رژیم و تغذیهسلامتی

برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم؟【سال1403】⭐

در این مقاله قصد داریم در مورد این که برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. باز شدن قاعدگی و در برخی موقع جلو انداختن آن یکی از دغدغه هایی است که ذهن خانم ها را هر ماه درگیر می کند. در برخی مواقع ممکن است پریود دیرتر از زمان طبیعی خود آغاز شود یا فرد به عللی مانند مسافرت مهم یا ماموریت کاری تمایل داشته باشد زودتر از موعد پریود شود. به طور کلی پریود یک فرآیند طبیعی است و بهتر است با عواملی مانند قرص و دارو دستکاری نشود، اما برخی مواد غذایی وجود دارد که موجب می شود بدون هیچ عارضه جانبی ای این فرآیند به جلو بیفتد و راه قاعدگی باز شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات مفیدی به شما ارائه دهیم.

دلیل پریود نشدن چیست؟

تاخیر در پریود و پریود نشدن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از مهم ترین آن ها بارداری است. برای اطمینان از این موضوع افراد باید از داروخانه ها بیبی چک تهیه کنند و تست بارداری انجام دهند. در صورت عدم بارداری پریود نشدن می تواند ناشی از استرس و اضطراب زیاد، تغییر وزن ناگهانی، ورزش و فعالیت های سخت، فشار خون و سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. خانم ها دوست دارند زودتر پریود شوند تا از عدم بارداری خود اطمینان حاصل کنند. روش های تغذیه ای و دارویی مختلفی وجود دارد که افراد می توانند از آن ها استفاده کنند و زودتر از موعد پریود شوند. افرادی که احتمال می دهند به دلیل مشکلاتی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک پریود نمی شوند باید به بهترین دکتر زنان مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهند.

دلیل پریود نشدن چیست؟

برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم؟

برای پریود شدن مواد غذایی و خوراکی مختلفی وجود دارد که تاثیرگذارترین آن ها شامل موارد زیر است:

1- ویتامین C: برخی از افراد معتقدند که ویتامین C یا اسید آسکوربیک می تواند راه قاعدگی را باز کند. این ماده با افزایش سطح استروژن بدن و کم کردن پروژسترون می تواند یک محرک مناسب برای شروع پریود باشد. برای استفاده از این ویتامین افراد می توانند از مکمل ها یا میوه هایی مانند مرکبات، توت فرنگی، تمشک، توت سیاه، ذغال اخته، اسفناج، کرم بروکلی و گوجه استفاده کنند. این ماده باید به اندازه کافی مصرف شود چرا که مصرف بیش از اندازه از آن خطرناک و سمی است.

2- آناناس: آناناس یکی از منابع مهم آنزیم بروملین است که در تغییر سطح استروژن و دیگر هورمون ها تاثیر زیادی می گذارد. این ماده التهاب بدن را کاهش می دهد و راه قاعدگی را باز می کند.

3- زردچوبه: زردچوبه یکی از مواد مهم است که روی سطح استروژن و پروژسترون تاثیر مستقیم می گذارد. این ماده را می تواند به مواد غذایی یا چای، آب و شیر اضافه کرد. این ماده تاثیر خوبی روی باز شدن پریود می گذارد.

4- چغندر: چغندر حاوی مواد معدنی زیادی مانند کلسیم، آهن و اسید فولیک است. مواد داخل چغندر به کاهش علائم آزاردهنده در زمان پریود و بهبود سلامت قاعدگی کمک بزرگی می کنند. همچنین آهن موجود در چغندر روی افزایش گردش خون بافت رحم تاثیر مثبت می گذارد. به طور کلی این ماده می تواند به زودتر پریود شدن کمک بزرگی کند.

5- کوهوش سیاه: کوهوش سیاه به عنوان یکی از مکمل های درمانی برای تنظیم چرخه قاعدگی استفاده می شود. این ماده با تقویت رحم و تحریک دیواره های آن به القا پریود کمک بزرگی می کند. این ماده با برخی داروها و مواد تداخل دارد و باید با مشورت پزشک استفاده شود.

6- دانه های گشنیز: دانه های گشنیز روی درمان پریودهای نامنظم تاثیر زیادی دارند. افراد می توانند یک قاشق چای خوری دانه گشنیز را در 2 لیوان آب بجوشانند تا دم بکشد. سپس این دانه ها را از صافی جدا کرده و به همراه چای میل کنند. افراد این کار را می توانند از چند روز قبل از پریود انجام دهند تا قاعدگی مناسبی داشته باشند. این ماده به انقباض رحم و شروع قاعدگی کمک می کند.

7- دارچین: دارچین به دلیل طبع گرمی که دارد و با افزایش جریان خون در ناحیه لگن موجب تنظیم چرخه قاعدگی می گردد. برای استفاده از دارچین می توان آن را به چای یا شیر اضافه کرد.

8- دانه های رازیانه: با دانه های رازیانه می توان چای معطر و خوش طعمی تهیه کرد. این چای هم برای سلامتی فرد مفید است و هم موجب تنظیم قاعدگی می شود.

افراد می توانند برای باز شدن قاعدگیشان از این مواد غذایی و طب سنتی استفاده کنند.

تکنیک های آرام سازی بدن و پریود شدن

عقب افتادن پریود به دلیل استرس و اضطراب بسیار شایع است و افراد می توانند با تکنیک های آرام سازی پریود این مشکل را حل کنند. برخی از این تکنیک ها شامل موارد زیر است:

 • افراد می توانند با انجام ورزش های سبک و هوازی به صورت روزانه از عقب افتادن پریود جلوگیری کنند.
 • با کاهش حجم کارهای روزانه و تهیه برنامه زمانی مناسب برای انجام امور افراد استرس کم تری می گیرند و روند پریودشان منظم می شود.
 • در کنار اعضای خانواده و دوستان بودن به فرآیند آرام سازی بدن کمک می کند.
 • پیاده روی در طبیعت و تنفس هوای تازه از مواردی است که به آرام شدن بدن فرد کمک می کند.
 • از روش های موثر بر آرام سازی بدن مراقبه و آرام سازی ذهن است. افراد می توانند با مدیتیشن بدنشان را متعادل کنند.
 • دوش آب گرم با آرام سازی عضلات و رفع گرفتگی ها به افراد کمک می کند تا پریود منظمی داشته باشند.
 • رابطه جنسی به افراد کمک می کند تا دهانه رحمشان شل شود و هورمون های بدن تنظیم شوند.
 • استفاده از مکمل های زنان مانند wellwomen روی آرام سازی و تنظیم هورمون های بدن تاثیرگذار هستند.

افراد می توانند با استفاده از روش های بالا پریود منظم و بدون دردی داشته باشند.

تکنیک های آرام سازی بدن و پریود شدن

افراد چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنند؟

افراد در برخی مواقع برای قاعدگی باید به پزشک متخصص مراجعه کنند که شامل موارد زیر می باشد:

1- هنگامی که احتمال بارداری و حاملگی فرد وجود دارد.

2- هنگامی که شخص در دوره هورمون تراپی دچار خونریزی شدید می شود.

3- زمانی که فرد در قاعدگی به مدت سه سیکل متوالی تاخیر داشته باشد.

4- توقف قاعدگی قبل از سن 45 و ادامه یافتن آن بعد از سن 55 سالگی خطرناک است.

5- زمانی که فرد بین پریودها یا بعد از رابطه جنسی خونریزی مشاهده می کند باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

6- شدید شدن پریودها به طور ناگهانی یا خونریزی بعد از یائسگی می تواند از عوامل مشکوک و خطرناک باشد که فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

افرادی که جزو گروه های بالا هستند باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تغذیه نامناسب در دوران پریودی

در دوران پریودی افراد باید تغذیه سالم و مناسبی داشته باشند و از خوردن برخی مواد غذایی خودداری کنند. تغذیه نامناسب در دوران پریودی شامل موارد زیر است:

 • خوردن غذاهای فرآوری شده مانند کنسروها، گوشت ها و تن ماهی که مواد نگهدارنده دارند در این دوران مناسب نیست.
 • خوردن غذاهای تند و غذاهایی که پرادویه هستند در این دوران ممنوع است.
 • غذاهای شور و پرنمک در دوران پریودی توصیه نمی شوند.
 • نوشیدن الکل و استفاده از دخانیات و سیگار در این دوران توصیه نمی شود. این موارد موجب سردرد، نفخ و از بین رفتن خون بیشتری می شود.
 • آب نبات و تنقلات در این دوران موجب نفخ و ناراحتی های معده می شوند.
 • از غذاهای چرب نباید در دوران پریودی استفاده کرد.
 • در دوران پریودی نباید از قهوه استفاده کرد. این ماده در نفخ و دردهای معده تاثیر مستقیم می گذارد.
تغذیه نامناسب در دوران پریودی

چرا باید مطابق با سیکل قاعدگی خود غذاهای خاصی بخوریم؟

افراد هر چیزی که روزانه می خورند در سلامت جسم و خلق و خویشان تاثیر می گذارد، به همین دلیل می توان گفت که تغذیه تاثیر زیادی روی چرخه قاعدگی افراد دارد. در طول ماه هورمون های مختلفی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون تحت تاثیر غذایی که مصرف می شود قرار می گیرند و تغییر پیدا می کنند. این هورمون ها با غذاهای خاصی از تعادل خارج یا متعادل می شوند. به طور کلی خوردن غذاهای کامل می تواند به تعادل هورمون ها در طول چرخه کمک زیادی کند. فاصله وعده های غذایی باید مناسب باشد و از مواد غذایی که قند زیادی دارند باید پرهیز شود. برای داشتن دوران پریودی آرام و بدون درد بهتر افراد به تغذیه خود در این دوران توجه داشته باشند.

کلام آخر

پریود نشدن یا به تاخیر افتادن آن یکی از مشکلاتی است که خانم ها هر ماه با آن سروکله می زنند. این اتفاق تحت تاثیر عواملی مانند کاهش یا افزایش وزن شدید، عوامل هورمونی، استرس و اضطراب، بارداری، تغذیه نامناسب و یائسگی اتفاق می افتد که افراد در صورت ندانستن علت آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنند. افرادی که پریود نامتعادلی دارند می توانند با مصرف مواد غذایی مناسب و دارو آن را تاحدودی متعادل کنند.

در این مقاله در مورد این که برای پریود شدن بهتر است چه بخوریم اطلاعات مفیدی به شما ارائه داده ایم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 10 =

دکمه بازگشت به بالا