رپورتاژ پزشکیکاشت مو

انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه【سال 1403】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما را با انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه آشنا کنیم.  امروزه ریزش مو زندگی افراد را بسیار تحت تاثیر قرار داده است به دلیل این که مستقیما بر ظاهر فرد تاثیر می گذارد و نمایان است. خوشبختانه راه های دائمی بسیار مناسبی وجود دارد که می توانید به راحتی موهایی پر پشت داشته باشید. فقط به خاطر داشته باشید که به تبلیغاتی که پایه و اساسی ندارند و فقط به دنبال درآمد خود هستند توجهی نکنید.

به طور مثال  تبلیغاتی برای انواع قرص ها که باعث می شود موهای شما رشد کند یا از این قبیل را به هیچ عنوان باور نکنید. یکی از راه های بسیار مناسب برای اینکه بتوانید موهای بسیار مناسبی داشته باشید، این است که از انواع روش های کاشت استفاده کنید. حالا این که کدام یک از روش ها برای شما مناسب است بستگی به نظر پزشک متخصص شما دارد. در ادامه با انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

کاشت مو ترکیبی بسیار شناخته شده است و شامل دو روش بسیار موثر است یعنی FIT و FUT  است. این روش برای کسانی که موهای بسیار زیادی را از دست داده اند مناسب است. یعنی در واقع برای کسانی که دچار طاسی  زیادی شده اند. به دلیل اینکه در این روش تارهای موی بسیاری کاشته می شود و البته باید فرد بانک موی مناسبی هم برای برداشت داشته باشد. انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه به طور هم زمان برای استخراج و کاشت مو از دو روش ذکر شده، کمک گرفته می شود و قابل به ذکر می باشد که  کاشت مو به روش ترکیبی یکی از بهترین متد کاشت مو می باشد که پوشش دهی بسیار بالا در سر و صورت دارد و همچنین تفاوت اصلی بین روندهای مختلف کاشت مو، در نحوه استخراج موها از ناحیه ای که زیباجو می خواهد اهدا کند می باشد و به طور کلی در کاشت مو به روش ترکیبی، تقریبا 5000 گرافت مو را در یک جلسه برداشته می شود و در ناحیه طاسی پیوند می زنند. شما می توانید برای درمان طاسی سر به بهترین دکتر کاشت مو در شیراز مراجعه کنید. در ادامه روش های FUT و FIT را به طور مجزا شرح خواهیم داد:

کاشت مو به روش ترکیبی چیست؟

کاشت مو به روش FUT 

این روش کاشت مو تا به امروز نیز در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین بسیاری از جراحان در این روش تجربه و رزومه ای درخشان دارند. در کاشت مو به روش FUT، یک نوار پوستی از پشت سر به صورت یک جا برداشته می شود و منظور یک تکه از پوست مو به عرض 2 سانتی متر می باشد و طول آن 25 سانتی متر می باشد و پزشک بعد از برش، محل اهدا کننده را بخیه می زند و باید بخیه های روی سر شما بعد از 12 روز کشیده شود. نگران جای بخیه روی پشت سر خود نباشید به دلیل این که بخیه ها زیر موهای شما پنهان می شوند و دیده نخواهد شد.

پوست برداشته شده از پشت سر به قطعات کوچک تری تقسیم می شود، که آن را گرافت مو می نامند که هر گرافت شامل 1 الی 4 تار مو می باشد و سپس گرافت ها را در محل طاسی قرار می دهند.

کاشت مو به روش FIT 

یکی از روش های مدرن کاشت مو که می توان نتایجی کاملا طبیعی را مشاهده کنید، کاشت مو به روش FIT می باشد. در کاشت مو به روش FIT هر فولیکول به صورت جدا و تکی از ناحیه بانک مو خارج خواهد شد. در کاشت مو به روش FIT از یک پانچ گرد برای برداشت فولیکول ها استفاده می شود و همچنین روش هایی از جمله: sut و MICRO FIT بر اساس این روش انجام می شوند.

آیا می توان انتظاری یکسان از کاشت مو به روش ترکیبی در همه افراد داشت؟

به خاطر داشته باشید در هر نوع کاشت مویی نتیجه کاشت به عوامل مختلفی مانند بانک موی فرد،میزان ریزش مو بستگی دارد. پس نمی توان گفت کاشت مو در همه افراد یکسان است. ممکن است در یک فردی نتیجه با موی بیشتر و در فرد دیگری با موی کمتر همراه باشد.

بهترین متخصص کاشت مو

جراح حتما باید آموزش تکنیک های روش ترکیبی را دیده باشد تا بتواند روش ترکیبی را به درستی انجام دهد. به خاطر داشته باشید که کاشت مو بسیار اهمیت دارد به دلیل اینکه اگر توسط فرد غیر متخصص انجام شود، عواقب بسیار وحشتناکی را به همراه خواهد داشت. برای کاشت مو و کاشت ابرو در تهران یا سایر خدمات زیبایی می توانید به کلینیک پوست و مو جلوه ماندگار مراجعه کنید. این کلینیک فوق تخصصی دارای مجرب ترین متخصصان است و شما می توانید با اطمینان به آن ها مراجعه کنید. برای انجام روش ترکیبی، پزشک باید مهارتی در هر دو روش FIT و FUT داشته باشد. پزشک باید مهارت در روش FUT داشته باشد تا زخم ایجاد شده در این روش زیاد عمیق نباشد، به دلیل این که پوشش دادن زخم پهن در روش ترکیبی بسیار دشوار می باشد و باید روش ترکیبی با دقت تمام انجام شود و هنگام کاشت و برداشت، در فولیکول های اطراف، آسیبی وارد نشود و جهت آن تغییر پیدا نکند و همچنین پزشک علاوه بر مهارت در روش FUT، باید مهارت و تبحر در روش FIT داشته باشد و اطلاعات کافی را داشته باشد تا چه مقدار می تواند از پشت سر بیمار برای انجام روش FIT برداشت کند تا کم پشتی واضح دیده نشود و همچنین محل زخم به روش FUT قابل رویت نباشد.

آزمایش های قبل از کاشت مو ترکیبی

آزمایش هایی برای این روش باید انجام شود و نتایج آن را به پزشک خود شرح دهید، در ادامه آزمایش های قبل از کاشت مو به روش ترکیبی را برای شما شرح خواهیم داد:

 • انجام تست CBC برای تشخیص اندکس های خونی، غلظت خون و کم خونی
 • بررسی و مدت و میزان خون ریزی و لخته شدن خون
 • انجام تست هایی برای تشخیص فاکتور هایی از جمله HIV، هپاتیت و دیگر عفونت های فعال
 • انجام آزمایش خون برای تشخیص و مشاهده میزان قند خون و فشار خون

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

مرحله کاشت مو به روش ترکیبی در دو مرحله انجام می شود که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد:

مرحله اول کاشت مو به روش ترکیبی

 1. تعیین خط رویش مو
 2. بی حسی و موضعی
 3. برداشتن نوار فولیکولی از پشت سر
 4. پالایش فولیکول ها زیر میکروسکوپ
 5. کاشت گرافت های پردازش شده در محل مورد نظر

مراحل کاشت مو به روش ترکیبی

مرحله دوم کاشت مو به روش ترکیبی

در مرحله دوم بعد از اتمام کاشت به روش FUT، به منظور افزایش تراکم موها و جلوه طبیعی از روش برداشت فولیکول یا روش FIT استفاده می شود. در این مرحله جراح فولیکول های مو را به صورت تک تک از موی فرد استخراج می کنند و بعد از پالایش با میکروسکوپ، در نواحی مورد نظر پیوند می زنند و این امر باعث می شود که تراکم و پر پشتی موها در همان جلسه اول به حداکثر میزان ممکن افزایش می یابد.

آیا هنگام عمل، زیباجو درد را احساس می کند؟

پاسخ به این سوال، خیر می باشد به دلیل این که قبل از شروع جراحی، بی حسی موضعی صورت می گیرد و او هیچ دردی را حس نخواهد کرد و همچنین تجویز مسکن  و برخی از داروهای آرام بخش موجب می شود که بیمار دردی را حس نکند.

کاندیدای مناسب کاشت مو به روش ترکیبی

 • افراد بالغی که سن 25 سالگی را رد کرده اند و ریزش موهای آن ها ثابت شده است. همچنین کچلی بسیار گسترده شده است، در نتیجه این دسته از افراد می توانند از کاشت مو به روش ترکیبی اقدام کنند.
 • بعد از معاینه موهای سر توسط پزشک، اگر زیباجو نیاز به 4000 گرافت مو داشته باشد، پزشک انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه را به زیباجو پیشنهاد می دهد، به دلیل این که تعداد گرافت های پیوندی در این روش نسبت به روش ها FIT و FUT بیش تر می باشد.
 • زیبا جو باید حداقل بانک موی مورد نیاز را پشت سر خود داشته باشد که هم 2 سانتی متر از پشت سر برداشته شود و همچنین مقداری مو برای انجام روش FIT باقی بماند و به طور ساده تر فرد باید حداقل10 سانتی متر مو در ناحیه بانک موی خود  داشته باشد.

کاندیدای نامناسب کاشت مو به روش ترکیبی

 • کاشت مو به روش ترکیبی تنها برای افرادی که وسعت طاسی آن ها گسترده شده است، مناسب می باشد. برای مثال افرادی که فقط دچار ریزش مو در ناحیه شقیقه های سر خود شده اند، نیازی به کاشت مو به روش ترکیبی نمی باشند، به دلیل این که هر کدام از روش FUT  یا FIT به تنهایی می توانند مشکل را رفع کنند.
 • اگر ارتفاع بانک موی زیباجو کم تر از 5 سانتی متر باشد، کاشت مو به روش ترکیبی انجام نخواهد شد و همچنین زیباجو، شانس انجام دوباره سایر روش های کاشت را از دست خواهد داد.
 • افرادی که بالای 70 سال سن دارند کاندیدای نامناسب کاشت مو به روش ترکیبی می باشند.
 • افرادی که بیماری های زمینه ای از جمله: بیماری قلبی و دیابت دارند نمی توانند از این روش اقدام به کاشت مو کنند.

مراقبت های قبل از کاشت مو

 1. عدم استعمال دخانیات و سیگار به مدت یک ماه قبل و بعد از پیوند مو
 2. به مدت یک هفته قبل و بعد از پیوند، از مصرف دارو و مکمل هایی که موجب رقیق شدن خون می شود خودداری کنید.
 3. قبل و بعد از پیوند مو به رژیم غذایی خود بسیار اهمیت دهید، اهمیت به رژیم غذایی موجب کاهش عوارض جانبی از جمله خون ریزی و ورم می شود.
 4. هنگام استراحت و خوابیدن از وارد شدن فشار به محل پیوند، جلوگیری کنید و برای کاهش تورم، از بالشت استفاده کنید تا سر بالا تر از بدن باشد.
 5. دو روز بعد از پیوند مو استحمام نکنید و بعد از زمان تعیین شده برای استحمام، از آب ولرم استفاده کنید و از قرار گرفتن زیر فشار مستقیم دوش آب خودداری کنید.

آیا قبل از کاشت مو به روش ترکیبی، باید موی سر را کوتاه کرد؟

پاسخ به این سوال شما بله می باشد. در کاشت مو به روش ترکیبی و کاشت مو به روش FIT به علت جلوگیری از عفونت و آسان تر بودن کاشت مو نیاز می باشد که موهای سر خود را کوتاه کنید یا بتراشید و لازم به ذکر است که تبلیغاتی که در زمینه عدم کوتاهی مو قبل از جراحی می باشد، کذب است و جهت تبلیغ می باشد و در نتیجه نتراشیدن مو می تواند خطراتی را  برای زیباجو به همراه داشته باشد.

مزایای کاشت مو به روش ترکیبی

از مهم ترین مزایای که برای کاشت ترکیبی می توان ذکر کرد را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد:

 • کاشت مو به روش ترکیبی در یک جلسه تمام می شود و تعداد بسیار زیادی تار مو را می توان برداشت کرد.
 • این روش بسیار قابل اطمینان می باشد، قیمت کاشت مو به روش ترکیبی به نسبت تعداد گرافت هایی که برداشته می شود، بستگی دارد و این نوع کاشت به دلیل اینکه در واقع دو کاشت با هم ترکیب شده است، بسیار به صرفه می باشد.
 • نتیجه این روش بسیار طبیعی و دائمی می باشد.

معایب کاشت مو به روش ترکیبی

عوارض این روش زمانی نمایان می شود که زیباجو کلینیک های غیرمعتبر و پزشک های کم تجربه را برای کاشت موی خود انتخاب کند و برای جلوگیری از عوارض کاشت مو به بهترین دکتر کاشت مو در تبریز مراجعه کنید، در ادامه به عوارض کاشت مو به روش ترکیبی اشاره خواهیم کرد:

 • بروز عفونت در ناحیه پیوند
 • طولانی شدن بهبود بانک مو و ناحیه گیرنده مو
 • باقی ماندن جای اسکار
 • تشکیل خط زخم ناشی از برداشت نواری مو

مراقبت های بعد از کاشت مو

در ادامه به مراقبت های بعد از کاشت مو می پردازیم:

 • به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان بر روی شکم نخوابید به دلیل اینکه باعث می شود که آسیب بسیار زیادی به گرافت های کاشته شده وارد شود.
 • نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که  از وارد شدن ضربه به سر جلوگیری کنید و مراقب باشید پوست سرتان به جایی برخورد نکند.
 • از انجام ورزش های سنگین هم خودداری کنید.
 • همچنین به خاطر داشته باشید حتما از شامپوهای مخصوص برای شستشوی سر استفاده کنید.

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی

بعد از جلسه مشاوره و تعیین تعداد گرافت های لازم برای کاشت مو، میزان هزینه کاشت مو تعیین می گردد و همچنین قیمت کاشت مو به عواملی مانند تعداد گرافت های کاشته شده، دستمزد پزشک و خدمات ارائه شده در هر کلینیک بستگی دارد. طبیعی می باشد هرچه تعداد فولیکول های مورد نیاز بیش تر باشد، هزینه کاشت مو نیز بیش تر خواهد بود.

هزینه کاشت مو به روش ترکیبی

مدت ماندگاری کاشت مو به روش ترکیبی

ماندگاری کاشت مو به روش ترکیبی یا همان روش FUE به عواملی مانند: تراکم بانک مو، میزان کچلی، سلامتی عمومی فرد، سن  و جنسیت آن بستگی دارد. مهم ترین عاملی که ماندگاری کاشت مو را تضمین می کند، تبحر و توانایی جراح شما می باشد و اگر انتخاب پزشک و کلینیک درست باشد، نتیجه کاشت موی شما  مادام العمر خواهد بود.

شست و شو مو بعد از کاشت مو

نحوه شست و شو مو قبل و بعد از کاشت مو به روش ترکیبی متفاوت می باشد و لازم به ذکر می باشد که بعد از کاشت مو باید به نکاتی توجه کنید. موهای کاشته شده نسبت به موهای طبیعی ضعیف تر و از استحکام کم تری برخوردار می باشند و همچنین هنگام شست و شو و استحمام به مراقبت و توجه زیادی نیازمند می باشد.

شامپوهایی که ما به شما توصیه می کنیم بعد از جراحی استفاده کنید، حتما باید فاقد مواد شیمیایی مضر باشند و همچنین شامپویی که مصرف می کنید طبق دستور پزشک باشد و یا از شامپوهای بچه استفاده کنید و از ماساژ دادن و از کشیدن انگشت ها به روی پوست سر خود بعد از حمام بپرهیزید.

مراحل رشد مو بعد از انجام کاشت مو به روش ترکیبی

با تکنیک های fit و fut نتیجه های بدست آمده از کاشت مو به روش ترکیبی برخلاف ذهنیت مردم لحظه ای و آنی نمی باشد و الگوی منحصر به فردی از رشد و جدول زمانی مشخص برای رشد مو وجود دارد، که تمامی آنها باید انجام شود تا نتیجه آخر را بتوان رویت نمود. پس از اینکه فرایند کاشت مو به روش ترکیبی با موفقیت به پایان رسد، نوبت طی شدن دوران نقاهت می باشد، با این وجود پیش از هر چیزی باید در نظر گرفت که گرفتن نتیجه مطلوب و بی نقص بعد از کاشت مو نیازمند به صبر و شکیبایی است زیرا موها برای رشد کردن و رسیدن به حالت طبیعی باید مراحل مشخصی را تحت عنوان چرخه رشد مو به صورت کامل بگذراند. در ادامه به مراحل رشد موها پس از کاشتن ترکیبی می پردازیم:

 • فرد عمل شده باید به مدت یک هفته از زخم های به وجود آمده در ناحیه بانک مو و ناحیه ی دریافت کننده مو مراقبت کند و همچنین او در این مدت التهابات پوستی، درد، خارش و مواردی از این قبیل را مشاهده می کند.
  رشد موها پس از کاشت ترکیبی دوباره پس از یک هفته شروع میشود و زخم های بوجود آمده التیام پیدا می‌کند.
 • رشد مو تا هفته سوم پس از ایمپلنت موی طبیعی ادامه دار می باشد.
  پس از طی شدن حدود ۳ هفته موها به صورت ناگهانی شروع به ریزش می کند که به آن شوک ریزشی نیز می نامند و باعث نگرانی هایی در افراد می‌ شود.
 • فاز شوک فولیکولی نشان می دهد که رشد موهای کاشته شده فرایند درست را طی کرده است و جای نگرانی نیست، حال سرعت رشد مو ها بنا به فیزیولوژی بدن فرد می تواند متفاوت باشد.
 • حدوداً از ماه نهم به بعد موها فرم طبیعی خود را دوباره گرفته و شروع به رشد نرمال خود می کند و در آخر پس از گذر یک سال، نتیجه به صورت کامل قابل مشاهده می باشد و میتوان از ظاهر خود لذت ببرید.

اگر بانک مو ضعیف باشد، پزشک می تواند از موهای ریش برای کاشت مو استفاده کند؟

همان طور که واضح می باشد برای کاشت موی سر، می توان از موهای ریش نیز پیوند زد. حدود 1500 گرافت می توان از ریش صورت برداشته شود به شرطی که موهای صورت شما پر پشت باشد و البته گرافت ها را از زیر فک برداشته می شود تا به زیبایی چهره شما آسیبی وارد نشود.

کلام آخر

از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با انتخاب کاشت مو ترکیبی برای دستیابی به بهترین نتیجه آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا