سلامتی

هفته ششم بارداری و وضعیت جنین【سال1402】❤️

در اوایل بارداری به خصوص هفته ششم حالات عصبی و تغییرات هورمونی بسیاری که دارای علائم مختلفی هستند در بانوان ایجاد می شوند. در هفته ششم بارداری ممکن است احساساتی شبیه علائم سندروم پیش از قاعدگی مانند احساس خستگی و گرفتگی عضلات، نفخ، سر درد و … را تجربه کنید. بعد از این دوره تهوع صبحگاهی آغاز می شود. در دوران بارداری باید به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید. ما در این مقاله مطالبی درباره هفته ششم بارداری و وضعیت جنین را در اختیار شما قرار داده ایم پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

جنین در هفته ششم بارداری

در هفته ششم بارداری جنین داخل رحم مادر 3 تا 6 میلی متر می باشد و دارای یک گرم وزن است. در هفته ششم بارداری جنین اندازه یک دانه گندم یا برنج است. در هفته ششم یک دم کوچک در انتهای بدن جنین وجود دارد، این دم کوچک با تکامل یافتن جسم جنین تبدیل به ستون فقرات می شود. در این زمان پوست و حتی بخشی از دندان های جنین در حال شکل گیری می باشد. صورت جنین در هفته ششم بارداری در حال شکل گیری است و در مراحل اولیه خود می باشد.

در این زمان اندام حیاتی و اعضای دیگر بدن جنین مانند گوش ها، چشم، بینی، دست و پا در حال شکل گیری هستند. مغز و دیگر اندام ها به سرعت تکامل می یابند. اگر در هفته ششم بارداری به پزشک جهت انجام سونوگرافی مراجعه نمودید چشم ها و سوراخ های بینی او را به صورت نقاطی کوچک و ریز می بینید. در هفته ششم مادر می تواند صدای ضربان قلب جنین خود را بشنود.

تغییرات مادر

در هفته ششم بارداری ممکن است بانوان به تعداد دفعات بیش تری به دستشویی بروند زیرا رشد رحم به مثانه فشار وارد می کند. افزایش جریان خون در کلیه ها منجر به تکرر ادرار بیش تر می شود. سینه های مادر شروع به تورم می کند و ممکن است این امر برای او دردناک باشد. ممکن است پروژسترون اضافی و سایر هورمون ها سبب احساس درد، حالت تهوع، احساس خستگی و بدخلقی شود. این دوره ممکن است برای بسیاری از بانوان از نظر احساسی دوره خوشایندی باشد.

در این هفته دوره قاعدگی شما چند هفته به تعویق افتاده و بارداری شما تایید شده ولی ممکن است هر بار که به سرویس بهداشتی می روید احساس نگرانی کنید. ترشح بیش از حد هورمون ها در دوران بارداری موجب خستگی شما و همچنین عاطفی تر و حساس تر شدن از حد معمول می شود.

جنین در هفته ششم بارداری

علائم هفته ششم بارداری

هفته ششم بارداری دارای علائمی می باشد که افراد باید سعی کنند این علائم را کاهش دهند. برخی از این علائم عبارتند از:

تهوع صبحگاهی: در دوران بارداری تهوع صبحگاهی موضوعی رایج می باشد. 70 تا 80 درصد افراد باردار استفراغ و تهوع را در مرحله ای از بارداری تجربه می کنند. علت تهوع صبحگاهی مشخص نمی باشد ولی اعتقاد بر این است که افزایش هورمون گنادوتراپین جفتی انسان در این امر نقش دارد. اگر حالت تهوع و استفراغ شما غیر معمولی و شدید شد حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. موارد زیر می تواند به تهوع صبحگاهی شما کمک کند:

  • سعی کنید از بوهایی که سبب تهوع می شوند خودداری کنید.
  • مایعات بسیاری بنوشید به خصوص زمانی که استفراغ کرده اید.
  • از خوردن غذاهای پر ادویه یا چرب خودداری کنید زیرا غذاهای ساده و رژیمی بهتر تحمل می شوند.
  • از چند وعده غذای کوچک در طول روز استفاده کنید.
  • ممکن است حالت تهوع شما به طور موقت با استفاده از غذاها و نوشیدنی های ترش بهبود یابد.

یبوست: ویتامین های قبل از تولد برای سلامتی مادر و کودک حیاتی است ولی مقدار بسیار آهن در آن ها می تواند سبب ایجاد یبوست در بانوان باردار شود. افرادی که به این مشکل دچار شدند می توانند آن را درمان کنند. کارهایی که برای رفع یبوست می توانید انجام دهید عبارتند از:

ورزش برای جسم و ذهن بسیار مفید است و به جلوگیری از یبوست کمک می کند سعی کنید حرکت کنید با خوردن مقدار زیادی از سبزیجات، میوه، نان و غلات سبوس دار، آجیل و لوبیا سعی کنید مصرف فیبر خود را افزایش دهید. مقدار بسیاری مایعات بنوشید پزشکان توصیه می کنند افراد باردار هر روز 10 فنجان مایعات بنوشند.

خستگی: در هفته ششم بارداری بانوان ممکن است احساس خستگی کنند که کاملاً طبیعی است. این خستگی توسط هورمون های بارداری و افزایش حجم خون ایجاد می شوند. برای کاهش خستگی سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

  • شب ها زود تر به رختخواب بروید و استراحت کنید.
  • سعی کنید کافئین مصرف نکنید و از میوه ها استفاده کنید تا آب بدن شما افزایش یابد و انرژی مورد نیاز خود را تامین کنید.
  • در صورت امکان اجازه دهید دیگران برخی از کارها را برعهده بگیرند.
  • از مایعات بسیاری در اوایل روز استفاده کنید تا مجبور نباشید زود از خواب برخیزید.

از دیگر علائم هفته ششم بارداری می توان به تکرر ادرار، سینه های متورم و دردناک، احساساتی شدن یا تحریک پذیری، تهوع صبحگاهی، خستگی و … اشاره کرد. در صورت مشاهده هر گونه علائم عجیب و یا خطرناک سعی کنید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید.

اقداماتی برای داشتن بارداری سالم

سیگار نکشید: سیگار کشیدن سبب عوارض بسیاری برای مادر باردار می شود. کشیدن سیگار خطر سقط جنین و سایر عوارض بارداری را افزایش می دهد و همچنین خطر مشکلات سلامتی و وزن کم هنگام تولد را برای کودک شما در پی دارد.

مولتی ویتامین دریافت کنید: شما باید در طول بارداری خود از مولتی ویتامین استفاده کنید. در اولین ملاقات قبل از تولد پزشک مکملی برای شما تجویز می کند که دارای ویتامین ها و مواد معدنی اضافی هستند که مادر و کودک در طول بارداری به آن نیاز دارند.

خودداری از مصرف الکل: مصرف الکل می تواند سبب اختلال طیف الکل جنینی شود. الکل می‌تواند سبب ویژگی های غیر طبیعی صورت، اختلالات یادگیری و سایر مشکلات سلامتی شود. سعی کنید در دوران بارداری از الکل استفاده نکنید.

تغذیه مناسب: استفاده از وعده های غذایی مغذی در دوران بارداری امری بسیار مهم می باشد. اگر دارای تهوع صبحگاهی هستید از غذاهایی استفاده کنید که سبب حالت تهوع نمی شوند.

از وان آب گرم و سونا بپرهیزید: استفاده از وان آب گرم و سونا می توانند سبب سقط جنین و ناهنجاری های جنینی شوند. از فعالیت هایی که موجب بالا رفتن دمای بدن شما می شوند پرهیز کنید.

به اندازه کافی آب بنوشید: بانوان باردار در طول روز باید حداقل 8 تا 12 لیوان آب بنوشند. کمبود آب بدن می تواند منجر به عوارض جدی بارداری شود سعی کنید آب بدن را حفظ کنید.

سخت نگیرید: انجام تمرینات بدنی با شدت پایین برای سلامتی بانوان باردار مهم است. زمانی که احساس خستگی می کنید به هیچ عنوان ورزش نکنید بدن شما برای آماده سازی و رشد کودک به سختی کار می کند و برای شارژ مجدد به زمان نیاز دارید پس سعی کنید از ورزش های سنگین خودداری کنید و در زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید.

اقداماتی برای داشتن بارداری سالم

تغذیه مناسب در ششمین هفته

در سه ماهه اول بارداری نیاز به اضافه وزن چشمگیر نیست ولی اگر ویار بارداری ندارید باید از پروتئین بسیاری استفاده کنید. پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد می باشد. در هفته ششم بارداری جنین برای سلول ها و اندام هایش و مادر برای داشتن جفت نیاز به پروتئین دارد. بدن زنان باردار به 10 گرم پروتئین اضافه نیاز دارد، سعی کنید برای تامین پروتئین مورد نیاز از غذاهای کم چرب یا بدون چربی های اشباع شده استفاده کنید.

شیر بدون چربی، ماست بدون چربی، مرغ بدون پوست و استخوان، کره بادام زمینی و تخم مرغ دارای پروتئین می باشند. سعی کنید از این مواد غذایی استفاده کنید. از نمک کم تری در وعده های غذایی خود باید استفاده کنید. بیش ترین علائمی که در هفته ششم بارداری تجربه خواهید کرد حالت تهوع و استفراغ می باشد. مصرف مواد غذایی مانند خوردن میان وعده یا اسنک در طول روز، مصرف غذاهای سالم، محدود کردن یا خودداری از مصرف غذاهای چرب، تند و سرخ شده، نوشیدن مایعات برای هیدراته ماندن به خصوص اگر حالت تهوع دارید به کاهش علائم تهوع و استفراغ کمک می کند.

شما باید سعی کنید از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید و تمامی مواد غذایی سالم را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا یک بارداری سالم داشته باشید. غذاهای حاوی فیبر بیش تر مصرف کنید مصرف غذاهایی مانند غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و آجیل از بروز یبوست جلوگیری می کند. ادویه های گرم و مغز هایی مانند پسته، بادام، مویض، کشمش و خرما بسیار مقوی هستند و مادر می تواند از آن ها استفاده کند.

برای تامین اسیدهای آمینه بدن از گوشت و لبنیات کم چرب و تخم مرغ استفاده کنید و همچنین آهن مورد نیاز بدن را با مصرف حبوبات تامین کنید. حبوبات علاوه بر آهن دارای پروتئین نیز می باشند. برای افزایش حجم خون می توانید از گوشت قرمز استفاده کنید. از سبزیجات به اندازه کافی مصرف کنید زیرا از بروز نقص لوله عصبی جنین جلوگیری می کند.

تغذیه مناسب در ششمین هفته

زمان مراجعه به پزشک

بسیاری از مواردی که در هفته ششم بارداری ایجاد می شود طبیعی است و جای نگرانی نیست ولی در صورت بروز علائمی باید هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید. اگر خونریزی واژینال داشتید و درد شدیدی در شکم یا لگن احساس کردید و دست ها، صورت یا انگشتان شما دچار تورم شدید شدند باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر از واژن شما مایعاتی نشت کرد، دارای تب بیش تر از 38 درجه سانتی گراد هستید و دارای سر درد بسیار شدیدی هستید و هنگام ادرار درد یا سوزش دارید باید هرچه سریع تر به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. به چنین علائمی به هیچ عنوان بی توجهی نکنید زیرا می تواند خطراتی را برای شما و جنین در پی داشته باشند.

کلام آخر

در هفته ششم بارداری جنین داخل رحم بسیار کوچک می باشد به طوری که 3 تا 6 میلی متر است و یک گرم وزن دارد. هفته ششم بارداری دارای علائمی می باشد که از علائم آن می توان به تهوع صبحگاهی، یبوست، خستگی، تکرر ادرار و … اشاره کرد. برای داشتن بارداری سالم باید سعی کنید اقداماتی را انجام ندهید از مصرف الکل و کشیدن سیگار خودداری کنید، از آب گرم و سونا بپرهیزید. سعی کنید تغذیه مناسبی در هفته ششم بارداری داشته باشید.

از شما عزیزان بسیار سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با هفته ششم بارداری و وضعیت جنین آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چه مواد غذایی می توانند نیاز بدن برای تغذیه در هفته ششم بارداری تامین کنند؟

مواد غذایی بسیار زیادی را می توان پیدا کرد که حاوی پروتئین هستند. یکی از آنها گوشت گوساله بوده که سرشار از پروتئین است. گوشت گوساله را در صورتی می توان به صورت منظم در دوران بارداری مصرف کرد که چربی زیادی نداشته باشد. گوشت گوساله می تواند تغذیه در این هفته  را به بهترین شکل انجام دهد. زیرا منبع بسیار خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز خانم های باردار است.

نیاز اصلی بدن برای تغذیه در هفته ششم بارداری چیست؟

معمولا بدن انسان چه در دوران بارداری و چه در غیر از آن، به انواع ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین، اسیدهای چرب و… نیاز دارد. اما معمولا ممکن است در برخی بازه های زمانی، یکی از آنها بر دیگری اولویت پیدا کند. بدین ترتیب خانم هایی که در دوران حساس بارداری قرار دارند، باید با پزشک متخصص و یا مشاور تغذیه مشورت کنند.

هفته ششم بارداری چگونه است؟

در هفته ششم بارداری بیش‌ از پیش متوجه تغییرات دوران حاملگی می‌شوید. بر اساس تقویم بارداری در هفته ششم مغز و سیستم عصبی جنین تشکیل می‌شود. سرعت رشد بالا رفته و اندام‌های مختلف شکل می‌گیرند. قلب جنین در این هفته شروع به تپیدن می‌کند و می‌توان در آزمایش سونوگرافی صدای آن را شنید.در هفته ۶ بارداری ترشح هورمون‌های بارداری افزایش پیدا می‌کند و علائم اولیه حاملگی شدیدتر می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − سه =

دکمه بازگشت به بالا