بیماری ها

دلایل لکه بینی در بارداری【سال1403】❤️

لکه بینی در بارداری از علائم حاملگی بشمار می رود که در ماه های اول بارداری ظاهر می شود. لکه بینی در بارداری می تواند نشانه حاملگی مولار و جفت سر راهی و یا نشانه سقط جنین نیز باشد. در بیش از نیمی از خانم ها لکه بینی کاملاً طبیعی است و یکی از نشانه های بارداری می باشد. ما در این مقاله دلایل لکه بینی در بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست؟

خونریزی یا لکه بینی در طول بارداری به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. در اوایل بارداری لکه بینی می تواند نشانه لانه گزینی جنین باشد که کاملا عادی و طبیعی است و جای نگرانی نیست ولی اگر خونریزی زیاد یا طولانی باشد ممکن است یکی از موارد زیر برای شما رخ داده باشد:

 • زایمان زودرس
 • آسیب دیدن دهانه رحم یا واژن
 • سقط جنین در سه ماهه اول بارداری
 • سقط جنین دیر هنگام
 • برخی بیماری‌ها مانند پولیپ رحم، سرطان دهانه رحم و عفونت واژن
 • مشکلات جفت مثل کنده شدن جفت، خونریزی در اطراف جفت یا جفت سرراهی
 • بارداری های خطرناک مانند حاملگی مولار، بارداری شیمیایی و بارداری خارج از رحم

در صورت مشاهده خونریزی های شدید باید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان جهت معاینه و درمان مراجعه نمایید. سعی کنید به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید تا مشکلی برای شما در طول بارداری به وجود نیاید.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست؟

علت لکه بینی در اوایل بارداری

زمانی که تخمک بارور شود باید به دیواره رحم متصل شود. چسبیدن نطفه به لایه داخلی رحم یا همان لانه گزینی تخمک بین 7 تا 12 روز بعد از لقاح و باروری تخمک انجام می شود. لانه گزینی در 30 درصد از خانم ها با لکه بینی و گرفتگی عضلات کمر و شکم همراه می باشد. اگر در اوایل بارداری دارای لکه بینی جزئی هستید نگران نباشید این امر می تواند نشانه لانه گزینی جنین و بارداری باشد.

در هفته ششم بارداری تولید هورمون های بارداری توسط جفت جنین سبب خونریزی سبکی می شود که این مورد هم کاملا طبیعی می باشد. افراد می توانند برای اطمینان بیش تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایند و دلایل لکه بینی خود را از پزشک بپرسند.

علت لکه بینی در اواخر بارداری

لکه بینی یا خونریزی در اواخر بارداری ممکن است ناشی از داشتن رابطه جنسی، مشکلات دهانه رحم مانند عفونت، التهاب یا بارداری مولار باشد. خونریزی یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد. از این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جفت سر راهی: زمانی که جفت در رحم بسیار پایین قرار دارد و تمام یا بخشی از دهانه رحم را می پوشاند جفت سر راهی می گویند.

جداشدگی جفت: جفت قبل از تولد از دیوار رحم جدا می شود.

زایمان زودرس: زایمان زودرس قبل از هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می افتد. زایمان زودرس زایمانی است که خیلی زود اتفاق می افتد.

پارگی رحم: زمانی که رحم در حین زایمان پاره می شود لکه بینی یا خونریزی ممکن است ایجاد شود. پارگی رحم به ندرت اتفاق می افتد.

جفت اکرتا: این زمانی است که جفت بیش از حد عمیق و در دیواره رحم رشد می کند.

ویژگی های بهترین دکتر زنان و زایمان

در صورت مراجعه به دکتر زنان و زایمان برای معاینه سعی کنید بهترین دکتر را انتخاب نمایید. بهترین دکتر زنان و زایمان دارای ویژگی هایی می باشد که ما در این قسمت از مقاله این ویژگی ها را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • بهترین دکتر زنان و زایمان دارای تخصص در محیط فعالیت خود می باشد. به پزشکی جهت معاینه مراجعه نمایید که دارای مدرک معتبر از دانشگاهی معتبر باشد تا بتواند درمان شما را به خوبی انجام دهد.
 • از دیگر ویژگی های بهترین متخصص زنان و زایمان می توان به تجربه کافی پزشک در حیطه فعالیت خود اشاره کرد. به پزشکی مراجعه نمایید که دارای تجربه کافی و سابقه کاری بالایی در زمینه فعالیت خود باشد. چنین پزشکی به خوبی می تواند بیماری های افراد را درمان کند.
 • بهترین پزشک در مراکز و کلینیک هایی فعالیت می کند که تجهیزات بسیار مناسب و پیشرفته ای برای درمان بیماران داشته باشد تا بتواند با استفاده از تجهیزات بیماری های افراد را تشخیص دهد و آن ها را درمان کند.
 • یکی از ویژگی های بسیار مهم بهترین پزشکان رفتار بسیار مناسب آن ها در برخورد با بیماران می باشد. بهترین پزشکان سعی می کنند نکات مورد نیاز را برای بیماران بیان کنند و با حوصله و صبر بسیاری به سوالات بیماران پاسخ می دهند.
 • اولویت قرار دادن سلامت بیماران از ویژگی های بسیار مهم بهترین دکتر زنان و زایمان می باشد. به پزشکی مراجعه نمایید که سلامت بیماران برای وی دارای اهمیت بسیاری باشد.
ویژگی های بهترین دکتر زنان و زایمان

چه نوع خونریزی در بارداری خطرناک است؟

هنگامی که تخمک بارور شده در خارج از رحم به عنوان مثال در لوله فالوپ لانه گزینی می شود به آن حاملگی خارج از رحم می گویند که یک وضعیت اورژانسی در دوران بارداری می باشد. این وضعیت می تواند سبب خونریزی شود به دلیل این که تخمک بارور شده به درستی نمی تواند در خارج از رحم رشد کند، بنابراین تخمک باید با دارو و یا با جراحی خارج شود.

حاملگی خارج از رحم دارای علائمی می باشد که معمولاً در هفته ششم بارداری این علائم ظاهر می شوند ولی می توانند در هفته های بعدی نیز ظاهر شود. برخی از علائم حاملگی خارج از رحم شامل درد هنگام ادرار یا مدفوع، درد شدید یا مبهم در شکم یا لگن، ضعف، سرگیجه یا غش، درد در قسمت بالای شانه، خونریزی واژینال یا ترشح آبکی و قهوه ای رنگ، درد زیر شکم می شوند.

دلایل خونریزی در دوران بارداری

سقط جنین: سقط جنین اغلب با خونریزی یا لکه بینی اتفاق خواهد افتاد و با نشانه هایی مانند دل درد همراه است.

بارداری خارج رحم: بارداری خارج رحم زمانی اتفاق می افتد که جنین در جایی غیر از رحم و اغلب در لوله های رحمی لانه گزینی کرده باشند. بارداری خارج رحم نمی تواند پیشرفت کند و اگر به موقع تشخیص داده نشود می تواند برای مادر خطرناک باشد. بارداری خارج رحم با درد و خونریزی کم همراه است.

بارداری مولار: در بارداری مولار جنین و جفت معمولاً به صورت غیر طبیعی رشد کرده اند و یکی از نشانه های احتمالی آن خونریزی در بارداری می باشد.

جفت سر راهی: شرایطی که جفت به طور کامل یا نسبی بر روی دهانه رحم قرار می گیرد جفت سر راهی می گویند. در صورت وجود جفت سر راهی احتمال خونریزی در بارداری وجود دارد. جدا شدن زودرس جفت یکی از شایع ترین علت خونریزی در بارداری در اواخر حاملگی می باشد. جدا شدن زودرس جفت شرایط نادری است و تنها در حدود یک درصد از خانم ها اتفاق می افتد. این عارضه با گرفتگی یا انقباض فشار لگنی، کمر درد و اسهال قبل از هفته سی و هفتم بارداری همراه است و عواقب بسیار جدی را برای جنین و زایمان آن دارد. افراد باید سعی کنند در زمان بارداری به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایند تا توسط پزشک معاینه شوند و مشکلاتی برای آن ها و جنین ایجاد نشود.

زایمان زودرس: خونریزی واژینال یکی از علائم زایمان زودرس می باشد. به زایمان قبل از هفته سی و هفتم بارداری، زایمان زودرس می گویند. از علائم دیگر زایمان زودرس می توان به احساس فشار در شکم، انقباضات رحمی، درد در ناحیه پایین کمر و ترشحات واژینال اشاره کرد.

عفونت واژن و یا دهانه رحم: عفونت واژن و یا دهانه رحم می تواند سبب خونریزی در سه ماه اول بارداری شود. سعی کنید در طول بارداری به طور مرتب به پزشک خود مراجعه نمایید تا توسط پزشک معاینه شوید و هیچ مشکلی برای شما و جنین ایجاد نشود.

غذاهایی که خونریزی در بارداری را قطع می کنند

بسیاری از افراد می پرسند که چه چیزی مصرف کنیم تا خونریزی در بارداری قطع شود؟ مواد غذایی زیر را برای درمان خانگی لکه بینی در بارداری معرفی می کنیم البته قبل از استفاده از چنین مواد غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید. هیچ غذایی نمی تواند خونریزی را به طور کامل قطع کند ولی با مصرف غذاهای مقوی مادر می‌تواند بدن را تقویت و سلامت را به بدن برگرداند. در رژیم غذایی فردی که خونریزی دارد حتما باید ویتامین ها و مواد مغذی زیر وجود داشته باشد:

 • افزایش مصرف ویتامین c: برای جذب بهتر آهن منابع سرشار از ویتامین سی شامل لیمو ترش، پرتقال و سایر مرکبات.
 • مویز یک خشکبار بسیار مفید برای تقویت مادر بارداری است که خونریزی دارد. سعی کنید از این خشکبار استفاده کنید.
 • خوراکی های حاوی آهن مانند سبزی های برگ تیره، آلو خشک، تخم شربتی، جعفری و گوشت قرمز
 • میوه هایی مانند سیب، گلابی، انار ملس و به

غذاهایی که برای خونریزی در بارداری ضرر دارند

برخی از مواد غذایی سبب تشدید خونریزی در بارداری می شوند افراد باید سعی کنند در مواقعی که دارای خونریزی هستند از این خوراکی ها و غذاها استفاده نکنند. بادام تلخ، سیر، زعفران، زرشک، بهار نارنج، گیاهان دارویی مانند آویشن، شیرین بیان، ختمی، پونه و شبدر سبب خونریزی بسیاری در بارداری می شوند سعی کنید از این مواد غذایی و خوراکی ها در دوران خونریزی در بارداری استفاده نکنید.

غذاهایی که خونریزی در بارداری را قطع می کنند

زمان مراجعه به پزشک

افراد باید به پزشک مراجعه نمایند تا پزشک علت خونریزی در بارداری را تشخیص و درمان خونریزی را انجام دهد. پزشک با معاینه دهانه رحم میزان باز بودن آن و همچنین احتمال سقط جنین را بررسی می کند. پزشک با سونوگرافی ضربان قلب جنین را کنترل می کند و بر اساس علت و میزان خونریزی دارو درمانی و مراقبت ها را شروع می کند. سعی کنید در صورت مشاهده خونریزی و لکه بینی هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید. برای داشتن بارداری ایمن و پیشگیری از عوارض خونریزی در بارداری با بروز علائم زیر هرچه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید:

اگر یک هفته بعد از انجام رابطه جنسی همچنان خونریزی داشتید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که همراه با خونریزی، درد ناحیه شکم یا دیدن لخته خون در بارداری صورت بگیرد ممکن است جنین سقط شود. تب و لرز و ترشح همراه با خونریزی نشانه خطر برای وجود عفونت است. در این مواقع باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا عفونت را درمان نماید. بروز حالت تهوع و حساس شدن سینه ها نشانه کاهش علائم بارداری و خطرناک می باشند.

زمانی که خونریزی یا لکه بینی با بوی بد و خارش همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنید. اگر ترشحات لانه گزینی در روزهای اول بارداری خفیف نباشد و بیش از سه روز طول بکشد در صورت مشاهده چنین موارد و علائمی هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید تا توسط پزشک معاینه شوید و اگر دارای بیماری و مشکلی هستید هر چه سریع تر با کمک پزشکان آن را درمان نمایید تا به سلامت شما و جنین آسیبی نرسد.

کلام آخر

لکه بینی و خونریزی در دوران بارداری به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. لکه بینی در اوایل بارداری ممکن است نشانه لانه گزینی جنین باشد که امری عادی و طبیعی است و جای نگرانی نیست ولی اگر خونریزی زیاد و طولانی باشد باید هر چه سریع تر به پزشک خود جهت معاینه مراجعه کنید. لکه بینی در اواخر بارداری دارای علت هایی می باشد که از علت آن می‌توان به جداشدگی جفت، پارگی رحم، زایمان زودرس و جفت سر راهی اشاره کرد. برای تشخیص و درمان بیماری های خود سعی کنید به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بسیار ممنونیم که تا پایان این مقاله همراه ما بودید. سایت پزشکا همواره سعی داشته دلایل لکه بینی در بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا لکه بینی در بارداری به جنسیت جنین ربط دارد؟

برخی از افراد می‌گویند لکه بینی در بارداری نشانه‌ی پسر بودن جنین است. اما واقعیت این است، لکه بینی هیچ ارتباطی به جنسیت ندارد و خانم‌های باردار به علت‌های مختلف دیگری دچار این عارضه می‌شوند.

حاملگی خارج رحمی هم باعث لکه بینی می شود؟

بله. یکی از دلایل لکه بینی در اوایل بارداری، حاملگی خارج رحمی است که خونریزی آن زیادتر از خونریزی لانه گزینی بوده و با علائمی مثل کرامپ های شدید شکمی همراه است.

عفونت های مقاربتی هم می توانند باعث لکه بینی در بارداری شوند؟

بله. عفونت هایی مثل عفونت کلامیدیا که با رابطه جنسی منتقل می شوند، می توانند باعث لکه بینی در طول بارداری شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا