بیماری هاپزشکان

بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد را به شما معرفی کنیم. امروزه خانم ها به دلایل مختلفی ممکن است به بیماری های زنانه مبتلا شوند. یکی از خطرناک ترین بیماری های زنان سرطان دهانه رحم نام دارد. این سرطان با روش های مختلفی مانند تست پاپ اسمیر، کولپوسکوپی و غربالگری قابل تشخیص می باشد. از بهترین و دقیق ترین روش های تشخیص این سرطان کولپوسکوپی نام دارد. متخصصین و پزشکان با استفاده از روش تشخیصی کولپوسکوپی سلول های بدخیم و خوش خیم را سریعا شناسایی و تشخیص می دهند. این روش کاملا بدون درد و عوارض جانبی است و افراد می توانند بدون نگرانی از آن استفاده کنند. افرادی که مشکوک به سرطان دهانه هستند می توانند به بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد مراجعه کنند و پروسه درمان خود را آغاز کنند.

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی روشی است که از آن برای بررسی و مشاهده دهانه رحم و واژن خانم ها استفاده می شود. این روش هنگامی استفاده می شود که افراد مشکوک به سرطان دهانه رحم و واژن باشند و در آزمایشات غربالگری و پاپ اسمیرشان نتایج مشکوک و غیرطبیعی دیده شود. دستگاه کولپوسکوپ از نور بالایی تشکیل شده است که می تواند 99 درصد تشخیص درست به پزشک زنان بدهد و سلول های سرطانی و پیش سرطانی را تشخیص داده شوند. کولپوسکوپی عوارض جانبی خاصی ندارد و به صورت سرپایی در مطب پزشکان انجام می شود. پروسه انجام این روش 30 دقیقه زمان نیاز دارد و فرد بعد از انجام آن به دوران نقاهت خاصی احتیاج نخواهد داشت.

اشخاصی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و علائم آن را دارند می توانند برای تشخیص آن ابتدا تست پاپ اسمیر و غربالگری انجام بدهند و در صورت عدم تشخیص از روش کولپوسکوپی استفاده کنند. یکی از مزیت های کولپوسکوپی نسبت به سایر آزمایشات این است که در همان لحظه قابل مشاهده است و به صبر کردن احتیاجی نخواهد داشت و بیمار می تواند هرچه سریع تر پروسه درمان خود را آغاز کند. بیماران می توانند برای بررسی و تشخیص دهانه رحم خود تحقیق کنند و به بهترین دکتر زنان در مشهد مراجعه کنند.

کولپوسکوپی چیست؟

پروسه انجام کولپوسکوپی

افرادی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند باید به پزشک متخصص زنان رجوع کرده و از روش کولپوسکوپی استفاده کنند. این پروسه 30 دقیقه زمان نیاز دارد و به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می شود. مراحل و پروسه انجام کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

1- ابتدا فرد مشکوک به سرطان روی تخت مخصوص به پشت دراز می کشد و پاهای خود را در دو طرف تخت ژنیکولوژی قرار می دهد تا پزشک بتواند به راحتی به دهانه رحم فرد دسترسی داشته باشد و آن را مشاهده کند. این مرحله مانند تست پاپ اسمیر و غربالگری می باشد.

2- سپس در مرحله بعد پزشک زنان دستگاه مخصوص کولپوسکوپ را در چند سانتی متری دهانه رحم فرد قرار می دهد و وسیله ای به نام اسپکلوم را درون واژن می گذارد تا دیواره های واژن و دهانه رحم را باز نگه دارد تا داخل رحم به راحتی مشاهده شود.

3- در مرحله بعد پزشک متخصص زنان دهانه رحم فرد را با استفاده از محلول سرکه تمیز و پاکسازی می کند تا تمامی ترشحات آن از بین برود و غدد و سلول های بدخیم سرطانی به راحتی مشاهده و بررسی شوند.

4- نکته ای که حائز اهمیت است این است که دستگاه کولپوسکوپ هیچگونه تماسی با بدن فرد نخواهد داشت و فقط عکسبرداری و در صورت نیاز نمونه برداری یا بیوپسی انجام می دهد. به همین دلیل جای نگرانی وجود ندارد.

5- در آخرین مرحله بعد از این که پزشک نمونه برداری و بیوپسی انجام داده است از محلولی به نام مونسل استفاده می کند تا خونریزی فرد برطرف شود. این محلول تیره رنگ است و تا مدتی موجب ترشحات تیره رنگ در افراد می شود و خانم ها باید در این مدت از نوار بهداشتی استفاده کنند.

این روش بسیار راحت و بدون عارضه انجام می شود و همه افراد می توانند با خیال آسوده از آن استفاده کنند.

مزیت های روش کولپوسکوپی

روش کولپوسکوپی نسبت به روش های مشابه خود مزیت های زیادی دارد و افراد می توانند با انجام آن از این مزیت ها بهره مند شوند. برخی از این مزایا شامل موارد زیر هستند:

 • روش کولپوسکوپی سرعت تشخیص بالایی دارد و مانند سونوگرافی در همان لحظه قابل مشاهده و بررسی می باشد.
 • این روش بدون درد و عارضه می باشد و نیازی به دوران نقاهت و بستری شدن در بیمارستان ندارد.
 • این روش به هزینه بالایی احتیاج ندارد و همه افراد می توانند برای انجام آن اقدام کنند.
 • از مهم ترین مزیت های استفاده از روش کولپوسکوپی پیشگیری از عمل های جراحی بزرگ و استفاده از چکاپ دوره ای است. به همین جهت روش کولپوسکوپی مانع از بدخیم شدن سرطان می شود و بیماری در حالت خوش خیم بودن بهبود پیدا می کند.
 • کولپوسکوپی نسبت به روش های مشابه خود مانند تست پاپ اسمیر و غربالگری از حساسیت و دقت بالایی برخوردار است. این روش بیش از 99 درصد تشخیص درست به پزشک زنان می دهد، در صورتی که تست پاپ اسمیر تنها 60 درصد تشخیص صحیح دارد.
 • روش کولپوسکوپی قادر است تا زخم هایی که ممکن است به سلول های سرطانی تبدیل بشوند را تشخیص دهد، در واقع با استفاده از کولپوسکوپی سلول های پیش سرطانی تشخیص داده می شوند تا فرد از بروز آن ها پیشگیری کند.
 • با استفاده از روش کولپوسکوپی متخصصین می توانند سلول های بدخیم و سرطانی فرد را از میان سلول های سالم تشخیص دهند، این مزیت موجب می شود تا سرطان فرد زودتر بهبود پیدا کند.

افرادی که مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و قصد تشخیص آن را دارند می توانند تحقیق کنند و به بهترین دکتر زنان در ایران مراجعه کنند.

مزیت های روش کولپوسکوپی

ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد

بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید ویژگی های مختلفی داشته باشد، چرا که این روش از حساسیت بالایی برخوردار است و باید توسط پزشکان و متخصصین باتجربه و ماهر انجام شود. برخی از ویژگی های بهترین متخصص کولپوسکوپی شامل موارد زیر است:

 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید در این زمینه متخصص و ماهر باشد و مدارک علمی مورد نیاز را از مراکز و موسسات معتبری اخذ کرده باشد.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید بااخلاق باشد و با مراجعین خود برخورد خوبی داشته باشد.
 • در مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید از پیشرفته ترین و مجهزترین امکانات و وسایل استفاده شود تا مراجعین نتیجه مطلوبی از پروسه درمان کسب کنند.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه کولپوسکوپی را با دقت انجام بدهد.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید بزرگ و دلنشین باشد و در جایی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن با سهولت انجام شود.
 • مطب بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد باید قیمت های معقولی داشته باشد تا همه افراد بتوانند از خدماتش استفاده کنند.

افرادی که قصد دارند از روش کولپوسکوپی استفاده کنند باید به متخصصی با ویژگی های بالا مراجعه کنند.

چه افرادی باید از روش کولپوسکوپی استفاده کنند؟

همه خانم ها می توانند برای چکاپ دوره ای و اطمینان از سلامتی خود از این روش استفاده کنند اما برخی افراد نیاز است که هرچه سریع تر کولپوسکوپی انجام بدهند. برخی از کاندیدهای مناسب برای انجام کولپوسکوپی شامل موارد زیر هستند:

 • افرادی که ظاهر و شکل دهانه رحمشان غیرطبیعی و مشکوک است.
 • افرادی که در ابتدا تست پاپ اسمیر و غربالگری انجام داده اند و در نتایج آن مورد مشکوک و غیرطبیعی مشاهده شده است می توانند برای اطمینان کامل از روش کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • افرادی که به دلایل مختلفی قصد دارند درباره دهانه رحم و واژن خود اطلاعات مختلفی به دست بیاورند.
 • افرادی که به بیماری های مقاربتی مانند اچ پی وی یا زگیل تناسلی مبتلا هستند احتمال بروز بیماری سرطان دهانه رحم در آن ها بالا می باشد. این افراد می توانند برای این که از سلامتی خود اطمینان حاصل کنند از روش کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • بعضی از خانم ها بعد از رابطه جنسی دچار لکه بینی و خونریزی خفیف و شدید می شوند، این افراد مشکوک به سرطان دهانه رحم هستند و باید برای اطمینان از سلامتی خود از کولپوسکوپی استفاده کنند.
 • افرادی که توده ها و غده های غیرطبیعی و مشکوک در ناحیه سرویکس خود دارند باید هرچه سریع تر برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنند.
 • کولپوسکوپی از مفیدترین و کاربردی ترین روش های تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد که سلول های غیرطبیعی دهانه رحم و پیش سرطانی را شناسایی می کند. پزشکان می توانند با این روش اطلاعات مفیدی و کاربردی از واژن و دهانه رحم خانم ها کسب کنند.
 • خانم هایی که به التهاب دهانه رحم یا سرویکس مبتلا هستند نیاز است که هرچه سریع تر برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنند.

ساکنین تهران که ویژگی های بالا را دارند باید هرچه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه کنند، چرا که امکان عود پیدا کردن بیماری وجود دارد و باید هرچه سریع تر پروسه درمان آغاز شود.

چه افرادی باید از روش کولپوسکوپی استفاده کنند؟

عوارض کولپوسکوپی

روش کولپوسکوپی با وجود کم خطر و کم عارضه بودن مانند تمامی روش های تشخیصی و درمانی عوارض جانبی به همراه خواهد داشت. برخی از این عوارض شامل موارد زیر است:

 • خانم های باردار باید با مشورت پزشک زنان از روش کولپوسکوپی استفاده کنند، چرا که در مواردی ممکن است زایمان زودرس جنین اتفاق بیفتد.
 • افرادی که بیماری های زمینه ای مختلفی دارند باید قبل از استفاده از روش کولپوسکوپی آن را به پزشک متخصص اطلاع دهند تا مشکل و عارضه خاصی اتفاق نیفتد.
 • بعد از انجام روش کولپوسکوپی ممکن است افراد دچار عفونت های زنانه بشوند، این عفونت ها به شکل ترشحات زردرنگ و بدبو خود را نشان می دهند. در صورتی که این عفونت ها ادامه پیدا کنند افراد باید به پزشک زنان مراجعه کنند.
 • بعد از کولپوسکوپی افراد ممکن است دچار خونریزی و لکه بینی شوند، این عارضه کاملا طبیعی است و ممکن است حتی تا دو هفته طول بکشد. در مدت خونریزی خانم ها باید از نوار بهداشتی و پد استفاده کنند.
 • از دیگر عوارض کولپوسکوپی ایجاد تب و لرز در افراد است. این تب و لرز موقتی است و بعد از مدتی از بین می رود، در صورت برطرف نشدن تب و لرز بیمار باید به پزشک متخصص مراجعه کند.
 • ممکن است افراد بعد از انجام کولپوسکوپی در نواحی لگن و واژن خود درد و ناراحتی زیادی احساس کنند. در این مواقع می توانند از مسکن های مجاز که پزشک تجویز کرده است استفاده کنند.

روش کولپوسکوپی عوارض جانبی کوتاه مدتی دارد و این عوارض نادر هستند، پس جای نگرانی برای فرد وجود ندارد.

اقدامات لازم قبل از انجام کولپوسکوپی

قبل از انجام کولپوسکوپی نیاز است که فرد اقدامات خاصی انجام دهد تا در حین این عمل مشکل و عارضه خاصی برایش به وجود نیاید. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • بهتر است خانم هایی که از روش کولپوسکوپی استفاده می کنند همراه خود نوار بهداشتی و پد داشته باشند تا در صورت بروز خونریزی و ترشحات تیره رنگ از آن استفاده کنند.
 • خانم هایی که می خواهند کولپوسکوپی انجام بدهند بهتر است قبل از آن مثانه و روده خود را خالی کنند تا این روش راحت تر انجام شود.
 • افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید حداقل از 2 روز قبل از نوار بهداشتی و پد استفاده نکنند.
 • اشخاصی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید از یک هفته قبل از تامپون و دوش واژینال استفاده نکنند.
 • خانم هایی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید حداقل از یک هفته قبل از داروها و کرم های واژینال استفاده نکنند.
 • اشخاصی که آستانه تحمل درد پایینی دارند می توانند برای کاهش درد کولپوسکوپی قبل از انجام آن از مسکن های مجاز مانند ایپوپروفن و استامینوفن استفاده کنند.
 • خانم ها باید در دوران غیرقاعدگی برای انجام کولپوسکوپی اقدام کنند، چرا که خونریزی مانع دید غدد سرطانی و سلول های بدخیم می شود.
 • افرادی که قصد انجام کولپوسکوپی را دارند باید حداقل از دو روز قبل رابطه جنسی و مقاربت نداشته باشند.

افرادی که اقدامات بالا را انجام می دهند به ندرت دچار عوارض و مشکلات کولپوسکوپی می شوند.

اقدامات لازم قبل از انجام کولپوسکوپی

اقدامات لازم بعد از انجام کولپوسکوپی

بعد از انجام کولپوسکوپی نیاز است که افراد اقدامات خاصی انجام دهند تا بعد از آن دچار مشکل و عوارض جانبی خاصی نشوند. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • اشخاصی که از روش کولپوسکوپی استفاده می کنند برای پیشگیری از عفونت دهانه رحم نباید تا مدتی به مکان های عمومی مانند استخر و جکوزی مراجعه کنند.
 • افراد ممکن است بعد از انجام کولپوسکوپی تا مدتی خونریزی و ترشحات تیره رنگ داشته باشند. در این مواقع باید از نوار بهداشتی و پدهای مخصوص استفاده کنند.
 • خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی باید به اندازه کافی استراحت کنند و از انجام کارهای سخت و ورزش های سنگین پرهیز کنند.
 • خانم هایی که علائم سرطان دهانه رحم را دارند یا مشکوک به آن هستند باید هر 6 ماه برای انجام تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی به پزشک زنان مراجعه کنند.
 • افرادی که از روش کولپوسکوپی استفاده کرده اند تا یک هفته نباید از داروها، کرم ها، تامپون و دوش واژینال مصرف کنند.
 • خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی تا یک هفته نباید مقاربت جنسی و رابطه واژینال داشته باشند.
 • افراد بعد از انجام کولپوسکوپی نباید نباید از سیگار، دخانیات، مشروبات الکلی و مواد مخدر استفاده کنند.
 • ممکن است خانم ها بعد از انجام کولپوسکوپی درد شدید واژن و لگن داشته باشند، در این مواقع می توانند از مسکن های مجاز که پزشک زنان تجویز کرده است مصرف کنند.

کلام آخر

امروزه افراد به دلایل مختلفی دچار بیماری های زنانه می شوند، یکی از این بیماری ها که بسیار شایع شده است سرطان دهانه رحم می باشد. این سرطان باید هرچه سریع تر تشخیص و درمان شود تا عود پیدا نکند. افرادی که علائم سرطان دهانه رحم را دارند باید ابتدا از روش های پاپ اسمیر و غربالگری استفاده کنند و در صورت نتیجه ندیدن از روش کولپوسکوپی بهره مند شوند. خانم هایی که مشکوک به سرطان رهانه رحم هستند باید تحقیق کنند و به بهترین دکتر زنان مراجعه کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا بهترین متخصص کولپوسکوپی در مشهد را به شما معرفی کنیم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا