بیماری ها

دیابت بارداری چیست؟【سال 1403】❤️

ما امروز قصد داریم شما را با دیابت بارداری آشنا کنیم. دیابت بارداری مشکلی است که در دوران بارداری برای برخی از خانم ها رخ می دهد. در دوران بارداری احتمال دارد سطح قند خون برخی از خانم ها افزایش پیدا کند. این وضعیت تحت عنوان دیابت بارداری شناخته می شود. این مشکل بین هفته های 24 تا 28 بارداری ایجاد می شود. ما در این مقاله مطالبی درباره دیابت بارداری را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم، پس تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

دیابت بارداری

وظیفه انسولین گرفتن قند از خون و ذخیره آن به صورت گلیکوژن در سلول های بدن می باشد. دیابت بارداری مشکلی است که در دوران بارداری برای خانم ها ایجاد می شود. همه نوزادان و جفت بعد از زایمان هورمون هایی تولید می کنند که مادر را در برابر انسولین خود مقاوم می کند. بیش تر زنان باردار برای جبران انسولین بیش تری تولید می کند ولی برخی از زنان باردار نمی توانند انسولین اضافی به اندازه کافی تولید کنند به همین دلیل سطح قند خون آن ها افزایش می یابد و در این مواقع به بیماری دیابت بارداری دچار می شوند.

علت دیابت بارداری این است که نیاز بدن به انسولین در دوران بارداری افزایش می یابد. ابتلا به دیابت بارداری در این دوران به این معنا نیست که افراد قبل از بارداری دیابت داشته اند یا بعد از آن دچار دیابت شدند. قند بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در آینده افزایش می دهد. افراد باید سعی کنند این بیماری را به خوبی مدیریت کنند. در صورت مدیریت نکردن، این بیماری می‌تواند احتمال ابتلای کودک به قند خون بالا و همچنین احتمال بروز عوارض جدی برای فرد و جنین در دوران بارداری و زایمان را افزایش دهد.

افراد باید سعی کنند با مراجعه به بهترین دکتر زنان این مشکل را با ایشان در میان بگذارند و از وی کمک بگیرند تا مشکلی برای خود و نوزاد ایجاد نشود. برای درمان دیابت بارداری افراد باید سعی کنند به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایند. در ادامه برخی از ویژگی‌های بهترین دکتر زنان را در اختیار شما قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب کنید و بیماری خود را درمان نمایید.

دیابت بارداری

ویژگی های بهترین دکتر زنان

برای درمان دیابت بارداری باید به بهترین دکتر زنان در تهران مراجعه نمایید. برخی از ویژگی های بهترین دکتر زنان را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم تا بتوانید بهترین پزشک را انتخاب نمایید و به ایشان مراجعه کنید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

  • یکی از ویژگی های بسیار مهم بهترین دکتر زنان مدرک ایشان می باشد. افراد باید سعی کنند به پزشکی مراجعه نمایند که دارای مدرک و تخصص در حیطه زنان، زایمان و نازایی باشد. قبل از مراجعه برای درمان اطمینان حاصل کنید که پزشک شما دارای مدرک بسیار معتبری می باشد.
  • بهترین دکتر زنان در مرکزی فعالیت می کند که بسیار مجهز باشد پس به پزشکی مراجعه نمایید که در مرکزی با تجهیزات بسیار مناسب و پیشرفته برای درمان بیماران فعالیت می کند.
  • تجربه کافی و سابقه کاری بالای پزشک از ویژگی های بسیار مهم می باشد به پزشکی مراجعه نمایید که دارای تجربه کافی در حیطه فعالیت خود باشد. پزشکی که دارای تجربه کافی و سابقه کاری در زمینه فعالیت خود باشد به خوبی می تواند بیماری افراد را تشخیص دهد و آن ها را درمان نماید.
  • بهترین دکتر زنان دارای رفتاری بسیار مناسب در برخورد با بیماران می باشد پس سعی کنید به پزشکی مراجعه نمایید که دارای خوش رویی و اخلاق بسیار خوبی با بیماران خود باشد و به تمامی سوالات بیماران به خوبی پاسخ دهد و بتواند تمامی نکات مورد نیاز را برای بیماران خود بیان کند.
  • بهترین پزشک در مرکزی فعالیت می کند که دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی باشد تا بیماران بتوانند دسترسی آسانی به آن داشته باشند و به آن مرکز مراجعه و بیماری خود را درمان نمایند.

علائم دیابت بارداری

علائم دیابت بارداری در سه ماه اول: در دوره سه ماه اول رشد بیش از حد جنین قبل از تشخیص دیابت بارداری نوع دو شروع می شود و لازم است که عدم تحمل گلوکز را در ابتدای این دوران بررسی کرد. فردی که به عدم تحمل گلوکز مبتلا است میزان قند خون ناشتای او امکان دارد طبیعی یا اندکی بالا رفته باشد. با آزمایش خونی که انجام دهید می توانید وضعیتتان را ارزیابی کنید. دیابت بارداری را کنترل و پیشگیری نمایید. آزمایش خونی که انجام می شود نشان می دهد بیماران چقدر در کنترل بیماری دیابت موفق بوده اند. به دلیل این که دیابت بارداری در سه ماهه بعد از بارداری افراد اتفاق می افتد نشانه خاصی در این مدت دیده نخواهد شد.

علائم دیابت بارداری در سه ماه دوم: یکی از نشانه های اصلی قند خون بارداری افزایش سطح گلوکز خون مادر باردار در سه ماهه دوم بارداری می باشد. در برخی از مواقع امکان دارد شما مانند بیش تر زنان باردار هیچ نشانه ای از ابتلا به دیابت در سه ماه دوم نداشته باشید به همین دلیل باید به پزشکی مراجعه نمایید و پزشک برای شما آزمایشی را تجویز نماید. بین هفته های بیست و چهارم و بیست و هشتم بارداری علائم دیابت بارداری در سه ماهه دوم شدت پیدا می کند. با انجام آزمایش می توانید میزان گلوکز یا قند خون را بررسی کنید.

علائم دیابت بارداری در سه ماه سوم: در سه ماه سوم بارداری علائمی در بانوان باردار که مبتلا به دیابت بارداری هستند دیده می‌شود. از این علائم می توان به خستگی و تشنگی بیش از حد، تاری دید، حالت تهوع، قارچ های واژینال مثانه و عفونت های پوستی، نیاز مفرط به ادرار کردن اشاره کرد. در صورت مشاهده چنین علائمی باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه نمایید تا بتوانید دیابت بارداری را درمان نماید. در صورت درمان نکردن این بیماری می تواند شما و یا نوزاد را دچار مشکل کند، پس تمام تلاش خود را بکنید تا در صورت مشاهده چنین علائمی هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم دیابت بارداری

روش های تشخیص دیابت بارداری

تست چالش گلوکز

برخی از پزشکان از چالش گلوکز برای تشخیص دیابت بارداری استفاده می کنند. آمادگی خاصی برای انجام این آزمایش نیاز نیست. در این روش فرد محلول گلوکز را می نوشد و بعد از گذشت یک ساعت با تجویز پزشک آزمایش خون می دهد. در این صورت اگر سطح قند خون مادر بالا باشد پزشک امکان دارد یک آزمایش تحمل گلوکز خوراکی سه ساعت انجام دهد که این تست دو مرحله ای می باشد. برخی از پزشکان تست چالش گلوکز را به کلی نادیده می‌گیرند و فقط یک آزمایش تحمل گلوکز دو ساعته انجام می دهند که این آزمایش یک مرحله ای محسوب می شود.

آزمون تک مرحله ای چالش گلوکز

در این آزمایش پرسنل آزمایشگاه با آزمایش سطح قند خون ناشتا فعالیت خود را آغاز می کند. پرسنل آزمایشگاه از مادر باردار می خواهند که محلول حاوی 75 گرم کربوهیدرات را بنوشد بعد از گذشت یک ساعت یا دو ساعت مجددا سطح قند خون فرد را آزمایش می کنند. اگر سطح قند خون ناشتا بیش تر یا مساوی 92 میلی گرم در دسی لیتر باشد اگر قند خون یک ساعته بیش تر و مساوی ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و یا اگر سطح قند خون دو ساعته بیش تر یا مساوی 153 میلی گرم در دسی لیتر باشد احتمالا پزشک تشخیص خود را تایید می کند.

آزمون دو مرحله ای

برای انجام آزمون دو مرحله ای نیاز به ناشتا بودن نیست. در این آزمایش پرسنل آزمایشگاه محلول حاوی 50 گرم گلوکز را به افراد می‌دهد تا آن را بنوشند و بعد از گذشت یک ساعت قند خون افراد را آزمایش می کند. اگر در این مرحله سطح قند خون افراد بین 130 تا 140 میلی گرم در دسی لیتر باشد پزشک امکان دارد انجام آزمایش دوم را در روز دیگری برای افراد توصیه کند. در این آزمایش پرسنل آزمایشگاه کار خود را با آزمایش سطح قند خون ناشتا را شروع می کند. پرسنل از افراد می خواهند که محلولی حاوی 100 گرم شکر بنوشند. بعد از گذشت چند ساعت قند خون شما را آزمایش می کند. اگر حداقل دو مورد از مقادیر زیر را داشته باشید پزشک تشخیص خود را تایید می کند:

  • سطح قند خون ناشتا بیش تر یا مساوی 95 یا 105 میلی گرم در دسی لیتر
  • قند خون یک ساعت بیش تر یا مساوی 180 یا 190 میلی گرم در دسی لیتر
  • سطح قندخون دو ساعت بیش تر یا مساوی 155 یا 165 میلی گرم در دسی لیتر
  • سطح قند خون سه ساعت بیش تر یا مساوی 140 یا 145 میلی گرم در دسی لیتر

درمان دیابت بارداری

در بیش تر مواقع در درمان دیابت بارداری پزشک توصیه می کند قند خون خود را قبل و بعد از خوردن غذا با یک دستگاه تست قند آزمایش کنید و همچنین یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و ورزش منظم داشته باشید تا وضعیت خود را کنترل کنید. امکان دارد در صورت نیاز تا زمان زایمان تزریق انسولین به این موارد اضافه شود. اگر نیاز به تزریق انسولین باشد شما باید از پزشک خود در مورد زمان بندی مناسب تزریق آن در رابطه با وعده های غذایی و ورزش سوال کنید و تمامی موارد مورد نیاز را بدانید. اگر سطح قند خون شما پایین یا به طور مداوم بالاتر از سطح تایید شده باشد پزشک راهنمایی هایی را برای شما در نظر می گیرد.

درمان دیابت بارداری

افرادی که در معرض دیابت بارداری هستند

برخی از بانوان ممکن است بیش تر در معرض دیابت بارداری قرار داشته باشند. بانوانی که دارای فشار خون بالا، سابقه خانوادگی دیابت، اضافه وزن قبل از بارداری، اضافه وزن بیش از حد معمول در دوران بارداری، بارداری چند قلو، تولد نوزاد قبلی با وزن 4 کیلو گرم و دیابت بارداری پیشین دارند و یا بانوانی که سقط جنین یا مرده زایی بدون دلیل داشته اند و به سندروم تخمدان پلی کیستیک ابتلا داشته اند و کسانی که به برخی از توابع ها و قومیت ها تعلق دارند بیش تر از افراد دیگر در معرض دیابت بارداری هستند. در صورت مشاهده علائم دیابت بارداری هر چه سریع تر به بهترین دکتر زنان مراجعه نمایید و بیماری خود را درمان کنید.

کلام آخر

دیابت بارداری یکی از مشکلات و بیماری هایی است که در دوران بارداری برای برخی از بانوان ایجاد می شود. این بیماری دارای علائمی می باشد از علائم آن می‌توان به خستگی، تشنگی بیش از حد، تاری دید، حالت تهوع، قارچ های واژینال مثانه و عفونت های پوستی، نیاز مفرط به ادرار کردن اشاره کرد. روش هایی برای تشخیص دیابت بارداری وجود دارد که از این روش ها می توان به تست چالش گلوکز اشاره کرد. برخی از افراد بیش از افراد دیگر در معرض دیابت بارداری هستند. در صورت مشاهده علائم دیابت بارداری هر چه سریع تر به پزشک جهت درمان مراجعه کنید.

بسیار ممنونیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی داشته شما را با دیابت بارداری آشنا کند. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشند. در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد می توانید به سایت مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بعد از زایمان چه اتفاقی میفتد؟

احتمالاً دیابت شما از بین میرود و قند خون شما به حالت عادی برمیگردد. اگر انسولین یا دیگر دارویی مصرف می کردید احتمالاً دیگر نیازی به مصرف آن نخواهید داشت. در هر صورت پزشک شما باید قند خون شما را کنترل کند تا مطمئن شود که به حالت عادی برگشته و ثابت شده است.

هر چند وقت یکبار لازم است به پزشک مراجعه کنم؟

زنانی که به دیابت بارداری مبتلا هستند لازم است بیشتر از زنان دیگر به پزشک مراجعه کنند. اینکه چند وقت یکبار لازم است پزشک را ببینید بستگی به استفاده شما از انسولین و وضعیت سلامت شما در هر ویزیت دارد. در هر مراجعه پزشک کار هایی مانند بررسی وضعیت جنین، پرس و جو راجع به رژیم غذاییتان، تنظیم دوز انسولین و دیگر داروها و … را انجام می دهد.

دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

برای درمان دیابت بارداری، باید قند خون خود را مرتباً چک کنید. بهتر است دستگاه چک قند خون داشته باشید و بتوانید چگونه به تنهایی با آن قند خود را چک کنید. برخی از افراد به تزریق انسولین یا سایر داروهای دیابت نیز نیاز دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

سمیه اسدی

سلام، من سمیه هستم. 3 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب پزشکی و عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم مطالب مفیدی برای شما عزیزان به اشتراک گذاشته باشم و خوش حال میشم نظرات و پیشنهادات خودتونو برام کامنت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا