زیباییلیزر موهای زائد

توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد【سال 1403】❤️

ما در این مقاله تمام تلاش خود را بکار گرفته ایم تا اطلاعات کاملی را درباره توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد در اختیارتان قرار دهیم. لیزر موهای زائد یکی از روش های پرطرفدار برای از بین بردن موهای زائد می باشد، که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم.

توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد. خیلی ها از شیو کردن موهای خود هر یکی دو روز یک بار خسته شده اند و یا دیگر تحمل درد اپیلاسیون را ندارند ، استفاده از این روش برایشان مناسب است. لیزر توسط اشعه تولید شده فولیکول های مو را نابود می کند. بنابراین راه کاری مناسب برای حذف وسیعی از موهاست.

پس از درمان لیزری، ناحیه مورد نظر ممکن است دچار درد و قرمزی شود. بنابراین در این مرحله توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد از اهمیت بالایی برخوردار است و نتیجه حاصل از لیزر موهای زائد تا حد زیادی به شرایط بیمار و رعایت کردن توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد بستگی دارد.

اگر تصمیم گرفته اید موهای زائد خود را لیزر کنید ، انجام برخی اقدامات لازم موجب رسیدن به بهترین نتیجه برای شما می شود. چرا که برخی نارضایتی های به وجود آمده به علت درک نا کافی از مراقبت های لازم برای قبل و بعد از لیزر بوده است. پس ، قبل از لیزر موهای زائد خود، یک وقت مشاوره با متخصص پوست داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تمام توصیه و مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را بیان کنیم تا قبل از هر اقدامی آگاهی کاملی بدست آورید.

پرهیز از قرار گرفتن رو به رو آفتاب: لیزر کردن موهای زائد بدن باعث می شود تا به پیاز مو آسیب برسد. به طور معمول ملانین در لایه های پوست وجود دارد و در ناحیه ساقه مو این ملانین ها بیشتر وجود دارند و پوست فرد هر چه گرم تر باشد، ممکن است بیشتر دچار آسیب شود.

مصرف آب زیاد: بعد از این که لیزر موهای زائد را انجام می دهید، امکان دارد پوست دچار کم آبی شود و برای این که پوست دچار کم آبی نشود بهتر است آب فراوان بنوشید. باید بیان کنیم کم آبی بدن می تواند باعث شود تا اثرات لیزر از بین برود.

استفاده از کرم ضد آفتاب: برای نواحی غیر پوشیده مانند دست ها و صورت حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. چرا که پس از لیزر موهای زائد پوست در وضعیت حساسی قرار می گیرد و در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید آسیب پذیر می شود، که ممکن است پوست بر اثر نور خورشید تیره شود و رنگ پوست حالت یکنواختی خود را از دست می دهد. دقت داشته باشید از ضد آفتاب کمتر از SPF 30 استفاده نکنید.

دوش آب گرم نگیرید: بعد از این که لیزر موهای زائد انجام می دهید، پوست حساس می شود و اگر فرد دوش آب گرم بگیرد، ممکن است پوست او دچار التهاب شود، زیرا فولیکول های مو بسیار حساس هستند.

استفاده از ژل های مخصوص: توصیه می شود بعد از این که لیزر موهای زائد انجام دادید، از ژل های مخصوص که پزشک به شما پیشنهاد می دهد، استفاده کنید تا از عوارض احتمالی هم چون قرمزی، التهاب و کبودی جلوگیری شود. هم چنین توصیه می شود از ژل های مخصوص هم در روز و هم در شب استفاده کنید. هم چنین می توان گفت یکی از ژل های مخصوص و مناسب بعد از لیزر موهای زائد بدن ژل آلوئه ورا است. برخی مواقع تاول و پوسته هایی بعد از درمان لیزر روی پوست شکل می گیرد، که پس گذشت مدتی از بین خواهد رفت و جای نگرانی وجود ندارد.

پرهیز از برنزه کردن پوست: توصیه می شود بعد از این که لیزر موهای زائد انجام داده اید، به سراغ برنزه کردن پوست خود نروید، زیرا انجام این کار می تواند باعث شود اثرات لیزر موهای زائد از بین برود و عوارضی را برای شما به همراه داشته باشد. هم چنین رفتن به حمام آفتاب و یا سولاریوم ، را به بعد از دوران انجام لیزر موهای زائد موکول کنید.

پوشیدن لباس های آزاد: بهتر است بعد از این که لیزر موهای زائد را انجام داده اید، لباس هاس آزاد بپوشید تا پوست بدن شما که در آن ناحیه لیزر موهای زائد انجام داده اید، با لباس تماس نداشته باشد، زیرا امکان دارد زمانی که لباس با پوست تماس پیدا کند، فرد درد و سوزشی را تجربه کند.

قرار دادن یخ بر روی نواحی لیزر شده: برخی افراد پوست های حساسی دارند  که در نواحی لیزر شده با احساس درد همراه هستند و ممکن است تورم و قرمزی روی پوست شان ایجاد شود. برای کاهش این عوارض جانبی کافی است از کمپرس یخ استفاده کنید. کیسه ی یخ را برای چند ساعت بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. سعی کنید این کار را برای چند روز متوالی بعد از لیزر انجام دهید.

موهای باقی مانده را نکنید: در برخی موارد امکان دارد بعد از این که لیزر موهای زائد انجام داده اید ، بر روی پوست شما تعدادی مو باقی بماند که توصیه می شود به هیچ عنوان موهای بافقی مانده را با استفاده از موم و موچین نکنید، به این دلیل که انجام این کار ممکن است باعث شود مو از ساقه کنده شود و پوست دچار آسیب شود. هم چنین باید گفت که این نکته را تا زمانی که تمام جلسات لیزر انجام شود رعایت کنید.  در صورتی که اگر بعد از درمان لیزر کردن موهای زائد بدن پوست ناحیه دچار تاول شده باشد هرگز تیغ نکشید.

پرهیز از مصرف لوازم آرایش: بعد از این که لیزر موهای زائد انجام می شود، به طور معمول پوست افراد دچار آسیب می شود که خود فرد نمی تواند این آسیب ها را تشخیص دهد، به همین دلیل توصیه می شود، از لوازم آرایشی استفاده نکنید و در صورتی که نیاز به مصرف لوازم آرایشی داشتید، می توانید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی کند و در صورتی که پوست شما دچار هیچ گونه آسیبی نشده است می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.  هم چنین باید بیان کنیم که استفاده مواد آرایشی باعث تحریک پوست و بسته شدن منافذ پوستی می شود. اگر از پمادهای دارویی و ضد لک استفاده می کنید، برای چند روز آنها را کنار بگذارید و توصیه می شود استفاده نکنید.

اسکراب کردن پوست بعد از لیزر صورت: اسکراب کردن به معنای برداشتن سلول های مرده از روی سطح صورت می باشد که با توجه به شرایط و نوع پوست معمولا بین دو الی سه هفته انجام می شود. اسکراب کردن بعد از لیزر را  باید یک هفته بعد از آن انجام داد. این کار هم به ریزش موهای زائد کمک می کند و هم پوست را صاف و نرم می کند. اما اگر در ناحیه لیزر شده دچار خارش و سوزش شده اید از این کار اجتناب کنید.

هرگز از محصولات تهاجمی برای پوست لیزر شده استفاده نکنید: تا زمانی که پوست صورتتان به حالت طبیعی برنگردد نمی توانید از کرم های سفید کننده و آلفاهیدروکسی اسید استفاده کنید. اما می توانید با کرم های مرطوب کننده در زمان بهبودی، صورت خود را تمیز نگه دارید.

از قرار گرفتن در مکان های گرم بپرهیزید: توصیه می شود بعد از انجام لیزر موهای زائد دست، پا، بدن و … از قرار گرفتن در مکان هایی با حرارت بالا و گرم بپرهیزید. برای مثال از رفتن به  سونا ، جکوزی و حمام آب داغ خودداری کنید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

ویژگی های بهترین کلینیک لیزر موهای زائد

  • داشتن قیمت مناسب
  • بهترین کلینیک باید از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد استفاده کند.
  • دارای مجوز های مورد نیاز باشد.
  • کلینیک باید برای مراجعه کنندگان، جلسه مشاوره با متخصصین زیبایی و سلامتی بگذارد.

دستگاه های مختلف لیزر موهای زائد

دستگاه لیزر الکساندریت: دستگاه لیزر موهای زائد الکساندریت طول موج تقریبی به اندازه 755 نانومتر دارد و بر روی رنگدانه های پوست تاثیر می گذارد.  این دستگاه بر روی اپیدرم پوست اثر می گذارد و کم تر به عمق پوست نفوذ می کند. در برخی از مواقع امکان دارد که افراد درد این دستگاه را تحمل نکنند و برای کاهش درد با مشورت متخصص از پماد های بی حسی استفاده کنند. می توان گفت که این درد به دلیل این است که  طول موج دستگاه لیزر موهای زائد کم می باشد. اگر شما پوست تیره دارید و می خواهید با این دستگاه، لیزر موهای زائد را انجام دهید، توصیه می شود با متخصص مشورت کنید و به متخصصی مراجعه کنید که ماهر باشد، زیرا کار با این دستگاه باید با حساسیت بیشتری انجام شود و دلیل آن این است که دستگاه لیزر موهای زائد الکساندریت تاثیر زیادی بر روی پوست افراد می گذارد.

دستگاه لیزر دایود: دستگاه لیزر موهای زائد دایود طول موج 800 نانومتر دارد و دارای خنک کننده می باشد. هم چنین اندازه جذب طول موج دستگاه دایود نسبت به دستگاه الکساندریت در ملانین پوست کم تر می باشد، اما باید گفت که دستگاه دایود نفوذ بیشتری دارد و تقریبا با پوست اغلب افراد سازگار است و افرادی که پوستی تیره دارند می توانند برای از بین بردن موهای زائد از این دستگاه استفاده کنند.

دستگاه IPL : افرادی که موهای زائد آن ها رنگ تیره دارد و پوست بدن یا صورت آن ها تقریبا روشن می باشد می توانند از این دستگاه برای از بین بردن موهای زائد خود استفاده کنند. امروزه از این دستگاه برای از بین بردن لکه های پوستی و جوانسازی پوست استفاده می شود و می توان گفت که این دستگاه جزء یکی از بی خطر ترین و بهترین دستگاه لیزر موهای زائد می باشد و اگر استفاده از این دستگاه را به متخصص ماهر بسپارید و در بهترین کلینیک لیزر موهای زائد انجام بدهید، عارضه هایی هم چون سوختگی و .. را به همراه ندارد و موهای زائد را از بین می برد.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

از آنجا که موها دارای سیکل رشد هستند و زمانی لیزر بر روی آن ها اثر می گذارد، که در مرحله رشد قرار داشته باشد. عده ای از موهای زائد ممکن است در جلسه لیزر در مرحله استراحت قرار داشته باشد که در این صورت درمان لیزر بر روی آن بی اثر است. پس برای اثرگذاری لیزر بر روی همه ی موهای زائد نیاز به چند جلسه لیزر می باشد. فاصله بین جلسات معمولا هر ۴ الی ۸ هفته می باشد.

مزیت استفاده از لیزر موهای زائد

مهم ترین مزیت این روش ، خلاص شدن از موهای زائد صورت به مدت طولانی می باشد. چرا که در این روش درمان، مدت زیادی طول می کشد تا موهای زائد رشد کنند و درد کمتری نسبت به بقیه روش ها مانند وکس ، اصلاح با نخ ، موچین در ناحیه لیزر احساس می شود و می توان گفت که رشد دوباره موها بسیار نازک و ضعیف می باشد. هم چنین باید بیان کنیم که عوارض لیزر صورت بسیار کم است و تورم و قرمزی ناشی از درمان دائمی نمی باشد و بعد از گذشت مدت زمان کمی از بین می رود. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را درباره مزایا لیزر موهای زائد بدن، لیزر موهای زائد صورت و … در اختیارتان قرار دهیم.

صرفه جویی در هزینه: امکان دارد افراد در ابتدا که درباره هزینه لیزر موهای زائد صورت و بدن از متخصص سوال می کنند، دچار تردید در انجام لیزر موهای زائد بشوند. اما باید گفت که هزینه ای که پرداخت می کنید کاملا مناسب است و شما هزینه کمتر را نسبت به خرید کرم موبر، ریش تراش و … پرداخت می کنید. هم چنین باید گفت که هزینه لیزر موهای زائد بدن متفاوت می باشد و تعداد جلساتی که فرد برای لیزر موهای زائد مراجعه می کند، در هزینه تاثیر دارد و هر چه جلسات مراجعه بیشتر باشد، طبیعتا  فرد باید هزینه بیشتری را پرداخت کند.

محافظت از پوست: نکته ای که باید بیان کنیم این است که امکان دارد استفاده از تیغ و … باعث شود که پوست فرد دچار آسیب هایی شود و عارضه هایی هم چون خشکی پوست و … را به همراه داشته باشد و زمانی که فرد برای از بین بردن موهای زائد خود به سراغ لیزر موهای زائد رفته باشد، دیگر پوست وی دچار آسیب هایی مانند خشکی پوست نمی شود.

از بین رفتن موهای زیر پوستی: زمانی که برای از بین بردن موهای زائد بدن از روش های دیگر مانند تیغ و … استفاده می شود، موهای زیر پوستی در حین رشد موجود موها به وجود می آید و ممکن است باعث ایجاد عفونت شود . پوست فرد زیبایی و تمیزی نخواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود، اگر موهای زیر پوستی را مشاهده کردید بهتر است برای از بین بردن موهای زائد خود به سراغ لیزر بروید، تا دیگر دچار مشکلی نشوید و باید گفت استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد یکی از بهترین روش ها می باشد و عارضه هایی هم چون رشد موهای زیر پوستی را به همراه ندارد.

دائمی بودن: لیزر کردن موهای زائد بدن روشی دائمی می باشد و این مزیت باعث شده است بیشتر افراد به سراغ ین روش بروند و تا به امروز اغلب افرادی که برای از بین بردن موهای زائد خود به سراغ لیزر رفته اند، از نتیجه پایانی رضایت کامل دارند و با چند جلسه مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی لیزر موهای زائد تا آخر عمر از شر موهای زائد راحت می شود. هم چنین نکته ای که باید بیان کنیم این است که افراد هر یک سال، یک بار برای شارژ باید به کلینیک مراجعه کنند.

صرفه جویی در زمان: می توان گفت که به طور معمول زمان جلسات لیزر موهای زائد نسبت به روش های دیگر کم تر و کوتاه تر می باشد و روند کار زودتر طی می شود و این موضوع باعث می شود که در زمان صرفه جویی شود. هم چنین نکته قابل اهمیت این می باشد که لیزر موهای زائد دائمی می باشد و در زمان صرفه جویی می شود.

استفاده در تمام نقاط بدن: لیزر موهای زائد برای تمام نقاط بدن قابل استفاده می باشد و تاثیر دارد، اما باید تحت نظر متخصص زیبایی انجام شود و قبل از انجام باید با متخصص مشورت کنید. زیرا زمانی که لیزر موهای زائد در نقاطی از بدن که موهای نازک دارد استفاده شود، می تواند باعث شود لیزر موهای زائد تاثیری نداشته باشد و ممکن در برخی از مواقع نتیجه برعکس را به همراه داشته باشد و باعث افزایش رشد موها شود. اما لیزر در نقاطی از بدن که شرایط لازم را دارند تاثیرات خوبی را به همراه دارد.

عوارض جانبی کم: لیزر موهای زائد بدن عوارض کمی را به همراه دارد و می توان از این عوارض به قرمزی پوست، کبودی و … اشاره کرد که بعد از چند روز از بین می رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

نرم شدن پوست: به طور معمول افرادی که موهای خود را به وسیله تیغ و … تراشیده اند، بعد از چند روز ممکن است دچار خارش شوند و موهایی که رشد می کند مانند تیغ باشد، اما زمانی که فردی موهای زائد خود را به وسیله لیزر از بین برده است، پوست او صاف و لطیف می باشد و مویی که رشد می کند حالت تیغ مانند ندارد و نازک تر می باشند، به همین دلیل فرد دیگر احساس ناخوشایندی ندارد.

کم شدن رشد موها: زمانی که فرد برای از بین بردن موهای زائد خود از لیزر استفاده کرده باشد، دیگر موهای زیر پوستی را مشاهده نمی کند، زیرا لیزر موهای زائد روشی موثر می باشد.

عوارض لیزر موهای زائد

قرمزی پوست: در برخی مواقع امکان دارد که افراد بعد از این که لیزر موهای زائد انجام داده اند، دچار مشکلات مختلفی هم چون حساسیت شوند، که بعد از گذشت چند روز این عارضه از بین می رود.

ایجاد تغییر در رنگ پوست: در برخی موارد امکان دارد که برخی از افراد بعد از این که لیزر موهای زائد انجام داده اند، دچار تغییر رنگ در پوست خود شوند و رنگدانه های پوست بیشتر شود.

سوختگی: یکی دیگر از عارضه هایی که ممکن است برای  افراد بعد از لیزر موهای زائد اتفاق بی افتد، ایجاد سوختگی بر روی پوست است، که ممکن است در برخی مواقع این عارضه جدی باشد و نیاز است فرد به متخصص مراجعه کند.

پوسته پوسته شدن پوست: زمانی که افراد بعد از لیزر موهای زائد، مراقبت های بعد از لیزر را جدی نگیرند ممکن است دچار عارضه های مختلفی شوند که پوسته پوسته شدن پوست یکی از این عارضه هایی است که ممکن است برای برخی از افراد رخ بدهد و باعث شود که پوست افراد حالت خشکی داشته باشد و آسیب پذیر شود.

کلام آخر

لیزر مناسب ترین روش برای حذف کردن موهای زائد است و امروزه دغدغه بیشتر افراد از بین بردن موهای زائد می باشد. اشعه ای که از لیزر خارج می شود ملانین های مو را مورد هدف قرار می دهد و فولیکول های تولید کننده مو را از کار می اندازد. از آنجا که درمان لیزر یک روش مطمئن برای از بین بردن موهای آزار دهنده می باشد باید به اقدامات قبل و بعد از آن نیز دقت کافی داشته باشید.

از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 11 =

دکمه بازگشت به بالا