عمومی

بهترین دکتر در زمینه ام اس【سال1403】❤️+ لیست 10 تایی

در این مقاله می خواهیم 10 تا از بهترین دکتر در زمینه ام اس را به شما همراهان عزیز سایت پزشکا معرفی کنیم. بیماری ام اس در سال 1868 توسط فردی که عصب شناس و استاد آسیب شناسی آناتومی که ژان مارتن نام دارد و اهل کشور فرانسه است کشف شد. بیماری التهابی که در آن سلول های عصبی که در مغز و نخاع قرار گرفته اند آسیب ببینند.

غلاف میلین یه لایه پروتئین است که بر روی رشته های عصبی قرار گرفته است و باعث افزایش سرعت و هدایت پیام های الکتریکی در طول تار های عصبی می شود. میلین علاوه بر زیاد شدن سرعت و انتقال پیام عصبی، وظیفه نگهداری سلول های عصبی را نیز بر عهده دارند. این آسیب دیدگی می تواند بر قسمت های سیستم عصبی که وظیفه ارتباط با یکدیگر هستند مشکلاتی را به وجود آورد و موجب می شود نشانه های جسمی زیادی از خود نشان دهند.

درست است که علتی برای این بیماری مشخص نیست ولی به سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و بیماری خود ایمنی رخ می دهد و دستگاه ایمنی بده به خود بدن حمله می کند. علت این بیماری می تواند ناشی از ژنتیک، عوامل محیطی به ویژه عفونت، نژاد و محل زندگی و دیگر بیماری ها باشد.

نشانه های ام اس

آسیب میلین در سیستم عصبی مرکزی قرار داد سبب مشکلاتی در ارسال پیام های عصبی به مغز و نخاع و دیگر بخش های بدن می شود. این مشکلاتی که در هنگام ارسال پیام به وجود می آید و موجب ام اس می شود که نوع آن به محلی که هنگام آسیب، بستگی دارد. در ادامه مقاله ی بهترین دکتر در زمینه ام اس، علائم های این بیماری را شرح می دهیم :

 • اختلال در مثانه که حداقل در 80 درصد بیماران مبتلا به ام اس اتفاق می افتد.
 • اختلال عملکرد روده ای یکی دیگر از نگرانی های عمده در مبتلایان به ام اس است.
 • در نیز یکی از علائم های ام اس می باشد.
 • اختلال در حرف زدن، اختلال در صدا و کلام در حدود 25 تا 40 درصد افرادی که به ام اس مبتلا هستند.
 • اختلالات در خوردن غذا، به علت آسیب عصبی که در عضلات کوچک دهان و حلق اختلالاتی به وجود می آورد.
 •  اولین علائمی که می تواند رخ دهد، مشکلات بینایی است. شروع ناگهانی دوربینی، درد چشم یا تاری شدید بسیار خطرناک است.
 • سرگیجه و احساس منگی یکی از مشکلات اولیه در بیماران ام اس است. این بیماران احساس سبکی سر و عدم تعادل را دارند و امکان دارد احساس کنند که همه چیز دور سر آنها می چرخد.
 • تغییرات شناختی در مبتلایان ام اس، رایج است. حدودا 50 درصد از بیماران ام اس در زمینه دچار مشکلاتی می شوند.
 • کاهش شنوایی یکی از نشانه هایی است که تنها 6 درصد افراد مبتلا به ام اس دچار اختلالات شنوایی می شود.
 • بیشتر مبتلایان به ام اس تا حدودی دچار لرزشی که قابل کنترل نمی باشد می شوند. این لرزش در بخش های مختلف بدن اتفاق می افتد.
 • خستگی یکی از رایج ترین علائم های ام اس است که در حدود 80 درصد بیماران رخ می دهد. خستگی بر توانایی فرد در انجام کارهای روزانه تاثیر بسزایی دارد و امکان دارد.
 • تغییرات احساسی مبتلایان به ام اس در پاسخ به استرس های ناشی از زندگی با یک بیماری مزمن و غیرقابل پیش بینی و به دلیل تغییرات ایمنی و عصبی که در اثر این بیماری رخ می دهد.
 • گرفتی صورت، بدن یا اندام ها از جمله خواب رفتگی دست و پا یکی از نشانه های ام اس است و بیشترین علامتی است در بیماران مشاهده می شود. مشکلات در راه رفتن، حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن مشکلات در راه رفتن، یکی از رایج ترین مشکلات حرکتی در بیماران مبتلا به ام اس می باشد.

برای درمان و پیشگیری این بیماری می توانید با مراجعه به بهترین دکتر مغز و اعصاب در ایران و یا به بهترین دکتر ام اس در تهران مراجعه کنید. بهترین دکتر در زمینه ام اس با تجویز انواع تست ها و آزمایش خون و غیره برای تشخیص دقیق این بیماری اقدام به درمان می کند.

نشانه های ام اس

دلایل به وجود آمدن بیماری ام اس چیست؟

ام اس یک بیماری عصبی است که موجب فلج شدن مغز و نخاع می شود. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت های عصبی بدن حمله کرده و باعث ایجاد مشکلات در مغز و دیگر قسمت های بدن می شود. در نتیجه موجب آسیب موقت یا تخریب دائمی به اعصاب و دیگر نقاط بدن می شود. گستره این بیماری سبب اختلالات ام اس را افزایش داده و فرد احساس ضعف و خستگی، عدم تحرک و مشکلات در دید و اختلالات حرکتی را می توان اشاره کرد. بر اساس بخش درگیر در مغز و سیستم عصبی، نوع و شدت نشانه و شکل آن می تواند متفاوت باشد. دلایل قطعی و خاص برای بیماری ام اس به صورت دقیق مشخص نشده است، ولی می تواند علت های متعددی در به وجود آمدن آن نقش داشته باشد. مانند زمینه های ژنتیکی، منطقه جغرافیایی و محل زندگی، استرس یا خستگی بیش از حد جسمی و روحی،  مواجه با بعضی از میکروب ها و ویروس ها در زمان کودکی، پایین بودن میزان ویتامین دی خون، مصرف دخانیات، استفاده بیش از اندازه از نمک و غیره را اشاره کرد. به همین دلیل برای داشتن یک زندگی سالم باید به دور از استرس بوده و نکاتی در مورد تغذیه و تحرک  را رعایت کنید. همچنین می توانید با مراجعه به بهترین دکتر در زمینه ام اس اقدام به جلوگیری از این بیماری کنید.

برخی از علائم بیماری ام اس:

⭐خستگی خستگی یکی از شایع تر علائم ام اس می باشد و اغلب افراد توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را ندارند.
❤️اختلال عملکرد مثانه  80 درصد بیماران ام اس دچار اختلال در عملکرد مثانه می شوند.
⭐مشکلات بینایی مشکلات بینایی، در بسیاری از مبتلایان نخستین علامت بیماری است.
❤️خواب رفتگی صورت خواب رفتن بدن یا اندام‌ها یکی از علائم شایع ام اس است و یکی از اولین علامتی است که در بیماران دیده می‌شود.

10 تا از بهترین دکتر در زمینه ام اس را که باید بشناسید!!

تشخیص بیماری ام اس و درمان آن

تشخیص بیماری ام اس توسط علائم اولیه آن انجام می شود. که در این مقاله در رابطه با علائم این بیماری ها صحبت کردیم. اگر این علائم 24 ساعت یا بیشتر از آن ادامه پیدا کند، باید به بهترین دکتر در زمینه ام اس مراجعه کرد. تشخیص این بیماری نیاز به آزمایش های مختلفی دارد. گاهی اوقات تشخیص قطعی امکان داد که ماه ها زمان ببرد، در این هنگام باید با انجام آزمایشات تجویز شده و دستورات بهترین دکتر در زمینه ام اس و اعتماد به ایشان بیماری را تشخیص داده و اقدام به درمان کرد.

پزشکان در این سال ها در حوزه های درمان بیماری ام اس پیشرفت های بسیاری کرده اند. برای درمان این بیماری می توان از داروهای تزریقی خوراکی با توجه به شرایط بیمار از آن ها مصرف کرد. ولی تنها چیزی که مهم است تغییر در روند زندگی است که به بیماری کمک بسیاری می کند. این تغییرات شامل دوری از استرس و کار زیاد، دوری از دخانیات، انجام ورزش سبک در حدی که باعث خستگی نشود، داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از ویتامین دی و داشتن روحیه خوب و اعتماد به نفس و اعتماد به پزشک، یکی از مهم ترین نکات در سبک زندگی می باشد. باید توجه داشته باشید که روند درمان بیماری ام اس زمان زیادی می خواهد. این بیماری می تواند افراد را در داشتن زندگی طبیعی محدود کند، ولی به این معنی نیست که کسانی که مبتلا به ام اس هستند نمی توانند به صورت معمولی زندگی کنند.

آیا بیماری ام اس می تواند کشنده باشد؟

باید بدانید که بیماری ام اس، بیماری است که به سیستم عصبی مغز و اندام ها آسیب می رساند، به این معنی است اندام ها به طور دقیق از دستورات مغز پیروی نمی کنند. اگر به موقع و در زمان تعیین شده توسط بهترین دکتر در زمینه ام اس معالجه نشود. بیماران ام اس به 4 دسته تقسیم می شوند :

 • نوع 1 : RR که به صورت فاز های پیشرفت کننده و پسرفت کننده تازه ظاهر می شوند.
 • نوع 2 : PP که اول دارای نشانه های پیشرونده بوده و فاز بهبودی ندارد.
 • نوع 3 : SP در این نوع بیماری ابتدا به صورت پیشرونده و پیشرفت کننده بوده، اما مدتی پیشرفت کننده می باشد.
 • نوع 4 : RP که در آن بیماری سیر پیشرفت و بهبود داشته، اما در نهایت سیر پیشرونده دارد.

سبک زندگی سالم برای بیماران ام اس

سبک زندگی سالم برای بیماران ام اس

معمولا بیماری ام اس در سنین بین 25 تا 40 سالگی اتفاق می افتد. شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان می باشد و سن شروع آن در زنان اغلب 5 سال زودتر از مردان آغاز می شود. با توجه به این که این بیماری در مردان کمتر است اما می تواند در هنگام ابتلا به این بیماری شدتش بیشتر باشد. به همین دلیل باید به فکر جلوگیری از بیماری در سنین پایین تر و جوانی باشید، چون در هنگام ابتلا، امکان دارد فرد توانایی کنترل از معایب این بیماری را نداشته باشد و زندگی او تحت تاثیر قرار بگیرد.

همچنین با توجه به عوارض این بیماری می توان گفت که این بیماری در ازدواج فرد نیز می تواند تاثیرگذار باشد. ولی آنچه مهم است این است که باید به پزشک خود اعتماد کرده و با رعایت از دستورات بهترین دکتر در زمینه ام اس می تواند سبک زندگی سالمی را داشته و به راحتی ازدواج کرد. در بیماری ام اس برای انجام فعالیت های جنسی، آقایان بیشتر از خانم ها قوت و توانایی خود را از دست می دهند. از آن جایی که ام اس باعث خستگی و افسردگی می شود، برای نگه داشتن روحیه و حفظ شادی و دور شدن از استرس و خستگی می تواند در روند بهبودی بیماری و زندگی افراد تاثیر گذار باشد. خانواده این بیماران برای ازدواج کردن یا نکردن، باید بدانند که شرایط زندگی و ازدواج می تواند در تاثیر بگذارد، به همین دلیل باید با انتخاب درست تصمیم گرفت.

همچنین که در این مقاله توضیح دادیم، سبک زندگی سالم باید دخانیات را کنار گذاشته و با ذاشتن رژیم غذایی سالم، تحرک و وزن متناسب می تواند در جلوگیری از بیماری ام اس تاثیر گذار باشد. بر این اساس باید برای تناسب وزن و اندام خود به بهترین دکتر تغذیه مراجعه کنید و با جلوگیری از بیماری های دیگر برای سلامت جسم خود تلاش کنید.

کلام آخر

از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. امیدوارم این مطالب برای شما مفید باشد. برای اطلاعات بیشتر و یافتن بهترین پزشکان در زمینه های دیگر و در شهر های مختلف می توانید به سایت پزشکامراجعه کنید. سایت ما همواره در تلاش است بهترین مطالب را به شما عزیزان ارائه دهد. لیستی از بهترین دکتر در زمینه ام اس که در این مقاله معرفی کردیم صرفا برای معرفی به شما عزیزان می باشد برای اطلاعات بیشتر بهتر است که با تحقیقات بیشتری اقدام به مراجعه و درمان بیماری خود بکنید. هم چنین برای دریافت اطلاعات درباره بهترین مرکز آر تی ام اس می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا