عمومی

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات مفیدی را درباره روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری را در اختیار شما قرار دهیم. امروزه برخی از زوج ها به دنبال روش هایی می باشند که جنسیت فرزند خود را تعیین کنند و از این رو به سراغ روش هایی می روند که بتوانند به نتیجه دلخواه خود برسند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری و دقیق تری را درباره روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری در اختیارتان قرار دهیم.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

در گذشته راه کاری برای تعیین جنسیت قبل از بارداری نبوده و بیشتر خانواده ها مجبور بودند چشمشان را بر روی آرزو داشتن فرزندی با جنسیت دلخواه ببندند. و در آخر برای رسیدن به جنسیت مورد نظر مجبور به آوردن فرزند های دیگری می شدند.

اما امروزه روش های مختلفی برای تعیین جنسیت وجود دارد که کار زوجین را راحت کرده است. روشی مانند IVF یا همان لقاح خارج از رحم نزدیک به صد در صد جنسیت فرزند به نتیجه می رسد و زوجین را به آرزو خود می رساند. این تکنولوژی باعث شده است که دیگر هیچ فردی در آرزوی داشتن فرزند دلخواه خود نباشد.

به طور کلی ، زمانی که مقاربت شکل می گیرد ، اسپرم مرد در طول رحم حرکت می کند و اگر تخمکی در رحم وجود داشته باشد ، لقاح انجام می شود. لقاح به گونه ای است که اسپرم با تخمک ترکیب شده و جنین تشکیل می شود. اگر جنین داخل رحم لانه گزینی کند ، موجب بارداری می شود و اگر این اتفاق نیافتد ، در حقیقت جنین دفع شده است.

نحوه تعیین جنسیت فرزند به گونه ای است که اگر اسپرم x با تخمک x زن لقاح انجام شود ، فرزند دختر شکل می گیرد. و اگر اسپرم y با تخمک x لقاح انجام شود ، جنسیت فرزند پسر خواهد شد. در واقع اسپرم مرد دارای دو ویژگی x و y می باشد، اما تخمک خانم تنها دارای ویژگی x است. بنابراین تنها اسپرم مرد تعیین کننده جنسیت فرزند است و در بحث تعیین جنسیت قبل از بارداری این است که کدام از نوع اسپرم مرد به تخمک برسد و لقاح ایجاد کند. در ادامه مقاله به بررسی روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری می پردازیم.

روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

رژیم غذایی مناسب

در این روش برای رسیدن به جنین پسر باید برنامه غذایی تنظیم شود که نسبت سدیم و پتاسیم بالاتر از نسبت کلسیم و منیزیم باشد و موجب می شود که تخمک ها اسپرم های حاوی جنسیت پسر را جذب کنند و برای دستیابی به جنین دختر این نسبت برعکس می باشد و باید نسبت کلسیم و منیزیم بالاتر از نسبت سدیم و پتاسیم قرار بگیرد.

غذاهای دارای سدیم: شامل گوشت ، تخم مرغ ، هویج، شیر ، اسفناج ، نمک طعام ، جگر گوساله

غذاهای دارای پتاسیم: شامل فراورده های گوشتی ، میوه ها مخصوصا  ( موز ، خرما) ، سبزیجات مخصوصا  ( سیب زمینی و هویج) و غلات

غذاهای دارای منیزیم: شامل قهوه ، كاكائو ، غلات ، سبزي ها ، مخمر آبجو ، سویا ، چغندر ، گردو ، جوانه گندم

غذاهای دارای کلسیم: شير كاكائو ، ماست ، بستنی ، شلغم ، بادام

در نتیجه برای ایجاد جنین پسر توصیه می شود ، غذاهایی مانند گوشت ، هویج ، موز ، غذاهای شور ، جگر ، خرما ، تخم مرغ و سیب زمینی و … مصرف شود، برای تشکیل جنین دختر خوب است غذاهایی مانند: بادام ، کاکائو ، شير و فرآورده هاي آن مانند ماست و پنیر و … ، ماهي ساردين ، خاويار ، جوانه گندم و كلم ، كدو و فلفل سبز بیشتر خورده شود.

برنامه های غذایی که دارای انرژی کمتری است و دارای مواد مغذی و معدنی می باشد ، درصد ایجاد لقاح دختر را بالا می برد و برنامه غذایی دارای میوه و شیرینی ها قند خون را بالا برده و احتمال پسر شدن جنین بیشتر می شود، چرا که محیط رحم را برای جذب اسپرم پسر فرآهم می کند و اسپرم های پسر نسبت به اسپرم های دختر تحرک بیشتری دارند. شما می توانید با کمک بهترین دکتران تغذیه کودک خود را به سلامتی به دنیا بیاورید.

زمانی که نمی تواند از روش رژیم غذایی استفاده کنید:

زمانی که قصد دارید از این روش استفاده کنید ، باید دچار بیماری یا مشکل خاصی نباشید تا در اجرای رژیم دچار ممنوعیت نشوید. مثلا برای داشتن رژیم پسردار شدن مواردی مانند فشار خون بالا ، نارسایی های کلیوی و ناراحتی‌های قلبی شما را با مشکل روبرو می کند و همچنین برای دختر شدن نباید دچار مشکلاتی مانند اختلالات عصبی ، بالا بودن کلسیم خون و نارسایی های کلیوی باشید.

زمان شروع برای برنامه غذایی

برای شروع رژیم غذایی تعیین جنسیت خود باید حداقل دو ماه قبل از بارداری اقدام کنید. یعنی حداقل دو مرتبه پریود ماهانه داشته باشید و همچنین دقت کنید که تا زمان انجام تست های آزمایشگاهی برای مشخص شدن جنسیت فرزندتان باید برنامه غذایی را رعایت کنید.

زمان بندی مقاربت ماهانه زن و شوهر

اگر مقاربت زن و شوهر به زمان تخمک گذاری نزدیک باشد ، بخاطر قلیایی بودن محیط رحم احتمال این که نوزاد پسر باشد ، زیاد است. هنگامی که محیط قلیایی تر ، رقیق تر و ارتجاع پذیر است ، شرایط برای لقاح اسپرم های پسر مناسب می شود، اما زمان مناسب برای لقاح جنین دختر چند روز قبل از تخمک گذاری می باشد. اسپرم های حاوی خاصیت فرزند دختر همیشه ماندگاری بهتری دارند و زمانی بیشتر زنده می مانند.

لقاح بیرون از رحم

امروزه تکنیک IVF یا همان لقاح بیرون از رحم جز بهترین روش تعیین جنسیت قبل از بارداری است که حدود ۹۵ درصد به نتیجه می رسد. همچنین روش IVF امروزه برای درمان ناباروری به کمک بسیاری از زوج ها می رود که باید به بهترین دکتر ناباروری برای انجام این روش مراجعه کرد. در این روش در آزمایشگاه اسپرم و تخمک ها را با هم ترکیب می کند و سپس نتیجه به دست آمده را به داخل رحم منتقل می کنند.

روش IVF جز روش های پرطرفدار برای درمان ناباروری می باشد که درصد بارداری را به میزان قابل توجهی بالا می‌برد و مشکلات موجود در زنان مانند مشکل تخمک گذاری ، پایین بودن کیفیت تخمک و انسداد لوله های رحم را برطرف می کند. هم چنین مشکل مردانی که به خاطر کم بودن تعداد و کم تحرک بودن اسپرم با مشکل ناباروری روبرو هستند را نیز برطرف می‌کند. همچنین همراه با این روش نیز ، می توان در کنار رفع مشکل ناباروری ، جنسیت فرزند را مشخص کرد.

نشانه دار کردن لیزری گامنت ها:

با استفاده از این روش سلول‌های جنسی مردان که حاوی خاصیت جنسیت پسر هستند ، توسط لیزر نشانه دار می شوند و سپس توسط دستگاه سلول‌هایی که حاوی جنسیت دختر جدا می شوند و بقیه سلول هایی که باقی می ماند دارای خاصیت پسردار شدن می باشد. با توجه به این که جنسیت مورد نظر کدام است ، هر کدام از این سلول ها انتخاب شده و با تخمک لقاح داده می شود.

 قلیایی یا اسیدی کردن واژن:

همانطور که می دانید ، میزان PH واژن نقش بسیار مهمی بر روی پسر یا دختر شدن جنین دارد. به طوری که اگر واژن حالت قلیایی پیدا کند ، اسپرم حاوی خاصیت پسر در این شرایط ماندگاری بیشتری دارد و احتمال این که فرزند پسر باشد ، بیشتر است و اگر محیط واژن مادر خاصیت اسیدی داشته باشد ، احتمال دختر بودن جنین بیشتر می شود. در این حالت اسپرم حاوی خاصیت پسر به خاطر محیط اسیدی خیلی سریع از بین می رود و می میرد. در عوض با شرایط اسیدی سازگاری بهتری دارد و طول عمر آن بیشتر می شود

به همین خاطر ، بیشتر متخصصین زنان و زایمان به زوج ها توصیه می کنند ، برای تعیین جنسیت قبل از بارداری شرایط مناسب برای قلیایی یا اسیدی شدن را ایجاد کنند. آن ها باید در کنار بکارگیری روش تعیین زمان تخمک گذاری ، برای داشتن فرزند پسر محیط واژن را با محلول جوش شیرین رقیق شده پیش از نزدیکی بشورند‌.

در این صورت تا دو روز بعد ، احتمال پسر دار شدن بالای ۸۵ درصد می رسد و اگر قصد دارند فرزند دختر داشته باشند باید از محلول رقیق شده سرکه سفید استفاده کرده تا محیط واژن حالت اسیدی پیدا کند. دقت داشته باشید قبل از این کار برای شستشو مهبل با این محلول ها حتما با یک متخصص زنان زایمان در ارتباط باشید.

لقاح بیرون از رحم

نکته مهم برای انجام روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

  • اگرچه موارد طبیعی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری بسیار ساده است اما دقت داشته باشید، برای انجام هر کدام از این روش نیاز است به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با درصد موفقیت بیشتری روبه‌رو شوید. چرا که هرگونه اشتباهی باعث می شود شانس شما کم شود و یا عواقبی برای شما به همراه داشته باشد.
  • همچنین در زمینه استفاده از رژیم غذایی قبل از بارداری این نکته را بدانید که رعایت رژیم های گفته شده تنها بر روی خانم ها تاثیرگذار است و هیچ نوع تغذیه ای برای مرد بر روی مکانیسم این عمل موثر نیست. همچنین مصرف برخی از داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند بر روی اجرای رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی بگذارد.
  • همچنین دقت داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه مطلوب هرگز از صرف هزینه های گران قیمت صرف نظر نکنید. چرا که این گونه روش ها هم کمک می کند که به هدف خود برسید و هم موجب تضمین سلامتی ژنتیکی فرزندتان می شود. پس به دستورات متخصص خود به خوبی عمل کرده و در انجام هر کدام از آنها هرگز منصرف نشوید.
  • در برخی مواقع ، روش استفاده از روش IVF و جای گذاری جنین در داخل رحم می تواند فرزند دوقلو یا چند قلویی به دنیا آمده شود که با استفاده از جایگذاری چندین جنین در داخل رحم منتظر به دنیا آمدن چند قلوها خواهید شد.

موارد تاثیر گذار بر روی تعیین جنسیت:

خوب است بدانید ، موارد زیادی وجود دارد که برای بر روی تعیین جنسیت شما موثر هستند، که در ادامه مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

تاثیر نوع دخول بر روی جنسیت فرزند:

نوع دخول بر روی مشخص شدن جنسیت فرزند تاثیر مستقیم می‌گذارد ، به طوری که  نوع دخول از پشت  وضعیت را برای داشتن فرزند پسر فرآهم می کند. زیرا حالت دخول عمیق‌تری صورت می‌گیرد و اسپرم مردانه نزدیک به دهانه رحم وارد می شود.

تاثیر فصل‌های سال بر روی جنسیت فرزند:

توصیه می شود برای داشتن فرزند دختر زمان بارداری را در فصل بهار قرار دهید و برای پسردار شدن بهتر است در فصل پاییز این کار انجام شود.

نکته مهم برای انجام روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری

بهتر است برای داشتن فرزند پسر مادر خونسرد باشد

مادرانی که همیشه دچار نگرانی و اضطراب هستند ، احتمال این که فرزندشان دختر شود ، بیشتر است و خانم های خونسرد و آرام احتمال  داشتن فرزند پسر را افزایش می دهند. در واقع احتمال این که یک خانم نگران و پر استرس صاحب یک دختر شود ، حدود ۷۵ درصد می باشد.

تغییر یافتن PH واژن بر روی تعیین جنسیت اثر می گذارد؟

یکی از دلایلی که می تواند در تعیین جنسیت تاثیر بگذارد ph واژن می باشد . اسپرم در محیط های قلیایی باقی می ماند و این محیط را دوست دارد و برای اینکه جنسیت جنین پسر بشود، باید محیط واژن کاملا قلیایی باشد . توصیه می شود اگر قصد دارید فرزند پسر داشته باشید، باید برای این کار واژن محیط قلیایی داشته باشید و  هر بار قبل از رابطه جنسی در ترکیبی از دو قاشق جوش شیرین و دو لیتر آب بنشینید. هم چنین روش دیگری که برای قلیایی شدن محیط واژن می باشد زودتر به ارگاسم رسیدن خانم می باشد، زیرا هنگامی که اول خانم به ارگاسم می رسد، ترشحات او می تواند باعث شود تا محیط قلیایی تر شود و اسپرم هایی که حاوی کروموزوم y می باشد بهتر به سمت تخمک حرکت می کنند.

زمانی واژن باید اسیدی باشد که زوج بخواهند فرزند آن ها دختر باشد و برای این که محیط واژن اسیدی باشد از سرکه استفاده می کنند  و قبل از هر بار رابطه جنسی در ترکیبی از دو قاشق سرکه سفید و یک لیتر آب بنشینید تا محیط واژن اسیدی شود.

بررسی و زمان بندی رابطه برای داشتن فرزند پسر

برای این که فرزند پسر داشته باشید، زمان تخمک گذاری با زمان رابطه جنسی اهمیت زیادی دارد. برای این که فرزند پسر داشته باشید باید زمانی که نزدیک تخمک گذاری است رابطه جنسی برقرار شود. کسانی که می خواهند فرزند آن ها پسر باشد باید در فاصله زمانی  بین دوره قاعدگی و قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی نداشته باشند و برای ان که فرزند آن ها پسر شود باید در روز تخمک گذاری و حدودا تا دو روز بعد از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشند.

بررسی و زمان بندی رابطه برای داشتن فرزند دختر

زوج ها برای این که فرزند دختر داشته باشند باید قبل از این که چرخه قاعدگی شروع شود رابطه جنسی داشته باشند و از برقراری رابطه جنسی در روزهای تخمک گذاری و بعد از آن پرهیز کنند. زوج ها باید بعد از قاعدگی رابطه جنسی را آغاز کنند و سه روز مانده به زمان تخمک گذاری رابطه جنسی را قطع کنند.

روش های تعیین جنسیت کلینیکی

تعیین جنسیت با PGD:  یکی از روش هایی که می توانید برای تعیین جنسیت استفاده کنید و تقریبا روشی امن می باشد PGD می باشد. این روش، تکنیک ژنتیکی قبل از لانه گزینی است که اسپرم منفرد در لقاحی آزمایشگاهی داخل تخمک کاشته می شود و بعد از آن یک سلول در حال رشد جنین قبل از این که داخل رحم مادر قرار داده شود آزمایش می شود.

تعیین جنسیت قبل از بارداری با IUI: روش IUI  یکی دیگر از روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری می باشد و یک روش آزمایشگاهی می باشد که لقاح در این روش مصنوعی می باشد. این روش بر اساس ژنتیک، اسپرم ها را جداسازی می کنند. با استفاده از ماهیت اسپرم XY ،XX با استفاده از روش های مختلف جداسازی می شوند. یکی از روش های اصلی برای جداسازی  اسپرم ها  رنگ آمیزی اسپرم ها با رنگ فلورسنت می باشد و سلول های XY ،XX جداسازی می شوند. بعد از این که اسپرم ها جدا می شوند و اسپرم های انتخابی را به استفاده از روش مصنوعی وارد رحم مادر می کنند، تا جنسیت نوزاد تعیین شود. به طور معمول این روش کاربردی می باشد و تهاجمی نمی باشد.

تعیین جنسیت قبل از بارداری با روش IVF: برای این که جنسیت جنین قبل از لقاح و بارداری تعیین شود می توانید از روش IVF استفاده کنید که یکی از روش های کلینیکی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری می باشد. این روش شامل کاشت جنین در رحم می باشد و با استفاده از روش هایی هم چون جداسازی اسپرم ها و انجام آزمایش، جنسیت جنین مشخص می شود و سپس به رحم مادر تزریق می شود. این روش تقریبا هزینه زیادی را به همراه دارد و در برخی از کشور ها به این دلیل که این روش غیر قانونی می باشد استفاده نمی کنند.

روش های تعیین جنسیت کلینیکی

کلام آخر

امروزه تعیین جنسیت یکی از دغدغه های والدین می باشد که می توانند برای تعیین جنسیت فرزند خود به سراغ روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری بروند. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید. هم چنین برای این که بهترین دکتر زنان در تهران را بشناسید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

4/5 - (4 امتیاز)

فائزه میرزایی

سلام من فائزه میرزایی هستم و علاقه زیادی به تولید محتوای حوزه سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند توانسته باشم به شما در زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا