نبض بازار

پرفروش ترین انواع نخ دندان【سال1403】❤️+ لینک خرید

نخ دندان

امروزه استفاده از نخ دندان و خرید نخ دندان به عنوان یک عنصر موثر در سلامت دهان و دندان شناخته شده و توسظ کارشناسان و پزشکان مختلف بسیار توصیه می شود . اما شوال اینجاست که نخ ندان چیست و واقعا چع تاثیری بر روی سلامتی فرد دارد و چرا باید اصلا از آن استفاده کنیم ؟

نخ دندان چیست ؟

نخ دندان در اصل رشته‌ ای از جنس نایلون و یا تفلون است که به منظور پاک‌ سازی و برداشتن ریزه‌ های غذا ، پلاک دندانی و یا گاهاً برای از بین بردن پوسیدگی‌ های خیلی سطحی بین دندانی از آن‌ ها استفاده می‌ شود .

تاریخچه نخ دندان

اولین بار فردی به نام اسپیر پارملی یک دندان پزشک اهل نیواورلان بود که با توجه به مشکلات برخی از بیمارانش که نمی توانستند سطوح بین دندان هایشان را تمیز کنند یک نخ ابریشمی را با موم آغشته کرد و به آن‌ ها توصیه کرد که این نخ را از بین شکاف دندان‌ ها رد کنند و چندین‌ بار به بالا و پایین بکشند تا کار مسواک را انجام دهد .  او با این کار ثابت کرد که تمیز کردن دندان‌ها از نقطه‌ ای که بیش‌ ترین پوسیدگی را دارد شاید مهم‌ ترین رکن در تمیزی و بهداشت دهان و دندان باشد .

تاریخچه نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

بسیاری از پزشکان دندان و برخی از کارشناسان تا سال 1882 با آغشته کردن نخ های ابریشمی به موم و به صورت دستی این نخ ها را تولید کردند . بالاخره در سال 1882 اولین کمپانی به نام کادمن و شورتلف با استفاده از تولید نخ‌ های ابریشمی مومی شده این فرآیند را صنعتی کرد . سپس کارخانه جانسون اند جانسون نخ دیگری را با استفاده از تکنولوژی ساخت نخ‌ های ابریشمی بخیه که پزشکان جراح از آن استفاد می‌ کردند رونمایی کرد .

در زمان جنگ جهانی دوم یک دندان پزشک دیگر به نام چالز بس نخ دندان نایلونی را اختراع کرد . این نخ به دلیل مقاومت بالاتری که نسبت به نخ ابریمشی داشت با اقبال بیشتری مواجه شد و بیشتر فروخته شد . کم کم استفاده از این محصول اهمیت خود را نشان داد و امروزه استفاده از نخ دندان برای سلامتی دهان و دندان به یک امر ضروری تبدیل شده است . هر چند باز هم نخ دندان نتوانست به طور کامل جای مسواک را پر کند اما باز هم استفاده از نخ دندان همیشه توصیه می‌ شود .

انواع نخ دندان

نمونه های تولیدی نخ دندان کاملا مشخص نیستند . هر کارخانه ب تولیدی این روز ها در تلاش هستند تا با استفاده از جدید ترین تکنولوزی ها بهترین را تولید کند تا با استفاده از مواد طبیعی و یا شیمیایی کنترل شده بتواند در سلامت دندان نقش بهتری را بازی کند . ضمن اینکه هر کارخانه انواع نخ دندان را با طعم‌ ها و ضخامت‌ های متفاوت تولید می‌ کند . اما با این حال چند نمونه از انواع نخ‌ های دندان عمومیت بیشتری دارند و شناخته شده‌ تر هستند . نخ‌ دندان مومی ، نخ فلورایددار ، نخ سوپر فلاس ، نوار های دندان و نخ دندان‌ دسته‌ دار از این جمله هستند .

انواع نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

  1. نخ‌ های چند قطبی که از چندین رشته درست شده‌اند مانند نخ دندان نایلونی و یا نخ دندان ابریشمی
  2. نوع نخ های تک قطبی یا تک رشته‌ای است که برخی از نخ دندان‌ های پلی تترا فلواتویین یا برخی از انواع نخ دندان پلاستیکی از این دست هستند .

نخ دندان نایلونی شایع‌ترین نوع نخ است . این نخ‌ها بسیار استاندارد و ایمن هستند و قیمت به مراتب پایین‌ تری هم نسبت به نوع ابریشمی دارد . اغلب نخ هایی که ما می‌خریم از این دست هستند . این نخ‌ ها با طعم‌ ها و ضخامت‌ ها و البته اندازه‌ های متنوعی در بازار موجود هستند . نخ‌ های دندان نایلونی یا مومی هستند یا بدون موم .

برخی از نخ‌های دندان تک رشته‌ای از جنس مونو فیلم هستند . به دلیل اینکه این نخ‌ ها مقاومت بالاتری دارند و در حین استفاده رشته رشته نمی‌ شوند ، اغلب مردم فکر می‌کنند که این نوع نخ دندان بهتر است . هر دو نوع نخ در ضخامت و طعم متفاوت تولید می‌ شوند ولی در انتخاب نخ دندان باید ضخامتی را در نظر بگیرید که به راحتی از بین دندان‌ های شما عبور می‌ کند .

استفاده از موم در نخ دندان برای سهولت حرکت نخ دندان در بین دندان‌ ها است و تأثیر دارویی ندارد . بنابراین نخ دندان موم‌ دار نمی‌ تواند عامل تعیین‌کننده‌ ای در بهتر بودن انواع نخ دندان باشد . بنابراین صرف نظر از اینکه نخ دندان تک رشته‌ ای است و یا چند رشته‌ ای باید اغلب به ضخامت و کیفیت نخ دندان توجه شود تا موم‌ دار بودن و یا نبودن آن‌ ها . اما نکته مهم در موم دار بودن نخ این است که به عنوان جایگزین پارافین در مقاوم سازی نخ استفاده می شود که مادی ای شیمیایی است . بنا بر این از سلامت بیشتری برخوردار است .

انواع نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

زمان استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان هم بعد و هم قبل از مسواک زدن تاثیر گذار بوده و هرکدام مزایای خاص خود را دارد اگر در ابتدا از نخ دندان استفاده کنید از این طریق غذا های اضافی از بین می روند و مسواک زدن راحت تر است و از طرف دیگر اگر بعد از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید پلاک بین دندان ها از بین می رود و تاثیر زیادی بر سالم نگهداشتن دندان هایتان دارد .

برخلاف مسواک زدن که روزی چند بار انجام می شود کشیدن نخ دندان به صورت یک بار در روز کافی است . بسیاری از افراد ترجیح می دهند این کار را در شب انجام دهند تا هم غذاهایی که در روز خورده اند از بین برود و جلوی رشد باکتری ها را بگیرند و هم از ساخته شدن پلاکت ها جلوگیری شود .

نحوه ی استفاده از نخ دندان

به دلیل اینکه در هنگام نخ دندان کشیدن باید از دست خود استفاده کنید و دست وارد دهان می شود ، لازم است حتما قبل از استفاده ، دست های خود را بشویید .
ابتدا نخ دندان را دور انگشت وسط یا انگشت اشاره ی یک دست خود بپیچانید و یک مقداری از طرف دیگر نخ دندان را هم در انگشت وسط یا اشاره ی دست دیگر خود نگه دارید . مطمئن شوید مقدار کافی از نخ دندان را جدا کرده باشید زیرا برای تمیز کردن دندان ها به مقداری کافی از نخ دندان نیاز است و سعی کنید حدود 1 تا 2 اینچ بین دو دست فاصله وجود داشته باشد و در مرحله ی بعد از انگشتان اشاره ی خود برای هدایت نخ بین دندان ها استفاده کنید .

نحوه ی استفاده از نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

با استفاده از حرکت زیگ زاگی نخ دندان را بین دندان ها حرکت دهید و مطمئن شوید نخ دندان به اطراف دندان برخورد نکند . بهتر است برای بالارفتن کارایی نخ دندان آن را به صورت c شکل در اطراف دندان قرار دهید . نخ دندان را به بالا و پایین و بین لثه ها بکشید و قسمت های پشت دندان را فراموش نکنید . همین طور که کار را از یک دندان به دندان دیگر انجام می دهید سعی کنید قسمت جدیدی از نخ دندان را ازبین دست ها آزاد کرده و از آن استفاده کنید .

کودکان چگونه نخ دندان بزنند ؟

حدود 30 سانتی متر از دنتال فلاس را جدا کنید و دور انگشت سبابه دو دست بپیچانید . دنتال فلاس را محکم با انگشت شست و میانی نگه دارید . نخ دندان را به آرامی از بین تماس دندان رد کنید . طوریکه محکم به لثه نخورد و باعث درد نشود . وقتی دنتال فلاس از تماس دندانی رد شد ، یک بار دیواره دندان قدامی و یک بار دیواره دندان خلفی را با آن تمیز کنید . برای این کار در اصل شکل دنتال فلاس به شکل C در می آید . بعد از تمیز شدن دیواره با همان حرکت آرام بالا پایین ، نخ دندان را از تماس دندانی خارج کنید .

کودکان چگونه نخ دندان بزنند ؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

مزایا و معایب استفاده از نخ دندان

نخ دندان را حتما باید استفاده کرد . هر شب قبل از خواب و قبل از مسواک  نخ دندان بکشید . امروزه همه افراد در خصوص استفاده از نخ دندان توصیه می کنند . اگر از آن‌ ها دلیلش را بپرسید اغلب در جواب تنها خواهند گفت برای بهداشت دندان ، برای سلامت دندان مفید است ، باعث می‌ شود دندان‌ ها نپوسند و اینکه برای بهداشت دهان و دندان پزشکان توصیه می‌ کنند .

در تحقیقات و مطالعات اخیر پزشکان و دانشمندان حتی بر این باور رسیده‌ اند که سلامت دندان می‌ تواند پیری را به تعویق بیاندازد!!! در واقع این پزشکان معتقدند خراب شدن دندان خود یکی از اصلی‌ ترین عوامل در پیری زودرس است . شما وقتی نخ دندان نمی‌ کشید در واقع 40 درصد از دندان‌ها را اصلاً تمیز نکرده‌اید . بنابراین جدای از اینکه بین دندان‌ ها زود پوسیده و خراب می‌ شوند زردی بین دندان‌ ها خود را نشان خواهد داد . پلاکت‌ ها رشد می‌ کنند ، باعث بیماری لثه‌ ها می‌ شوند و بیماری لثه آغاز می‌ شود . وقتی لثه بیمار باشد،  حساسیت و خونریزی ایجاد می‌ کند و باعث می‌ شود لثه تحلیل رفته و روی استخوان دهان تأثیر بگذارد . نهایتاً استخوان فرسوده و تحلیل می‌ رود و باعث می‌ شود شادابی صورت تحت تأثیر قرار بگیرد . توازن دندان‌ ها به هم می‌ خورد و ظاهر افراد پیرتر می‌ شود .

ضمن اینکه بسیاری از حساسیت‌ها و بیماری‌های بدن هم متأثر از میکروب‌ها و پلاکت‌های دندان هستند که در مسیر غذا خوردن افراد رشد و به همراه غذا وارد بدن می‌ شوند . بسیاری از افرادی که با اینکه مسواک می‌ زنند از بوی بد دهان خودشان ناراحت هستند هم باید دلیل را در همین عدم استفاده از نخ دندان دنبال کنند .

اما استفاده‌ی نادرست از نخ دندان و یا استفاده از نخ دندان بی‌ کیفیت هم می‌ تواند تأثیر بدی روی دندان‌ ها داشته باشد . در اصل استفاده از نخ دندان تکنیک خاصی دارد که باید در هنگام استفاده در نظر گرفته شود . برای استفاده از نخ دندان به یاد داشته باشید که آرام کشیدن نخ دندان و به صورت بالا و پایین کشیدن نخ دندان اهمیت زیادی دارد . صرفاً رد کردن نخ از بین دندان‌ ها کفایت نمی‌ کند . باید همانند حرکت مسواک بر روی دندان‌ ها به آرامی و بدون اینکه به لثه آسیب بزنید و یا با سایش شدید به مینای دندان آن را خراب کنید ، نخ دندان را استفاده کنید .

مزایا و معایب استفاده از نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

نکته‌ ی بسیار مهمی که باعث آسیب به دندان‌ ها توسط نخ دندان می‌ شود انتخاب نادرست نخ دندان است . صرف نظر از موضوع کاملاً مشخص و اثبات شده اینکه باید نخ دندان را با دقت خریداری کنید و برند های مشهور را انتخاب کنید ، باید در نظر داشته باشید که ضخامت نخ‌ های دندان تفاوت زیادی با هم دارند . این موضوع به این دلیل که شکاف بین دندان‌ ها متفاوت هستند توسط تولیدکننده در نظر گرفته می‌ شود و اینکه گفته می‌ شود بعضاً که نخ‌ های ضخیم‌ تر بهتر بین دندان‌ ها را تمیز می‌ کنند دروغی بیش نیست . شما باید ببینید که کدام ضخامت مناسب دندان های شماست !

در واقع اگر نخ متناسب با شکاف دندان خریداری نشود باید با زور آن را از بین دندان‌ ها رد کنید . این باعث می‌ شود که نخ دندان گاهاً ناگهانی رد شود و باعث پاره شدن لثه شود و یا با فشار زیاد از بین دندان‌ ها خارج شود که می‌ تواند باعث آسیب به لبه‌ های دندان و مینای دندان شود . در نتیجه همیشه ضخامت متناسبی با دندان را خریداری کنید . درست همانند خلال دندان اگر از نخ دندان هم بصورت اره‌ای استفاده شود ، باعث می‌ شود مینای دندان آسیب ببیند .

نکات مهم هنگام خرید نخ دندان

اگر فواصل بین دندان‌ هایتان زیاد است ، نخ دندان ضخیم را انتخاب کنید . اگر یک نخ ‌دندان معمولی به راحتی بین دندان‌ های‌ تان حرکت می‌ کند یعنی فاصله دندان‌ های‌ تان زیاد است . نخ‌ دندان ضخیم فضای باز بین دندان‌ ها را به خوبی پوشش می‌ دهد . بعضی نخ دندان‌ ها به شکل نوار پهن هستند که به خوبی می‌ توانند بین تمام سطوح دندان‌ های فاصله‌ دار حرکت کنند .پس هنگام خرید نخ دندان حتما به این نکته توجه کنید .

نکات مهم هنگام خرید نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

برخی نخ دندان‌ ها روکش موم مانندی دارند که سبب می‌ شود راحت‌ تر بین دندان‌ ها حرکت کند و ریش یا پاره نشود . هنگامی که روی این نخ دندان دست می‌ کشید ، می‌ توانید نرمی آن را حس کنید . به‌دلخواه می‌ توانید نخ‌ دندان موم‌ دار یا بدون موم انتخاب کنید . این مورد کاملا سلیقه‌ ای است و می‌ توانید هر کدام را که دوست دارید انتخاب کنید . با‌ این‌ حال برای دندان‌ های متراکم‌ تر استفاده از نوع موم‌ دار آن آسان‌ تر است . یکی از مزایای نخ دندان بدون موم این است که وقتی آن را روی دندان تمیز می‌ کشید صدای جیرجیر می‌ دهد . به‌این‌ترتیب می‌ توانید بفهمید که دندان‌ های‌ تان تمیز شده است . اگر دندان‌ هایتان را ارتودنسی کرده‌ اید ، بهتر است از نخ دندان موم‌ دار استفاده کنید . چون نخ دندان بدون موم لای دندان‌ ها گیر می‌ کند . پس اگر دندان هایتان ارتودنسی است هنگام خرید نخ دندان به این نکته هم توجه داشته باشید .

طعم‌ دار بودن نخ دندان ارتباطی به کیفیت و عملکرد آن ندارد و قند یا کالری به آن اضافه نمی‌ کند . نخ دندان طعم‌ دار می‌ تواند نخ کشیدن را برایتان لذت‌ بخش کند و بیشتر ترغیب شوید که این کار را انجام دهید . طعم نخ دندان از انواع میوه‌ ها و گیاهان گرفته می‌ شود .

حتما هنگام خرید نخ دندان به جنس نخ دندان توجه کنید . نخ دندان عموما دو نوع است : تک‌رشته‌ای و چند رشته‌ ای . نخ دندان چندرشته‌ ای معمولا از جنس نایلون است در حالی‌ که نخ دندان تک‌ رشته ای از جنس لاستیک یا پلاستیک است . نخ دندان نایلونی معمولا رایج‌ تر و ارزان‌ تر است . با این‌حال انتخاب آن باز هم به سلیقه شما بستگی دارد .

یکی از مزایای نخ دندان چند رشته‌ ای این است که استفاده از آن می‌ تواند به شما نشان دهد که نیاز به مراجعه به دندان‌ پزشک دارید . به‌ عنوان‌ مثال اگر دندان پرشده‌ ای دارید که به‌ خوبی با سایر دندان‌ ها هماهنگ نیست یا اگر جرم لای دندان‌ هایتان وجود دارد ، نخ دندان چند رشته‌ ای حتی پس از یک دور کشیده شدن بین دندان ، ساییده می‌ شود و رشته‌ هایش از هم جدا می‌ شود . این می‌ تواند برای شما نشانه‌ ای از مشکلات دندانی باشد .

نکات مهم هنگام خرید نخ دندان

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

خرید اینترنتی نخ دندان

با خرید نخ دندان با استفاده از لینک زیر می توانید با انواع نخ دندان آشنا و رو به رو شوید و بهترین و پر فروش ترین نوع نخ دندان را در این فروشگاه ببینید . پس برای خرید نخ دندان حتما به لینک زیر سر بزنید .

از این که مارا تا آخر این مطلب همراهی کردید از شما سپاس گزاریم اگر تجربه ای در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید .

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/2008a0f1-4b83-4f73-84db-3294616ae493″ ]

3.3/5 - (3 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا