نبض بازار

هر آنچه که باید درباره ترازو وزن کشی بدانیم【سال1403】❤️ + خرید

ما در این مقاله قصد داریم شما را با خرید ترازو وزن کشی آشنا کنیم. امروزه به دلیل مصرف غذا های مضر و نامناسب، باعث افزایش و کاهش وزن شده است که نیاز ما به خرید ترازو وزن کشی بیشتر شده و همین امر باعث بروز بیماری های مختلف مانند: قند خون و فشار خون بالا شده است. به همین دلیل بهتر است این کاهش و افزایش وزن ها را به طور مرتب کنترل کنیم. معمولا بسیاری از افراد برای وزن کشی خود به داروخانه ها مراجعه می کنند اما یک راه حل ساده ای وجود دارد که وزن کشی را با ترازوی خانگی انجام دهیم. چرا که آنی ترازو ها را می توانید در خانه نگهداری کنید و هر زمانی که احتیاج بود وزن خود را کنترل کنید ما در ادامه این مقاله شما را با ترازو و انواع آن آشنا خواهیم کرد.

ترازو وزن کشی چیست؟

همانطور که همه ما میدانیم برای تمامی موجودات جهان ترازو وجود دارد که به راحتی می توان وزن آنها را بررسی کرد که ترازو وزن کشی یکی از مهم ترین ترازو ها است. شاید این برای شما سوال باشد که ترازو چه کاری انجام می دهد؟ در واقع ترازو میزان وزن یا جرم یک انسان را نشان می دهد. اگر بخواهیم به معنای واژه ترازو بپردازیم می توان گفت که ترازو به معنای هم سطح بودن است. ترازو دارای قطعاتی است که شما را با آن ها آشنا می کنیم. ساده ترین ترازو ها از یک شاهین و دو پله یا همان کفه تشکیل شده است. جسم برای وزن کردن در یک پله و ورزنه ها را در پله دیگر قرار می گیرند و شاهین به حالت تعادل در می آید و وزن جسم معلوم می شود. اساس کار این ترازو ها بر قوانین اهرم است.

ترازو امروزه در مدل های بسیار متنوع در حال تولید و پیشرفت می باشد، ترازو سال های زیادی است که از مدل ترازوی قپانی، ترازوی عقربه ای به ترازوی دیجیتالی تغییر یافته و ابزار استفاده شده در ترازوی دیجیتال نسبت به ترازو عقربه ای بسیار حساس تر و دقیق تر گردیده است. دقت ترازو دیجیتال امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد که از این جهت نیز تنوع محصولی ترازو آغاز گردید.

ترازو وزن کشی چیست؟

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/9952fc04-d617-4200-8d1d-a26c33f87f65″ ]

تاریخچه ترازو

ترازو در اصطلاح به ابزاری گفته می شود كه جرم اجسام را تعیین می كند. کلمه ترازو در فارسی به معنی « همسطح بود » است و استفاده کلمه ترازو برای ابزار سنجش جرم از آن جهت است که در ترازو های قدیم، جرم اجسام از همسطحی با وزنه های دیگر تعیین می شده است. از جمله مترادف های ترازو در انگلیسی می توان به کلمه balance و همچنین scale اشاره کرد. ترازو در گذشته کاربرد دیگری داشت که جهت اندازه گیری زمان نیز به کار می رفت، در ریاضیات نیز از ترازو برای بدست آوردن نسبت مستقیم و معکوس استفاده می گردید.

ترازو ها معمولا یکی از قدیمی ترین ابزار ها جهت اندازه گیری هستند که حدود 5000 سال قبل از میلاد باز کشف شده است و با توجه به مقبره های فراعونه ی مصر دیده می شود که نقاشی ترازو بر روی مقبره ها حکاکی و درج گردیده است. همچنین در زمان عهد عتیق به ترازو نیز اشاره های کوچکی گردیده است. معمولا ترازو ها در مدل های آزمایشگاهی، ترازو صنعتی و ترازو فروشگاهی تولید و در دسترس عموم قرار می گیرد. در گذشته جهت توزین مواد از ترازو ی کفه ای یا باسکول قپانی استفاده می شد که احتمال خطا در توزین وجود داشت. ترازو های دو کفه ای توسط سنگ هایی با ظرفیت مشخص و تنظیم شده عملیات توزین را انجام می دهند.

این سنگ ها با اندازه های متفاوت نسبت وزن سنگ ها، اندازه ی ترازو ها نیز طراحی می گردد. البته این سنگ ها جهت کالیبره نمودن ترازوی دیجیتالی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از ترازوی باسکول بهتر است یا دیجیتال؟ استفاده از ترازوی دیجیتال و باسکول دیجیتال از جهت های مختلف حائز اهمیت است.

ترازو دیجیتال حساسیت بالایی دارد که با محاسبه دقیق وزن در مدت زمان اندک در اکثر فروشگاه ها جایگزین ترازو قپانی شده است. دیجیتال با داشتن نمایشگر وزن، قیمت واحد، قیمت کل روند توزین را برای مشتری واضح نموده و از صحیح بودن فروش آگاه می نماید و این خود امر حائز اهمیت می باشد که در ترازو ساده این موضوع رعایت نمی گردد. ترازو و تاریخچه پیدایش آن به زمان های قدیم بر می گردد. حتی شواهد نشان می دهد که در چندین قرن پیش نیز از ترازو های دست ساز خود برای وزن کردن اجناس و محصولات خود استفاده می کردند. کار ترازو ها از گذشته تا کنون توزین وسایل بوده است.

تاریخچه ترازو

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/9952fc04-d617-4200-8d1d-a26c33f87f65″ ]

انواع ترازو کاربرد آن

در ادامه به انواع ترازوها و کاربرد آن می پردازیم:

  • ترازو عقربه ای

  با وجود ترازوهای دیجیتالی، ترازوهای عقربه ای هنوز هم طرفداران خاص خود را دارند. مهم ترین مزیت ترازوهای عقربه ای نسبت به ترازوهای دیجیتالی این است که این نوع ترازوها از استحکام بیشتری برخوردار هستند. همان طور که در مورد ترازوهای دیجیتالی نیز گفته شد، ترازوهای عقربه ای در مقایسه با ترازوهای دیجیتالی، دقت کمتری دارند. دقت اندازه گیری ترازوهای عقربه ای چیزی در حدود یک کیلوگرم می باشد. اگر دقت اندازه گیری در سطح گرم برایتان مهم نیست، می توانید با خیال راحت ترازوی عقربه ای خریداری کنید.

  • ترازو دیجیتال

در همه فروشگاه ها و مراکز ارائه ی خدمات به ترازو دیجیتال و صندوق فروشگاهی نیاز دارد. ترازو دیجیتال علاوه بر توزین به صورت دیجیتال؛ امکان ارسال گزارش به صورت فروش روزانه، هفتگی و ماهانه را نیز دارد. از سویی نیز فاکتور فروش ترازو جهت مشتری نیز صادر می شود که در هر فاکتور اسم فروشگاه، ساعت و تاریخ فروش، آدرس و شماره تماس فروشگاه به صورت کامل درج می گردد. ترازو فروشگاهی دیجیتال موجب می گردد تا تمامی امور فروشگاه طبق قانون و با تعرفه ی قیمت عرضه گردد و از سویی نیز حق مشتری رعایت شده و در صورت تخلف فروشگاه قابل پیگیری باشد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به مقاله طرز تهیه انواع اسموتی برای کاهش وزن مراجعه کنید.

ترازو دیجیتال با مدار الکترونیکی است که با مجموعه ای از بردها و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است. ترازوی دیجیتال به صورت اتوماتیک پس از قرار دادن کالا روی ترازو توزین نموده و نمایشگر ترازو نیز پس از توزین نتیجه را به نمایش در می آورد. امروزه ترازوی دیجیتال دارای نمایشگر LCD و LED بوده که نتیجه ی توزین را به صورت اعداد در نمایشگر به نمایش در می آورد. از سویی نیز علاوه بر توزین محاسبه قیمت کالای مورد توزین را نیز انجام می دهد و دارای حافظه ی کیبردی برای ثبت نام و قیمت واحد و در انتها محاسبه ی کل فاکتور را داشته و با صدور فاکتور فروش برای مشتری و ذخیره اطلاعات در حافظه دستگاه اطلاعات را به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه برای فروشگاه امکان پذیر می کند.

نقش ترازو در شغل های مختلف

در ادامه نقش مهم ترازو در شغل های مختلف را برای شما بیان می کنیم:

  • ترازوی جواهرات و سنگ های قیمتی 

برای وزن کردن سنگ های قیمتی و جواهراتی مانند: برلیان از ترازوهای با دقت 1 میلی گرم یا 0.001 گرم استفاده می شود. معمولا از ترازوهای با ظرفیت پایین برای وزن کردن این نوع اجناس استفاده می شود.

  • ترازوی نقره 

نفره فروشان و بدلیجات فروش ها اکثر از ترازوهای دقت 0.1 گرم استفاده می کنند. ظرفیت ترازو با توجه به نیازشان می تواند متفاوت باشد.

  • ترازوی زعفران

ترازوهای دقت 0.1 و 0.01 گرم مورد استفاده برای زعفران می باشند. معمولا برای بسته بندی دقیق از ترازوهای 0.01 گرم استفاده می شود.

  • ترازو آزمایشگاهی 

ترازو های آزمایشگاهی از حساسیت و دقت  بالایی برخوردارند. آزمایشگاه ها با توجه به نیازی که دارند از ترازو های با دقت 0.1 گرم و 0.01 و 0.001 و 0.0001 و 0.00001 گرم  استفاده می کنند. ترازو های آزمایشگاهی که دقت 1 میلی گرم و دقت بالاتری را دارند نیاز به محفظه دارند چون حساسیت بالای آن ها در توزین جریان هوا نیز روی توزین این ترازو ها تاثیر می گذارد.

  • ترازوی طلا فروشی یا زرگری

طلا فروشان از ترازوهای دقت 0.01 گرم استفاده می کنند. ترازوهای 0.01 گرم هم حساس هستند و نباید در معرض باد قرار بگیرند و زیر این ترازوها هم باید محکم باشد تا نوسان نداشته باشند. این ترازوها ظرفیت های مختلفی دارد که در ایران بیشتر از ترازوهای ظرفیت 600 گرم یا 3 کیلویی استفاده می شود. ترازو زرگری یا ترازو طلا فروشی که به ترازوی سه صفر هم در بین طلا فروشان معروف هستند، از لودسل‌های بسیار حساسی بهره برده‌اند که به محض قرار دادن جسم به روی آن عملیات توزین را آغاز می‌کنند.

لودسل‌های به کار رفته در این ترازوها بسیار حساس‌ اند و توزین را در گستره زیر صفر و با دقت بسیار بالایی انجام می‌دهند. دقت اندازه گیری در این ترازوها از 1 گرم شروع و به ترتیب به 0.1 گرم، 0.01گرم، 0.001گرم، 0.0001گرم و 0.00001 گرم می‌رسد. البته حساسیت ترازو زرگری بیش از یکصد هزارم گرم، موارد و حوزه‌های استفاده آن را از طلافروشی به مراکز طلاسازی و ری‌گیری‌ها و طبعا زمینه‌های حرفه‌ای‌ تر آزمایشگاهی سوق می‌دهد.

نقش ترازو در شغل های مختلف

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/9952fc04-d617-4200-8d1d-a26c33f87f65″ ]

معیار های خرید ترازو وزن کشی

 دقت ترازو، اولین معیاری است که می بایست در خرید ترازو وزن کشی در نظر بگیرید. دقت ترازو در واقع میزان انحراف از عدد واقعی وزن شما را نشان داده و معمولاً با واحد گرم بیان می شود. به عنوان معیار دوم: بیشترین وزن قابل تحمل توسط دستگاه را در خرید ترازو وزن کشی در نظر داشته باشید. اگر حداکثر وزن شما و سایر استفاده کنندگان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو است، می توانید ترازو دیجیتالی خریداری کنید که ظرفیت تحمل وزن تا حداکثر ۱۵۰ کیلو را داشته باشد.

اگر شخصی در خانواده دارید که بیشتر از ۱۵۰ کیلو وزن دارد، بهتر است ترازویی با ظرفیت تحمل ۱۵۰ کیلو و بیشتر خریداری کنید و به عنوان معیار سوم به کیفیت ساخت دستگاه توجه کنید. در هنگام خرید ترازو دیجیتال به متریال استفاده شده و همچنین کشور سازنده ترازو توجه کنید. ترازوهای دیجیتال معمولاً در متریال های شیشه نشکن، آلومینیوم و یا پلاستیک فشرده ساخته می شوند. همچنین در بازار ترازو دیجیتالی ایران، انواع مختلفی از برندهای آلمانی، چینی و کره ای، کانادایی، ژاپنی، سوئیسی و اسپانیایی رقابت می کنند.

سیستم خاموشی خودکار، پنجمین معیاری است که می بایست در خرید ترازوی وزن کشی در نظر بگیرید. با توجه به قابلیت سیستم خاموشی خودکار، وقتی پای خود را بر روی ترازو می گذارید، ترازو متوجه لمس پا شده و روشن می شود. چند دقیقه بعد از آن که پای خود را از روی ترازو برداشتید، ترازو به طور خودکار خاموش می شود. قابلیت اندازه گیری شاخص سلامت ازجمله دیگر مهم ترین فاکتورهایی است که می بایست در خرید ترازو در نظر داشته باشید. فشار خون، دمای بدن، درصد آب بدن و مهم تر از همه درصد چربی از برجسته ترین مواردی است که می توانید در نمایشگر مدل های جدیدتر ترازوهای دیجیتال مشاهده کنید.

خرید اینترنتی ترازو وزن کشی

شما با خرید اینترنتی ترازو وزن کشی کار خود را آسان کردید و وقت خود را از دست نمی دهید و همچنین حتما از سایتی خریداری کنید که بسیار مطمئن باشد. با استفاده از لینک زیر می توانید خرید مطمئنی داشته باشید .

خرید اینترنتی ترازو وزن کشی

[maxbutton id=”2″ url=”https://affstat.adro.co/click/9952fc04-d617-4200-8d1d-a26c33f87f65″ ]

کلام آخر 

باید توجه داشت ترازو وسیله‌ ای است که جرم اجسام را اندازه‌گیری می‌کند نه وزن آن‌ ها را. وزن اجسام را با نیروسنج اندازه می‌گیرند. البته خیلی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند ترازو وزن را اندازه می‌گیرد ولی این طور نیست ترازو جرم را اندازه می‌گیرد مثلاً وقتی جسمی را با ترازو اندازه می‌گیریم و می‌گوییم مثلاً ۵۰ کیلوگرم است؛ دقیقاً به جرم آن اشاره کرده‌ایم ولی وزن آن تقریباً ده برابر جرمش است یعنی ۵۰۰ نیوتن.

ضرب عدد ۱۰ در مقدار جرم به علت شتاب جاذبه زمین است که برابر ۹٫۸ و یا ۱۰ می‌باشد. وسیله اندازه‌گیری جرم اجسام، ترازو و واحد آن گرم، کیلوگرم و … است. از شما عزیزان سپاسگزاریم که ما را تا پایان مقاله همراهی کردید. سایت پزشکا همواره سعی بر این داشته تا شما را با خرید ترازو وزن کشی آشنا کند. امیدواریم مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد، می توانید از طریق سایت با ما درمیان بگذارید.

3.9/5 - (14 امتیاز)

مونا اشتری

سلام من مونا اشتری هستم و 4 ساله کار محتوا نویسی و سئو انجام میدم. علاقه زیادی به تولید محتوای تو حوزه های سلامت و پزشکی دارم. امیدوارم با ارائه اطلاعات مفید و ارزشمند بتونم تو زمینه های سلامتی پزشکی و زیبایی کمکتون کنم.
دکمه بازگشت به بالا