عمومی

پیدایش موهای جنین در هفته چهاردهم【سال1403】❤️

در هفته چهاردهم افراد وارد سه ماهه دوم بارداری شده اند و بسیاری از علائم اولیه حاملگی برطرف می شود. در این هفته افراد می توانند برآمدگی شکم خود را مشاهده کنند و همچنین جنین حرکات جدیدی دارد. اگر در هفته چهاردهم بارداری هستید تا پایان این مقاله همراه ما باشید. افراد باردار در دوران بارداری باید به طور مرتب به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. ما در این مقاله پیدایش موهای جنین در هفته چهاردهم را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

تغییرات جنین و مادر

در هفته چهاردهم بارداری جنین بین 8 تا 9 سانتی متر می باشد و وزن او کم تر از 60 گرم است. در این هفته کودک می تواند حالات چهره را از خود نشان دهد و یا حتی دهن کجی کند ولی افراد قادر به دیدن یا احساس این کارها نیستند. در هفته چهاردهم بارداری کودک شما سخت در حال کار و کشیده شدن می باشد و به زودی بازو های وی نسبت به سایر قسمت های بدنش بزرگ تر به نظر خواهد آمد. در هفته چهاردهم کلیه های کودک می توانند ادرار تولید کنند. کبد کودک شما شروع به تولید صفرا می کند این کارها هر دو نشانه ای از آماده شدن کودک برای زندگی خارج از رحم می باشد. مادر باردار در هفته چهاردهم بارداری در سه ماهه دوم قرار می گیرد.

بارداری در سه ماهه دوم آسان تر از سه ماهه اول می باشد. یک رشد به خصوص هیجان انگیز این است که اکنون بارداری شما معلوم است، یعنی شکم مادر نسبت به قبل بر آمده تر می شود. جوانه زدن موها و کرک های جنینی در هفته چهاردهم بارداری شما دیده می شود. مو ها محدود به سر نوزاد نمی شوند بلکه بدن او نیز با یک پوشش پرز دار تشکیل شده از مو پوشیده شده که کرک های جنینی نام دارند و برای گرم کردن به وجود می آیند. وظیفه این کرک ها گرم نگه داشتن کودک شما می باشد. افراد باید در طول بارداری خود به طور مرتب به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایند.

تغییرات جنین و مادر

مراقبت های لازم هفته چهاردهم بارداری

فعالیت بدنی داشته باشید: در هفته چهاردهم بارداری افراد دارای حال بهتری هستند و انرژی بیش تری دارند. در این هفته می توانید کمی ورزش کنید، کار های سخت انجام ندهید زیرا نباید به خودتان فشار بیاورید. ورزش دارای مزایای بسیاری برای بانوان باردار می باشد. ورزش می‌تواند به شما کمک کند زایمان راحت تری داشته باشید و سرحال تر باشید. شما می توانید در هفته حداقل 150 دقیقه ورزش کنید ولی سعی کنید از انجام فعالیت های سخت دوری کنید.

از استرس دوری کنید: بارداری استرس زا می باشد ولی شما باید بدانید مرحله خطر را پشت سر گذاشته اید. در هفته چهاردهم بارداری خطر سقط جنین بسیار کاهش می یابد پس نیازی به نگرانی نیست. سعی کنید از خود بیش تر مراقبت کنید. تمامی احساسات شما به جنین منتقل می شود سعی کنید احساسات خود را کنترل کنید. استرس می‌تواند تاثیر بسیار منفی روی جنین شما داشته باشد پس از عوامل استرس زا دوری کنید.

جلوگیری از عفونت سینوسی: در دوران بارداری بسیاری از خانم ها دچار احتقان بینی می شوند. افراد می‌توانند از کمپرس گرم برای جلوگیری از این مشکل استفاده کنند. کمپرس را روی صورت خود قرار دهید و مقدار بسیاری آب بنوشید و همچنین می توانید از بخور نیز استفاده کنید. در صورت ایجاد مشکل می توانید به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید.

مقابله با یبوست: در هفته چهاردهم بارداری افراد ممکن است هنوز یبوست داشته باشند باید سعی کنید با یبوست مقابله کنید. برای مقابله با این مشکل سعی کنید از غذا های غنی از فیبر بخورید. غذاهایی که دارای فیبر بسیاری هستند در برنامه غذایی خود قرار دهید. در طول روز از آب فراوانی استفاده کنید و به طور مرتب ورزش کنید.

علائم هفته چهاردهم

در هفته چهاردهم بارداری که جزء سه ماهه دوم بارداری است بانوان حال بهتری نسبت به سه ماهه اول دارند ولی با این حال ممکن است هنوز علائمی داشته باشید. با کمی صبر این علائم فروکش می کنند. رایج ترین علائم بارداری در هفته چهاردهم بارداری عبارتند از:

کم تر شدن حساسیت سینه ها: در سه ماهه اول بارداری افراد دارای درد در سینه های خود می باشند ولی در سه ماهه دوم درد سینه ها کاهش می یابند.

انرژی بیش تر: در این دوران حالت تهوع و استفراغ مادر کاهش می یابد و با کاهش حالت تهوع و استفراغ حال مادر بهتر می شود. در دوران بارداری افزایش هورمون ها در سه ماهه اول سبب خستگی می شود. در سه ماهه دوم هورمون های شما کاهش می یابد و کم تر احساس خستگی می کنید و دارای انرژی بیش تری نسبت به سه ماهه اول بارداری هستید.

خال های جدید یا تغییر خال های قبلی: در دوران بارداری افراد دچار تغییرات پوستی بسیاری می شوند ممکن است خال های جدیدی روی پوست مادران باردار ایجاد شود یا خال های قبلی تغییر کند. گاهی خال ها تیره تر و بزرگ تر می شوند. این موارد می توانند نشانه بارداری باشند ولی بهتر است هر تغییر محسوسی را به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت مشاهده تغییر هر چه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بازگشت میل جنسی: در سه ماهه اول بارداری برخی از زنان تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارند به دلیل این که در سه ماهه اول افراد دچار حالت تهوع، خستگی و دردناک شدن سینه ها می شوند و میل جنسی افراد کاهش می یابد. در سه ماهه دوم این علائم کاهش می یابند و میل جنسی افراد بازمی گردد. داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری تا زمانی که عوارضی مانند جفت سر راهی و خونریزی واژن وجود نداشته باشد بی خطر است. ممکن است بعد از برقراری رابطه دچار گرفتگی خفیفی شوید که این امر کاملا طبیعی می باشد نگران نباشید.

افزایش اشتها: در سه ماهه دوم بارداری حالت تهوع مادر کاهش پیدا می کند و اشتهای وی بیش تر می شود. گرسنگی خود را با غذا های مقوی رفع کنید و سمت خوراکی های ناسالم نروید. روزانه 300 کالری اضافی دریافت کنید. این میزان برای افراد باردار بیش تر است و می توان گفت حدود 680 کالری اضافی در روز باید دریافت کنید. سعی کنید از غذاهای سالم در دوران بارداری استفاده کنید.

براق تر شدن و ضخیم تر شدن موها: در سه ماهه دوم بارداری موهای شما براق تر و ضخیم تر می شود. هورمون های بارداری علت براق تر و ضخیم تر شدن موهای شما در سه ماهه دوم می باشد.

علائم هفته چهاردهم

تغذیه هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری افراد باید تغذیه سالمی را داشته باشند. در هفته چهاردهم بارداری از مواد غذایی که دارای آهن هستند باید استفاده کنید. آهن سبب اکسیژن رسانی به جنین می شود. آهن می تواند اکسیژن جنین در حال رشد را تامین کند. اگر رژیم غذایی شما فاقد آهن باشد این امر سبب کم خونی می شود که عوارضی مانند تولد زودرس و افسردگی بعد از زایمان را افزایش می دهد. سعی کنید از گوشت بدون چربی، آجیل و خشکبار، لوبیا و عدس و غذا های دریایی پخته شده استفاده کنید. ویتامین c جذب آهن را افزایش می دهد و کلسیم مانع از جذب آن می شود.

در هفته چهاردهم بارداری سعی کنید از پروتئین استفاده کنید. زنان باردار باید هر روز به ازای هر کیلوگرم از وزن خود یک گرم کلسیم مصرف کنند. کلسیم به رشد مغز و سایر بافت های کودک کمک می کند. علاوه بر این پروتئین برای رشد رحم و سینه مادر نیز لازم است. از گوشت، تخم مرغ، ماهی، نخود فرنگی، آجیل و … استفاده کنید. فولات یک ویتامین b می باشد. فولات همچنین اسید فولیک نیز نامیده می‌شود که در دوران بارداری ضروری است و می‌تواند خطر زایمان زودتر از موعد و نقص قلبی مادر زادی را کاهش دهد. سعی کنید در برنامه غذایی خود در دوران بارداری از غلات، سبزیجات، حبوبات، پرتقال و … استفاده کنید.

ویتامین d به ساخت استخوان ها و دندان های جنین در حال رشد کمک بسیاری می کند. ویتامین d علاوه بر خورشید از مواد خوراکی نیز به دست می آید. جگر گاو، زرده تخم مرغ، قارچ، پنیر و … دارای ویتامین d هستند. مصرف اسید های چرب امگا 3 در هفته چهاردهم بارداری برای سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی مرکزی، قلب، مغز و چشم ها بسیار مفید است. امگا 3 می تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند و احتمال افسردگی بعد از زایمان را کاهش دهد.

اسید های چرب امگا 3 در روغن ماهی، دانه های کتان، تخم مرغ و … وجود دارد. نوشیدن مایعات در دوران بارداری دارای اهمیت بسیاری می باشد. خانم های باردار باید حداقل 8 تا 12 لیوان آب در روز بنوشند تا به عوارضی مانند نقص لوله عصبی و بی کیفیت بودن شیر مادر دچار نشوند. سعی کنید تمامی موارد گفته شده را به خوبی رعایت نمایید تا بارداری سالمی داشته باشید.

تغذیه هفته چهاردهم بارداری

نکات لازم در دوران بارداری

  • در هفته حداقل باید 150 دقیقه ورزش کنید. در هفته چهاردهم بارداری شکم شما اندازه ای بزرگ نیست که توانایی ورزش نداشته باشید و همچنین در این زمان احساس خستگی مداوم از بین رفته است. ورزش خطر مشکلاتی مانند دیابت بارداری و سزارین را کاهش می دهد.
  • افراد باید سعی کنند ویتامین های دوران بارداری را به طور منظم مصرف کنند.
  • در هفته چهاردهم بارداری باید غذا های سالمی مصرف کنید و در برنامه غذایی خود میوه و سبزیجات را قرار دهید.
  • اگر دچار تغییرات پوستی مانند خال جدید شدید هر چه سریع تر به متخصص پوست مراجعه نمایید.

در سه ماهه دوم بارداری علائم اولیه فروکش می کند و افراد دارای احساس بهتری هستند و شکم آن ها قدری بزرگ نشده که توانایی حرکت نداشته باشند. با انجام مراقبت های گفته شده می توانید بارداری سالمی را داشته باشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در دوران بارداری افراد باید به طور مرتب به پزشک مراجعه نمایند. با توجه کردن به تغییرات بدن در طول دوران بارداری در صورتی که افراد علائم غیر معمول و عجیبی را مشاهده کنند باید هرچه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند. اگر دارای هر نوع درد شکمی شدید و اگر دارای خونریزی واژینال بودید باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. اگر افراد احساس سر درد دارند و سر درد آن ها به طوری است که بسیار شدید می باشد باید پزشک خود را در جریان بگذارند.

در صورت زردی را یا رنگ پریدگی پوست در نوک انگشت ها، زیر پلک ها و لب ها و همچنین تنگی نفس باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر در طول روز احساس خستگی بسیاری کردید و تپش قلب شدید داشتید و همچنین دارای ضعف و گیجی بودید باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید. علائم گفته شده ممکن است نشان دهنده کم خونی شما باشند اگر در هفته چهاردهم بارداری و هفته هایی که پیش رو دارید علائمی مانند تب و لرز داشتید باید به پزشک خود جهت معاینه مراجعه نمایید. به هیچ عنوان به چنین علائمی بی توجهی نکنید زیرا ممکن است خطراتی را برای کودک شما در پیش داشته باشد.

کلام آخر

در هفته چهاردهم بارداری برخی علائم مانند تهوع و استفراغ کاهش می یابند. در این هفته جنین بین 8 تا 9 سانتی متر می باشد و می تواند حالات چهره را از خود نشان دهد. در این زمان از استرس دوری کنید و سعی کنید با یبوست مقابله نمایید. هفته چهاردهم دارای علائمی است. علائم هفته چهاردهم خال های جدید و تغییر خال های قبلی، بازگشت میل جنسی، افزایش اشتها و انرژی بیش تر می باشند سعی کنید دارای تغذیه سالمی باشید.

از شما بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با پیدایش موهای جنین در هفته چهاردهم آشنا کند، امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت پزشکا مراجعه نمایید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی در دوران بارداری بهتر است همیشه تحت نظارت پزشک باشید. با این حال اگر درد شکمی زیاد و آزاردهنده، احساس ضعف شدید، خستگی مفرط، تنگی نفس، تپش قلب و زرد شدن پوست را تجربه کردید برای ارزیابی و بررسی بیش تر به پزشک و یا بیمارستان مراجعه کنید.

چرا در هفته چهاردهم حاملگی رگ های پای من متورم شده است؟

در دوران بارداری حجم خون در بدن حدود ۲۰٪ بیشتر می‌شود. به همین دلیل فعالیت عروق خونی بیشتر و رگ‌ها متورم می‌شوند. در ناحیه پا به دلیل فشار رحم روی رگ‌ها تورم بیشتر است و باعث احتباس مایعات در این ناحیه می‌گردد.

هفته چهاردهم بارداری چه بخوریم؟

در هفته ۱۴ بارداری احتمالا اشتهای شما بیشتر می‌شود. باید مراقب اضافه‌وزن باشید. مواد غذایی مغذی بخورید و تا حد ممکن از مواد غذایی ناسالم دوری کنید. مصرف میوه، سبزیجات و غلات کامل را افزایش دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا