عمومی

با فواید و عوارض بادکش درمانی آشنا شوید!【سال1403】❤️

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی ارائه دهیم که شما با فواید و عوارض بادکش درمانی آشنا شوید. بادکش درمانی یکی از روش های طب مکمل و جایگزین است که ریشه در کشور چین دارد. در این روش به وسیله فنجان ها مکش ایجاد می شود و این مکش موجب بهتر شدن جریان خون و درمان بیماری های مختلف می گردد. این روش مدتی است که در ایران نیز رایج شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. افرادی که دوست دارند در مورد روش بادکش درمانی اطلاعات مفیدی کسب کنند با ما در این مقاله همراه باشند.

بادکش درمانی چگونه انجام می شود؟

روش بادکش درمانی یکی از روش های درمانی در طب سنتی است که با گرم کردن لیوان های شیشه ای روی پوست انجام می شود. قبل از استفاده از بادکش ابتدا پوست شخص با روغن های مخصوص ماساژ داده می شود تا فنجان و بادکش راحت تر روی پوست حرکت کند. با گرم کردن فنجان داخل آن خلاء ایجاد می شود و هنگامی که روی پوست قرار می گیرد بافت پوست را داخل فنجان یا لیوان شیشه ای می کشاند.

این کار سبب شل شدن بافت همبند و کاهش درد آن نواحی می شود. این فنجان ها در نواحی پشت، گردن، شانه ها و قسمت های دیگر قرار می گیرند. این مکش ها با ایجاد خلاء و مکش پوست در کنار افزایش جریان خون تنش های عضلانی را کم می کنند. در زمان قدیم برای بادکش از فنجان هایی از جنس سفال، بامبو و شاخ حیوانات استفاده می شد اما در حال حاضر از تجهیزات مدرنی برای این روش استفاده می شود.

بادکش درمانی چگونه انجام می شود؟

فواید بادکش درمانی

روش بادکش درمانی فواید و مزایای زیادی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشد:

1- سم زدایی: این روش درمانی به سم زدایی بدن کمک بزرگی می کند. بادکش درمانی می تواند تمامی سموم بدن را بیرون بیاورد و به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کند.

2- کاهش التهاب: بادکش درمانی یکی از روش هایی است که به کاهش التهاب بدن کمک می کند. بنابراین افرادی که پوست ملتهبی دارند می توانند با این روش درد خود را تسکین داده و از شر آکنه و بیماری های پوستی خلاص شوند.

3- پیشگیری از ابتلا به بیماری های مزمن: افرادی که از بادکش درمانی استفاده می کنند از ابتلا به بیماری های مختلف در امان می مانند. این روش موجب حفظ سلامت بدن می شود و سیستم ایمنی آن را برای جلوگیری از بیماری ها تقویت می کند.

4- گردش خون: یکی از فواید اصلی بادکش کمک به گردش خون بهتر است. گردش خون به بدن کمک می کند تا سلول های خونی را به بازسازی دوباره تحریک کند.

5- بهینه سازی کلیه: بهینه سازی کلیه یکی از فواید اصلی بادکش است. این روش موجب جذب و بیرون ریختن سم و مواد معدنی بدن می شود و کلیه ها را بهبود می بخشد.

6- تحریک جریان خون: بادکش درمانی می تواند موجب تحریک جریان خون شود و از بروز لخته های خونی پیشگیری کند.

7- سلامت قلب و عروق: از مزایای استفاده از بادکش کنترل سطح کلسترول خون است. بادکش احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد و در نتیجه موجب سلامت قلب و عروق می گردد.

8- پیشگیری از دیابت: بادکش درمانی با کنترل قند خون می تواند از علائم دیابت جلوگیری کند و سطح قند خون را متعادل کند.

9- کاهش درد: بادکش درمانی تاثیر زیادی در کاهش دردهای عضلانی دارد. بنابراین افرادی که بدن درد و کوفتگی دارند می توانند از بادکش درمانی استفاده کنند. این روش عضلات بدن را منقبض و منبسط می کند و دردهای عضلانی را تسکین می دهد.

10- بهبود متابولیسم: استفاده از بادکش درمانی برای بهبود متابولیسم بدن تاثیرگذار است. بادکش موجب می شود انرژی غذاها به صورت بهینه مصرف شود و بدن متعادل گردد.

بادکش درمانی فواید زیادی دارد که در این مقاله به 10 مورد از آن ها به اختصار اشاره کرده ایم.

کاندیدهای نامناسب بادکش درمانی

روش بادکش درمانی علارغم مزایایی که دارد برای برخی افراد مناسب نخواهد بود. برخی از کاندیدهای نامناسب بادکش درمانی شامل موارد زیر می باشد:

 • خانم هایی که دوران بارداری، شیردهی و قاعدگی هستند نباید بادکش درمانی انجام دهند. این روش در این دوران ها برای فرد خطرناک است و عوارض جانبی زیادی خواهد داشت.
 • افرادی که اختلالات پوستی مانند درماتوز، آلرژی و حساسیت پوستی، صدمات و ضایعات دارند بادکش درمانی برایشان مناسب نیست و موجب تشدید آن ها می شود.
 • اشخاصی که شرایط خونریزی غیر قابل کنترل مانند لوسمی یا وجود لکه های خونی ناشی از آلرژی را دارند نباید بادکش درمانی انجام دهند.
 • افرادی که به بیماری های زمینه ای مانند بیماری های قلبی، کلیوی و سرطان مبتلا هستند نباید از این روش استفاده کنند.
 • اشخاصی که دیسک بدنشان مشکل دارد و دچار لغزش شده است نباید بادکش درمانی انجام دهند.
 • افرادی که رگ های واریسی دارند بادکش درمانی برایشان خطرناک و مضر است.
 • آقایانی که مشکل فتق دارند نباید بادکش درمانی انجام دهند.

افرادی که جزو گروه های بالا هستند باید قبل از انجام بادکش درمانی با بهترین دکتر طب سنتی مشورت داشته باشند.

کاندیدهای نامناسب بادکش درمانی

بادکش درمانی چه عوارض جانبی به همراه دارد؟

بادکش درمانی علاوه بر مزایا ممکن است عوارض جانبی مختلفی به همراه داشته باشد. برخی این عوارض جانبی شامل موارد زیر است:

1- از عوارض جانبی شایع بادکش به وجود آمدن ناراحتی و درد روی پوست های حساس است.

2- افرادی که آلرژی و حساسیت های پوستی دارند باید تحت نظارت پزشک بادکش درمانی انجام دهند.

3- در صورتی که این روش نزد افراد ماهر و آموزش دیده انجام نشود عوارضی مانند درد و ناراحتی، سوختگی، خون مردگی، کبودی پوست و عفونت پوست را به دنبال خواهد داشت.

4- این روش در برخی افراد ممکن است موجب بیرون زدگی دیسک و درد در این ناحیه شود.

5- در صورتی که ابزار مکنده چند ثانیه بیش از حد معمول بر روی یکی از سرخرگ‌ها یا سیاهرگ‌ها قرار بگیرد موجب لخته شدن خون می‌شود.

6- ایجاد تهوع و سرگیجه در افراد کم خون نیز از عوارض جانبی شایع این روش می باشد.

بادکش درمانی اگر توسط افراد ماهر و کاربلد انجام شود این عوارض جانبی کاهش می یابد.

نکات مراقبتی برای بادکش درمانی

برای انجام بادکش درمانی باید نکات مراقبتی مختلفی انجام شود. برخی از این نکات مراقبتی شامل موارد زیر است:

 • برای پیشگیری از عفونت فردی که بادکش درمانی انجام می دهد باید از دستکش، پیشبند و عینک استفاده کند.
 • بعد از هر مراجعه کننده وسایل و بادکش ها باید به طور کامل تمیز و استریل شوند تا مشکلی برای افراد به وجود نیاید.
 • دوره بادکش درمانی برای هر فرد بین 7 تا 14 جلسه است و برای برخی بیماری ها حتی تا 40 جلسه هم ادامه پیدا می کند تا فرد بهبودی کاملی کسب کند.
 • در صورتی که افراد از دستگاه بادکش استفاده می کنند باید هرچند مدت دستگاه را باز کرده و روغن کاری کنند. این کار موجب بهبود عملکرد دستگاه می شود.
 • افرادی که قصد بادکش درمانی دارند باید در صورت پر مو بودن محل مورد نظر را اصلاح و شیو کنند.
 • جلسات بادکش درمانی باید به صورت منظم انجام شود و نباید وقفه طولانی وجود داشته باشد.
 • افرادی که در محل بادکش دچار کبودی شده اند می توانند آن ناحیه را ماساژ دهند.
 • میزان مکش باید در افراد لاغر کم تر از افراد چاق باشد.
 • افرادی که بعد از بادکش درمانی دچار تاول می شوند آن ناحیه را نباید دستکاری کنند و باید با عسل پانسمان شود.

رعایت نکات مراقبتی بالا به فرد کمک می کند تا از این پروسه رعایت بالایی کسب کند.

نکات مراقبتی برای بادکش درمانی

آیا بادکش درمانی واقعا موثر است؟

نظرات مختلفی در مورد بادکش درمانی وجود دارد که برخی از پزشکان آن را تایید می کنند و برخی دیگر بر این باورند که این روش هیچ فایده ای ندارد. با این حال این روش در درمان بیماری های مختلفی مانند سندرم تونل کارپال یا درمان کمردرد یا گردن درد موثر است. برای تشخیص فواید بادکش درمانی هیچ نظریه ثابتی وجود ندارد ولی پزشکان بر این باورند این روش به عنوان دارونما عمل می کند.

به این معنا که افرادی که به آن باور دارند از آن نتیجه خوبی می گیرند و افرادی که مخالف آن هستند نتایج جالبی دریافت نخواهند کرد. به طور کلی این روش از نظر علمی ثابت نشده ولی تجربه نشان داده است که در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیرات خوبی روی بدن فرد می گذارد. از آن جایی که این روش عارضه جانبی زیادی ندارد امتحان کردن آن برای فرد مشکلی ایجاد نمی کند.

کلام آخر

امروزه روش های طب سنتی نیز در کنار روش های پزشکی مدرن طرفداران زیادی پیدا کرده اند و برای بسیاری از بیماری ها موثر هستند. یکی از روش های موثر در طب سنتی بادکش درمانی است که در کشور چین ابداع شده است. این روش فواید درمانی زیادی دارد و افراد می توانند از آن ها بهره مند شوند. از آن جایی این روش حساسیت زیادی دارد بهتر است افراد به مراکز معتبری در این زمینه مراجعه کنند.

در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا شما با فواید و عوارض بادکش درمانی آشنا شوید. از این که ما را در این مقاله همراهی کرده اید بسیار متشکریم. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد آن را با سایت پزشکا در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

هانیه راسخ پور

سلام، من هانیه راسخپور هستم. 5 ساله که به کار محتوا نویسی مطالب عمومی در سایت پزشکا مشغول هستم، امیدوارم بهره ی کافی را برده باشید، پذیرای پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان در کامنت ها می باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا