عمومی

بهترین دکتر قرنیه در ایران【سال1403】❤️+ لیست 10 تایی

همان طور که می دانید قرنیه همان لایه شفاف در جلوی چشم ها است که برای فراهم آوردن دید واضح تر ، به متمرکز شدن نور کمک بسیاری می کند، در صورتی که این بخش از چشم آسیب ببیند ممکن است که لازم باشد قرنیه را تعویض کنید ، پزشک جراح تمام و یا بخشی از قرنیه شما را برداشته و آن را با یک لایه بافتی سالم جایگزین می کند که قرنیه جدید مربوط به افرادی است که در زمان مرگ این بافت را اهدا کرده اند ، پیوند قرنیه چشم ، که به آن عمل کراتوپلاستی نیز گفته می شود ، می تواند در کنار کاهش درد ، دید را برگردانده و در صورت سفید و زخم شدن قرنیه، ظاهر آن را بهبود بخشد. به دلیل حساس بودن این عمل جراحی باید این عمل را به دست بهترین دکتر قرنیه در ایران بسپارید ، در این مقاله شما را با 10 تا از بهترین مرکز کویتیشن و آراف در تهران آشنا خواهیم کرد.

آیا شما شرایط انجام پیوند قرنیه را دارید ؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید گه اگر چشم شما پیوند قرنیه را پس بزند ، این عمل جراحی چگونه انجام خواهد شد ؟ آیا بعد از پیوند قرنیه ، وضعیت بینایی را بهبود پیدا می کند ؟

در عمل جراحی پیوند قرنیه ، قرنیه بیمار و یا بافت زخمی قرنیه را با بافت سالم از یک بافت اهدا کننده جایگزین خواهد کرد ، در نوع اصلی پبوند قرنیه وجود دارد که یکی پیوند قرنیه معمولی می باشد که تمامی ضخامت قرنیه چشم در افراد پیوند داده می شود ، که به عنوان کراتوپلاستی نفوذ و یا PK نیز شناخته می شود و روش دیگر پیوند قرنیه ، پیوند قرنیه لایه پشتی می باشد که به عنوان قرنیه قرنیه اندوتلیال یا EK نیز شناخته می شود .

در عمل پیوند قرنیه ، بافت مرکزی قرنیه جایگزین بافت آسیب دیده می باشد ، بافت سالم قرنیه از یک بانک چشم اهدا داده می شود ، قرنیه نا سالم بینایی شما را از طریق پراکندگی و یا نوردهی کاملا منحرف می کند و باعث بروز هاله نور و تاری دید می شود ، پیوند قرنیه ممکن است برای بازگرداندن عملکرد بینایی شما ضروری باشد ، بیماری های قرنیه چشم ، چهارمین و شایع ترین علل کوری (بعد از آب مروارید، گلوکوم و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن) بوده و بیش از 10 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. بر اساس برآوردی که در انجمن بانک چشم آمریکا انجام شده است ، بیش از 47000 پیوند قرنیه در سال 2013 در ایالات متحده انجام شده است، و از سال 1976 بیش از یک میلیون نفر بینایی خود را به بوسیله پیوند قرنیه احیا نموده اند.

آیا شما شرایط انجام پیوند قرنیه را دارید ؟

چه زمانی شما نیاز به پیوند قرنیه دارید؟

داشتن قرنیه شفاف و کاملا صاف برای بینایی هر فردی ضروری می باشد ، اگر قرنیه شما به دلیل آسیب به چشم ها و یا بیماری قرنیه ، آسیب دیده باشد می تواند باعث به وجود آمدن تورم ، زخم و یا التهاب شود و بینایی شما را بسیار تحت تاثیر قرار دهد ، همچنین ممکن است پیوند قرنیه در مواردی مانند تریکیازیس (قرار گرفتن غیرطبیعی مژه) مورد نیاز باشد، جایی که مژه ها به داخل چشم وارد می شوند و در برابر سطح چشم قرار می گیرند، موجب بروز زخم و اختلالات بینایی می شود.

همچنین در برخی از مواردی که عینک و یا لنز نتواند بینایی مناسب را برای چشم های شما فراهم کند و یا استفاده از دارو ها نتواند تورم های دردناک را تسکین کند ،نیاز به پیوند قرنیه خواهد بود ، به طور کلی شرایط خاصی می تواند بر روی شرایط قرنیه تاثیر بگذارد و ممکن است که بیمار را در معرض خطر نارسایی بیشتری از قرنیه قرار دهد که این موارد عبارت اند از :

 •  موارد ناشی ازشرایط ارثی مانند دیستروفی فوچس.
 •  بیماری های چشم مانند کراتوکونوس پیشرفته.
 •  نازک شدن و تغییرشکل قرنيه (مانند کراتوکونوس).
 •  پس زدن پیوند قرنیه در جراحی های گذشته.
 •  عفونت ناشی از زخم ها، مانند تبخال یا کراتیت قارچی.
 •  سوختگی های شیمیایی قرنیه یا آسیب دیدگی چشم.
 • عوارض نادر ناشی از جراحی لیزیک.
 •  تورم بیش از حد قرنیه.
 •  نارسایی قرنیه ناشی از عوارض جراحی آب مروارید.
 •  عفونت ناشی از بلغاریت ، زمانی که مژه به سمت داخل چشم رشد می کند ، در صورت مالش چشم این اتفاق رخ خواهد داد.

10 تا از بهترین دکتر قرنیه در ایران را بشناسید !

دکتر مهرداد محمد پور

دکتر مهرداد محمد پور

دکتر مهرداد محمدپور فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران است. ایشان دارای فوق تخصص جراحی چشم، لیزیک و پیوند قرنیه و آب مروارید و لنزهای داخل چشمی و قوزقرنیه هستند. وی در سال ۱۳۶۸ به عنوان نفر برتر کالج البرز فارغ التحصیل شد و در همان سال توانست در دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران به عنوان دانشجوی پزشکی پذیرفته شود. دکتر محمد پور استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران است و در جامعه جراحان لیزیک و قرنیه اروپا و آمریکا و همچنین آکادمی چشم پزشکان آمریکا عضویت دارد. ایشان همچنین در سال ۱۳۷۵ به عنوان دانشجوی ممتاز از دانشگاه فارغ التحصیل شدند و در سال ۱۳۷۸  بعد از سپری کردن دوران سربازی، دوره تخصصی چشم پزشکی را آغاز کردند.

خدمات دکتر مهرداد محمدپور:

 • لازک نوتاچ یا ترانس اپی تلیال و جراحی بلفاروپلاستی و زیبایی پلک
 • جراحی انکساری قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر و اثربخشی پیوند متقابل کلاژن قرنیه
 • توقف پیشرفت قوز قرنیه، لیزیک، لازک، فمتولیزیک و پی آر کی
 • جراحی مدرن آب مروارید بدون درد و بدون بیهوشی(فیکو) و درمان عیوب انکساری
 • تزریق آواستین، تعیین نمره عینک، قوزقرنیه، کراسلینک و انواع لنزهای داخل و خارج چشمی

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر ازخیابان شهید بهشتی، ایستگاه پله اول، جنب بانک ملی، پلاک2212، واحد یازدهم

دکتر فرشید پرکار

دکتر فرشید پرکار

دکتر فرشید پرکار فارغ التحصیل مقطع پزشک عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز با کسب برترین رتبه ها است. ایشان در رشته تخصصی چشم پزشکی ادامه تحصیل داده و از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند. دکتر پرکار فلوشیپ فوق تخصصی قرنیه و سگمان قدامی را نیز از دانشگاه تهران دریافت کرده است و در هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی عضویت دارد. ایشان مدرک فلوشیپ سگمان قدامی را از دانشگاه میامی فلوریدا در آمریکا دریافت کرده اند. دکتر پرکار سخنرانی های بسیاری در مجامع بین المللی داشته است و دوره های فوق تخصصی مفیدی در گنگره های آمریکا، اروپا و ژاپن سپری نموده است.

خدمات دکتر فرشید پرکار:

 • انجام تمامی عمل های چشم شامل اب مروارید با انواع لنزهای داخل چشم مونوفوکال
 •  مولتی فوکال، تری فوکال، لیزیک، لازک، فمتولیزیک، اب سیاه و انحرافات چشمی
 • مجرای اشک، لنزهای ارتیزان و ای سی ال و عمل جراحی بلفاروپلاستی با پیشرفته ترین تجهبزات
 • تجویز عینک، جراحی پیوند قرنیه، درمان قوز قرنیه، تشخیص و درمان دوربینی و نزدیک بینی

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، سه راه توانیر، نبش کوچه بخشندگان، ساختمان آریان، طبقه دوم، واحد دهم

دکتر محمدرضا صداقت

دکتر محمدرضا صداقت

دکتر محمد رضا صداقت جراح و متخصص چشم در شهر مشهد است. ایشان از برترین دکتر قرنیه در مشهد هستند که استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز بوده اند. دکتر صداقت دارای فوق تخصص جراحی اصلاح عیوب انکساری است و از مهارت بالایی در این حوزه برخوردار می باشد. وی همواره خدمات جراحی قرنیه را در سطح کیفی بالایی به مراجعان ارائه داده است و رضایت بالایی از آن ها کسب کرده است.

خدمات دکتر محمد رضا صداقت:

 • بررسی قرنیه و اصلاح عیوب انکساری
 • پیوند قرنیه و جراحی کاتاراکت آب مروارید
 • بررسی لنز داخل چشمی و جراحی های قرنیه
 • بررسی میدان بینایی، درمان آب سیاه و گلوکوم

آدرس: مشهد، چهارراه احمدآباد، بلوار ملاصدرا، ملاصدرای دوم، ابتدای دادگر، پلاک ۱.۱

دکتر محمد کریم اسماعیلی

دکتر محمد کریم اسماعیلی

دکتر محمد کریم اسماعیلی در سال 1370 از دانشگاه علوم پزشکی تهران در مقطع پزشکی عمومی فارغ التحصیل شده است. وی دوره تخصصی چشم پزشکی را در سال ۱۳۷۷ در دانشگاه علوم پزشکی ایران به پایان رسانده است و هم اکنون از بهترین دکتر قرنیه در ایران می باشد. وی در سال ۱۳۸۰ دوره فوق تخصصی قرنیه  را در دانشگاه علوم پزشکی ایران گذراند و سپس در بیمارستان مورفیلد لندن دوره تکمیلی جراحی لیزیک و  آب مروارید و پیوند قرنیه را سپری نمود. ایشان از سال 1382 در تهران مشغول فعالیت هستند. وی تاکنون بیش از 25000 مورد موفق جراحی چشم را بدون نیاز به بیهوشی و تزریق و بخیه در کارنامه پزشکی خود ثبت کرده است.

خدمات دکتر محمد کریم اسماعیلی:

 • جراحی لیزیک چشم، جراحی لازک و آستیگماتیسم
 • درمان آب مروارید و پیوند قرنیه و قوز قرنیه
 • کاشت انواع لنز های داخل چشمی و تشخیص دوربینی و نزدیک بینی
 • جراحی عیوب انکساری، تجویز عینک، کراس لینک و درمان سایر بیماری های چشم 

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200 متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد، پلاک 32

دکتر علیرضا نادری

دکتر علیرضا نادری

دکتر علیرضا نادری در سال ۱۳۶۵ در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پذیرفته شد. وی در سال ۱۳۷۲ با کسب رتبه نخست توانست در مقطع پزشکی عمومی فارغ التحصیل شود و با استفاده از جایزه ویژه دانشجویان ممتاز رتبه اول، در رشته تخصصی چشم پزشکی و در دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان فارابی  پذیرفته شوند. وی پس از سپری کردن دوره تخصصی خود در سال ۱۳۷۶  از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شد. دکتر نادری در سال ۱۳۷۶ به عضویت هیات علمی دانشگاه در آمد و در سال ۱۳۷۸ در رشته فوق تخصصی پیوند قرنیه و سگمان قدامی و جراحی عیوب انکساری در پذیرفته شد.

خدمات علیرضا نادری:

 • جراحی مدرن آب مروارید با قطره بی حسی و بدون نیاز به بی حسی و یا بی هوشی
 • کاتاراکت با برش بسیار کوچک و درمان نوین آب مروارید          
 • عمل جراحی کراس لینکینگ در بیماران قوز قرنیه و اعمال جراحی ترمیمی سطح چشم
 • عمل جراحی گلوکوم یا آب سیاه، درمان عفونت های چشم و درمان بیماری های ایمنی سطح چشم              
 • اعمال جراحی انحراف چشم و اعمال جراحی زیبایی پلک ها مثل بلفاروپلاستی، انتروپیون و اکتروپیون 

آدرس: تهران، میدان ونک، ابتدای اتوبان حقانی، نرسیده به گاندی جنوبی، حد فاصل بانک آینده و کشاورزی، ساختمان فوق تخصصی پزشکان 72 ونک، واحد 101

دکتر علی ‌اصغر خدا دوست

دکتر علی ‌اصغر خدا دوست

پروفسور علی اصغر خدا دوست در سال 1314 در شیراز متولد شده است. وی در سال 1333 در  دانشکده پزشکی شیراز با کسب درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته شد. ایشان دوره شش ساله پزشکی را با درجه علمی بالایی سپری کرد و پس از یک سال دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی، در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز برای گذراندن دوره تخصصی در آمريكا انتخاب شد. دکتر خدا دوست به نخستین دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) در سال 1341 بوده است. وی علاوه بر تحصیل در حوزه بالینی، به طور فعال مشغول پژوهش بوده و مقاله ‌های بسیاری در مجلات بین المللی به چاپ رسانده است‌.

خدمات دکتر علی اصغر خدا دوست:

 • پیوند قرنیه، درمان آب مروارید و آب سیاه
 • عمل لازک، لیزیک و درمان تنبلی چشم
 • انواع لنز چشمی، لیزر چشمی و کاشت لنز
 • عمل فمتو اسمایل، ترنس پی آر کی و درمان قوز قرنیه
 • اصلاح عیوب انکساری چشم، لیزر و جراحی های شبکیه

آدرس: شيراز، بلوار شهید مطهری، نبش تقاطع ستارخان

دکتر وحید قاسمی فر

دکتر وحید قاسمی فر

دکتر وحید قاسمی فر جراح و فوق تخصص چشم و جراحی شبکیه است. ایشان متولد 1352 در شیراز می باشند و از مهارت بالایی در حوزه درمان بیماری های قرنیه برخودار هستند. دکتر قاسمی فر با کسب رتبه دو رقمی در کنکور سراسری توانست وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز شود‌. ایشان در سال 1377 با کسب رتبه چهارم از دانشگاه فارغ التحصیل شدند. وی دوره طرح خود را در توابع شهرستان ممسنی گذراند و هم اکنون در‌ شیراز فعالیت می کند. ایشان در سال 1380 وارد دوره ی تخصصی چشم پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز شدند. وی تا کنون بیش از دو هزار عمل جراحی چشم را در کارنامه پزشکی خود ثبت نموده است.

خدمات دکتر وحید قاسمی فر:

 • درمان تخصصی بیماری های سطح چشمی و پی آر کی
 • جراحی ناخنک چشم، مجاری اشکی، لنز های داخل چشمی و کراتوپلاستی
 • پیوند قرنیه و درمان مشکلات بانک چشم
 • درمان قوز قرنیه و بیماری های چشمی
 • جراحی لازک چشم، فمتولیزیک و آستیگماتیسم
 • درمان آب مروارید، جراحی کاتاراکت و اسمایل

آدرس: شیراز، خیابان زند، خیابان اردیبهشت، حد فاصل 20 متری و صورتگر، جنب آزمایشگاه دکتر دانشبد، پلاک هفدهم

دکتر مینا اوجانی

دکتر مینا اوجانی

دکتر مینا اوجانی متخصص چشم در شهر کرج است. ایشان نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده اند و هم اکنون دارای مهارت بالایی در حوزه جراحی بیماری های قرنیه نیز هستند. دکتر اوجانی رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور را کسب کرده است و در مقطع تخصصی چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل شده است. ایشان دکترای پزشکی خود را با امتیاز یک درصد اول از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دریافت نمودند. وی همچنین رتبه برتر آزمون سراسری پره اینترنی پزشکی کشوری نیز بوده است. دکتر اوجانی هم اکنون در جامعه جراحان ریفراکتیو اروپا، جامعه جراحان شبکیه امریکا و انجمن چشم پزشکی ایران نیز عضویت دارد.

خدمات دکتر مینا اوجانی:

 • جراحی لیزیک و لازک چشم
 • پیوند قرنیه و جراحی قوز قرنیه
 • درمان تنبلی چشم و جراحی عیوب انکساری
 • جراحی مجاری اشکی، درمان آب مروارید و آب سیاه
 •  لنزهای تطابقی و چند کانونی برای اصلاح پیر چشمی
 • کار گذاری لنزهای فیکیک مثل آرتیزان و آرتیفلکس و آی سی ال
 •  اعمال جراحی فوق تخصصی قرنیه و جراحی پیوند قرنیه تمام ضخامت

آدرس: کرج، عظیمیه، میدان مهران، جنب بیمارستان تخت جمشید، ساختمان پزشکان دی، طبقه پنجم، واحد هجدهم

دکتر حسن رزمجو

دکتر حسن رزمجو

دکتر حسن رزمجو متخصص چشم و دارای فوق تخصص شبکیه در شهر اصفهان است. وی دوره تخصصی چشم پزشکی را در سال ۱۳۵۸ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به پایان رسانده است. دکتر رزمجو از فعال ترین چشم پزشکان شهر اصفهان می باشد که مدیریت گروه و ریاست دانشکده پزشکی و ریاست انجمن چشم پزشکی اصفهان را نیز برعهده دارد. ایشان موسس بخش چشم پزشکی بیمارستان فیض و دبیری هستند و در رشته تخصصی خود افتخارات بسیاری کسب نموده اند. ایشان همچنین در سال 1386 بعنوان چهره ماندگار استان اصفهان انتخاب شدند و موسس و مدیر عامل کلینیک صدرا در اصفهان هستند.

خدمات دکتر حسن رزمجو:

 • عمل چشم و کاشت لنز های تماسی
 • تجویز عینک و درمان قوز قرنیه
 • درمان آب مروارید و آب سیاه
 • درمان تنبلی چشم و آستیگماتیسم
 • جراحی عیوب انکساری چشم، لیزرپی آر کی، ترانس پی آرکی، لازک، لیزیک              
 • جراحی عیوب انکساری و کار گذاری لنز های داخل چشمی
 • لنزهای توریک برای اصلاح آستیگماتیسم حین عمل آب مروارید 

آدرس: اصفهان، بلوار دانشگاه اصفهان، جنب بانک ملی، ساختمان فجر

دکتر محمد حسن سیفی

دکتر محمد حسن سیفی

دکتر محمد حسن سیفی جراح و متخصص بیماری های چشم است. ایشان از تخصص بالایی در رشته جراحی های قرنیه چشم نیز برخوردار هستند. وی فلوشیپ فوق تخصصی قرنیه را با رتبه های برتر از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی کسب کرده و هم اکنون خدمات خود را در شهر تهران و کلینیک بصیر ارائه می‌ دهد.

خدمات دکتر محمد حسن سیفی:

 • پیوند قرنیه و جراحی عیوب انکساری
 • کاشت لنز چشمی و درمان تنبلی چشم
 • جراحی قوز قرنیه، فمتولیزیک و لازک
 • لنزکتومی و درمان التهاب و ناخنک چشم
 • کار گذاری رینگ، لنز ثانویه و درمان آب مروارید

آدرس: تهران، بلوار کشاورز، خیابان جمال‌ زاده شمالی، نرسیده به فاطمی،‌ مرکز چشم پزشکی بصیر

انجام جراحی قرنیه به چه صورتی است؟

به احتمال زیاد قبل از عمل جراحی ، پزشک جراح آزمایشات و معایناتی را برای بررسی دقیق سلامت عمومی شما انجام می شود ، همچنین ممکن است لازم باشد که مصرف برخی از دارو ها مانند آسپرین به مدت چند هفته قبل از عمل قطع کنید ، همچنین برای جلوگیری از بروی عفونت ، معمولا افراد باید یک روز قبل از پیوند قطره های آنتی بیوتیک را در چشم های خود استفاهد کنند ، در بیشتر اوقات این عمل جراحی به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی برای افراد انجام می شود و به این معنی است که شما ضمن بی حسیی محل جراحی ، بیدار ، اما کاملا آرام خواهید بود و می توانید در همان روز به خانه برگردید .

پزشک جراح تمامی روند عمل جراحی را توسط میکروسکوپ انجام می دهد و به طور معمول این فرآیند به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت انجام می شود .

روند بهبودی عمل قرنیه

احتمالا لازم است که بعد از عمل جراحی حداقل به مدت ۲۴ ساعت و یا نهایتا به مدت ۴ روز از چشم بند ها استفاده کنید تا لایه رویی قرنیه به خوبی بهبود پیدا کند ، همچنین احتمالا چشم شما قرمز و به نور حساس خواهد شد و ممکن است که به مدت چند روز احساس ناراحتی و یا درد داشته باشید ، با این وجود برخی از افراد هیچ گونه ناراحتی را احساس نمی کنند .

پزشک جراح برای کمتر شدن التهاب و عفونت قطره های چشمی را برای شما تجویز می کنند ، همچنین ممکن است که دارو های دیگری برای کمک به درد برای شما تجویز کند ، همچنین پزشک یک روز بعد از عمل جراحی ، چندین بار طی هفته های بعدی، و سپس چند بار دیگر در سال اول چشم شما را بررسی خواهد کرد. در روش هایی مانند DSEK و DMEK که برای کمک به قرارگیری بافت پیوندی از حباب گاز در داخل چشم استفاده می شود، ممکن است جراح از شما بخواهد گاهی اوقات در طول روز، و بعضی اوقات در شب ها، تا چند روز، صاف به پشت بخوابید. همچنین شما باید بعد از انجام عمل جراحی قرنیه از چشم های خود در برابر آسیب محافظت کنید. دستورالعمل های پزشک چشم خود را به دقت دنبال کنید ، قرنیه شما هیچ خونی ندارد، بنابراین روند بهبودی آن کند خواهد بود. در صورتی که بخیه داشته باشید، دکتر فوق تخصص قرنیه چند ماه بعد آنها را در مطب خواهد کشید.

عوارض احتمالی عمل پیوند قرنیه

به طور کلی عمل جراحی پیوند قرنیه یک روش کاملا ایمن برای افراد در نظر گرفته شده است ، اما این فرآیند یک عمل جراحی است ، پس این عمل با خطراتی همراه می باشد ، حدود ۱ مورد از هر ۱۰ پیوند ، سیتسم ایمنی بدن به بافت های پیوندی حمله می کنند گه این مسئله رد پیوند نامیده می شود و در بسیاری از موارد با قطره های چشمی این مشکل برگشت پذیر می باشد ،  از آنجا که برای DSEK و به ویژه DMEK از بافت پیوند محدودی استفاده می شود، خطر رد پیوند ناشی از این روش ها بسیار کمتر است.

عوارض احتمالی عمل پیوند قرنیه


موارد دیگری که ممکن است روی دهند عبارتند از:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • افزایش فشار داخل چشم (که گلوکوم نامیده می شود)
 • کدر شدن عدسی چشم (که آب مروارید نامیده می شود)
 • تورم قرنیه
 • جدا شدگی شبکیه، که در آن سطح داخلی پشتی چشم از موقعیت طبیعی خود فاصله می گیرد .

انواع جراحی پیوند قرنیه

پیوند تمام ضخامت قرنیه

در صورتی که پیوند نفوذی قرنیه (Penetrating Keratoplasty-PK) انجام شود، تمامی لایه های قرنیه جایگزین می شوند. پزشک جراح ، قرنیه جدید را با بخیه هایی نازک تر از مو به چشم می دوزد. این روش عمل جراحی ممکن است که در صورت آسیب شدید قرنیه و یا برجستگی و یا اسکار های شدید انجام شود ، زمان بهبودی این روش در افراد کمی طولانی تر می باشد .

پیوند با ضخامت ناکامل قرنیه

در عمل جراحی قرنیه لیه ای قدامی و یا (Deep Anterior Lamellar Keratoplasty; DALK)، پزشک جراح تزریق با هوا لایه های نازک خارجی و ضخیم میانی قرنیه را جدا می کند و بعد آن ها را برداشته و جایگزین می کند. انجام این کار ممکن است در افراد مبتلا به قوز قرنیه و یا اسکار که لایه های داخلی قرنیه آن ها آسیب ندیده باشد انجام شود ، همچنین زمان بهبودی در این روش کوتاه تر از پیوند تمام ضخامت قرنیه می باشد ، از آنجا که خود چشم باز نشده است، بعید است عدسی و عنبیه آسیب ببیند و به این ترتیب، احتمال بروز عفونت در داخل چشم کمتر است

کراتوپلاستی اندوتلیال 

به طور کلی حدود نصف افرادی که هر ساله به پیوند قرنیه نیاز پیدا می کنند ، با مشکلاتی در داخلی ترین لایه قرنیه یعنی اندوتلیوم روبرو هستند.پزشک فوق تخصص قرنیه اغلب این نوع جراحی را برای درمان دیستروفی فوکس و سایر وضعیت های بالین انجام می دهند.

کراتوپلاستی اندوتلیال

حدود نیمی از افرادی که هر ساله به پیوند قرنیه نیاز دارند، با مشکلاتی در داخلی ترین لایه قرنیه یعنی اندوتلیوم روبرو هستند ، پزشک فوق تخصص قرنیه اغلب این نوع جراحی را برای درمان دیستروفی فوکس و سایر وضعیت های بالین انجام می دهند.

کلام آخر

از این که ما را تا آخر مقاله بهترین دکتر قرنیه در ایران همراهی کردید از شما سپاس گزاریم ، همچنین خوب است که با بهترین روش برای تقویت بینایی چشم بیشتر آشنا شوید از بروز آسیبات جدی جلوگیری کند ، همچنین باید بدانید که پزشک های نام برده شده در این مقاله تنها برای معرفی می باشد و در صورت انتخاب هر یک از این پزشک ها لازم است که اطلاعات دقیق تری را برای خود به دست بیاورید ، اگر نظر و یا پیشنهادی در این زمینه دارید ممنون می شویم که با ما در میان بگذارید .

4.3/5 - (16 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا