عمومی

بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان【سال1403】❤️+ لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با 10 تا از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان آشنا نماییم؛ پس با ما همراه باشید. سلامتی در مهم ترین بخش زندگی هر شخص قرار دارد. داشتن زندگی خوب و استفاده از روش های طب سنتی مستلزم داشتن سلامتی می باشد، اگر بدن شما صحت و سلامتی ندارد نمی توانید قله های مهم زندگی را فتح نمایید. هنگامی که انرژی کمی دارید بیان عشق و صمیمیت برایتان دشوار می باشد، نمی توانید از خانواده خود حمایت نمایید. اگر بدن شما ضعیف و بیمار باشد ذهن شما هم تضعیف می گردد.

طب سنتی چیست؟

طب سنتی به کلیه دانش و مهارت‌ هایی که بر اساس تجربیات و عقاید بومی فرهنگ‌ های متعدد و گوناگون با هدف بهبود و درمان انواع بیماری‌ ها و یا جلوگیری از آن‌ ها انجام می شود، گفته می‌ شود. این توصیفی از طب سنتی می باشد که به وسیله سازمان جهانی بهداشت برای آن در نظر گرفته است.

در طب سنتی درمان بیماری‌ ها بیشتر با کمک داروهای گیاهی، میوه‌ هایی همچون سیب، انار و یا بخش هایی از بدن حیوانات و یا سوزن صورت می‌ گیرد. آن بخش از طب سنتی که از سوزن برای درمان بیماری‌ استفاده می شود را طب سوزنی که یکی از روش های طب سنتی چینی می باشد، می گویند. راهکارهای درمانی دیگری همچون بادکش و نقاشی نیز قسمتی از طب سنتی محسوب می شوند.

در حال حاضر بیش از 100 کشور دارای مکانیسم هایی برای داروهای گیاهی هستند. ولی روش های طب سنتی در کشورها و نواحی گوناگون دنیا با توجه به تمایزات های فرهنگی، تاریخی، منش و فلسفه فردی جوامع با یکدیگر متفاوت می باشد. از جمله انواع شایع طب سنتی در دنیا می‌ توان به طب سنتی چینی، هندی، آفریقایی، انگلیسی، اسلامی، کره ای و طب سنتی ایرانی اشاره نمود. طب سنتی در خیلی از کشورها با اصطلاح طب جایگزین شناخته می‌ شود.

این در حالی می باشد که در برخی کشورها طب مکمل یا جایگزین تا حدودی تعریف متفاوتی داشته و به مجموعه گسترده از اقدامات مراقبتی و بهداشتی انتساب می‌ شود که لزوما امکان دارد بخشی از سنت خود آن جامعه نبوده و هنوز با سیستم مراقبت سلامت آن یکی نشده باشد. ساکنین شهر تهران می توانند در صورت تمایل به استفاده از روش های طب سنتی به بهترین دکتر طب سنتی در تهران مراجعه نمایند.

طب سنتی و فواید آن چه می باشد؟

طب سنتی ایرانی چیست؟

طب سنتی ایرانی شامل مجموعه‌ ای از کلیه دانش و دستورالعمل‌ هایی می باشد که از زمان باستان یعنی از حدود 8000 سال پیش از میلاد تا به الان در ایران برای تشخیص، پیشگیری و تداوی بیماری بکار گرفته شده و می شود. طب سنتی ایران شامل دو دسته می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 1. دسته اول شامل اشخاصی می باشد که به طور علمی و طبق اصول علم پزشکی طب سنتی شروع به تداوی بیمار می نمایند.
 2. دسته دوم شامل اشخاصی می شود که همچون هر شغل دیگر به دروغ، ترفند و کلک زدن مردم برای گرفتن پول آن‌ ها می‌ پردازند.

به طور کلی طب ایرانی یک مکتب طبی کامل می باشد که دنیا را یک نظام احسن دانسته و پزشک را به علت آگاهی و تسلط داشتن بر علوم متعدد و درک او از جهان حکیم می‌ نامند. ریشه‌ های طب ایرانی مربوط به 3000 قبل می باشد. طب سنتی در ایران پیش از طب یونانی وجود داشته و ایرانیان اصول آن را به یونانی ها آموخته اند که در عصر امروزی آن را به جای طب ایرانی، طب یونانی می گویند.

برخی ها معتقد هستند طب ایرانی پیشاهنگ طب سنتی در جهان می باشد. باید به آن اشاره نمود که طب ایرانی نتیجه تلاش‌ های بی دریغ دانشمندان بزرگ ایران می‌ باشد و دیدگاه آنان سلامت محور بوده و سلامتی بر درمان مقدم می باشد. شعار طب سنتی ایران توجه کردن به شیوه زندگی و تامین کردن هوای سالم، تغذیه مناسب، فعالیت و استراحت کافی و تعادل حالات روحی و روانی می باشد.

فواید طب سنتی در بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان

در عصر امروزی درمان‌ های سنتی بیشتر همراه با داروهای شایع به عنوان درمان‌ های مکمل استفاده می‌ شوند. اما می توان از آن ها برای مقابله با برخی از عوارض جانبی داروهای شیمیایی و  بالا رفتن سرعت زمان بهبودی استفاده نمود. در ادامه به برخی از فواید طب سنتی می پردازیم:

 1. درمان کردن علت درد: هدف طب سنتی سلامت بدن می باشد تا دلیل حقیقی بیماری یا درد موجود را درمان نماید. با شناخت و تداوی بیماری پزشکان طب سنتی قادر به رفع نمودن ریشه مشکل می باشند. از سوی دیگر طب مدرن به درمان علائمی که دلیل بیماری یا درد می باشند، می پردازد.
 2. طب سنتی بدون عارضه است: هنگامی که از درمان‌ های شایع طب مدرن استفاده می نمایید، امکان دارد به عنوان مثال از سردرد رها شوید ولی عوارض جانبی دارو ممکن است حالت تهوع، توهم و سکته باشد. ممکن است همه‌ ی داروهای طب مدرن برخی از عوارض جانبی را که در اثر مصرف دارو به وجود می‌ آید داشته باشد در حالی که داروهای طبیعی دارای این عوارض نمی باشند.
 3. طب سنتی دارای انعطاف پذیری بسیاری است: طب سنتی انعطاف بسیاری برای درمان بیماری ها دارد. خیلی از پزشکان طب سنتی با توجه به ایجاد یکسری تغییرات در سبک زندگی بیمار، راهکار‌های درمانی خود را تغییر می‌ دهند. کاری که توسط متخصصان طب مدرن صورت نمی گیرد.
 4. بالا رفتن کیفیت زندگی: هنگامی که عموم مردم از داروهای معمولی استفاده می نمایند معمولا بهبود در نشانه‌ های درد را متوجه می‌ شوند ولی هنگامی که دارو از بدن خارج می‌ شود، دوباره نشانه‌ های درد پدیدار می‌ شوند. باید به آن اشاره کرد وفتی که از طب سنتی استفاده می کنیم کیفیت زندگیمان بسیار بالا می رود.

10 تا از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان را بشناسید!

مرکز طب سنتی هورشید

مرکز طب سنتی هورشید

این مرکز توسط دکتر حماسه تواهن با کد نظام پزشکی 107890 مدیریت می شود. وی دارای دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی و دکترای حرفه ای پزشکی می باشد و همین امر سبب تبدیل مرکز ایشان به یکی از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان شده است. ایشان پزشکی حاذق و کاربلد می باشد و رضایت بسیاری از مراجعین خود دارد.

خدمات:

 • ویزیت و درمان از طریق مزاج شناسی و داروهای گیاهی
 • فصد، حجامت، زالو درمانی و بادکش درمانی
 • ماساژ درمانی، جا اندازی ناف، رژیم درمانی و اصلاح تغذیه
 • طب سوزنی، اصلاح سبک زندگی و لاغری و کاهش وزن

آدرس: اصفهان، خیابان آپادانا اول، نبش بن بست 10، سلامتکده طب سنتی هورشید

مرکز تخصصی طب سنتی ایرانی

مرکز تخصصی طب سنتی ایرانی

مطب دکتر مهین الصاق شهرضا در این مرکز قرار دارد و خدمات ارزنده ای را به مراجعین خود ارائه می نماید. دکتر شهرضا با کد نظام پزشکی 86963 دارای سوابق تحصیلی همچون دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی و دکترای حرفه‌ ای پزشکی می باشد. همچنین ایشان عضو عضو سازمان نظام پزشکی ایران و عضو موسسه تحقیقات حجامت ایران هستند. این مرکز یکی از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان می باشد.

خدمات:

 • مزاج شناسی و اصلاح مزاج، درمان بیماری ها با گیاهان دارویی
 • رژیم چاقی و لاغری، سردرد
 • حجامت و بادکش، ماساژ درمانی و زالو درمانی
 • درمان بیماری های زنان همچون آندومتریوز، کیست و فیبروم و غیره

آدرس: اصفهان، خیابان آمادگاه، کوچه 19، ساختمان بهبود، طبقه همکف، مرکز تخصصی طب سنتی ایرانی

مرکز طب سنتی بهکده

مرکز طب سنتی بهکده

یکی دیگر از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان، مرکز طب سنتی بهکده می باشد. یکی از پزشکان حاذق آن دکتر سید محمد علی سروش زاده با کد نظام پزشکی 139783 عضو سازمان نظام پزشکی ایران می باشد. ایشان همچنین دارای سوابق تحصیلی مانند دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی، دکترای حرفه ای پزشکی و نایب رئیس انجمن علمی طب سنتی ایرانی شاخه اصفهان می باشد.

خدمات:

 • ویزیت و درمان با داروهای گیاهی، اصلاح سبک زندگی و تغذیه
 • رژیم درمانی، فصد، حجامت تخصصی
 • ماساژ درمانی، زالو درمانی و بادکش درمانی
 • جا اندازی ناف

آدرس: اصفهان، چهار راه هشت بهشت، ابتدای هشت بهشت غربی، کنار بانک مسکن، ساختمان فدک، طبقه 5، واحد 504، مطب سنتی بهکده

مرکز دکتر محمد انصاری پور

مرکز دکتر محمد انصاری پور

مرکز طب سنتی دکتر انصاری پور با کد نظام پزشکی 58056 یکی از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان می باشد. ایشان پزشکی حاذق و دلسوز بوده و با دقت تمام به سخنان مراجعین خود گوش می دهند. همچنین دکتر انصاری پور خدمات ارزنده ای به بیماران خود ارائه می کنند. پس وقت خود را از دست ندهید و با خیالی آسوده به مرکز طب سنتی ایشان مراجعه فرمایید.

خدمات:

 • ماساژ درمانی، زالو درمانی و بادکش درمانی
 • طب سوزنی و جا انداختن ناف
 • مزاج شناسی و اصلاح مزاج
 • درمان بیماری ها با گیاهان دارویی

آدرس: اصفهان، خیابان بزرگمهر، روبروی بیمارستان صدوقی، کوچه طاووسی، ساختمان صدف

مرکز دکتر زهرا آقانوری

مرکز دکتر زهرا آقانوری

یکی از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان مرکز دکتر آقانوری با کد نظام پزشکی 123132 می باشد. ایشان دارای سوابق تحصیلی همچون دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی و دکترای حرفه‌ ای پزشکی می باشد. همچنین ایشان با بیمه های تامین اجتماعی و تکمیلی سلامت قرارداد دارد.

خدمات:

 • مزاج سنجی، درمان با غذا
 • درمان داروهای گیاهی و حجامت
 • بادکش، زالو درمانی و ماساژ

آدرس: اصفهان، خیابان آمادگاه، کوچه 19، ساختمان بهبود، طبقه همکف

مرکز دکتر علی رضا قیومی

مرکز دکتر علی رضا قیومی

یکی دیگر پزشکان مرکز طب سنتی بهکده دکتر قیومی می باشد. ایشان پزشکی حاذق با کد نظام پزشکی 94214 دارای سوابق تحصیلی مانند دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکترای حرفه ای پزشکی و رئیس انجمن علمی طب سنتی ایرانی شاخه اصفهان می باشد. به علاوه دکتر قیومی عضو سازمان نظام پزشکی ایران هستند.

خدمات:

 • زالو درمانی، ماساژ درمانی و بادکش درمانی
 • حجاکت و رگ گیری
 • اصلاح مفاصل
 • رژیم درمانی

آدرس: اصفهان، چهار راه هشت بهشت، ابتدای هشت بهشت غربی، کنار بانک مسکن، ساختمان فدک، طبقه 5، واحد 504، مطب سنتی بهکده

مرکز طب سنتی دکتر ظهور

مرکز طب سنتی دکتر ظهور

یکی دیگر از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان، مرکز طب سنتی دکتر ظهور می باشد. دکتر احمدرضا ظهور پزشک طب سنتی در اصفهان با 39 سال سابقه و تحقیق در حوزه ی طب سنتی و 28 سال مطب فعال طب سنتی در شهر اصفهان آماده خدمت رسانی به بیماران هستند. ایشان با داشتن ترکیبات گیاهی موثر و به خصوص خود در زمینه انواع بیماری ها یکی از برترین پزشکان طب سنتی ایران در زمینه ی تجویز داروهای گیاهی هستند.

خدمات:

 • درمان مشکلات تنفسی
 • درمان دیابت و کبد چرب
 • درمان اعصاب و روان
 • درمان ناباروری و غیره

آدرس: اصفهان، خیابان کاشانی، ابتدای خیابان طالقانی، جنب گیاه دارویی شفا، مطب دکتر احمد رضا ظهور

مرکز طب سنتی و زیبایی داودی

مرکز طب سنتی و زیبایی داودی

یکی دیگر از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان، مرکز طب سنتی و زیبایی داودی به مدیریت دکتر پونه داودی می باشد. ایشان خدمات با کیفیتی را به مراجعین خود ارائه داده و رضایت بسیاری از بیماران و زیباجویان خود را دارد. همان طور که مشخص است ایشان علاوه بر طب سنتی خدمات زیبایی را انجام می دهد.

خدمات:

 • تزریق ژل، بوتاکس و چربی
 • مزوتراپی
 • اصلاح مزاج
 • ماساژ درمانی، بادکش درمانی و حجامت

آدرس: اصفهان، سه راه سیمین، جنب پمپ بنزین، مجتمع پاسارگاد، طبقه 1، واحد 7

مرکز طب سنتی هروی

مرکز طب سنتی هروی

یکی دیگر از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان، مرکز هروی می باشد. این مرکز دارای مجهرترین و به روزترین دستگاه ها می باشد. مرکز طب سنتی هروی سعی در خدمت رسانی با کیفیت بالا به هموطنان خود دارد. وقت خود را از دست ندهید و با خیالی آسوده و راحت به این مرکز طب سنتی واقع در اصفهان مراجعه نمایید.

خدمات:

 • طب سوزنی
 • ماساژ و حجامت
 • زالو درمانی
 • فصد

آدرس:  اصفهان، خیابان شمسی آبادی، مجتمع بزرگان، طبقه زیر زمین

مرکز طب سنتی دكتر محمد برجيس

مرکز طب سنتی دكتر محمد برجيس

از سری کارهای اصلی این مرکز طب سوزنی می باشد. این مرکز به مدیریت دکتر محمد برجیس می باشد و خدمات با کیفتی را به مراجعین خود ارائه می نماید. رضایت بیماران این مرکز به شدت بالا می باشد و همین امر مرکز طب سنتی دکتر محمد برجیس را تبدیل به یکی از بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان نموده است.

خدمات:

 • درمان انواع کمردرد و دردهای سیاتیکی
 • بازتوانی بیماران سکته مغزی، ام اس و پارکینسون
 • کنترل عوارض شیمی درمانی و تسکین درد بیماران سرطانی
 • درمان انواع سردردهای میگرنی، تنشی و خوشه ای

آدرس: اصفهان، خيابان شمس آبادي، جنب بيمارستان سينا، بن بست شهريار شماره 33، ساختمان مجيد، طبقه سوم، واحد 37

مزاج شناسی در طب سنتی

بدبختانه تعداد بالایی از مردم با مزاج خود آشنایی ندارند و با خوردن غذا‌های نابجا و نوشیدنی‌ های که با مزاج آن‌ ها ناسازگار است، سبب به‌ وجود آمدن خیلی از بیماری‌ ها در خود خواهند شد. اما ممکن است برایتان سوال پیش آید که چگونه مزاج را می توانیم تشخیص دهیم؟ باید به آن اشاره کرد که یکی از بهترین راهکارها لمس بخشی از ساعد دست راست شخص می باشد. اما باید دقت نمایید که به وقتی دست راست فرد را لمس نمودید چه احساسی به شما منتقل می شود. اگر احساس گرما نمودید به احتمال بسیار زیاد فرد گرم مزاج می باشد، ولی اگر احساس سرما کردید این سرما را می‌توان به نشانه سرد مزاجی برداشت نمود.

اگر علاوه بر احساس گرما متوجه بافت بدنی نرم شخص یعنی با فشار دادن انگشت به قسمتی از ساعد، انگشت در ساعد شخص فرو می‌ رود، شدید این شخص دارای مزاج گرم و مرطوب یا همان دموی می باشد. ولی اگر بافت بدنی شخص خشک و زبر بود به احتمال زیاد این شخص دارای طبعی گرم و خشک یا همان صفراوی است. با توجه به جمله قبل اگر به جای گرما، سرما و بافت بدنی نرم را حس کردید شخص دارای مزاج سرد و مرطوب یا همان بلغمی می باشد. ولی اگر اگر بافت بدنی شخص خشک و زیر بود به احتمال زیاد این فرد دارای طبعی گرم و خشک یا همان سوداوی است. 

تاثیر طب سنتی در درمان بیماری های مختلف

روش های درمانی طب سنتی

روش های متعددی برای درمان انواع بیماری در طب سنتی موجود می باشد که ما به اندکی از آن ها می پردازیم:

گیاه درمانی: در حقیقت منظور از گیاه درمانی استفاده از عناصر گیاهی با توجه به مواد تاثیرگذار و خواص آن ها، برای رفع نشانه های بیماری و بهبود بیمار می باشد. به طور کلی گیاه درمانی فرمی از دارو درمانی می باشد که در آن به جای استفاده از داروهای سنتتیک شیمیایی از داروهایی گیاهی استفاده می‌ شود. در این شیوه درمانی درمانگر اکثرا با بیمارانی در تعامل است که از عدم تعادل بین انسان و دنیاى گیاهى سختی می کشند.

ماساژ درمانی: ماساژ درمانی به شکل مالش و اعمال فشار بر ساختار ماهیچه‌ ای و بافت‌ های نرم بدن انسان مانند ماهیچه، بافت ارتباطی، تاندون‌ ها و رباط‌ ها به کار گرفته می‌ شود و به عنوان وسیله‌ ای برای درمان بیماری‌ های جسمی و روحی به کار برده می شود. در عصر امروزی تحقیقات صورت گرفته نشان می‌ دهند که ماساژ در درمان بسیاری از بیماری ها کمک فراوانی می‌ نماید. همچنین ماساژ درمانی به تنظیم هورمون‌ ها کمک کرده و از آسیب‌ های زیادی جلوگیری نماید.

حجامت: حجامت یک روش درمانی باستانی می باشد که امکان دارد درد کمر، گردن درد، سردرد و سایر نشانه های بیماری را رفع نموده و درمان نماید. در حجامت از مکش برای کشیدن پوست و بالا بردن جریان خون در قسمت آسیب دیده استفاده می‌ شود. حجامت سبب کبودی شده و امکان دارد باعث عفونت پوست نیز شود.

زالو درمانی: در زمان های گذشته زالو در پزشکی برای درمان ناهماهنگی های سیستم عصبی، مشکلات دندانی، بیماری‌ های پوستی و عفونت‌ ها مورد استفاده قرار گرفته است. در مصر زالو درمانی یکی از راهکارهای اصلی درمان بیماری‌ هایی مانند آرتریت و آرتروز بوده است.

طب سوزنی: طب سوزنی که نام دیگر آن سوزن درمانی می باشد، روشی است که برای تسکین تعداد زیادی از دردها در نواحی گوناگون بدن، نه تنها در کشور چین بلکه در عصر امروزی در خیلی از دیگر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌ گیرد. در این روش درمانی سوزن‌ هایی خیلی باریک و ریز در نقاط گوناگون بدن بر روی سطح پوست قرار می‌ گیرند. از طب سوزنی می توانیم برای درمان درد کمر، گردن، صورت، شانه و عضلات، سیاتیک، آرتریت و سردرد استفاده نمود. شما عزیزان می توانید جهت درمان درد خود به بهترین دکتر طب سوزنی مراجعه نمایید.

نقاط ضعف طب سنتی چه می باشد؟

طب سنتی علاوه بر داشتن یکسری مزایا دارای معایبی نیز می باشد که در ادامه این نقاط ضعف را به شما عزیزان عرضه می نماییم:

 • خیلی از مردم به علت طبیعی بودن داروهای گیاهی و استفاده شایع در بسیاری از نقاط جهان باور دارند که این داروها مطمئن و بی خطر می باشند.
 • نبود استاندارد قطعی برای محصولات و تولیدات گیاهان دارویی امکان دارد باعث مشکلاتی همچون تقلب، مواد اولیه نامشخص، جایگزینی یک گیاه به جای گیاه دیگر و غیره در کیفیت آن شود.
 • شایع بودن مصرف خودسرانه و بدون مشاوره و توصیه متخصص در کشورها که بیشتر به علت دسترسی آسان و قیمت کم این دارو است.
 • کاربرد نابجا گیاهان دارویی می تواند بسیار کشنده باشد. برای مثال استفاده نامناسب از کاواکاوا سبب تخریب شدید کبد می شود.

کلام آخر

طب سـنتی علاوه بر پیشگیری در درمان خیلی از بیماری‌ ها مفید واقع شده است. با توجه اصول درمانی و نحوه تشخیص سریع در طب سنتی‌، فرآیند درمان به سرعت آغاز می‌ شود. روش های درمانی در این طب به طور گسترده‌ ای می باشد. دو نکته در استفاده از این شیوه درمانی دارای اهمیت بسیاری می باشد. نکته اول انتخاب پزشک ماهر و نکته دوم همکاری با پزشک و پرهیز از خوددرمانی می باشد.

از شما سپاس گزاریم که ما را تا انتهای مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی بر این داشته تا شما را با بهترین مرکز طب سنتی در اصفهان آشنا کند. جهت انتقاد و یا پیشنهاد می توانید از طریق سایت با ما همراه باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

ریحانه یوسفی

سلام، من ریحانه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا