عمومی

اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی【سال1403】❤️

صبحانه چیست؟

اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی بی شمار می باشد و باید به آن توجه کرد. صبحانه از نظر برخی ها معنای متفاوتی دارد، برخی از افراد و کودکان صبحانه را به عنوان یک وعده ی غذایی زوری و تحمیلی می شناسند و هیچ میلی به خوردن آن ندارند و برخی دیگر نیز صبحانه را به عنوان مهم ترین وعده ی غذایی می شناسند که در میان تمام وعده های غذایی برای آن ها در اولویت قرار دارد.

صبحانه چیست؟

همه ی ما می دانیم که خوردن صبحانه تا چه حد اهمیت دارد و در تمام طول عمر خود چه در مدرسه و چه در خانه شنیده ایم که صبحانه حتما باید خورده شود، اما بیش تر ما نمی دانیم که این وعده ی غذایی از چه ارزش و اهمیتی بر خوردار است و حذف آن در روز چه آسیباتی به بدن وارد می کند. ما در این مقاله شما را با تمام فواید و آسیب هایی که حذف این وعده غذایی ممکن است به بدن وارد کند را باز گو خواهیم کرد.

تاثیر صبحانه در طول روز

ممکن است که این سوال در ذهنتان ایجاد شود که چرا اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی فراوان است؟ و به عنوان مهم ترین وعده در میان شام و یا ناهار شناخته شده است و توصیه می شود که باید در این وعده مفصل غذا بخورید، صبحانه موجب می شود که هر چه در طول روز کلسیم و روی و آهن مصرف می کنیم جذب بدن شود و باعث ایجاد انرژی و سرخوشی در تمام روز می شود.

مخصوصا خانواده هایی که فرزندانشان به مدرسه می روند، حتما باید کودکان خود را برای صرف صبحانه از خواب بیدار کنند تا بتوانند در مدرسه و در کلاس فعالیت بیش تری داشته باشند و نمره های خوبی کسب کنند. این دانش آموزان نسبت به دوستان خود که از خواب برای خوردن صبحانه بیدار نمی شوند از لحاظ جسمانی سالم تر می باشند.

صبحانه در رفتار فرد نیز تاثیر می گذارد و کسانی که میلی به خوردن صبحانه ندارند در طول روز بی حوصله می باشند و شادی و نشاطی ندارند. اگر می خواهید که در کلاس و یا حتی در محل کار تمرکز داشته باشید و موفقیت کسب کنید، خوردن صبحانه به همه ی افراد در هر رده ی سنی توصیه می شود.

تاثیر صبحانه در طول روز

اهمیت خوردن صبحانه برای کودکان

اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی بسیار فراوان می باشد و نه تنها برای کودکان، بلکه برای تمام رده های سنی موثر و مفید است. کسانی که از خوردن صبحانه صرف نظر می کنند، آسیب های جدی به بدن خود وارد می کنند و در هنگام ناهار نیز با اشتهای بیش تری شروع به خوردن می کنند که در نتیجه چاقی و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت.

یکی از دلایلی که افراد از خوردن صبحانه صرف نظر می کنندبه این دلیل است که تازه از خواب بیدار می شوند میلی به خوردن آن ندارند و در عوض در خوردن ناهار و شام جبران می کنند که این کار بسیار اشتباه می باشد، بیش تر کودکان از خوردن صبحانه دوری می کنند و با بهانه های مختلف خود را توجیه می کنند.

اهمیت خوردن صبحانه برای کودکان

در این زمینه والدین باید بسیار دقت کنند که کودکان خود را بدون خوردن صبحانه به مدرسه نفرستند، یکی از راهکار های مناسب برای افزایش اشتهای آن ها ایجاد تنوع در صبحانه می باشد که ما در این مقاله صبحانه های متنوع و رنگی و خوشمزه ای را برای شما بازگو می کنیم تا دیگر مشکلی در هنگام صبح در این زمینه با کودکان خود نداشته باشید.

ایجاد تنوع در صبحانه کودکان

همانطور که گفته شد یکی از مهم ترین عواملی که می تواند کودکان را به سمت صبحانه ترغیب کند و اشتهای آنان را تحریک سازد ایجاد تنوع در صبحانه و استفاده از غذاهای مختلف و رنگی است. اگر صبحانه در هر روز تکراری و به یک صورت باشد، میل و رغبت به آن کاهش پیدا می کند، با مطالعه ی این مقاله در سایت پزشکا می توانید صبحانه های متنوعی را بیاموزید و برای خانواده و کودکان خود درست کنید.

ایجاد تنوع در صبحانه کودکان

1- نان تست وانیلی: می توانید به جای استفاده از نان لواش و نان های معمولی خود در خانه با استفاده از نان تست، یک نان خوشمزه و متنوع درست کنید. برای تهیه ی این نان در یک ظرف جداگانه ای دوعدد تخم مرغ شکسته و کمی شیر و وانیل و شکر به آن اضافه کرده و مخلوط کنید، نان تست را در این مواد بغلتانید و در تابه ای که با روغن چرب کرده اید، سرخ کنید.

2- سیب پخته به همرا دارچین و خامه: بهتر است که در آماده کردن صبحانه کمی خلاقیت به خرج دهید و با استفاده از مواد سالم و مقوی بهترین ها را درست کنید. سیب خود فواید بسیاری دارد، برای تهیه ی این صبحانه مقوی شما به چند عدد سیب پخته شده نیاز دارید. سیب ها را نیم پز کرده و در ظرف قرار بدهید و روی آن را برای تحریک کودکان خود به صبحانه خوردن با خامه و گردو و دارچین و مقداری عسل تزیین کنید.

3- مینی پیتزای سالم: کودکان به پیتزا علاقه ی بسیار زیادی دارند و هیچگاه به آن نه نمی گویند، بهتر است بدانید که تمام پیتزا ها مضر نمی باشند و شما می توانید با استفاده از مواد غذایی مفید آن را درست کنید. برای تهیه آن شما می توانید از تخم مرغ و گوجه به همراه پنیر یک مینی پیتزای سالم برای صبحانه کودکان فراهم آورید.

4- سالاد میوه به همراه عسل: به همراه صبحانه شما می توانید از انواع میوه ها درون ظرفی ریخته و در کنار کودک خود بگذارید که سرشار از مواد مغذی و ویتامین ها می باشد و برای سلامتی هم مفید است. تمام این خلاقیت ها برای کودکی که بهانه گیر می باشد و از خوردن صبحانه فرار می کند لازم است که انجام شود. بعد از تهیه ی سالاد میوه که با میوه های مختلفی درست شده است می توانید مقداری عسل روی آن بریزید.

سالاد میوه به همراه عسل

5- پنکیک خانگی: درست کردن یک پنکیک در خانه کار بسیار راحتی می باشد و از پنکیک هایی که در فروشگاه ها وجود دارد و مواد افزودنی و شکر فراوان دارند جدا خودداری کنید. شما می توانید خود یک پنکیک سالم و مقوی برای کودکان خود درست کنید، فقط برای تهیه آن به آرد و تخم مرغ و شیر احتیاج دارید که در بیش تر خانه ها وجود دارد و نیازی به صرف هزینه ی زیاد نمی باشد.

برای درست کردن آن آرد و تخم مرغ و شیر را با هم مخلوط کرده و در تابه سرخ کنید و نیازی نیست که به آن شکر اضافه کنید، می توانید بعد از پخت روی آن را با عسل و میوه و یا شیره ی انگور تزیین کنید.

صبحانه یک راهکار عالی برای کاهش وزن

اگر می خواهید که به یک اندام ایده عالی دست پیدا کنید، بهتر است بدانید که حذف وعده های غذایی مهم کار اشتباهی می باشد و نتیجه ی عکس خواهد داد. صبحانه راه حل عالی برای داشتن اندامی مناسب و سلامتی است که بیش تر افراد باور های غلطی راجب آن دارند و تصور می کنند که با حذف آن به تناسب اندامی ایده آل دست پیدا خواهند کرد.

حتی اگر برای دریافت رژیم غذایی نزد بهترین دکتر تغذیه هم مراجعه کنید، به شما در وهله ی اول مصرف صبحانه با مواد کم کالری و مقوی را پیشنهاد می کند، به همین دلیل از این امر مهم چشم پوشی نکنید و به شایعات و ادعاهای نادرست توجه ای نداشته باشید.  غذایی که صبحانه می خورید همان چیزی هستند که بدن به عنوان سوخت استفاده می کند.

صبحانه یک راهکار عالی برای کاهش وزن

این وعده ی مهم همیشه از نظر افراد در رده های آخر قرار دارد در صورتی که جزء وعده های مهم از نظر حفظ سلامتی محسوب می شود. با ما همرا باشید تا با اهمیت این وعده در کاهش وزن بیش تر آشنا شوید.

اهمیت صبحانه در کاهش وزن

بهتر است که خود را به خوردن صبحانه عادت دهید تا زندگی سالمی داشته باشید. بدن شما برای افزایش سوخت و ساز و تامین انرژی و افزایش متابولیسم به صبحانه نیاز دارد و موجب می شود که هم جسم و هم روح شما از سلامتی کاملی برخوردار باشد. صبحانه باید شامل 25 درصد کالری روزانه باشد. زمانی که بدن را به این شکل، صبح شارژ می کنید توانایی آن برای سوزاندن کالری های اضافی و چربی را افزایش می دهید.

هنگامی که شما صبحانه نمی خورید، موجب می شود که اشتهای شما به خوردن ناهار و میان وعده های مضر افزایش پیدا کند که خود عاملی در افزایش وزن می باشد. برای کنترل اشتها و جلوگیری از خوردن بیش از حد غذا در طول روز این وعده ی غذایی مهم را فراموش نکنید. علاوه بر کاهش وزن به استحکام بخشیدن ماهیچه های بدن و کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند.

اهمیت پروتئین در کاهش وزن

ما تا این قسمت از فواید و تاثیرات اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی صحبت کرده ایم، اما این موضوع که در هنگام صبحانه چه مواد غذایی مصرف کنیم نیز جای بحث دارد و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. خیلی مهم است که ما در این وعده پروتئین لازم را به بدن برسانیم. مصرف پروتئین در صبحانه اهمیت بسیاری دارد و به سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک می کند.

اهمیت پروتئین در کاهش وزن، اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی

پروتئین برای ورزشکاران و کسانی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند ارزش بالایی دارد و به افزایش توده عضلانی کمک شایانی می کند و موجب کنترل اشتها و جلوگیری از پرخوری در طول روز می شود. ما در سایت پزشکا صبحانه ی مقوی حاوی پروتئین را به شما معرفی می کنیم که سلامتی شما را تضمین می کند و موجب انرژی زیادی در طول روز می شود.

این مواد غذایی شامل: تخم مرغ، گوشت، آووکادو، ماهی و برنج قهوه ای، لوبیا و عدس، آجیل و ماست یونانی می باشد که پروتئین مورد نیاز بدن را در طول روز تامین می کند.

بنابراین از همین امروز شروع کنید و یک برنامه ی مناسب و سالم برای صبحانه ی خود ترتیب دهید که سرشار از مواد مغذی و معدنی باشد تا در طول روز انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزانه داشته باشید. از خوردن سوسیس و کالباس و شیرینی و شکلات در وعده ی صبحانه جدا خودداری کنید و سعی کنید که در صبح مقداری آب بنوشید تا سلامت کلیه ها ی خود را حفظ کنید.

مصرف آب بسیار اهمیت دارد و موجب می شود که سموم از بدن دفع شوند و در بهبود عملکرد کلیه ها کمک شایانی می کند. حتی برای کاهش وزن هم موثر است و افرادی که قصد اضافه وزن دارند، ناشتا مقداری آب بنوشند.

آیا مصرف میوه در زمان صبحانه سودمند است؟

ممکن است که برخی از افراد در اول صبح میل و رغبتی به خوردن صبحانه نداشته باشند و می توانند از میوه های طبیعی و مفید استفاده کنند که بسیار فوق العاده و مفید می باشد و برای سلامتی نیز موثر است. به جای مصرف سوسیس و برخی از لبنیات های سنگین که ممکن است در روند سم زدایی بدن مشکل ایجاد کند از میوه های آب دار و متنوع استفاده کنید.

آیا مصرف میوه در زمان صبحانه سودمند است؟

برای از بین بردن و دفع سموم از بدن و همچنین دریافت انرژی و هضم بهتر مواد غذایی توصیه می شود که روز خود را با خوردن میوه شروع کنید. می توانید برای ترغیب کودکان خود به خوردن صبحانه هم از میوه های شیرین و متنوعی استفاده کنید و برای آن ها سالاد میوه تدارک ببینید که این روش برای آن ها بسیار موثر می باشد.

میوه هیچ ضرری برای سلامتی بدن ندارد و قند موجود در آن کاملا طبیعی می باشد که سوخت و ساز بدن را افزایش داده و به تقویت دستگاه گوارش و بهبود در هضم راحت غذا می پردازد.

میوه ها سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان هستند که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و دفع هرگونه باکتری مهاجم و میکروب کمک میکند. به همین دلیل افرادی که مصرف مقدار زیادی میوه در طول روز دارند و همچنین صبحانه رو به طور کامل از میوه ها تامین می کنند به ندرت به بیماری مبتلا می شوند.

آثار مخرب حذف صبحانه از وعده های غذایی

اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی بسیار فراوان است که با حذف صبحانه از میان وعده های غذایی و نخوردن آن تبعات سنگینی برای تمام انسان ها در هر رده ی سنی دارد که به برخی از آسیب های وارد شده در نتیجه ی نخوردن صبحانه اشاره می کنیم.

آثار مخرب حذف صبحانه از وعده های غذایی

  • حذف صبحانه موجب خستگی دانش آموزان در طول روز می شود.
  • تمرکز و بهره هوشی را کاهش می دهد.
  • موجب می شود که افراد انرژی برای انجام کارهای روزانه نداشته باشند.
  • پرخوری و در نتیجه چاقی و اضافه وزن.
  • بر روی رشد ذهنی و بهره هوشی کودکات تاثیر می گذارد.
  • کاهش سوخت و ساز بدن متابولیسم.
  • بی حوصلگی و خلق و خوی بد.
  • کاهش سیستم ایمنی بدن.
  • میگرن و ایجاد مشکلات قلبی و در مواقعی دیابت.

محصول مربوط به صبحانه که متخصصان مصرف آن را پیشنهاد نمی کنند

متخصصان تغذیه به افراد این توصیه را می کنند که برای بهره بردن از فواید صبحانه حتما باید از مواد مقوی و مفیدی استفاده کنند در غیر این صورت به جای سود، آسیب وارد می کنند. میزان کالری که شما باید در وعده ی صبحانه خود دریافت کنید، بین 400 تا 700 کالری می باشد، در این صورت است که شما می توانید انرژی لازم برای انجام فعالیت را بدست آورید.

برخی از مواد غذایی را در این مقاله به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد که مصرف آن ها در وعده های غذایی هیچ سودی ندارد و بیش تر آسیب وارد می کند و بهتر است که این مواد را از برنامه صبحانه خود حذف کنید.

1- پنکک: درست است که پنکک بسیار اشتها آور و خوشمزه می باشد و بچه ها نیز به آن علاقه ی زیادی دارند، اما این مواد غلظت خون را افزایش می دهند و در خلق و خوی فرد نیز تاثیر می گذارد و موجب عصبانیت و پرخاشگری فرد می شود. شما می توانید با استفاده از آرد و تخم مرغ و شیر خود در خانه یک پنکک خانگی تهیه کرده و همراه خانواده خود میل کنید.

پنکک

2- میوه خشک و غلات صبحانه: میوه های خشک و غلات صبحانه هیچ گونه پروتئین و فیبری ندارد و نمی توان گفت که یک صبحانه ی سالم است. غلات از میزان کربوهیدرات فراوانی تشکیل شده اند که بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است نشان می دهد که مصرف بالای کربوهیدرات موجب پرخوری و گرسنگی سریع در نهایت چاقی می شود.

این نوع تغذیه برای آن دسته از افرادی که به بیماری دیابت مبتلا می باشند مضر است و بهتر است که میوه های طبیعی و آب دار و دانه ذرت و کتان و آجیل ها را جایگزین آن ها قرار دهند.

3- شیر: شیر فواید بسیاری دارد و در صبحانه هم می تواند نوشیدنی پر فایده و موثری باشد، اما پزشکان تغذیه و دانشمندان این نظر را دارند که شیر با معده ی خالی مشکلاتی را برای معده ایجاد می کند که بهتر است با معده خالی صرف نشود. زیرا با افزایش اسید معده و سوزش معده و در برخی ها نیز خارش پوست را به همراه دارد.

شما می توانید که در صبحانه شیر مصرف کنید اما نوشیدن آن با معده خالی کاری اشتباه است و عوارض با خود به همراه دارد، بعد از خوردن صبحانه یک لیوان نیزشیر بنوشید.

شیر، اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی

4- ساندویچ آماده: یکی دیگر از تغذیه های ناسالم که افرد به آن دقتی ندارند، مصرف ساندویچ آماده و فست فود می باشد. سعی کنید که هرگز در وعده صبحانه فست فود استفاده نکنید و به جای آن از مواد مغذی و مفید استفاده کنید. ساندویچ ها کالری بسیار زیادی دارند و سرطان زا هستند و مواد نگه دارنده به آن ها اضافه می شود.

اگر دوست دارید که در صبحانه ساندویچ مصرف کنید، می توانید خودتان در خانه یک ساندویچ خانگی با مواد مفید و مقوی درست کرده و میل کنید، یا به محل کار خود ببرید. برای محتویات آن می توانید از گوشت مرغ پخته شده استفاده کنید.

5- نان تست سفید: نان سفید به اندازه کافی مغذی نیست و نه تنها اشتها آور بلکه مضر است. هر چه نان تست برشته باشد، بیش تر باعث سرطان و بیماری های دیگر می شود. توصیه: غلات سبوس دار را جایگزین نان سفید کنید. نان تست سفید باعث بروز سرطان و سایر بیماری ها می شود.

6- نوتلا و دیگر شکلات ها: دانشمندان دو قاشق غذاخوری آن را محاسبه کرده اند. نوتلا 83 درصد از سطح متوسط شکر روزانه را شامل می شود. چنین صبحانه ای شیرینی برای اولین بار حال را بهبود می بخشد اما انرژی به سرعت تبخیر می شود و احساس خستگی جایگزین آن خواهد شد. علاوه بر این، برخی شکلات ها حاوی روغن پالم هستند و انتخاب خوبی برای کسانی که سلامت خود را کنترل می کنند نیست.

نوتلا و دیگر شکلات ها،اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی

توصیه: شکلات پاستای شیرین می تواند جایگزین کره بادام زمینی شود که در آن شکر وجود ندارد، بلکه مقدار زیادی از پروتئین ها و چربی های سالم دارد. مصرف نوتلا و دیگر شکلات ها

برنج سفید: برنج سفید، حاوی زیادی کربوهیدرات است. به خاطر فراوانی نشاسته و نبود فیبر، طبق مطالعات می تواند موجب مشکلاتی در هضم شود. توصیه: برنج سفید را می توان جایگزین برنج قهوه ای کرد، آهسته هضم و همیشه برای بدن انرژی فراهم می کند. برای صرف سریع تر صبحانه برنج را در طول شب در آب معمولی خیس کنید.

توصیه آخر

در این مقاله راجب اهمیت و ارزش صبحانه برای سلامتی گفت و گو کردیم. همه ی ما می دانیم که صبحانه چه اندازه مهم و حیاتی می باشد، اما به آن توجه ای نمی کنیم و وعده های دیگر بیش تر برای ما ملاک است که این تصوری اشتباه است.

به مادران توصیه می شود که به تغذیه کودکان خود اهمیت دهید و برای آن ها وقت بگذارید، می توانید برای جذب فرزندان خود و تحریک اشتهای آن ها به خوردن صبحانه از ایده ها و خلاقیت های جدیدی بهره ببرید که در این مقاله به چند مورد از آن ها مانند سالاد میوه اشاره کردیم.

این را هرگز فراموش نکنید که برای حفظ سلامتی و دوری از بسیاری بیماری ها و تقویت سیستم ایمنی بدن خوردن صبحانه ی مفصل با مواد غذایی سالم و پروتئین اهمیت فراوانی دارد و بی توجه ای به آن آسیبات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)

مریم مردانی

مریم مردانی هستم 3 ساله کار نویسندگی انجام میدم علاقه به حوزه های آرایشی و زیبایی دارم .خوشحال میشم اگر پیشنهادی دارید زیر این مطلب نظرات خودتون رو ارسال کنید :)
دکمه بازگشت به بالا