عمومی

رازهایی مفید برای سلامتی قلب【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با رازهایی مفید برای سلامتی قلب آشنا کنیم.
همانطور که می دانید مهم ترین قسمت بدن قلب می باشد که کوچک ترین آسیب به آن اثر جبران ناپذیری دارد و حتی می تواند منجر به مرگ شود. به همین دلیل به این عضو مهم توجه زیادی باید کرد شما با رعایت رازهای مفید برای سلامتی قلب، از این عضو حیاتی به درستی مراقبت کنیم. با رعایت این نکات در حفظ سلامتی قلب خود کوشا باشید. در ادامه با رازهایی مفید برای سلامتی قلب بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

راز سلامتی قلب و عوامل تشدید کننده

رازهایی مفید برای سلامتی قلب، دانستن آن حیاتی ترین موضوع برای سالم ماندن قلب می باشد، که اختلال در آن موجب مشکلات فراوانی در انسان می شود. دانشمندان با تحقیقاتی که در مورد این عضو داشته اند، به این نتیجه رسیده اند که، مشکلات قلبی و بیماری های مربوط به آن بیش تر مردان را درگیر می کند ولی با افزایش سن در زنان، وقتی وارد دوره ی یائسگی می شوند، مشکلات قلبی در آنان همانند مردان افزایش می یابد.

برای حفظ سلامتی قلب باید مصرف دخانیات را هم محدود و یا کاملا قطع کنید و در رابطه با تحقیقاتی که راجع به این موضوع انجام شده، بیان می شود که دخانیات از جمله سیگار، چربی های کلسترول و تری گلیسرید که برای قلب و بدن مضر و خطرناک هستند را افزایش داده و باعث بالا رفتن ضربان قلب و افزایش سکته قلبی و مغزی در جامعه می شود.

راز سلامتی قلب و عوامل تشدید کننده

بنابراین باید به دنبال راهکار های مناسب برای بهبود فشار خون باشیم که عوامل زیادی مانند ورزش و برنامه غذایی مناسب و محدود کردن نمک و… تاثیر مثبتی در کاهش آن دارند. یک پزشک و جراح قلب درباره ی کسانی که از بیماری فشار خون رنج می برند می گوید: این افراد برای حفظ سلامتی خود باید برنامه غذایی خود را تغییر دهند و از غذاهای کم چرب و گوشت سفید و میگو استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را محدود کنند. برای تغذیه مناسب برای قلب می توان به بهترین دکتر تغذیه مراجعه کنید.

در مقایسه با سفید پوستان، سیاه پوستان بیش تر دچار مشکلات قلبی هستند، البته این را هم باید در نظر داشت که وراثت هم در به وجود آمدن این بیماری نقش دارد. بیش تر افرادی که فشار خون بالایی دارند و با این مشکل سرو کار دارند دچار سکته قلبی و مغزی می شوند و علاوه بر این ها مشکلات زیادی را هم برای فرد بوجود می آورد.

قند خون نیز یکی از مشکلاتی است که اگر کنترل نشود بیماری قلبی را تشدید می کند، از راز های سلامتی قلب مصرف نکردن گلوکز است که قند ساکارز جایگزین مناسبی برای آن قند مضر است. از دیگر عواملی که در سلامت قلب نقش دارد لاغری و کاهش وزن است که این عامل به تغذیه و ورزش مربوط می شود.

افراد چاق در معرض بیماری های قلبی می باشند به ویژه کسانی که شکم و پهلوی زیادی دارند در عملکرد قلب اختلال ایجاد می کنند، بنابراین بهترین کار حذف غذاهای آماده و مصرف غذاهای سالم می باشد.  در رابطه با سلامت قلب بر استراحت و داشتن خواب کافی هم تاکید شده و برای دوری از استرس و نگرانی که موجب آسیب رسیدن به قلب می شود سعی کنید به استراحت خود اهمیت زیادی داده و از هرگونه تنش و استرسی به دور باشید.

راز سلامتی قلب و عوامل تشدید کننده

ورزش های هوازی تاثیر زیادی در حفظ سلامتی قلب دارد، به همین خاطر روزانه مقداری از زمان خود را به پیاده روی و یا دویدن اختصاص بدهید. برخی از افراد هستند که هنگام انجام فعالیت در ناحیه قفسه سینه درد احساس می کنند که این افراد می توانند به بهترین دکتر قلب در تهران مراجعه کنند.

همانطور که گفتیم تغذیه و استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین و پروتئین نقش بسزایی در کارکرد و فعالیت قلب دارد، مصرف ماهی که سرشار از امگا 3 می باشد، مناسب ترین تغذیه است، حتی می توانید برای کاهش وزن که یکی از عوامل ایجاد مشکلات قلبی می باشد میوه و سبزیجات و فیبر مصرف کنید که بسیار مفید است.

به جای استفاده از روغن های مضر و پر کالری از روغن های طبیعی مثل، روغن کنجد و روغن زیتون استفاده کنید. وجود ویتامین ها هم نقش زیادی در سلامتی قلب دارند که می توان به ویتامین های C و E اشاره کرد، که در فلفل قرمز، کلم بروکلی و در گوجه فرنگی یافت می شود. یکی دیگر از عوامل تشدید کننده بیماران قلبی آلودگی هوا می باشد و مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها و سایر اندام ها می شود و مشکلاتی را برای تفس فرد ایجاد می کند.

سکته قلبی چیست؟

تمام اعضای بدن به وسیله ی اکسیژن فعالیت می کند. سکته قلبی هنگامی در فرد بیمار رخ می دهد که به قسمتی از قلب اکسیژن نمی رسد که در بعضی از مواقع موجب مرگ او می شود. همچنین بسته شدن هر یک از سرخرگ های کرونری که به دلایل گوناگونی ممکن است به وجود آید، بسیار خطرناک است و ممکن است به فرد آسیب های جدی وارد کند.

سکته قلبی چیست؟

دلایل مختلفی وجود دارد که منجر به سکته قلبی در فرد می شوند، گاهی استرس و تنش های بسیار و عصبی شدن و گاهی هم خستگی و فعالیت های مداوم موجب بروز این عامل می شوند. با این حال بیش تر آنفارکتوس میوکارد هنگامی که بیمار به استراحت می پردازد یا فعالیت انجام می دهد، اتفاق می‌افتد.

علائم بیماری قلبی

عواملی که منجر به سکته قلبی در فرد می شوند این است که در ناحیه قفسه سینه احساس درد کند، البته این موضوع همیشه نشانه سکته قلبی نمی باشد. وقتی بیمار درد شدیدی داشت که با دارو و حتی استراحت هم بهبود نیافت در این صورت به بهترین دکتر قلب در ایران باید مراجعه کنید. این درد ایجاد شده معمولا همراه با فشردگی و منقبض شدن قفسه سینه همراه است، که به سایر اعضای بدن مانند شانه و سر و گردن هم منتقل می شود.

اقدامات لازم برای محافظت از قلب

1-سبک زندگی سالم 

یکی از رازهایی مفید برای سلامتی قلب این می باشد که سبک زندگی خود را تغییر داده و سالم زندگی کنید و از مواد طبیعی بیشتر بهره ببرید. هرچند که علم پزشکی و دارو درمانی بسیار پیشرفته شده است، اما باز هم به شما بستگی دارد که چگونه زندگی کنید تا سالم بمانید.

منظور ما از سبک درست زندگی شامل همه ی برخورد های شما در جوامع، محیط خانواده، از لحاظ فیزیکی و روانی و اجتماعی می باشد. سالم زندگی کردن یعنی ورزش کردن مدام و تغذیه مناسب، دوری از دخانیات و الکل، آرامش روانی و دوری از هرگونه استرس و تنشی می باشد.

2-تحرک بدنی

یکی دیگر از رازهایی مفید برای سلامتی قلب فعالیت بدنی می باشد. شاید در بسیاری از مقاله ها و مجله های خوانده باشید که زندگی بدون فعالیت و تحرک چه بر سر سلامتی شما می آورد. ورزش نکردن و نداشتن فعالیت خطرات و آسیب های زیادی بر فرد و اعضای بدن او دارد، یکی از عوامل بسیار خطرناک که ممکن است منجر به مرگ وی شود، بیماری های قلبی است که گاهی اوقات با سکته قلبی همراه است.

اقدامات لازم برای محافظت از قلب

سعی کنید همیشه در محیط خانه و یا حتی کار فعالیت داشته باشید و یک جا ننشینید و به دنبال بازی و تفریح باشید تا همیشه سالم بمانید. فعالیت مداوم بسیار موثر است و منجر به تقویت سیستم قلب و عروق، گردش خود و اکسیژن رسانی کافی به تمام نقاط بدن، بالا رفتن انرژی در فرد و ایجاد انگیزه، جلوگیری از پوکی استخوان و تقویت عضلات و ماهیچه ها و در نتیجه خواب راحت و آرامش روحی و روانی را به همراه دارد.

3-تغذیه سالم 

یکی دیگر از رازهایی مفید برای سلامتی قلب تغذیه می باشد. در کنار ورزش، تغذیه هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و در کارکرد قلب و خون رسانی کافی و رسیدن اکسیژن به تمام اندام های بدن نقش دارد. اگر شما تغذیه درستی داشته باشید و از مواد غذایی مناسبی استفاده کنید از بروز بیماری های قلبی و تنفسی در امان می باشید. فشار خون بالا، کلسترول و داشتن چربی، قند خون و عوامل بسیاری که از تغذیه نامناسب به وجود می آید در ایجاد اختلال در قلب نقش دارند.

کشور استرالیا به مردمان خود درباره نحوه ی مصرف مواد غذایی توصیه هایی می کند که شامل این موارد است:

 • وجود میوه و سبزی در وعده های غذایی از واجبات است.
 • کاهش غذاهای آماده و انواع کنسرو ها
 • صبحانه که وعده غذایی مهمی است باشد کامل خورده شود.
 • کاهش مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی.
 • کاهش تنقلات و مواد شیرینی که حاوی قند و شکر.
 • حذف نوشابه و نوشیدنی های شیرین و جایگزین کردن آبمیوه های طبیعی.
 • استفاده از روغن های طبیعی مانند زیتون و ذرت به جای روغن های مضر و جامد.
 • کمک به کاهش کلسترول از طریق مصرف ماهی و روغن های آفتابگردان و بادام زمینی.
 • استفاده از غلات سبوس دار و نخود و لوبیا.
 • کاهش مصرف گوشت قرمز و استفاده از گوشت سفید مانند:میگو.

4-مدیریت استرس و بهداشت روانی 

امروزه تنش و نگرانی و همچنین استرس های زیادی در رابطه با شغل و زندگی و آینده وجود دارد، و شما نمی توانید منبع ایجاد استرس شوید چون موجب به هم ریختن آرامش روانی، اختلال در خواب و مشکلات قلبی می شود. بیش تر استرس و اضطرابی که افراد دچار آن هستند به دلیل شغل و محیط زندگی می باشد که برای حل این مشکل مسئولان دولتی باید با رسیدگی به اوضاع جامعه این مشکل را برطرف کنند. مدیریت استرس یکی دیگر از رازهایی مفید برای سلامتی قلب شما به شمار می آید.

اقدامات لازم برای محافظت از قلب

علاوه بر مسئولان و کارکنان دولت خود فرد هم برای بدست آوردن آرامش روانی و دوری از هرگونه تنش تلاش کند. برای اولین قدم باید مشکلات و عواملی که موجب استرس در او شده اند را شناسایی کنند، دیده خود را نسبت به اوضاع زندگی مثبت کنند، مثبت اندیشی تاثیر زیادی در از بین بردن استرس دارد.

همواره به خود اعتماد داشته باشید و بدانید که با تلاش به هرچه که بخواهید می رسید، واقع گرا باشید و سعی کنید که در زندگی با واقعیت ها کنار بیایید و برای انجام کارها با فکر جلو بروید تا پشیمونی در کار نباشد.

مواد غذایی مفید برای قلب

1-سیر

سیر ماده ای است که بوی بسیار ناخوشایندی دارد و همه از آن دوری می کنند و مصرف سیر را از وعده های غذایی خود حذف کرده اند، اما با تحقیقاتی که بر روی این ماده غذایی انجام شده است، دانشمندان از خواص زیادی به آن دست پیدا کرده اند و متوجه شده اند که نه تنها خود سیر بلکه بوی آن هم برای سلامتی مفید است و در کارایی قلب نقش مثبتی دارد.

در دانشگاه آلابامای انگلیس دلیل مفید بودن سیر بر روی قلب را ثابت کرده و گفته اند که سیر به دلیل داشتن الوسین که باعث تغییر بوی دهان می شود در بدن تکثیر شده و سولفور تولید می شود و وقتی این ماده با سلول های قرمز خون برخورد می کند، موجب به وجود آمدن سولفور دی اکسید می شود و این ترکیب کمک زیادی به رسیدن خون به تمام نقاط بدن دارد.

2-مدیریت استرس و بهداشت روانی 

مصرف میوه را هرگز نباید فراموش کرد که خاصیت زیادی بر سلامتی ما دارند و نه تنها بر قلب بلکه بر همه ی قسمت های بدن تاثیر خود را نشان می دهند از پوست و مو گرفته تا اندام های داخلی بدن اثرات مثبتی بر جای می گذارد. خوردن میوه هایی مثل موز و پرتغال و طالبی و … در تقویت قلب و بهبود کارایی آن بسیار مفید هستند.

مواد غذایی مفید برای قلب

کسانی که با مشکلات قلبی رو به رو هستند دارو های متعددی مصرف می کنند که این عامل پتاسیم بدن را کاهش می دهد و اگر پتاسیم در بدن با کمبود رو به رو باشد امکان حمله های قلبی افزایش می یابد که این کمبود پتاسیم را با مصرف میوه می شود جبران کرد. از خواص میوه ی طالبی این است که کلسترول و فشار خون را که در شرایط حاد موجب سکته ی قلبی می شود را کاهش می دهد.

در بین میوه های شناخته شده در حفظ سلامت قلب، طالبی از امتیاز بالایی برخوردار می باشد و خوردن آن حتما توصیه می شود. ثابت شده است که اگر شما روزانه به اندازه ی یک فنجان آب طالبی مصرف کنید، حدود 25 درصد از فشار خون شما در هر روز کاهش می یابد. این میوه به دلیل داشتن ویتامین C و اسیدفولیک بالایی که دارد امکان بروز بیماری هایی مانند سرطان ریه، سینه و مثانه و… را کاهش می دهد.

3-لبنیات 

استفاده از پنیر و شیر در صبح از عادات غذایی بیش تر افراد است و این موضوع یک خبر خوشایند برای این افراد است که مصرف شیر و لبنیات بسیار مفید برای قلب است. کسانی که هر روز عادت به مصرف لبنیات دارند، نسبت به کسانی که به مصرف لبنیات اهمیت نمی دهند کمترین آمار سکته قلبی و مشکلات قلبی را دارند.

مواد غذایی مفید برای قلب

عوامل خطرناک برای سلامتی قلب

1-چربی‌های اشباع را کاهش دهید 

مصرف کردن مواد غذایی که دارای مقادیر زیادی چربی های اشباع می باشد برای سلامتی بسیار مضر است و آسیب های فراوانی به قلب و سلامتی وارد می کند. این نوع چربی ها سطح کلسترول خون را بالا برده و بروز بیماری های قلبی و سکته قلبی را افزایش می دهد. از مصرف غذا های آماده بپرهیزید و سعی کنید بیش تر لبنیات کم چرب استفاده کنید.

2-قرص‌های ضد بارداری 

مصرف قرص های ضد بارداری جزء آن دسته از دارو هایی هستند که تاثیر منفی بر قلب می گذارند. در خانم هایی که 35 سال به بالا سن دارند و سیگاری هستند بیشتر دچار مشکلات قلبی می شوند.

مصرف این قرص ها در زنان سن بالا که هم سیگار می کشند و هم فشار خون بالایی دارند ممنوع است و خطر سکته قلبی و عروقی را به همراه دارد، در این صورت حتما باید با پزشک مشورت کنند. کمبود آنتی اکسیدان ها، غیر عادی شدن فاکتورهای انعقاد خون و افزایش هموسیستئین در خون نیز ممکن است سبب افرایش بروز CVD شوند.

3-فشارخون خود را کنترل کنید

فشار خون در بیش تر افرادی که عادات غذایی ناسالم دارند و کم تحرک هستند به وجود می آید و حتما هر چند وقت یکبار برای کنترل شدن باید به پزشک مراجعه کرد. افزایش فشار خون منجر به بروز بیماری های قلبی و عروقی می شود و این بیماری به گونه ای نیست که سریع متوجه شوید و اگر دیر شود و افزایش یابد، بسیار خطرناک است.

عوامل خطرناک برای سلامتی قلب

انتخاب سبک زندگی مناسب در حفظ سلامتی بسیار حائز اهمیت می باشد و همواره باید به گونه ای زندگی کرد که مشکلی در سیستم ایمنی بدنتان رخ ندهد. برای دوری از فشار خون، مصرف نمک را کاهش دهید، ورزش و تغذیه مناسب را رعایت کنید. سعی کنید هر روز نیم ساعت به پیاده روی بپردازید.

4-سیگار

سیگار مضرات فراوانی بر سلامتی افراد دارد و افرادی که اهل مصرف دخانیات و سیگار هستند نسبت به کسانی که سیگار نمی کشند، چند برابر بیش تر دچار بیماری های قلبی و سکته می شوند. علاوه بر این ها خطر ابتلا به انواع سرطان ها به ویژه سرطان ریه را را افزایش می دهد. کسانی که با افراد سیگاری در ارتباط می باشند حتی در معرض دود آن هم قرار بگیرند دچار بیماری های قلبی و عروقی می شوند.

از تاثیراتی که سیگار بر بدن می گذارد، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش ضربان قلب و تپش قلب را به همراه دارد.
 • موجب لخته بستن خون و سکته قلبی و مغزی را به دنبال دارد.
 • منقبض شدن سرخرگ ها
 • بالا رفتن فشار خون
 • اکسیژن رسانی ناکافی به عضلات
 • تشدید انسداد اترواسکلروتیک

5-چاقی و افزایش وزن 

چاقی و اضافه وزن، مستقیم بر بدن تاثیر دارد و بیماری های قلبی را افزایش می دهند. بیش ترین آمار بیماری های قلبی در افراد چاق است که به دلیل رعایت نکردن در مصرف مواد غذایی و کم تحرکی، دچار این مشکل می شوند و علاوه بر اختلال در قلب باعث افزایش فشار خون و قند در افراد هستند. این عامل کلسترول را بالا برده و دیابت را به همراه دارد و حفظ خود از این بیماری می تواند یکی از رازهایی مفید برای سلامتی قلب باشد.

6-مصرف نمک را کاهش دهید

فشار خون بالا از عواملی است که سلامتی انسان را به خطر می اندازد و مهمترین عاملی که در افزایش فشار خون نقش دارد مصرف بی رویه نمک است. نمک یک عادت غذایی مضر است که برای همه ی افراد در هر سنی خطرناک می باشد. اگر می خواهید دچار مشکل فشار خون نشوید نمک را از سفره های خود حذف کنید.

عوامل خطرناک برای سلامتی قلب

از استفاده کردن بیش از حد نمک در غذاهای خود خودداری کنید، غذاهای آماده و فست فودهایی که مصرف می کنید دارای مقادیر زیادی از نمک می باشند، سعی کنید تا آنجا که می توانید از غذا های آماده دوری کنید.

7-مصرف الکل 

سعی کنید از مصرف نوشیدنی های الکلی دوری کنید، اگر می خواهید قلبی سالم داشته باشید. الکل منجر به چاقی افراد و اضافه وزن می شود به دلیل کالری زیادی که دارد و همچنین فشار خون را هم افزایش می دهد و مصرف بیش از حد آن دیابت را تشدید کرده و عامل ایجاد این بیماری می شود.

در مورد منع مصرف الکل ادیان الهی و دانشمندان هم تاکید دارند، که این نوشیدنی کلسترول را بالا می برد و ضربان قلب را هم افزایش داده و بیماری قلب را به همراه دارد.

نکاتی برای حفظ سلامتی قلب

قلب یک موضوع شوخی بردار نیست و اهمیت ندادن به آن مشکلات زیادی را به همراه دارد. حتی اگر سالم هستید و هیچ مشکلی در قلب خود حس نمی کنید ولی باز هم برخی از نکات مربوطه را باید رعایت کنید. هر چند وقت یکبار به پزشک مراجعه کنید تا چکاب شوید و ضربان قلب خود را اندازه گیری کنید.

میزان ضربان قلب این گونه است که یک فرد معمولی و سالم در حالت استراحت ضربان قلبش باید 70 ضربه در دقیقه باشد و اگر برای کسی از این مقدار بالاتر رفت، خطرناک بوده و حتما باید به پزشک مراجعه کند.

از سرماخوردگی دوری کنید

این آنفولانزا به ویژه برای آن دسته از افرادی که مشکلات قلبی دارند بسیار خطرناک است. سرماخوردگی در عملکرد قلب اختلال ایجاد می کند و موجب ضعیف شدن قلب می شود و برای کسی که خود دچار بیماری قلبی است آسیب جدی را وارد می کند. راه های زیادی برای جلوگیری از سرما خوردگی وجود دارد که با رعایت آن ها از بروز این مشکل می توانید جلوگیری کنید و حفظ خود از سرما خوردگی می تواند یکی از رازهایی مفید برای سلامتی قلب باشد.

نکاتی برای حفظ سلامتی قلب

برای این که قلب سریع به سرماخوردگی عکس‌العمل نشان ندهد و با یک بیماری کوچک دچار اختلال نشود، بهتر است که به تقویت آن بپردازید. از راه های تقویت عضله ی قلب ورزش کردن می باشد که بهترین و مناسب ترین ورزش برای این کار دوچرخه سواری است. برای دوچرخه سواری بهتر است که قبل از آن بدن خود را گرم کرده تا آسیبی وارد نشود.

خوش‌بین باشید

همیشه سعی کنید که در زندگی خوش بین باشید. اگر جوری رفتار کنید که تمام انرژی های منفی را به سمت خود بکشانید و همیشه نگرانی و تنش را در خود راه دهید، اثرات منفی در قلب شما دارد. کسانی که در زندگی خود نسبت به همه چیز نگرش منفی دارند و مدام در استرس هستند به قلب خود آسیب وارد می کنند. پس سعی کنید نگرش خود را به محیط اطراف تغییر دهید.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با رازهایی مفید برای سلامتی قلب آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

 

5/5 - (3 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا