جراحی زیباییزیبایی

چطور چال گونه داشته باشیم ؟【سال1403】❤️

بسیاری از افراد علاقه زیادی به داشتن چال گونه دارند و همیشه می پرسند که چطور چال گونه داشته باشم تا ظاهری زیباتر برای خود رقم بزنم؛ چال گونه موجب زیبایی بسیار زیادی در چهره هر فردی می شود؛ از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم در رابطه با این که چطور چال گونه داشته باشم، بیشتر بدانیم.

چال گونه چیست ؟

در واقع می توان گفت که چال ، فرورفتگی بسیار کوچکی می باشد که ممکن است بر روی پوست برخی از افراد و در نواحی مختلف بدن مانند گونه ها، چانه یا کمر به وجود می آید و نکته جالب این است که چال لپ یا چال گونه از جمله جذاب ترین انواع آن به حساب می آید که افراد بسیاری به خصوص خانم ها، آرزو دارند که آن را داشته باشند تا چهره شان جذاب تر شود.

برخی مواقع چال گونه در بعضی از مردم گاها به صورت دو طرفه در هر دو سمت دهان و در برخی افراد دیگر نیز تنها بر روی یک طرف دهان قابل مشاهده است که در واقع به دلیل تفاوت بسیار زیادی در عضله و پوست صورت، برخی از افراد در ناحیه گونه خود چال دارند.

چال گونه چیست ؟

گاهی مواقع چال گونه به دلیل وجود برخی تغییرات در عضله ای در صورت به نام زایگوماتیک ماژور یا زاگوماتیک اصلی به وجود می آید و این عضله نقش بسزایی در بیان کردن حالات چهره داشته و از جمله عضلات مهم برای بالا بردن گوشه های لب موقع لبخند زدن به حساب می آید؛ کسانی که در صورتشان چال لپ ندارند، عضله زایگوماتیک ماژور به حالت طبیعی از استخوان گونه ( استخوان زایگوماتیک ) آغاز می شود و ادامه آن به سوی پایین صورت به گوشه لب متصل می شود.

اما کسانی که چال گونه دارند، این عضله در صورتی که از استخوان زایگوماتیک شروع می شود اما آخر این عضله دیگر، انشعاب می یابد و به دو عضله دیگر تقسیم می شود، یکی از این عضله ها به گوشه دهان و عضله ی دیگری به زیر گوشه دهان متصل می شود و به پوست بالای آن ناحیه گره می خورد.
از این رو هنگام لبخند زدن، عضله اول موجب کشیده شدن دهان و به وجود آوردن لبخند می شود و عضله دیگر موجب به وجود آمدن کشیدگی پوست و ایجاد چال لپ در فرد می شود؛ در واقع چال لپ ممکن است که به دلیل نوعی دگرگونی عضله ای در دوران جنینی به وجود آید که برخی از افراد به غلط آن را نوعی نقص تولد تلقی می کنند.

جراحی چال گونه به چه صورت است ؟

افراد بسیاری از جمله خانم ها علاقه بسیار زیادی به داشتن چال گونه دارند و امروزه با ابداع شدن عمل جراحی دیمپل پلاستی این امکان برای این دسته از افراد میسر شده است؛ عمل چال لپ به‌ صورت سرپایی صورت می گیرد و تقریبا 20 دقیقه برای انجام آن وقت لازم است؛ غالباً این عمل با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، اما در صورتی که فرد تقاضا کند، می‌تواند از متخصص بیهوشی برای انجام دادن بیهوشی کامل بر روی او بهره برد.

پیش از انجام دادن عمل، جراح اکولوپلاستی با کمک شما ناحیه ای که باید چال را علامت گذاری شود را علامت می زند، در این گونه عمل ها برشی در دهان و ماهیچه گونه از قسمت داخل و برداشتن قسمتی از ماهیچه صورت فرد انجام می شود که این برش ها باید متناسب با عمق و گردی صورت او باشد و از طرف بیمار در جلسه های مشاوره تائید شود؛ در ادامه مجددا قسمت بریده‌شده بخیه زده شود و پوست صورت توسط بخیه‌های جذبی به سمت داخل کشیده شود بدون آن که بر روی صورت فرد هیچ گونه نشانه‌ ای از رد بخیه یا برش جراحی باقی مانده باشد.

در روزهای اول و گاهی چند هفته اول، این چال به‌ صورت دائمی بر روی صورت انسان قابل‌ مشاهده می باشد اما در صورت گذشتن این مدت و بازسازی شدن ماهیچه‌های صورت، به‌ حالت طبیعی و در طول متابولیسم بدن، این چال تنها در زمانی که فرد می خندد بر روی صورتش قابل‌ مشاهده می شود و ظاهر طبیعی‌تری به خود می‌گیرد.

پیش از جراحی چال گونه باید چه اقداماتی انجام داد ؟

پیش از جراحی چال گونه باید چه اقداماتی انجام داد ؟

پیش از آن که شما جراحی چال گونه را انجام دهید، باید با متخصص مربوطه خود مشورت کنید تا بدانید که چه اقداماتی را انجام دهید؛ در این قسمت از مقاله، برخی از نکاتی که مربوط به پیش از جراحی چال گونه است را برای شما ذکر خواهیم کرد :

 • شما باید همه توصیه های پزشک مربوطه خود را به صورت کامل از 2 هفته قبل از عمل این جراحی، حتما در نظر داشته باشید و رعایت نمایید.
 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل چال لپ، از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.
 • از 1 هفته قبل از جراحی نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید چون موجپ طولانی شدن دوران بهبودی می شود.
 • در صورتی که قبل از جراحی چال خنده، به هر دلیلی احساس درد داشتید، درد خود را به وسیله استامینوفن یا پاراستامول کنترل نمایید.
 • چند ساعت قبل از انجام عمل چال لپ، کاملا استحمام کنید.
 • 2 هفته قبل از عمل از مصرف کردن انواع دخانیات مثل سیگار خودداری کنید این مسئله را باید برای مدت 2 هفته قبل از عمل نیز رعایت کنید.
 • در روز جراحی چال لپ، اصلا آرایش نکنید و همراه خود لاک ناخن و جواهرات نداشته باشید و در صورت استفاده کردن از لنزهای چشمی، باید حتما آن ها را از چشم خارج کنید.

پس از جراحی چال گونه باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

بعد از انجام عمل مقداری کبودی و ورم در ناحیه عمل شده قابل‌ مشاهده می باشد که به وسیله کمپرس سرد و با گذر زمان از بین می‌رود؛ در ساعت های اولیه پیشنهاد می‌شود که غذاهای نرم استفاده کنید.

در ضمن مصرف کردن آنتی‌بیوتیک نیز برای از به وجود آمدن عفونت جلوگیری می کند و می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد؛ برای کاهش یافتن درد بیمار، جراح مورد نظر مسکن تجویز می‌ کند، در این گونه موارد باید از مصرف کردن مسکن بدون مشورت جراح خود باید پرهیز کرد چون برخی از مسکن‌ها موجب رقیق شدن خون می شوند و باعث بروز خونریزی و در نهایت عواقب بعدی آن، بعد از جراحی می‌شوند.

بخیه های این جراحی بعد از گذشت 2 هفته کاملا جذب می شوند، پوست آن ناحبه نرم می شود و ظاهری طبیعی تر به وجود می آورد؛ هنگامی که بافت داخلی ترمیم می شود، موجب متصل شدن عضله گونه به پوست می شود، در نهایت موجب ایجاد شدن فرورفتگی زمان لبخند زدن می شود.

زمان این دوره ممکن است که از چند روز تا چند هفته متفاوت باشد که این زمان بستگی به میزان ترمیم و میزان برداشت بافت دارد؛ در ضمن شما می توانید که بعد از انجام جراحی غذا بخورید، اما نیاز به توصیه است که حتما صبر کنید تا اثر داروی بی حسی از بین برود.

آیا جراحی چال گونه برگشت پذیر است ؟

آیا جراحی چال گونه برگشت پذیر است ؟

درست است که ایجاد کردن چال گونه روشی طولانی مدت می باشد اما بدین معنا نیست که به طور کامل برگشت ناپذیر می باشد، ایجاد چال گونه ممکن است تا حدی بازگشت پذیر باشد؛ در صورت برگشت پذیر بودن، ممکن است که بافت گونه فرد آزاد شود و در نهایت پوست از عضله زیرین کاملا جدا شود اما در این جراحی نیز مانند تمام عمل ­های زیبایی دیگر استثناهایی وجود دارد.

دکتر قبل از انجام دادن عمل با شما در رابطه با خطرات، مزایا و موارد پیش رو صحبت خواهد کرد؛ در برخی موارد نادر، این امکان وجود دارد که بعد از جراحی عضلات گونه به صورت موقت ضعیف شوند که پس از گذشت چند هفته برطرف می ­شوند.

جراحی چال گونه چه عوارضی به همراه دارد ؟

همان گونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، جراحی زیبایی چال گونه، نوعی عمل سرپایی و جزئی محسوب می شود که موجب احساس درد، کبودی، تورم، التهاب و خونریزی می شود که آن ها جمله عوارض عمل به حساب می آیند.

در صورتی که شما نکات بهداشتی را رعایت نکنید و آنتی بیوتیک مصرف نکنید، ممکن است که محل بخیه دچار عفونت و التهاب نیز شود؛ در صورتی که شما به محل زخم هنگام جویدن و یا دست زدن فشار نیاورید، این کار می تواند موجب کاهش یافتن درد و خونریزی در آن قسمت شود؛ اما در صورتی که شما نکات مراقبتی بعد از عمل را رعایت کنید، عوارض ناچیزی را مشاهده خواهید کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی چال گونه هستند ؟

می توان گفت که جراحی زیبایی چال گونه بر روی صورت همه افراد و در تمام سنین، می تواند اجرا شود؛ صورت هایی که لاغر هستند می توانند این جراحی را به وسیله برداشتن بافت عضلانی و پوست داخلی انجام دهند؛ کسانی که صورت هایشان تپل است، هنگام جراحی ممکن است که به تخلیه کردن صورت از چربی و سپس بخیه نیاز داشته باشید؛ اما صورت هایی که خیلی چاق و تپل هستند عملکرد مطلوبی از این جراحی زیبایی نخواهند داشت.

چگونه خودمان می توانیم چال گونه ایجاد کنیم ؟

گاهی اوقات این سوال به ذهنتان می رسد که چطور چال گونه داشته باشیم و از این رو می توانید با خواندن این مقاله بدانید که چطور خودتان چال گونه ایجاد کنید و هیچ گونه جراحی انجام ندهید و هزینه ای پرداخت نکنید؛ این روش ها به شرح زیر می باشند :

1 . با استفاده از لوازم آرایشی :

شما می توانید که با استفاده از یک آرایش بسیار ساده برای خود چال گونه به وجود آورید و این بدین صورت است که که باید جلوی آینه ای بایستید و لبخند بزنید و در صورت لبخند زدن، در اطراف لب شما چین و چروک های طبیعی، ایجاد می شود که بنابراین باید چال لپ شما با فاصله و دور از این خطوط لبخند باشد.

در ادامه باید با مدادی جای چال لپ خود را علامت بزنید و پس از آن، با یک مداد چشم یا یک مداد ابرو رنگ قهوه ای تیره، بالاتر از این ناحیه را که برای ایجاد جای چال بر روی لپ انتخاب کرده اید، نقطه ای کوچک بگذارید اما اصلا از مداد سیاه و رنگی برای این کار استفاده نکنید چون در صورت ترکیب نشدن با رنگ پوست، چال گونه تان کاملا مصنوعی نشان داده می شود.

در کنار نقطه ای که برای جای چال خود انتخاب کرده اید، یک عدد هلال ماه 2/5 سانتی متری و بسیار کوچک بکشید و آن را به وسیله یک عدد گوش پاک کن یا انگشت بر روی پوست خود پخش نمایید؛ این کار را چندین مرتبه انجام دهید تا نتیجه بسیار خوبی حاصل شود و شما در آن تبحر پیدا کنید.

2 . با استفاده از بطری : برای ایجاد کردن چال گونه، می توان که از درب های پلاستیکی بطری که لبه ی تیزی ندارند استفاده کنید؛ که بدین صورت است در ابتدا درب بطری را به خوبی بشویید و آن را ضد عفونی کنید؛ در ادامه در مقابل آینه ای بایستید و سر بطری مورد نظر خود را داخل دهان تان در ناحیه ای که می خواهید چال لبخند داشته باشید ( بین دندان ها و گونه ) بگذارید؛ سپس با دستتان سر بطری را به آرامی فشار دهید و نگه دارید؛ باید این روش را هر روز انجام دهید تا بتوانید چال گونه ایجاد کنید و ممکن است درد در دهان خود حس کنید.

چگونه خودمان می توانیم چال گونه ایجاد کنیم ؟

3 . با استفاده از ورزش : با انجام دادن ورزش نیز شما می توانید که در صورتتان چال لپ ایجاد کنید؛ بدین منظور می توان از این گونه ورزش و تمرین عضلات صورت استفاده کرد که انجام آن ها اینگونه انجام داده می شوند؛

 • در ابتدا باید لب های خود را غنچه کنید .
 • پس از آن لپ های خود را به سمت داخل بمکید، به گونه ای که حالت صورت شما مانند وقتی باشد که خوراکی بسیار ترش مزه ای می خورید.
 • از قسمت داخل دهان خود، لپ هایتان را مابین دندان های خود بگیرید تا چال لپ در صورتتان ایجاد شود.
 • قسمتی از گونه خود را که گود شده و فرو رفته است را با دستتان نگه دارید و بفشارید.
 • همان طوری که آن را محکم نگه داشته اید و سعی خود را کنید که لب هایتان را تکانی دهید و لبخند بزنید تا معین شود که دقیقاً کدام ماهیچه از صورت شما باید تمرین داده شود.
 • در صورت نیاز شما می توانید که جای انگشتتان را بر روی لپ تان عوض کنید.
 • می توانید که روزانه به مدت 30 دقیقه این تمرین را انجام دهید تا بر روی گونه تان چال ایجاد شود.

3 . با استفاده از رژیم غذایی : در واقع شما می توانید که با داشتن رژیم غذایی بسیار مناسب چال گونه در منزل ایجاد کنید پس باید سعی کنید که رژیم غذایی سالمی داشته باشید و مصرف کردن موادی از جمله چربی ها، نشاسته و قندها را کاهش دهید و در رژیم غذایی خود از میوه و سبزیجات، لبنیات، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، سویا، ماهی و میگو استفاده نمایید؛ بدین منظور باید آب بیشتری بنوشید و از مصرف کردن غذاهای آماده و فست فود ها جلوگیری کنید.

4 . با لبخند زدن : از جمله روش های بسیار ساده و سریع برای ایجاد کردن چال گونه می توان به لبخند زدن اشاره کرد که باید این گونه بود که در ابتدا باید در مقابل آینه ای بایستید و لبخندی بزنید؛ در ادامه برای این که جای چال لبخند خود را در زمان لبخند زدن بیابید باید گونه هایتان را به سوی داخل بکشید و به آن آینه نگاه کنید تا جای آن به خوبی مشخص شود؛ سپس روزانه این عمل را به مدت 10 دقیقه انجام دهید تا بدون انجام جراحی، چال خنده داشته باشید.

5 . با استفاده از دستگاه : در سال های قبل دستگاه های مکانیکی وجود داشت که آن ها فشار قابل تنظیمی را به گونه های شما وارد می کردند و موجب به وجود آمدن چال گونه در صورت شما می شدند؛ البته شما می توانید که به جای استفاده کردن از دستگاه ها، این کار را با دستتان نیز انجام دهید؛ البته حتما باید این کار را با دقت لازم انجام دهید و در صورت وجود مشکل با فردی متخصص انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با موضوع چال گونه و این که چطور چال گونه داشته باشیم آشنا کنیم؛ از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور چال گونه داشته باشیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا