سلامتی

بروز ورم در مادران باردار در هفته 35 بارداری【سال 1402】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با بروز ورم در مادران در هفته 35 بارداری آشنا کنیم. در هفته سی و پنجم بارداری شکم شما در حال بزرگ تر شدن می‌ باشد و ممکن است احساس تنگی نفس داشته باشید. ورم پا و سوء هاضمه مشکلاتی هستند که در این هفته برای مادر باردار ایجاد می شوند. در این هفته جنین حدود 32 سانتی متر می باشد و ممکن است بانوان دچار تکرر ادرار، سوزش سر دل و سر درد شوند. انقباضات رحمی افراد ممکن است در این هفته شدید تر شوند. ما در این مقاله مطالبی درباره بروز ورم در مادران در هفته 35 بارداری را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چگونگی هفته 35 بارداری

در این هفته بخش اصلی رشد جنین کامل می شود و دست و پای جنین در این هفته نسبت به قبل چاق تر می شود و پوست وی صاف تر می شود. تمامی موهای ریز روی بدن جنین در این هفته از بین رفته است و هنوز لایه محافظ ورنیکس در حال ذخیره شدن می باشد. سینه های شما در این هفته در حال تولید شیر می باشند که به این شیر آغوز می گویند. آغوز سرشار از آنتی بادی است و همچنین در شروع، شیردهی سبب تقویت سیستم ایمنی نوزاد می شود.

با بزرگ شدن شکم در هفته 35 بارداری ناراحتی بانوان ممکن است بیش تر شود و خوابیدن برای آن ها مشکل شود. جنین در حال افزایش وزن بوده و شکم بانوی باردار هر هفته بزرگ تر می شود. در هفته سی و پنجم بارداری از ناف تا بالای رحم 15 سانتی متر می باشد. بانوان باردار در این هفته احتمال 11 تا 13 و نیم کیلو وزن اضافه کرده‌ اند. این میزان افزایش وزن مربوط به شخصی در محدوده وزن سالم می‌ باشد. اگر وزن شما بیش تر یا کم تر از این حد است به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید.

وضعیت جنین

در هفته سی و پنجم بارداری جنین 32 سانتی متر می شود. وزن جنین در این هفته به 2500 گرم می رسد. در هفته سی و پنجم بارداری رشد جنین در ظاهر کامل شده است ولی رشد مغز او تا پایان بارداری ادامه دارد. یک سوم رشد مغز جنین در چند هفته آخر بارداری انجام می شود. در هفته 35 بارداری کلیه‌ ها و کبد جنین شروع به کار می کنند و می توانند مواد را پردازش کنند. در هفته های آخر بارداری جنین به طور پیوسته افزایش وزن دارد و چربی زیر پوست وی بیش تر می‌ شود و همچنین چین و چروک های جنین کاهش پیدا می‌ کند.

شنوایی جنین پیشرفت بسیاری کرده است و ممکن است در هفته سی و پنجم بارداری بتواند صدای دیگران را نیز بشنود و به صداهای بلند واکنش بهتری نشان دهد. در صورت وجود هرگونه مشکل سعی کنید به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

چگونگی هفته 35 بارداری

ویژگی های بهترین دکتر زنان

افراد باید سعی کنند در دوران بارداری خود بهترین پزشک را انتخاب کنند تا بتوانند بارداری سالمی داشته باشند و بدون هیچ مشکلی فرزند خود را به دنیا آورند. ما در این قسمت از مقاله برخی از ویژگی های بهترین دکتر زنان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را در دوران بارداری انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

  • یکی از ویژگی های بهترین دکتر زنان تجربه کافی و سابقه کاری بالای پزشک می باشد. افراد باید سعی کنند به پزشکی مراجعه نمایند که دارای تجربه است، پزشکی که دارای تجربه باشد به خوبی می تواند به شما کمک کند.
  • از مهم ترین ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان مدرک و تخصص ایشان در حیطه فعالیت خود می باشد. سعی کنید به پزشکی مراجعه نمایید که دارای مدرک و تخصص باشد.
  • بهترین دکتر زنان پزشکی است که دارای رفتاری بسیار مناسب در برخورد با بیماران خود می باشد و همواره سعی می کند تمامی نکات لازم را برای بیماران بیان کند و تمامی سوالات آنان را به خوبی پاسخ دهد.
  • بهترین دکتر زنان و زایمان سلامت بیماران خود را اولویت قرار می دهد و همواره سعی می کند مراقب سلامت مادر و جنین باشد. به پزشکی مراجعه نمایید که اولویت قرار دادن سلامت بیماران یکی از ویژگی‌ های ایشان باشد.
  • بهترین پزشک در کلینیکی مشغول فعالیت است که دارای موقعیت مکانی مناسبی باشد و همچنین تجهیزات بسیار پیشرفته و مناسبی برای درمان بیماران باشد. سعی کنید به پزشک و کلینیکی مراجعه نمایید که بتوانید به راحتی به آن کلینیک و پزشک مراجعه کنید. کلینیکی که به آن مراجعه می کنید باید به محل زندگی شما نزدیک باشند تا بتوانید به راحتی نزد پزشک بروید.

علائم هفته 35 بارداری

در این هفته برخی علائم مادر شدید می شود و ممکن است علائم جدی برای خانم باردار ایجاد شود. از علائم این هفته می توان به انقباضات براکستون هیکس، خستگی، تنگی نفس، تورم پا، تکرر ادرار، سر درد، مشکلات خواب، نشت ادرار، هموروئید، سوزش سر دل، کمر درد و درد سیاتیک، حساس شدن سینه ها، نشت شیر از سینه ها و درد لگن اشاره کرد. در طول بارداری ممکن است دچار سر درد شوید ولی این عارضه در سه ماهه اول و سوم بارداری شایع است.

در سه ماهه اول بارداری معمولاً علت سر درد افزایش گردش خون و تغییرات هورمونی است ولی در اواخر بارداری به دلیل مشکلاتی مانند استرس، خواب و ناراحتی های بدن این عارضه ایجاد می شود اگر این علائم برای شما بسیار شدید شدند به طوری که باعث آزار و اذیت شما شدند هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید. سعی کنید به هیچ علائمی بی توجهی نکنید زیرا ممکن است برای شما و جنین خطرناک باشد.

علائم هفته 35 بارداری

خود مراقبتی

  • برای کاهش سر درد سعی کنید از کمپرس گرم و یا کمپرس سرد استفاده کنید. در یک حوله کیسه یخ را قرار دهید و زیر گردن خود بگذارید. کمپرس گرم را نزدیک چشم و بینی می توانید استفاده کنید. استفاده از کمپرس سرد و گرم می تواند سر درد شما را کاهش دهد.
  • سعی کنید مصرف مایعات را محدود کنید. برای کاهش تکرر ادرار مصرف مایعات را محدود کنید ولی در طول روز بدن شما باید هیدراته بماند. به این نکته توجه بسیاری داشته باشید.
  • برای کاهش استرس تکنیک های تمدد اعصاب و مدیتیشن را امتحان کنید و سعی کنید در طول روز کمی ورزش کنید. از ورزش های سبک در دوران بارداری استفاده کنید. می توانید از یوگا و پیاده روی استفاده کنید.
  • اگر احساس می کنید سر درد های شما مربوط به گرسنگی است سعی کنید وعده های غذایی کوچک در تعداد دفعات بسیار مصرف کنید تا سطح قند خون شما ثابت بماند.
  • سعی کنید هنگام نشستن و خوابیدن در وضعیت بدنی مناسبی بمانید و برای خواب راحت به پهلو دراز بکشید و یک بالش بین دو زانو قرار دهید. همچنین برای استراحت مکانی تاریک و ساکت را انتخاب کنید.

تغذیه مناسب بارداری

یکی از مسائل بسیار مهم در بارداری تغذیه مناسب می باشد. در این دوران بدن خانم ها دچار تغییر و تحولی می شود که یکی از این تغییرات ضعیف شدن سیستم ایمنی و قدرت دفاعی است که در این زمان عفونت ها راحت تر می توانند سلامتی مادر و جنین را به خطر بیندازند پس باید تمام تلاش خود را بکنید تا از مواد غذایی سالم به میزان مناسب و با رعایت اصول بهداشتی استفاده کنید. رشد جنین وابسته به تغذیه مادر می باشد. مصرف مواد غذایی در این دوران باید به اندازه ای باشد که بسیار متعادل و متناسب باشد تا بتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز مادر و جنین را تامین کند. مادر باردار روزانه باید از مواد غذایی مفید در برنامه غذایی خود استفاده کند.

مواد غذایی مفید شامل مصرف غلات و نان می باشد. روزانه 7 الی 11 واحد از این گروه باید استفاده شود که هر واحد معادل 30 گرم می باشد. افراد باید سعی کنند از غلات و نان در برنامه غذایی خود استفاده کنند. سبزیجات در دوران بارداری بسیار اهمیت دارند. روزانه 4 الی 5 واحد از سبزیجات استفاده کنید. مصرف یک عدد گوجه فرنگی و خیار هنگام صبح و عصر و یک بشقاب کوچک سالاد برای شام کفایت می کند. از دیگر گروه غذایی مهم میوه جات می باشد. روزانه 3 الی 4 واحد از گروه میوه جات باید استفاده کنید.

بخش بزرگی از انرژی مورد نیاز روزانه برای هر فرد از طریق مصرف کربوهیدرات تامین می شود. در دوران بارداری کربوهیدرات‌ های دارای کالری پایین مورد نیاز است. منابع غذایی که دارای کربوهیدرات هستند ماکارونی، انواع نان، برخی میوه‌ها و برنج می باشند. پروتئین ها نقش حیاتی در رشد جنین و تشکیل جفت دارند. افراد باید سعی کنند در برنامه غذایی خود از پروتئین ها استفاده کنند. از جمله منابع غذایی حاوی پروتئین تخم مرغ، شیر و ماست، سویا، گوشت قرمز و گوشت سفید و مغز ها می باشند. چربی ها عنصر اصلی برای تکامل مغز جنین می باشند.

منظور از مصرف چربی ها در دوران بارداری دریافت اسید های چرب ضروری نظیر اسید چرب امگا 3 می باشد که عنصر اصلی برای تکامل مغز جنین به شمار می‌ رود. سعی کنید از روغن زیتون، گردو، تخم کتان، دانه سویا و لوبیا استفاده کنید. فیبر ها برای جلوگیری از دیابت بارداری گزینه بسیار مناسبی هستند و برای بدن فواید بسیاری دارند. فیبر ها سبب احساس سیری و مصرف کم تر غذا های چرب و همچنین حجیم کردن مدفوع و خروج سریع تر و راحت تر آن می شوند و همچنین از یبوست جلوگیری می کنند.

کلسیم در ارگان های مختلف بدن نقش مهمی دارد ولی بیش تر کلسیم بدن درون استخوان ها می باشد. سعی کنید از مواد غذایی که دارای کلسیم هستند استفاده کنید. آهن قسمت مهمی از هموگلوبین بدن را تشکیل می دهد و موجب حفظ عملکرد صحیح عضلات و افزایش مقاومت بدن در برابر بیماری و استرس می شود. سعی کنید از گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی و سبزیجات برگ سبز استفاده کنید.

تغذیه مناسب دوران بارداری

زمان مراجعه به پزشک

ممکن است با نزدیک شدن به زمان زایمان حرکات جنین کم تر شود. مقداری از این کاهش طبیعی می باشد زیرا فضای رحم شما کاملا پر شده است. شما باید تکان خوردن جنین را حداقل 10 بار طی دو ساعت احساس کنید. اگر این گونه احساس نکردید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. باید وضعیت جنین مورد بررسی قرار بگیرد. اگر دارای تب، لرز و احساس درد یا سوزش هنگام ادرار هستید ممکن است ناشی از عفونت های مجاری ادرار باشد سعی کنید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

در این هفته مانند سایر هفته های نیمه دوم بارداری لازم است به علائمی مانند تورم ناگهانی دست ها و صورت یا تاری دید و یا سر درد توجه کنید. اگر هر کدام از این علائم را داشتید برای بررسی احتمال عارضه پره اکلامپسی به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم زایمان زودرس انقباضات رحمی، تغییر رنگ در ترشحات واژن، درد های کرامپی شبیه قاعدگی، فشار غیر معمولی در لگن یا کمر درد و لکه بینی و خونریزی واژینال و بیش تر یا رقیق تر شدن حجم ترشحات واژن می باشد. در صورت مشاهده چنین علائمی هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

بخش اصلی رشد جنین در هفته 35 بارداری تکامل می یابد و دست و پای جنین در این هفته چاق تر می‌ شود و همچنین پوست جنین صاف تر می شود. جنین در این هفته 2500 گرم می باشد. رشد جنین در ظاهر کامل شده است ولی رشد مغز او تا پایان بارداری ادامه دارد. هفته سی و پنجم بارداری دارای علائمی است که از علائم آن می‌توان به سوزش سر دل، تکرر ادرار، سردرد، مشکلات خواب، نشت ادرار، هموروئید و … اشاره کرد. در صورت شدت یافتن علائم هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با بروز ورم در مادران در هفته 35 بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا