کاشت مو

کدام روش کاشت مو بهتر است؟【سال 1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا درباره کدام روش کاشت مو بهتر است توضیح دهیم، تا برای انجام کاشت مو اطلاعات لازم داشته باشید و دچار هیچ گونه مشکلی نشوید. امروزه بسیاری از افراد به سراغ کاشت مو می روند که کاشت مو باعث می شود اعتماد به نفس افراد بالا برود. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار دهیم.

انواع روش های کاشت مو

کدام روش کاشت مو بهتر است؟ این سوال بسیاری از افراد است که به دلایل مختلفی قسمتی از موی سر خود  و ابرو خود را از دست داده اند و اینک به فکر درمان آن به روش کاشت مو و کاشت ابرو هستند. می توان گفت از شروع کاشت مو سال های زیادی می گذرد و این روش از روش های قدیمی درمان طاسی سر به حساب می آید.
امروزه کاشت مو به روش های مختلفی انجام می گیرد. به صورت کلی روش های کاشت مو را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود.

 • روش FUT
 • روش FIT
 • روش SUT
 • روش BHT
 • کاشت موی ترکیبی
 • روش MFIT

در بین روش های بالا این پزشک است که می تواند تشخیص دهد که برای شما کدام روش کاشت مو بهتر است؟ اما با دانستن نحو کاشت مو در روش های مختلف و معایب و مزایای آنها می توانید با دید بازتری روش مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در گذشته فقط با برداشتن یک نوار گرافت کاشت مو انجام می شد و برداشتن موها با دست صورت می گرفت اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تقریبا سعی شده است تمام معایب کاشت مو پوشش داده شود و کاشت مو به یک پیوند بدون عیب تبدیل گردد.

روش FUT:

در روشFUT یک نوار یک تا دو سانتیمتری از پشت سر برداشته شده و تک تک گرافت های مو توسط پزشک از آن جدا شده و به جلوی سر پیوند داده می شود. بد نیست بدانید این روش قدیمی ترین روش کاشت مو در جهان است. این روش با تمام معایبی که برای بیمار دارد؛ اما پزشکان معالج این روش را بیشتر ترجیح می دهند.

روش FUT برای افرادی مناسب است که بانک موی بسیار قوی دارند. این روش نسبت به روش های دیگر محاسنی دارد که در اینجا به صورت خلاصه به آنها اشاره می نماییم.

 • سرعت کاشت و برداشت گرافت در این روش بالاست و همین باعث سالم ماندن گرافت ها در حین کاشت مو می شود.
 • از تمامی واحدهای فولیکول به کمک میکروسکوپ های دقیق استفاده می شود.
 • کیفیت واحدهای فولیکول در این روش بالا است.
 • می توان برای کاشت مو ، موها را کوتاه نکرد.
 • هزینه آن نسبت به سایر روش ها کمتر است.
 • مراحل کاشت مو فقط در یک روز انجام می گیرد.

اما این روش علاوه بر محاسن بسیار زیاد معایبی هم دارد که در اینجا به آنها اشاره می نماییم.

 • درد و خونریزی در این روش بسیار زیاد است.
 • اسکار ایجاد شده در پشت سر همیشه باقی می ماند.
 • به دلیل وجود اسکار ممکن است نتوانید موی سر خود به صورت کامل کوتاه کنید.

اگر با دانستن معایب و محاسن روش FUT همچنان این سوال را دارید که کدام روش کاشت مو بهتر است؟ باید گفت که روش FUT در صورت انتخاب بهترین پزشکان کاشت مو و داشتن بانک موی قوی می تواند روش مناسبی برای شما باشد.

روش FIT:

در روش FIT دیگر خبری از جراحی و برداشتن نوار حاوی گرافت های مو نیست. در این رش تک به تک گرافت مو از قسمت پشت سر برداشته شده و به قسمت جلو پیوند داده می شود. روش FIT  برای پوشش معایب روش FUT  پیشنهاد شده است اما می توان به صراحت گفت دقیقا با روش FUT تفاوت دارد.
از مزایای روش FIT   می توان از موارد زیر نام برد.

 • در روش FIT   به جراحی و برداشتن نوار مو نیاز نیست.
 • نداشتن خونریزی و دردی که در روش FUT وجود داشت در این روش وجود ندارد.
 • در روش FIT  اسکاری در پشت سر ندارید و به همین دلیل می توانید موهای سرتان را مطابق با سلیقه خود کوتاه نمایید.

اما بد نیست کمی نیز درباره ی معایب روش FIT  بدانید.

 • چون به صورت نقطه ای گرافت های مو جدا می شوند ممکن است به آنها آسیب برسد.
 • در روش FIT  به بانک مو آسیب بیشتری وارد می شود.
 • به دلیل وقت گیر بودن این روش ممکن است کار کاشت مو تا دو روز ادامه یابد.
 • هزینه این روش از روش FUT بیشتر است.
 • برای کاشت مو با روش FIT  باید موهای خود را کوتاه نمایید.

اگر برایتان این سوال پیش آمده است که در بین روش FUT و روش FIT  کدام روش کاشت مو بهتر است؟ در جواب باید گفت: در صورتی که بانک موی مناسبی ندارید بهتر است از روش FIT  استفاده کنید در غیر اینصورت روش FUT روش بهتری است.م

کاشت موی ترکیبی

در این روش پزشکان از هر دو روش FIT و FUT به صورت همزمان استفاده می کنند و به عبارتی پزشکان متخصص کاشت مو سعی دارند تا از مزایای هر دو روش FIT و FUT بهره ببرند. در روش ترکیبی کاشت مو ابتدا برداشت گرافت مو به صورت نواری انجام می گیرد و به قسمت اصلی بدون مو پیوند می شود و سپس برای پوشش بهتر نواحی کاشته شده و طبیعی تر شدن کاشت به صورت نقطه ای گرافت مو برداشته شده و کاشته می شود. این روش برای افرادی مناسب است که بانک موی قوی دارند و تمایل دارند کاشت مویی کاملا طبیعی و با تراکم بالا داشته باشند. حال نوبت به پاسخ به این سوال است که کدام روش کاشت مو بهتر است؟

پاسخ به این سوال به این مورد بستگی دارد که بانک موی شما تا چه میزان تراکم داشته باشد. در صورتی که تراکم بانک موی شما مناسب است بهترین روش را می توان روش ترکیبی FIT و FUT  دانست.

روش SUT:

روش کاشت مو SUT زیر مجموعه روش FIT  است. در روش SUT نیز مانند روش FIT گرافت های مو به صورت نقطه ای از بانک مو جدا می شود. با این تفاوت که در روش SUT به جای استفاده از دست گرافت های مو با دستگاه از بانک مو جدا می شود.

در صورتی که از دستگاه مناسب استفاده نشود امکان آسیب رسیدن به گرافت مو بیشتر از روش دستی است. البته از دیگر معایب این روش غیر بهداشتی بودن لوله های جداسازی نیز می باشد، که در صورت استفاده از لوله های یکبار مصرف این مشکل حل خواهد شد.

اصولا در کاشت مو روشی نتیجه بهتر خواهد داد که دقت برداشت گرافت مو در آن بالا باشد و در روش SUT اگر برداشت مو با دقت بالایی انجام شود معایب این روش به حداقل می رسد. شاید این سوال برای شما پیش آید که در بین روش SUT و روش FIT کدام روش کاشت مو بهتر است؟ در جواب این سوال می توان گفت: اگر در روش SUT دقت برداشت مو بالا باشد سرعت کاشت مو افزایش می یابد. از این رو در صورتی که در کلینیک از دستگاه های مناسب استفاده شود روش SUT نسبت به روش FIT ، روش بهتری است.

روش BHT:

تا اینجا درباره افرادی صحبت کردیم که بانک موی آن ها قابلیت پیوند داشت. اما اگر فردی بخواهد کاشت مو داشته باشد اما بانک موی ضعیفی دارد کدام روش کاشت مو بهتر است؟ امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش کاشت مو BHT این امکان را فراهم آورده است که به جای استفاده از موهای پشت سر از موهای سایر نقاط بدن برای کاشت مو استفاده شود.

روش BHT به پزشکان این امکان را می دهد که از موهای سینه ، ران و پشت کمر برای پیوند به موی سر استفاده کنند. به دلیل به وجود آمدن اسکار در محل برداشت گرافت مو ، در این روش از موهای ریش استفاده نمی شود و دلیل استفاده نکردن از موهای ریش در این روش آسیب رساندن به زیبایی صورت است.

به صورت کلی استفاده از روش BHT فقط در صورتی پیشنهاد می شود که بانک موی سر افراد ضعیف باشد. همچنین گفتنی است که روش BHT زیر مجموعه روش کاشت موی FUT است. در صورتی که بانک موی داوطلب کاشت مو مناسب باشد این روش توصیه نمی شود.

روش MFIT

از بهترین روش های کاشت مو باید به روش میکرو FIT اشاره داشت که به اختصار آن را روش MFIT می نامند. روش MFIT زیر مجموعه روش FIT است.تفاوت روش MFIT با روش FIT در تکنولوژی به کار رفته در آن است.در روش MFIT از دستگاه های بسیار بیشرفته برای برداشتن گرافت های مو استفاده می شود.

استفاده از ابزار دقیق و ظریف باعث می شود معایب روش FIT تا میزان زیادی کاهش یابد.در واقع می توان گفت روش MFIT تمام محاسن روش  FIT را دارد و همچنین معایب آن را نیز کاهش داده است. تنها ایراد روش MFIT هزینه بالای کاشت مو به این روش است.

در پاسخ به سوال “در بین روش های MICRO FIT ، FIT و SUT کدام روش کاشت مو بهتر است؟” باید گفت روش MFIT بهترین روش کاشت مو برای افرادی است که بانک مویی قوی دارند و برداشت ظریف فولیکول های مو در آنها امکان پذیر است.

کاشت مو

کاشت مو و روش های کاشت مو کلماتی هستند که امروزه زیاد به گوش شما می رسد. هر فردی که قصد کاشت مو برای خود را دارد به این فکر می کند که کدام روش کاشت مو بهتر است؟ بهتر است کمی هم درباره اینکه کاشت مو چیست بدانیم.

کاشت مو در واقع برداشت موهای سالم از قسمتی از سر یا دیگر اعضای بدن و پیوند آنها به قسمت هایی که مو ندارند است. کاشت مو امروزه از اثر بخش ترین روش های درمان طاسی سر محسوب می شود، زیرا بعد از کاشت مو ، موهای کاشته شده رشد می کنند و مثل بقیه ی قسمت های سر باید آنها را اصلاح نمایید و در صورت تمایل فرم دهید. از کاشت مو در ایران استقبال بسیار زیادی شده است و به همین منظور تعداد کلینیک های معتبر کاشت مو و همچنین پزشکان ماهر در انجام این عمل روز به روز افزایش می یابد. از این رو کاشت مو در ایران با بهترین و به روزترین تجهیزات و جدیدترین روش ها انجام می گیرد.

دلایل ریزش مو

امروزه سوال کدام روش کاشت مو بهتر است؟ مکررا برای افرادی که به دلایل متعدد موهای خود در اثر یک دوره ریزش موی شدید از دست داده اند ، پیش می آید. مو به عنوان یکی از تاثیرگذارترین عوامل زیبایی به شمار می آید و به همین منظور داشتن موهای پرپشت و زیبا آرزوی هر فردی است. اما در صورتی که فولیکول های موی سر از نبود شرایط مناسب رشد رنج ببرند ریزش مو اتفاق می افتد و در صورتی که شرایط را برای رشد مجدد مو فراهم نیاورید، باعث می شود قسمت اعظمی از موی سر خود را از دست بدهید.
از مهمترین عوامل ریزش مو می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کمبود پروتئین
 • بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید
 • استفاده بی رویه از مواد شیمیایی
 • عوامل ارثی و وراثت
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • فشارهای روحی
 • وجود مشکلات هورمونی
 • کمبود انواع ویتامین مخصوصا گروه B
 • استفاده از داروهای خاص

تمام عامل بالا قابلیت جبران دارند و با استفاده از موارد غذایی و  مراجعه به پزشک قابل درمان می باشند.تنها علتی که برای آن هیچ راه علاجی یافت نشده است عامل وراثت در ریزش مو می باشد.

چگونه ریزش موی خود را کنترل کنیم

قبل از اینکه به این فکر کنید که کدام روش کاشت مو بهتر است؟ ابتدا از ریزش بیشتر موهای خود جلوگیری نمایید.
قبلا گفته شد که دلایل ریزش شدید مو چیست؛ حال به نحوه درمان می پردازیم.ابتدا باید به پزشک متخصص زیبایی مراجعه نموده تا او دلیل ریزش موی شما را تشخیص دهد.

بعد از تشخیص وارد فاز درمان ریزش مو می شویم. در صورتی که به دلیل کمبود ویتامین و پروتئین دچار ریزش مو شده اید بهتر است علاوه بر استفاده از قرص های تجویز شده از درمان های خانگی نیز استفاده نمایید.

در صورت استفاده از داروهای هورمونی برای کاهش یا افزایش وزن و روی فرم آوردن عضلاتتان بهتر است سریعا آنها را قطع نمایید. استفاده از از انواع رنگ های غیراستاندارد و مواد شیمیایی که باعث تغییر فرم موهایتان می شود تا جایی خوب است که باعث ریزش موی شما نشود در غیر اینصورت توصیه نمی شود. فشارهای روحی و جسمی نیز از عوامل دیگری هستند که با مراجعه به پزشک متخصص و درمان آن باعث کاهش ریزش مو خواهد شد. اگر ریزش مو شما ارثی است باید تا پایان ریزش موی خود صبر نمایید و سپس بهترین روش کاشت مو را انتخاب نمایید.

عوارض کاشت مو

بی حس شدن پوست سر: برای کاشت مو، پوست سر تراشیده می شود و امکان دارد که در هنگام تراشیدن پوست سر، قسمتی از عصب ها قطع شوند. به طور معمول این بی حسی که بعد از کاشت مو به وجود می آید دائمی نمی باشد و به گذشت زمان و حدودا یک هفته از بین می رود.

درد: بعد از کاشت مو طبیعتا افراد دردی را احساس می کنند، که برای جلوگیری و کاهش درد می توان از مسکن و بی حسی هایی که پزشک متخصص تجویز کرده است استفاده کنید.

رشد کردن مو در زیر پوست: امکان دارد که به دلیل رشد کردن فولیکول پیوندی، در زیر پوست مو رشد کند و امکان دارد که این عارضه باعث ایجاد عفونت شود و توصیه می شود، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنند.

تورم: معمولا بعد از کاشت مو، ناحیه ای که جراحی انجام شده است، تا مدت زمان کوتاهی متورم می شود که می توانید به پزشک معالجه کنید تا برای شما دارو تجویز کند.

کیست: یکی از رایج ترین عوارض کاشت مو به وجود آمدن کیست به رنگ بنفش می باشد، که هیچ دردی را به همراه ندارد و بعد از گذشت مدتی از بین می رود .

سرگیجه: امکان دارد که افراد بعد از کاشت مو دچار سرگیجه شوند، که به دلیل استفاده از داروهای بی حسی می باشد و به تراشیدن پوست سر هیچ ارتباطی ندارد.

باقی ماندن جای زخم: بعد از کاشت مو ناحیه ای از سر و جای تراشیدن سر به صورت زخم باقی می ماند و این زخم های به وجود آمده بعد از مدتی از بین می روند.

خونریزی: بعد از کاشت مو ناحیه مورد نظر دچار خونریزی می شود و افرادی که سیگاری هستند، خونریزی بیشتری را تجربه می کنند. به طور کلی این نوع خونریزی زیاد نیست و می توان با استفاده از گاز استریل این موضوع را حل کرد.

سکسکه:  امکان دارد برخی از افراد بعد از این که کاشت مو انجام داده اند دچار سکسکه شوند، که این موضوع به دلیلی آسیب وارد شدن سلول های عصبی می باشد.

رشد نازک مو: امکان دارد که به دلیل جا به جایی فولیکول ها بعد از کاشت مو، موها نازک رشد کنند و ریزش داشته باشند و برای حل این مشکل باید سریعا به متخصص مراجعه کنید.

عفونت: امکان دارد تعداد افراد کمی بعد از کاشت مو دچار عفونت شوند، که این عارضه با خود دردی را به همراه دارد. برای حل این مشکل باید به متخصص مراجعه شود تا با تجویز دارو این مشکل و عارضه را برطرف کند.

حساسیت: زمانی که پوست سر دچار حساست و خارش شود می توان گفت روند بهبودی در حال انجام می باشد، زیرا یکی از دلایلی که باعث خارش پوست سر می شود خون رسانی به محل زخم است.

شل شدن پوست سر: در برخی از مواقع پیش می آید که افراد بعد از این که جراحی کاشت مو انجام داده اند  پوست سر آن ها شل شود و این شل شدگی تا چند ماه ادامه دارد.

قابل بازگشت نمی باشد: یکی از معایب کاشت مو غیر قابل بازگشت بودن می باشد و برخی از افراد امکان دارد بنا به دلایلی هم چون ژنتیک، دچار ریزش مو شوند که دوباره باید کاشت مو را انجام دهند.

مرایا انجام کاشت مو طبیعی

نیاز به مراقبت کم تر: کاشت موی طبیعی نیاز به مراقبت طولانی ندارد و مدت زمان مراقبت کم می باشد، که می توان گفت این موضوع یکی از مزایا کاشت مو طبیعی می باشد. دلیل این مسئله این می باشد که موهای پیوند افراد مانند موهای معمولی می باشد و افراد مجبور نیستند، که به مقدار زیاد از شامپوهای شیمیایی استفاده کنند و برای کاشت مو به این روش نیاز به چند جلسه مراجعه نمی باشد و به طور معمول در یک جلسه انجام می شود.

خوب بودن ظاهر: افرادی که دچار ریزش مو هستند، امکان دارد که اعتماد به نفس خود را از دست داده باشند، که با انجام کاشت مو می توانند اعتماد به نفس از دست داده خود را به دست بیاورند.

ایمن بودن: برای کاشت مو طبیعی از هیچ نوع مواد و داروهای شیمیایی استفاده نمی کنند، که باعث آسیب دیدن موهای شما شود و نتیجه عمل به قدری طبیعی می باشد که بیشتر افراد قادر به تشخیص کاشت مو نمی باشند، که این موضوع یکی از های مزیت های کاشت مو طبیعی می باشد.

کوتاه مدت بودن دوره بهبودی: مدت زمانی بهبودی متفاوت می باشد و به طور معمول سه تا چهار روز روند بهبودی طول می کشد و بعد از آن افراد می توانند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهند.

رشد مو: بعد از این که کاشت مو انجام دادید به مدت چهار ماه تا یک سال باید منتظر باشید تا نتیجه مفید رشد مو را مشاهده کنید. موی که کاشته شده است ضخیم می باشد  و رشد موها به نوع پیوند مو در افراد بستگی دارد.

مرایا انجام کاشت مو طبیعی

کلام آخر

بعد از بررسی تمام روش های کاشت مو به راحتی می توانید جواب این سوال را بدهید که کدام روش کاشت مو بهتر است؟ در بین تمامی روش ها این پزشک متخصص است که می تواند بهترین را انتخاب نماید. اما پزشکان معالج برای انتخاب روش کاشت مو اصراری ندارند و این شما هستید که در انتها باید روش مورد نظرتان را انتخاب کنید. با توجه به اینکه تجربه و مهارت پزشکان کاشت مو در ایران بسیار زیاد است؛ عمل های کاشت مو در بیشتر مواقع با موفقیت انجام می شود، اما برای یافتن بهترین کلینیک و پزشک کاشت مو می توانید از سایت پزشکا کمک بگیرید. از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا