بیماری ها

گیاهان تصفیه کننده هوا ،مناسب برای شرایط کرونا【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با گیاهان تصفیه کننده هوا آشنا کنیم. برخی گیاهان، برای مبارزه با آلودگی هوای داخل خانه و تصفیه محیط داخل خانه سلاح ارزشمندی به شمار می روند و آلودگی های محیط را جذب می کنند. گیاهان تصفیه کننده هوا  آلاینده های مختلفی مانند حشره کش ها و اثرات مواد شوینده که در فضا های بسته، سلامت ما را تهدید می کند را تصفیه می کنند.

طبق تحقیقاتی که در ناسا انجام شده است، مشخص شده که حدود 50 گیاه وجود دارد که می تواند بسیاری از این آلودگی های محیطی را از بین ببرد. در ادامه با گیاهان تصفیه کننده هوا بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

تصفیه هوای خانه با گیاهان

استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا برای بهبود هوای خانه و ایجاد رطوبت در منزل امری بسیار عالی است. برخی از گیاهان با تعرقی که دارند، باعث افزایش رطوبت منزل شده و برخی نیز هنگام آبیاری به افزایش رطوبت منزل و تصفیه هوای خانه کمک می کنند. برخی گیاهان آپارتمانی ضمن زیبایی و نشاطی که به خانه می دهند موجب تصفیه هوای خانه و انرژی مثبت نیز می شوند.

دانشمندان ناسا دریافته اند که گیاه پاپیتال اولین گیاه آپارتمانی ای است که هوای خانه را تصفیه می کند و این گیاه در جذب فرمالدهید ها بی نظیر است. برگ های این گیاه می تواند مواد آلرژی زا و گرد و غبار را به خود جذب کند. همچنین این گیاه می تواند در دو روز حدود 90 درصد از مواد سمی و آلرژی زای فضای خانه تان را از بین ببرد.

تصفیه هوای خانه با گیاهان

ویروس کرونا چیست؟

تقویت سیستم دفاعی بدن در زمان کرونا بسیار ضروری است. ویروس کرونا عامل ابتلا به بیماری کووید 19 است. این بیماری ابتدا در چین یافت شد و اولین فردی که به این بیماری مبتلا شد مردی 61 ساله بوده است. علائم این بیماری مانند سینه پهلو شدید می باشد. همان طور که می دانید ویروس کرونا خانواده بزرگی از ویروس ها می باشد که می تواند حیوانات و انسان ها را درگیر کند.

ویروس کرونا موجب ابتلای عفونت های دستگاه تنفسی در انسان ها می شود. که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماری های شدید تری از جمله سندروم تنفسی خاورمیانه و سندروم تنفسی حاد متغیر است. ویروس کرونا موجب بیماری های عفونی کووید 19 می شود.

علائم ویروس کرونا

علائمی که در ادامه برای شما ذکر می شود در ابتدا بسیار خفیف بوده و شروع آن بسیار تدریجی می باشد و در برخی از مبتلایان هیچ گونه علائمی یافت نمی شود. امروزه بیش از 80 درصد بدون درمان خاصی بهبود می یابند. در شرایط حاد فرد مبتلا دچار تنگی نفس می شود و همچنین در افراد سالمند به علت بیماری های دیابت و فشار خون، شدت و سختی بیماری آن ها بیش تر خواهد بود.

لازم به ذکر است که آمار مرگ و میر در این دسته افراد مسن و کسانی که بیماری های ریوی، بیماری های قلبی و یا فشار خون دارند، بیش تر است و درصد مرگ و میر افرادی که بیماری خاص و زمینه ای ندارند بسیار کم تر است. به شما توصیه می شود که اگر علائم زیر را در خود مشاهده می کنید به نزدیک ترین مطب یا بیمارستان مراجعه نمایید. در ادامه به علائم ویروس کرونا می پردازیم:

  • تب
  • خستگی
  • سرفه های خشک
  • گرفتگی بینی
  • آبریزش بینی
  • گلودرد
  • اسهال

گیاهان تصفیه کننده هوا【مناسب برای شرایط کرونا】

یکی از مهم ترین نکته ای که باید بدانید، ویروس کرونا بعد از دو روز در مکانی که فرد مبتلا به کرونا در آنجا بوده، باقی می ماند. پس تصفیه هوا و ضدعفونی کردن فضا از مهم ترین اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

همان طور که می دانید گیاهان تصفیه کننده نقش بسزایی در تصفیه هوای مکان های سر بسته و از بین بردن آلودگی ها دارد، به عنوان مثال گیاه سنسوریا، آگلونما و بامبو می تواند به تولید اکسیژن و رفع آلودگی ها در مکان های عمومی مانند: بانک ها، بیمارستان ها و مدارس بپردازد.

گیاهان تصفیه کننده هوا نقش عمده ای در تصفیه هوای اتاق و از بین بردن آلودگی های موجود در فضا دارند. برای مثال در یک محیط سربسته با تردد زیاد مانند بانک ها یا ادارات دولتی، استفاده از سنسوریا، آگلونما و یا بامبو و … می‌تواند به تولید اکسیژن در فضا و از بین بردن آلودگی های موجود در آن کمک شایانی کند.

بنابراین اگر به دنبال ایجاد رطوبت، فضای مطبوع و تصفیه هوا، مناسب برای شرایط کرونا هستید از گیاهان تصفیه کننده هوایی که در ادامه معرفی می کنیم می توانید استفاده کنید:

 آلوئه ورا 

آلوئه ورا یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا این گیاه بسیار سرزنده و آفتاب دوست است و می توان آن را به راحتی در خانه پرورش داد. آلوئه ورا فضای خانه تان را از اثرات جانبی تمیز کننده ها، فامالدهید ها و بنزن پاک می کند. برگ های سر سبز آن برای آشپز خانه های آفتاب گیر بسیار مناسب هستند و غیر از خصوصیت تصفیه ی هوا، ژل آلوئه ورا نیز مفید است و همچنین زخم و سوختگی ها را بهبود می بخشد.

بیش تر از 6000 سال است که انسان ها از این گیاه مفید بهره می برند. انسان ها در قدیم از آلوئه ورا برای مشکلات پوستی، درمان زخم ها و برای مزاج نیز از آن استفاده می کردند. هرچند به صورت علمی بررسی نشده است اما از آلوئه ورا می توان برای درمان آفتاب سوختگی، سوختگی، خراش و دیگر مشکلات پوستی بهره ببرید.

گیاهان تصفیه کننده هوا؛ مناسب برای شرایط کرونا

پتوس طلایی

یکی از گیاهان پر قدرت دیگر در زمینه از بین بردن فرمالدهید ها، پتوس طلایی است. رشد این گیاه سریع بوده و اگر آن را در گلدان آویزی بکارید در طول زمان بسیار ناچیزی، گیاه رشد کرده و به صورت آبشاری از آن بیرون می ریزد. پتوس را در گاراژ قرار دهید تا دود اگزوزی که پر از فرمالدهید است را تصفیه کند.

نکته ی مهم که قابل به ذکراست، پتوس طلایی که آن را به نام پیچک دیوان نیز می شناسند و حتی اگر در تاریکی هم نگه داری کنید، سبز می ماند. به گیاه پتوس طلایی باید به صورت غیر مستقیم آفتاب بخورد و نباید به آن زیاد آب دهید به دلیل این که ریشه هایش به سرغت فاسد می شوند. پتوس طلایی گیاهی سمی بوده و باید آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داری کنید.

آگولنما

قبل از آبیاری این گیاه اجازه دهید که کود به طور کامل خشک شود و آگلونما باید هر چند سال یک بار به تعویض گلدان بپردازید. همانطورکه گفته شد، آگلونما یکی از بهترین گیاه تصفیه کننده در شرایط کرونایی می باشد. این گیاه را به همیشه سبز چینی نیز می شناسند.

این گیاه برای جذب آلاینده ها در هوای آلوده بسیار مفید است. این گیاه هیچ خطری نداد و تنها برای سگ ها خطرناک است. هنگام خرید به برگ های گیاه بسیار توجه کنید و دقت داشته باشید که برگ های گیاه براق و به سمت پایین خم نشده باشد.

نخل بامبو 

نخل بامبو گیاه دیگری است که در از بین بردن آلاینده ها و علی الخصوص فرمالدهید ها تاثیر زیادی دارد. ساقه های بلند و باریک آن و برگ های سبز رنگ نخل بامبو، حال و هوای گرمسیری را به مکانی که در آن قرار دارد، می دهد. این گیاه در نور غیر مستقیم بهتر رشد کرده و بهترین دما برای نگه داری آن 16 تا 24 درجه سانتی گراد است.

گیاهان بامبو که در روز های اول در یک محیط جدید قرار می گیرد، ممکن است ریزش برگ داشته باشند و این اتفاق بعد از عادت کردن به محیط برطرف می شود. کمی شن و ماسه به خاک گیاه اضافه کنید و خاک این گیاه را اکثرا مرطوب نگه دارید اما بیش از اندازه آب ندهید که در آن شناور شود. بهار و تابستان این گیاه در بیش ترین میزان رشد خود قرار می گیرد.

پس مرتبا آن را مرطوب نگه دارید اما در زمستان نیاز نیست آن را زیاد آبیاری کنید. همین که مقداری ریشه آن را مرطوب نگه دارید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید، کافی است.

گیاهان تصفیه کننده هوا؛ مناسب برای شرایط کرونا سانسوریا

این گیاه یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا بوده و از بهترین گیاهان تصفیه کننده فرمالدهید است. فرمالدهید ها در مواد تمیز کننده، دستمال توالت، دستمال کاغذی و محصولات بهداشتی فردی مورد استفاده قرار می گیرد. می توانید یکی از این گیاهان را داخل دستشویی بگذارید تا در هوای مرطوب آن به خوبی رشد کرده و آلودگی هوای آن جا را رفع کند.

البته می توانید چند تا از این گیاهان را درون اتاق خوابتان قرار دهید تا شب ها دی اکسید کربن را جذب کند و اکسیژن تولید کند. هم اتاقی شدن با این گیاهان باعث می شود تا اکسیژن بیش تری نصیب تان شود.

بنجامین فیکوس 

حضور بنجامین، در پذیرایی خانه تان می تواند مواد آلوده کننده ای که فرش و موکت و مبلمان تان به همراه دارد را تصفیه کند. موادی مانند فرمالدهید، بنزن، تری‌کلرواتیلن را نیز از هوا جذب می کند. اگر نور و آب این گیاه را به درستی تامین کنید، می توانید مدت ها از حضور آن در منزل تان لذت ببرید. بنجامین شرایط با ثبات را دوست دارد و بهترین وضعیت برای این گیاه زمانی است که در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار گیرد. اگر دما و میزان نور را برای این گیاه مدام تغییر دهید، آسیب شدیدی به این نوع گیاه وارد می شود.

نخل اریکا 

نخل اریکا بیش ترین میزان دفع موادی مانند تولوئن و زایلین را دارد. تولوئن یکی از آلاینده های سمی می باشد که در پاک کننده های ناخن و چسب و مایع غلط گیر به فراوانی یافت می شود. زایلن هم به عنوان حلال در جوهر پرینتر، مواد پلاستیکی و محصولات چرمی وجود دارد. نخل اریکا از آن جایی که میزان زیادی بخار آب تولید می کند، هوا را مرطوب نگه می دارد.

داشتن این نخل در خانه، باعث ایجاد رطوبت هوا می شود و داشتن این گیاه در محیطی که آب و هوای آن خشک است، نگهداری آن یک مزیت به حساب می آید. اگر می خواهید نخل اریکایتان زمان زیادی عمر کند، آن را در محیطی مرطوب مانند پاسیو قرار دهید تا برگ هایش از کمبود رطوبت آسیب نبینند. اگر برگ های آن قهوه ای رنگ شدند یعنی محیط خشک بوده و باید جای آن را عوض کنید.

آزالیا

از جمله منابع فرمالدهید در خانه تخته های سه لا و عایق های فومی است و برای جلوگیری از آن ها می توانید این بوته های پرگل و زیبا را به خانه تان بیاورید. بهترین دما برای نگهداری آزالیا، بین 15 تا 18 درجه بوده و بهترین مکان برای نگهداری این گیاه زیر زمینی است که نور گیر هم داشته باشد.

اگر هوای خانه تا خشک است، چند روز یک بار، با آب پاش به آن آب پاشیده تا فضای مناسب و مرطوب تری برای آن به وجود آورید. برای این که آفت ها از این گیاه دور بمانند می توانید برگ ها و گل های خشک شده ای که روی خاک می افتند را جمع کرده و دور بریزید.

پتوس قطبی

اگر بچه ی کوچک دارید و یا اهل نگه داری حیوانات خانگی هستید ، این گیاه گزینه ی خوبی برای شما نیست چون یک گیاه سمی می باشد. این گیاه برای رفع هرگونه ترکیبات آلی فرار مناسب بوده و پتوس قطبی برای تصفیه ی فرمالدهیدی که نئوپان‌ها تولید می‌کنند مناسب است. نگهداری از این گیاه نیاز به کار خاصی ندارد و با آفتاب غیر مستقیم و مراقبت کم، می توان از آن مراقبت کرد. شاخه هایی که از گلدان به زیر می افتد، می توانید با بالا هدایت کنید و به ستون و یا پنجره ها ببندید.

برگ قاشقی 

سایه و هفته ای یکبار آب دادن تنها چیز هایی است که این گیاه برای زنده ماندن نیاز دارد . در لیست ناسا، گیاهانی که توانایی این را دارند که سه تا از ترکیبات آلی فرار فرمالدهید، بنزن، تری کلرواتین را بزدایند این گیاه در صدر قرار گرفته است. این گیاه همچنین می تواند تولوئن و زایلن را از بین برده و به مراقبت کمی هم نیاز دارد. این گیاه سرسخت کم محلی را بخشیده و به راحتی می توانید متوجه شوید که چه زمانی به آب احتیاج دارد.

سرخس برگ شمشیری

دمای مناسب برای نگهداری سرخس برگ شمشیری در روز بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد است و دمای مناسب، 10 درجه سانتی گراد در شب است. این گیاه در محیط خنک و در برابر نور غیرمستقیم رشد بهتری دارد و به مراقبت نیازمند است.

برای نگهداری سرخس برگ شمشیری به هیچ عنوان نباید گلدان آن را تکان دهید و موقعی می توانید گلدان آن را تکان دهید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد یا ریشه ها بزرگ شده باشند و نیاز به گلدان بزرگ تری داشته باشد. به شما توصیه می شود که برای تعویض گلدان در فصل بهار اقدام کنید.

قبل از وارد کردن این گیاه، دقت تمام را داشته باشید که همراه گیاه حشرات موذی و ریز را وارد خانه نکنید. همان طور که می دانید خاک این دسته از گیاهان را مرطوب نگه دارید و برای جلوگیری از قهوه ای شدن برگ گیاهان، آب گرم به آن ها اسپری کنید.

سعی کنید گیاه سرخس برگ شمشیری را از گل فروشی مطمئن خریداری کنید. در زمستان از مقدار کود کمتری برای سرخس شمشیری استفاده کنید و دقت داشته باشید که ریشه های گیاه به هیچ عنوان خشک نشود. اگر جایگزین کود از خاک درخت استفاده کنید نیازی به تمدید و اضافه کردن آب و کود نمی باشد به دلیل این که تمام  مواد مورد نیاز توسط خاک درخت تامین می شود.

گیاه عنکبوتی 

حتی اگر آدمی هستید که به گیاهان خانه اش توجه نمی کند، از بین بردن این گیاه برای تان کار سختی خواهد بود. گیاه عنکبوتی برگ های زیادی داشته و با آن ها به جنگ با بنزن و فرمالدهیدها و مونوکسید کربن می رود. علاوه بر این زایلن که در صنعت چرم و پلاستیک استفاده می شود را نیز تصفیه می کند.

این گیاه برای حیوانات خانگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. برای تکثیر این گیاه کافی است یکی از برگ های آن را بریده و در گلدان جدیدی بکارید. گیاه عنکبوتی به سرعت رشد می کند اما در داخل خانه و در دمای متوسط رو به کم و در خاک خشک رشد بهتری دارد. نور غیر مستقیم برای رشد این گیاه بهتر است.

نخل ققنوس 

نخل ققنوس قدرت بالایی برای از بین بردن مواد شیمیایی مضر موجود در هوا، علی الخصوص زایلن که یک حلال شیمیایی رایج است دارد. این گیاه رشد خوبی در دمای اتاق دارد و اگر به خوبی از آن نگه داری کنید، تا سال های سال باقی می ماند. این گیاه را در اتاقی کم نور قرار دهید و دمای محیط را بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد نگه دارید.

بهتر است از ابتدا آن را در مکان ثابتی نگهداری کنید و از جا به جا کردن آن بپرهیزید. نکته مهم این است که این گیاه نباید در محل بازی کودکان باشد چون برگ های تیز و محکمی دارد و ممکن است به لباس ها یا پوست کودکان آسیب رساند. سعی کنید دائم ریشه ی این گیاه را مرطوب نگه دارید و در فصل زمستان زمانی آب را به خاکش اضافه کنید که خاکش خشک شده باشد ولی در بقیه ی فصول آن را مرتبا آبیاری کنید.

گیاهان تصفیه کننده هوا؛ مناسب برای شرایط کرونا

پاپیتال 

پاپیتال ذرات مدفوع پراکنده در هوا را کاهش می دهد و همچنین فرمالدهید موجود در برخی مواد شوینده را نیز تصفیه می کند. این گیاه تا وقتی داخل گلدان خانه است، نمی تواند خطری برای گیاهان دیگر داشته باشد. پاپیتال در خاک مرطوب و با چهار ساعت نور مستقیم در روز به خوبی رشد خواهد کرد.

راهکار های دیگر برای تصفیه هوا در شرایط کرونا

به دلیل سرعت پایین تصفیه هوا توسط گیاهان، تنها این روش اقدام کافی و مناسب برای تصفیه هوا نمی باشد در کنار گیاهان باید اقدامات دیگری را هم انجام دهید تا هوای پاک را استشمام کنید. در ادامه به معرفی دو راهکار برای تصفیه هوا در شرایط کرونا می پردازیم:

  1. کاهش استفاده از مواد شیمیایی در خانه و مکان های عمومی
  2. خرید دستگاه تهویه هوا

فیلتر هوا چگونه ویروس کرونا را جذب می کند؟

دستگاه هایی که از فیلتر هوا برای تهویه استفاده می کنند، هیچ ماده جدیدی را به هوا اضافه نمی کنند و تنها کار این دستگاه ها حذف آلاینده ها است. این نوع از دستگاه ها قادرند ذرات بسیار ریز مانند باکتری ها و ویروس ها را جذب فیلتر خود کنند. استفاده از این دستگاه ها باعث کاهش اثرات آلودگی ها می شود و برای کاهش خطر ویروس کرونا در محیط های بسته نیز کاربرد دارند.

کلام آخر

حضور گیاه در منازل علاوه بر ایجاد فضایی شاد و سبز و پر نشاط می تواند تا حدودی آلودگی هوای داخل منزل را نیز از بین ببرد. گیاهان را می توان بر اساس توانایی آن ها در از بین بردن آلاینده ها، سهولت رشد و نگه داری آسان، میزان دفع و جذب حشرات و مقادیر تبخیر آب دسته بندی کرد. بنابراین می توانید از گیاهانی که گفته شد برای بهبود فضای منزل خود استفاده کرده و هوای منزل تان را در این شرایط بهبود ببخشید.

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با گیاهان تصفیه کننده هوا آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

منوچهر مرادی

سلام من منوچهر مرادی هستم، 6 ساله نویسندگی میکنم . عاشق تولید محتوا برای شما عزیزان هستم خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا انتقادی دارید زیر همین مقاله نظر بدین...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا