سلامتی

تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی آشنا کنیم.
همانطور که همه می دانیم سیگار کشیدن آثار زیان بار فراوانی را بر خانواده و اعضای آن می گذارد. حتی کسی که در معرض دود سیگار قرار می گیرد هم آسیب می بیند، بنابراین سعی کنید که یک تصمیم قاطعانه برای آن بگیرید و اگر بار ها تلاش کرده و نتوانستید امید خود را از دست ندهید. اگر می بینید که نمی توانید دخانیات را ترک کنید این را بدانید که کودکانتان شما را الگوی خود قرار می دهند و از مصرف دخانیات در مقابل آن ها بپرهیزید. تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی باعث می شود که دندان ها را به نابودی بکشاند و بر قلب و ریه آسیب های جدی وارد کند. از همین طریق مشکلات تنفسی هم برای فرد به وجود می آید و به دلیل تضعیف سیستم ایمنی با کوچکترین مشکلی بیمار می شود. پس فردا دیر است، از همین امروز اقدام به ترک این ماده کشنده بکنید و اراده خود را از دست ندهید. در ادامه با تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

سيگار و دخانيات

تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی مطابق آماری که بدست آمده بسیار زیاد می باشد و هر روز بر تعداد افرادی که به سمت سیگار روی می برند افزایش می یابد. این یک مشکل بزرگ برای جامعه محسوب می شود که جوانان یک کشور بیش ترشان، آلوده به سیگار باشند. این موضوع در کشور های توسعه یافته هم وجود دارد و افراد طبقه پایین جامعه هم دچار مصرف دخانیات و سیگار شده اند.

سيگار و دخانيات

سیگار هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ اقتصادی مشکل ایجاد می کند و سازمان بهداشت یک روزی را در تاریخ 31 ماه می قرار داده و آن را روز جهانی بدون سیگار نام گذاری کرده است. طبق آمار بدست آمده مصرف سیگار جان خیلی ها را می گیرد و تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی فرد  فراوان می باشد، اما با این حال تعداد آن ها روز به روز افزایش می یابد.

تاريخچه پيدايش سيگار

قبل از این که در این مقاله مضرات و اثرات مخربی که این ماده بر بدن و روان انسان می گذارد را بررسی کنیم بهتر است اول به پیشینه آن بپردازیم. دخانیات از ده هزار سال پیش وجود داشته است و از مواد دخانی مثل توتون و تنباکو به عنوان گیاه دارویی استفاده می کردند که این موضوع بیش تر در کشور های یونان و چین گسترش یافته بود.

در آن زمان کشوری که به خواص تنباکو برای استفاده دارویی پی برد، کشور آمریکا بود. در سال 1492 افرادی به کشور آمریکا سفر کرده بودند و متوجه شدند که مردمان آن جا برگ های یک گیاه را در آتش می اندازند و دود آن را نفس می کشند. آن ها تصور کردند که شاید این گیاه خیلی خاصی است و فواید شگفت انگیزی دارد.

به همین دلیل مقداری از آن گیاه را به کشور خود بردند و به همین منوال در بین کشورها استفاده از تنباکو گسترش پیدا کرد. توتون به وسیله ی پرتغالی ها وارد ایران شد و خیلی کم در کشور های مصر و هند پیدا شد.

وابستگی به سیگار و دخانیات

طبق تحقیقات انجام شده متوجه شدند که اول اعتیاد با سیگار آغازه شده است. یعنی بیش تر افرادی که معتاد هستند و مواد مصرف می کنند، سیگار هم می کشند. سیگار اولین عامل اعتیاد شناخته شده است و افراد را برای اعتیاد به انواع دخانیات و مواد ترغیب می کند. اگر می خواهید از اعتیاد دور باشید و گرفتار آن نشوید در اولین قدم باید سیگار را کنار بگذارید.

وابستگی به سیگار و دخانیات

سیگار کشیدن اثر های مخرب زیادی دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد و همچنین در انسان وابستگی هایی هم ایجاد می کند که ما آن ها را بررسی می کنیم:

1-وابستگي رواني 

کسانی که سیگار مصرف می کنند تصور می کنند که سیگار موجب به آرامش رسیدن آن ها می شود و فرد را آرام می کند و برای افرادی که اعتماد به نفس خود را از دست داده اند، یک حس با ارزش بودن ایجاد می کند و او را از هرگونه تنش و نگرانی دور می کند، که همه ی این ها یک باور غلط می باشد که فرد به خود تلقین می کند و جز زیان هیچ سودی ندارد.

2-وابستگي جسماني 

هر چیزی را که مدام استفاده کنیم تبدیل به یک عادت می شود، حالا چه آن کار بد باشد و چه خوب بدن به آن وابستگی پیدا می کند و در صورت قطع آن چیز سریع واکنش نشان می دهد. سیگار نیز همین گونه می باشد، بدن به دلیل رسیدن مدام نیکوتین به آن عادت می کند.

با این حال سیگار همانند مشروبات الکلی و مواد اعتیاد اور، همچون، هروئین و تریاک محدودیت اجتماعی ندارد و به راحتی در اختیار مردم قرار می گیرد، اما تحقیقات نشان می دهد که یکی از عوامل مرگ در میان جوامع مصرف سیگار است که آسیب های روحی و جسمی زیادی وارد می کند و سکته و سرطان را هم افزایش می دهد.

پزشکان با تحقیقاتی که روی این ماده انجام داده اند متوجه شده اند که، دودی که از سیگار بلند می شود، مواد سمی تولید می کند که موجب گسترش سرطان در جوامع می شود. بیش تر کسانی که دچار سرطان ریه می شوند و فوت می کنند، افراد سیگاری هستند. همان طور که گفتیم ماده اصلی و سازنده سیگار نیکوتین است که وابستگی جسمانی ایجاد کرده و فرد نمی تواند به ترک آن اقدام کند. برای ترک آن می توان به بهترین دکتر ریه مراجعه کرد.

این ماده همچنین ضربان قلب را افزایش داده و فشار و انقباض عروق را به همراه دارد که در نتیجه موجب می شود اکسیژن کافی به اندام های بدن نرسد. نیکوتین اثر مخرب زیادی در سلامتی دارد و چربی خون و بیماری های سرطانی را افزایش می دهد و با تولید کردن گاز سمی کارکرد اکسیژن را دچار اشکال می کند.

از تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی می توان نام برد، سکته مغزی می باشد که در این افراد بسیار زیاد است و گوارش را هم تحت تاثیر قرار می دهد و کارایی آن را مختل می کند، همچنین موجب زخم معده می شود. سیگار و دخانیات آثار منفی زیادی بر قلب و ریه و دندان دارند که به آن ها می پردازیم.

تاثیرات سیگار بر روی قلب

یکی از زیان های سیگار در سلامتی افراد مختل کردن سیستم قلب و عروقی می باشد. ما در این مبحث تاثیرات زیان باری که سیگار بر قلب می گذارد را بررسی می کنیم :

تاثیرات سیگار بر روی قلب

در بدن عروقی وجود دارد که خون و اکسیژن را به تمام قسمت های بدن می رساند، دودی که ما از طریق سیگار به داخل بدن می کشانیم بر روی این عروق تاثیر می گذارد و مقدار اکسیژنی را که بدن برای فعالیت به آن نیاز دارد را کاهش داده و به رگ های خونی آسیب می رساند که برای درمان آن می توان به بهترین دکتر قلب در ایران مراجعه کرد.

یک بیماری قلبی وجود دارد، به نام آترواسکروز که موجب بسته شدن عروق خونی می شود و همین عامل رسیدن خون و اکسیژن را به بدن کاهش می دهد. افرادی که سیگار می کشند دچار این بیماری خطرناک می شوند.

عوارض استعمال سیگار و دخانیات

قلب یک عضو حساس بدن می باشد که وظایف زیادی را برعهده دارد و اگر کوچک ترین مشکلی بر یکی از اجزای آن اتفاق بیفتد منجر به آسیب های زیادی می شود. سیگار و همچنین دود تنباکو منجر به آسیب رسیدن به سلول های خونی و سیستم قلبی و عروقی و رگ های خون می شود.

اگر از بروز این مشکلات جلوگیری نشود و همین طور ادامه پیدا کند باعث، درد قفسه سینه، حمله قلبی، نارسایی قلبی، آریتمی بعضی مواقع مرگ را به همراه دارد. بزرگترین زیان سیگار به قلب می رسد. فردی که به این ماده معتاد شده است و بدنش به آن عادت کرده اگر همراه سیگار فشار خون داشته باشد و اضافه وزن و چاقی هم داشته باشد بالاترین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را داراست.

بیماری های ریوی از طریق استعمال دخانیات

یکی دیگر از مضرات سیگار بیماری ریوی می باشد. دودی که از تنباکو و سیگار خارج می شود منجر به ایجاد برونشیت و آمفیزم می شود. این محرک‌ها باعث می شوند آن قسمت از ریه که مژه نام دارد و تمام آلودگی ها را از ریه پاک سازی می کند را آسیب برسد. علاوه بر این ها موجب، ترشح بیش تر موکوس توسط غدد ریه می‌شوند.

بیماری های ریوی از طریق استعمال دخانیات

وقتی‌که مژک‌ها کارایی خود را از دست می دهند، دفع آلودگی ها از ریه باید توسط سرفه انجام شود. افرادی که سیگار می کشند، خیلی سرفه می کنند. تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی انسان شامل این موارد می باشد: کوتاهی تنفس، سنگینی سینه، خس‌خس، درد سینه و سینوزیت ‌سرماخوردگی‌های مکرر است.

سیگار منجر به بیماری های زیادی می شود که یکی از آن ها، برونشیت مزمن است. کسانی که در سیگار کشیدن زیاده روی می کنند نسبت به کسانی که کم تر می کشند، خطرات زیادی آن ها را تهدید می کند و بیماری های تنفسی زیادی را به همراه دارد، اما این موضوع را هم بدانید که کشیدن سیگار هر چند کم و حتی از روی اجبار خطرات خود را دارد.

آمفیزم به دلیل از بین رفتن ریه ایجاد می شود که عامل اصلی آن کشیدن دود سیگار به داخل ریه ها می باشد. بیش تر افرادی که به سرطان ریه دچار می شوند شامل افرادی می باشند که سیگار مصرف می کنند. یکی از شایع ترین عوامل که منجر به سرطان ریه می شود سیگار است و مصرف فراوان سیگار و تعداد سیگار هایی که در طول روز مصرف می کنید در به وجود آمدن سرطان موثر است.

اگر می خواهید که دچار بیماری های ریوی و حتی قلبی نشوید و همیشه سالم بمانید با افزایش انگیزه در خود به مراکز ترک مراجعه کرده و سیگار را از زندگی حذف کنید، حتی می توانید در این رابطه با بهترین دکتر ریه در تهران هم مشورت کنید.

شواهد تجربی قابل ملاحظه‌ای نقش دود سیگار و تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی را در سرطان ریه نشان داده‌اند. بسیاری از مواد موجود در دود سیگار به ویژه هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیک ممکن است در سرطان زایی شرکت داشته باشند. سایر سرطان ها، سیگاری‌ها نسبت به غیر سیگاری‌ها احتمال بیش تری برای ابتلاء به سرطان دهان،گلو و مری دارند.

خطر این سرطان‌ها برای پیپ و سیگار برگ بیش تر از سیگارهای فیلتر دار است. در مورد سرطان مثانه به عنوان عامل ایجاد کننده ی سرطان به‌ نظر می‌رسد. سرطان‌ معده و پانکراس و سرطان گردن رحم با شیوع بیش تری در سیگاری‌ها نسبت به غیر سیگاری‌ها رخ می‌دهد.

بیماری های ریوی از طریق استعمال دخانیات

سیگار خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش می دهد و با این حال، خانم های سیگاری که قرص ضد بارداری هم مصرف می کنند، نسبت به خانم‌هایی که سیگار نمی‌کشند ، چندین برابر بیش تر در معرض خطر حمله قلبی و حمله مغزی قرار دارند.

سیگار حتی بر روی پوست صورت هم اثر می گذارد و چین و چروک هایی را ایجاد می کند و فرد زیبایی خود را به مرور از دست می دهد و پیر دیده می شود. خط های پوستی از قسمت های لب‌های فوقانی و تحتانی گسترش پیدا می کند و کل چانه و فک را شامل می شود، همچنین منجر به لاغر شدن صورت می شود.

تاثیر استعمال سیگار بر سلامت دندان ها

دندان یک عضو بسیار مهم است که آسیب رسیدن به آن خسارات زیادی را اعم از مالی و جانی وارد می کند. یکی از دشمنان دندان ها و لثه مصرف بی رویه دخانیات می باشد. دهان وقتی برای مبارزه با عفونت بجنگد سیگار و دود مانع از این کار می شوند و خود موجب رشد و افزایش باکتری در دهان می شود.

وقتی این اتفاق بیفتد و دهان توانایی مبارزه را نداشته باشد و میکروب افزایش یابد، دندان کم کم تخریب می شود و رنگ آن تغییر می کند و زرد می شود. سیگار کشیدن موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود و در این صورت بدن توانایی محافظت از خود را ندارد و گردش خون دهان هم با کاهش همراه می شود.

در تنباکو، موادی وجود دارد که منجر به از بین رفتن لایه محافظتی دندان و نابودی مینای دندان می شود. فقط سیگار نیست که دندان ها را از بین می برد، بلکه تنباکو هم در این عامل نقش دارد و همه ی این عوامل سلامتی دندان های شما را تهدید می کنند و بهتر است که به ترک آن اقدام کنید تا علاوه بر دندان بدنی سالم داشته باشید.

وقتی سیستم ایمنی بدن ضعیف شود، بدن هم تضعیف شده و در برابر هر تغییری واکنش نشان می دهد و آسیب های جدی را متحمل می شود. یک سری تنباکو های جویدنی با شکر وجود دارد که برخی از افراد از آن استفاده می کنند و زمانی که این تنباکو به مدت طولانی در دهان بماند صدمان جدی به دندان ها وارد می کند.

این ماده بیش تر از هر چیز دیگری اقدام به نابودی دندان ها می کند و پوسیدگی و در نهایت از دست دادن عصب دندان و درد را به همراه می آورد. بیش ترین مشکلات دهان و دندان در بین افراد سیگاری است. برخی دیگر از مواد شکردار و مواد غذایی شیرین ممکن از که باعث پوسیدگی دندان شود، اما سیگار نه تنها پوسیدگی بلکه برای نابودی دندان اقدام می کند .

تاثیر استعمال سیگار بر سلامت دندان ها

سیگار کشیدن از لحاظ اقتصادی هم به خانواده ها آسیب وارد می کند و فرد به دلیل عادتی که دارد در هر شرایطی مجبور به تهیه آن می شود و حتی به دلیل هزینه های بالای دندانپزشکی نمی توانند به دکتر مراجعه کنند و کل دندان های آن ها سیاه و پوسیده دیده می شود و به مرور نابود می شود.

تاثیرات مخربی که دخانیات به ویژه سیگار بر دندان ها می گذارد:

 1. بیماری های لثه و خونریزی های مداوم
 2. تغییر در رنگ دندان ها و زرد شدن آن ها
 3. سخت شدن پلاکت
 4. از بین رفتن مینای دندان
 5. پوسیدگی کامل دندان
 6. خشک شدن دهان
 7. از دست دادن زیبایی
 8. نابودی دندان ها که یک عامل خطرناک و جبران ناپذیر می باشد

نقش خانواده ها در پیشگیری از مصرف دخانیات

همان طور که می دانید خانواده و فرهنگی که کودک در آن بزرگ شده و رشد یافته است، تاثیر زیادی بر رفتار آن دارد و خانواده با قدرتی که دارد می تواند مانع از گرایش فرزندان خود به دخانیات شوند که ما به مواردی از آن اشاره می کنیم:

 1. خانواده برای ما بسیار عزیز است بنابراین برای مراقبت از آن ها، خانه و ماشین خود را از دخانیات پاک کنیم.
 2. از اطرافیان و دوست و آشنایان خود محترمانه درخواست کنید که در مقابل خانواده خود دخانیات مصرف نکنند.
 3. این اطمینان را بدست آورید که مدرسه و هر جای دیگری که فرزندتان به آن جا رفت و آمد می کند دخانیات نباشد.
 4. برای تفریح از مکان های سالم و بدون دخانیات استفاده کنیم.
 5. وقتی در خانواده خود فرد سیگاری وجود دارد که ترک هم نمی کند به او بگویید که بیرون از منزل سیگار بکشد.
 6. اگر قصد ترک کردن این ماده مخرب را دارید امروز و فردا را کنار بگذارید و از همین الان اقدام کنید.
 7. مراکز ترک اعتیاد زیادی توسط سازمان بهداشت و درمان تاسیس شده و می توانید به آن ها مراجعه کنید.
 8. کودکان شما، شما را یک الگو برای خود قرار می دهند بنابراین برای آن ها یک الگوی خوب باشید.
 9. پای صحبت های فرزندان خود بنشینید، و با خوش رفتاری و لبخند به گفته های آنان توجه کنید و آن ها را بیش تر تشویق کنید.
 10. هر زمان که فرزندتان کنجکاوی کرد با حوصله به او پاسخ دهید.
 11.  با فرزندان خود از مضراتی که دخانیات بر سلامت می گذارد صحبت کنید.
 12. اعتماد به نفس فرزندان خود را با تعریف و تشویق او بالا ببرید.
 13. برای ایجاد نظم و از بین بردن بی ثباتی قانون هایی قرار دهید و با جدیت اجرا کنید و در صورت اجرا نکردن آن تنبیه در نظر بگیرید.
 14.  دورهمی های خانوادگی داشته و جدا از هم به فعالیت نپردازید.

نقش خانواده ها در پیشگیری از مصرف دخانیات

عوامل تاثیر گذار بر استعمال دخانیات

 • گسترش یافتن قلیان به عنوان یک تفریح در قهوه خانه و سفره خانه ها
 • تبلیغ های دروغینی که راجع به طعم های مختلف تنباکو وجود دارد.
 • تغییر استفاده از قلیان از حالت سنتی در سنین بالا به حالت مدرن در میان جوانان به عنوان تفریح
 • گسترش دخانیات در سرتاسر شهر و دسترسی راحت به آن ها
 • مصرف کردن سیگار توسط پدر خانواده و تشویق فرزند به دخانیات
 •  استرس و نگرانی و مشغله های زندگی منجر به روی آوردن به سیگار می شود.
 • نیاموختن و آموزش ندیدن در مواجه با مشکلات و مهارت زندگی از جمله مهارت نه گفتن
 • درآمد نامناسب خانواده ها
 • نداشتن اعتماد به نفس کافی

تمام این مواد و فشار هایی که نام برده شد منجر به افزایش افراد سیگاری در بین خانواده ها و زنان و مردان می شود که امروزه قلیان در میان افراد به شدت توسعه یافته و آن را یک تفریح خوشایند می دانند. خانواده ها هم در گرایش جوانان خود به دخانیات نقش دارند و هم می توانند مانع از کشیدن آن ها به سیگار و قلیان شوند.

انواع دخانیات

مصرف دخانیات تنها به استفاده سیگار ختم نمی شود، بلکه انواع گوناگونی دارد. توتون و تنباکو جزء دخانیات محسوب می شوند، بنابراین هر ماده ای که مواد اولیه آن از این دو باشد دخانیات است و همانند سیگار مضر و خطرناک است. امروزه بسیاری از جوانان در تفریحات و دوره همی های خود قلیان مصرف می کنند و تصور می کنند که تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی چندان نمی باشد.

قلیان هم می تواند به اندازه سیگار بر سلامتی یک تهدید باشد. نوع دیگر دخانیات به صورت پیپ استفاده می شود. مواد اصلی که در ساخت سیگار استفاده می شود، توتون و کاغذ و سایر مواد افزودنی می باشد. این دودی که از سیگار کشیدن بلند می شود با مواد سمی که تولید می کند خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

انواع دخانیات

با تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است که در کل مصرف تنباکو چه به صورت سیگار و قلیان باشد و چه به صورت پیپ، در کل مضر هستند و عامل مرگ و میر را افزایش می دهند.

اغلب افراد تصور می كنند مصرف دخانیات فقط كشیدن سیگار است .در حالی كه هر ماده ویا فرآورده ای كه تمام یا بخشی از ماده خام تشكیل دهنده آن، گیاه توتون و یا تنباكو یا مشتقات آن باشد جزء دخانیات محسوب شده و خطرات مصرف سیگار را دارد. بنابراین پیپ ،قلیان، از مواد دخانی محسوب می شوند. توتون همراه با كاغذ، فیلتر و برخی افزودنی ها، مواد تشكیل دهنده اصلی سیگار هستند.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با تاثیرات مخرب دخانیات بر سلامتی آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا