زیبایینبض بازار

بعد از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم؟【سال1403】⚡

در این مقاله قصد داریم در مورد موضوع بعد از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. امروزه از بین بردن موهای زائد یکی از دغدغه های اصلی خانم ها و آقایان است و برای از بین بردن این موها حاضرند وقت و هزینه زیادی صرف کنند. موهای زائد علاوه بر داشتن ظاهر زشت موجب خارش و تعریق بیشتر بدن می شود. روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که وکس یکی از بهترین آن هاست. افرادی که صورت خود را شیو می کنند یا بند می اندازند بهتر است به جای آن ها از روش وکس استفاده کنند، چرا که هم درد کم تری دارد و هم پوست صورت لطیف تر می شود. افرادی که دوست دارند در مورد روش وکس اطلاعات بیشتری داشته باشند با ما در این مقاله همراه باشند.

وکس صورت چیست؟

روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد که شامل بند انداختن، وکس، لیزر موهای زائد و شیو می باشد که افراد می توانند با توجه به پوست و بودجه خود از یکی از این روش ها استفاده کنند. روش وکس صورت مزایا و معایب خاص خود را دارد. این روش به این صورت است که فرد ابتدا تکه ای پارافین را درون دستگاه گرم کننده مخصوص قرار می دهد تا گرم شود. سپس با یک کاردک یک لایه نازک از پارافین مایع شده را روی پوست کشیده و به آن زمان داده می دهد تا خشک شود.

بعد از خشک شدن لایه پارافین خلاف جهت رویش موها کشیده می شود و موها را از روی پوست بر می دارد. از آن جایی که پوست از سایر نقاط بدن حساس تر است این روش با درد و ناراحتی همراه است. بعد از انجام وکس ممکن است فرد دچار قرمزی صورت و جوش های زیر پوستی شود. وکس ممکن است برای برخی نقاط مناسب نباشد و حساسیت ایجاد کند. همچنین در صورتی که این روش اصولی انجام نشود ممکن است پوست دچار سوزش شود. در صورتی که با یک بار موهای زائد فرد از بین نرفت باید چند بار این روش را امتحان کند.

 وکس صورت چیست؟

مزایای وکس

وکس نسبت به روش های مشابه خود مزایا و محاسن زیادی دارد که برخی از این مزایا شامل موارد زیر می باشد:

1- ماندگاری طولانی: روش وکس نسبت به روش هایی مانند اصلاح و بند انداختن ماندگاری طولانی تری برای فرد دارد و معمولا بین 2 تا 6 هفته برای فرد دوام می آورد. هرچند این مدت می تواند از فردی به فرد دیگر براساس سرعت رشد مو متفاوت باشد. صرف نظر از تفاوت های فردی این روش نسبت به روش های دیگر از بین بردن موهای زائد به جز لیزر ماندگاری بالاتری دارد.

2- دقت و مو شکافی: وکس کردن صورت به دقت بالایی احتیاج دارد و آرایشگر باید با حوصله این کار را انجام دهد، چرا که وکس تمام موهای زائد نواحی صورت را از بین می برد و باید آن را به گونه ای روی صورت قرار داد که به ابروها آسیبی وارد نشود. در وکس حتی موهای ریز و ظریف نیز از بین خواهد رفت.

3- کم و نازک شدن موها: افرادی که از روش وکس استفاده می کنند به مرور زمان موهایشان نازک و ظریف می شود. وکس به فولیکول های مو حمله می کند و بعد از مدت طولانی موجب قطع شدن رشد موها یا کم تر شدنشان می شود. بنابراین در این روش بعد از هر وکس موها نازک تر خواهند شد.

4- هزینه پایین: روش وکس به زمان کم، حداقل آمادگی و استفاده کمی از مواد احتیاج دارد. آرایشگر مقدار اندکی از وکس را برای کل صورت فرد استفاده می کند. بنابراین این روش کم هزینه و مقرون به صرفه است. البته وکس ها انواع مختلفی دارند که هزینه هایشان با هم متفاوت است اما به طور کلی این روش اقتصادی است.

5- تغذیه و محافظت از پوست: فرمولاسیونی که در ماده وکس وجود دارد قابلیت آنتی اکسیدان و مرطوب کنندگی قوی دارد. این ماده قادر است لایه برداری ملایمی روی پوست انجام دهد و آلودگی های پوستی را تاحدودی از بین ببرد. بنابراین پوست در حین وکس نرم و آبرسانی می شود و فرد حس خوبی پیدا می کند.

6- زمان کوتاه: افرادی که موهای زائد زیادی دارند گزینه وکس برایشان بسیار مناسب است. با وکس می توان بخش بزرگی از صورت را پوشش داد و با یک حرکت سریع مقدار قابل توجهی از موهای زائد را از بین برد. بنابراین افرادی که وکس انجام می دهند با حداقل درد و زمان از شر موهای زائدشان خلاص می شوند.

روش وکس مزایا و محاسن زیادی دارد که افراد می توانند با مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی از آن ها بهره مند شوند.

نبایدهای وکس صورت

وکس صورت علارغم مزایایی که دارد در برخی مواقع ممنوعیت خواهد داشت. نبایدهای وکس صورت شامل موارد زیر می باشد:

 • موهای خیلی بلند یا خیلی کوتاه نباید وکس شوند. شرایط ایده آل برای وکس این است که موها بین 3 تا 4 سانت باشند. هرچه موهای زائد کوتاه تر باشند موم به آن ها نمی چسبد و هرچه بلندتر باشد وکس دردناک تر خواهد بود. بنابراین افرادی که موی بلند دارند برای وکس باید آن را کوتاه کنند.
 • یک ناحیه از بدن یا صورت بیش از دو بار نباید وکس شود. این موضوع می تواند به ناحیه مورد نظر آسیب وارد کند. بنابراین در صورتی که بعد از دو بار وکس هنوز موهای زائد دارید آن را شیو کنید.
 • موهای در حال رشد نباید وکس شوند. افرادی که بعد از اپیلاسیون موهای در حال رشد سرسختی دارند بهتر است آن را در آب گرم خیس کنند تا کمی نرم شود. وکس موهای در حال رشد موجب عفونت می شود.
 • افرادی که داروهای قوی ضدآکنه مانند رتینول و راکوتان مصرف می کنند پوستشان حساس می شود و نباید از این روش استفاده کنند.
 • اشخاصی که مشکل گردش خون یا سیستم ایمنی بدن را دارند باید از وکس کردن چه در خانه و چه در آرایشگاه ها خودداری کنند.
 • موم انداختن ناحیه بیکینی دو روز قبل و بعد از پریود نیز دردناک است و به دلیل تغییر هورمون ها بدن حساس می شود و واکنش نشان می دهد. بنابراین از وکس صورت و بدن قبل از پریود خودداری شود.

در مواقع بالا بهتر است افراد از روش وکس استفاده نکنند.

نبایدهای وکس صورت

معایب وکس صورت چیست؟

وکس صورت مانند تمامی روش های از بین بردن موهای زائد معایب و ایراداتی نیز دارد. برخی از معایب این روش شامل موارد زیر است:

1- درد خفیف: افراد فارغ از این که چه نوع وکسی را انتخاب می کنند درد خفیفی را تجربه خواهند کرد. هنگامی که نوارهای خشک شده با سرعت زیاد از روی صورت کنده می شوند این درد احساس می شود. البته میزان درد با آستانه تحمل هر فرد، مقدار مو و ناحیه مورد نظر ارتباط مستقیم دارد. مثلا مناطقی مانند پشت لب بیشتر از چانه دردناک خواهند بود.

2- قرمزی و تحریک شدن پوست: یکی از اتفاقاتی که بلافاصله بعد از وکس رخ می دهد قرمزی و تحریک شدن پوست است. پوستی که به تازگی وکس شده معمولا قرمز یا صورتی می شود و نباید به آن دست زد. در این وضعیت به پوست حتی نباید محصولات مراقبت پوستی زد و باید مدتی صبر کرد. این قرمزی معمولا بعد از یک روز از بین می رود و در صورت از بین نرفتن می توان از کمپرس یخ استفاده کرد.

3- جوش های قرمز: ممکن است بعد از وکس پوست صورت دچار جوش های قرمز شود. این جوش ها بعد از باز شدن منافذ پوست بیرون می آیند و بعد از چند روز از بین خواهند رفت. برای پیشگیری از این جوش ها می توان از کرم یا بالم تسکین دهنده استفاده کرد.

4- موهای زیر پوستی: متخصصین معتقدند که هنگامی که نوارهای وکس خلاف جهت رویش مو کشیده می شوند این موها کم تر به وجود می آیند اما در صورتی که این موها به طور کامل از ریشه در نیایند ساقه مو زیر پوست خرد می شود و موهای زیر پوستی به وجود می آید.

5- واکنش های آلرژیک: موادی که در وکس به کار می روند متنوع هستند و ممکن است با حساسیت همراه باشند. قبل از انجام وکس باید تست حساسیت انجام شود تا واکنش پوست مشاهده گردد. برای این کار مقدار کوچکی از وکس را روی بازو قرار داده و آن را بکشید. اگر طی 24 ساعت آینده پوست دچار قرمزی و جوش نشد فرد به آن واکنشی نشان نخواهد داد. با مشاهده عوارضی مانند خارش زیاد، جوش های قرمز و کهیر باید مصرف وکس متوقف شود.

6- خونریزی: در وکس خونریزی به مقدار کم کاملا شایع است و جای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که این خونریزی زیاد بود باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. افرادی که پوست های حساس و ظریفی دارند بهتر است از وکس های مناسب پوست حساس استفاده کنند.

این روش معایب دیگری مانند حساسیت به آفتاب و عفونت نیز به همراه دارد. این معایب به نوع وکس و مهارت آرایشگری که آن را انجام می دهد نیز ارتباط دارد.

بعد از وکس چه کنیم جوش نزنیم؟

از آن جایی که وکس با جوش همراه است بهتر است افراد بعد از آن اقداماتی انجام دهند تا از بروز جوش های ریز و دردناک پیشگیری کنند. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 • بعد از وکس بهتر است سریعا پوست پاکسازی شود. با استفاده از تونر سطح پوست باید کاملا تمیز و ضدعفونی شود تا جوش و عفونت به وجود نیاید.
 • افراد بهتر است بعد از وکس و قرمزی پوست روی آن کمپرس یخ قرار دهند تا آثار التهاب آن کم شود. همچنین پماد هیدروکورتیزون می تواند برای قرمزی و جلوگیری از جوش مفید باشد.
 • بعد از گذشت چند روز بعد از وکس پوست خود را لایه برداری کنید تا از بروز موهای زیر پوستی و جوش پیشگیری شود. افرادی که پوست حساسی دارند می توانند از اسکراب و لایه بردار ملایم استفاده کنند.
 • افراد می توانند با استفاده از ژل آلوئه ورا از بروز جوش های بعد از وکس پیشگیری کنند. این گیاه به عنوان معجزه پوستی شناخته می شود و فوایدی از جمله تسکین پوست، مرطوب کنندگی و جلوگیری از جوش را به همراه دارد.
 • اشخاصی که وکس انجام می دهند می توانند بعد از آن به پوست خود روغن نارگیل بزنند. آنتی اکسیدان های موجود در روغن نارگیل به پوست کمک می کند تا التهاب کم تری داشته باشد و جوش نزند. همچنین استفاده از روغن بچه برای پیشگیری از جوش بسیار مفید است.
 • بهتر است افراد تا چند روز بعد از وکس به باشگاه نروند. چرا که منافذ پوستی باز است و ممکن است آلودگی و عفونت موجب بروز جوش و التهاب شود.
 • افراد می توانند محصولات مراقبتی بعد از وکس را از داروخانه ها تهیه کنند و برای جلوگیری از جوش و التهاب از آن ها استفاده کنند.

اقدامات بالا موجب می شود فرد بعد از وکس جوش نزند و پوست آرامی داشته باشد.

بعد از وکس چه کنیم جوش نزنیم؟

نکات مراقبتی روش وکس

برای روش وکس نکات مراقبتی مختلفی وجود دارد که افراد باید آن ها را رعایت کنند. این نکات شامل موارد زیر است:

 • بهتر است تحقیق کرده و وکس مناسب صورت خود را خریداری کنید.
 • از وکس بدن برای صورت استفاده نکنید.
 • افرادی که پوستشان خشک، آفتاب سوخته و تحریک شده است بهتر است مدتی وکس را عقب بیندازند.
 • قسمت هایی از بدن یا صورت که زخم باز یا آکنه دارد نباید وکس شود.
 • از روش وکس نباید روی خال یا زگیل استفاده کرد.
 • افرادی که بیماری های خاص یا دیابت دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.
 • افراد 3 الی 4 روز قبل از وکس بهتر است از محصولات اسیدی استفاده نکنند.
 • بعد از وکس نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار گرفت.

کلام آخر

امروزه از بین بردن موهای زائد یکی از دغدغه های اصلی افراد است و برای آن وقت و هزینه زیادی صرف می کنند. برای از بین بردن موهای زائد روش های مختلفی وجود دارد که وکس یکی از بهترین آن هاست. روش وکس مزایا و معایب زیادی دارد و در آرایشگاه ها، سالن های زیبایی و منزل انجام می شود.

در این مقاله در مورد این که بعد از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم به شما اطلاعات مفیدی ارائه داده ایم. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا