عمومی

بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا【سال1403】❤️

بهترین ضدعفونی کننده‌ برای مقابله با کرونا

بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا و راهکار های مقابله با این بیماری را در این مقاله فرا خواهید گرفت. ویروس جدید کرونا در سرتاسر جهان گسترش یافته است و همه ی مردم وظیفه دارند که تمام سطوح خانه ها و همچنین دست و صورت خود را به طور مکرر ضد عفونی کنند. ویروس کشنده ی کرونا خیلی سریع تمام مردم دنیا را با خود درگیر کرده است و موجب اضطراب خیلی ها شده است.

بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا

راهکار های مراقبت و مقابله با این ویروس بسیار راحت و ساده می باشد، و با رعایت چند نکات بهداشتی می توان این ویروس را شکست داد و زنجیره ی انتقال آن را قطع کرد. بهترین و موثرترین راه برای مبارزه با این ویروس، شست و شوی مداوم دست ها می باشد و ضد عفونی کردن سطوح و اشیاء خانه ها، دستگیره در و تمام مکان هایی که احتمال آلودگی وجود دارد.

بیش ترین مشکلات و دغدغه ی انسان ها امروزه مقابله با این ویروس و شست و شوی مداوم دست ها می باشد. کرونا و دانستنی هایی درباره ی این بیماری را می توانید در تمام سایت ها و روزنامه ها مطالعه بفرمایید تا بدانید که این ویروس تا چه حد جدی است و چه راه کار هایی برای مبارزه با آن وجود دارد.

چطور کرونا را از بین ببریم ؟

این سوالی است که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول کرده است. کرونا یک نوع ویروسی است که ضعیف می باشد و با آب و صابون از بین می رود ولی به شدت خطرناک و کشنده است. یک خبر خوب به تمام مردم این است که این ویروس از اجرایی تشکیل شده است که به راحتی از بین می رود، فقط کافیست تا آرامش خود را حفظ کرد و از بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا استفاده کنید.

چه موادی بر کرونا ویروس موثر است؟

کرونا ویروس که در راس تمام ویروس ها قرار گرفته است و به شدت خطرناک می باشد, نشانه هایی شبیه به سرماخوردگی دارد و انواع مختلفی دارد. این ویروس به دو دسته ی سارس و مرس تقسیم می شوند که خطرناک ترین نوع ویروس ها می باشند.

چه موادی بر کرونا ویروس موثر است؟

این دو ویروس که به نام های سارس و مرس نام گذاری شده اند در گذشته قربانیان بسیاری را گرفته اند و امروزه این ویروس آنقدر پیشرفته شده است که به نام کووید 19 شناخته شده است که بسیار خطرناک تر و کشنده تر است و دستگاه گوارش و تنفس و ریه ها را درگیر می کند.

این را فراموش نکنید که یکی از عواملی که بر ویروس کرونا کمک می کند استرس و اضطراب در شما می باشد برای کنترل استرس عوارض و روش های مقابله با استرس را مطالعه بفرمایید.

نیاز است برای این که بتوانیم با این ویروس به مقابله بپردازیم و بدانیم که با الکل چند درصد می توانیم آن را نابود کنیم، باید از این ویروس شناخت کاملی داشته باشیم، که این کار مستلزم آزمایشاتی است که دانشمندان بر روی آن انجام می دهند که متاسفانه تاکنون موفق به مقابله با آن نشده اند و سرتاسر دنیا درگیر کرونا ویروس می باشد.

با مطالعاتی که تاکنون انجام شده است به این نتیجه رسیده اند که برای مبارزه با کرونا الکل صددرصد نمی تواند موفق باشد و حتما باید ترکیبی از آب نیز باشد. برای این کار الکل 80 درصد موثر است و سریع به نابودی ویروس ها می رود. بهتر است که برای ضد عفونی کردن سطوح از الکل استفاده نکنید، ما در این مقاله به شما بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا را معرفی می کنیم که برای ضد عفونی کردن منزل مناسب است.

چه موادی بر کرونا ویروس موثر است؟

چه وقت دست هایمان را بشوییم؟

برای در امان ماندن از بیماری کرونا و پیشگیری از آن روزانه چندین مرتبه باید دست های خود را بشوییم، بیش ترین زمان هایی که بعد از آن باید سریع دست های خود را با آب و صابون بشوییم، قبل و بعد از غذا خوردن، زمانی که از بیرون به خانه می آییم حتی اگر دستکش هم داشته ایم اولین کار شستن دست ها می باشد، زمانی که سرفه و یا عطسه می کنیم.

در زمان استفاده از سرویس بهداشتی، رفتن به مکان های عمومی و برخورد با جاهایی که مردم به آن دست زده اند مانند؛ عابر بانک ها و هنگامی که با دیگران دست می دهیم. البته تا جایی که امکان دارد نه به جاهای عمومی بروید و نه با دیگران دست بدهید.

شستن اصولی دست ها: دست های خود را با آب خیس کنید و کاملا با صابون بشویید، زمانی که می خواهید آشپزی کنید و یا به مواد خام دست بزنید خیلی مهم است که دستان خود را بشویید. زمان شستن دست ها زیر ناخن، لابه لای انگشتان را و کف دست ها را به مدت 30 دقیقه کامل بشویید و بعد زیر آب بگیرید. فراموش نکنید که دستان خود را حتما با دستمال و یا حوله ی تمیز خشک کنید.

زمانی که می خواهید در مکان ها عمومی دست های خود را بشویید، شیر آب را با دستمال باز و بسته کنید و آن را در زباله بیندازید. تاجایی که می توانید به سطوح و اشیاء عمومی دست نزنید و یا حتما دستکش بپوشید.

شستن اصولی دست ها

شوینده های ضد کرونایی

1- آب و صابون: یکی از بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا و از بین بردن آلودگی دست ها آب و صابون می باشد که تمام آلودگی ها را از دستان شما پاک می کند. همان گونه که گفتیم بعد از دست زدن به هر سطوحی دست خود را به مدت 30 ثانیه با آب و صابون بشویید.

2- ژل های ضد عفونی: یکی دیگر از روش ها برای تمیزی دست استفاده از ژل های الکلی می باشد. این محلول بیشتر زمانی استفاده می شود که شما بیرون از منزل هستید و به آب و صابون دسترسی ندارید. ژل ها هم برای از بین بردن آلودگی ها کارساز می باشند، زیرا آن ها هم از الکل هستند.

زمانی که در بیرون و یا در محل کار خود هستید از ژل ضد عفونی کننده هر یک ساعت یکبار استفاده کنید تا ویروس راهی برای آلوده کردن شما نداشته باشد. درست است که این ژل ها مانند آب و صابون به طور کامل نمی توانند دست ها را تمیز کنند، اما وقتی چاره ای ندارید این ژل ها هم بهترین گزینه می باشد، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که از دست دادن به هر جایی اجتناب کنید.

3- الکل صنعتی: امروزه به دلیل شیوع ویروس کرونا استفاده از الکل بسیار بالا رفته است. الکل ها برای نابودی ویروس کرونا برای سطوح و دست ها مورد استفاده قرار می گیرند.

الکل صنعتی، بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا

بیشترین نوع الکل ها که برای تمیز کردن سطح پوست از آلودگی و باکتری استفاده می شود، اتانول، پروپانول می باشد. الکل ها تمام آلودگی و چربی های سطح پوست را از بین می برد و با ویروس کرونا مبارزه می کند به همین دلیل است که پر استفاده می باشد.

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که الکلی که خریداری می کنید کمی درصد پایین باشد چون الکل صد در صد نمی تواند با ویروس مبارزه کند و ضعیف است. برای همین باید با آب ترکیب شود تا بتواند ساختار پروتئینی آن را به طور کامل نابود کند. اگر الکل شما خالص می باشد، می توانید به آن مقداری آب اضافه کنید تا از خالصی درآید.

خیلی ها این سوال برایشان پیش می آید که آیا الکل و محلول های ضد عفونی کننده می تواند همانند آب و صابون ویروس را از بین ببرد یا خیر؟ ببینید، الکل خاصیت آن را که بتواند میکروب ها را از بین ببرد را دارد و می تواند که با ویروس کرونا مبارزه کند،اما استفاده از آن را باید محدود کنید. استفاده از الکل برای سطوح خوب است ولی بیش از حد مصرف آن می تواند به پوست دست ها صدمه وارد کند.

تا جایی که امکان دارد دست های خود را با آب و صابون تمیز کنید و در شرایطی که مجبور هستید از الکل استفاده کنید. الکل ها پوست دست را خشک می کنند و به مرور دست ها ترک می خورند مگر اینکه همراه با الکل از مرطوب کننده هم استفاده کنید. بنابراین خیلی مراقب باشید چون زمانی که پوست دست ترک بخورد، امکان آلودگی بیشتر می شود.

الکل صنعتی، بهترین ضد عفونی کننده ها برای مقابله با کرونا

محلول های ضد عفونی کننده دست

امروزه در بازار محلول های ضد عفونی کننده ی فراوانی برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد. محلول های ضد عفونی کننده به دوسته ی الکلی و غیر الکلی تقسیم می شوند. آن دسته از ضد عفونی کننده هایی که غیر الکلی می باشند از عناصر؛ بنزالکونیوم، کلراید یا تریکلوزان استفاده می شود.

همان گونه که گفتیم محلول های الکلی می توانند به پوست آسیب وارد کنند ولی این محلول ها آسیبی به پوست نمی رسانند یا خیلی کم موجب خشکی پوست می شود. در هنگام استفاده از این محلول های غیر الکلی دقت کنید که از غلظت کافی برخوردار باشد، در غیر این صورت بسیار ضعیف بوده و نمی تواند با ویروس کرونا مقابله کند.

با این وجود بهترین انتخاب زمانی که به آب و صابون دسترسی نداریم همان محصولات الکلی می باشد. ضد عفونی کننده ها و ژل های دست نیز می تواند مناسب باشد ولی بستگی به این دارد که چه مقدار آن الکل می باشد. آن طور که پزشکان گفته اند بهترین محلول ها، آن هایی می باشند که میزان الکل در آن ها بین 60 تا 95 باشد.

برخی از محصولات ضد عفونی کننده شامل نرم کننده و ژل آلوئه ورا می باشند که آسیبی به پوست وارد نمی کنند و پوست را نرم و لطیف نگه می دارند و مانع از خشکی و ترک در پوست می شوند. بنابراین در انتخاب ژل های دست دقت کنید که حداقل 60 درصد الکل و خاصیت آب رسانی به پوست را داشته باشد.

محلول های ضد عفونی کننده دست

یکی از فوایدی که این محلول ها بر روی دست دارند این است که سریع ویروس کرونا را از بین می برند و دست ها چند ساعت تمیز و پاکیزه می ماند ولی شما دقت داشته باشید که هر یک ساعت یکبار در مکان های عمومی از این محلول ها استفاده کنید.

محلول ها انواع گوناگونی دارند و عناصر مختلفی در آن ها استفاده می شود و برخی از آن ها مواد معطر هم دارند که جای هیچ نگرانی نیست و به دست آسیب نمی رساند و با خیال راحت استفاده کنید.

آب و صابون یا محلول های الکلی؟

شستن آب و صابون به طور مداوم یکی از بهترین روش ها می باشد که به پوست دست هم آسیبی نمی رساند و انواع میکروب و آلودگی ها را از روی پوست دست پاک می کند، اما گاهی اوقات به آب و صابون دسترسی ندارید و در مکان عمومی می باشید که در این صورت می توانید از محلول های الکلی که در بالا معرفی کردیم هم استفاده کنید فقط به درصد الکل نگاه کنید که حداقل 60 باشد.

درست است که محلول های ضد عفونی کننده با ویروس کرونا مقابله می کند، اما بسیاری از آلودگی هایی که بر روی دست وجود دارد را نمی تواند به طور کل پاکسازی کند، به همین دلیل است که هیچ چیزی مانند آب صابون نمی تواند مناسب برای شست و شو باشد. پس سعی کند زمان هایی که به آب و صابون دسترسی ندارید، از ضد عفونی کننده ها استفاده کنید که در محیط کار بسیار موثر هستند.

آب و صابون یا محلول های الکلی؟

شوینده های سبک برای پاکسازی سطوح

برای از بین بردن آلودگی و تمیزی شیشه ها و پنجره ها و شیرآلات خانه می توانید از شوینده های سبک استفاده کنید که تاثیر خوبی دارد. برای از بین بردن ویروس کرونا نیز از کف پله ها و دیوار ها می توانید از شوینده های سنگین مانند، وایتکس استفاده کنید که خاصیت اسیدی دارد و چربی ها و آلودگی ها را از بین می برد.

1- وایتکس: زمانی که می خواهید از وایتکس برای پاکسازی سطوح استفاده کنید، در یک ظرف پلاستیکی یک درصد وایتکس را یا پنج درصد آب ترکیب کرده و شروع به تمیز کاری کنید. می توانید این محلول را در یک ظرف در بسته نگه داری کنید و هر وقت که بخواهید از آن استفاده کنید. البته این محلول آب و وایتکس تا یک روز قابل استفاده می باشد و بعد از 24 ساعت ممکن است که خاصیت خود را از دست دهد.

2- سرکه: یکی دیگر از محلول های خانگی که برای از بین بردن ویروس از روی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد، سرکه می باشد که با وایتکس ترکیب می شود. این را به خاطر داشته باشید که در هنگام استفاده از وایتکس جلوی دهان خود را بگیرید و یا ماسک بزنید تا ریه هایتان آسیبی نبیند. برای این که بوی سرکه را از بین ببرید می توانید از پوست پرتقال کمک بگیرید.

3- دستمال مرطوب ضد عفونی کننده: برخی از دستمال های ضد عفونی کننده هم می باشند که برای تمیز کردن سطوح و حتی دست ها استفاده می شوند. برخی از این دستمال ها الکلی می باشند و برخی دیگر از ترکیبات  کلرهگزیدین و پوویدون آیوداین تشکیل شده اند که میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد.

دستمال مرطوب ضد عفونی کننده

دستمال های ضد عفونی کنده هم میزان کارایی شان بستگی به مقدار الکل آن ها دارد. دقت کنید که دستمال ضد عفونی کننده ای که خریداری می کنید بالای 40 درصد الکل داشته باشد که در غیر این صورت هیچ خاصیتی برای کشتن کرونا نخواهد داشت. دستمال ها زمانی به کمک شما می آیند که به آب و صابون و ژل های ضد عفونی کننده هیچ دسترسی ندارید و در این صورت می توانید، از آن ها کمک بگیرید.

برخی از افراد بی دقتی می کنند و استفاده ی مناسبی از دستمال ها ندارند. زمانی که از این ضد عفونی کننده استفاده می کنید، بلافاصله پس از مصرف آن را به داخل سطل زباله بیندازید و از استفاده ی دوباره ی آن اجتناب کنید. هنگامی که برای تمیز کردن دست خود از دستمال مصرف می کنید، اگر بخواهید آن را روی سطوح بکشید، امکان پخش شدن ویروس وجود دارد. از این کار جدا خوداری کنید.

ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا

خانه مکانی است که ما در آنجا زندگی می کنیم، می خوریم و می آشامیم و استراحت می کنیم، به همین دلیل خیلی مهم است که نظافت خانه را رعایت کرده و تمام سطوح آن را شست و شو دهیم تا از خطر ویروس کرونا در امان بمانیم. زمانی که از بیرون به منزل می آیید، سریعا شروع کنید، تمام لوازم خود را ضد عفونی کنید.

ضدعفونی کردن خانه برای مقابله با ویروس کرونا

هنگامی که خرید می کنید قبل از این که آن ها را در جای مخصوص خود قرار دهید با دستمال های ضد عفونی کننده آن ها را تمیز کرده و دست های خود را هم بشویید، تمام میوه و سبزیجاتی را که در درون یخچال می خواهید قرار دهید را هم قبل از این کار ضد عفونی کنید تا آلودگی های آن از بین برود.

با لباس هایی که در بیرون از آن ها استفاده کرده اید هرگز بر روی مبل ننشینید و وقتی وارد خانه می شوید آن ها را تعویض کنید و بعد از شست و شوی خرید های خود به سراغ سطوح خانه و دستگیره های در بروید. یادتان باشد که حتما بعد از شست و شوی وسایل، سینک آشپزخانه و شیرالات را ضدعفونی کنید، زباله ها را به طور مرتب تعویض و سطل زباله را هم بشویید.

برخی از وسایل هستند که ممکن است خود شما هم متوجه نشوید ولی آلوده به ویروس باشد، یکی از مهم ترین آن ها موبایل است که در همه جا از آن استفاده می کنیم و در دست می گیریم. یادتان باشد که گوشی های خود و افراد خانه را به طور مرتب ضد عفونی کنید به طوری که صدمه ای به موبایل وارد نشود. مبل ها و رو تختی ها نیز از دیگر وسایلی هستند که نیاز به تمیز کاری دارند.

1- برای ضدعفونی کردن سطوح می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید: برای شست و شو و ضد عفونی کردن سطوح ترکیبات و محصولات فراوانی وجود دارد که ما روش هایی را به شما معرفی می کنیم که هم موثر واقع شود و هم خانگی و کم هزینه باشد، برای این کار کافیست که از وایتکس استفاده کنید.

برای ضدعفونی کردن سطوح می توانید از ترکیب زیر استفاده کنید

در یک ظرف اسپری محلول آب و وایتکس را با هم مخلوط کنید و بر ناحیه های مورد نظر بزنید، مقدار آب و وایتکس باید این گونه باشد؛ یک فنجان وایتکس را با پنج فنجان آب ترکیب می کنید، زمانی که اسپری کردید بعد از چند دقیقه با یک دستمال تمیز فقط یک دور بر روی سطوح بکشید و بلافاصله هم بشویید و برای بعدی هم این کار را انجام دهید، سعی کنید که سطوح را خشک نکنید، زیرا بهتر است که خودش خشک شود.

فراموش نکنید که با این محلول معرفی شده حتما سطوح خانه و دستگیره های در را ضد عفونی کنید که ممکن است آلوده به ویروس کرونا باشند و به دستان ما هم منتقل شوند. ویروس کرونا تا چند روز می تواند که بر روی اشیا بماند و نابودی آن مستلزم رعایت نکات بهداشتی می باشد.

توصیه آخر

امروزه همه ی ما با این ویروس مخوف آشنا هستیم و با مطالعات فراوانی که در این باره داشته ایم می دانیم که کرونا تا چه حد می تواند خطرناک باشد، این ویروس که از تمام ویروس ها قوی تر و کشنده تر می باشد، جان بسیاری از مردم را در گذشته و حال گرفته است و درمان آن بسیار مشکل است.

همان طور که خود می دانید بهترین راهکار ها برای مقابله با ویروس کرونا پیشگیری می باشد، استفاده از ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی کننده را فراموش نکنید و حتما قبل از بیرون رفتن از خانه یک ژل ضد عفونی کننده با غلظت مناسب همراه خود داشته باشید و مدام دست های خود را شست و شو دهید.

خیلی ها در رابطه با این ویروس دقتی ندارند و به مرور ضدعفونی کردن و رعایت به نکات بهداشتی را فراموش می کنند، اما همیشه به خاطر داشته باشید، تا زمانی که درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است، نباید دست از مبارزه برداشت.

به امید سلامتی برای همه ی شما عزیزان.

5/5 - (2 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا