درمان ریزش موریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟【سال1401】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کافی درباره این که برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم را در اختیارتان قرار دهیم. امروزه بیشتر افراد درگیر ریزش مو هستند و به دنبال راه و روشی برای درمان ریزش موهای خود می باشند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار دهیم.

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟ برای جلوگیری از ریزش مو تغذیه مناسب نقش اصلی را بازی می کند. خوردن روزانه انواع ویتامین ، پروتئین ، سبزیجات و … نه تنها به سلامت مو کمک می کند بلکه سلامت جسمانی ما را نیز به همراه خواهد داشت. گاه به دلیل بیماری خاص ، گرفتن رژیم های غذایی و یا علاقه نداشتن به نوع خاصی از مواد غذایی آن را از رژیم غذایی خود حذف می کنیم و به مرور این کار اثرات خود را در بدن نشان خواهد داد و متاسفانه موی سر اولین کاندید برای نشان دادن کمبود یک ویتامین و یا پروتئین است. در صورتی که موهای خوش فرم و زیبای شما به مرور زیبایی خود را از دست داد و شروع به ریزش کرد باید آن را هشداری تلقی نمود و برای درمان و یافتن علت تلاش نمود.

از مهم ترین علل ریزش مو وراثت است. متاسفانه در صورتی که ژن ریزش مو را از یکی از بستگانتان به ارث ببرید، نمی توان از این واقعیت فرار کرد که موی شما نیز ریزش خواهد داشت. اما با کنترل رژیم غذایی و رسیدگی به موی سر می توانید تا حد زیادی آن را به تعویق بی اندازید.

از دیگر عوامل ریزش مو بیماری ها و تغیراتی است که در هورمون ها به وجود می آید. بیماری مانند کم کاری تیروئید از جمله بیماری هایی است که در آن فرد با ریزش بی سابقه مو مواجه خواهد شد. در دوران بارداری و شیردهی نیز مادران دچار ریزش مو می شوند.

با گذراندن این دوران و هم چنین درمان بیماری ممکن است موها به تراکم سابق بازگردند اما شما با خوردن مواد غذایی مناسب می توانید، کمک زیادی به روند درمان ریزش موی خود داشته باشید.حال اگر این سوال را دارید که چه بخوریم تا مواد لازم برای ترمیم فولیکول موها در بدن مهیا باشد؟ باید ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

تغذیه مناسب برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین ها برای جلوگیری از ریزش مو

همانطور که می دانید ویتامین ها را می توان در انواع مواد غذایی یافت و یا آنها را به کمک قرص های مکمل مصرف نمود. ازجمله ویتامین هایی که برای جلوگیری از ریزش مو و رشد سریع موها کمک کننده هستند می توان از موارد زیر نام برد.

 • ویتامین E

ویتامین E مهمترین آنتی اکسیدانی است، که برای کنترل رادیکال های آزاد به بدن کمک می کند. تاثیر این ویتامین در رشد مو تاثیر زیادی دارد و تحقیقات نشان داده است که با مصرف طبق تجویز آن در رشد و ترمیم موها تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

 • ویتامین A

ویتامین A با تولید چربی در سطح پوست شرایط را طوری فراهم می آورد که غدد تولید چربی طبیعی در پوست به درستی فعالیت کنند و سبوم بسازند. سبوم با مرطوب نگه داشتن پوست سر شرایط رشد مو را فراهم می آورد. با اینکه ویتامین A برای تولید تمام سلول های بدن الزامی است اما مصرف بیش از اندازه ی آن خود باعث ریزش مو خواهد شد. ویتامین A در بسیاری از سبزیجات مانند کاهو و هویج موجود است. در غذاهای دریایی و لبنیاتی مانند کشک نیز مقدار قابل توجهی ویتامین A وجود دارد.

 • ویتامین B

ویتامین B نیز از دیگر ویتامین هایی است که می تواند برای جلوگیری از ریزش مو موثر باشد. این ویتامین را بیوتین می نامند. این ویتامین یک خانواده کامل از ویتامین ها است که داشتن بیشتر آن برای سلامتی مو ضروری است؛ زیرا ویتامین B در خون اکسیژن رسانی را افزایش می دهد که همین باعث داشتن موهایی زیبا خواهد شد. این ویتامین را می توانید در غلات و انواع گوشت ها یافت اما در صورتی که در رژیم غذایی خود از این مواد استفاده نمی کنید، حتما باید از قرص های مکمل B کمپلکس استفاده کنید. البته این کار باید توسط پزشکان تایید و تجویز شود.

 • ویتامین C

ویتامین C از جمله ویتامین هایی است که در برابر رادیکال های آزاد بدن را مقاوم می سازد. متاسفانه رادیکال های آزاد در ریزش مو تاثیر زیادی دارد. در ضمن ویتامین C کلاژن ساز است که مهمترین ماده مورد نیاز پوست و مو به شمار می آید. ویتامین C را می توانید در مرکبات ، توت فرنگی به مقدار زیاد یافت کرد، البته قرص های جوشان نیز می تواند کمک خوبی برای کنترل ریزش مو باشند.

 • ویتامین D

تاثیر ویتامین D در ساختمان مو و فولیکول ها بسیار اهمیت دارد. ویتامین D به کمک نور خورشید در بدن تولید می شود، اما بهتر است در صورتی که در مقابل نور خورشید قرار نمی گیرید از قرص های ویتامین D با تجویز پزشک استفاده نمایید.

ویتامین ها برای جلوگیری از ریزش مو

پروتئین برای جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو باید از مواد غذایی استفاده کنید که میزان قابل توجهی پروتئین داشته باشند. پروتئین ها در انواع گوشت ها یافت می شود اما اگر گیاه خوار هستید باید از مواد غذایی استفاده کنید، که جایگزین مناسبی برای گوشت باشند مانند سویا ، لبنیات ، تخم مرغ و …

در این مواد غذایی آهن نیز وجود دارد. آهن یکی از مهمترین مواد مورد نیاز برای تولید خون در بدن است. جالب است بدانید که کمبود آهن اولین تاثیری که دارد ریزش مو است. زیرا مو سر در بالاترین قسمت بدن قرار دارد و پمپاژ خون به این نقطه ممکن است در صورت کم خونی با مشکل روبه رو شود. پس مصرف  پروتئین های حیوانی و گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد مو تاثیر زیادی دارد.

مواد معدنی برای جلوگیری از ریزش مو

موادمعدنی نیز از دیگر مواردی هستند که در مواد غذایی مختلف یافت می شوند. اما از آنجایی که بعضی از آنها برای جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارند باید مواد غذایی حاوی آنها را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانیم. از مهمترین مواد معدنی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • آهن

آهن سازنده گلبول های قرمز خون است و نبود آن در بدن فرد را دچار کمبود آهن می کند. فقر آهن تاثیرات سویی در بدن دارد اما از اولین علایم آن ریزش مو می باشد.این مشکل بیشتر در زنان مشاهده می شود. در مواد غذایی مانند تخم مرغ ، گوشت قرمز ، اسفناج و عدس بیشترین میزان آهن وجود دارد. البته در صورتی که پزشک تجویز نمود می توانید از قرص های فولیک اسید نیز استفاده نمایید.

 • روی

یکی از مهمترین مواد معدنی که در ترمیم فولیکول تاثیر دارد روی یا همان زینک است. کمبود آن در بدن بیشترین تاثیر را در ریزش مو دارد. با مصرف مواد غذایی مانند گوشت گاو ، اسفناج و عدس می توانید کمبود آن را جبران کنید. اصولا بعد از تشخیص کمبود زینک در بدن قرص زینک تجویز می شود سعی کنید آن را به اندازه مصرف نمایید زیرا مقدار زیاد زینک در بدن نیز باعث ریزش مو خواهد شد. در ضمن روی میزان تستوسترون را نیز در بدن تنظیم می نماید.

 • منیزیم

منیزیم را نیز به عنوان یکی از مهمترین مواد معدنی می شناسند که لبنیات و تخم مرغ موجود می باشد. منیزیم مسئولیت سنتز ویتامین ها و پروتئین را به عهده دارد و همین باعث می شود کمبود آن در پوست و مو تاثیر زیادی داشته باشد. اگر در بدنتان میزان کمبود منیزیم زیاد بود پزشک معالج برای شما قرص منیزیم تجویز خواهد کرد، سعی کنید به اندازه از آن استفاده کنید.

 • کلسیم

همانطور که می دانید کلسیم از جمله مواد معدنی هستند که به مقدار زیاد در لبنیات و بعضی سبزیجات وجود دارد. این ماده معدنی باید روزانه مصرف شود، زیرا از مهمترین مواد معدنی است که نه تنها برای جلوگیری از ریزش مو مهم است بلکه نبود آن در بدن مشکلات بسیار زیادی ایجاد می کند. خوردن روزانه سه لیوان شیر در صورتی فایده دارد که به میزان کافی در معرض آفتاب قرار بگیرید.

مواد معدنی برای جلوگیری از ریزش مو
سبزیجات برای جلوگیری از ریزش مو

مصرف روزانه سبزیجات نیز تاثیر زیادی برای جلوگیری از ریزش مو و رشد مجدد آن دارد. از جمله سبزیجاتی که مصرف روزانه آن توصیه می شود می توان موارد زیر را نام برد.

 • شنبلیله

شنبلیله در ساختار خود دارای هورمون هایی است که کمک زیادی به ترمیم فولیکول مو می کند. این گیاه با توجه به اینکه سرشار از پروتئین است کمک زیادی به ترمیم و رشد ساقه مو می کند.

 • اسفناج

اسفناج و سبزی های دیگری مانند کاهو ، کلم برکلی سرشار از آهن هستند و به فولیکول مو کمک می کنند. از این رو مصرف یکی از این سبزیجات در رژیم غذایی روزانه اهمیت داشته و توصیه می شود.

 • چغندر

اصولا ریشه های قرمز رنگ سرشار از نیترات هستند و خوردن آنها باعث بهبود روند گردش خون خواهد شد. قبلا گفتیم که در صورتی که گردش خون در بدن مناسب باشد ، ریزش مو کاهش می یابد.

 • هویج

هویج به عنوان یکی از سبزیجاتی که سرشار از ویتامین A است علاوه بر چشم برای رشد مو نیز بسیار مفید است.

 • لوبیا سبز

این سبزی سرشار از ویتامین خانواده B ، روی و آهن است و مصرف آن در کاهش ریزش مو تاثیر خواهد گذاشت.

 • پیاز

پیاز با توجه به میزان گوگردی که در ساختار خود دارد انگل ها و میکروب های پوست سر را از بین می برد و همین یکی از دلایل زیرش مو را کنترل می کند.

 • سیب زمینی

سیب‌زمینی سرشار از ویتامین B6 ، ویتامین C ، منگنز ، فسفر ، مس و نیاسین است. می توانید آب آن را جدا کرده و ماسکی از آن را روی سر قرار دهید. تمام مواد معدنی و ویتامین ها جذب پوست شده و رشد موهایتان را تقویت می کند.

حبوبات

در بین حبوبات بیشترین تاثیر را برای جلوگیری از ریزش مو را عدس دارد. عدس سرشار از پروتئین ، آهن ، روی ، بیوتین و نیز مقدار زیادی اسید فولیک بوده و همه این مواد معدنی در رشد بیشتر مو جلوگیری از ریزش آن تاثیر به سزایی دارند.

غلات

غلات نیز در ساختار خود دارای انواع ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای جلوگیری از ریزش مو تاثیر دارد. از غلاتی که مصرف آنها برای جلوگیری از ریزش مو موثر است می تون موارد زیر را نام برد.

 • جو دو سر
 • جوانه گندم
 • سبوس برنج
 • برنج
 • نان

تمام موارد بالا ترکیبی از خانواده ویتامین B هستند. در میان خانواده گروه B ویتامین B6 و B12 بیشتری سهم را در رشد مو دارند. در غلات میزان زیادی از این دو ویتامین وجود دارد. در غلات ویتامین E نیز وجود دارد که همانطور که گفتیم برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت زیادی دارد. از دیگر ویتامین هایی که در غلات وجود دارد می توان ویتامین A را نام برد.

غلات

استفاده از انواع اسید چرب

اسیدهای چرب امگا 3 یکی از موثرترین مواد غذایی است که با خوردن آن موهای نازک و شکننده شما را ترمیم می کند. این ماده در انواع ماهی وجود دارد. خوردن ماهیانه چند نوبت ماهی به خانواده های ایرانی توصیه می شود اما به دلیل خاص بودن ذائقه ایرانی و هم چنین کمبود و گرانی ماهی این کار در بیشتر خانواده ها انجام نمی گیرد.

از این رو در صورت تجویز پزشک می توانید از قرص آن استفاده کنید. روغن ذرت ، بادام زمينی و آفتابگردان نیز سرشار از امگا 6 هستند. از دیگر روغن هایی که در ترمیم فولیکول مو تاثیر دارد می توان امگا 6 را نام برد.

از آنجایی که روغن های سرخ کردنی که ما به صورت دائمی استفاده می کنیم سرشار از پالم هستند توصیه می شود به جای آنها از روغن آفتابگردان ، روغن زیتون و روغن کنجد استفاده کنیم. استفاده از این روغن ها علاوه بر اینکه رشد سریع مو ها را آسان می کند بلکه سلامتی دیگر اعضای بدن را نیز تضمین می کند.

درمان خانگی ریزش مو

درمان ریزش مو  با مورد: افرادی که می خواهند با استفاده از روش های خانگی و گیاهی از ریزش و شوره سر خود جلوگیری کنند می توانند از گیاه مورد استفاده کنند. این گیاه باعث جلوگیری از ریزش مو  و خارش سر می شود، هم چنین از این گیاه می توان برای رفع شوره سر و موخوره استفاده کرد.

درمان ریزش مو با روغن سیاه دانه: گیاه سیاه دانه گیاه بومی جنوب غربی آسیا می باشد. روغن سیاه دانه را می توان از طریق فشرده سازی دانه های آن به سادگی به دست آورد که برای درمان ریزش مو تاثیر بسزایی دارد.

درمان ریزش مو با مصرف ماهی: به دلیل وجود امگا 3 زیاد در ماهی، جزء یکی از غنی ترین منبع گوشت سفید می باشد و تاثیر فوق العاده ای بر روی سلامت مو می گذارد.

درمان ریزش مو با حنا: یکی از قدیمی ترین روش های درمان ریزش مو استفاده از حنا بوده است و اعتقاد بر این بوده است که گیاهان می توانند در سفت شدن ریشه مو تاثیر داشته باشند و توسط بانوان استفاده می شده است . هم چنین علاوه بر خانم ها آقایان نیز می توانند از این روش برای درمان ریزش مو استفاده کنند.

درمان ریزش مو با روغن نارگیل: می توان گفت که روغن نارگیل منبع غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب می باشد و برای سلامت موها استفاده می شود که نقش بسیار مفیدی دارد.

درمان ریزش مو با آلوئه ورا: گیاه آلوئه ورا تاثیر زیادی در جلوگیری از ریزش مو دارد و هم چنین از شوره سر نیز جلوگیری می کند. نحوه استفاده از این گیاه به گونه ای می باشد که می توان برگ گیاه آلوئه ورا را به وسیله چاقو برش داد و ژل داخل آن را بر روی سر بمالید و صبر کنید که حدودا یک ساعت بر روی سر شما قرار بگیرد و سپس بعد از آن مو را با آب خنک شستشو دهید.

درمان ریزش مو با روغن بنفشه: این گیاه مفید می باشد و در سراسر جهان شناخته شده است و در صنعت عطر سازی از این گیاه استفاده می شود. روغن این گیاه برای سلامت موها بسیار مفید می باشد و هم چنین می توانید چند قطره از این روغن را با چند قطره روغن دیگر مانند روغن زیتون مخلوط کرد و بر روی سر بمالید و ماساژ دهید. این روغن در رویش مو، رفع موخوره و رفع شکنندگی موها تاثیر بسزایی دارد.

کلام آخر

خوردن مواد غذایی که در این مقاله به آنها اشاره شد در سلامتی افراد نقش اساسی دارد. یک رژیم غذایی سالم باید شامل تمام موارد بالا باشد تا در طولانی مدت بدن آنچه را برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو نیاز دارد تامین کند. در صورتی که نیاز بدن تامین باشد موها به هیچ عنوان مو ریزش نخواهند کرد، مگر اینکه عواملی مانند وراثت ، فشار روحی ، استرس ، مصرف نوع خاصی از دارو و استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نا مرغوب تاثیر داشته باشد. مواد گیاهی، دارویی و غذایی معرفی شده در این مقاله سایت پزشکا، صرفا برای معرفی بوده و قبل از استفاده می توانید درباره آن ها تحقیق کنید. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا