نبض بازار

همه چیز درباره چسب زخم【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با خرید چسب زخم آشنا کنیم. در برخی موارد ممکن است به دلیل بی احتیاطی و بی دقتی پوست دستمان آسیب ببیند که نیاز به خرید چسب زخم داشته باشیم. مثلا زمانی که مشغول خرد کردن سبزی یا گوشت هستیم امکان دارد دستمان با چاقوی تیز آشپزخانه زخم و دچار جراحت شود . بیش تر این بریدگی ها سطحی بوده و با زدن یک چسب زخم بهبود می یابد. شاید شما هم جزء آن دسته از کسانی هستید که پوست دست حساسی دارید و برای خرید یک چسب زخم با سوالات زیادی مواجه می شوید. در اینجا به تعدادی از سوالات مطرح شده در این زمینه پاسخ داده شده است. در ادامه با خرید چسب زخم بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چسب زخم چیست؟

چسب زخم پانسمان کوچکی است که برای زخم ها و آسیب‌ های ناچیز استفاده می‌ شود که نیاز به پانسمان بزرگ ندارند. چسب های زخم از بریدگی ها به عنوان مثال ایجاد سائیدگی و اصطکاک، باکتری ها، صدمه دوباره، یا کثیفی حفاظت می کند. بنابراین، فرآیند التیام زخم کمتر ناخوشایند می باشد. گاهی اوقات چسب های زخم خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارند. عملکرد اضافی چسب زخم به هم نزدیک نمودن قسمت های صدمه دیده برای بهبود سریع تر زخم است.

چسب زخم چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/df076458-117c-4e75-8aa7-6e1bd5ff9571″ ]

تاریخچه چسب زخم

چسب زخم ها برای اولین در سال 1921 توسط شخصی به نام ارل دیکسون اختراع شدند. این شخص با مشاهده آسیب های کوچک و مداوم همسرش در آشپزخانه به این فکر رسید که می‌ تواند با گذاشتن قطعات کوچک گاز استریل بر روی چسب در فواصل معین، کار پانسمان این گونه آسیب‌ های کوچک را ساده کند. این ابتکار به اختراع چسب زخم منجر شد. امروزه و با پیشرفت‌های جدید، دانشمندان موفق به ساخت نسل‌های جدید این محصول شده‌اند. دانشمندان در آلمان با به‌ کار بردن الیاف سیلیکاژن موفق به ساخت چسب زخم شده‌اند. همچنین دانشمندان در آمریکا، نسل چسب زخم‌های ضد آب را با الهام از پاهای مارمولک تولید نموده‌اند. در همین راستا در انگلستان  چسب زخم نورانیِ ضد سرطان ساخته شده‌ است و همچنین برای اولین بار در ایران، چسب زخم مایع تولید شده‌ است.

انواع چسب زخم

چسب زخم برای زخم‌های تمیز و سطحی کاربرد دارد. در ادامه به انواع مختلف چسب زخم اشاره خواهیم کرد:

چسب درمانی الاستیک

هدف تمام این نوع چسب ها یکسان است و به یک منظور تولید می شوند. این نوع چسب به درمان هرگونه ناتوانی یا دردی که ناشی از آسیب باشد کمک می کند. برخی معتقدند که استفاده صحیح از این نوار چسب ها بر روی بدن می تواند به تسکین درد کمک کند در حالی که بسیاری از افراد بر این باورند که این یک حالت دارونما است که به سادگی باعث می شود کاربر تصور کند که احساس بهتری دارند. چسب الاستیک فوقالعاده قابل انعطاف و عاری از لاتکس است و باعث می شود بدون هیچ نوع واکنشی در اکثر افراد استفاده شود. چسب زخم الاستیک چسبی انعطاف پذیر است و برخی از افراد همان طور که گفته شد به منظور کاهش درد ناشی از آسیب ها استفاده می کنند. در ادامه به ویژگی های این دسته از چسب زخم ها می پردازیم:

 • بهبود و تسکین درد
 • عاری از لاتکس
 • انعطاف پذیر

چسب جراحی

این نوع چسب ها به فشار حساس هستند و برای استفاده یا بانداژ روی زخم ها استفاده می شوند. این نوع چسب ها از نظر آلرژی زایی بسیار حساس هستند و این چسب جراحی به طور خاص برای چسباندن به پوست طراحی شده است اما به راحتی از پانسمان یا بانداژ زخم بدون اینکه صدمه دیگری وارد کنند، جدا می شوند. این نوار چسب دارای منافذی برای عبور هوا هستند که به چسب زخم کمک می کند تا بهبود را با سرعت انجام دهد و چسب های جراحی اغلب دارای اکسید روی هستند که به منظور جلوگیری از عفونت در آنها استفاده می گردد. همان طور که از نام چسب زخم پیداست این دسته از زخم ها برای بستن زخم های حاصل از جراحی استفاده می شود و ویژگی های آن به شرح ذیل می باشد:

 • این دسته از چسب ها برای جلوگیری از عفونت از اکسید روی در ساخت آن ها استفاده می شود.
 • این دسته از چسب ها به فشار حساس هستند و روی بانداژ زخم ها استفاده می شوند.
 • به راحتی روی پوست چسبانده می شود و به راحتی از روی پوست بدون ایجاد هیچ گونه صدمه کنده می شود.

چسب زخم پارچه ای

این دسته از چسب زخم ها یکی از رایج ترین چسب زخم ها می باشند که با جذب رطوبت و قرار گرفتن روی محل زخم موجب قطع خون ریزی می شوند. همچنین استفاده از چسب زخم پارچه ای موجب جلوگیری از رسیدن آلودگی به محل زخم می شود. همان طور که می دانید این دسته از چسب زخم ها رطوبت ها را جذب می کند و لایه محافظ این چسب ها از جنس پارچه است.

جذب رطوبت منجر به تبادل هوا و اکسیژن بین سطح پوست و محیط بیرون می شود. استفاده از این دسته چسب زخم ها باعث جلوگیری از متورم شدن محل زخم می شود و باعث بهبود و ترمیم زودتر زخم ها نیز می شود. یکی از معایب این دسته از چسب ها این می باشد که با تماس آب به سرعت خیس می شوند و کارایی خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید وقتی محل زخم و چسب زخم خیس شدند حتما چسب زخم را عوض کنید به دلیل این که اگر چسب زخم که خیس شود، آلودگی را جذب کرده و عفونت در این محل افزایش می یابد.

چسب زخم نایلونی

جنس این دسته از چسب زخم ها از پلاستیک است و از رسیدن آب و رطوبت به محل جراحت جلوگیری می کند. به دلیل این که این دسته از چسب ها در برابر آب و رطوبت بسیار مقاوم هستند مانع نفس کشیدن محل زخم می شود که این امر موجب به تعویق افتادن بهبود زخم می شود. اگر محل زخم شما نباید با آب تماس پیدا کند به شما پیشنهاد می کنیم از چسب زخم نایلونی استفاده کنید اما اگر محل جراحت شما با آب تماس پیدا کند و اتفاقی رخ ندهد استفاده از چسب زخم گزینه خوبی برای بهبود جراحت ها می باشد. برخی از چسب زخم ها پوشش عروسکی دارند و جنس این نوع چسب ها با چسب های معمولی تفاوتی ندارد و تنها به علت طرح های مختلف می توانند برای کودکان بسیار خوش آیند باشند.

چسب بخیه

این نوع چسب ها نوار های کوچکی هستند که برای بستن و محافظت از زخم ها استفاده می شوند. آن ها با هدف کشیدن پوست به دور زخم اعمال می شوند و ممکن است در بعضی موارد به جای بخیه استفاده شوند. برداشتن و مراقبت از آن ها بسیار آسان است و در صورت استفاده صحیح باعث بهبود زخم می شوند. از این دسته چسب زخم ها برای جلوگیری از عفونت ناشی از وجود باکتری استفاده می کنند و برداشتن این دسته از باکتری ها بسیار ساده و راحت می باشد.

انواع چسب زخم

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/df076458-117c-4e75-8aa7-6e1bd5ff9571″ ]

نکات کلیدی برای خرید چسب زخم

مهم ترین مسئله هنگام خرید چسب زخم استریل بودن آن ها است. چسب زخم ها یک لایه محافظ دارند که معمولا از پارچه است و جلوی خفه شدن پوست و مرطوب شدن زیاد آن را می گیرند. به عبارت دیگر چسب زخم باید توانایی گرفتن رطوبت از پوست و تبادل هوا را داشته باشند. نکته مهم‌ تر این است که درون آن مواد آلرژی ‌زا و تحریک‌ کننده پوست به کار نرفته باشد. چسب زخم، کار بخیه را نیز انجام می‌ دهد. یعنی دو لبه زخم را کنار هم قرار می‌ دهد و باعث می‌ شود زخم خود به خود ترمیم شود. پس هنگام خرید چسب زخم حتما به این نکات توجه کنید.

نحوه استفاده از چسب زخم

برای مراقبت از زخم های جزئی خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • قبل از چسباندن چسب زخم، محل آسیب دیده را به خوبی تمیز کنید.
 • پوست را حوله یا دستمال تمیز خشک کنید.
 • در صورت خیس شدن چسب زخم روزانه چسب زخم را عوض کنید.
 • قبل از چسباندن چسب زخم، از یک پماد ضدعفونی کننده روی محل زخم استفاده کنید.

تفاوت چسب زخم نایلونی با پارچه ای

انتخاب این موضوع بسیار سلیقه ای است که چسب زخم نایلونی خریداری کنید یا چسب زخم پارچه ای. تفاوت های چسب زخم نایلونی با پارچه ای بسیار است. همان طور که می دانید: چسب زخم های نایلونی طی شست و شو خیس نمی شوند و دوام آن ها کمتر است اما چسب های پارچه ای با شست و شو خیس می شوند و دوام آن ها بیشتر است. چسب‌های پارچه‌ای با شست و شو خیس می‌شوند و خود خیسی برای زخم مضر است. بهترین نوع چسب زخم نوعی است که لایه زیرین آن که با پوست در تماس است. باید در چسب زخم پارچه‌ای باشد تا زخم را خشک نگه دارد و لایه خارجی نایلونی باشد تا در اثر تماس با آب سریع خیس نشود. در غیر این صورت یا فرد مجبور است مرتبا چسب را تعویض کند یا اگر خیسی روی چسب باقی بماند سبب متورم شدن لایه آسیب دیده پوست می‌شود. نکته مهم‌تر هنگام خرید چسب زخم باید مطمئن شوید که درون آن مواد آلرژی زا و تحریک‌کننده پوست به کار نرفته باشد و لازم به ذکر است که بدانید چسب زخم همان کار بخیه را انجام می‌ دهد.

چرا برخی از چسب زخم ها آلرژی زا هستند؟

آلرژی یعنی واکنشی که بدن افراد به مواد خارجی نشان می‌دهند. یک مقدار از این آلرژی به دلیل جنس چسب ها است و به این دلیل بروز می‌ دهد که در چسب از مواد آلرژی‌زا استفاده می شود و یک مقدار هم به پوست خود فرد مربوط می‌ شود. بهتر است چسب زخم حتما از داروخانه‌های معتبر تهیه شود. چسب زخم‌هایی که دست فروش ها می‌ فروشند کمی ناخالصی دارند و شانس ابتلا به آلرژی را در افراد بالا می‌برند. افرادی هم که مستعد ابتلا به آلرژی هستند بهتر است از چسب‌های ضد آلرژی استفاده کنند. این چسب‌ها از کاغذ‌ های خاصی تهیه شده اند و مواد آنها کاملا استاندارد است و با عنوان چسب ضد حساسیت به فروش می‌ رسند.

اقدامات لازم بعد از بروز آلرژی ناشی از چسباندن چسب زخم

تمام دقت خود را داشته باشید که از چسب زخم های آلرژی زا استفاده نکنید در ادامه به اقدامات لازم در صورت مواجه شدن آلرژی اشاره خواهیم کرد:

 • بعد از بروز آلرژی به سرعت چسب را از روی پوست خود جدا کنید.
 • از استفاده و چسباندن مجدد چسب زخم پرهیز کنید.
 • برای ترمیم زخم های ناشی از آلرژی می توانید از بانداژ استفاده کنید.
 • به طور کلی با گذشت زمان آلرژی های ناشی از استفاده چسب زخم از بین می رود اما اگر چرک و لکه ها بعد از گذر زمان ناپدید نشد حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • سعی کنید در این زمان از مصرف غذاهای پر ادویه؛ غذاهای دریایی و گوشت گاو خودداری کنید.

چسب زخم مایع چیست؟

در گذشته چسب زخم مایع برای تعمیر وسایل خانه مورد استفاده قرار می گرفت. این نوع چسب می تواند اجزای ظریف و ریز را برای طولانی مدت به هم بچسباند. بعد از گذشت زمان پزشکان به نتیجه ای رسیدند که می توانند از چسب زخم مایع در امور پزشکی نیز استفاده کنند. نخستین بار این نوع چسب در جنگ ویتنام انجام شد که در آن زمان برای درمان سرپایی زخم های سربازان از این نوع چسب استفاده می کردند. بعد از گذشت زمان سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کرد که این دسته از چسب ها می توانند به عنوان چسب زخم در امور پزشکی مورد استفاده قرار بگیرند. در اتاق عمل پزشکان از چسب زخم مایع استفاده می کنند و در سال 2014 خاصیت ضد آب، ضد باکتری و ضد نور بر خاصیت این نوع چسب زخم افزوده شد. پزشک بعد از معاینه زخم دو طرف زخم را می گیرد و به هم نزدیک می کند و در حفره ای که ایجاد شده است چسب زخم مایع را می ریزد. پزشکان بر این باورند استفاده از چسب زخم های مایع که خاصیت ضد باکتری دارند هیچ گونه مشکلاتی را ایجاد نخواهند کرد. در ادامه به کاربرد این دسته از چسب زخم ها اشاره خواهیم کرد:

 • در برخی مواقع که افراد  دچار جراحت شدیدی می شوند پزشک باید برای جوش خوردن سریع زخم ها از چسب زخم های مایع استفاده کنند و در هر نقطه ای از بدن از چسب زخم مایع استفاده شود هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد و گزینه بسیار مناسبی است.
 • این دسته از چسب زخم ها از خیلی سریع بعد از استفاده روی زخم  خشک می شوند و دارای قدرت درمان بالایی است.
 • این دسته از چسب زخم ها به جای بخیه مورد استفاده قرار می گیرد.
 • چسب زخم مایع برای تسریع بهبود شکستگی استخوان های قفسه سینه بسیار مناسب است. به عنوان مثال افرادی که عمل قلب باز انجام می دهند بعد از جراحی نیاز به ترمیم استخوان های قفسه سینه دارند و پزشکان از این چسب برای ترمیم استخوان های قفسه سینه بیمار استفاده می کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مقاله بهترین دکتر قلب در اهواز مراجعه کنید.
 • یکی از کاربردهای چسب زخم مایع برای توقف خون ریزی مغزی می باشد.
 • برخی از نوزادان با مشکلی به نام Arterioveous Aneurysm به دنیا می آیند و این بیماری باعث تشکیل حباب های خونی در مغز نوزاد می شود. جراحی برای جلوگیری از خون ریزی مغزی است. جراحان می توانند با تزریق چسب مایع خون ریزی را بند بیاورند که یکی دیگر از کاربردهای چسب زخم مایع می باشد. جراحان از انواع این چسب زخم های مایع برای درمان ناحیه های مختلف در مغز استفاده می کنند.

در چه مواقعی نباید از چسب زخم مایع استفاده کنیم؟

در برخی از مواقع استفاده از چسب زخم مایع مناسب نیست و به پزشکان در این شرایط خاص پیشنهاد نمی شود. شرایطی را که نباید از چسب زخم مایع استفاده کرد به شرح ذیل می باشد:

 1. زخم های متوالی
 2. زخم های خیلی عمیق
 3. زخم های عفونی

چسب زخم مایع چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/df076458-117c-4e75-8aa7-6e1bd5ff9571″ ]

اقدامات لازم برای کنترل خون ریزی 

 • قبل از تمیز کردن و پانسمان کردن سعی کنید جلوی خون ریزی را بگیرید و خون ریزی را کنترل کنید.
 • با استفاده از یک پانسمان تمیز محل خون ریزی را به آرامی فشار دهید تا خون ریزی را کنترل کنید. همان طور که می دانید فشار روی زخم منجر به لخته شدن خون می شود.
 • می توانید برای کنترل خون ریزی محل زخم شده از بانداژ یا پارچه استفاده کنید به دلیل این که پارچه و بانداژ از ورود باکتری ها به محل زخم جلوگیری می کند.
 • در مواقعی که خون ریزی محل جراحت قطع نمی شود با تکه ای از پارچه زخم خود را در بالای زخم گره بزنید.

در چه مواقعی از باند برای محل زخم استفاده کنیم؟

برای استفاده از باند تنها بسته به شدت جراحت و نوع زخم شما بستگی دارد. اگر دچار یک جراحت ساده شده اید می توانید از چسب زخم یا باندهای مشبک استفاده کنید که بدون نسخه نیز می توانید تهیه کنید. در دیگر مواقع ها زخم ها نیاز به باند، آنتی بیوتیک و پوشش مناسب دارند. اگر به علت جراحت یا زخم دچار خون ریزی بی وقفه شدید و زخم بسیار عمیق بود سعی کنید به پزشک مراجعه کنید. به شما توصیه می کنیم برای درمان و بهبود زخم های خفیف و برای جلوگیری از عفونت، پمادهایی که شامل آنتی بیوتیک است استفاده کنید به عنوان مثال: سپروفلوکسازین یا پودر نئومایسین. قبل استفاده از باند به شما توصیه می کنیم موارد زیر را رعایت کنید:

 1. اگر شدت جراحت خیلی زیاد است حتما به پزشک مراجعه کنید به دلیل این که در برخی از مواقع نیاز به بخیه و پانسمان دارید. برای درمان زخم های خود می توانید به بهترین دکتر زخم در تهران مراجعه کنید.
 2. اگر جراحت شما به علت شیشه، سیم مسی یا میخ باشد به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری از هر نوع عفونتی واکسن کزاز را بزنید.
 3. اگر جراحت شما منجر به تجمع چرک و عفونت شد حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک چرک و عفونت را تخلیه کند و از باندهای مشبک برای پیشگیری از عفونت استفاده کند.

خرید اینترنتی چسب زخم

هنگام خرید چسب زخم باید با دقت کامل این کار را انجام دهید چون چسب زخم یک وسیله ای بهداشتی است و اگر هنگام خرید چسب زخم دچار مشکل شوید ممکن است زخم شما عفونت بیشتری کند. با استفاده از لینک زیر می توانید ارزان ترین و با کیفیت ترین چسب زخم ها را خریداری کنید.

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/df076458-117c-4e75-8aa7-6e1bd5ff9571″ ]

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با خرید چسب زخم آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

4.2/5 - (6 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا