عمومی

بهترین روش لاغری دنیا چیست؟【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم بهترین روش لاغری دنیا را به شما معرفی کنیم. امروزه افراد به دنبال داشتن هیکلی زیبا و متناسب هستند و برای رسیدن به آن حاضرند وقت و هزینه زیادی را صرف کنند. روش های لاغری و رژیم های مختلفی وجود دارد که افراد می توانند از آن استفاده کرده و هیکلی بی نقص داشته باشند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با روش های لاغری مختلفی آشنا شوید و با توجه به شرایط جسمی خود بهترین روش لاغری دنیا را انتخاب کنید.

علت چاقی چیست؟

افراد بهتر است قبل از لاغری بدانند که علت چاقیشان چیست و چه مواردی موجب افزایش وزنشان می شود تا با پرهیز از آن ها وزن خود را کاهش دهند. همه اشخاص با هر غذایی که مصرف می کنند یک میزان کالری جذب خواهند کرد، هر ماده غذایی کالری مشخصی دارد و در صورتی که میزان کالری که فرد روزانه مصرف می کند از مقدار مورد نیازش بیشتر باشد و با فعالیت آن را نسوزاند فرد دچار اضافه وزن و چاقی می شود.

بنابراین افراد باید میزان کالری روزانه خود را کنترل کنند و فعالیت و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند تا دچار چاقی و اضافه وزن نشوند. با فهمیدن این موضوع افراد می توانند متوجه شوند که علت چاقیشان ناشی از عدم فعالیت و تحرک است یا کالری زیادی روزانه مصرف می کنند.

علت چاقی چیست؟

بهترین روش های لاغری خانگی

روش های لاغری خانگی زیادی وجود دارد که افراد می توانند به راحتی از آن ها استفاده کرده و بدون درد و هزینه کاهش وزن زیادی داشته باشند. برخی از این روش های لاغری شامل موارد زیر است:

1- حذف نکرده وعده صبحانه: برخی از افراد تصور می کنند اگر وعده صبحانه را از وعده های غذایی خود حذف کنند لاغر می شوند، در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. افراد با حذف صبحانه مواد مغذی زیادی را از دست می دهند و این موجب می شود تا در طول روز بیشتر گرسنه شود و کالری زیادی مصرف کنند. بنابراین حذف صبحانه نه تنها موجب لاغری نمی شود بلکه به مرور زمان موجب چاقی و اضافه وزن می شود.

2- منظم کردن وعده های غذایی: در صورتی که افراد وعده های غذایی خود را به صورت منظم و طبق چهارچوب مصرف کنند موجب می شود بدن به خوبی کار خود را انجام دهد و چربی سوزی انجام شود. افرادی که به صورت منظم وعده های غذایی خود را مصرف می کنند در طول روز کم تر احساس گرسنگی خواهند کرد و در نتیجه کاهش وزن خواهند داشت.

3- مصرف زیاد میوه و سبزی: مصرف زیاد میوه و سبزی می تواند تا حد زیادی معده را پر کرده و فرد احساس سیری داشته باشد. افرادی که از میوه و سبزی استفاده نمی کنند باید این اقلام را به روتین خوراکی روزمره خود اضافه کنند.

4- نوشیدن آب فراوان: آب برای سلامتی و سوخت و ساز بدن ضروری است. گاهی افراد تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند در صورتی که تنها با نوشیدن آب حس نیاز بدن برطرف می شود. بنابراین افراد با نوشیدن آب هم به سوخت و ساز بدن کمک می کنند و هم حس گشنگی کاذبشان برطرف می شود.

5- داشتن فعالیت روزانه: مهم ترین علت چاقی ساکن بودن و عدم تحرک است. افرادی که به واسطه شغلشان باید در یک نقطه بشینند بهتر است تحرک را در برنامه روزانه خود قرار دهند. افرادی که فعال هستند معمولا دچار اضافه وزن و چاقی نمی شوند و هیکلی متناسب و زیبا خواهند داشت.

6- مصرف غذاهای کم چرب: افراد باید وعده های غذایی خود را کنترل کنند. وجود چربی در غذا می تواند موجب افزایش وزن و چاقی شود. بنابراین افراد باید از مواد غذایی کم چرب استفاده کنند تا در صحت و سلامتی کامل باشند. داشتن اطلاعات کالری هر ماده غذایی می تواند به فرد کمک کند تا وزن خود را کنترل کند.

7- کاهش مصرف شیرینی جات و مواد قندی: یکی از مهم ترین علل چاقی مصرف شیرینی جات و مواد قندی است. افرادی که قصد لاغری دارند باید مصرف این مواد را به حداقل برسانند.

8- خودداری از مصرف نوشابه های گازدار و الکل: افراد چاق با حذف نوشابه های گازدار و مشروبات الکلی می توانند کاهش وزن زیادی داشته باشند. این مواد هیچ فایده ای برای بدن ندارند و به مرور موجب چاقی و اضافه وزن می شوند. بنابراین تا حد امکان افراد نباید از این مواد استفاده کنند.

روش های لاغری بالا موجب می شود افراد بدون هیچ هزینه خاصی کاهش وزن را تجربه کنند.

چه رژیم های غذایی وجود دارد؟

امروزه رژیم های غذایی مختلفی در دنیا وجود دارد که افراد می توانند از آن ها استفاده کرده و کاهش وزن داشته باشند. برخی از این رژیم ها شامل موارد زیر می باشد:

 • رژیم غذایی کم کربوهیدرات یک غذای کامل برای افراد چاق است که روی لاغری و سلامت بدنشان تمرکز دارد. این رژیم غذایی انعطاف بالایی دارد و افراد می توانند میزان کربوهیدرات خود را کنترل کنند. رژیم کم کربوهیدرات دارای مقادیر زیادی گوشت، ماهی، تخم مرغ، میوه و چربی است.
 • یکی از پرطرفدارترین رژیم های لاغری، رژیم غذایی مدیترانه ای است. در این رژیم غذایی از سبزیجات، میوه ها، ماهی، لبنیات، حبوبات و روغن زیتون به وفور استفاده می شود. در روش مدیترانه ای روی مصرف ماهی های چرب به جای گوشت قرمز و از روغن زیتون به جای کره تاکید می شود.
 • رژیم غارنشینی یا پالئو یکی از موثرترین رژیم های لاغری در دنیاست که موجب کاهش وزن و بهبود سلامت عمومی شخص می شود. در این رژیم غذایی روی غذاهای فرآوری نشده تمرکز می شود و تاکید بر خوردن غذاهای سازگار با بدن است. در رژیم غارنشینی فرد باید از خوردن غذاهای فرآوری شده خودداری کند.
 • رژیم غذایی وگان از پرطرفدارترین رژیم های لاغری دنیاست که با حذف مواد گوشتی موجب کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و کنترل قند خون می شود. در این رژیم غذایی تاکید بر مصرف مواد گیاهی است و کلیه محصولات حیوانی حذف می شوند.
 • رژیم غذایی بدون گلوتن مخصوص اشخاصی است که توانایی تحمل گلوتن موجود در گندم جو را ندارند و تاکید بر منابعی دارد که به صورت طبیعی فاقد گلوتن هستند.
 • یکی از دیگر رژیم های غذایی رژیم کتوژنتیک است که در آن غذاهای پرچرب و با کربوهیدرات کم حذف می شوند. هدف از این رژیم پایین آوردن وزن و رسیدن به وضعیت متابولیکی به اسم کتوز است. در این وضعیت سطح انسولین موجود در خون کاهش می یابد و بدن می تواند مقدار زیادی اسید چرب از ذخایر خود آزاد و به کتون تبدیل کند.
 • رژیم لاغری اتکینز از معروف ترین برنامه های غذایی است که در آن فرد باید کربوهیدرات کمی مصرف کند. در این رژیم غذایی چربی و پروتئین زیاد آزاد است.

رژیم های غذایی هریک مزایا و معایب زیادی دارند که باید تحت نظارت پزشک از آن ها استفاده شود. افرادی که رژیم غذایی می گیرند باید همواره مکمل های موردنیاز را مصرف کنند تا بدنشان دچار کمبود نشود.

چه رژیم های غذایی وجود دارد؟

بهترین روش های لاغری در پزشکی

در صورتی که افراد قادر نیستند به صورت طبیعی و با رژیم های غذایی لاغر شوند می توانند از روش های لاغری پزشکی استفاده کنند. هریک از این روش ها معایب و مزایای زیادی دارند که افراد می توانند از آن ها بهره مند شوند. برخی از این روش های پزشکی شامل موارد زیر می باشد:

1- عمل لیپولیز: این یکی از عمل های لاغری است که در آن با استفاده از لیزر چربی های اضافی نواحی کوچک بدن حذف و سوزانده می شوند. این روش یک روش درمانی برای چاقی و اضافه وزن بالا نیست و افرادی که اضافه وزن کمی دارند می توانند از آن استفاده کنند. لیپولیز درد و عارضه جانبی کمی دارد و بعد از عمل فرد دچار کبودی و تورم می شود.

2- عمل لیپوماتیک: در این عمل لاغری ناحیه شکم فرد از دو ناحیه کوچک سوراخ شده و لوله های کانولا به آن وارد می شود. این لوله ها در بدن لرزش و ارتعاش ایجاد می کنند و بافت های چربی خرد و شکسته می شوند و با مکنده به بیرون از بدن منتقل می شوند.

3- عمل بای پس معده: در این روش با اتصال معده به روده کوچک از مسیر جذبی روده کاسته می شود. در این روش لاغری فرد کاهش وزن زیادی پیدا می کند اما دچار عوارض جانبی مانند کمبود آهن و کلسیم، کمبود مواد غذایی و کم خونی می گردد. بنابراین بعد از این عمل ممکن است فرد دچار سوء تغذیه شود و در مقابل عفونت ها آسیب پذیر گردد.

4- اسلیو معده: در روش اسلیو معده فرد 80 درصد از حجم معده خود را از دست می دهد و این موجب می شود حجم غذایی که مصرف می کند کم تر و در نتیجه سریعا لاغر شود. این کاهش حجم معده غیرقابل بازگشت است اما عوارض جانبی مختلفی مانند لخته خون در معده، عفونت و زخم معده، رفلاکس معده و استفراغ، اسپاسم مری، تاخیر در انتقال مواد غذایی به روده و افتادگی شدید پوستی به همراه خواهد داشت.

افراد ابتدا باید روش های خانگی و رژیم های غذایی را امتحان کرده و در صورت ندیدن نتیجه درست از عمل های جراحی استفاده کنند.

ویژگی های بهترین دکتر تغذیه

دکتر تغذیه باید ویژگی ها و خصوصیات مختلفی داشته باشد، چرا که رژیم های غذایی باید به صورت اصولی ارائه داده شود تا فرد نتیجه رضایت بخشی دریافت کند. برخی از ویژگی های دکتر تغذیه شامل موارد زیر است:

 • بهترین دکتر تغذیه باید در این زمینه ماهر و کاربلد باشد و مدارک علمی خود را از دانشگاه های برتر کشور دریافت کرده باشد.
 • مطب بهترین دکتر تغذیه باید بزرگ و دلنشین باشد و در مکانی قرار گرفته باشد که رفت و آمد در آن به راحتی انجام شود.
 • بهترین دکتر تغذیه باید صبر و حوصله بالایی داشته باشد و پروسه نوشتن برنامه غذایی را با دقت انجام دهد.
 • در مطب بهترین دکتر تغذیه باید از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته ای استفاده شود تا مراجعین نتایج رضایت بخشی از پروسه درمان کسب کنند.
 • بهترین دکتر تغذیه باید بااخلاق باشد و با مراجعین به خوبی برخورد کند.
 • مطب بهترین دکتر تغذیه باید تمیز و استریل باشد و پروتکل های بهداشتی در آن رعایت شود.
 • دکتر تغذیه باید اطلاعات خود را به روز کند و از رژیم های غذایی ایران و جهان آگاهی داشته باشد.
 • بهترین دکتر تغذیه باید قیمت های منصفانه ای از افراد دریافت کند تا همه بتوانند از خدماتش استفاده کنند.

اشخاصی که قصد دارند برنامه غذایی اصولی داشته باشند باید به پزشکی با خصوصیات بالا مراجعه کنند.

ویژگی های بهترین دکتر تغذیه

عوامل موثر بر هزینه های خدمات لاغری

عوامل زیادی روی هزینه های خدمات لاغری تاثیر می گذارد و برای هر فردی متغیر خواهد بود. برخی از عوامل موثر بر خدمات لاغری شامل موارد زیر می باشد:

1- میزان چاقی فرد: هرچه فرد چاقی و اضافه وزن بیشتری داشته باشد باید خدمات لاغری پیچیده تری انجام دهد و در نتیجه هزینه های بیشتری باید پرداخت شود.

2- تخصص پزشک لاغری: هرچه پزشکی که فرد برای لاغری به آن مراجعه می کند ماهرتر و متخصص تر باشد هزینه های بیشتری از افراد دریافت خواهد کرد.

3- تعداد جلسات مراجعه بیمار: هرچه بیمار نیاز به تعداد جلسات درمانی بیشتری داشته باشد باید هزینه های بیشتری پرداخت کند.

4- تجهیزات کلینیک لاغری: هرچه کلینیکی که فرد برای لاغری به آن مراجعه می کند مجهزتر و پیشرفته تر باشد هزینه بیشتری باید به آن پرداخت شود.

5- منطقه جغرافیایی: منطقه جغرافیایی روی هزینه های خدمات لاغری تاثیر می گذارد. معمولا استان های بزرگ مانند تهران هزینه ها بالاتر از شهرستان ها خواهد بود.

6- هزینه های جانبی: در روش های لاغری هزینه های جانبی مانند مکمل ها، هزینه مواد غذایی خاص و ورزش وجود دارد که افراد باید آن ها را بپردازند.

افراد با هر بودجه و هزینه ای که دارند می توانند کاهش وزن را تجربه کنند و هیکلی زیبا و بدون نقص داشته باشند.

کلام آخر

امروزه افراد به دنبال داشتن هیکلی زیبا و متناسب هستند و حاضرند برای داشتن آن وقت و هزینه زیادی را صرف کنند. روش های لاغری مختلفی از جمله رژیم های غذایی، رژیم های خانگی و جراحی های لاغری وجود دارد که افراد می توانند به وسیله آن ها کاهش وزن داشته باشند. انتخاب بهترین روش لاغری به شرایط جسمی فرد و نظر پزشک متخصص تغذیه بستگی دارد.

در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد موضوع بهترین روش لاغری دنیا چیست به شما ارائه داده ایم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا