زیبایی

چطور موهامو فر کنم ؟【سال1403】❤️

برخی از افراد علاقه بسیار زیادی به موهای فر و حالت دار دارند و از این رو در این مقاله قصد داریم پاسخ سوال این که چطور موهامو فر کنم را بدهیم و آموزش های لازم برای فر کردن موها را در اختیارتان قرار دهیم، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

موی فر

کسانی که موهای صاف و لخت دارند، علاقه بسیار زیادی به موهای فر و مجعد دارند و دوست دارند که با استفاده از ابزار های مختلف موهای خود را فر کنند و به آن حالت دهند؛ برخی از افراد به صورت خدادادی موهای فر و زیبایی دارند و آن ها به فر کردن موهای خود نیازی ندارند.

موی فر

در دنیای مد امروزه، داشتن موهای فر جزو ترندها محسوب می شود و برخی از افراد مشهور مانند سلبریتی ها به موهای فر علاقه دارند و با استفاده از روش های مختلفی به دنبال فر کردن موهای خود هستند؛ در ادامه مقاله برایتان خواهیم گفت که تنها راه فر کردن موها استفاده از بابلیس نیست و می توانید با روش های دیگر موهایتان رادر منزل فر کنید.

برای نگهداری از موی فر باید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

موهای فر به نگهداری نیاز دارد و باید برای حفظ آن ها و سالم ماندنشان به برخی نکات و توصیه ها توجه کرد؛ این نکات به شرح زیر می باشند :

1 . موهای خود را از انتها شانه کنید :

زمانی که شما موهایتان را از قسمت پایین به بالا شانه می کنید، در عوض این که تمام گره‌های موی خود را از ناحیه بالا به پایین ببرید، هر گره از مو را به صورت جداگانه و به صورت آرام باز می‌کنید؛ از این رو شانه به آسانی از روی موهایتان به سمت پایین می‌آید.

2 . موهای خود را مرتبا کوتاه کنید :

اگر که موهای شما موخوره داشته باشد، ظاهر خوبی نخواهد داشت (لازم به ذکر است که موخره مو را وز می‌کند)؛ در صورتی که می‌خواهید موی فر شما کاملا سالم و زیبا به نظر بیاید، هر چند مدت یک بار مثل شش تا هشت هفته یک‌بار، برای این که موهایتان را مرتب کنید به آرایشگاه سر بزنید.

3 . از سرم مو استفاده کنید :

در صورتی که از بهترین سرم مو استفاده کنید، موهای فر شما نرم می‌شود؛ در ضمن، با مصرف کردن سرم، موهایتان کاملا منظم می‌شوند و شما به راحتی می‌توانید که آن‌ها را تفکیک نمایید؛ از این رو، هر زمان که قصد دارید از سرم مو استفاده نمایید، می توانید که سه یا چهار پاف از آن را برای موهایتان مصرف کنید؛ البته مقدار استفاده از سرم مو به قد و جنس موهای تان کاملا بستگی دارد؛ باید این سرم را بر روی کف دستان خود بریزید و آن را به آرامی بر روی فرهای موهایتان بمالید.

4 . از شانه های دندانه درشت استفاده کنید :

موهایی که فر است در نواحی به هم پیچیده شده یا گره خورده، بیش از اندازه شکننده می باشد؛ استفاده کردن از برسی نامناسب ممکن است که موجب به وجود آمدن گره خوردگی و وز شدن موها شود؛ هر کدام از فر مو، قسمتی می باشد که مستعد برای شکسته شدن موها می باشد؛ استفاده کردن از شانه‌ی دندانه‌ درشت، برای باز کردن گره های موی فر راهی مناسب است؛ این شانه، برعکس برس، حالت طبیعی فر موها را خراب نمی‌کند و البته، باید در یادتان باشد که شانه زدن را حتما از قسمت پایین به بالا آغاز نمایید. (به نکته ی شماره ۱ رجوع کنید).

5 . از نرم کننده برای انتهای ساقه موی خود استفاده کنید :

هنگامی که موهایتان خشک، وز یا کدر می شود، نیاز نیست که آن ها را با استفاده از محصولات خاصی درمان کنید؛ بلکه، می توانید که با نوک انگشتانتان، به اندازه یک سکه‌ی کوچک، از کرم یا روغن های حالت دهنده بردارید و آن را به انتهای ساقه‌ی موهایتان بمالید، انجام این‌ کار موجب افزایش رطوبت رسانی به موهای شما می‌شود.

6 . از تکنیک آناناس استفاده کنید :

در تکنیک آناناس، باید قبل از خوابیدن در شب‌، موهایتان را کاملا شل در بالاترین ناحیه از سر خود جمع نمایید؛ انجام این ترفند، موجب حفظ شدن نظم حلقه‌های فر موهایتان می شود؛ در ضمن، این تکنیک به شما کمک می‌کند تا موهایتان حجم و حالت طبیعی اش را کاملا حفظ کند؛ جالب این است که، به راحتی می‌توانید موهای خود را از مدل آناناسی خارج نمایید.

7 . از دیسپانسر سشوار استفاده کنید :

در صورتی که تا به الان از دیسپانسر سشوار استفاده نکرده‌اید، باید بدانید که یک فرصت طلایی را از دست داده‌ اید؛ لازم به ذکر است که دیسپانسر جزئی از ابزار جانبی سشوار می باشد که بر روی خروجی این دستگاه قرار می‌گیرد و موجب حفظ شدن فر موها می شود؛ این ابزار تا حد بسیار زیادی از موجب جلوگیری از وز شدن موهای فر (نسبت به زمانی که موها به طور طبیعی خشک می‌شوند) می شود؛ علاوه بر این، با کمک ابزار دیسپانسر، فر موهایتان کاملا یکنواخت و حجیم می‌شود.

به منظور استفاده کردن از دیسپانسر، باید در ابتدا پس از دوش گرفتن، آب اضافه در بین موهایتان را با حوله بگیرید و در صورتی که موهایتان خشک است، باید مقداری آب را بر روی موی خود اسپری کنید یا بپاشید؛ پس از آن، از یک محافظ حرارتی ، بر روی موهایتان استفاده نمایید؛ پس از آن با استفاده از انگشتان خود، هر حلقه را به شکل دلخواهی بچرخانید و در ادامه همه موهای خود را در ابزار دیسپانسر جمع نمایید و آن را کاملا دور موهایتان بچرخانید و این کار را ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

برای نگهداری از موی فر باید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

8 . از روغن نارگیل استفاده کنید :

پیش از حمام کردن، برای حفظ رطوبت موهای خود، باید به اندازه‌ی یک کف دست از روغن نارگیلی که در منزل دارید بردارید و بر روی موهای خشک خود بمالید؛ باید شما این کار را تا مرحله ای ادامه دهید که موی فر شما به طور کامل از چربی روغن نارگیل اشباع شود و پس از آن، موهایتان را بپیچانید؛ در انتها، موها را به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه با یک عدد کلیپس یا گیره سر به صورت گوجه ای ببندید.

در صورتی که می خواهید موهایتان بیشتر از آن چرب شود، می‌توانید که موهای روغنی تان را که قبلا با کلیپس بسته‌اید را به مدت چند دقیقه با حرارتی ملایم گرم نمایید تا این روغن بهتر و بیشتر از قبل به درون رشته‌های موی فر شما نفوذ کند؛ در ضمن، می‌توانید که از کلاهی گرمایشی نیز استفاده نمایید که در مایکروفر قرار می‌گیرد و گرم می‌شود؛ تا وقتی که کلاه سرد شود، روی موهای روغنی خود بپوشید.

9 . از بالشت ساتن یا ابریشم استفاده کنید :

هر فردی که موی فر دارد، ممکن است که وزی مو را تجربه کند و این مشکل تقصیر هیچ کسی نیست اما، در صورتی که وز شدن موهای شما در تمام طول شب موجب آشفتگی، گره خوردن و شکستن موها در صبح شود، برایتان مشکل‌ساز می‌شود.

در فرصت اول، اگر روبالشی شما پنبه‌ای است، آن را با رو بالشتی که جنسش ساتن یا ابریشم است عوض کنید؛ ممکن است که این این کار به نظر شما خیلی خاص و غیر ضروری باشد، اما این احتمال وجود دارد که موهای فر و حالت‌دارتان بر روی سطح روبالشی پنبه‌ای که خشن است گیر کند و موجب گره خوردگی آن شود؛ چون که موهایتان بر روی پارچه الیافی ابریشم و ساتن سُر می خورد و این مسئله موجب می شود که موهایتان کمتر گره بخورد و در ضمن رطوبت کمتری را نیز از دست می‌دهد.

10 . پیش از شانه کردن، موهایتان را به چهار قسمت تقسیم کنید :

در ابتدا باید موهای خود را به صورت افقی تقسیم بندی کنید و در ادامه موهایتان را از قسمت لاله‌ گوش تا لاله گوش دیگر جدا کنید و آن ها را به دو بخش بزرگ تقسیم نمایید و پس از آن، هر کدام از این نیمه‌های مو را به صورت عمودی به 2 قسمت تقسیم کنید.

در انتهای کار، شما دارای 4 بخش عرضی خواهید بود؛ در مرحله بعدی، هر کدام از این بخش ها را جداگانه به صورت مارپیچ و فنری بپیچید؛ پس از آن، 3 قسمت از مو را جداگانه و به صورت گوجه‌های بسیار کوچک با استفاده از کلیپس محکم کنید تا فضای کافی برای باز کردن گره های بخش 4 موهایتان داشته باشید.

چگونه می توانیم در منزل موهای خود را فر  کنیم ؟

بسیاری از شما این سوال به ذهنتان می رسد که چطور موهامو فر کنم و به دنبال این هستید که موهای خود را با روش های مختلف در منزل فر کنید؛ روش های مختلف فر کردن موها در منزل به شرح زیر می باشد :

1 . استفاده کردن از بیگودی :

بیگودی از جمله روش های قدیمی برای فر کردن مو می باشد و این روشی است که امروزه نیز در بین خانم ها، بسیار طرفدار دارد؛ از این رو انواع مختلفی از بیگودی در بازار وجود دارد که شما می توانید آن را مشاهده کنید؛ پرفروش ترین نوع بیگودی، بیگودی الکتریکی است که ساخته شده از لوله های سفت پلاستیکی در اندازه های متنوع می باشد؛ این نوع از بیگودی در جعبه های ۲۰ الی ۲۴ عددی می باشد که سطح آن ممکن است دندانه دار یا صاف باشد؛ اما نوع صاف بیگودی ها، بهتر این کار را می توانند انجام دهند چون هنگام موقع جدا کردن از مو، اصلا گره نمی خورند و موجب آزار و اذیت شما نمی شوند.

بیگودی الکتریکی دارای دکمه قطع و وصل می باشد و در صورتی که به درجه ی گرمایی خاص برسد، به خودی خود خاموش می شود و دلیل این کار این است که دمای بیش از اندازه، موجب سوختن مو می شود و بافت مو را خراب می کند؛ اما باید به این نکته توجه کنید که از آن برای فر کردن موهای خشک خود استفاده نمایید و اصلا زمانی که موهای شما خیس و نمناک است از آن استفاده نکنید.

2 . استفاده از ویو و بابلیس :

بابلیس مدلی جدید و پیشرفته در بین بیگودی الکتریکی می باشد که متشکل از یک میله ی بلند و انعطاف پذیر می باشد؛ در اطراف این میله موهایتان قرار می گیرند و با پیچیدن آن، فر می خورند؛ این روش در مقابل مدل های قدیمی، تاثیر بسیار بیشتر و ماندگار تری دارد و اما بعد از استفاده کردن از بابلیس، حالت فرفری موهایتان زیبا تر و فانتزی تر می شود؛ اما نکته مهم این است که همه ی دستگاه های بابلیس، دارای لوله مخصوص فر با اندازه های متفاوت می باشد و هر کدام از آن دستگاه ها مدل و اندازه خاصی را برای موهای شما ایجاد می کنند.

این دستگاه ها دارای نمونه کلاسیک هستند که آن ها به شکل یک لوله باریک و صاف می باشند که به پریز برق وصل می شوند و پس از داغ شدن آن، موها به دور میله پیچانده می شوند و بعد از گذشتن چند دقیقه، موجب به وجود آمدن حالت موج دار زیبایی بر روی موها می شود؛ نمونه دیگری از این دستگاه وجود دارد که دارای لوله مخروطی شکل می باشد و موجب به وجود آمدن حالت فر و موج دار ریزی در نزدیکی ریشه مو ها می شود و به مرور حالت موج دار مو ها، بزرگ تر خواهد شد؛ به طور معمول این دستگاه ها، ظاهری بسیار طبیعی برای موهای شما ایجاد خواهد کرد.

3 . استفاده از اتو مو :

همان گونه که می دانید، اتوی مو وسیله ای برای لخت کردن و صاف کردن موی شما می باشد و این سوال در ذهن همه نقش می بنند که آیا اتو مو برای فر کردن مو نیز کاربرد دارد ؟ و پاسخ بله می باشد و شما می توانید که با استفاده کردن از اتوی مو نیز موهای خود را فر کنید؛ برای این کار باید در ابتدا موها را دور اتو بپیچید و به گونه ای که نوک موهای شما در دستان قرار گیرد؛ باید مراقبت این باشید که حالت موهای شما دقیقا همان گونه که می خواهید ثابت شود؛ درست است که این روش تخصصی نیست اما تاثیر بسیار فوق العاده ای بر روی فر کردن موهای شما در مدت زمان بسیار کوتاه دارد.

4 . فر 6 ماهه با مواد شیمیایی :

تا حدی که امکان دارد از فر ۶ ماهه ای که در آن مواد شیمیایی استفاده شده است دوری کنید؛ این روش خطر بسیار زیادی دارد و این امکان دارد که موجب ریزش موهایتان شود و به طور معمول افراد متخصص این مدل از فر کردن مو را توصیه نمی کنند و این روش تاثیر و ماندگاری بسیار بالایی دارد اما در صورتی که می خواهید این روش را امتحان کنید باید در نظر داشته باشید که اگر موهای شما در زمان ماه منتهی به انجام دادن فر ۶ ماهه، رنگ شود یا از نرم کننده برای آن استفاده شده باشد، فر کردن موهای خود را به زمان دیگری موکول نمایید.

چگونه می توانیم در منزل موهای خود را فر  کرد ؟

5 . بافتن موها :

بافتن مو، روشی فانتزی، ساده، بی خطر و دخترانه می باشد که شما در واقع آن را به عنوان طبیعی ترین و دستی ترین روش موجود برای فر کردن موهای خود می شناسید؛ برای انجام این روش می توانید که با استفاده از 2 عدد کش مو، مقداری اسپری حالت دهنده و کمی خلاقیت و دقت، موهایتان را به حالت مجعد در بیاورید؛ برای انجام این کار روش های ساده تر و غیر حرفه ای دیگری مثل فر کردن با چنگال، دستمال کاغذی، هد بند و … نیز وجود دارد که روشی موقتی و ناپایدار می باشند و تاثیر عمیقی بر حالت موهای شما ندارند.

برای افزایش حجم موهای فر از چه ماسک هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

می توانید موهای فر خود را با استفاده از ماسک موهای مختلف تقویت کنید و به آن حجم دهید که این ماسک ها مانند کراتینه عمل می کنند که شامل گزینه های زیر می باشند :

1 . ماسک روغن کرچک :

روغن کرچک تاثیر بسیار زیادی در افزایش دادن حجم موی فر دارد و در واقع استفاده کردن از روغن نارگیل ، روغن کرچک و روغن درخت چای به عنوان ماسک مو، موجب افزایش حجم موها به تدریج می‌شود و طبق تجربیات اثبات شده، اسیدهای چرب و آنتی‌اکسیدان‌هایی که در روغن کرچک وجود دارد موجب افزایش یافتن رطوبت موهای خشک و شکننده، کاهش یافتن شکنندگی تارهای مو و افزایش یافتن حجم موها می شود.

روش تهیه ماسک روغن کرچک :

 • در ابتدا باید دو قاشق غذاخوری از روغن کرچک و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با یکدیگر مخلوط نمایید؛ روغن کرچک دارای غلظت بسیار زیادی می باشد و از این رو روغن نارگیل موجب آسان شدن استفاده از این مخلوط می شود و در ضمن این روغن به عنوان حامل روغن درخت چای نیز استفاده می شود.
 • کمتر از 1 قاشق چای‌خوری (تقریبا ۶ قطره) روغن درخت چای را به آن اضافه نمایید.
 • در انتها در صورتی که بوی مخلوط حاصل شده را دوست ندارید، می‌توانید که ۳ الی ۴ قطره از روغن اسطوخودوس یا روغن رزماری را به آن مخلوط اضافه نمایید.
 • ماسک بدست آمده را به موهای فر خود بزنید و تقریبا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه صبر کنید.
 • بعد از آن، موهای خود را شستشو دهید و روتین معمول مراقبت از موی خود را انجام دهید.

2 . ماسک تخم مرغ :

تخم مرغ از جمله منابع طبیعی حاوی پروتئین می باشد و تارهای مو انسان متشکل از پروتئین می باشد و از این رو هر اندازه که این تارها ضخیم‌تر باشند، بدین معناست که پروتئین بیشتری دارند؛ علوه بر این که تخم مرغ موجب افزایش یافتن ضخامت تارهای مو می شود بلکه موجب افزایش یافتن استحکام آن‌ها نیز می شود؛ درمان‌‌ هایی که حاوی پروتئین هستند و با تخم مرغ، عسل و روغن زیتون حاصل می شونذ می‌توانند هر 2 هفته یک بار به رژیم مراقبت از موی هر فردی اضافه شوند.

روش تهیه ماسک تخم مرغ :

 • در ابتدا باید ۲ عدد تخم‌ مرغ، ۱ قاشق غذاخوری عسل، ۱ قاشق غذاخوری روغن آرگان یا روغن جوجوبا و ۱ قاشق چای‌خوری روغن زیتون را تا زمانی که ترکیبی خامه‌ای بدست می آید، با یکدیگر مخلوط کنید.
 • این ماسک را از ریشه تا انتهای موهای خود آغشته نمایید و پس از آن، آن‌ها را با کیسه ای پلاستیکی یا کلاه حمام خود، بپوشانید.
 • به مدت 1 ساعت صبر کنید، پس از آن، موهای خود را با آب گرم و شامپویی ملایم به درستی شستشو دهید و تا هنگامی که موی شما دیگر حالت چسبنده در خود نداشته باشد.
 • در مرحله بعد، از نرم‌کننده ای که دوست دارید استفاده کنید.

برای افزایش حجم موهای فر از چه ماسک هایی می توانیم استفاده کنیم ؟

3 . ماسک مو آووکادو :

این میوه دارای اسیدهای چرب می باشد و همین مسئله موجب می‌شود که یکی از فکتورهای موثر در افزایش یافتن ضخامت مو باشد؛ میوه و روغن آووکادو، دارای چربی‌های سالمی می باشند که ضخامت تارهای موی شما را افزایش می‌دهند؛ این ماسک مو فر دارای قطعه‌هایی از آووکادو، شیر نارگیل و روغن آرگان می باشد و چون روغن آرگان فواید بسیاری دارد، از آن برای حفظ کردن زیبایی و سلامت مو در ماسک های مو استفاده می شود.

روش تهیه ماسک آووکادو :

 • در ابتدا باید آووکادو را در ظرفی له کنید و می‌توانید که در این مرحله، یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن بیفزایید.
 • دو قاشق چای‌خوری روغن آرگان و همچنین شیر نارگیل اضافه نمایید و مقدار شیر نارگیلی که به این ماسک اضافه می شود بستگی به آبکی شدن ماسک مویتان دارد و از این رو باید آن را کم‌ کم به ماسک خود اضافه کنید و مخلوط نمایید تا وقتی که به غلظت دلخواه‌ شما در آید.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما مطالب مفیدی در رابطه با روش های نگهداری از موهای فر را برای شما ذکر کنیم و در ضمن سوال چطور موهامو فر کنم را به شما بدهیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید در منزل به راحتی موهای خود را فر کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور موهامو فر کنم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....
دکمه بازگشت به بالا