روانشناسی

جامع ترین تست شخصیت شناسی شغلی【سال1403】❤️

با پیشرفت تکنولوژی و علوم مختلف، بسیاری از امور به شیوه گذشته انجام نمی شوند، برخی از این امور شامل: استخدام و به کارگیری نیروی انسانی است که دستخوش تغییراتی شده است. از جمله تغییراتی که در امور استخدام و گزینش نیروی انسانی صورت گرفته است، استفاده روزافزون از علم روانشناسی و تست های شخصیت شناسی است. استفاده از تست شخصیت شناسی شغلی به مدیران در خصوص شناسایی مناسب ترین افراد برای سازماندهی کارها کمک می کند تا افراد کلیدی و مناسب را انتخاب کنند.

شخصیت شناسی شغلی چیست؟

شخصیت هر فرد، مهم ترین نقطه تمایز او با دیگران است. تست های شخصیت شناسی؛ نحوه تفکر، احساس و رفتار دیگران را زیر ذره بین قرار می دهند و تفاوت های میان افراد را مشخص می کنند. درک شخصیت خود و دیگران، روی تعاملات اجتماعی ما اثر می گذارد و باعث افزایش موفقیت در موقعیت های شغلی، اجتماعی، تحصیلی، روان شناختی و … می شود.

شغل ایده آل هر فرد، فعالیتی است که از انجام آن لذت ببرد. آشنایی با علایق، استعدادها و توانایی ها به افراد کمک می کند تا شغل هایی را که بیشتر به خصوصیات شخصیتی آن ها نزدیک است؛ انتخاب کنند. تست شخصیت شناسی شغلی، یکی از روش هایی است که فرد به کمک آن می تواند، استعدادها و مشاغل شغلی که مناسبش می باشد را شناسایی کند. امروزه علاوه بر کارجویان، مدیران مشاغل و کسب و کارها نیز از تست شخصیت شناسی شغلی استفاده می کنند. لازم است بدانید، تست شخصیت شناسی شغلی تصویر ذهنی ما از خودمان را کمی شفاف تر می کند.

شخصیت شناسی شغلی چیست؟

مزایای تست شخصیت شناسی شغلی

ارزیابی های شخصیتی به افراد کمک می کند تا استعدادهای خود را کشف کنند و درک بهتری از خود و شرایطشان داشته باشند؛ تست شخصیت شناسی شغلی مزایای دیگری نیز دارد که برخی از آن ها به شرح زیر می باشد:

خود شناسی: تقریبا هیچ فردی وجود ندارد که نخواهد خودش را بشناسد یا علت رفتارهایش را بداند. در صورت شناخت بیشتر خود، می توانند بر موقعیت ها و دنیای اطرافشان تسلط بیشتری داشته باشند. لازم است به یاد داشته باشند که در تست شخصیت شناسی شغلی هر چه به سوالات صادقانه تر پاسخ دهند، نتیجه بهتری خواهند گرفت.

کشف نقاط قوط و ضعف افراد: هر شخصی، نقاط قوت و ضعف منحصر به فرد خود را دارد. مدیران مشاغل با شناسایی این ویژگی ها، می توانند اطمینان حاصل پیدا کنند که هرکدام از کارجویان یا اعضا تیم بر روی چه وظایفی کار کنند که توانایی برآورده کردن خواسته های سازمان را داشته باشند. همچنین شخص می تواند نقاط ضعف خود را پیدا کند و به بهبود حوزه هایی که در آن ها به طور حرفه ای و شخصی ضعف دارد؛ بپردازد.

جلوگیری از بروز اشتباهات: در صورت استفاده از تست های شخصیت شناسی شغلی، فرد می تواند با شناسایی نقاط قوت و ضعف خود، زمینه هایی که در آن عملکرد خوبی ندارد را شناسایی کند و از اشتباهات مختلف شغلی و غیر شغلی در زندگی شخصی خود جلوگیری کند.

تمرکز روی آینده: تست های شخصیت شناسی نه تنها اطلاعاتی راجع به زمان حال افراد ارائه می دهند بلکه می توانند حقایقی از آینده را نیز برای فرد ترسیم کنند. تست شخصیت شناسی شغلی برای کسانی که به دنبال یافتن مسیر زندگی خود هستند؛ می تواند گزینه مناسبی باشد. در این آزمون ها، سوالات مختلفی از افراد پرسیده می شود که مشخص می کند؛ علاقه مندی آن ها به چه شکل است و در چه زمینه هایی مهارت دارند. بهترین بخش، تست شخصیت شناسی شغلی این است که لیستی از گزینه های شغلی متناسب با شخصیتشان را در اختیار افراد قرار می دهند.

بینشی در مورد سلامت روان خود به دست خواهید آورد: تست های شخصیت شناسی اغلب جنبه روانپزشکی نیز دارند که می توانند برخی مشکلات و جنبه های روانی فرد را شناسایی کنند؛ پس از مشخص شدن این مشکلات، فرد می تواند با مراجعه به بهترین کلینیک روانپزشکی از آن ها کمک بگیرد.

برقراری ارتباطات موثر: ارتباطات برای فرصت های شغلی و روابط افراد بسیار مهم است. برخی افراد ترجیح می دهند شخصا با دیگران گفت و گو انجام دهند؛ در حالی که برخی دیگر خواندن و نوشتن را دوست دارند. با انجام تست های شخصیت شناسی شغلی، می توانند کشف کنند که دوست دارند چگونه با دیگران تعامل داشته باشند. همچنین می توانند روش بهبود روابط خود با دیگران را نیز یاد بگیرند.

5 تا از جامع ترین تست شخصیت شناسی شغلی

تست شخصیت شناسی نئو

دو محقق به نام های رابرت آر مک کری و پال کاستا، یک تست روان شناسی به نام نئو در سال 1990 میلادی منتشر کردند. در این نسخه، پنج عامل مهم شخصیتی افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. این تست می تواند پیش بینی عملکرد شغلی به این معنی که آیا فرد می تواند خروجی مورد انتظار را برای شرکت را به دست آورد یا خیر، ویژگی های روان شناسی افراد از جمله افسردگی، توانایی های مدیریتی تا هوش هیجانی را مورد ارزیابی قرار دهد؛ دیگر عواملی که این آزمون در زمینه شغلی، مورد سنجش قرار می دهد رضایت از زندگی، هوش هیجانی ارتباطی، رضایت شغلی، عملکرد شغلی، بهره وری سازمانی و کار تیمی و … است. این تست در اصل برای بزرگسالان طراحی شده است اما نوجوانان نیز از آن می توانند استفاده کنند. تست نئو حاوی 240 سوال است و تکمیل کردنش 30 تا 40 دقیقه زمان می برد. تست نئو، جامع ترین تست شخصیت شناسی شغلی است و به افراد در انتخاب شغل و مسیر آینده کمک می کند.

تست شخصیت شناسی دیسک

والتر کلارک در سال 1940 تست شخصیت شناسی دیسک را معرفی کرد. نیم رخ شخصیتی دیسک برای ارزیابی برتری طلبی، تاثیر گذاری، ثبات و وظیفه شناسی طراحی شده است. این پرسشنامه برای استفاده در سازمان ها طراحی شده است و هدف اصلی از طراحی آن شامل توسعه رهبری، آموزش مدیریت، آموزش فروش، خدمات مشتری و ارتباطات است. دیسک حاوی 28 سوال است که پرسش کنندگان باید کلمه ای که بیشترین و کمترین شباهت به آن ها را دارد برای هر پرسش انتخاب کند.

تست رغبت سنج استرانگ

تست رغبت سنج استرانگ، یک پرسشنامه معتبر و جامع است که رغبت های افراد را در فعالیت ها و مشاغل موجود در جامه می سنجد. پرسشنامه استرانگ شامل 290 سوال است که مدت زمان پاسخگویی آن 60 دقیقه است؛ این پرسشنامه در انتخاب و انطباق مسیر شغلی با تمایل های شخصیتی افراد، کمک شایانی می کند. همچنین ارزیابی دقیقی از مشاغل، رشته ها و ویژگی های محیط کاری مورد علاقه فرد به عمل می آورد.

تست استعدادیابی هالند

این تست توسط، روانشناسی آمریکایی جان هالند در دهه 1950 در طول زندگی حرفه ای او، بر پایه علایق شخصی اش ساخته شد. این آزمون از روی علاقه توسط اتحاد، لیا آرمسترانگ و رونندز در سال 2008 برای تحقیق های روانشناسی به ارزیابی عمومی درآمد و به مرور به استفاده های تجاری ختم شد. این آزمون شامل 48 سوال است و مدت زمان پاسخگویی آن 15 دقیقه در نظر گرفته می شود.

تست MBTI

تست MBTI، یک ابزار سنجش شخصیت است که تمایلات و گرایش های فرد را مشخص می کند. همچنین نتایج آن تفاوت های ارزشمند بین افراد مشخص می نماید. این تست به افراد کمک می کند تا خود، انگیزه ها و توانایی هایشان را بشناسند. تست MBTI در حوزه های وسیعی از جمله خودشناسی، تشکیل گروه، توسعه سازمانی و استخدام به کار می رود. این تست شامل 112 سوال است و مدت زمانی که برای پاسخگویی آن در نظر گرفته شده، 15 دقیقه می باشد.

تاثیر تیپ های شخصیتی در انتخاب شغل

بسیاری از افراد هنگامی که تیپ شخصیتی آن ها با کارشان تطبیق داده می شود، از شغل خود بیشتر لذت می برند و به کارایی بیشتری دست پیدا می کنند. همچنین افراد دوست دارند در کنار اشخاصی فعالیت داشته باشند که از نظر اخلاقی و رفتاری، شبیه به خودشان باشد. آن ها به دنبال محیط هایی می گردند که بتوانند از مهارت ها و توانایی هایشان استفاده کنند، نگرش ها و ارزش هایشان را بیان کنند و در عین حال مشکلات و نقش های لذت بخشی را بر عهده بگیرند. طبق نظر برخی روان شناس ها و تست های شخصیت شناسی، تیپ های شخصیتی به چند دسته تقسیم می شوند از جمله:

واقع گرا: این افراد دوست دارند، بیشتر فعالیت هایی مانند ساختن، تعمیر کردن، استفاده از تجهیزات و ماشین آلات را انجام دهند؛ همچنین فعالیت در فضای باز را به مکان های بسته ترجیح می دهند.

جستجوگر: این افراد به ایده پردازی، مشاهده، تحقیق و حل مسائل علاقه مند هستند.

هنری: تمایل دارند از کلمات هنری، موسیقی یا نمایش برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنند، همچنین به خلق و طراحی بسیار علاقه مند می باشند.

اجتماعی: این افراد دوست دارند با مردم برای آموزش، اطلاع رسانی و خدمت ارتباط داشته باشند. رفاه مردم بیش تر برای این دسته از افراد در اولویت می باشد؛ تیپ شخصیتی پزشکان در این گروه قرار می گیرد.

کارآفرین: این افراد به رهبری علاقه مند هستند، دوست دارند با دیگران صحبت کنند و فردی تاثیر گذار باشند. به مشاغل مرتبط با حوزه تجارت نیز علاقه دارند.

قراردادی: دوست دارند در داخل خانه و کارهایی که شامل سازماندهی، کار با داده ها یا اعداد هست، فعالیت کنند.

تاثیر تیپ های شخصیتی در انتخاب شغل

چطور به نتایج تست شخصیت شناسی شغلی اعتماد کرد؟

تست های آنلاین زیادی وجود دارند که می توان با اهداف مختلفی از آن ها استفاده کرد اما به نتایج این تست ها و تفاسیری که به شرکت کنندگان می دهد؛ نمی توان اعتماد کرد. بررسی نتیجه و تفسیر آزمون ها باید تنها توسط روانشناسان یا روان سنج ها انجام گردد تا قابل اعتماد باشد. لازم به ذکر است برای آن که از نتایج یک تست روان شناسی مطمئن شوید، باید از پیشینه تخصصی توسعه دهنده آن و اعتبار تست مطمئن شوید. در بهترین کلینیک روانشناسی، روان سنج های باتجربه ای می توانند به تفسیر، تست شخصیت شناسی شغلی متقاضیان بپردازند.

کلام آخر

شما می توانید با تست شخصیت شناسی شغلی، راهی را انتخاب کنید که حتی روزهای تعطیل نیز مشتاق به کار کردن باشید. در این صورت، در درجه اول به خود ثابت کرده اید که خودتان را دوست دارید و برای خود ارزش قائل هستید؛ در قدم بعدی با مشخص کردن مسیر زندگی آینده خود، در جهت رسیدن به علایق و موفقیت گام بر می دارید.

از شما سپاس گزاریم که ما را تا انتها مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا سعی بر این داشته تا شما را با جامع ترین تست شخصیت شناسی شغلی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شود، در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهادی می توانید از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا