جراحی زیباییرپورتاژ پزشکی

محبوب ترین جراحی های زیبایی【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با محبوب ترین جراحی های زیبایی آشنا کنیم.
عمل جراحی زیبایی از دیرباز تاکنون مورد توجه افراد زیادی قرار داشته و طرفداران زیادی پیدا کرده است. عمل جراحی زیبایی طیف وسیعی از جراحی های زیبایی را شامل می شود. با استفاده از این جراحی میتوان تغییرات زیادی در چهره و اندام ایجاد کرد یا عیب و نقص های آن را برطرف نمود. امروزه افراد زیادی برای انجام جراحی زیبایی jarahizibaie.com ،  به مطب ها و مراکز زیبایی مراجعه می کنند تا بتوانند از ظاهر جذاب و زیبا بهره مند شوند. از آن جا که جراحی زیبایی یک جراحی واقعی است باید آگاهانه نسبت به آن اقدام کرد. از دهه گذشته تا کنون آمار متقاضیان این جراحی به بیش از 70 درصد رسیده است. طبق آمار به دست آمده از انجمن جراحی پلاستیک آمریکا از سال 1999 به بعد 80 درصد جراحی های زیبایی را زنان انجام داده اند. در اینجا درصددیم تا اطلاعاتی را ارائه کنیم که بتواند در تصمیم گیری به این عمل راهگشا باشد. در ادامه با محبوب ترین جراحی های زیبایی بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

جراحی زیبایی چیست؟

با پیشرفت دانش پزشکی، جراحی زیبایی توسعه جهش گونه ای یافته است. هر روزه افراد بیشتری اقدام به این جراحی می کنند. جراحی زیبایی عملکردی همانند جراحی پلاستیک داشته و رونق زیادی پیدا کرده است. در گذشته این عمل تنها در اختیار افراد مشهور، مرفه و ثروتمند قرار داشت؛ اما با افزایش تکنیک های جدید و بالا رفتن مهارت جراحان این حوزه، سبب شده تا سایر افراد نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

در حال حاضر جراحی زیبایی عملی بسیار پر کاربرد در آمریکا plasticsurgery.org است که به وسیله جراح زیبایی به صورت مطمئن تر، راحت تر و بی خطرتر از گذشته انجام می شود. عمل جراحی زیبایی توانسته است در دنیای امروز جایگاه ویژه ای را کسب کند. هر ساله میلیون ها نفر تحت عمل جراحی زیبایی قرار می گیرند. برخی از افراد، جراحی های صورت و برخی دیگر جراحی های بدن  را انتخاب می کنند:

 • جراحی زیبایی بینی
 • جراحی زیبایی چانه
 • جراحی زیبایی گونه
 • لیفت صورت
 • جراحی زیبایی اندام
 • جراحی زیبایی بزرگ کردن سینه
 • جراحی زیبایی شکم
 • جراحی زیبایی باسن
 • جراحی زیبایی گوش
 • تزریق چربی

جراحی زیبایی چیست؟

طبق آمار انجمن بین المللی جراحی زیبایی کشورهایی که بیش از سایر کشورها از  عمل جراحی زیبایی استفاده کرده اند بدین ترتیب رتبه بندی می شوند: آمریکا، برزیل، کره جنوبی، هند، مکزیک، آلمان، کلمبیا، فرانسه و ایتالیا که در جایگاه یکم تا دهم جهانی قرار دارند. در ایران رایج ترین جراحی زیبایی، جراحی بینی است. از عمده جراحی زیبایی که امروزه طرفداران زیادی دارد، این جراحی است.

اغلب افراد با داشتن بینی های مختلف کاندید استفاده از این جراحی زیبایی می شوند. برخی از افراد بینی استخوانی و برخی دیگر بینی گوشتی دارند. کسانی که نوک بینی آن ها پهن است و یا مبتلا به قوز بینی هستند، متقاضی استفاده از این جراحی زیبایی می شوند. با این وجود پاره ای از افراد نیز هستند که به واسطه ابتلا به مشکلات تنفسی و انحراف بینی تن به این جراحی می دهند. چون استفاده از جراحی بینی تنها راه درمان این ناهنجاری است.

جراحی زیبایی در مردان

این روزها نه تنها خانم ها تمایل زیادی به استفاده از این روش زیبایی دارند بلکه تعداد آقایانی که اقدام به این گونه جراحی ها می کنند نیز کم نیستند.

اگر تابحال تصور می کردید که تنها خانم ها کاندیدای این عمل جراحی زیبایی هستند سخت در اشتباه هستید. شواهد نشان می دهد حجم زیادی از مردان نیز تاکنون اقدام به استفاده از این درمان نموده اند.

در سال های اخیر مشاهده شده است که آقایان نیز همانند خانم ها بسیار به زیبایی و ظاهر خود اهمیت داده و برای رسیدن به ظاهر مطلوب تر، تن به جراحی های زیبایی زیادی می دهند. با گذشت زمان روز به روز به تعداد مردان متقاضی کاشت مو، جراحی بینی و بوتاکس برای زیباتر شدن افزوده می شود.

هزینه جراحی زیبایی

یکی از مواردی که همواره در تصمیم گیری افراد برای اقدام به عمل مورد توجه واقع می شود، هزینه آن است. برای تعیین دقیق هزینه، لازم است معاینه و بررسی دقیق انجام شود؛ چون عوامل زیادی بر میزان هزینه جراحی زیبایی تأثیرگذار است.

محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران

با توجه به داغ بودن بازار جراحی زیبایی و سیر صعودی آن در ایران، محبوب ترین این جراحی ها عبارتند از:

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است. پروتز پستان، بافتی است که مشابه بافت طبیعی سینه می باشد و با رعایت پروتکل های خاص و جایگزین بافت طبیعی پستان، درون سینه قرار می گیرد. پروتز پستان برای خانم هایی که مبتلا به سرطان سینه بوده اند و بعد از دریافت سلامتی، می توانند پروتز را جایگزین بافت پستان خود کنند و همچنین پروتز سینه برای این دسته از خانم ها شبیه به یک معجزه می باشد. پروتز سینه یکی از بهترین روش ها برای پر کردن فضای خالی سینه برای خانم های مبتلا به سرطان است. در برخی مواقع خانم ها برای فرم بهتر سینه های خود از این روش اقدام به زیبا سازی می کنند. پروتز سینه به بافت اسفنجی و حجیمی که در داخل سوتین قرار می گیرد، گفته می شود. پروتز سینه شکل و فرم های مختلفی دارد و سایز و اندازه آن ها قابل تغییر می باشد. بهترین سایز سینه را پزشک بعد از معاینه و بررسی مشخص خواهد کرد.

محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران

کاندیدای مناسب استفاده از پروتز سینه

جراحی پروتز سینه یک جراحی درمانی محسوب می شود و همچنین جراحی پروتز سینه به زیبایی سینه و اندام نیز مربوط است. در ادامه افرادی که کاندیدای مناسب برای استفاده از پروتز سینه هستند را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • بانوانی که از سرطان سینه نجات یافته اند و بخشی از بافت سینه خود را از دست داده اند.
 • خانم هایی که سینه های آن ها عدم تقارن در شکل و فرم دارد.
 • خانم هایی که در وزن زیادی را کم کرده اند و بافت سینه آن ها شل شده است.
 • بانوانی که از بافت سینه خود رضایت ندارند، می توانند از این روش اقدام کنند.
 • خانم هایی که سینه های کوچکی دارند و علاقه به افزایش سایز سینه دارند نیز می توانند از این روش اقدام کنند.
 • مادرانی که بعد از شیر دادن، سینه های آن ها دفرمه یا دچار افتادگی شده است.

مراحل انجام پروتز چگونه است؟

برای انجام جراحی پروتز سینه، کار گذاشتن ایمپلنت های سیلیکونی می باشد و باید یک برش در پوست ایجاد شود. برش ها در محل های دیگری نیز ایجاد می شود که بستگی به عواملی قبیل: تکنیک جراحی، اندازه پروتز ها و فرم سینه ها دارد. در ادامه محل های برش برای جای گذاری پروتز سینه به شرح ذیل می باشد:

 1. برش در بالای شکم
 2. برش در زیر سنه
 3. برش در زیر هاله نوک سینه
 4. برش در زیر بغل

بعد از انتخاب محل برش، پروتز درون سینه جای گذاری می شود و به شکل سینه نیز بستگی دارد که پروتز در زیر پوست جای گزاری شود یا در پشت بافت ماهیچه سینه قرار گیرد. خانم هایی که سینه کوچک تری دارند، پروتز پشت عضلات سینه آن ها جایگزین می شود، به دلیل این که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد، ممکن است لبه های پروتز زیر پوست مشخص می شود. همچنین در مواردی با توصیه جراح پلاستیک، می توان برای فرم دهی بهتر، از تزریق چربی به سینه ها استفاده کنید تا چربی، کمی حجم  و شکل بهتری را برای شما ایجاد کند. در مواقع دیگر خانم هایی که بافت در سینه های خود دارند اما دچار افتادگی شده اند، می توانند پروتز را زیر پوست سینه قرار دهند. این امر موجب می شود که سینه ها از حالت افتادگی خارج شود و فرم بهتری را به خود بگیرد.

گاهی اوقات به دستور پزشک برای سینه هایی که دچار افتادگی شده اند، لیفت سینه انجام می شود و همچنین برای زیباجو، پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگزین شود و یا به لیفت سینه برای او نیاز است یا خیر، بعد از معاینه توسط جراح پلاستیک تشخیص و مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین سن پروتز سینه

برای جراحی پروتز سینه شما می توانید به بهترین جراح پروتز سینه در مشهد مراجعه کنید. اگر به فرم دهی سینه و پروتز سینه علاقه مند هستید، باید سن مناسب برای پروتز سینه را بدانید. طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا، رشد سینه در زنان 18 تا 20 سالگی ادامه دارد و حداقل سن  برای اقدام به پروتز سینه سالین بالای 18 سال می باشد و پروتز سینه سیلیکونی از 20 سالگی است و در صورتی که اگر از بیماری خاصی رنج نبرید، می توانید در هر سنی از سینه های خوش فرم و زیبای خود لذت ببرید.

هزینه پروتز سینه

از آن جایی که این عمل زیبایی محسوب می شود، بیمه هزینه ای را برای این نوع عمل در نظر نگرفته است و هزینه پروتز سینه بسته به عواملی مانند: مکانی که اقدام به جراحی می کنید، همچنین دستمزد پزشک و نوع پروتز می باشد و در نهایت مهم ترین عاملی که تاثیر بر هزینه پروتز سینه دارد، شرکت سازنده و نوع پروتز زیبایی که جراح پلاستیک زیبایی برای شما استفاده می کند. بیش تر می توان پروتز سیلیکون را به پیشنهاد پزشک برای سینه های خود استفاده کنید. به دلیل این که پروتز های سیلیکونی ظاهری طبیعی تری را به بدن می بخشد و اگر به عوارض و خطر های این نوع پروتز بخواهیم اشاره کنیم، می توان گفت که ممکن است نشتی کند و برای بدن بسیار خطرناک باشد. در واقع دو نوع پروتز سینه وجود دارد که آن ها را سالین و زل سیلیکون می نامیم. در ادامه به توضیحات بیش تری خواهیم پرداخت:

 • پروتز های پر شده با ژل سیلیکون، از پوسته های سیلیکونی هستند که با سیلیکون پر شده است.
 • ایمپلنت ها نیز از نمک و پوسته های سیلیکون می باشد که با آب نمک استریل، پر شده است.

رفع افتادگی پلک 

بسیاری از افرادی که متقاضی جراحی پلک می باشند، افرادی هستند که دچار افتادگی پلک یا شل شدگی پلک خود شده اند. این جراحی که یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی می باشد، می تواند پوست نواحی پیرامون پشم را سفت و لیفت کند. یکی از ویژگی های این جراحی بخشیدن ظاهری زیبا، جوان تر و هوشیار تر را به صورت زیباجو است. برخی مواقع از بلفاروپلاستی برای رفع مشکلات بینایی ناشی از افتادگی پلک استفاده می کنند. در این فرایند بافت چربی و پوست اضافی از نواحی پلک بالایی برداشته می شود و گاهی اوقات تنها پوست اضافی پلک برداشته می شود.

در واقع بلفاروپلاستی پلک بالا، که به آن لیفت پلک نیز می گویند را نباید با جراحی رفع افتادگی پلک اشتباه بگیرید. در جراحی افتادگی پلک، عضلات و تاندون های بالای پلک که مسئول بالا نگه داشتن پلک می باشد را در فرایندی سفت می کنند تا مشکل افتادگی حل شود. بلفاروپلاستی زمانی باعث از بین رفتن افتادگی پلک می شود که پوست اضافی موجب سنگینی و افتادگی پلک شده باشد. این دو جراحی بسیار متفاوت می باشد اما هر دو روش باعث از بین رفتن افتادگی پلک می شوند.

محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران

کاربرد های جراحی پلک

در ادامه به کاربرد محبوب ترین جراحی های زیبایی اشاره خواهیم کرد:

 • برداشت پوست اضافه و رفع چین و چروک های زیر چشم
 • رفع افتادگی پلک پایین و دیده شدن نواحی سفید داخل چشم
 • بر طرف سازی پف و تورم پلک ها
 • از بین برن تورم زیر چشم ها
 • درمان افتادگی پوست پلک
 • درمان شلی پوست پلک که موجب چین و چروک روی پلک می شود و انحنای کانتور پلک را در بینایی دچار اختلال می کند.

مراقبت های قبل از جراحی پلک

در این عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود و داروی بی حسی در نواحی اطراف چشم تزریق می شود. در برخی از مواقع، برای راحتی بیش تر از دارو آرام بخش به شکل خوراکی برای زیباجو استفاده خواهد شد.

در ادامه به مراقبت های لازم برای جراحی پلک می پردازیم و به شما توصیه می کنیم که نکات زیر را رعایت نمایید:

 • به مدت یک هفته قبل از جراحی، از مصرف داروهای ضد انعقادی مانند آسپرین بپرهیزید.
 • عدم مصرف مسکن هایی مانند ایبوپروفن به دلیل این که این دسته از مسکن ها خطر خون ریزی هنگام عمل را زیاد می کند.
 • در ساعت مشخص شده قرص های خود را با کمی آب مصرف کنید مانند: داروهای فشار خون
 • بعد از جراحی حتما همراه، داشته باشید تا مراقبت های لازم را از شما انجام دهد.
 • در روز جراحی صورت خود را با شوینده، به طور تمیز بشوید و از مواد آرایشی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

معایب جراحی پلک

یکی از شایع ترین عوارض و معایب جراحی پلک، عدم توانایی بستن چشم ها می باشد که این عارضه بعد از چند هفته به حالت طبیعی خود برمی گردد. در ادامه به برخی از عوارض و خطرات جراحی پلک می پردازیم:

 • دوبینی
 • عفونت پلک
 • کوتاه شدن پلک ها بعد از جراحی
 • عدم برداشتن کامل پوست اضافه
 • بروز مشکلات در قرار گرفتن پلک ها روی هم
 • تشکیل آسکار

جراحی زیبایی بینی

برخی از جراحان پلاستیک با گذراندن دوره ها می توانند ظاهر بینی افراد را تغییر دهند و بهبود ببخشند. جراحی بینی می تواند بسیاری از نقص های بینی از جمله اندازه بینی، عرض بینی، سوراخ های بینی و مشخصات ظاهری بینی از جمله قوز، برجستگی ها و فرورفتگی ها را برطرف سازد. جراحی بینی می تواند نوک بینی را نیز تغییر فرم دهد و ظاهر سوارخ های بینی را کوچک تر کند. جراحی بینی می تواند برخی از مشکلات تنفسی ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز اصلاح کند و از دیگر ویژگی های جراحی بینی می توان به بر طرف سازی نقص های مادرزادی، تصادف و سانحه های رانندگی نیز اشاره کرد.

محبوب ترین جراحی زیبایی در ایران

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی بینی

در صورتی که دارای بینی غضروفی هستید می توانید اقدام به جراحی بینی خود کنید و در ادامه به معرفی افرادی که کاندیدای مناسب جراحی بینی هستند، اشاره خواهیم کرد و به این دسته از افراد پیشنهاد می کنیم، اقدام به جراحی زیبایی بینی کنند:

 • افرادی که قوز بینی در ناحیه پل بینی دارند.
 • فردی که دارای شکستگی بینی می باشد.
 • نامتقارن بودن نوک بینی
 • پهن بودن بیش از حد پره های بینی
 • افرادی که مشکلات تنفسی دارند.
 • افرادی که ژنتیکی، فرم بینی نامناسبی دارند.

کاندیدای نامناسب جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی از استقبال بیشتری در بین عموم مردم برخوردار است. در ادامه به معرفی افرادی که کاندیدای نامناسب جراحی بینی می باشند، اشاره خواهیم کرد:

 • افرادی که به چاقی بیش از اندازه مبتلا هستند.
 • خانم هایی که زیر 16 سال هستند و آقایانی که زیر 18 سال می باشند.
 • خانم هایی که کم تر از 6 ماه از زایمانشان گذشته است.
 • خانم های باردار
 • افرادی که عمل بینی اول آن ها کم تر از یک سال انجام شده است.
 • افرادی که در طول روز تعداد سیگار های مصرف شده آن ها بالا می باشد.
 • افرادی که مبتلا به هموفیلی هستند نیز جراحی بینی برای آن ها ممنوع است.
 • افرادی که به دلیل مشکلات روانی، بینی خود را نامناسب می بینند و به زبان ساده تر بیماری اختلال بدریخت انگاری دارند.
 • به شما توصیه می شود، خانم هایی که قصد بارداری بعد از عمل بینی خود دارند، باید 6 ماه بعد از جراحی اقدام به بارداری کنند.
 • افرادی که در زمینه ورزش های رزمی فعالیت دارند مانند: بوکس، تکواندو، کاراته و ووشو .
 • افرادی که مبتلا به دیابت هستند می توانند جراحی بینی انجام دهند، در صورتی مجاز و قادر به این کار هستند که قند خون آن ها زیر نظر پزشک کنترل شده باشد.
 • افرادی که مبتلا به سرطان هستند.

جراحی لب 

برخی از افراد از روش تزریق ژل و چربی اقدام می کنند و به نتیجه دلخواه خود می رسند و دسته ای دیگر از افراد می توانند از جراحی لب اقدام به برجسته کردن لب خود کنند. یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی، جراحی لب می باشد. لب ها یکی از مهم ترین، اجزای صورت است که در زیبایی افراد نقش بسزایی دارد و مورد توجه قرار می گیرد. برای جذاب و برجسته کردن لب ها روش هایی از جمله: تزریق ژل و تزریق چربی وجود دارد. جراحی زیبایی لب یکی از روش های دائمی برای برجسته کردن لب به شمار می رود. در مرحله اول جراحی، یک برش در داخل دهان ایجاد می کنند. بعد از ایجاد برش، گرافت پوستی یا چربی از لایه های عمیق پوست گرفته می شود و برای برجسته کردن لب زیر غشای مخاطی جایگزین می شود.

نکات مهم در عمل جراحی زیبایی

پیش از اقدام به انجام عمل جراحی زیبایی باید به نکات مهمی توجه داشت:

 • از آن جا که جراحی زیبایی در بالا بردن وضعیت روحی و روانی فرد و ارتباط اجتماعی وی تأثیرگذار است می توان با انجام این عمل علاوه بر زیباسازی ظاهر، نقش بسزایی در افزایش اعتماد به نفس داشت.
 • همه افراد نیاز به انجام جراحی زیبایی ندارند و این پزشک است که به بررسی ضرورت موضوع می پردازد.
 • عمل جراحی زیبایی باید توسط پزشک جراح حاذق و آموزش دیده انجام شود. با این کار می توان عوارض ناشی از عمل را به حداقل رساند و در صورت وقوع آسیب ناخوشایند، عوارض آن را رفع کرد و از این رو به عموم افراد توصیه می شود در انتخاب جراح ماهر و دوره دیده نهایت دقت را داشته باشند.

اقدامات مراقبتی لازم بعد از جراحی زیبایی

همانطور که می دانید جراحی زیبایی به منظور تغییر و زیباسازی قسمتی از بدن یا صورت انجام می شود. همچنین با استفاده از آن می توان آسیب های مربوط به آن نواحی را برطرف کرد. این جراحی که از زمان های دور در دنیای پزشکی وجود داشته است، امروزه با پیشرفت علم و فناوری بسیار رواج یافته است . بعد از عمل جراحی زیبایی انجام مراقبت های خاص از اهمیت زیادی برخوردار است. رعایت برخی از اقدامات در هر چه بهتر شدن نتیجه عمل و رضایت بیمار سهم به سزایی دارد.

از آن جا که عمل جراحی زیبایی برای رفع عیوب و زیباسازی بخش های مختلف بدن انجام می‌شود. برای پیشگیری از مشکلات، حصول نتیجه بهتر و بهبودی کامل بعد از عمل جراحی لازم است دستورات و توصیه های پزشک جراح مو به مو اجرا شود.

اقدامات مراقبتی لازم بعد از جراحی زیبایی

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با محبوب ترین جراحی های زیبایی آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

4/5 - (4 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا