بیماری هاپزشکان

بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران را به شما معرفی کنیم. امروزه افراد به دلایلی مختلفی ممکن است به سرطان مبتلا شوند. شیمی درمانی از بهترین روش های درمانی سرطان است که با استفاده از داروهای شیمیایی سلول های سرطانی را از بین می برد و از پیشرفت آن ها جلوگیری می کند. داروهای شیمی درمانی در کل نقاط بدن پخش می شوند و تاثیر بسزایی در نابودی سلول های سرطانی دارند. هنگامی که افراد شیمی درمانی می شوند سلول های سالم بدن هم تحت تاثیر قرار می گیرند و برخی عوارض جانبی به وجود می آید. افراد می توانند برای استفاده از این روش تحقیق کنند و به بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران مراجعه کنند.

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی به پروسه تزریق داروهای شیمیایی به بدن گفته می شود که رشد سلول های سرطانی را مختل می کند و از پیشرفت و تکثیر سلول ها جلوگیری می کند. تاثیر داروهای شیمی درمانی با نوع سرطان فرد، میزان پیشرفت آن و سیستم کلی بدن بیمار ارتباط مستقیم دارد. در حالت عادی سلول های بدن انسان ها همواره در حال تقسیم شدن هستند و جایگزین سلول های دیگر می شوند. افرادی که مبتلا به سرطان هستند رشد سلول های بدن و تقسیماتشان به حدی زیاد می شود که سلول های سالم دیگر بدن را مختل می کند.

داروهای شیمی درمانی توانایی دارند تا از رشد بیشتر سلول های بدن جلوگیری کنند. روش کار شیمی درمانی به روش های مختلفی انجام می شود که افراد می توانند با مشورت پزشکان یکی از آن ها را انتخاب کنند. لسیت داروهای شیمی درمانی سرطان و تعداد جلسات آن به مقدار پیشروی بیماری در بدن هر فرد و نظر تخصصی پزشک بستگی دارد. هرکدام از داروهای شیمی درمانی با روش های متفاوتی از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. اشخاصی که به سرطان مبتلا هستند باید به بهترین فوق تخصص غدد مراجعه کنند.

شیمی درمانی چیست؟

روش های انجام شیمی درمانی

شیمی درمانی با روش های مختلفی انجام می شود، این روش ها با مشورت پزشک متخصص و با توجه به وضعیت کلی بیمار انتخاب می شوند. برخی از روش های انجام شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

1- درمان خوراکی: در این روش پزشک متخصص با تجویز قرص از پیشروی رشد سلول ها جلوگیری می کند.

2- تزریق عضلانی: در این روش عضلات ران و باسن شایع ترین مناطق برای انجام شیمی درمانی هستند. در تزریق عضلانی چون داروها مستقیم به عضلات تزریق می شوند ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

 3- تزریق رگی یا وریدی: در تزریق رگی یا وریدی داروها به طور مستقیم به شریان های نزدیک سرطان تزریق می شوند. در این روش داروها بیشتر به تومورهای سرطانی می رسند و کم تر به بقیه قسمت های بدن تاثیر می گذارند. برای انجام این تزریق پزشک لوله ای را درون شریان فرد قرار می دهد.

4- تزریق زیر پوست یا جلدی: قسمت های پوست شکم، ران و بازو از بهترین مناطق برای انجام شیمی درمانی هستند. در برخی مواقع افراد توسط متخصصین آموزش های لازم را می بینند و در منزل پروسه درمان را انجام می دهند.

5- پماد روی پوست: در این روش پماد شیمی درمانی روی پوست گذاشته می شود و از راه پوست جذب می شود.

6- تزریق مستقیم به داخل کانال نخاعی: این روش برای درمان سرطان های خون، لنفوم و تومورهای مغزی کاربرد دارد. در این روش داروهای شیمی درمانی به مایع اطراف ستون فقرات و کانال نخاعی تزریق می شوند.

7- تزریق داخل حفره صفاقی: به میان صفاق جداری و احشایی حفره صفاقی گفته می شود. این حفره از آب، الکترولیت ها و آنتی بادی ها تشکیل شده است که موجب حرکت آزادانه ارگانی شکمی می شوند. در تزریق شیمی درمانی داروها از طریق لوله یا سوند مستقیم وارد این حفره می شوند و تاثیرات خود را می گذارند.

8- تزریق داخل شریانی: در تزریق داخل شریانی داروهای شیمی درمانی مستقیما به شریان تغذیه کننده تومور وارد می شوند. در این روش به دلیل تزریق مستقیم دارو به تومور سایر نواحی بدن کم تر در معرض عوارض جانبی قرار می گیرند.

اشخاصی که قصد انجام روش های درمانی بالا را دارند باید تحقیق کنند و به بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران مراجعه کنند.

دکتر رضا مطلوب

دکتر رضا مطلوب به عنوان بهترین دکتر زخم در تهران شناخته شده است . جناب آقای دکتر رضا مطلوب متخصص جراحی عمومی از دانشگاه تهران با رتبه عالی بورد و فوق تخصص جراحی عروق و تروما هستند. ایشان فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند و تمامی مراحل تحصیل خود را با رتبه برتر در دانشگاه تهران سپری کرده‌اند.

ایشان اولین فرد در کشور هستند که توانسته اند با کسب رتبه های برتر تا انتهای مقطع فوق تخصص را بدون وقفه طی نمایند. ایشان دارای چندین مقاله بین المللی می باشند و عضو انجمن CIRSE اروپا به عنوان نویسنده علمی هستند و در کنگره های متعدد بین المللی جراحی عمومی، عروق و تروما و اندوواسکولار به عنوان سخنران علمی سخنرانی نموده اند.

از عمل های فوق تخصصی ایشان درمان بیماران شریانی محیطی و زخم پای دیابتی است که بیماران نامید از قطع پا به ایشان مراجعه می کنند و پا هایی که قطع امید شده بودند و پیشنهاد قطع زیر زانو به آنان داده شده بود و حفظ آنان را بعد از آنژیوپلاستی میتوانید در اینستاگرام ایشان dr.reza_matloub مشاهده کنید. از دیگر کارهای ایشان هر گونه گرفتگی عروق پا می باشد که آن هم در اکثر اوقات با بی حسی موضعی و بصورت اندوواسکولار درمان می شوند.

خدمات:

 • زخم شریانی
 • زخم وریدی
 • زخم پای دیابتی
 • وکیوم تراپی
 • پلاسما
 • ازون تراپی
 • اکسیژن هایپرباریک

آدرس: کامرانیه جنوبی، خیابان معصومی، پلاک 28، واحد دوم غربی

شماره تماس: 02126425791

دکتر مریم میرزایی مقدم

دکتر مریم میرزایی مقدم

دکتر مریم میرزایی مقدم فارغ التحصیل پزشکی عمومی در سال ۱۳۸۶ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد با رتبه‌ های برتر می‌ باشد. ایشان دوره تخصصی خود را در رشته رادیوتراپی انکولوژی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۸۹ به پایان رساندند و هم اکنون از بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران محسوب می‌ شوند. دکتر میرزایی مقدم دارای بورد تخصصی و رتبه برتر کشوری بوده و سابقه عضویت در هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران را نیز دارا است. وی دوره رادیوتراپی داخل حفره‌ ای را با موفقیت سپری کرده و عضو انجمن‌ های رادیوتراپی و آنکولوژی ایران، انجمن سرطان ایران و اروپا نیز می‌ باشد.

خدمات دکتر مریم میرزایی مقدم:

 • شیمی درمانی، رادیوتراپی و انکولوژی
 • هورمون درمانی و رادیو اینکولوژی
 • درمان انواع سرطان سینه و دستگاه تناسلی بانوان و آقایان
 • درمان سرطان کبد، معده و روده
 • درمان سرطان مری، دستگاه ادراری و پوست
 • درمان سرطان‌ های خون، سرطان اطفال و سرطان سر و گردن

آدرس: تهران، بلوار کشاورز، جنب بیمارستان ساسان، خیابان کبکانیان، بن‌ بست فرگاه، پلاک چهاردهم، واحد اول

شماره تماس: 02186126193

دکتر هلاله خوشبخت

دکتر هلاله خوشبخت

دکتر هلاله خوشبخت متخصص رادیوتراپی، انکولوژی، پرتو درمانی و درمان انواع سرطان در تهران می‌ باشد. وی فارغ التحصیل رشته تخصصی رادیوتراپی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. دکتر خوشبخت عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و در کنگره‌ های مختلف بسیاری به ارائه مقالات متعدد و سخنرانی‌ های ارزشمند پرداخته است. ایشان هم اکنون با جدید ترین متدهای درمان سرطان آشنا هستند و جهت بهبود سلامت بیماران خود در تلاش می‌ باشند.

خدمات دکتر هلاله خوشبخت:

 • شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • انکولوژی، پرتودرمانی و درمان سرطان سینه
 • درمان سرطان ریه و سرطان‌ های دستگاه گوارشی
 • درمان سرطان پروستات، سرطان دستگاه تناسلی و لنفوم
 • تشخیص و درمان انواع تومورهای سر و گردن
 • رادیوتراپی پیشرفته مغز و درمان سرطان بر اساس نوع تومور

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، روبروی درب مترو سهروردی، پلاک ۱۵۵، واحد چهارم

شماره تماس: 02188856300

دکتر فرشید اربابی

دکتر فرشید اربابی

دکتر فرشید اربابی یکی دیگر از بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران می‌ باشد که در رشته تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی تحصیل نموده است. ایشان دارای رتبه عالی بورد تخصصی هستند و به طور متمرکز به پژوهش درباره دستگاه گوارش و تومورهای سر و گردن پرداخته‌ اند. دکتر اربابی دوره تخصصی خود را در سال ۱۳۸۴ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به پایان رسانده است. وی تاکنون طرح‌ های تحقیقاتی بسیاری را ارائه داده و سابقه ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان را نیز دارا است.

خدمات دکتر فرشید اربابی:

 • شیمی درمانی، رادیوتراپی انکولوژی و درمان سرطان دستگاه گوارش
 • درمان تومورهای سر و گردن و سرطان حنجره
 • درمان تومورهای مغزی و سرطان ریه
 • درمان سرطان زبان، سرطان دهان، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات
 • درمان سرطان معده، سرطان گونه، سرطان سینه و پرتو درمانی پیشرفته

آدرس: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان میرعماد، نبش کوچه دوم، ساختمان پزشکان مهداد، طبقه دوم

شماره تماس: 02188179283

دکتر برنا فرازمند

دکتر برنا فرازمند

دکتر برنا فرازمند مقطع پزشکی عمومی خود را با کسب رتبه‌ های برتر در دانشگاه علوم پزشکی تهران به پایان رسانده است. ایشان دارای تخصص رادیوتراپی و انکولوژی هستند و بورد تخصصی خود را در رشته رادیو انکولوژی دریافت کرده‌ اند. دکتر فرازمند عضو انجمن انکولوژی اروپا بوده و در زمینه تشخیص و درمان انواع تومورها از مهارت بالایی برخوردار هستند. وی تاکنون در کنگره‌ های داخلی و خارجی بسیاری شرکت داشته و با به روزترین و پیشرفته‌ ترین متدهای روز دنیا در درمان سرطان نیز آشنایی دارند.

خدمات دکتر برنا فرازمند:

 • رادیو تراپی و شیمی درمانی
 • تارگت تراپی و ایمونوتراپی
 • درمان سرطان ریه، سینه، رحم و معده
 • درمان سرطان پروستات، روده بزرگ، مری و تیروئید
 • درمان تومورهای مغزی، سرطان خون، سرطان کبد و سرطان دهانه رحم
 • درمان سرطان حنجره، سرطان واژن، پوست و سرطان زبان

آدرس: تهران، پاسداران، بوستان دوم، نبش خیابان گیلان و فرخی یزدی، پلاک ۳۰، مرکز پردیس نور نیلو

شماره تماس: 02191303353

دکتر احسان کرباسی

دکتر احسان کرباسی

دکتر احسان کرباسی متولد سال ۱۳۶۰ در شهر تهران می‌ باشد. ایشان با کسب رتبه ۱۰۷ در کنکور سراسری توانست وارد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران شود. دکتر کرباسی دوره پزشکی عمومی خود را با کسب رتبه‌ های برتر گذرانده و موفق به سپری کردن دوره طرح خود در مناطق محروم همچون روستای سمیرم شدند. وی در رشته تخصصی رادیوتراپی و انکولوژی تحصیل کرده و دارای رتبه ممتاز آزمون کشوری بورد عملی می‌ باشد. ایشان آشنا به جدیدترین متدهای رادیوتراپی هستند و گزینه ای مناسب برای درمان سرطان به شمار می‌ روند.

خدمات دکتر احسان کرباسی:

 • شیمی درمانی و رادیوتراپی
 • پرتو درمانی و انکولوژی
 • درمان سرطان پروستات و سرطان سینه
 • درمان سرطان پوست و سرطان روده بزرگ
 • درمان سرطان ریه، سرطان حنجره و سرطان مری

آدرس: تهران، میدان شیخ بهایی به سمت جنوب، ابتدای خیابان شیخ بهایی، پلاک ۱۵۲

شماره تماس: 02188627420

دکتر اردشیر قوام‌ زاده

دکتر اردشیر قوام‌ زاده

پروفسور اردشیر قوام‌ زاده دوره رزیدنتی داخلی و انکولوژی را در کشور سوئیس گذرانده است. ایشان دارای فلوشیپ فوق تخصصی هماتولوژی و پیوند از این کشور هستند و سابقه استاد یاری دانشگاه علوم پزشکی تهران و دپارتمان آنکولوژی بیمارستان شریعتی را نیز دارا می‌ باشند. دکتر قوام زاده عضو بیش از ۱۰ انجمن داخلی و خارجی و رئیس انجمن هماتولوژی و مدیکال آنکولوژی ایران است. ایشان اجرا کننده بیش از ۱۲۰ پروژه علمی هستند و تاکنون استاد راهنما برای بیش از ۸۰ پایان نامه درجه فوق تخصصی خون و سرطان بزرگسالان نیز بوده‌ اند.

خدمات دکتر اردشیر قوام‌ زاده:

 • شیمی درمانی و درمان سرطان خون
 • پرتو درمانی و درمان سرطان‌ های دستگاه گوارش
 • انکولوژی و درمان سرطان ریه
 • درمان سرطان پروستات و سرطان معده
 • درمان سرطان دستگاه تناسلی و سرطان روده بزرگ
 • تشخیص و درمان توده‌ های مغزی، پیوند مغز و استخوان و بیماری‌ های خون

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از بلوار میرداماد، خیابان رشید یاسمی، بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی خاتم الانبیا

شماره تماس: 02188884040

دکتر معصومه صابریان

دکتر معصومه صابریان

دکتر معصومه صابریان دارای تخصص بیماری‌ های داخلی و فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی می‌ باشد. ایشان هم اکنون دارای تخصص و مهارت بالایی در رشته فوق تخصص خود هستند و یکی از بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران نیز به شمار می‌ روند. دکتر صابریان عضو انجمن انکولوژی ایران و اروپاT انجمن خون و سرطان ایران بوده و از برترین‌ های این حوزه محسوب می‌ شود. پس وقت را از دست ندهید و جهت تشخیص و درمان بیماری‌ های خود با خیالی آسوده به ایشان مراجعه نمایید.

خدمات دکتر معصومه صابریان:

 • شیمی درمانی و درمان سرطان دستگاه گوارش
 • درمان سرطان سینه، ریه و کلیه
 • درمان سرطان خون و سرطان دستگاه تناسلی آقایان و بانوان
 • درمان سرطان مغز، چشم، حنجره و دهان
 • درمان بیماری‌ های خون، کم خونی و سندروم میلودیسپلاستیک

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه اول، واحد چهارم

شماره تماس: 02122014532

دکتر مسعود جمالی

دکتر مسعود جمالی

دکتر مسعود جمالی فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌ باشد. ایشان در رشته تخصصی پرتودرمانی و انکولوژی فارغ التحصیل شده‌ اند و عضو انجمن انکولوژی ایران نیز هستند. دکتر جمالی با بیش از یک دهه تجربه ارزشمند در زمینه درمان انواع سرطان‌ ها، از با تجربه‌ ترین‌ های این حوزه به شمار می‌ رود. ایشان هم اکنون عضو انجمن رادیو تراپی و انکولوژی اروپا می‌ باشد و گزینه‌ ای مناسب برای مراجعه شما عزیزان محسوب می‌ شود.

خدمات دکتر مسعود جمالی:

 • شیمی درمانی و انکولوژی
 • درمان‌ های پیشرفته و رادیوتراپی انواع سرطان
 • درمان سرطان آندومتریوز رحم
 • درمان سرطان سینه و مغز و نخاع
 • درمان سرطان دهانه رحم و سرطان مثانه
 • درمان سرطان دستگاه گوارش
 • درمان انواع سرطان با تکنیک‌ های گیتینگ

آدرس: تهران، خیابان آزادی، نبش اسکندری شمالی، مرکز جامع سرطان نگین آزادی

شماره تماس: 02162756000

دکتر احمد مافی

دکتر احمد مافی

دکتر احمد مافی دوره‌ های تخصصی انکولوژی را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گذرانده است. ایشان متخصص رادیوتراپی و انکولوژی هستند و موفق به کسب رتبه سوم بورد تخصصی این رشته در سال ۱۳۹۱ شده‌ اند. دکتر مافی از سال ۱۳۹۷ تاکنون مسئول فنی و معاون آموزشی بخش رادیوتراپی و انکولوژی بیمارستان امام حسین می‌ باشد. وی عضو کارگروه کشوری تجویز داروهای شیمی درمانی در وزارت بهداشت بوده و از بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران به شمار می‌ رود.

خدمات دکتر احمد مافی:

 • شیمی درمانی و درمان سرطان‌ های خون
 • پرتو درمانی و درمان سرطان‌ های دستگاه گوارش
 • رادیوتراپی و درمان سرطان دستگاه تناسلی
 • درمان سرطان ریه، سرطان معده و مری
 • شناسایی و درمان تومورهای مغزی و انکولوژی

آدرس: تهران، خیابان شهید مدنی، بیمارستان امام حسین، درمانگاه رادیوتراپی و اینکولوژی

شماره تماس: 09337766354

اهداف شیمی درمانی

شیمی درمانی اهداف و کاربردهای مختلفی دارد و افراد می توانند با توجه به نوع مشکل خود از این اهداف بهره مند شوند. برخی از اهداف شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

1- از بین بردن سرطان: شیمی درمانی به تنهایی به عنوان درمان اصلی کاربرد دارد. با شیمی درمانی رشد سلول های سرطانی در بدن متوقف می شود. بسیاری از سرطان ها با استفاده از شیمی درمانی ترکیبی درمان می شوند.

2- تغییر اندازه تومورها قبل از انجام سایر درمان ها: در برخی مواقع از روش شیمی درمانی برای کوچک کردن و تغییر اندازه تومورها قبل از هرگونه جراحی یا پرتودرمانی استفاده می شود. این موجب می شود تا جراحی و پرتودرمانی راحت تر انجام شود.

3- از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده از معالجات دیگر: از شیمی درمانی می توان برای نابودی و از بین بردن سلول های سرطانی که ممکن است بعد از معالجات دیگر باقی مانده باشد استفاده می شود. بنابراین باقی مانده سلول های سرطانی نیز از بین می روند.

4- کسب آمادگی برای انجام پیوند مغز استخوان یا سلول های بنیادی: برخی از سرطان ها با استفاده از به کارگیری پیوند مغز استخوان یا پیوند سلول های بنیادی درمان می شوند. در این روش از داروهای شیمیایی با دوز بالا استفاده می شود تا مغز استخوان آلوده بیمار قبل از آن که با مغز استخوان یا سلول های بنیادی اهدا کننده سالم جایگزین شود بهبود پیدا کند.

5- درمان و تسکین علائم سرطان: در برخی موارد از شیمی درمانی برای تسکین درد و عوارض سرطان استفاده می شود. به این روش شیمی درمانی تسکینی گفته می شود. افرادی که درد غیرقابل تحملی دارند می توانند از این روش استفاده کنند.

6- درمان سایر بیماری ها: از شیمی درمانی می توان برای درمان سایر بیماری ها مانند بیماری های مغز استخوان و اختلالات سیستم ایمنی بدن استفاده کرد. بنابراین شیمی درمانی فقط برای درمان سرطان کاربرد ندارد و می تواند اهداف دیگری را هم دنبال کند.

اهداف شیمی درمانی

ویژگی های بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران

بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید ویژگی های مختلفی داشته باشد، چرا که این بیماری بسیار حساس و خطرناک است و در صورت درمان اشتباه احتمال مرگ فرد وجود دارد. برخی از ویژگی های بهترین دکتر شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

 • بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید در این زمینه ماهر و متخصص باشد و مدارک علمی مورد نیاز خود را از دانشگاه ها و موسسات معتبری اخذ کرده باشد.
 • بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید بااخلاق باشد و با بیماران به خوبی برخورد کند.
 • مطب بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید قیمت های معقول و منصفانه ای داشته باشد تا همه بیماران بتوانند از خدماتش استفاده کنند.
 • در مطب بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید از مجهزترین و پیشرفته ترین امکانات، وسایل و دستگاه ها استفاده شود تا بیماران نتیجه مطلوبی از پروسه درمان خود کسب کنند.
 • بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه درمان خود را با دقت انجام بدهد تا مشکل خاصی برایش اتفاق نیفتد.
 • مطب بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید فضایی بزرگ و دلنشین داشته باشد و در مکانی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران باید تشخیص درستی داشته باشد و دوره های تکمیلی خود را گذرانده باشد.

اشخاصی که قصد انجام شیمی درمانی دارند باید تحقیق کنند و به پزشک متخصصی با خصوصیات بالا مراجعه کنند.

هزینه های شیمی درمانی

افرادی که به سرطان مبتلا هستند همیشه از هزینه های گزاف آن شکایت دارند، به همین جهت به تازگی بیمه های درمانی قسمت زیادی از این هزینه ها را برعهده گرفته اند. این هزینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و متغییر است. برخی از هزینه های شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

 • هزینه هایی که مربوط به بستری شدن بیمار در بیمارستان است.
 • هزینه هایی که فرد برای انجام برخی جراحی ها می پردازد.
 • قیمت و هزینه هایی که برای هر جلسه شیمی درمانی و مراجعه به مطب پزشکان پرداخت می شود.
 • قیمت داروهای خارجی شیمی درمانی که بیماران باید تهیه کنند.
 • هزینه هایی که بیماران باید برای انجام آزمایش های تشخیصی پزشکان انجام بدهند.
 • قیمت و هزینه آمپول های شیمی درمانی که بیماران باید تهیه کنند.
 • هزینه های تشخیص پاراکلینیکی که افراد باید به آن مراجعه کنند.
 • قیمت و هزینه های دارویی بیماران سرطانی بسیار بالاست.
 • هزینه هایی که بیماران باید برای پرتودرمانی ها انجام بدهند.
 • هزینه های مربوط به جراحی های سرپایی که انجام می شود.
 • هزینه های رادیوتراپی که فرد باید به صورت مداوم برای انجام آن اقدام کند.

افراد می توانند برای انجام شیمی درمانی با قیمت مناسب تحقیق کنند و به بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران مراجعه کنند.

هزینه های شیمی درمانی

شیمی درمانی چه عوارضی خواهد داشت؟

شیمی درمانی با وجود فواید زیادی که برای درمان بیماری سرطان دارد عوارض جانبی زیادی نیز به همراه خواهد داشت. این عوارض گاها بسیار خطرناک می شوند. برخی از عوارض شیمی درمانی شامل موارد زیر است:

1- داشتن حالت تهوع و کم اشتهایی شدید: از شایع ترین عوارض شیمی درمانی داشتن حالت تهوع و استفراغ است. این حالت تهوع به نوع داروهای شیمیایی تزریق شده و وضعیت کلی بدن فرد بستگی دارد. برخی از داروهای شیمی درمانی موجب حالت تهوع شدید و برخی دیگر موجب حالت تهوع کمی در افراد می شوند. برای پیشگیری از این عارضه از داروهایی که غیرتهوع آور هستند یا داروهای خوراکی استفاده می شود. در صورتی که حالت تهوع و استفراغ فرد شدید باشد باید داروهای پیشگیرانه مصرف کند.

2- ریزش مو سر و ابرو: ریزش مو سر و ابرو در اغلب افرادی که شیمی درمانی انجام می دهند مشاهده می شود. این ریزش در داروهای تزریقی نسبت به داروهای خوراکی بیشتر اتفاق می افتد. بعد از حدود 6 ماه پس از اتمام شیمی درمانی موها دوباره رشد خواهند کرد. اشخاصی که دچار ریز مو می شوند می توانند از کلاه گیس استفاده کنند و افرادی که ابروهایشان ریزش پیدا کرده است می توانند از روش تاتو یا هاشور استفاده کنند.

از روش هایی که موجب می شود موهای سر کم تر ریزش داشته باشند استفاده از کلاه سرد کننده در حین شیمی درمانی می باشد. این روش با خنک سازی پوست سر باعث می شود داروهای شیمی درمانی کم تر به پیاز مو برسند.

3- ایجاد زخم در دهان و گلو: از عوارض شایع دیگر شیمی درمانی بروز زخم در دهان و گلو می باشد. این زخم ها ممکن است خفیف یا شدید باشند و نوع و شدت آن ها به دوز دارو و نوع آن بستگی دارد. اشخاصی که دچار زخم دهان یا گلو می شوند برای بهبودی سریع تر می توانند از محلول های موضعی استفاده کنند.

4- احساس ضعف و بی حالی: احساس ضعف و بی حالی در بیشتر بیماران اتفاق می افتد. این حس در چند روز اول بعد از تزریق رخ می دهد و سپس برطرف می شود.

5- احساس بی حسی و گزگز شدن دست و پا: این حس بعد از مصرف داروها اتفاق می افتد و موقتی است. اگر داروها در طولانی مدت مصرف شود این حس برای فرد دائمی خواهد شد.

6- کاهش سلول های خونی و گلبول های سفید: کاهش گلبول های سفید و پلاکت از عوارض دیگر شیمی درمانی است که برگشت پذیر است. افراد می توانند بعد از اتمام جلسات از داروهای تقویت کننده و ویتامین ها استفاده کنند.

7- ضعیف شدن ناخن ها: شیمی درمانی روی ناخن ها تاثیرات منفی زیادی می گذارد. این تاثیرات شامل ایجاد خطوط روی ناخن، تغییر رنگ ناخن ها و جدا شدن ناخن از بستر آن است. این مشکلات بعد از گذشت دوره درمان رفع می شوند.

8- حساسیت و آلرژی نسبت به دارو: برخی افراد ممکن است به داروهای شیمی درمانی حساسیت نشان بدهند. این حساسیت خود را به شکل احساس گرگرفتگی، قرمزی و التهاب پوست و افت فشار خون نشان می دهد. در این مواقع پزشکان داروهای ضد حساسیت و افت فشار خون تجویز می کنند. ممکن است بیمار از حساسیت دچار ورم بدن و دردهای عضلانی استخوان نیز بشود.

شیمی درمانی عوارض دیگری مانند تغییر در اجابت مزاج، پوکی استخوان، مشکلات قلبی، مشکلات بینایی، عفونت و اختلال در میل جنسی و باروری نیز دارد. این عوارض معمولا بعد از تمام شدن دوره درمان برطرف می شوند، پس افراد نباید نگران باشند و باید با خونسردی پروسه درمان خود را انجام بدهند.

نکات مهم در حین جلسات شیمی درمانی

افراد در حین شیمی درمانی باید نکاتی را رعایت کنند تا دچار مشکل و عارضه خاصی نشوند. این نکات شامل موارد زیر هستند:

 • بیماران باید حداقل دو لیتر آب روزانه مصرف کنند تا عملکرد کلیه ها بهبود یابد و داروها راحت تر دفع شوند.
 • اشخاصی که حالت تهوع و استفراغ شدید دارند باید از غذاهای خشک استفاده کنند و مایعات کم تر مصرف کنند.
 • بیماران باید از مصرف نمک و ادویه جات در حین جلسات شیمی درمانی به شدت پرهیز کنند.
 • بیمارانی که شیمی درمانی انجام می دهند معمولا کم اشتها می شوند، به همین جهت بهتر است در طول روز چند وعده غذایی سبک مصرف شود.
 • اشخاصی که دچار اسهال می شوند برای جلوگیری از کم شدن آب بدنشان باید غذاهای سبک و مایعات بیشتری مصرف کنند.
 • افرادی که دچار یبوست می شوند باید از مواد غذایی با فیبر بالا مانند میوه جات و سبزیجات بیشتر مصرف کنند.
 • در طول شیمی درمانی برای تقویت ارگان ها و سیستم ایمنی بدن مقدار کالری دریافتی باید بالاتر برود و فرد انرژی بیشتری دریافت کند.
 • اشخاصی که به سرطان مبتلا هستند باید از مواد غذایی با پروتئین بالا مصرف کنند، چرا که پروتئین موجب قوی شدن عضلات بدن می شود.
 • رژیم های قلیایی به علت قدرت اکسیدان و ضدسرطانی که دارند می توانند برای درمان و پیشگیری از سرطان مورد استفاده قرار بگیرند.
 • افراد به هیچ عنوان نباید در حین جلسات درمانی از سیگار، دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده کنند.
 • بیماران باید در حین انجام شیمی درمانی از ویتامین ها و مکمل های قوی استفاده کنند.
نکات مهم در حین جلسات شیمی درمانی

مراقبت های بعد از جلسات شیمی درمانی

بعد از انجام شیمی درمانی افراد باید مراقبت هایی انجام بدهند تا عوارض جانبی کم تری داشته باشند. این مراقبت ها شامل موارد زیر هستند:

 • بعد از انجام شیمی درمانی برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بهتر است اولین مواد غذایی که فرد مصرف می کند مایعات باشد.
 • افراد باید استراحت کافی و خواب منظم داشته باشند و خود را مشغول به کارهای مختلف از جمله مطالعه و تماشای تلوزیون کنند تا کم تر حالت تهوع بگیرند.
 • تعداد وعده های غذایی افراد نباید کم تر از 3 وعده باشد اما بهتر است تعداد وعده ها بیشتر شود و در هر وعده غذاهای سبک تری مصرف شود.
 • از مصرف غذاهای فست فودی، داغ، ترش، پر ادویه و شور بعد از شیمی درمانی خودداری کنید.
 • غذاها را آهسته میل کنید و خوب بجوید.
 • قبل و بعد از خوردن غذا دهان خود را با آب نمک رقیق یا آب و جوش شیرین خوب شستشو بدهید تا از بروز زخم جلوگیری کند.
 • در صورت ایجاد زخم در دهان از غذاهای نرم، سوپ و ماست شیرین استفاده کنید.
 • بعد از اتمام شیمی درمانی مایعات فراوان مصرف کنید تا داروها دفع شوند و عوارض کم تری از خود نشان بدهند.
 • در صورت وجود خونریزی از لثه و بینی، وجود مدفوع سیاه رنگ، ادرار خونی و خلط خونی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
 • در مکان های شلوغی که امکان انتقال عفونت و بیماری وجود دارد نروید، چرا که سیستم ایمنی بدن ضعیف شده است و بیمار شدن بسیار خطرناک می باشد.

کلام آخر

امروزه به دلایل مختلفی مانند سبک زندگی غلط، وراثت، تغذیه نادرست و آلودگی های محیطی افراد به بیماری های مختلفی از جمله سرطان مبتلا می شوند. سرطان از بیماری هایی است که در صورت درمان نشدن عود پیدا می کند و حتی موجب مرگ فرد می شود. افرادی که سرطان دارند باید برای درمان آن از شیمی درمانی استفاده کنند. شیمی درمانی موجب می شود که رشد و تکثیر سلول ها متوقف شد و پروسه درمان آغاز شود. اشخاصی که قصد انجام شیمی درمانی را دارند باید به بهترین دکتر داخلی در ایران مراجعه کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین دکتر شیمی درمانی در تهران را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن هرگونه انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

3.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 10 =

دکمه بازگشت به بالا