عمومی

کاربرد دستگاه تصفیه آب【سال1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با کاربرد دستگاه تصفیه آب آشنا کنیم. دو سوم وزن بدن را آب تشکیل داده است و برای تامین آب بدن در تابستان با میوه و سبزیجات و آب کافی می توانیم، کمبود را جبران کنیم. امروزه به دلیل رشد جمعیت و افزایش آلودگی های مختلف، کیفیت آب در اکثر مناطق کاهش یافته است. آب سخت و آلوده و مصرف آن موجب بیماری های خطرناکی در انسان می شود. چرا که در آن مواد و سموم زیادی وجود دارد که برای ما بسیار مضر هستند. آب تصفیه شده و استفاده از دستگاه تصفیه آب، بهترین روش برای دستیابی به آبی سالم و بهداشتی است. در ادامه با ویژگی های کاربرد دستگاه تصفیه آب آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

هدف از تصفیه آب

همان طور که می دانید، خواص آب برای سلامتی بسیار است. بهتر است مطلب را با این سوال آغاز کنیم که دستگاه تصفیه آب چیست؟ دستگاه تصفیه آب وسیله ای است که می تواند توسط فیلتر هایی که دارد، آلاینده ها و مواد مضر را از آب جدا کند و آبی سالم و بهداشتی در اختیار ما قرار دهد. اما هدف از تصفیه آب چیست؟

هر روز به دلیل آلوده شدن سطح خاک ها توسط مواد سمی و آفت کش ها و فاضلاب کارخانه ها و باران های اسیدی، آب های سطحی زمین نیز آلوده تر می شود و این آلودگی ها به آب های زیر زمینی راه پیدا کرده و در نهایت وارد لوله کشی های آب شهری می شود و آن را آلوده می کند. سیستم تصفیه آب شهری به راحتی نمی تواند این آلاینده های محلول در آب را از بین ببرد. در نتیجه در دراز مدت نوشیدن این آب آلوده منجر به بیماری های خطرناکی می شود که ممکن است باعث مرگ ما نیز شود. اما این آلودگی ها چیست و چه خطراتی برای انسان دارد؟

نیترات بیشترین آلاینده ای است که در آب شهری وجود دارد. این ماده از طریق کود های شیمیایی و حیوانی و فاضلاب های صنعتی وارد آب می شود. این ماده برای کودکان و زنان باردار خطرناک تر است. نیترات باعث بیماری های تنفسی و ریوی می شود و یکی از عوامل سرطان نیز می باشد.

به دلیل استفاده از لوله های آهنی در شبکه ی آبرسانی، این لوله ها دچار پوسیدگی خواهد شد و به همین علت لایه های پوسیده آهن یا همان زنگ آهن و رسوبات آن وارد آب می شود و آن را آلوده می کند.
آفت کش ها و مواد شیمیایی که در کشاورزی برای از بین بردن آفات گیاهان استفاده می شود یکی از عوامل اصلی آلودگی آب است. از جمله ماده ای به نام آرسنیک که وجود آن در بدن باعث مشکلات کم خونی، گوارشی، بی اشتهایی و … خواهد شد.

کلر موجود در آب که از آن به عنوان ضد عفونی کننده در سیستم تصفیه شهری استفاده می شود، خودش یک ماده شیمیایی است که باعث رشد سلول های سرطانی می شود و برای پوست و مو و چشم انسان بسیار خطرناک است.
فلوراید نیز یکی دیگر از این مواد مضر می باشد که وجود آن در آب موجب پوسیدگی دندان ها و کاهش ضریب هوشی کودکان و درد های استخوانی می گردد.
فاضلاب بیمارستان ها نیز یکی دیگر از عوامل خطرناک آلودگی آب ها هستند که اگر به طور کامل تصفیه نشوند میکروب ها و ویروس های زیادی از طریق آن وارد آب می شود و باعث بیماری های عفونی خطرناکی خواهد شد.
با شناخت قسمتی از این آلودگی ها، اهمیت تصفیه آب را درک خواهیم کرد. با استفاده از دستگاه تصفیه آب تمامی آلودگی آب از بین می رود و با حذف نیترات و سایر مواد مضر، آبی استاندارد و بهداشتی خواهیم داشت و سلامت خود و خانواده مان را تضمین خواهیم کرد.

هدف از تصفیه آب

مراحل دستگاه تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب دارای فیلتر ها و مراحل مختلفی هستند که در هر یک از این مراحل ، فیلتر ها وظیفه ی خاصی را انجام می دهند. دستگاه های 10مرحله ای اسمز معکوس امروزه بهترین و مناسب ترین دستگاه برای تصفیه سازی آب می باشند که این اطمینان را به شما می دهند تمام آلودگی های آب را از بین می برد. روش اسمز معکوس یک روش بین‌المللی برای تصفیه آب است. ما در اینجا به بررسی هر یک از فیلتر های دستگاه تصفیه آب و مراحل آن به ترتیب می پردازیم:

فیلتر پروپیلن
در مرحله اول، این فیلتر منافذ بسیار زیادی با قطر 5 میکرون دارد که وظیفه ی آن حذف شن و ماسه و گل و لای و رسوبات آب است. بدیهی است موادی که قطر آنها از 5 میکرون بیشتر است از این فیلتر عبور خواهند کرد و تصفیه نمی شوند. فیلتر پروپیلن هر 6 ماه یک بار باید تعویض شود.

 فیلتر کربنی
در مرحله دوم، این فیلتر که از جنس کربن است مواد شیمیایی و سمی را از بین می برد و هم چنین وظیفه ی از بین بردن بو و طعم بد آب را نیز دارد. این فیلتر نیز هر 6 ماه یک بار باید عوض شود.

فیلتر کربن بلاک
در مرحله سوم، این فیلتر استوانه ای شکل منافذ بسیار ریزی با قطر 1 میکرون دارد و مواد ریز تری که از فیلتر اول عبور کرده اند را از بین می برد. زمان تعویض این فیلتر نیز هر 6 ماه است.

فیلتر ممبران
در مرحله چهارم، این فیلتر در واقع کار اسمز معکوس را انجام می دهد و وظیفه ی تصفیه کامل آب به عهده آن است. منافذ فیلتر ممبران 0001/0 میکرون است و تقریبا تمامی مواد مضر آب را حذف می کند. این فیلتر دارای دو خروجی است که خروجی اول مواد مضری که از آب جدا شده اند را وارد فاضلاب می کند و خروجی دوم نیز آب مقطر تولید شده را وارد مخزن دستگاه می کند. فیلتر ممبران باعث کاهش سختی آب و هم چنین شیرین شدن آن نیز می گردد و مهم ترین فیلتر دستگاه است. عمر این فیلتر بین یک سال تا یک سال و نیم است.

 فیلتر پست کربن
در مرحله پنجم، هنگامی که آب بعد از مرحله چهارم وارد مخزن دستگاه می شود ممکن است هنوز بوی بدی داشته باشد. وظیفه ی این فیلتر از بین بردن بو و طعم نا مطبوع آب است. و بعد از یک سال باید عوض شود.

 فیلتر مینرال یا قلیایی
در مرحله ششم، فیلتر مینرال مواد معدن و املاح مفیدی که توسط فیلتر ممبران حذف شده است را به آب برمی گرداند. فیلتر قلیایی نیز همین کار را انجام می دهد به علاوه این که به آب حالت قلیایی می دهد و ph  آن را بالا می برد که برای بدن بسیار مفید است. عمر این فیلتر ها نیز یک سال است.

علاوه بر فیلتر مینرال و قلیایی فیلتر های فرابنفش نیز وجود دارند که برای از بین بردن موجودات زنده آب بسیار موثر است. دستگاه های اسمز معکوس بر حسب هر تعداد فیلتری که استفاده می کنند به 6 الی 8 مرحله تقسیم می شوند.

دستگاه رسوب پنج میکرون

در مرحله هفتم، یک دستگاه محافظتی وجود دارد برای همبستگی سیستم در جریان سرویس دهی وجود دارد و در انتها آب نهایی ذخیره می شود و به خطر نخواهد افتاد.

ازناسیون

در مرحله هشتم، ازن در آب تصفیه شده به گردش می افتد و همان طور که می دانید ازون بسیار نیرومند می باشد و قابلیت اکسید کردن مجموعه ای از قبلی: آلودگی ها ارگانیسم ها را دارد و همچنین ازن تابت نمی باشد و در عرض چند دقیقه به وضعیت طبیعی خود باز می گردد. سیستم ضد عفونی کننده بسیار ساده و در عین حال کاربردی می باشد و در این سیستم به جز اکسیژن طبیعی بر هیچ چیز دیگر متکی نمی باشد و هیچ مواد شیمیایی وجود نخواهد داشت.

ذخیره سازی و چرخش مجدد

در این مرحله آب به تانکر ذخیره سازی مواد که درجه غذایی مورد تایید FDA می باشد، منتقل می شود و آب به طور مداوم به صورت یک حلقه چرخش حرکت می کند و در جریان مجدد آب باید به صورت دوره ای ازن اضافی برای حفظ شرایط استریلیزه شده و بدون باکتری اضافه می شود.

توزیع آب تصفیه شده

وقتی آب در مرکز محیط خانگی پر می شود، آب به صورت مستقیم از حلقه چرخش مجدد خارج می شود و برای محافظت بیش تر، توزیع کننده هایی که با تمام سطوح در تماس هستند از فولاد ضد زنگ درست می شوند و ازن کافی برای بهداشتی کردن مجدد ظرف ها در آب وجود خواهد داشت.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه های تصفیه آب خانگی انواع مختلفی دارند و شما بر حسب نیازتان و مکانی که زندگی می کنید باید آن ها را تهیه کنید. این دستگاه ها از نظر مکانیزم تصفیه در دو روش اسمز معکوس و اولترافیلتراسیون رایج هستند. دستگاه های اولترافیلتراسیون بدون برق کار می کنند و پمپ و مخزنی هم ندارند و بیشتر مناسب مناطقی هستند که آب رسوبات بیشتری داشته باشد. اما در از بین بردن دیگر آلودگی های آب، قدرت اسمز معکوس را ندارد. به دلیل کم مصرف بودن آن و هم چنین قیمت پایین تر نسبت به دستگاه های اسمز معکوس، طرفداران خاص خودش را دارد.

روش اسمز معکوس بهترین روش برای از بین بردن تمام آلودگی های آب است و تا 99 درصد می تواند این آلودگی ها را از بین ببرد. نسبت به اولترافیلتراسیون قیمت بالاتری دارد اما این اطمینان را به شما می دهد که آبی سالم و گوارا و استاندارد در اختیارتان قرار خواهد داد. این دستگاه ها در انواع قلیایی، فرابنفش و اکسیژن ساز در بازار عرضه می شوند و هم چنین از لحاظ شکل و طراحی دستگاه های تصفیه آب در انواع زیر سینکی و رومیزی و دیواری عرضه می شوند که دستگاه های زیر سینکی بسیار رایج هستند و کاربری آسان تری نیز دارند.

انواع دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع دستگاه تصفیه آب

هرکدام از روش های زیر مشکلاتی را بر طرف می کند و در بیش تر مواقع از روش های تصفیه ترکیبی استفاده می شود تا عمل تصفیه در سطح مطلوبی به انجام برسد. در ادامه به انواع دستگاه تصفیه آب اشاره خواهیم کرد:

  1. فیلتر های نفوذ معکوس
  2. فیلتر های مبادله یون
  3. فیلترهای جداسازی
  4. فیلتر های جذب
  5. فیلتر های مکانیکی

آشنایی با کاربرد انواع دستگاه تصفیه آب

کاربرد دستگاه تصفیه آب مکانیکی

هدف اصلی در دستگاه تصفیه مکانیکی این می باشد که با استفاده از مانع رسوب، خاک یا ذرات را در آب از بین ببرند. فیلتر مکانیکی می تواند از یک تور ساده برای تصفیه خرده سنگ ها و سنگ های درشت باشد و همچنین از یک فیلتر سرامیکی که ساختاری کاملا پیچیده دارد و برای جلوگیری از ارگانیسم های بیماری زا بسیار ریز استفاده می شود. معمولا فیلتری که در تصفیه مکانیکی استفاده می شود را رتبه بندی می کنند و در ادامه به رتبه بندی های فیلتر ها اشاره خواهیم کرد:

  • 5 میکرون: اکثر ذرات قابل مشاهده و تشخیص می باشد.
  • 1 میکرون: ذراتی که بدون میکروسکوپ قابل مشاهده نیست را از بین می برد.
  • 0.5 میکرون: کیست ها را از بین می برد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب جذب

در این دستگاه با استفاده از کربن، تمام آلاینده های آبی را به صورت، بسیار بالا و موثری می رباید. کربن آلاینده ها را به سرعت جذب می کند، به دلیل این که در سطح وسیع داخلی کربن با شکاف ها و بر آمدگی ها فشرده است و می تواند آلودگی ها را از جمله: کلرین را از بین ببرد. بیش تر دستگاه های جذب آب محلی که در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای دانه های فعال هستند و این دانه ها بوی نامطلوب و بوی نا خواسته را کاهش خواهند داد و در فیلتر های گران تر از فیلتر هایی که موجب انسداد کربن می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. این عناصر بسیار کار آمد می باشد و در جایگاه رتبه بندی، جایگاه بالایی برای از بین بردن ذرات دارد. حتی می توانید برای ساخت کربن دستگاه های تصفیه از چوب و پوست نارگیل استفاده کنید و قابل توجه می باشد که نارگیل کارایی بیش تری نیز دارد و البته گران قیمت تر نیز می باشد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب جداسازی

عمل تفکیک شیمیایی یک ماده را جداسازی می گویند و پلی فسفات به طور معمول در دستگاه های تصفیه آب استفاده می شود و این عمل به دلیل جداسازی املاحی مانند کلسیم و منیزیم، که موجب رسوب آهک و زنگ زدگی می شود، انجام می گیرد.

در هر حالت، فسفات تنها در اندازه بسیار کمی استفاده می شود و تنها از رسوب جلوگیری می کند و آن را از ریشه از بین نمی برد. به زبان ساده تر این می باشد که پلی فسفات، املاح کلسیم و منیزیم را از آب جدا نخواهد کرد، بلکه آن ها را محلول در آب نگه خواهد داشت و از شکل گیری رسوب بر روی سطحی که با آن در تماس است، جلوگیری خواهد کرد. جلوگیری از رسوب به دلیل وجود املاح سختی که هنوز از بین نرفته، در تمام موارد کاربردی و مناسب نمی باشد و توصیه ما به شما این می باشد، در مواقعی که آب در دمای ثابت 95 درجه سانتیگراد یا بیش تر نگهداری می شود، فرایند جداسازی املاح با استفاده از مبادله یون انجام گیرد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب مبادله یون 

در فرایند مبادله یون، برعکس جلوگیری از رسوب، املاح سخت به طور فیزیکی جدا خواهد شد و رسوب آهک کاهش می یابد و آب برای مصرف های مختلفی مانند: نگهداری در دمای ثابت مناسب خواهد بود. مبادله یون با استفاده از زرین های مبادله یون صورت می گیرد و شکل این دسته از رزین ها مانند: دانه های تسبیح کوچک می باشند و همچنین دسته ای از رزین ها برای نرم کننده آب مورد استفاده قرار می گیرد. رزین ها از یون های سدیم استفاده می شود و یون ها را باید به صورت دوره ای مورد استفاده قرار بگیرند تا ویژگی رزین ها حفظ شود.

همچنین باید فیلتر کار کرده را با یک فیلتر جدید تعویض کنیم به دلیل این که فیلتر های آب، مهر و موم شده هستند و همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که کلسیم ها قادر به بازسازی خود هستند. در دستگاه های تصفیه آب آشامیدنی، از رزین هایی که یون های سدیم به کار می رود، استفاده نمی شود و تنها دلیلی که می توان برای آن ذکر کرد، به دلیل سدیم موجود در آب آشامیدنی می باشد. به همین علت رزین های مبادله یون بر هیدروژن، گزینه ها بهتری برای دستگاه های تصفیه آب هستند، به دلیل این که مبادله یون سدیم، سطح نمک موجود را افزایش خواهد داد.

کاربرد دستگاه تصفیه آب نفوذ معکوس

نفوذ معکوس یکی از بهترین روش تصفیه آب به حساب می آید. در این روش آب را با فشار از میان غشاء نیمه سنگین رد می شود، به صورتی که تنها آب از این غشاء رد شود و بیش تر آلاینده ها باقی بمانند. نفوذ معکوس یک روش بسیار کاربردی و موثر می باشد که روش هایی مانند فیلتر مکانیکی و فیلتر جذب به کار می رود تا میزان آلاینده های آب کاهش بیابد.

در این دستگاه از نیروهای الکتریسیته استفاده نمی شود و به همین دلیل مقداری فاضلاب تولید می شود که باید آن را تخلیه کرد. از دیگر دستگاه های موثر و کاربردی در تصفیه چند مرحله ای آب می تواند سبب گران تر بودن واحد نفوذ معکوس نسبت به دیگر روش های تصفیه آب باشد.

آشنایی با کاربرد انواع دستگاه تصفیه آب

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با کاربرد دستگاه تصفیه آب آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا