رپورتاژ پزشکیزیبایی

انواع کرم ضد آفتاب و معرفی بهترین ها【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع کرم ضد آفتاب آشنا کنیم. ضد آفتاب ها یکی از اساسی ترین و موثرترین محصولات پوستی هستند که استفاده روزانه از آنها برای محافظت از پوست ضروری است. بنابراین اگر به سلامت پوست خود اهمیت می دهید باید بدانید که تفاوتی ندارد که در کدام فصل سال هستید یا آنکه از منزل خارج می شوید یا خیر؛ در تمامی شرایط استفاده از ضد آفتاب ها نقشی اساسی در محافظت از پوست شما در برابر آفتاب دارد و شما می توانید از بهترین کرم های ضد آفتاب ایرانی استفاده کنید.

به همین دلیل توصیه می شود که برای محافظت از پوست صورت در برابر آفتاب سوختگی، پیشگیری از بیماری های پوستی، محافظت از پوست در برابر اشعه زیان آور خورشید و جلوگیری از پیری زودرس پوست حتما در تمام مدت روز از ضد آفتاب های باکیفیت استفاده کنید. ضد آفتاب های مختلف دارای خواص و ویژگی های مختلفی نظیر ضد لک، ضد قرمزی، ضد جوش، ضد چروک و روشن کننده هستند که هر یک از آنها را می توان متناسب با نیاز پوست انتخاب نمود. در ادامه با انواع کرم ضد آفتاب بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

عوامل محافظتی UVA،UVB UVC و 

اگرچه تمامی ضد آفتاب ها دارای یک ویژگی کلی هستند و آن نیز حفاظت از پوست در مقابل آفتاب است، اما کارکرد این محصولات با توجه به ترکیبات آنها تا حدودی با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال بر روی برخی از کرم های ضد آفتاب درج شده است که این محصول از پوست در برابر اشعه های UVA،UVB UVC  و  محافظت می کند.

برای توضیح این مطلب باید گفت که اشعه UVA خورشید با تاثیر بر روی درم پوست، می تواند موجب ایجاد چین و چروک های پوستی، پیری زودرس پوست و حتی سرطان های پوست شود. از سوی دیگر اشعه UVB خورشید با اثرگذاری بر لایه سطحی یا اپیدرم پوست می تواند موجب ایجاد انواع آفتاب سوختگی ها شود. اشعه UVC خورشید نیز توسط لایه اوزن جذب می شود و به طور کلی به سطح زمین نمی رسد. بنابراین در هنگام خرید کرم های ضد آفتاب حتما به این مسئله توجه نمایید که محصول مورد نظر شما دارای دو فاکتور UVA و UVB باشد.

عوامل محافظتی UVA،UVB UVC و 

اس پی اف در کرم ضد آفتاب چیست؟

اس پی اف نشان دهنده میزان محافظت کرم های ضد آفتاب در برابر اشعه UVB خورشید است. بر این اساس میزان اس پی اف پانزده حداقل تا 15 برابر بیشتر از پوست بدون ضد آفتاب از پوست محافظت می کند. این بدین معناست که این کرم ضد آفتاب تقریبا 93 درصد اشعهUVB خورشید را مسدود می سازد.

این در حالی است که متخصصین زیبایی توصیه می کنند که از کرم های ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید که در حدود 97 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود می کنند. به همین ترتیب SPF 50 تقریبا 98 درصد و SPF 100 حدودا 99 درصد اشعه UVB خورشید را مسدود می سازد. بنابراین پس هر چه میزان اس پی اف موجود در ضد آفتاب ها بالاتر باشد، میزان محافظت از پوست نیز بیشتر خواهد بود. جالب است بدانید که هیچ ضد آفتابی نمی تواند 100 درصد از اشعه UVB خورشید جلوگیری کند.

میزان PA در کرم ضد آفتاب

درجه محافظت پوست در برابر UVA را PA می نامند. بر این اساس میزان درجه بندی محافظت PA به صورت زیر است:

PA+ به معنای محافظت کم، PA++ به معنای محافظت متوسط و PA+++ نیز به معنای محافظت زیاد است.

انواع ضد آفتاب بر اساس رنگ

اگرچه استفاده از ضد آفتاب ها آسان است، اما برای خرید آنها باید دقت لازم را داشته باشید تا نسبت به نیاز و نوع پوست خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. پوست آقایان نیز همانند خانم ها نیاز به ضد آفتاب دارد اما آقایان می توانند در صورت در دسترس نبودن ضد آفتاب مخصوص آقایان، از ضد آفتاب های بدون رنگ نیز استفاده نمایند. ضد آفتاب ها دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم:

ضد آفتاب بدون رنگ

این ضد آفتاب ها هیچ نوع رنگی ندارند و بر اساس نوع بافت متفاوت هستند. ضد آفتاب های بدون رنگ علاوه بر نوع بافت حاوی اس پی اف متفاوت هستند که هرچه این عدد بالاتر باشد میزان حفاظت از پوست در برابر اشعهUVB  خورشید نیز بیشتر خواهد بود.

ضد آفتاب رنگی

این ضد آفتاب ها دارای تنوع رنگی مختلفی هستند و علاوه بر داشتن رنگدانه، پوششی ملایم بر روی پوست ایجاد می کنند و از پوست در برابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می کنند.

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع بافت

ضد آفتاب ها معمولا در بافت های مختلفی از جمله کرم، کرم ژل، فلوئید، لوسیون و اسپری به بازار عرضه می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

کرم 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی کرمی و چرب هستند و از این رو استفاده از آنها برای پوست های خشک مناسب تر است.

کرم ژل 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی سبک و ژلی هستند که به سرعت جذب پوست می شوند. استفاده از این نوع ضد آفتاب ها برای پوست های نرمال و چرب مناسب است.

فلوئید 

این ضد آفتاب ها دارای ساختاری سبک هستند که بسیار سریع تر از کرم ها جذب پوست می شوند. استفاده از ضد آفتاب هایی با این نوع بافت برای پوست های چرب و مختلط مناسب است.

لوسیون 

این ضد آفتاب ها دارای بافتی سبک و رقیق هستند که استفاده از آنها برای انواع پوست ها مناسب است. ضد آفتاب هایی با بافت لوسیونی برای افرادی که مستعد جوش هستند نیز بسیار مناسب است.

اسپری 

همان طور که می دانید، انواع کرم ضد آفتاب بسیار گسترده می باشد و این ضد آفتاب ها به دلیل اسپری شدن بسیار محبوب هستند و به راحتی بر روی پوست قرار می گیرند و با ماساژ دادن جذب پوست می شوند. این نوع ضد آفتاب ها از پوست در برابر اشعه فرا بنفش خورشید نیز محافظت می کنند.

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع بافت

انواع ضد آفتاب بر اساس نوع پوست

کرم ها عمدتا مقدار برابر آب و روغن دارند و به همین علت بعد از استفاده از کرم احساس سنگینی روی صورت خود می کنید و همچنین زمان جذب کرم ضد آفتاب از سایر محصولات آرایشی و بهداشتی بیش تر می باشد. کرم ها معمولا با رنگ سفید یا دارای رنگ های پوست ( بژ ) می باشند. با توجه به آنکه هر نوع پوست نیازمند محصول مناسب خود است، ضد آفتاب ها نیز بر اساس نوع پوست به صورت زیر تقسیم بندی می شوند:

ضد آفتاب مخصوص پوست خشک

به افرادی که دارای پوست خشک هستند توصیه می شود تا از ضد آفتاب های کرمی که رطوبت رسانی بالایی دارند استفاده نمایند. این ضد آفتاب ها علاوه بر جلوگیری از خشکی پوست، همانند یک سد دفاعی از پوست در برابر بیماری های پوستی، آفتاب سوختگی و پیری زودرس جلوگیری می کنند. ضد افتاب هایی که فاقد چربی هستند، برای افرادی که پوست خشک یا معمولی دارند، بسیار مناسب می باشد، به دلیل این که پوست های خشک برای نرمال شدن نیاز به چربی دارند و سنگینی کرم یا ضد آفتاب را روی صورت خود احساس نمی کنند و همچنین پوست صورت آن ها به دلیل نیاز به چربی با سرعت تمام ضد آفتاب را جذب می کند.

ضد آفتاب مخصوص پوست چرب

 اگر افرادی که پوست چرب یا مختلط دارند، اگر از کرم های چرب استفاده کنند احساس سنگینی را روی پوست صورت خود احساس می کنند و بعد از مدتی صورت آن ها جوش می زنند. افرادی که دارای پوست چرب هستند، برای جلوگیری از جوش، آکنه و براق شدن پوست خود نیازمند استفاده از ضد آفتاب های فاقد چربی هستند.

ضد آفتاب مخصوص پوست مختلط

پوست های مختلط دارای تیزون چرب هستند و در دیگر نقاط صورت دارای پوست نرمال تا خشک هستند. بنابراین این افراد بهتر است از ضد آفتاب های فاقد چربی با بافتی ژلی یا کرم ژلی استفاده نمایند.

ضد آفتاب مخصوص پوست نرمال

افراد دارای پوست نرمال دارای ایده آل ترین نوع پوست هستند. به همین دلیل این افراد در انتخاب نوع کرم ضد آفتاب خود گزینه آسان تری در پیش دارند و می توانند نسبت به نیاز پوست خود از انواع ضد آفتاب ها استفاده کنند.

ضد آفتاب شیمیایی چیست؟

 انواع کرم ضد آفتاب بسیار متنوع می باشد و ضد افتاب های شیمیایی یک ترکیب شیمیایی را ایجاد می کند و اشعه های فرابنفش خورشید را به گرما تولید خواهد کرد و در آخر گرما از طریق پوست خارج خواهد شد. ترکیبات استفاده شده در ضد آفتاب شامل: آویینوزن، اکتینوکسات، امسی بزون و اکتیسالات می باشد. ضد افتاب های شیمیایی دارای غلظت بالاتری از ضد آفتاب های طبیعی می باشند و به راحتی بر روی پوست پخش می شوند و برای استفاده روزانه از این دسته از ضد افتاب ها به شما پیشنهاد می شود.

ضد آفتاب فیزیکی چیست؟

به ضد آفتاب های فیزیکی، ضد آفتاب های طبیعی یا مینیرال نیز گفته می شود و همچنین ضد آفتاب های فیزیکی دارای ترکیبات معدنی فعال مانند: تیتانیوم دی اکسید یا اکسید روی هستند، که روی سطح پوست می نشینند تا از اشعه های UVA و UVB محافظت کند. ضد آفتاب فیزیکی، منافذ را کم تر مسدود می کند و همچنین ویژگی های منفی نیز دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد:

 1. باعث احساس سنگینی روی پوست و باقی ماندن یک لایه سفید رنگ روی پوست صورت
 2. به راحتی پاک می شود یعنی در مدت زمان کوتاه تری باید ضد آفتاب را تمدید کنید.

تفاوت کرم ضد آفتاب شیمیایی با ضد آفتاب فیزیکی

بیش تر پزشکان کرم ضد آفتاب مینیرال را به ضد آفتاب شیمیایی ترجیح می دهند، به دلیل این که طیف وسیع تری از اشعه های فرابنفش را می تواند مسدود کند.

تفاوتی ندارد که از کدام یک از ضد آفتاب ها استفاده می کنید و تنها باید به میزان ای پی اف آن توجه کنید که دست کم باید زیر 30 نباشد.

مراحل صحیح استفاده از ضد آفتاب

همان طور که از قبل می دانید انواع کرم ضد آفتاب بسیار متفاوت می باشد و بعد از این که یک کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را انتخاب کردید، نوبت به مرحله مهم یعنی روش صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب می رسد. استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار ساده و در عین حال بسیار مهم می باشد و تنها با رعایت چند نکات می توانید به طرز صحیح از کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید و همچنین پوشش و حفاظت، پوست صورت خود را در برابر نور خورشید ایجاد کنید. در حدود نیم ساعت پیش از خروج از منزل از مقدار مناسبی ضد آفتاب بر روی پوست صورت خود استفاده کنید تا به خوبی جذب پوست شود. برای استفاده از ضد آفتاب ها فراموش نکنید که آن را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید. در ادامه به مراحل استفاده صحیح از کرم ضد آفتاب می پردازیم:

 • قبل از مصرف ضد آفتاب حتما باید روی قسمت کوچکی از پوست بدن خود امتحان کنید تا از حساسیت نداشتن پوستی نسبت به کرم ضد آفتاب مطلع شوید و به شما پیشنهاد می کنیم که مقداری از ضد آفتاب را روی  پوست دست خود امتحان کنید و نتیجه را مشاهده کنید. اگر بعد از مدتی خارش، سوزش یا تاول را در ناحیه که از کرم استفاده کردید مشاهده شد به این معنا می باشد که شما به این نوع کرم ضد آفتاب آلرژی دارید و باید از استفاده از این نوع کرم ضد آفتاب اجتناب کنید و از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست حساس استفاده کنید.
 • ضد آفتاب را بر اساس ساختاری که دارند باید 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید. برای مثال اسپری ضد آفتاب و فلوئید ها دارای جذب بسیار بالایی هستند پس کافی است که 15 تا 20 دقیقه قبل از خروج از منزل این دسته از کرم های ضد آفتاب استفاده شوند اما با توجه به انواع کرم ضد آفتاب ها که بسیار گسترده می باشند باید گفت که، کرم های ضد آفتاب و لوسیون ها جذب کند تری دارند و حتما باید 30 دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده شود به دلیل این که اگر پوست ضد آفتاب را جذب نکند، نمی تواند فعالیت خود را در مقابل پرتوهای خورشید شروع کند.
 • برای کاور کردن مناسب پوست خود، به اندازه 1 الی 2 بند انگشت از کرم ضد آفتاب بردارید و به کل صورت به جز دور چشم و روی لب ها بزنید. در استفاده از کرم ضد آفتاب دست و دل باز باشید و هیچ وقت به مقدار کم از ضد آفتاب استفاده نکنید.
 • در صورتی که از پد های آرایشی استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که مقداری از ضد آفتاب جذب پد آرایشی می شود و به شما توصیه می شود که با نوک انگشت هایتان ضد آفتاب روی صورتتان را ماساژ دهید. اگر با پد آرایشی برای استفاده از ضد آفتاب استفاده می کنید، باید بیش تر از 2 بند انگشت از ضد آفتاب را به صورت خود بزنید.
 • اگر شما مدت طولانی تری خارج از منزل حضور دارید، باید هر 3 ساعت ضد آفتاب خود را به روشی که گفتیم تمدید کنید. برای تمدید ضد آفتاب نیازی نیست که صورت خود را بشویید. اما اگر بر روی صورت شما آلودگی، آرایش یا گرد و غبار قرار گرفته، به شما پیشنهاد می شود که صورت خود را قبل از تمدید بشویید.

مراحل صحیح استفاده از ضد آفتاب

 • اگر شما در مراحل لیزر درمانی، درمان لک و یا لایه برداری قرار دارید حتما بعد از 2 ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنید، به دلیل این که پوست صورت شما در این مراحل گفته شده، حساس تر و نازک تر می باشد و پرتو های فرابنفش خورشید می تواند باعث آفتاب سوختگی و ایجاد لک و تیرگی بیش تری در پوست شما شود و همچنین اگر صورت شما دارای کک و مک هست برای خلاص شدن از شر این دسته از کک و مک ها می توانید به صورت مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. 
 • تاریخ انقضای ضد آفتاب را چک کنید و طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، کرم های ضد آفتاب نهایتا 3 سال ماندگاری و دوام دارند و بعد از مدت تعیین شده باید ضد آفتاب را دور بیندازید و توجه داشته باشید که هیچگاه از ضد آفتابی که تاریخ انقضای آن گذشته، استفاده نکنید.
 • برای محافظت از پوست دور چشم از ضد آفتاب های دور چشم، کانسیلر های دارای اس پی اف و بهترین مارک های کرم دور چشم استفاده کنید و هرگز از ضد آفتاب صورت برای اطراف چشم استفاده نکنید، به دلیل این که پوست اطراف چشم بسیار حساس می باشند.
 • ضد آفتاب را همیشه بعد از محصولات آرایشی خود استفاده کنید زیرا اگر روی ضد آفتاب، محصولات آرایشی استفاده کنید، پوشش و محافظت خود را در برابر اشعه خورشید از دست می دهد.
 • اگر از محصولات دافع حشرات استفاده می کنید، باید اطلاع داشته باشید که اثرات ضد آفتاب را کاهش می دهد و در صورت استفاده از ضد آفتاب و محصولات دافع حشرات باید از ضد آفتابی که از اس پی اف بالایی برخوردار است، استفاده کنید.

ویژگی یک ضد آفتاب مناسب

همان طور که ذکر کردیم، انواع کرم ضد آفتاب بسیار متنوع می باشد و در ادامه به ویژگی های یک ضد آفتاب مناسب می پردازیم:

 • اس پی اف بالای 30 داشته باشد.
 • مناسب و سازگار با نوع پوست شما باشد.
 • ایجاد حساسیت، قرمزی و التهاب در پوست شما به وجود نیاورد.
 • ایجاد جوش بعد از مصرف ضد آفتاب نکند.
 • بعد از استفاده ماسیده یا سنگین نشود.
 • ضد آفتاب باید طیف گسترده ای داشته باشد.
 • قابلیت محافظت بالا در برابر اشعه UVA و UVB را داشته باشد و همچنین علامت PA وSPF روی کرم ضد آفتاب درج شده باشد.

آیا باید در روز های برفی از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

همان طور که می دانید انواع کرم ضد آفتاب بسیار متنوع می باشد و در روز های برفی نیز باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، به دلیل این که نور خورشید و اشعه های آن به سطح شفاف و سفید برف برخورد کرده و دوباره به اطراف آن بازتاب می شوند. این بازتاب های نور را حتی با اذیت شدن چشم در روز های برفی نیز می توانید متوجه شوید و به همین علت، کوهنوردان از عینک آفتابی استفاده می کنند و از طرفی پوست آن ها دچار سوختگی پوست می شود. به دلیل این که نور به محیط بازتاب می شود و به پوست بر خورد می کند.

همچنین در  روز های ابری و مه آلود نیز می توانید از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید. اما این نکته بسیار قابل توجه می باشد که ابرها تا حدی از عبور اشعه های فرابنفش جلوگیری می کنند، اما برخی از اشعه ها و پرتوها از ابر و مه قابل عبور هستند و خطرات ناشی از پرتوهای فرابنفش در وضعیت مه آلود و ابری نیز برقرار می باشد.

آیا در برابر نور خورشید استفاده از ضد آفتاب کافی است؟

سعی کنید بین ساعات 10 صبح تا 4 ظهر که شدت نور خورشید بسیار زیاد است از منزل خارج نشوید و در منزل بمانید و همچنین از زدن کرم ضد آفتاب هیچگاه غافل نشوید. اگر در ساعاتی که نور خورشید شدت زیادی دارد، علاوه بر ضد آفتابی که برای پوست صورت خود استفاده کرده اید، از لباس های آستین بلند، کلاه های لبه دار و شلوار های بلند استفاده کنید تا تمام پوست بدن شما در برابر پرتوهای خورشید محافظت شود.

آیا هنگام شنا و غواصی نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد؟

هنگامی که قصد شنا در استخر های که رو باز هستند یا شنا در رودخانه و دریا ها را دارید که هیچ سقفی برای آن ها وجود ندارد و نور خورشید مستقیم می تابد، حتما قبل از ورود به آب، از ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب استفاده کنید و بعد از خروج از آب، بدن را با حوله تمیز خشک کنید و از ضد آفتاب مخصوص و مناسب پوست بدن خود استفاده کنید. قطرات آب مانند ذره بین عمل می کنند و برای تبخیر خود، خورشید را به خود جذب می کنند و در نتیجه پوست بیش تر دچار آفتاب سوختگی و خشکی خواهد شد.

عوارض عدم استفاده از کرم ضد آفتاب

 • سرطان پوست
 • کاهش سیستم ایمنی بدن
 • بروز چین و چروک پوست
 • آفتاب سوختگی
 • ایجاد خال و لک های پوست
 • آکنه

فواید استفاده از کرم ضد آفتاب

 1. از پوست در برابر اشعه های فرابنفش خورشید، محافظت می کند.
 2. از بروز برخی از سرطان ها جلوگیری می شود.
 3. احتمال بروز تیرگی و لکه های صورت را کاهش می دهد.
 4. جلوگیری از بروز التهابات پوستی
 5. جلوگیری از بروز پیری زودرس
 6. جلوگیری از آفتاب سوختگی پوست صورت
 7. بهبود بخشیدن پوست صورت

فواید استفاده از کرم ضد آفتاب

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با انواع کرم ضد آفتاب آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا