سلامتی

بهترین سن برای بارداری【سال1402】❤️

امروزه زوجین کنترل بیش تری بر زمان فرزند دار شدن خود نسبت به گذشته دارند. انتظار برای تشکیل خانواده امکان پذیر می باشد ولی کمی بارداری را دشوار می کند. باروری به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. هر چقدر صحنه افراد بالاتر برود باروری کاهش می یابد. داشتن فرزند در اواخر زندگی می تواند خطر ابتلا به عوارض بارداری را افزایش دهد. افراد می‌توانند با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان از ایشان مشورت بگیرند که بهترین سن برای بارداری چه سنی می باشد. ما در این مقاله بهترین سن برای بارداری را در اختیار شما قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بهترین سن برای بارداری چه سنی است؟

برای باردار شدن چیزی به عنوان بهترین سن وجود ندارد. تصمیم گیری درباره تشکیل خانواده بر اساس عوامل بسیاری انجام می شود. از جمله این عوامل می توان به سن و آمادگی برای پذیرش مسئولیت پدر و مادری اشاره کرد. اگر شما دارای سن 30 یا 40 سال هستید این به این معنا نیست که نمی توانید یک کودک سالم داشته باشید. در دهه بیست سالگی زنان شانس بیش تری را برای بارداری دارند. در سن 20 سالگی تعداد تخمک مرغوب در دسترس بالاترین و خطرات بارداری کم ترین می باشد.

حدود سن 32 سالگی باروری به تدریج کاهش می یابد و بعد از 35 سالگی سرعت این کاهش بیش تر می شود. در 37 سالگی حدود 25 هزار تخمک باقی می ماند و احتمال بارداری بعد از سه ماه تلاش حدود 12 درصد است. بعد از 35 سالگی خطر سقط جنین و ناهنجاری های ژنتیکی افزایش می یابد. در سنین بالا احتمال عوارض بارداری و زایمان بیش تر می باشد. به همین دلیل بهترین دکتر زنان غربالگری و آزمایشات اضافی را برای افراد و کودکان توصیه می کند. امکان باردار شدن زنان به شکل طبیعی بعد از 40 سالگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

در چهل سالگی احتمال بارداری افراد بعد از سه ماه تلاش 7 درصد است. مشکلات کروموزومی در تخمک های مسن تر بیش تر می باشد و احتمال تولد نوزادی با نقص مادرزادی را افزایش می دهد. البته اکثر خانم های 40 ساله هنوز قادر به بارداری و داشتن نوزاد سالم هستند ولی در این صحنه خطرات به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. خطراتی که در سن 40 سالگی افزایش می یابد شامل عمل سزارین، تولد زودرس، نقایص هنگام تولد، مرده زایی و وزن کم هنگام تولد می باشد. دیابت و فشار خون بالا بعد از 35 سالگی در زنان بیش تر دیده می شود.

بهترین سن برای بارداری چه سنی است؟

گزینه های باروری

افرادی که دارای 35 سال یا بالاتر هستند و بیش از 6 ماه است که قصد باردار شدن دارند ممکن است دچار مشکلاتی شوند. بهترین دکتر زنان در تهران می تواند علت عدم موفقیت در بارداری را تشخیص دهد و به افراد کمک بسیاری بکند. فناوری های کمک باروری به بارداری کمک می کند ولی نمی تواند کاهش باروری مرتبط با سن را به طور کامل جبران کند. پزشکان می توانند مشکلات باروری زنان را با استفاده از داروهای محرک تولید تخمک و روش هایی مانند لقاح آزمایشگاهی درمان کنند ولی احتمال موفقیت بارداری با این روش ها با افزایش سن کاهش می یابد. گزینه دیگر استفاده از تخمک اهدا کننده سالم است، با اسپرم همسر شما تخمک بارور می شود و بعد به رحم شما منتقل می شود.

فریز تخمک ها: افرادی که آمادگی فرزند دار شدن را ندارند و این کار را می خواهند به تعویق بیندازند می توانند طی سال های اوج تولید مثل تخمک خود را فریز کنند. هورمون هایی را برای تحریک تولید تخمک مصرف می کنید و سپس تخمک ها بازیابی و منجمد می‌شوند. این تخمک ها چندین سال در حالت فریز قابل نگهداری هستند. زمانی که قصد استفاده از آن ها را دارید این تخمک ها ذوب می شوند و با اسپرم لقاح داده می شوند. فریز تخمک ها حاملگی را تضمین می کند. بارداری حتی با تخمک های جوان تر در اواخر سی و چهل سالگی دشوارتر می باشد.

بهترین متخصص زنان و زایمان

اگر در بارداری دچار مشکل شدید به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. برای مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان باید ویژگی های بهترین دکتر را بدانید. ما در این قسمت از مقاله ویژگی های بهترین دکتر را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین متخصص را جهت تشخیص و درمان هر گونه بیماری و مشکل انتخاب کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • بهترین دکتر زنان و زایمان دارای مدرک معتبر از دانشگاه معتبر می باشد. قبل از مراجعه به پزشک جهت درمان اطمینان حاصل کنید که پزشک شما دارای تخصص در حیطه فعالیت خود است.
 • از دیگر ویژگی هایی که بسیار حائز اهمیت است تجربه کافی پزشک می باشد. بهترین متخصص زنان و زایمان دارای تجربه کافی و سابقه کاری بسیاری می باشد. اگر پزشک شما دارای تجربه باشد به خوبی می تواند شما را به نتایج مطلوبی برساند و تشخیص و درمان بیماری های شما به خوبی انجام می شود.
 • بهترین متخصص زنان و زایمان همواره سلامت بیماران خود را اولویت قرار می دهد. به پزشکی مراجعه نمایید که دارای این ویژگی باشد.
 • بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که دارای مناسب ترین تجهیزات برای ارائه خدمات و درمان بیماری‌های افراد باشد. همچنین بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که در بهترین و مناسب ترین موقعیت جغرافیایی قرار داشته باشد و بیماران به راحتی بتوانند به آن مرکز مراجعه نمایند.
 • بهترین دکتر دارای برخورد بسیار مناسبی با مراجعین و بیماران خود می باشد و همواره سعی می کند با صبر و حوصله بسیاری به سوالات بیماران پاسخ دهد و تمامی نکات مورد نیاز را برای آن ها بیان کند.
 • مرکزی که بهترین پزشک در آن فعالیت می کند دارای محیطی بسیار آرام و تمیز می باشد. بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که همواره استریل شود تا بیماری ها از محیط به افراد منتقل نشوند.
بهترین متخصص زنان و زایمان

سن چگونه بر روی قدرت باروری اثر می گذارد؟

تعداد تخمک های خانم ها در آغاز حدود دو میلیون می باشد. تخمک ها به تدریج طی سال ها کاهش می یابند. قبل از سن 37 سالگی حدود 26 هزار تخمک در هر فردی باقی می ماند. قبل از سن 61 سالگی تنها هزار تخمک باقی مانده است. در نگاه اول ممکن است این تعداد زیاد به نظر بی آید ولی با گذشت زمان کیفیت تخمک ها نیز کاهش می یابد. با افزایش سن احتمال به وجود آمدن ناهنجاری هایی که می توانند بارداری را تحت تاثیر قرار دهند مانند اندومتریوز و ناهنجاری های لوله های رحمی بیش تر می شود.

قدرت بارداری در سنین بالای 32 سال رو به کاهش می باشد. در فاصله 36 تا 37 سال کاهش قدرت باروری دارای سرعت بسیاری است. عوامل دیگری که می توانند احتمال بارداری را کاهش دهند مصرف سیگار، عفونت لگن و درمان های سرطان از قبیل رادیوتراپی و شیمی درمانی می باشد.

نکاتی برای بارداری

 • سیگار می‌تواند احتمال صدمه به جنین را بالا ببرد و اگر باردار باشید سیگار احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. پس سعی کنید برای یک بارداری سالم سیگار را ترک کنید.
 • رژیم پر چربی منجر به افزایش وزن در افراد می شود که همین امر می تواند شانس باروری را در افراد کاهش دهد. سعی کنید رژیم غذایی مناسبی برای بارداری داشته باشید.
 • مصرف بسیار زیاد کافئین سقط جنین را در پی دارد و همچنین مصرف مداوم الکل می تواند باروری را به تاخیر بیندازد و همچنین سلامتی جنین را به خطر اندازد پس سعی کنید از مصرف کافئین و الکل پرهیز کنید.
 • اگر دارای هر نوع بیماری زمینه ای هستید سعی کنید این بیماری ها را درمان نمایید، از این بیماری ها می توان به دیابت و فشار خون اشاره کرد.
 • قبل از بارداری به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا از وضعیت سلامتی و شانس بارداری اطمینان حاصل کنید. بعد از بارداری باید به طور مرتب پزشک خود را ملاقات کنید در این صورت پزشک شما می‌تواند وضعیت سلامتی شما و جنینتان را مورد ارزیابی قرار دهد و اگر مشکلی وجود داشته باشد پزشک سریع برطرف می کند.
 • سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و رژیم غذایی خود را رعایت نمایید و به طور مرتب و منظم ورزش کنید و به خوبی از فرزند خود مراقبت نمایید تا مشکلی برای شما و فرزند ایجاد نشود.

برای مشکلات باروری چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

حدود 12 درصد از زنان کل جهان دارای مشکلات باروری می باشند. اگر تا کنون باردار نشده اید باید به بهترین دکتر نازایی مراجعه نمایید تا علت ناباروری پیدا شود و درمان مناسبی را در اختیار شما قرار دهد. اگر هر کدام از شرایط زیر را دارید باید به دکتر نازایی مراجعه کنید:

 • اگر در سن 36 سال یا پایین تر هستید و به مدت یک سال جهت بارداری اقدام کرده اید.
 • اگر در سن بالای 36 سال هستید و به مدت 6 ماه برای بارداری اقدام کرده اید.
 • اگر در سن بالای 40 سال هستید و قصد بارداری دارید.

درمان های نازایی عبارتند از:

داروهای محرک باروری برای تحریک تخمک گذاری

لقاح آزمایشگاهی یا IVF: در این روش تخمک و اسپرم در آزمایشگاه لقاح می یابند و بعد از تشکیل سلول درون رحم قرار می گیرند.

تلقیح داخل رحمی: در این روش اسپرم به طور مستقیم درون رحم قرار می گیرد تا لقاح اتفاق بیفتد.

جراحی برای ترمیم مشکلات رحمی از قبیل اندومتریوز، فیبروم و یا بسته شدن لوله های رحمی

خطرات بارداری در سنین بعد از 36 سالگی

خطراتی که با افزایش سن احتمال بروز آن ها بیش تر می‌شود شامل نارس به دنیا آمدن کودک، فشار خون بالا، دیابت بارداری، نوزاد کم وزن، خونریزی شدید بعد از زایمان، نیاز به انجام زایمان سزارین، مرده زایی، سقط جنین، ناهنجاری های کروموزومی از قبیل سندروم دان و … می باشد. اگر قصد بارداری در سنین بعد از 36 سال را دارید باید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید تا ایشان در این رابطه به شما کمک کند. حتماً قبل از بارداری در سنین بعد از 36 سالگی به پزشک مراجعه نمایید تا ایشان بهترین راه حل را به شما نشان دهد و شما دچار هیچ گونه آسیبی در دوران بارداری و بعد از آن نشوید.

برای مشکلات باروری چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

معایب به تاخیر انداختن بارداری

احتمال باروری در سن 40 سالگی 50 درصد کاهش می یابد. اگر در سن 25 سالگی حدود شش ماه انتظار تا بارداری رخ می دهد در 40 سالگی باید پانزده ماه منتظر بمانید.

 • افزایش اختلالات کروموزومی مانند سندرم داون با افزایش سن مادر ایجاد می شود و امکان بروز بیماری های فراوان ژنتیکی در سن بالای پدر نیز وجود دارد پس سعی کنید بارداری را به تاخیر نیندازید.
 • در زنانی که در چهل سالگی باردار می شوند احتمال سقط جنین افزایش می یابد. در این سنین در سه ماه اول بارداری سقط جنین رخ می دهد و ناهنجاری های کروموزومی نیز به افزایش این احتمال کمک می کند.
 • احتمال مرگ و میر جنین با بالا رفتن سن مادر افزایش می یابد و ممکن است سلامت جنین به علت مشکلات خونریزی مکرر، خونریزی جفت، زایمان زودرس و عوارض نارسی، جنین به خطر بیفتد.
 • ابتلا به فشار خون و دیابت با افزایش سن مادر در بارداری بیش تر می شود و سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد. همچنین با افزایش سن احتمال مسمومیت بارداری، کبد چرب بارداری نیز افزایش خواهد یافت. پس سعی کنید بارداری را به تاخیر نیندازید و اگر می توانید هر چه سریع تر این اقدام را انجام دهید.

کلام آخر

چیزی به عنوان بهترین سن برای بارداری وجود ندارد ولی اگر سن افراد بالا برود می تواند مشکلاتی را برای آنان ایجاد نماید. در سن 20 سالگی تعداد تخمک مرغوب در دسترس بالاترین و خطرات بارداری کم ترین می باشد. در سن 32 سالگی باروری به تدریج کاهش می یابد. هر قدر سن افزایش یابد باروری کاهش می یابد. برای مشورت گرفتن می توانید به بهترین دکتر زنان و زایمان مراجعه نمایید. برای بارداری سالم سعی کنید کافئین و الکل استفاده نکنید. اگر دارای بیماری زمینه ای هستید قبل از بارداری آن را برطرف کنید و از رژیم پرچرب بپرهیزید.

بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با بهترین سن برای بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت پزشکا مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا