درمان ریزش موریزش موزیبایی

بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم【سال 1402】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه سلامت موها دغدغه بیشتر افراد می باشد، زیرا مو تاثیر بسزایی در زیبایی افراد دارد. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی را درباره بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم را در اختیارتان قرار دهیم.

برای داشتن موهای سالم چکار کنیم

خیلی ها بخاطر رعایت نکردن مراقبت های لازم برای داشتن موهای سالم ، درخشندگی سابق موهایشان را از دست داده و  یا موهایشان ضعیف شده است. دلایل مختلفی مانند استفاده از رنگ موهای شیمیایی بر روی ضعیف شدن تاثیر می گذارد. ما در این مقاله سعی کردم با ارائه بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم به شما کمک کرده باشیم.

با موهای ارزشمندتان درست رفتار کنید: فرض کنید موهای شما همانند لباس های مهمی است که برای مجالس و مهمانی ها می پوشید. آیا دیگر آنها را مچاله در سر خود جمع می کنید؟ موها ساختاری شکننده دارند و باید با آنها برخورد خوبی داشته باشید تا سالم بمانند. برای خشک کردن آنها از یک حوله نرم استفاده کنید و آب آنها را بگیرید. اما سعی نکنید با فشار آب موهایتان را بچلانید. سپس به آرامی بگذارید خودشان در معرض هوا خشک شوند، پس یکی از بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم ، با ارزش بودن موهاست.

استفاده از شانه مناسب: توصیه می شد تا زمانی که موهای شما خیس است، موهای خود را شانه نکنید، زیرا زمانی که موها خیس هستند زودتر می شکنند و اگر هم موهای خود را زمانی که خیس است و گره دارد شانه می کنید، از شانه دندان درشت استفاده کنید تا آسیب کم تری به موهایتان وارد شود. هم چنین می توان گفت که استفاده از شانه بهتر از استفاده از برس می باشد، زیرا برس باعث درهم آمیختگی بیشتر موها می شود و باعث  می شود که به موها فشار زیادی وارد شود. هم چنین یکی از بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم استفاده کردن از شانه مناسب می باشد.

شستن بیش از اندازه موها ممنوع: دوره شستن موهای خود را تغییر بدهید. اگر روزانه موهایتان را می شورید ، خودتان دلیل آسیب دیدگی موهایتان هستید. هنگامی که بخاطر چرب بودن موها هر روز آنها را می شورید. غده های چربی سرتان که کارشان ترشح چربی است ، تحریک می شود تا چربی بیشتری تولید کنند، بخاطر تصور برخی ها ، وجود چربی سر برای حفظ سلامتی و درخشندگی موها بسیار مهم است.

حال برای حل این مشکل چکار باید کرد؟ تنها کاری که می شود از این مشکل رهایی پیدا کرد و موهای سالمی داشت ، تغییر در تعداد دفعات شستن موهاست. سعی کنید در طول هفته فقط دو الی سه مرتبه موهایتان را بشورید. شاید با این کار موهایتان کمی چرب بنظر برسد و آزار دهنده باشد، اما کم کم غده های چربی میزان ترشح چربی را کاهش می دهند. در نتیجه موهای سالم و درخشانی برای شما به ارمغان می آورد.

نحوه صحیح شستشو موها: برای شستشو موهای خود باید به نکاتی که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم دقت کنید تا اطلاعات لازم درباره بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم را داشته باشید و از روش های اشتباه برای شستشو موهای خود استفاده نکنید تا موهای شما دچار هیچ گونه آسیبی نشود.

اگر موهایتان را با نرم کننده می شورید ، برای آبکشی موها از آب سرد استفاده کنید. هرگز برای شستن موها از آب داغ استفاده نکنید. چون موجب شکننده شدن موها می شود و در این حالت باید با سالم بودن موها خداحافظی کنید.

نکات مهم درباره نحوه شستشو مو:

 • توصیه می شود موهای که خیس هستند را شانه نکنید، زیرا این کار باعث می شود موهای سر شکننده شوند.
 • به اندازه لازم از شامپو استفاده کنید، زیرا استفاده زیاد از شامپو باعث رساندن آسیب به موها می شود.
 • برای شستشو موها از آب ولرم استفاده کنید و توصیه می شود از آب سرد و آب داغ استفاده نکنید.
 • از شانه دندان درشت و نرم برای موهایی که گیره دارند استفاده کنید.
 • بهتر است از شامپو یک بار در روز استفاده کنید و موهای خود را فقط یک بار در روز بشویید.
 • توصیه می شود که موهای خود را با حوله خشک نکنید و برای خشک کردن موهایتان از پارچه تمیز نخی استفاده کنید.

از وسایل گرمایشی مو استفاده نکنید: استفاده از سشوار ، اتو مو ، فر کننده و … باعث می شود مو خوش حالت شود و زیباتر به نظر برسد اما لوازم حرارتی دشمن سلامتی موهای شما می باشد. برای اینکه همیشه موهای سالمی داشته باشید ، استفاده از این دستگاه ها را کنار گذاشته و به ندرت و در مواقع خاص یا مهمانی ها از آنها استفاده کنید.

اگر عادت دارید موهایتان را با سشوار خشک کنید ، دمای خنک آن را برای این کار انتخاب کنید. هنگامی که قصد دارید از وسایل گرمایشی مو استفاده کنید ، قبل از استفاده حتما  از سرم محافظت کننده مو  استفاده کنید، اما توصیه می شود به طور مداوم از وسایل حرارتی استفاده نکنید، زیرا باعث می شود به موهای شما آسیب های جدی وارد شود و موهای شما دچار مشکلاتی هم چون خشکی مو، موخوره و … شوند.

حفظ  رطوبت موها: برای این که موهایی سالم داشته باشید باید رطوبت موهای خود را حفظ کنید و از محصولات مراقبتی مو با مشورت بهترین دکتر ریزش مو استفاده کنید، تا بهترین محصولی که مناسب موهای شما می باشد را به شما معرفی کنند، زیرا محصولات مراقبتی مو انواع مختلفی دارد و برخی از محصولات مخصوص موهای چرب می باشد و برخی مناسب موهای خشک می باشد. هم چنین نحوه استفاده از محصولات معمولا بر روی بسته بندی محصول نوشته شده است و برخی را باید بر روی موهای نم دار استفاده کرد و برخی را باید بر روی موهای خشک استفاده کرد.

استفاده کردن از شامپو مناسب: توصیه می شود از شامپوهایی استفاده کنید که برای موهای شما مناسب است تا موهای شما دچار هیچ گونه آسیبی نشود. توصیه می شود اگر دچار مشکلاتی هم چون شوره سر، موخوره و ریزش مو هستید از شامپوهای مخصوص استفاده کنید تا مشکلتان برطرف شود. هم چنین توصیه می شود برای این که موهای سالمی داشته باشید، از شامپوهایی که ترکیبات سدیم و سولفات دارند استفاده نکنید.

استفاده درست از شامپو: با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است توصیه می شود، که از شامپو برای شستن کف سر استفاده کنید و مانند نرم کننده که بر روی ساقه مو استفاده می شود از شامپو نباید بر روی ساقه مو استفاده شود، زیرا با این کار رطوبت موها از بین می رود. زمانی که از شامپو استفاده می کنید به خوبی پوست سر مو را بشویید، زیرا پوست سر افراد محل ترشح چربی می باشد.

کوتاه کردن موها: توصیه می شود برای این که موهای شما دچار هیچ گونه آسیب و مشکلی نشود، موهای خود را مرتبا کوتاه کنید. به طور معمول عمر موها بین دو تا شش سال می باشد و به مرور زمان موها دچار موخوره می شوند و ضعیف می شوند. یکی از مسائل دیگری که باعث می شود  موها دچار آسیب شوند رنگ کردن موها به صورت مداوم می باشد. بهتر است برای این که موهای سالمی داشته باشید موهای سر خود را هر سه تا چهار ماه یک بار کمی کوتاه کنید و اگر موهای شما خیلی موخوره دارد و خشک می باشد هر یک الی دو ماه یک بار موهای خود را کوتاه کنید تا موهای سالمی داشته باشید.

استفاده نکردن از حوله برای خشک کردن موها: بهتر است برای این که موهای خودتان را خشک کنید از حوله استفاده نکنید، تا موهای شما دچار آسیب نشود، زیرا استفاده از حوله برای خشک کردن موها باعث می شود موها دچار آسیب شوند. توصیه می شود برای این که موهای خود را خشک کنید از یک پارچه نخی تمیز استفاده کنید و نم موها را آرام بگیرید و موهای خود را خشک کنید.

استفاده از سرم مو: موهای سر دارای پوششی هستند که کوتیکول نام دارد و پوشش خارجی موها می باشد و این پوشش مو وظیفه دارد که از موها مراقبت کند و باعث استحکام بخشیدن به مو های سر می شود و هنگامی که موهای سر افراد رطوبت کافی و مورد نیاز نداشته باشد باعث می شود که کوتیکول ها باز شوند و رطوبت وارد موهای سر شود. هم چنین توصیه می شود که با بهترین دکتر ریزش مو در ایران درباره استفاده از سرم مو مشورت کنید، تا بهترین سرم را که مخصوص موهای شما است را به شما پیشنهاد بدهند تا رطوبت موهای شما حفظ شود.

برای داشتن موهای سالم چکار کنیم

از کدام مواد بهداشتی برای موها استفاده کنیم

از محصولاتی استفاده کنید که مواد تشکیل دهنده آنها شیمیایی نباشد. این روزها محصولات تجاری زیادی وارد بازار شده است که ادعای ترمیم موها آسیب دیده را دارد. اما حقیقت چیز دیگری است. مواد تشکیل دهنده شامپوهای بهداشتی نه تنها سلامتی موها را حفظ نمی کند ، بلکه موجب خشک و ضعیف شدن موها نیز می شود. لازم است برای تهیه شامپو و دیگر مواد بهداشتی مخصوص موهای خود به نکات زیر دقت کنید.

 • بیشتر شامپوها برای تمیز کردن موها شامل ماده تمیز کننده بسیار قوی به نام سولفات هستند. این ماده به مرور زمان موجب ضعیف شدن موها می شود. توصیه می شود از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید که شامل گیاهان و روغن های گیاهی تمیز کننده می باشد.
 • از خرید محصولات آرایشی حاوی مواد شیمیایی پرهیز کنید. نوشته های روی جلد شامپو که به سختی مشخص می شود ، دلیل محکمی برای نخریدن است.
 • از نرم کننده هایی که حاوی نارگیل ، ژل آلوئه ورا و مواد گیاهی دیگر می باشد استفاده کنید، تا رطوبت موها حفظ شود و سلامتی موها حفظ شود.

تغذیه مناسب برای رشد موها

موها از کراتین تشکیل شده اند که مواد شامل انواع پروتئین ها است. اگر مواد غذایی روزانه شما به اندازه کافی پروتئین نداشته باشد ،  رشد موهایتان کند شده و تار موهای شما نازک می شود، پس داشتن موهای سالم به تغذیه مناسب هم مربوط می شود. پروتئین های حیوانی موجود در گوشت ، لبنیات ، تخم مرغ تمام آمینو اسیدهای مورد نیازی که بدن نمی تواند آن را تولید کند را دارد. به طور کلی اگر رژیم غذایی شما سرشار از ویتامین B ، آهن ، پروتئین و امگا ۳ باشد ، موهای ضخیم و سالمی خواهید داشت.

درمان دارویی ریزش مو

لیزر درمانی: یکی از دستگاه های لیزر که سطح پایین می باشد برای درمان الگوی سر زنان و مردان استفاده می شود و مورد تایید می باشد، با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است می توان گفت که از این دستگاه می توان برای درمان ریزش مو استفاده کرد و نتایج خوبی را به همراه دارد و باعث می شود ریزش مو کاملا بهبود پیدا کند.

تزریق فیلر: یکی از روش هایی که برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می شود تزریق فیلر می باشد. فیلر هایی که تزریق می شود از هیالورونیک اسید تشکیل شده است و تزریق فیلر توسط سوزنی نازک انجام می شود و ترکیبات فیلر و ویتامین هایی که در آن وجود دارد بدون وقفه آزاد می شوند و باعث می شوند که از مرگ موها جلوگیری شود و سلول ها تقویت شوند. این روش جزء یکی از بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم می باشد.

اسپیرنولاکتون: از قرص اسپیرنولاکتون بانوانی که دچار مشکل تنبلی تخمدان هستند استفاده می کنند و این قرص ضد آندروژن می باشد و باعث می شود رشد موها بیشتر شود اما امکان دارد که این دارو عوارضی هم چون بی اشتهایی، حالت تهوع  و … را نیز به همراه داشته باشد. توصیه می شود اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز نکرده است از آن استفاده نکنید، زیرا امکان دارد عوارض بیشتر و جدی تری را به همراه داشته باشد.

استفاده از داروهای ضد قارچ: ممکن است که یکی از دلایل ریزش مو عفونت باشد. زمانی که دچار ریزش مو شدید بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا اگر ریزش مو به دلیل عفونت باشد داروهای ضد قارچ برای شما تجویز کنند، تا هر چه سریع تر ریزش موی شما متوقف شود.

دارو ماینوکسیدیل: هنگامی که برای ریزش مو به پزشک متخصص مراجعه می کنید، پزشک برای درمان ریزش موهای شما دارو تجویز می کند که ممکن است یکی از آن داروها ماینوکسیدیل باشد، که پزشک با توجه به مشکل شما و وضعیت ریزش موهای شما  این دارو را در دوز های مختلف تجویز می کند.

دارو ضد آندروژن: یکی از دلایل ریزش موهای سر مشکلات هورمونی می باشد، که باید برای درمان این مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنید  و اختلالات هورمونی خود را کنترل کنید، تا از ریزش مو شما جلوگیری شود. می توان گفت که یکی از هورمون هایی که در ریزش مو تاثیر دارد هورمون آندروژن می باشد.

کتوکونازول: با استفاده از این دارو می تواند از ریزش مو جلوگیری کرد. یکی از دلایلی که می تواند باعث ریزش مو شود التهاب پوست سر می باشد که پزشک متخصص این دارو را تجویز می کند. توصیه می شود از این دارو بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

درمان دارویی ریزش مو

استفاده از ماسک مو طبیعی

برای حفظ سلامتی موها از درمان های خانگی مانند ماسک موهای طبیعی استفاده کنید. ماسک موهای زیادی وجود دارد که می تواند برای داشتن موهای سالم و خوش حالت به شما کمک کند. در ادامه مقاله به معرفی برخی از ماسک موها می پردازیم.

ماسک مو آلوئه ورا: این ماسک موجب درخشان شدن موها می شود در صورتی که حداقل در طول هفته دو بار از آن استفاده کنید. برای استفاده از این ماسک لازم است مراحل زیر را انجام دهید:

 • برگ آلوئه ورا را بشکافید و مایه درون آن را خارج کنید.
 • ژل آلوئه ورا را روی موهایتان بمالید و صبر کنید تا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی موهایتان بماند. سپس سرتان را بشورید.

روغن تخم مرغ: این روغن حاوی امگا ۳ ، تری گلیسیرید های موثر ، آنتی اکسیدانت و کلسترول می باشد. وجود این مواد، غذا کامل مو به شمار می آید. اگر موخوره دارید یا از ریزش مو رنج می برید یا موهایتان زود سفید شده است ، درمان قطعی ریزش مو با این روغن گزینه مناسبی می باشد.

حنا: می توان گفت که حنا نوعی رنگ مو طبیعی می باشد و خواص زیادی دارد و برای استحکام  ریشه مو و سلامت موها مفید می باشد. می توان گفت که حنا گزینه مناسبی برای رنگ مو می باشد، تا با استفاده از حنا موهایی زیبا و سالم داشته باشید.

روغن زیتون: یکی از روغن های طبیعی که تاثیر بسزایی در جلوگیری از ریزش مو و وز شدن مو دارد، روغن زیتون می باشد که می توانید از این روغن به صورت روزانه استفاده کنید و این روغن را به آرامی بر روی پوست سر خود ماساژ بدهید تا موهای سالمی داشته باشید. امروزه بیشتر بانوان برای این که از ریزش مو خود جلوگیری کنند از این روغن استفاده می کنند که تاثیرات بسزایی را به همراه دارد و نکته قابل اهمیت این می باشد که کاملا طبیعی است و شیمیایی نمی باشد.

آب پیاز: یکی از ماسک های طبیعی مو آب پیاز می باشد، استفاده از آب پیاز باعث می شود که از ریزش مو جلوگیری شود و با افزایش پیدا کردن کلاژن رشد موها بیشتر می شود و افزایش پیدا می کند.

سیر: تاثیرات سیر بر روی موها  مانند پیاز می باشد و همان طور که گفتیم با تولید کلاژن باعث می شود رشد موها بیشتر شود.

روغن نارگیل: با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است مشخص شده است که  استفاده از روغن نارگیل باعث رشد و نرم شدن موها می شود، زیرا روغن نارگیل  دارای اسیدهای چرب مفیدی می باشد  و با وجود مواد معدنی و پروتئین از شکستن مو جلوگیری می شود. هم چنین روغن نارگیل تاثیر بسزایی در ریزش مو دارد.

گل ختمی: با استفاده از گل ختمی مواد مورد نیاز مو تامین می شود و با استفاده از این گیاه می توانید از ریزش، سفیدی مو ، شوره سر و … جلوگیری کرد.

روغن سیاه دانه: به طور معمول یک فرد در یک شبانه روز 50 تا 100 تار مو را از دست می دهند، اما زمانی که ریزش موها بیشتر شود باید به دنبال روشی برای درمان این مشکل باشید. یکی از روغن های طبیعی که از ریزش موها جلوگیری می کند روغن سیاه دانه می باشد که تاثیر بسزایی در ریزش مو و تقویت موها دارد.

کلام آخر

اغلب اوقات زمانی که افراد با موهای آسیب دیده خود روبرو می شوند ، برای رعایت کردن نکات گفته شده بی حوصله می شوند. زیرا که بدست آوردن سلامتی دوباره موها نیاز به زمان دارد. در این مقاله اطلاعات لازم درباره بهترین راهکار برای داشتن موهای سالم را در اختیارتان قرار دادیم تا از رساندن آسیب به موهای شما جلوگیری شود. با رعایت کردن بهترین راهکار داشتن موهای سالم جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

امیدواریم مطالب این مقاله برای ما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا همراه ما باشید. هم چنین برای داشتن اطلاعات کافی و لازم درباره بهترین دکتر ریزش مو می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 15 =

دکمه بازگشت به بالا