذا سبک میل کنید:

یکی از نکات کلیدی عمل بینی خوردن وعده غذایی بعد از عمل است. دقت کنید، شب قبل از عمل بینی شام سبکی میل کنید و قبل از این که برای عمل بینی به مطب مراجعه کنید ، دوش بگیرید. هم چنین حدود شش الی هشت ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و حتی نوشیدنی میل نکنید تا حین عمل معده خالی باشد.

در غیر این صورت ، احتمال دارد محتویات معده شما برگشته و وارد مجرای تنفسی شود. اگرچه وجود لوله پلاستیکی داخل نای احتمال بروز این خطر را کاهش می دهد اما باز هم رعایت نکردن این نکته ممکن است خطرساز باشد. در ادامه مقاله به مباحث مهم جراحی زیبایی بینی و دیگر نکات کلیدی جراحی بینی می پردازیم و برایتان شرح می دهیم که مراحل جراحی بینی به چه صورت است‌.

اهداف خود را به صورت کامل برای پزشک شرح دهید:

قبل از عمل بینی باید بتوانید اهداف خود را به طور کامل برای پزشک خود شرح دهید. برای این کار می توانید قبل از مراجعه به مطب اهداف خود را یادداشت کنید تا در زمان مشاوره آن ها را فراموش نکنید و تا زمانی که شما و پزشک به عقاید مشترک نرسید، بهتر است عمل بینی انجام نشود.

جراح باید سابق پزشکی شما را به طور کامل بررسی کند:

یکی از نکات کلیدی عمل بینی ، بررسی سابقه پزشکی بیمار است. پزشک شما وظیفه دارد در مورد مصرف برخی از داروها و سوابق بیماری های مختلف از شما سوال کند. پس در صورتی که شرایط انجام جراحی مناسب نباشد و احتمال خونریزی زیاد باشد ، عمل بینی امکان پذیر نیست.

جراح بینی برای اطمینان بیشتر ترجیح می دهد ، آزمایش های زیر را انجام دهد:

 • آزمایش بارداری برای خانم هایی که در این مورد مشکوک به نظر می رسند، انجام می شود. خانم ها باید بدانند که در صورت باردار بودن انجام این عمل بسیار خطرناک است.
 • عکس برداری از قفسه سینه جزء یکی از نکات کلیدی قبل از عمل بینی است، که به منظور بررسی مشکلات ریه انجام می شود.
 • آزمایش خون برای بررسی سوابق بیماری های مختلف و میزان هموگلوبین خون شما انجام می شود.

نکات کلیدی قبل از جراحی بینی

نتایج جراحی بینی برای هر فردی متفاوت است!

از آنجا که ساختار بینی برای هر فردی متفاوت است ، عمل بینی هر فردی با دیگری فرق دارد. افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند ، به دلیل پوست نازک و غضروف محکمی که دارند ، نتیجه عمل آنها ایده آل تری خواهد بود. اما کسانی که بینی های گوشتی دارند برای انجام این عمل کمی نگران هستند. چرا که غضروف بینی های گوشتی ضعیف تر بوده و جراحی بینی گوشتی دشوارتر است.

اگر شرایط عمل برای بینی های گوشتی وجود نداشته باشند، جراح تصمیم می گیرد با پیوند غضروف این مشکل را برطرف کند، که در این صورت نگرانی بابت این مورد وجود ندارد. البته این نکته را هم باید بدانید، نتیجه عمل بینی های گوشتی بخاطر ضخامت پوست تا حدود چند ماه قابل تشخیص نیست. پس اگر جزء این دسته از مدل های بینی هستید ، برای مشاهده نتیجه آن کافی است ، صبورانه عمل کنید.

رینوپلاستی چیست؟

می توان گفت که به اصطلاح رینو به معنی بینی و پلاستی به معنی تغییر در ساختار بینی می باشد و ریشه این کلمه یونانی می باشد. با انجام رینوپلاستی می توان در بینی خود تغییر ایجاد کرد تا بینی به فرم دلخواه خود برسد. برای انجام این نوع جراحی از قسمت پایینی بینی شکاف ایجاد می شود . می توان از جراحی رینوپلاستی برای برطرف کردن مشکلاتی هم چون پولیپ استفاده کرد. در این نوع جراحی بینی، استخوان تقسیم کننده و غضروف بینی صاف می شوند تا مشکلات تنفسی فرد از بین برود و فرد به راحتی نفس بکشد.

برخی از مشکلات بینی که می توان با جراحی رینوپلاستی از بین برد:

بزرگ بودن بینی:  به طور معمول بینی های بزرگ ساختاری استخوانی دارند و به راحتی می توان آن ها را تغییر شکل داد اما نمی توان گفت که با رینوپلاستی بینی خیلی کوچک می شود.

پهن بودن بینی: یکی از دلایل بینی پهن می تواند به علت ضخیم بودن پوست اطراف بینی باشد و بینی ساختاری استخوانی داشته باشد.

کج بودن بینی: دلیل این که بینی کج می باشد عدم درست قرار گرفتن  استخوان بین در خط وسط صورت می باشد.

نوک بینی غیر معمولی: ممکن است در برخی از افراد یک طرف نوک بینی با طرف دیگر متفاوت باشد  و به طور مثال یک طرف بینی کوچک تر از طرف دیگر باشد و به طور معمول شکل ظاهری بینی به غضروف بینی بستگی دارد.

کوچک بودن بینی: امکان دارد که به دلیل حادثه ای هم چون تصادف پل بینی افراد خرد شده باشد و یا به طور ذاتی بینی افراد خیلی کوچک باشد و بزرگ شدن کم اندازه بینی باعث می شود تا چهره و بینی زیباتر به نظر برسد.

بزرگ بودن سوراخ های بینی: می توان گفت که بزرگ بودن سوراخ های بینی در نژادهای خالص غالب می باشد  و به همین دلیل رینوپلاستی قومیتی نیز خوانده می شود.

بینی های که دارای قوز می باشند: برجستگی هایی که بر روی بینی وجود دارند، به دلیل آسیب دیدن ببینی می باشد و امکان دارد که دلایل ژنتیکی نیز داشته باشد.

رینوپلاستی چیست؟ 

روش های مختلف اصلاح فرم بینی بدون جراحی

اصلاح فرم بینی با پلاسما جت: از روش پلاسما جت برای از بین بردن چین و چروک و بهبود زخم ها استفاده می شود . پلاسما جت نوعی گاز می باشد و با نفوذ پیدا کردن به لایه های پوست باعث می شود که پوست تحریک شود و کلاژن سازی کند. توصیه می شود افرادی که از شکل ظاهری بینی خود رضایت ندارند می توانند با مشورت پزشک متخصص از این روش استفاده کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند. انجام این روش دردی را به همراه ندارد و افراد می توانند برای این که خیالشان راحت شود، از بی حسی موضعی استفاده کنند.

تغییر و اصلاح فرم بینی با ژل: می توان از ژل و فیلر ها به غیر از حجم دهی به صورت برای اصلاح فرم بینی استفاده کرد . ماده فیلر را در نواحی که حجم کمی دارد و قسمت زیرین پوست تزریق می کنند و به طور معمول 3 تا 4 سال ماندگاری دارد.

برخی از عوارض تزریق ژل:

 1. ؛آسیب دیدن بافت پوست
 2. تورم و کبودی
 3. تاری دید
 4. حالت تهوع
 5. کهیر
 6. تب

لیفت بینی با نخ: یکی از روش هایی که برای اصلاح فرم بینی استفاده می شود لیفت کردن بینی با نخ می باشد و افرادی که می خواهد جراحی انجام ندهند می توانند از این روش استفاده کنند، زیرا این روش غیر تهاجمی می باشد و نیاز به استفاده از بخیه نمی باشد. برای انجام لیفت بینی در مراحل اول فرد باید دراز کشیده و سر خود را بالا نگه دارد و سپس در مرحله بعدی از بی حسی های موضعی استفاده کند تا فرد دردی نداشته باشد و در مرحله سوم به صورت افقی نخی را در امتداد تیغه بینی قرار می دهند و لیفت بینی انجام می شود.

مزایا لیفت بینی با نخ: 

 1. دوره نقاهت کوتاه مدتی دارد.
 2. ایمنی بالاتر
 3. اثر بخشی بیشتر
 4. مشاهده نتیجه کار بعد از پایان کار

روش های مختلف اصلاح فرم بینی بدون جراحی

کلام آخر

همانطور که دوست دارید با انجام عمل زیبایی بینی تغییری در صورت خود ایجاد کنید و رسیدن به نتیجه ایده آل برایتان بسیار اهمیت دارد، لازم است که به نکات کلیدی جراحی بینی توجه کافی داشته باشید. هم چنین نکات مهمی که در این مقاله با یکدیگر بررسی کردیم به شما کمک می کند تا عمل موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید باشد. از این که  تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاس گذاریم. در صورت هر گونه انتقاد و یا پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. برای داشتن اطلاعات از هزینه عمل بینی چقدر است؟ به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا