جراحی بینیجراحی زیبایی

مراقبت‌ های پس از عمل جراحی بینی【سال1403】❤️

در این مقاله ما تلاش داریم تا اطلاعات کاملی را درباره مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه جراحی زیبایی بینی  طرفداران زیادی پیدا کرده است و افرادی که از ظاهر بینی خود رضایت ندارند می توانند به سراغ جراحی بینی بروند. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات کامل و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی

 استفاده از کمپرس یخ:  در بیست و چهار ساعت نخست پس از عمل ، برای کاهش تورم دور چشم ، بهتر است روی چشم‌ها کیسه یخ بگذارید. ساده‌ترین راه استفاده از دو عدد کیسه فریزر کوچک هرکدام حاوی سه قطعه یخ است. کیسه‌ها را به یکدیگر گره زده و روی چشم‌ها بگذارید. با آب شدن یخ‌ها ، همین عمل را باید دوباره تکرار کنید. در مواردی که پس از عمل جراحی ، داخل بینی بیمار پانسمان قرار می‌گیرد ، جراح ، یک تا شش روز (معمولا دو روز) پس از عمل ، پانسمان‌ها را خارج می کند.

در انتهای عمل جراحی ، روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (قبلا از گچ استفاده می‌شد) گذاشته می‌شود. جراح این قالب را بین روز چهارم تا هشتم (معمولاً روز ششم) از روی بینی برمی‌دارد. طی این مدت بیمار باید از وارد شدن ضربه به بینی جلوگیری کند. پیش از برداشتن قالب از روی بینی بهتر است بیمار به طور کامل استحمام کند و سر و صورت خود را بشوید تا چسب‌ها شل شده و قالب آسان‌تر برداشته شود.

عطسه یا سرفه با دهان باز: در هفته نخست پس از عمل باید از عطسه و یا سرفه با دهان بسته ، خنده‌های زیاد و عمیق و نیز از گریه اجتناب شود. می‌توان با استفاده از مسواک نرم ، دندان‌ها را مسواک زد؛ به شرطی که لب بالا دستکاری نشود. شستن صورت یا استحمام کردن به شرطی که پانسمان روی بینی خیس نشود ، اشکالی ندارد.

 استفاده نکردن از عینک: بیمار باید از گذاشتن عینک طبی یا آفتابی به مدت یک ماه خودداری کند. در صورتی که عینک با استفاده از چسب ضد حساسیت به پیشانی متصل شود ، می‌توان از همان روز نخست از عینک استفاده نمود. استفاده از لنزهای تماسی چشم ، از فردای روز عمل مانعی ندارد.

کاهش فعالیت‌های بدنی شدید: در هفته‌های نخست پس از عمل باید از فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش‌های سنگین اجتناب کرد؛ به‌ ویژه ورزش‌هایی که موجب برافروخته شدن چهره می‌شوند. از ورزش‌های رزمی یا ورزش‌هایی که با احتمال ضربات توپ به بینی همراه هستند ، باید مدت بیشتری اجتناب نمود.

تا یک ماه پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، باید از شنا کردن خودداری شود. شیرجه ، آفتاب گرفتن و حمام سونا به مدت دو ماه و غواصی به مدت سه ماه به کلی ممنوع است.

 تغذیه مناسب: از نظر تغذیه ، باید از خوردن غذاهایی که به جویدن طولانی نیاز دارند ، مانند استیک ، کباب برگ ، ساندویچ و نظایر آنها در هفته‌ های نخست پرهیز کنید. همچنین پرهیز از غذاهای شور و با ادویه‌جات تند و محرک در طی این مدت الزامی است. بهتر است در روزهای نخست پس از جراحی ، گوشت و مواد مغذی دیگر ابتدا در مخلوط‌ کن نرم شود تا به جویدن کمتری نیاز داشته باشد. همچنین در این روزها ، باید از خوردن چای و قهوه داغ اجتناب کرد. نوشیدن مایعات کافی مانند آبمیوه و سوپ ، به رفع خشکی دهان کمک می‌کند.

مصرف مسکن: اکثر بیماران پس از عمل جراحی درد قابل توجهی ندارند. گاه به علت پانسمان داخل بینی ، احساس سنگینی و درد خفیفی در ناحیه صورت و پیشانی وجود دارد که با مصرف مسکن‌ های ساده‌ای مانند استامینوفن بر طرف می‌شود. پیش از عمل و پس از آن ، از خوردن مسکن‌هایی مانند آسپرین یا ایبوبروفن ، خودداری شود ، زیرا احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند.

ورم نوک بینی: معمولا در ماه‌های نخست ، هنوز نوک بینی ورم زیادی دارد ، زیرا ورم  این قسمت دیرتر از سایر قسمت‌های بینی فروکش می‌کند. کاهش ورم ، به‌ ویژه در جراحی بینی‌ گوشتی به زمان بیشتری نیاز دارد؛ بنابراین در این مدت بینی موقتاً بزرگ جلوه می‌کند. حتی ممکن است برخی از اطرافیان بیمار که از تصویر پیشین بیمار بی‌ خبرند ، تصور کنند بینی او بزرگ‌ تر هم شده است. بدیهی است که اگر بینی با وجود ورم زیاد بزرگ به نظر نرسد ، پس از فروکش کردن ورم ، یک بینی غیرطبیعی خواهد شد.

صبوری: برای اظهار نظر نهایی در مورد نتیجه عمل دست‌ کم باید سه سال صبر کرد. بسیاری از بیماران چند هفته پس از عمل ، درحالی که هنوز ورم بینی به‌ طور کامل فروکش نکرده است ، با نگاهی موشکافانه ساعت‌ها در مقابل آیینه ، بینی خود را نظاره می‌کنند. این نگاه موشکافانه که تنها به بینی معطوف است و به سایر اعضای صورت توجهی ندارد ، موجب می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی

ویژگی های بهترین جراح بینی

 • رزومه خوب پزشک
 • استفاده از تجهیزات پیشرفته
 • تخصص و مهارت بالا جراح
 • اخلاق حرفه ای و دلسوزانه پزشک در مقابل بیماران
 • صبر و شکیبایی در پاسخ به سوالات بیماران
 • الویت قرار دادن سلامتی بیمار در هنگام جراحی

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به روش طبیعی: عضوی از صورت که در زیبایی افراد تاثیر دارد بینی می باشد و اگر فرد از ظاهر بینی خود رضایت نداشته باشد ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. زمانی که فردی جراحی بینی به روش طبیعی را انتخاب می کند می داند که بین با این جراحی بین اعضای صورت و بینی تقارن ایجاد می شود.

جراحی بینی به روش فانتزی: برخی افراد برای جراحی بینی روش فانتزی را انتخاب می کنند، که قبل از انجام حتما باید با بهترین جراح بینی مشورت کنند. بینی های فانتزی ارتفاع استاندارد دارند و هارمونی طبیعی ایجاد می کنند.

جراحی ترمیمی: در برخی از مواقع امکان دارد که افراد از نتیجه جراحی بینی خود رضایت نداشته باشند و به همین دلیل می توانند با مشورت پزشک به سراغ جراحی بینی ترمیمی بروند. توصیه می شود برای جراحی بینی ترمیمی به سراغ بهترین جراح بروید، که با تجربه و ماهر باشد زیرا این جراحی حساس می باشد. جراحی بینی ترمیمی حدودا چهار ساعت طول می کشد.

روش های جراحی بینی

مزایا جراحی بینی

تعادل ایجاد کردن: در برخی از مواقع امکان دارد که بین بینی و صورت تعادل وجود نداشته باشد  و یا شکل انحرافی داشته باشد و افراد می توانند برای رفع این مشکلات به سراغ جراحی بینی بروند و این مشکلات را برطرف کنند.

برطرف کردن عیوب: در برخی مواقع امکان دارد که شکل ظاهری بینی با صورت افراد هماهنگی و تعادل نداشته باشد و صورت افراد کوچک باشد و بینی بزرگ یا برعکس. برخی از مواقع امکان دارد که بینی انحراف داشته باشد و یا دارای قوز بینی باشد، که تمامی این مشکل از عیوب بینی می باشد، افراد برای برطرف کردن عیوب بینی و ایجاد زیبایی می توانند به سراغ جراحی بینی بروند.

درمان پولیپ: گاهی امکان دارد به دلیل این که ترشحات، پشت بینی و حلق وجود دارد و یا دچار عفونت شده است فرد دچار پولیپ بینی شده و با گذشت زمان ممکن است پولیپ باعث بروز مشکلات مختلفی شود  و در زندگی روزمره فرد اختلال ایجاد کند. به طور مثال افرادی که مشکل پولیپ بینی دارند  در هنگام خواب احساس تنگی نفس دارند  و برای این که این مشکل را برطرف کنند به بهترین جراح بینی مراجعه می کنند تا هم مشکل پولیپ برطرف شود و هم چنین باعث زیبایی در صورت افراد می شود.

درمان و برطرف کردن شکستگی ها: در برخی از مواقع امکان دارد که افراد به دلیل انجام فعالیت های سنگین  یا حادثه هایی مانند تصادف در ناحیه بینی دچار شکستگی شوند، که در این مواقع برای درمان نیاز دارند تا به بهترین جراح بینی برای جراحی مراجعه کنند.

 روش های جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی

طی روزهای نخست پس از عمل از هرگونه ضربه به بینی باید اجتناب شود. برای مثال ، هنگام خواب باید طاقباز خوابید و هنگام پوشیدن و درآوردن لباس از لباس‌های دکمه‌دار یا زیپ‌دار استفاده کرد تا ضربه‌ای به بینی وارد نشود.  بهتر است هنگام خوابیدن نیم‌تنه بالاتر از پاها قرار گیرد تا ورم کمتری در ناحیه صورت ایجاد شود. می‌توان با گذاشتن بالش‌هایی در زیر تشک ، شیبی حدود ۳۰ درجه ایجاد کرد. نشستن یا ایستادن در روز اول ، نه تنها مانعی ندارد ، بلکه بهتر از دراز کشیدن است ، زیرا وضعیت عمودی به کاهش ورم کمک می‌کند.

نکات مهم جراحی بینی

زیبایی بینی به معنای کوچک شدن آن نیست ، بلکه به معنای تناسب قسمت‌های مختلف بینی با یکدیگر و نیز تناسب کل بینی با قسمت‌های مختلف چهره است. هدف جراحی زیبایی بینی ، زیباتر به نظر رسیدن چهره است و نه کوچک کردن بینی.

چه بسیار بینی‌هایی که با وجود کوچک‌ تر شدن نه تنها باعث زیبایی نشده است، بلکه تناسب پیشین را نیز از بین برده‌اند. در جراحی بینی ، نوع بافت‌های بینی عاملی محدودکننده است. بینی‌های با پوست بسیار نازک و یا بسیار ضخیم ، بارزترین نمونه تأثیر بافت بینی بر نتیجه عمل هستند. در چنین بینی‌هایی ، جراح حاذق می‌تواند با بهره‌گیری از هنر ، دانش و تجربه خود بر این محدودیت‌های بافتی چیره شود و برای هر بینی روش خلاقانه را به کار ببرد. کوچک‌ شدن بینی تا زمانی مطلوب است که عملکرد تنفسی بینی به مخاطره نیفتد.

کوچک‌ شدن سوراخ‌های بینی و برداشتن بافت‌های استخوانی ، غضروفی و پوست ، می‌تواند سلامت فرد را به دلیل از دست رفتن مسیر تنفسی بینی با مشکلات جدی مواجه کند. جراح بینی با ارزیابی دقیق وضعیت داخل بینی پیش از جراحی ، با پیش‌بینی بسیاری از احتمالات ، می‌تواند احتمال به خطر افتادن عوارض عمل بینی ، تنفسی را به کمترین مقدار برساند.

نکات مهم جراحی بینی

انواع بینی

بینی گوشتی: بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند که این پوست چربی زا می باشد،  قسمت پایین بینی های گوشتی پهن می باشد. پوست ضخیم بینی گوشتی به بزرگ و یا کوچک بودن بینی ارتباطی ندارد و باید گفت که معمولا بینی افراد به دلیل غضروف های حجیم، بزرگ می باشد . نکته مهمی که در جراحی بینی گوشتی وجود دارد، این است که هر چه پوست بینی افراد ضخیم تر باشد باعث می شود تا جراحی محدود تر شود. برای تشخیص بینی های گوشتی توصیه می شود به ویژگی های بینی گوشتی که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم دقت کنید، اما توصیه می شود برای تشخیص دقیق به بهترین جراح بینی مراجعه کنید.

ویژگی های بینی گوشتی:

 • دارای غدد چربی در نوک بینی
 • دارای پوست ضخیم
 • داشتن بافت غضروف نرم
 • وجود بافت های همبند زیاد در زیر پوست

بینی استخوانی: بینی های استخوانی بر خلاف بینی های گوشتی پوست نازکی دارند و بافت استخوانی این بینی ها محکم می باشد و دارای غضروف می باشد. اغلب افرادی که بینی آن ها استخوانی است دارای قوز بینی در ناحیه تیغه بینی می باشند و با انجام جراحی فرم بینی بسیار زیبا می شود. برای تشخیص بینی های استخوانی توصیه می شود به ویژگی های بینی استخوانی که در ادامه مقاله به آن ها می پردازیم دقت کنید، اما توصیه می شود برای تشخیص دقیق به بهترین جراح بینی استخوانی مراجعه کنید.

ویژگی های بینی استخوانی: 

 • دارای پوست نازک می باشد.
 • دارای بافت و غضروف محکم می باشد.
 • انعطاف پذیری بالایی دارد.
 • دارای قوز می باشد.

جراحی بینی ترمیمی چیست؟

توصیه می شود برای این که به نتیجه ایده آل خود بعد از جراحی بینی برسید به بهترین پزشک مراجعه کنید که تجربه و مهارت کافی داشته باشد، زیرا زمانی که به بهترین پزشک مراجعه نکنید ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید و نیاز باشد به سراغ جراحی بینی ترمیمی بروید، که بهتر است درباره پزشکی که برای جراحی بینی ترمیمی می خواهید مراجعه کنید، تحقیق کنید و به بهترین جراح بینی ترمیمی مراجعه کنید، زیرا این جراحی بسیار مهم می باشد. زمانی که فرد از نتیجه اولین جراحی بینی خود رضایت نداشته باشد به سراغ جراحی بینی ترمیمی می رود .

عوارض جراحی بینی

تورم: در ساعت‌های ابتدایی پس از جراحی ، خونریزی جزئی به صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی ، کاملاً طبیعی بوده و به هیچ وجه نگران‌کننده نیست. در این شرایط ، می‌توان با دستمال کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز کرد. گاهی در ساعات نخستین پس از به هوش آمدن ، بیمار احساس گلو درد می‌کند که ممکن است به دلیل تأثیر به جا مانده از لوله بی هوشی باشد.

شاید به دلیل اثر چسب‌های بینی ، برخی از بیماران تصور کنند که بینی‌شان بیش از اندازه بالا رفته است ، اما پس از برداشتن چسب‌ها نوک بینی به‌ تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرد. حدود ۷۰ درصد ورم و تغییرات ، در شش هفته نخست پس از عمل برطرف می‌شود ، ۱۰ درصد ظرف ده ماه ، ۱۰ درصد طی بیست ماه و باقی ورم به تدریج ظرف چهار تا ده سال فروکش می‌کند. معمولاً نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن از بین می‌رود.

کبودی: در برخی بیماران ، به علت وسعت زیاد اقدامات جراحی در قسمت استخوانی بینی ، ممکن است کبودی دور چشم مشخص‌ تر شود. حتی گاهی اوقات قسمتی از سفیدی چشم دچار خون مردگی می‌شود. هیچ‌یک از این پیشامد ها در نتیجه عمل تأثیرگذار نبوده و صرفاً موقتی هستند. گاه در روزهای اول و دوم ، ورم بیشتر می‌شود و در روز سوم به اوج می‌رسد؛ اما به هیچ‌وجه نگران‌کننده نیست. در ماه‌های نخست پس از عمل ، به علت چسب‌هایی که در هفته اول پس از عمل روی بینی زده می‌شود ، امکان دارد پوست بینی چرب‌تر باشد و حتی در افراد مستعد ، جوش‌های صورت بیشتر شود. در چنین شرایطی ، پزشک داروهای مناسب را تجویز می‌کند.

به همین دلیل امروزه با به کار بردن روش های جدید تقویت بینی از داخل ، زدن چسب بینی بعد از هفته نه تنها مفید نبوده بلکه با ملتهب کردن وضعیت پوست تاثیر منفی در زیبایی دارد. در روزهای نخست پس از عمل ، گاه حالت افسردگی برای بیمار ایجاد می‌شود.

اضطراب و افسردگی موقت: اضطراب پیش از عمل ، تورم صورت و چشم‌ها ، شکل جدید بینی و تغییراتی که برای نخستین بار بیمار شاهد آنها است و شاید برایش دور از انتظار باشد ، از عوامل این افسردگی زود گذر به شمار می‌روند. گاه همراهان بیمار با اظهار نظرهای پی‌ در پی و نگاهی اجمالی و سطحی  اضطراب را به بیمار القا می‌کنند و بر تشویش و نگرانی او می‌افزایند.

جراحی بینی ترمیمی

کلام آخر

در  مقاله  مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی ما تمام تلاش خود را بکار گرفته ایم تا اطلاعات مهم و کامل درباره عمل بینی و مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. امروزه بسیاری از افراد برای بهبود ظاهر بینی خود به سراغ جراحی بینی می روند اما نکته ای که مهم است این می باشد که برای جراحی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید که با تجربه باشد و به شما درباره نوع و روش جراحی بینی مشاوره بدهد.

از این که تا پایان مقاله مراقبت‌های پس از عمل جراحی بینی،  همراه ما بودید از شما ممنونیم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد از طریق سایت پزشکا با ما در ارتباط باشید.هم چنین می توانید برای دریافت اطلاعات درباره هزینه عمل بینی چقدر است؟ به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا