نبض بازار

راهنمای خرید بهترین نوع دستکش بهداشتی【سال1403】❤️

دستکش بهداشتی

ویروس کرونا دیگر یک بیماری همه گیر در جهان شناخته شده و میلیون ها نفر را درگیر خود کرده با خرید دستکش بهداشتی می توانید تا حدی از بروز این مشکل جلوگیری کنید  ، تحقیقاتی که گرفته شده نشان دهنده این است که بیش از 80 درصدبیماران نشانه های خفیفی از این بیماری داشتند ، در حالی که سالمندان ، مبتلایان به بیماری های زمینه ای و کادر پزشکی بیشتر در معرض خظر هستند .

این بیماری اول به شکل سرما خوردگی است و بعد نشانه های بعدی آن نمایان می شود ، برای پیشگیری از این نوع بیماری باید نکاتی را رعایت کنید تا از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری شود ، مهم ترین راه های پیشگیری از این ویروس استفاده از ماسک ، دستکش بهداشتی و همچنین شستن مکرر دست ها و استفاده از ژل های ضد عفونی کننده است . ما در این مقاله شما را  با انواع دستکش بهداشتی و طرز استفاده آن ها راهنمایی می کنیم تا این ویروس راهی برای ورود به بدنتان نداشته باشد .

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چه نوع دستکش را باید خریداری کنیم که برای این روز ها مناسب باشد و چگونه یک دستکش می تواند از مبتلا به این بیماری جلوگیری کند . استفاده از دستکش برای کسانی که در مراکز مختلف رفت و آمد می کنند مناسب و ضروری است . اگر فردی علائم شبیه به سرما خوردگی دارند بهتر است از وسایل حافظتی برای جلوگییری از انتشار ویروس از جماه ماسک و دستکش استفاده کنید ، البته استفاده از دستکش برای انجام امور روزمره در مکان‌های عمومی برای تمام افراد لازم است؛ این اقدامات مانع مواجهه ویروس با بدن ما و انتشار آن می‌شود .

از طرفی ممکن است ویروس ‌ها روی سطوح این وسایل بنشینند و در خصوص ویروس کرونا ، تا مدت چند ساعت یا چند روز ، زنده بمانند در نتیجه ماسک‌ها و دستکش‌ها  خود می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند؛ بنابراین باید به گونه‌ای از سطح بدن جدا شوند که هیچ تماسی با پوشش خارجی آنها رخ ندهد . ما شما را با انواع دستکش بهداشتی آشنا می کنیم تا انتخاب صحیحی داشته باشید .

دستکش بهداشتی

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/868e66d3-e6c1-4abc-846e-181629aa0ae0″ ]

کدام نوع دستکش در برابر بیماری کرونا مقاوم تر است ؟

شما باید قبل از آن که سمت خرید دستکش بهداشتی بروید مرتب دست های خود را شسته و ضد عفونی کنید که باید مدت زمان شست و شوی دست شما 20 ثانیه طول بکشد تا اثر آن از بین برود . دستکش هایی که برای مقابله با انتقال ویروس کرونا این روزها مورد استفاده قرار می گیرند ، هر کدام مدت زمان مصرف مشخص و میزان مقاومت متفاوتی در برابر این ویروس دارند . بنابراین برای استفاده درست از این محصولات بهداشتی ، کسب اطلاعات دقیق از جنس ، کارایی مؤثر و مدت زمان مصرف انواع دستکش ضرورت دارد .

دستکش لاتکس : این نوع دستکش از مایع شیری رنگی که اسم آن hevea brasilinensis گرفته می شود . این نوع دستکش ابتدا در سال 1889 میلادی مورد استفاده قرار می گرفت ، در طول این مدت صنعت بهداشت و درمان شروع به استفاده از دستکش جراحی نمود برای اینکه استفاده از این دستکش راحت تر شود روش های متفاوتی را پیش رو گرفتند و از پودر های گرد مختلف به کار گرفته اند تا برای مصرف کننده استفاده از آن آسان تر باشد .

این پودر ها شامل کربنات ، کلسیم ، پودر تالکم و پودر لیکاپدیم است که پودر لیکاپدیم اولین روان کننده برای دستکش های لاتکش پزشکی است که این ماده به مدت 40 سال مورد استفاده قرار می گرفت . همچنین قبل از استفاده از این نوع دستکش از قبل مشخص شده بود که این ماده مضراتی بر روی مصرف کننده دارد سپش استفاده از این ماده در دستکش های لاتکس کاهش و پس از گذشت زمان متوقف شد .

بعد از آن تولید کننده این نوع دستکش از پودر تالکم که یک روان کننده غیر قابل جذب است استفاده کردند ولی بعد از مدتی تقریبا بعد دهه ی 40 میلادی دریافتند که این پودر نیز برای مصرف کننده عوارض دارد که یکی از عوارض آن چسبدگی آن بوده است پس بعد از مدتی استفاده از این ماده مانند تالکم کمتر و سپس متوقف شد .

در سال 1974 میلادی از نوعی پودر مه مبتنی بر پودر ذرت بوده است برای این دستکش ها استفاده می کردند که این نوع پودر غیر قابل تحریک و غیر قایل جذب هستند بنابراین این دستکش ها در دو نوع پودری و غیر پودری دسته بندی شده است . معمولا از این نوع دستکش امروزه و در روز های کرونایی زیاد مورد استفاده قرار گرفته است .

کدام نوع دستکش در برابر بیماری کرونا مقاوم تر است ؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/868e66d3-e6c1-4abc-846e-181629aa0ae0″ ]

این نوع از دستکش های لاتکس ممکن است منجر به واکنش های آلرژیک برای برخی از کاربران شود اما با وجود این مشکل این دستکش پسیار پر مصرف است چرا که انعطاف بالایی دارد و از استحکام بالایی برخوردار است و این استحکام موجب می شود که دست کاربر به راحتی داخل دستکش جا شود و به مصرف کننده اجازه می دهد تا به راحتی همه چیز را لمس کند که باعث بهبود عملکرد متخصصان و جراحان پزشکی می شود .

خفیف ترین حساسیتی که ممکن است که این نوع دستکش برای شما به وجود آورد خشکی دست ها ، خارش ، سوزش پوسته است که در استفاده مداوم ازاین دستکش ها به وجود می آید همچنین نادر ترین و شدید ترین نوع حساسیت ، تماسی فوری است که بعد از تماس علائم حساسیت به صورت آبریزش بینی ، قرمزی چشم ، گرفتگی عضلات و کهیر و خارش شود .

دستکش لاتکس، بهترین نوع دستکش از نظر مقاومت در برابر ویروس کرونا به منظور پیشگیری از انتقال این بیماری محسوب می شود که مورد استفادۀ جراحان و کارکنان کادر درمانی در بیمارستان ها نیز قرار می‌گیرد . این دستکش همچنین قابل ضدعفونی با الکل اتانول می باشد و در صورت ضدعفونی با الکل ، مقاومت خود را از دست نمی دهد . عمر مفید مصرف این دستکش، ۱۶ ساعت است .

دستکش نایلونی : این دستکش های یکبار مصرف باید از استانداردهای کیفیت بالاتری برخوردار باشند ، و معمولاً از آنجایی که برای مراحل جراحی استفاده می شوند ، استریل هستند . دستکش های جراحی با اندازه های دقیق تر و همچنین حساسیت لمسی بالاتری دارند . پوشش مناسبی در برابر ویروس ها نیستند و در صورت تماس با اناتول یا مواد ضدعفونی میزان نفوذ تا ۹۰درصد افزایش می یابد .

 

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/868e66d3-e6c1-4abc-846e-181629aa0ae0″ ]

دستکش وینیل : این نوع دستکش از مواد مصنوعی تشکیل شده که یکی از آن ها پای وینیل است در این نوع دستکش ها از روان کننده هایی که از مواد نرم ساخته شده است ، این دستکش ها آلژی زا نبوده و جایگزین مناسبی برای دستکش های لاتکس بوده این دستکش چند منظوره است و برای استفاده عمومی و فعالیت های که نیاز به دقت لمسی در کار وجود ندارند مناسب است ، این دستکش ها مانند دستکش های لاتکس نبوده و کاملاً به دست نمی چسبند .

دستکش های وینیل ضخیم تر و گشاد تر از لاتکس و نیتریل است . دستکش وینیل بی رنگ است و از جنس PVC (پلی وینیل کلرید) ساخته می شود . قابلیت نفوذ ویروس کرونا به این دستکش ، حدود یک سوم یا ٣٠ درصد است . این دستکش را نباید پس از ضدعفونی دوباره استفاده کرد زیرا در صورت ضدعفونی ، قابلیت نفوذ ویروس افزایش می‌یابد و شانس ابتلا به کرونا را بالا خواهد برد.

کدام نوع دستکش در برابر بیماری کرونا مقاوم تر است ؟

دستکش نیتریل : افرادی که به دستکش بهداشتی لاتکس حساسیت دارند می توانند از دستکش نیتریل استفاده کنند که از لاستیک مصنوعی ساخته شده است و پودری نیست . نیترل در برابر سوراخ شدگی 3 برابر قوی تر است اما کشسانی آن کمتر است ولی وقتی با سوزن های تیزی سرو کار دراید بهتر است از این نوع دستکش استفاده کنید .

درست است که کمی حساسیت لمس لاتکس بیشتر از نیترل است ولی به اندازه قابل توجهی نیست و با پیشرفت علم تولید نیترل این مشکل هم بر طرف خواهد شد . دستکش نیتریل با رنگ آبی در میان افراد شناخته می شود و مقاومت خوبی در برابر ویروس کرونا دارد. مدت زمان استفاده از این دستکش ۸ ساعت است و می‌توان با الکل آتانول آن را ضدعفونی کرد زیرا باعث کاهش نفوذ ویروس کرونا خواهد شد.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/868e66d3-e6c1-4abc-846e-181629aa0ae0″ ]

کاربرد کلی دستکش

دستکش‌ها به منظور محافظت دست در برابر سرما و یا گرما ، محافظت در برابر سایش ، ضربه ، مواد شیمیایی و یا آلودگی و به‌طور کلی محافظت دست از هر اثر خارجی که برای دست مضر است بکار می‌روند . گاهی جنایتکاران برای جلوگیری از باقی گذاشتن اثر انگشت از دستکش استفاده می‌کنند. گاهی نیز پلیس جنایی هنگام حضور در صحنه جرم و به منظور اجتناب از محو آثار جرم توسط دست از دستکش استفاده می‌کند .

نحوه استفاده از دستکش برای پیشگیری از کرونا

قیل از استفاده از دستکش بهداشتی ، دست های خود را خوب بشویید و خشک کنید و از پاره نبودن یا سوراخ نبودن دستکش های خود مطمئن شوید . هنگام استفاده از دستکش از لمس صورت صورت و دهان و بینی خود پرهیز نمایید همچنین بعد از عطسه و یا سرفه و یا تماس با فرد آلوده به کرونا دستکش های خود را تعویض نمایید . این نکته را هم باید توجه کنید که وقتی از ماسک استفاده کردید و دیگر نیازی به آن دستکش ندارید ، دستکش خود را در خیابان بر روی زمین رها نکنید زیرا سلامت جسمانی دیگران را هم به خطر می اندازید .

پس بهترین کار این است که دستکش ها و ماسک های خود را هنگتم تعویض در سطل زباله ریخته و پس از گره زدن کیسه آن را در سطل زباله بیاندازید ، همچنین بعد از اتمام این مراحل دست های خود را حتما با آب و صابون بشویید و در صورتی که به اب دسترسی ندارید از ژل ضد عفونی کننده حتما استفاده کنید . همچنین هنگام در آوردن دستکش از دست های خود سعی کیند تا آن جایی که ممکن است به سطح خارجی دستکش دست نزنید و از داخل آن دست های خود در بیاوربد تا دست های شما به ویروس آلوده نشود .

اگر در محیطی خارج از محیط منزل اقدام به شستن دست‌ها کردید؛ بهتر است با دستمال کاغذی یا دستگاه‌های خشک کن برقی، رطوبت دست‌ها را کاهش دهید، اما اگر این امکان وجود نداشت، اجازه دهید با جریان هوا خشک شود.

نحوه استفاده از دستکش برای پیشگیری از کرونا

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/868e66d3-e6c1-4abc-846e-181629aa0ae0″ ]

خرید اینترنتی دستکش بهداشتی

هنگام خرید دستکش بهداشتی به نکات گفته شده توجه کنید و دیگر دانستید که هنگام خرید دستکش بهداشتی کدام را انتخاب کنید تا انتخابی درست باشید همچنین شما می توانید با خرید اینترنتی کار خود را آسان تر کنید و  در این وضعیت کرونایی خود را در امان بدارید که لینک زیر شما را برای خرید دستکش بهداشتی راهنمایی می کند و به راحتی می توانید از طریق این لینک خرید خود را انجام دهید .

کلام آخر

توصیه مهم در انتهای مقاله به افرادی که با مواد شیمیایی و روغنی سروکار دارند استفاده از دستکش نیتریل می­باشد و دلیل آن مقاوم بودن در قیاس با لاتکس و وینیل و داشتن استحکام بالای آن است . این دستکش در برابر پارگی بسیار مقاوم می­باشد و از قابلیت کشسانی بسیار برخوردار است و نسبت به دو دستکش دیگر ضخیم­تر تولید می­گردد .

با وجود این مزایا لازم به ذکر است که قدرت الاستیکی لاتکس طبیعی مطلوب تر وبهتر می­باشد . نکته مهم دیگر استفاده از ترکیبات پروتئینی در تولید لاتکس و وینیل می­ باشد که در دستکش نیتریل این ترکیبات استفاده نشده است و همین سبب گردیده است که حساسیت­ های پوستی را تا درصد بسیاری کاهش دهد . از شما بابت همراهی خود در این مطلب بسیار سپاس گزاریم و امیداریم که این مطالب برای شما مفید و کابردی باشد همچنین اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

5/5 - (6 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا