سلامتی

تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا【سال1403】❤️

چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم؟

تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا نیازمند تغذیه درست و حفظ آرامش روانی می باشد. امروزه در تمام سایت ها و خبرها راجب کرونا بحث و بررسی های زیادی می شود که برخی از آن ها درست و برخی نیز اطلاعات نادرستی است که به گوش مردم می رسد. تقویت سیستم ایمنی بدن راهکار هایی دارد که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا

یکی از موثر ترین روش ها برای مقابله با ویروس کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد، همان طور که می دانید در حال حاضر برای این ویروس مخوف دارویی برای درمان یافت نشده است به همین دلیل برای این که بتوانید در مقابل این ویروس در امان بمانید حتما باید به سیستم ایمنی بدن خود اهمیت دهید.

این موضوع را هم در نظر بگیرید که سیستم ایمنی بدن، سریع و در عرض چند هفته تقویت نمی شود، بلکه به مرور و با مصرف مواد مغذی و میوه و سبزیجات انجام می شود. راهکار هایی را در این مقاله برای شما باز گو می کنیم که بدون هیچ هزینه ای و مشکلی بتوانید به تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا بپردازید.

بدن ما در تمام طول روز در معرض آسیبات و میکروب قرار دارد، بنابراین بسیار مهم است که به این موضوع اهمیت بدهید و به راه هایی که معرفی می شود، عمل کرده و سیستم ایمنی بدن خود را بالا ببرید تا در مقابل کرونا کم طاقت نشوید.

مواردی که روی سیستم ایمنی بدن موثر می باشد

در حال حاضر و در این شرایط بهترین راه و مهم ترین آن، علاوه بر رعایت پروتکل های بهداشتی، رسیدگی به وضع جسمانی خود می باشد. سوالات زیادی راجب این که چگونه سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم، پرسیده می شود. علاوه بر مصرف میوه و سبزی و مایع جات راه های دیگری نیز وجود دارد که خیلی از مردم به آن بی اهمیت می باشند.

مواردی که روی سیستم ایمنی بدن موثر می باشد

1- استرس خود را کاهش دهید: ویروس کرونا، نگرانی های زیادی را برای تمام افراد ایجاد کرده است و علاوه بر ترس از مبتلا شدن به آن، با مشکلات اقتصادی که ایجاد کرده و برخی از شغل ها را به نابودی کشانده است، موجب شده افراد جامعه تنش و استرس های زیادی داشته باشند که خود این استرس هم آسیب های زیادی برای بدن وارد می کند.

با تحقیقاتی که انجام شده است، نشان می دهد که استرس و نگرانی برای بدن سم است و سیستم ایمنی بدن را به مرور ضعیف می کند. در این صورت شما در مقابل این ویروس بسیار آسیب پذیر می شوید و هر گونه خطری، فرد را تهدید می کند. عوارض و روش های مقابله با استرس بسیار است که خود یک مبحث جدا می باشد، فقط این موضوع را به خاطر داشته باشید که برای کنترل استرس می توانید با یک روانشناس صحبت کنید.

استرس یک نابودگر است و هنگامی که شما بتوانید با راه هایی مانند؛ مدیتیشن و مشاور و … آن را کنترل کنید، بدن انسان توانایی آن را پیدا می کند که با هر گونه بیماری بجنگد که یکی از آن ها ویروس جدید کرونا، کووید 19 می باشد.

بنابراین یکی از عواملی که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب تضعیف آن می شود، استرس و اضطراب می باشد که راه های زیادی برای کنترل آن وجود دارد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا و مقابله با این بیماری خطرات که جان افراد بسیاری را گرفته است و روزانه قربانی های زیادی دارد، اولین کار کنترل استرس و دوری از هر گونه ناراحتی می باشد.

استرس خود را کاهش دهید، تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا

2- بهبود عادت‌های خواب: یکی دیگر از عادت های نادرستی که به فرد و سیستم ایمنی آسیب وارد می کند، بی خوابی است. سعی کنید اکنون که با وجود این ویروس، هر لحظه امکان مبتلا شدن وجود دارد، برخی از عادت های غلطی که می دانید، ممکن است به شما آسیب وارد کند را ترک کنید.

همان طور که گفتیم بدن برای مقابله با همچین ویروسی که جان هزاران نفر را گرفته است به یک سیستم ایمنی قوی نیاز دارد تا بتواند در زمان مبتلا شدن مقاومت کند و این بیماری را شکست دهد، به همین دلیل از تمام مواردی که در این مقاله گفته می شود و با خود ضعف و مریضی را به همراه دارد، دور شوید.

در طول روز برای خود برنامه ریزی درستی داشته باشید تا بتوانید، به موقع به رختخواب بروید و کمتر از 7 ساعت هم نخوابید. می توانید برای این که خواب راحتی داشته باشید، چند ساعت قبل از خواب شام خورده باشید و یا به ورزش بپردازید که در برخی مواقع تاثیر مثبتی می گذارد.

گاهی اوقات استرس با خود بی خوابی را هم به همراه دارد که در این صورت بهتر است به سراغ بهترین کلینیک روانشناسی بروید و با متخصص  مشکل خود را درمیان بگذارید.

بهبود عادت‌های خواب، تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا

3- سطح ویتامین D خودتان را چک کنید: داشتن یک تغذیه ی مناسب و استفاده از انواع ویتامین ها بر روی سلامت سیستم ایمنی بدن مفید و موثر می باشد، در این زمینه مطالعات فراوانی انجام شده است که متوجه شده اند، بدن برای مقابله با کووید 19 نباید با کمبود ویتامین D رو به رو شود. برای دریافت ویتامین D می توانید از مکمل ها و یا مواد غذایی که ویتامین D بدن را جبران می کنند، استفاده کنید.

4- از مصرف بیش از حد الکل بپرهیزید: امروزه که کرونا در سرتاسر جهان گسترش یافته است، سعی کنید که برخی از عادت های غلط خود را کنار بگذارید که یک نمونه آن الکل می باشد. الکل با تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده بدن را در مقابل عفونت ها آسیب پذیر می کند و موجب بیماری های تنفسی در فرد می شود.

الکل رابطه ی مستقیمی با تخریب سیستم ایمنی بدن دارد، ریه و روده را به نابودی می کشاند و سیستم بدن را در مقابل هر گونه میکروب و عفونتی آسیب پذیر می گرداند. هنگامی که بیش از حد الکل مصرف کنید، میکروب ها در رود تجمع کرده و مشکل ساز می شوند. اگر می خواهید که سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنید باید الکل را به کل کنار بگذارید، حتی اگر به صورت تفریحی استفاده می کنید.

 5- استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مکمل‌های تایید نشده: داشتن تغذیه ی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است، هر چند که دانشمندان بر روی این موضوع مطالعاتی انجام می دهند ولی بهتر است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود از مواد غذایی آب دار و میوه و سبزیجات استفاده کنید.

استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و اجتناب از مکمل‌های تایید نشده

همانطور که می دانید، داروی قطعی برای درمان کرونا فعلا وجود ندارد و محققان در آزمایشگاه ها تحقیقات زیادی در این رابطه انجام می دهند که هنوز به نتیجه ای نرسیده اند، بنابراین برای این که بدن در مقابل این ویروس طاقت داشته باشد و بتواند ایستادگی کند نیازمند یک تغذیه مناسب است، در وعده های غذایی خود بیش تر از سوپ و آش استفاده کنید و روزی چند وعده میوه و سبزی مصرف نمایید، تا سیستم بدن خود را بهبود ببخشید.

مکمل های زیادی در بازار وجود دارد که بیش تر برای تبلیغ کار خود می باشد و هیچ گونه خاصیتی برای بدن ندارد، از مکمل هایی که در بازار وجود دارد و از آن مطمئن نیستید، دوری کنید که هیچ چیزی جای میوه و سبزی را نمی گیرد.

6- خندیدن: شاید شما این موضوع را ندانید، اما خندیدن هم بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و سلامتی بدن و جسم و روح را تضمین می کند. رابطه ی شادی بر سلامت بدن رابطه ی مستقیمی است که بر روی تمام اجزای بدن تاثیر می گذارد، شادی و خندیدن می تواند فشار خون را کاهش دهد و استرس را از بین ببرد و تمام این موارد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

7- ورزش: یکی از بهترین و موثر ترین روش ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا ورزش کردن می باشد. نیازی نیست که حتما برای تمرین و ورزش از خانه خارج شوید و به باشگاه بروید، می توانید در خانه مکانی را برای خود انتخاب کنید و در آن جا به تحرک و ورزش بپردازید. در سایت های مختلف و اینترنت، تمرینات ورزشی بسیاری وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید.

ورزش

روش و اهمیت ورزش در خانه را می توانید با مطالعه کردن فراگیرید و بدانید که مهم ترین عوامل برای حفظ سلامتی بدن و تقویت سیستم ایمنی ورزش و برنامه غذایی مناسب می باشد.

ورزش ممکن است سیستم ایمنی بدن را از اثرات پیری محافظت کند. البته درگیر شدن منظم با فعالیت های شدید و پرتحرک مانند دویدن، از طرف دیگر ممکن است عملکرد ایمنی بدن را به طور موقت تضعیف کرده و شما را در معرض عفونت های ویروسی قرار دهد. باید حتما توجه داشته باشید که تغذیه و آب رسانی مناسب همزمان با انجام ورزش طولانی مدت و شدید بسیار مهم است.

نکات تغذیه ای برای مبارزه با ویروس کووید 19

برای مقابله و مبارزه با کویید 19 راه قطعی و درمان جدی وجود ندارد، اما همان طور که اشاره کردیم موثر ترین روش پیشگیری می باشد که مستلزم رعایت برخی از اصول و داشتن برنامه غذایی مناسب می باشد. رعایت و حفظ نکات بهداشتی در درجه ی اول از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و حتما باید روزی چندین مرتبه دست ها را بشویید، در کنار رعایت این موارد، تغذیه نیز مهم است و حتما باید به این موضوع توجه کرد.

افرادی که بیماری های خاصی دارند، مانند مشکلات تنفسی و سرطان و … این افراد بیش تر در معرض آسیب می باشند و نیاز دارند که سیستم ایمنی بدن خود را قوی کنند. برای این کار برخی توصیه های تغذیه ای وجود دارد که ما در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد ولی در هر صورت مصرف میوه و سبزی را جدی بگیرید که از همه مهم تر و حیاتی تر می باشد و فست فود را از برنامه غذایی خود پاک کنید.

نکات تغذیه ای برای مبارزه با ویروس کووید 19

 • مصرف غذاهای کنسروی را به حداقل برسانید.
 • استفاده از کدو حلوایی را در رژیم روزانه فراموش نکنید.
 • روغن جامد را از غذا های خود حذف کنید.
 • تا جایی که امکان دارد غذای شیرین مصرف نکنید.
 • صبحانه تخم مرغ بخورید که مقوی و مفید می باشد.
 • از ادویه جاتی مانند؛ زردچوبه و زعفران در این روزها بیش تر استفاده نمایید.
 • از جوانه های جو، گندم، ماش در رژیم روزانه خود استفاده کنید.
 • از بین انواع مغزهای گیاهی، گردوی داخل پوسته چوبی، گزینه خوبی است.
 • در غذاهای خود مصرف پیاز را فراموش نکنید.
 • کلم بروکلی یکی از سبزیجات مفید برای سلامتی محسوب می شود.
 • مصرف ویتامین C از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، بنابراین سعی کنید که روزانه مقادیر زیادی ویتامین C دریافت کنید.
 • سعی کنید که استرس را از خود دور کنید تا خواب راحت تری داشته باشید.
 • در برنامه غذایی خود روزانه از حبوبات استفاده کنید، مصرف لوبیا و عدس برای سلامتی مهم است.
 • از پرتقال های توسرخ استفاده کنید.
 • انار قرمز و طبیعی در سیستم ایمنی بدن موثر عمل می کند.
 • مصرف سوسیس و کالباس را به حداقل برسانید و سعی کنید که به کل از برنامه خود حذف کنید.
 • از فرآورده های پروبیوتیکی یا مکمل آن استفاده کنید.
 • روغن زیتون و روغن کنجد بهترین می باشند، بنابراین از مصرف آن ها خودداری نکنید.
 • اگر شکلات دوست دارید، بهتر است که در میان آن ها شکلات تلخ انتخاب کنید.
 • کنجد و ارده دو ماده غذایی مفید و موثر می باشند.
 • بدن نباید با کمبود ویتامین D روبه رو شود که می تواند مشکل ساز شود.
 • از مواد غذایی سرشار از آهن استفاده کنید تا دچار کم خوی نشوید.
 • به جای مصرف قند و شیرینی مواد مفید و مقوی را جایگزین آن ها گردانید.
 • مصرف میوه را هرگز فراموش نکنید، این توصیه ها را جدی بگیرید که برای سالمندان، کودکان، افراد باردار مهم و حیاتی می باشد.

نکات تغذیه ای برای مبارزه با ویروس کووید 19

فواید سبزیجات و میوه‌های رنگی در مقابله با کرونا

برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا بیش تر از هر چیز دیگری  استفاده میوه و سبزی است که از جایگاه ویژه ای برخوردار است. همان طور که به شست و شوی دست ها و نظافت خانه اهمیت می دهید به همان اندازه هم باید به این دو عامل مهم تغذیه ای اهمیت دهید.

بهترین راه پیشگیری از ویروس تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد که با این دو میسر است. هر کدام از میوه های رنگی برای خود خاصیت دارند که به آن ها شاره می کنیم:

1- رنگ بنفش (کلم بنفش ): این نوع سبزیجات توانایی این را دارند که رادیکال های آزاد در بدن را نابود کنند و سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشند تا بتواند با هر آلودگی به مبارزه بپردازد.

2- رنگ نارنجی ( پرتقال، نارنگی و… ): ویتامین C موجود در پرتقال به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کد. میوه هایی که به رنگ نارنجی می باشد مانند هویج که حاوی بتاکاروتین هستند، برای حفظ سلامتی بدن موثر و یک سم زدا محسوب می شوند. حتی می توانند مشکلات تنفسی و ریوی را هم بهبود ببخشند.

رنگ نارنجی ( پرتقال، نارنگی و... )

3- رنگ قرمز ( گوجه فرنگی و… ): میوه هایی که به رنگ قرمز می باشند مانند توت فرنگی و گوجه فرنگی، مصرف منظم و روزانه آن ها سیستم ایمنی بدن فرد را بهبود می بخشد و تقویت می کند. این را بدانید که تمام میوه ها در هر نوع رنگ و طعمی مقوی هستند و حتما باید در برنامه غذایی هر فرد وجود داشته باشند.

ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات

علاوه بر اهمیت و فواید میوه و سبزی برای سلامتی شست و شو و ضد عفونی کردن آن ها نیز مهم می باشد. حتما به این نکته توجه کنید که قبل از قرار دادن میوه و سبزیجات در یخچال یا هر وسیله ی دیگری که خریداری می کنید حتما آن ها را کاملا شست و شو دهید تا تمیز شود و آلودگی نداشته باشد. نکاتی را در رابطه با شست و شوی میوه و سبزی ذکر می کنیم:

میوه ها را در یک ظرف پر از آب ریخته و مایع های مخصوص ضد عفونی کننده ی میوه را بر روی آن ها بریزید و اجازه دهید که چند دقیقه ای بماند، با استفاده از یک برس و یا دستمال زبر قسمت بیرونی میوه را کاملا پاک سازی کنید، میوه هایی مانند هلو که امکان له شدن وجود دارد را نیازی نیست که با دستمال تمیز کنید.

بعد از انجام تمام این موارد و رعایت کردن نکات بهداشتی میوه ها را در قسمتی بگذارید تا خشک شود و بعد در یخچال قرار دهید، در هنگام شستن سبزی نیز همین منوال را ادامه دهید. شستن میوه و سبزی نسبت به مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که مواد غذایی در حرارت قرار می گیرد و آلودگی ها روی حرارت از بین می رود.

ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات

غذای مناسب برای مبتلایان به کرونا

افرادی که به بیماری کووید 19 مبتلا شده اند و خود را در خانه قرنطینه کرده اند، توصیه می شود، اولین کاری که باید انجام دهند حفظ آرامش و دور کردن استرس از خود است. غذاهای این بیماران بسیار اهمیت دارد که از چه مواد غذایی استفاده می کنند، مواد غذایی که خاصیت آنتی اکسیدانی دارنداز اهمیت بالایی برخوردار می باشند.

ویتامین هایی که این افراد برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود به آن نیاز دارند شامل: آهن، روی، انواع مختلف ویتامین ها، منیزیم و پروبیوتیک ها می باشند که حتما باید روزانه به مقدار قابل توجه ای مصرف شوند و بدن نباید کمبود هیچکدام از این مواد مغذی را داشته باشد. مصرف پروتئین و ویتامین A را هم در برنامه های خود جای دهید.

در این دوران مصرف ویتامین D بسیار مهم است، اما متاسفانه این ویتامین در مواد غذایی به سختی یافت می شود و منبع درستی ندارد به همین دلیل است که بیش تر افراد با کمبود این ویتامین در بدن مواجه می باشند، ویتامینD را می توانید به صورت مکمل و قرص دریافت کنید.

ویتامین دیگری که بدن برای مقابله با ویروس به آن نیاز دارد ویتامین C می باشد که در میوه و سبزی و برخی از مواد غذایی یافت می شود. این ویتامین مهم ترین عامل برای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است.

غذای مناسب برای مبتلایان به کرونا

مواد غذایی حاوی روی و منزیم مناسب برای افراد مبتلا می باشد، در غذاهای این افراد از تخم مرغ و گوشت، ماهی و جگر، سوپ و آش، سبزیجات و سبوس و بادام زمینی و جوانه ها که منبع غنی از ویتامین E هستند استفاده کنید. تمام این مواد غذایی نام برده شده به توصیه ی مشاوران تغذیه می باشد که موجب کاهش مکمل ها و افزایش منابع غذایی مغذی می شود.

افرادی که فشار خون دارند خیلی باید در این زمینه دقت کنند و از مواد غذایی استفاده کنند که بتوانند فشار خون خود را تقویت کنند. به همین دلیل است که مصرف فست فود را باید از برنامه غذایی خود حذف کنید و مصرف نمک را هم به حداقل برسانید.

برخی از میوه و سبزیجاتی وجود دارند که فشار خون در حد متعادل نگه می دارند، مصرف آن ها را افزایش داده و مراقب سلامتی خود باشید. گاهی اوقات هم ممکن است که افرادی که به کرونا مبتلا می باشند هیچ اشتهایی به غذا خوردن نداشته باشند که این موضوع خطر آفرین است، آن ها باید بیش تر از هر زمان دیگری به تغذیه خود رسیدگی کنند.

برای مبارزه با مشکل بی اشتهایی در افراد مبتلا به کرونا باید غذا به دفعات به بیمار داده شود یعنی حجم غذا را کاهش داد و تعداد وعده‌های غذایی را افزایش دهیم .

غذای مناسب برای مبتلایان به کرونا

به این صورت که ما با مشکل بی اشتهایی فرد باید مبارزه کنیم همچنین باید از غذا‌های حجیم که کالری پایینی هم دارند پرهیز کنیم و غذا‌های بیمار باید کم حجم و مغذی و سرشار از مواد معدنی باشند.

توصیه آخر

یک سری نکاتی است که در این روزها باید آن را رعایت کنید که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. شیوع ویروس کرونا جان بسیاری از انسان ها را گرفته است پس این موضوع شوخی نمی باشد و باید جدی گرفته شود.

به تغذیه خود اهمیت دهید و به نکانی که در این مقاله درباره تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان کرونا گفته شد عمل کنید. سعی کنید بیش تر مایع جات مصرف کنید، تا سیستم ایمنی بدن بتواند در مقابل ویروس ایستادگی کند.

علاوه بر مصرف مواد غذایی مناسب، استفاده از ماسک را فراموش نکنید و تا جایی که امکان دارد از خانه خارج نشوید، دست های خود را چندین بار در روز بشویید و منزل را نیز ضد عفونی کنید. امیدوارم مطالب ما بر اطلاعات شما بیفزاید.

با امید سلامتی برای همه

4.6/5 - (5 امتیاز)

منوچهر مرادی

سلام من منوچهر مرادی هستم، 6 ساله نویسندگی میکنم . عاشق تولید محتوا برای شما عزیزان هستم خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید زیر همین مقاله نظر بدین...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا