نبض بازار

بهترین و پرفروش ترین مارک دستگاه بخور سرد【سال1403】❤️ + لینک خرید

ما در این مقاله قصد داریم شما را با خرید دستگاه بخور سرد آشنا کنیم. تقریبا همه افراد رطوبت کم یا زیاد را تجربه کرده اند و به همین دلیل سمت خرید دستگاه بخور سرد می روند تا احساس بهتری را برای خود و مکان زندگی خود مهیا کنند. معمولا در فصل زمستان درد سینوس بسیاری از افراد شروع می شود در واقع هوای خشک باعث می شود بیش از حد معمول رنج ببرید اما استفاده از یک دستگاه بخور کوچک می تواند حس خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد. در ادامه با ویژگی های خرید دستگاه بخور سرد بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

دستگاه بخور سرد چیست؟

نسل جدید بخورها (دستگاه بخور سرد) قطرات آب را به ذرات بسیار ریز تبدیل می کنند و با فاصله بیشتری در هوا پخش می کنند. آن ها به سه گروه تبخیری، پروانه ای و اولتراسونیک تقسیم می شوند و سیستم های اولتراسونیک قطرات آب را به ذرات بسیار ریزتری تبدیل می کنند. به همین دلیل پاشش دستگاه بیشتر بوده و ضمن اینکه با مصرف مقدار کمتری آب در زمان پایین تر رطوبت لازم را ایجاد می کند، بسیار راحت تر به دستگاه تنفسی افراد وارد می شود. امکان تولید باکتری، میکروب و قارچ در آن ها نیز نسبت به انواع دیگر بسیار کمتر است.

دستگاه بخور سرد، بخاری هم دما با اتاق را در محیط پخش می کند و این دستگاه دارای دو تکنولوژی مختلف تبخیری و اولتراسونیک است. دستگاه بخور که مجهز به تکنولوژی تبخیری است، از یک فیتیله داخلی برای جذب آب استفاده کرده و هوا را به میان فیتیله می دمد. این کار باعث می شود که بخار آب خنکی تولید شده و در محیط پخش شود. دستگاه بخور سردی که به تکنولوژی اولتراسونیک مجهز است و از لرزش اولتراسونیک برای تولید بخار آب ریز استفاده می کند و آن را در محیط منتشر می کند.

دستگاه بخور سرد چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

دستگاه بخور سرد برای محیط های بزرگ مناسب است و این دستگاه می تواند تمام فضای خانه را مرطوب کند. علاوه بر این، چون آب را حرارت نمی دهد و مصرف برق کمتری دارد. همچنین در خانه هایی که کودک حضور دارد، دستگاه بخور سرد ایمن تر است. شما می توانید با یک کلیک روی این گزینه از انواع دستگاه تصفیه آب و مضرات و مزایای آن مطلع شوید.

نحوه صحیح نگه داری دستگاه بخور سرد

 • دستگاه بخور نگهداری آن بسیار اهمیت دارد و برای جلوگیری از رشد قارچ، باکتری و میکروب حتما روزی یک بار آب مخزن را عوض کنید و حداقل هفته ای 2 بار کل دستگاه را با آب و مواد شوینده بشویید.
 • هرگز هر ماده ای را داخل مخزن آب نریزید برای اینکه دستگاه را از هر گونه باکتری، قارچ و کپک پاک کنید.
 • آب داخل دستگاه را بهتر است هر روز خالی کنید و پس از خشک شدن دوباره مقداری آب درون آن بریزید.
 • هر 3 روز یک بار دستگاه را از برق بکشید و املاح و جرم ان را پاک کنید و اگر دستگاه فیلتر دارد هر چند وقت یک بار فیلتر آن را عوض کنید.
 • هرچند وقت یک بار فیلتر آن را عوض کنید که دستگاه بخور آب سرد دارای  2 نوع فیلتر می باشد که شامل: فیلتر برای آب سخت و املاح دار که فقط باید آن را بشویید و نیاز به تعویض ندارد و فیلتر های آب با چندین لایه پارچه ای که باید هر 6 ماه یکبار عوض شوند و وقتی می خواهید دستگاه را برای مدتی کنار بگذارید آب آن را خالی و دستگاه را تمیز کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه بخور

هنگام استفاده از دستگاه بخور سرد باید به نکات زیر توجه کنید که نکات کلیدی به شرح ذیل می باشد:

 1. مقدار رطوبت موجود
 2. تعویض مرتب آب مورد استفاده در دستگاه
 3. تمیز کردن مرتب دستگاه
 4. تعویض به‌ موقع فیلترها
 5. استفاده از آب تقطیر شده یا هر آبی که حاوی مواد معدنی نباشد.
 6. توجه به اقدامات احتیاطی، در صورت وجود کودک در خانه
 7. توجه به دستورالعمل تولید کننده‌ی دستگاه بخور

راهنمای خرید دستگاه بخور

❤️مشورت با یک متخصص یا پزشک خرید بخور در درجه اول نیاز به مشورت با یک متخصص یا پزشک دارد. اگر فردی در خانه هست که به بخور حساسیت دارد، استفاده از بخور برای شما توصیه نمی­شود.
⭐ کیفیت و جنس و عملکرد دستگاه با توجه به طرح­ها و مدل­های متنوع دستگاه بخور در بازار، گول ظاهر بخورهای مدل دار را نخورید. کیفیت و جنس و عملکرد دستگاه را فدای طرح­های فانتزی این دستگاه نکنید.
✅ تست دستگاه قبل از خرید، دستگاه را تست کنید. سر و صدای زیاد، نشانه بی کیفیت بودن دستگاه بخور است.
❤️ میزان مصرف انرژی قبل از خرید بخور، میزان مصرف انرژی آن را حتما چک کنید.
⭐  گارانتی گارانتی دستگاه را چک کنید

نکات مهم هنگام استفاده از دستگاه بخور

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

فواید استفاده از دستگاه بخور سرد

در ادامه فواید استفاده از دستگاه بخور سرد به شرح ذیل می باشد:

 • تاثیر بخور سرد در کاهش سرماخوردگی

از دیگر فواید رطوبت این است که در یک فضای مرطوب ، ویروس ها و باکتری ها (از بین نمی روند) ولی نمی توانند جابه جا شوند. به همین دلیل دستگاه بخور سرد بهترین راه جلوگیری از انتقال بیماری ها و به خصوص پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در زمستان می باشد.

 • بخور سرد باعث شادابی و سلامت پوست

یکی از عواملی که باعث ایجاد چین و چروک در پوست و پیری پوست می شود، از بین رفتن رطوبت پوست در هوای خشک است و استفاده روزمره از بخور سرد در محیط کار و منزل رطوبت مناسب محیط شما را تامین می کند و چون در این دستگاه ها نسبت به انواع دیگر آن، آب به ذرات بسیار ریزی تبدیل می شود و جذب آن به وسیله پوست افزایش می یابد و ضمن تعیین سلامتی پوست شما، به آن شادابی و لطافت خاصی می بخشد.

 • تاثیر مثبت دستگاه بخور بر رفع خشکی سینوس ها 

خشکی سینوس ها یکی از مشکلات هوای سرد به خصوص در فصل زمستان است که خود از دلایل اصلی ضعف بدن در مقابل هجوم بیماری ها است. ایجاد رطوبت مناسب نه تنها باعث پیشگیری از بیماری می شود بلکه با نرم ساختن سینوس ها به خروج راحت مخاط کمک می کند. اگر هنگامی که در خواب شبانه هستید از دستگاه بخور سرد استفاده می کنید صبح ها با بینی و گلو نرم از خواب بیدار می شوید و آرامش را در سینوس هایتان حس می کنید.

 • تسریع درمان سرماخوردگی با بخور سرد 

همان طور که پیش تر گفتیم بخور سرد با ایجاد رطوبت در محیط، ضمن کمک به خروج راحت تر مخاط بینی و سینوس ها به نرم شدن سینه و مجاری تنفسی کمک شایانی می کند. این موارد به علاوه پاکسازی هوای محیط خود به بهبود علائم سرماخوردگی می انجامد و همچنین در بهبود سرفه بسیار موثر است.

 • پاکسازی هوای محیط با دستگاه بخور سرد

یون منفی به ذرات سمی و آلودگی های معلق در هوا چسبیده و به دلیل سنگینی یون منفی، پایین آمده و در کف محیط می نشیند و به این صورت هوای محیط پاکسازی می شود و با توجه به آلودگی این روزهای شهرهایی مانند تهران، اهواز و … لزوم استفاده از بخور سرد برای ایجاد یون منفی و پاکسازی هوای منزل و محیط کار بیش از پیش احساس می شود.

فواید استفاده از دستگاه بخور سرد

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

نکات مهم هنگام خرید دستگاه بخور سرد

 • حجم آب مناسب

مقدار حجم مخزن آب دستگاه باید حدود 0.5 تا 0.75 لیتر باشد و دلیل  آن این است که اگر آب مدت زمان زیادی در این دستگاه بماند تولید قارچ کرده و محیط را آلوده می کند. به همین دلیل مقدار آب باید در حدی باشد که شما هر روز بتوانید مخزن را بشویید.

 • تکنولوژی روز 

همان طور که در ابتدا گفته شد سه نوع دستگاه بخور موجود می باشد که بهترین نوع آن اولتراسونیک است زیرا قطرات آب را به حد مناسبی ریز می کند که بهتر و بیشتر در هوا پخش می شود و نه تنها بهتر در پوست و سیستم تنفسی نفوذ می کند بلکه مصرف برق را هم کاهش می دهد.

 • طراحی دلنشین 

طراحی زیبا نیز از نکات مهم در خرید دستگاه بخور سرد می باشد زیرا طراحی با ظاهری مناسب این امکان را به شما می دهد که در هر نقطه از منزل از آن استفاده کنید.

 • قیمت مناسب

قیمت دستگاه بخور بازه گسترده ای در بازار دارد که ممکن است خریداران را سردرگم نماید و لازم است بدانید به علت آن که این محصول تاثیر مستقیمی بر سلامت بدن دارد استفاده از محصولات بی کیفیت و فاقد گارانتی معتبر باعث هدر رفتن پول و  مهم تر از آن آسیب به سلامت ریه می گردد.

معایب استفاده از دستگاه بخور

دستگاه بخور، وسیله‌ ای عالی برای افزایش رطوبت محیط است و اما این وسیله همچون میلیون‌ ها وسیله‌ ی دیگر بی‌خطر نیست؛ از بین این خطرات می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بخور آب های کثیف

دستگاه بخور، آب را به بخاری مناسب برای تنفس تبدیل می‌ کند. اما اگر مخزن آن کثیف باشد، بخاری که فرد در آن نفس می‌ کشد آلوده و کثیف می‌ شود. مخزن تاریک و مرطوب، بهترین محیط برای تجمع و رشد میکروب‌ ها است. اما تمیز کردن مرتب دستگاه‌ های بخور، از این مشکل پیشگیری می‌ کند. شما می‌ توانید این دستگاه‌ ها را با استفاده از راهنمایی که توسط کارخانه‌ ی تولیدکننده تهیه کرده اید، تمیز کنید. در ضمن باید دقت کنید که آب به مدت طولانی در دستگاه بخور باقی نماند. اگر دستگاه بخور، مجهز به فیلتر است، فیلتر آن را به‌ طور مرتب تعویض کنید.

معایب استفاده از دستگاه بخور

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

 • رطوبت بسیار زیاد

هوای مرطوب خوب است، اما بالا بودن مقدار رطوبت موجب اشکال در تنفس و شدت یافتن برخی از علائم حساسیتی می‌ شود. به‌ طور مثال، عوامل حساسیت‌‌ زایی مانند:  گرد و غبار، قارچ‌ ها و کپک به‌ سرعت در محیط مرطوب رشد می‌ کنند. بنابراین بررسی‌ های آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده‌ی آمریکا، سطح رطوبت داخل خانه باید بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد. رطوبت بالاتر از ۶۰ درصد، بسیار زیاد است. افرادی که از دستگاه بخور استفاده می‌ کنند، باید از رطوبت‌ سنج یا نم‌ سنج نیز استفاده کنند. البته برخی از دستگاه‌ های بخور رطوبت محیط را نیز اندازه‌ گیری می‌ کنند. اما برای باقی دستگاه‌ ها، باید رطوبت‌ سنجی جداگانه خریداری کرد.

 • از دیگر خطرات مربوط به دستگاه بخور می‌ توان به سوختگی‌ های ناشی از بخار آب، رشد کپک و تجمع آن ها روی دیوار ها و سقف خانه اشاره کرد. اگر از دستگاه بخور استفاده می‌ کنید، زیاد به آن نزدیک نشوید و اگر در خانه کودک دارید، باید همیشه مراقب او باشید که از دستگاه بخور دور بماند.
 • افزایش رطوبت می‌ تواند تنفس کودکان و بزرگسالانی را که مبتلا به آسم هستند را دچار مشکل کند همچنین روشن بودن مداوم دستگاه بخور موجب رشد قارچ در آن و بروز آلرژی می شود.

نکات مهم قبل از خرید دستگاه بخور سرد

قبل از خرید دستگاه بخور سرد باید تصمیم بگیرید که تمایل به خرید چه نوع دستگاه بخوری دارید و به چه منظوری می خواهید این دستگاه را خریداری کنی. بخور گرم می‌ خواهید یا بخور سرد؟ بنابراین مشورت با پزشک را فراموش نکنید و اگر کودک، سالمند، بیمار مبتلا به آسم و آلرژی، بیماری ‌های تنفسی و قلبی دارید، حتما پیش از خرید دستگاه بخور سرد با یک پزشک متخصص مشورت کنید. چرا که میزان رطوبت تولیدی برای این افراد باید محاسبه شده و دقیق‌ تر باشد.  دستگاه بخور را حتما از داروخانه‌ های معتبر خریداری کنید و از استاندارد بودن آنها مطمئن شوید.

نکات مهم قبل از خرید دستگاه بخور سرد

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

دستگاه بخور یک وسیله یک بار مصرف نیست و باید باید از مواد مناسب و مرغوب ساخته شده باشد. به جنس دستگاه دقت کنید و انواع مختلفی از این دستگاه ‌ها در بازار موجودند، اما بعضی از آن ها از پلاستیک‌ های نا مرغوب ساخته شده‌ اند و هنگام تولید بخار، بوی نا مطبوعی ایجاد می‌ کنند. گروهی از رطوبت ساز ها اتوماتیک و کم‌ مصرف ‌ترند و قابلیت تنظیم میزان بخار و مواد افزودنی را دارند. حتما پیش از خرید، مشخصات دستگاه و چگونگی به کار انداختن آن را از فروشنده بپرسید. پیش از خرید، حتما دستگاه را امتحان کنید. بعضی از دستگاه‌ های بخور صدای زیادی از خود تولید می ‌کنند و آزاردهنده هستند و ظرفیت مخازن دستگاه‌ های بخور از 3 لیتر تا 5 لیتر متغیر است که با توجه به نیاز و مکان مورد نظر خود، می توانید یکی از آنها را بخرید.

نکات مهم قبل از خرید دستگاه بخور سرد

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

دستگاه بخور گرم چیست؟

دستگاه بخور از نوع گرم در 2 نوع تولید می شود، نوع اول گرم سنتی و قدیمی با 2 تیغه داخلی به حالت الکترولیز با حداکثر یک سال عمر است، چون این تیغه ها از بین می روند و قابل تعمیر و تعویض نیستند و کل آن قطعه اصلی مادر بایستی مجدد خریداری شود و بدون کلید خاموش، روشن و بدون هیچ گونه آپشن اضافه می باشند، نوع دوم بخور گرم که به کل سیستم متفاوت از نوع اول دارد و دارای صفحه فلزی ضد زنگ از نوع تفلون و … که به صورت المنتی حرارتی داغ فرآیند تبخیر و رطوبت سازی را انجام می دهد و تولید می شوند. دستگاه بخور گرم دارای یک المنت داخلی است که آب را می جوشاند و بخار ناشی از آن را در محیط پخش می کند. این نوع دستگاه بخور به علت استفاده از دمای بالا برای سلامتی مناسب تر است زیرا باعث از بین بردن باکتری و کپک می شود و آن را به هوا منتقل نمی کند. عدم وجود فن در ساختار دستگاه بخور گرم باعث می شود که کاملا بی صدا عمل کند. دستگاه بخور گرم مناسب برای فضا های بزرگ نیست و برای اتاق خواب یا اتاق کار استفاده می شود. همچنین به علت گرم کردن آب مصرف برق بالاتری دارد و رسوبات آب در آن ته نشین می شوند. در صورت امکان استفاده از آب مقطر باعث می شود رسوب کمتری در دستگاه جمع شود . از جمله معایب دستگاه بخور گرم این است که به دلیل وجود المنت های حرارتی مصرف برق آن بیشتر از دستگاه بخور سرد است. همچنین تمیز کردن مواد معدنی که با تبخیر آب در مخزن رسوب می کنند سخت است.

ویژگی استفاده از دستگاه بخور گرم

رطوبت ناشی از دستگاه بخور برای فضای خانه و وسایل خانه بسیار مفید است. هر گیاهی که نیاز به هوای مرطوب دارد با وجود دستگاه بخور موجب سرزندگی و شادابی گیاه می شود و همچنین کف خانه و وسایل چوبی نیز دوام بیش تری خواهند داشت. رطوبت خانه موجب جلوگیری از ترک برداشتن و کنده شدن کاغذ دیواری خانه می شود. هوای مرطوب نسبت به هوای خشک فضای خانه را گرم تر نگه می دارد و در ماه های زمستانی می توانید از این دسته از دستگاه ها استفاده کنید تا از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری کنید. در ادامه به ویژگی های استفاده از دستگاه بخور گرم می پردازیم:

 • کاهش خروپف

افزایش رطوبت در فضای خانه موجب درمان خروپف در افراد می شود. به طور کلی هوای خشک موجب خشک شدن راه های تنفسی خواهد شد و به دلیل روان نبودن منافذ فرد دچار خروپف می شود. برای رفع این مشکل می توانید با افزودن رطوبت به محیط این مشکل را از بین ببرید.

پیشگیری از آنفولانزا

استفاده از دستگاه بخور گرم فرد را از خطر ابتلا به آنفلوانزا کاهش می دهد. طبق تحقیقات انجام شده بعد از پخش ویروس و افزایش رطوبت هوا، محققان به این نتیجه رسیدند که که ذرات از کار می افتند و از شدت آلودگی آن ها کاسته می شود.

 • مرطوب نگه داشتن پوست و مو

دسته ای از افراد در فصل زمستان دچار خشکی و شکنندگی پوست می شوند. برخی از دستگاه های حرارتی، هوای گرم و خشک را به فضای داخل خانه یا اداره وارد می کنند که این هوا موجب خشکی یا خارش پوست می شود. همان طور که می دانید فصل زمستان نیز پوست را خشک می کند و شما با استفاده از دستگاه بخور می توانید فضای محیط خانه یا اداره خود را مرطوب نگه دارید و از ابتلا به خشکی و ترک های پوست جلوگیری کنید.

 • سرفه های خلط دار

هوای خشک موجب سرفه های خشک در افراد می شود و با افزودن رطوبت به هوا، راه های تنفسی مرطوب خواهد شد و سرفه های خشک تبدیل به سرفه های خلط دار می شود. در نتیجه مواد لزج و چسبنده به راحتی از گلوی فرد خارج می شود.

کاهش حساسیت و آسم 

با استفاده صحیح از دستگاه بخور می توانید حساسیت ها و آسم را کاهش دهید. هوای مرطوب برای افرادی که دچار سینوزیت یا خشکی راه های هوایی هستند بسیار مناسب است و مشکلات این دسته از افراد را کاهش می دهد.

ویژگی استفاده از دستگاه بخور گرم

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

تفاوت دستگاه بخور سرد با گرم چیست؟

بخور گرم از قدیم وجود داشته است و بخور سرد به نوعی از نسل جدید می باشد به دلیل مصرف انرژی کم تر، صدای کم و خطر سوختگی کم تر مورد توجه افراد قرار گرفته است. همان طور که در بالا گفته شد بخور سرد با استفاده از جدیدترین روش به نام اولتراسونیک، بخارها را به ذرات بسیار ریزی تبدیل می کند و در نتیجه ذرات بی شماری وارد مجاری تنفسی فرد می شود و تاثیر این نوع دستگاه بخور بسیار بالا و سریع تر است. به دلیل از بین بردن ویروس ها و میکروارگانیسم های موجود در هوا بدون زیاد شدن دمای محیط و ایجاد حس شادابی در پوست افراد منجر به زیاد شدن طرفدار های بخور سرد نسبت به بخور گرم شده است.

استفاده بیش از حد بخور گرم منجر به ملتهب شدن مجاری تنفسی فرد می شود اما در استفاده از دستگاه های بخور سرد این اتفاق به هیچ عنوان رخ نخواهد داد. افرادی که دچار آسم هستند به آن ها توصیه می کنیم از دستگاه بخور سرد استفاده کنند به دلیل این که منجر به کاهش علائم حساسیت و آسم آن ها می شود. در فصل زمستان می توانید از نوع ملایم این دستگاه بهره مند شوید و افرادی که مشکلات ریوی دارند بهتر است که از دستگاه بخور گرم استفاده کنند. یکی از تفاوت های اساسی دستگاه بخور گرم و سرد؛ دسترسی به دستگاه بخور سرد کم تر امکان پذیر است و قیمت بیش تری نسبت به دستگاه بخور گرم دارند، در صورتی که به راحتی می توانید دستگاه بخور گرم را تهیه کنید. در بیش تر بیمارستان ها و مطب ها از دستگاه بخور گرم استفاده می کنند.

خرید اینترنتی دستگاه بخور

حفظ رطوبت محل زندگی به ‌خصوص در فصول سرد سال، یکی از راه‌ های حفظ سلامتی است و دستگاه ‌های بخور تا حد زیادی به این مسئله کمک ‌می کنند، اما نباید به‌ طور دائمی استفاده شوند و نباید رطوبت هوای اتاق بیشتر از حد مجاز افزایش یابد. با خرید دستگاه بخور سرد با استفاده از لینک زیر می توانید کار را برای خود آسان کنید و از بهترین و با کیفیت ترین دستگاه های بخور بهره مند شوید.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/1f41f4ed-48f2-40ba-a014-2374cf936487″ ]

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با خرید دستگاه بخور سرد آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا