رژیم و تغذیهسلامتی

تغذیه مناسب در هفته دهم بارداری【سال1402】❤️

ما در این مقاله تغذیه مناسب در هفته دهم بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. وقتی افراد به هفته دهم بارداری می رسند یعنی یک چهارم راه را طی نموده اند. کودک شما در هفته دهم بارداری بزرگ تر و قوی تر شده است و تنها دو هفته مانده تا 3 ماه اول حاملگی را به اتمام برسانید. در هفته دهم بارداری کم کم می توانید تغییرات ظاهری را در خود ببینید و همچنین بزرگ تر شدن فرزند خود را نیز می توانید مشاهده کنید. ما در این مقاله تغذیه مناسب در هفته دهم بارداری را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

وضعیت مادر در هفته دهم بارداری

در هفته دهم بارداری مادر دچار سوء هاضمه، یبوست، براق شدن پوست، التهاب لثه، آکنه و لکه می شود. بدن مادر از زمان تشکیل نطفه تا تولد دچار تغییرات بسیاری است. درخشش و کیفیت پوست صورت و افزایش حجم خون موجود در بدن باعث پرتر به نظر رسیدن صورت می شود و رحم در طول بارداری بزرگ می شود. کارکرد قلب، کلیه ها و ریه بیش تر می شود و سینه ها به مقدار قابل ملاحظه ای بزرگ تر و حساس تر از قبل می شوند.

وضعیت جنین در هفته دهم

در هفته دهم بارداری جنین دیگر رویان نیست. حساس ترین مرحله رشد جنین در هفته دهم بارداری رخ می دهد. از هفته نهم و دهم بارداری مرحله جنینی آغاز می شود. در این مرحله اندام ها و بافت های جنین به سرعت رشد می کند. در این زمان اندام های ضروری جنین مانند روده ها، ریه ها، کبد، مغز و کلیه شروع به فعالیت می کند. ظاهر جنین به یک انسان کامل شبیه تر می شود. از هفته دهم بارداری به بعد جزئیات بیش تری روی بدن جنین ظاهر می شود. در این زمان ناخن های انگشتان دست و پا رشد موهای کرک مانند، خم شدن مچ دست روی قلب، جدا شدن انگشتان از یکدیگر، خم شدن بازوها در محل آرنج ها، بزرگ تر شدن پاها و بلعیدن مایع آمنیوتیک مشاهده می شود.

وضعیت مادر در هفته دهم بارداری

تغذیه هفته دهم بارداری

در دوران بارداری تغذیه امری بسیار مهم می باشد. تغذیه در هفته دهم حاملگی باید شامل مصرف مایعات مانند شیر کم چرب و آب زیاد و آبمیوه های طبیعی باشد. افراد باید سعی کنند در دوران بارداری خود از مایعات بسیاری استفاده کنند زیرا استفاده از مایعات سبب رفع خستگی و یبوست می شود. مصرف گوشت، ماهی، تخم مرغ، بادام، شیر، ماست، پنیر و دیگر مواد کلسیم دار باید در برنامه غذایی افراد باشد. در صورت مصرف ماهی سعی کنید در هفته دو بار بیش تر از ماهی استفاده نکنید و همچنین سعی کنید از ماهی های با جیوه بسیار پایین استفاده کنید زیرا ماهی هایی با جیوه بالا برای بانوان باردار ضرر دارد.

در طی دوران بارداری بانوان باید توجه داشته باشند که تمام مواد لازم مورد نیاز بدن را تامین کنند. همچنین آن ها باید از غذاهای چرب، قهوه، الکل، جگر و ماهی هایی که جیوه دارند خودداری کنند. در هفته دهم بارداری افراد باید روزانه 2000 کالری دریافت کنند. برنامه غذایی خود را جوری تنظیم کنید که 170 گرم نان و غلات، 155 گرم پروتئین که شامل گوشت و لوبیا باشد، 3 فنجان لبنیات، دو فنجان میوه، دو فنجان سبزیجات که میوه و سبزیجات را می توانید تازه، یخ زده و خرد شده استفاده کنید. افراد باید در هفته 350 گرم ماهی و مواد غذایی دریایی مصرف کنند. نباید از ماهی خام استفاده کنید به خوبی گوشت و ماهی را بپزید و بعد از آن استفاده کنید.

تغذیه هفته دهم بارداری

علائم هفته دهم بارداری

با رشد کودک رباط ها و ماهیچه های افراد در داخل شکم شروع به کشیده شدن می کنند. سینه های افراد بزرگ تر می شود و برخی تغییرات اساسی در افراد رخ می دهد. بعضی از رایج ترین علائم بارداری در هفته دهم شامل موارد زیر می شود:

بزرگ تر شدن سینه: سینه های افراد در هفته دهم بارداری بزرگ تر می شود و ممکن است افراد در سینه های خود احساس درد کنند. این احساس از هفته های قبل شروع می شود زیرا قرار است بدن شما برای شیردهی آماده شود. اگر دارای درد بسیاری بودید می توانید به بهترین دکتر زنان جهت مشورت و معاینه مراجعه کنید.

نوسانات خلقی: تغییرات هورمونی در دوران بارداری به وجود می آیند که سبب ایجاد احساسات عجیب و غریب در افراد می شوند. در این زمان ممکن است افراد از قبل حساس تر شوند و این به دلیل تغییرات هورمونی می باشد که در افراد باردار رخ می دهد.

حالت تهوع: در هفته دهم بارداری حالت تهوع و استفراغ بسیار شایع می باشد. زنان هنگام صبح دچار حالت تهوع می شوند ولی ممکن است در هر زمانی از روز دچار این مشکل شوند. برای از بین بردن حالت تهوع و کاهش آن باید سعی کنید از غذا هایی که دارای بوی زننده برای شما هستند دوری کنید و همچنین می توانید از وعده های بیش تر و حجم کم تر استفاده کنید. یعنی وعده های غذا را بیش تر کنید و حجم آن را کم تر.

خستگی: در هفته دهم بارداری به دلیل این که بدن فرد سخت در حال کار کردن است و برای رشد جنین انرژی بسیار مصرف می کند بیش تر خسته می‌شود. سعی کنید در طول روز زمانی که احساس کردید خسته هستید به خوبی استراحت کنید.

افزایش ترشحات: ممکن است در این هفته ترشحات شما بیش تر شود. افزایش ترشحات واژن به دلیل افزایش سطح استروژن بارداری است. ترشحات بارداری باید دارای رنگ شیری و رقیق با بوی ملایم باشد در حالی که ترشحات واژن با برخی علائم هستند که باید مراقب آن ها باشید و می تواند نشان دهنده عفونت باشند. در صورت مشاهده رنگ سبز یا زرد، خونی بودن ترشحات، همراه بودن با درد به هنگام ادرار، همراه بودن با قرمزی و خارش و بوی بد هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

درد شکم: در هفته دهم بارداری رباط های گردی که رحم افراد را فرا می‌گیرد کشیده می‌شوند و این امر می‌تواند سبب احساس درد شکمی شود. این درد ممکن است شدید یا خفیف باشد و کاملا بی خطر است سعی کنید آهسته تر حرکت کنید و بیش تر ایستاده بمانید. اگر درد شما متوسط و یا شدید بود و یا همراه با خونریزی واژینال، تب و لرز یا سوزش ادرار بود حتماً هرچه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید.

مشکلات خواب: با تولید بیش تر خون و جریان افزایش جریان خون رگ های خونی شما منبسط می‌شوند. رگ های خونی پهن تر می توانند فشار خون شما را کاهش دهند. فشار خون پایین و هورمون های بارداری می‌توانند سبب خواب آلودگی شما شوند. علاوه بر این ممکن است به صورت مکرر برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شوید.

سر درد: از دیگر علائم بارداری در هفته دهم سر درد می باشد. افزایش فشار خون می تواند سبب سر درد شود زمانی که دچار سر درد شدید در اتاق تاریک و ساکت استراحت کنید، غذای سبک بخورید و از کمپرس سرد یا گرم روی سر و گردن استفاده کنید، از صفحه نمایشگر گوشی و … کم تر استفاده کنید. می توانید با مراجعه به پزشک از ایشان کمک بگیرید.

از دیگر علائم هفته دهم بارداری می توان به افزایش وزن بدن، سوزش سردل، یبوست، گاز و نفخ شکم، هوس های غذایی، درد شکم و … اشاره کرد. اگر این علائم دارای شدت بسیاری بودند و سبب اذیت شدن شما شدند باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید.

علائم هفته دهم بارداری

اقداماتی برای بارداری سالم

سعی کنید در این دوران به توصیه های پزشک خود به خوبی عمل کنید. سوالات غیر ضروری خود را بنویسید تا در ویزیت بعدی از پزشک خود بپرسید. اگر لباس های شما تنگ شده ولی هنوز آماده پوشیدن لباس بارداری نیستید می توانید از شلوار هایی با کمر کشی و پیراهن های گشاد استفاده کنید. سعی کنید لباس زیر خود را در اندازه بزرگ تر خریداری کنید.

اگر دیگر تهوع صبحگاهی ندارید باید در مورد داشتن یک رژیم غذایی سالم که برای شما و کودک در حال رشدتان بی خطر و مغزی باشد جدی باشید. هر روز یک مولتی ویتامین پره ناتال استفاده کنید. اگر گربه دارید از تمیز کردن آن خودداری کنید زیرا عفونت انگلی توسط گربه ها می تواند به شما منتقل شود. گربه ها با خوردن پرندگان و حیوانات کوچک آلوده می توانند عفونت را از مدفوع خود منتقل کنند.

باید ها و نباید های هفته دهم بارداری

  • اگر تمایلی به رابطه جنسی ندارید خود را سرزنش نکنید ولی فراموش نکنید که نباید از همسرتان دور شوید. صبور باشید تا بتوانید رابطه عاطفی خود را حفظ کنید.
  • اگر همچنان دچار یبوست هستید تلاش کنید پیاده روی کنید و از غذاهایی که دارای فیبر بسیاری هستند مانند سبزیجات بخارپز و میوه ها استفاده کنید. همچنین سعی کنید از مایعات بسیاری برای کاهش یبوست استفاده کنید. مصرف عصاره های مقوی مانند اسموتی‌ها راه ساده برای تامین آب بدن است.
  • بافت لثه ممکن است تحت تاثیر هورمون های بارداری نرم تر و حساس تر شده باشد و مستعد تورم و خونریزی شود. برای جلوگیری از این امر حداقل دو بار در روز به مدت سه دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. مسواکی که از آن استفاده می کنید باید کوچک و نرم باشد.
  • دندان های جنین در هفته دهم بارداری در حال جوانه زدن در زیر لثه ها می باشد. به همین دلیل شما باید یک تغذیه مناسب داشته باشید تا ویتامین دی از طریق تغذیه شما به جنین برسد. سطوح پایین این ویتامین می تواند در آینده سبب کاهش استحکام دندان های فرزندتان شود.
  • در دوران بارداری مصرف برخی گیاهان ممنوع می باشد تا حد امکان در این دوران از این گیاهان استفاده نکنید. این گیاهان عبارتند از سیاه دانه، جعفری، زعفران و آویشن، سعی کنید از آن ها استفاده نکنید.
  • برای جلوگیری یا رفع یبوست در بارداری هفته به هفته خود از خوردن داروها به طور خودسرانه خودداری کنید، با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک در هفته دهم بارداری

اگر مواردی مانند درد شدید شکم، درد همراه با ادرار کردن، تب و لرز، ترشح یا بوی غیرطبیعی واژن، خونریزی یا گرفتگی عضلات و حالت تهوع شدید همراه با استفراغ را مشاهده کردید هر چه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. همچنین اگر به دلیل بارداری به شدت دچار افسردگی شدید یا فکر و خیال بزرگ کردن کودک شما را احاطه کرده باید با پزشک خود صحبت کنید. از هر شش زن یک نفر در دوران بارداری مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتید هر چه سریع تر با پزشک خود تماس بگیرید.

کلام آخر

در هفته دهم بارداری ممکن است مادر دچار یبوست، سوء هاضمه، التهاب لثه، آکنه و لک شود. بدن مادر از زمان تشکیل نطفه تا تولد دچار تغییرات بسیاری می شود. در هفته دهم بارداری جنین به رشد خود ادامه می دهد و در این مرحله اندام ها و بافت های جنین به سرعت رشد می کنند. تغذیه هفته دهم بارداری بسیار مهم است سعی کنید تغذیه مناسبی داشته باشید. در این زمان علائمی برای مادر ایجاد می شود که از این علائم می توان به حالت تهوع، خستگی، افزایش ترشحات و … اشاره کرد. باید تغذیه مناسب در هفته دهم بارداری داشته باشید تا خود و جنین دچار مشکل نشوید.

از شما بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با تغذیه مناسب در هفته دهم بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

وضعیت جنین در هفته دهم بارداری چگونه است؟

در هفته دهم اندام های ضروری بدن جنین مانند قلب، کلیه و غیره شروع به رشد می کنند که در مقاله به طور کامل توضیح داده شده اند.

در تغذیه هفته به هفته بارداری چه مواد غذایی باید مصرف کرد؟

در دوران بارداری مواد غذایی متنوع اما سالمی می‌توانند مادرها مصرف کنند. البته باید توجه داشت که تغییرات جنین در هر دوره متفاوت است و نیازهای خاص خود را دارد.

وضعیت مادر در هفته دهم بارداری چگونه است؟

شامل سوء هاضمه و یبوست ، براق شدن پوست مادر ، التهاب لثه مادران ، آکنه و لکه است . بدن مادر از زمان شکل گیری نطفه تا زمان تولد فرزند دچار تغییرات اساسی زیادی می شود ، مثلاً درخشش و کیفیت پوست صورت و افزایش حجم خون موجود در بدن باعث گلگون تر و پرتر به نظر رسیدن صورت می شود

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا