زیباییسلامتیپزشکان

هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟【سال 1402】❤️+ فیلم

در این مقاله قصد داریم درباره هزینه کامپوزیت دندان صحبت کنیم. سایت پزشکا همیشه در تلاش است، بهترین مطالب را در اختیار همراهان خود قرار دهد. افراد زیادی هستند که برای زیبایی بیشتر دندان های خود به دنبال انجام کامپوزیت می باشند. در واقع با این روش می توان رنگ دندان را تغییر داد، همچنین این روش می تواند در طول یک الی دو جلسه بد فرمی ها، رنگ دندان ها، فاصله بین دندان، ترک های موجود در دندان ها،شکستگی و لب پر شدن ها، بهم ریختگی ها و غیره را تا حدودی بهبود ببخشد.

هزینه کامپوزیت دندان در تهران

کامپوزیت دندان جزء یکی از روش های با کیفیت، بادوام و کم هزینه تر برای زیبایی دندان ها می باشد. امروزه یکی از دغدغه های مهم برای هر شخص درمان و زیبایی دندان هایش می باشد. افراد همیشه به دنبال روش های کم هزینه و ارزان می باشند که متاسفانه، به همین دلیل افراد سلامت و زیبایی خود را قربانی هزینه و پول این کار می کنند.

در شهر تهران، کلینیک های زیادی برای انجام خدمات زیبایی دندان ها وجود دارد که باید با تحقیقات و بررسی میزان رضایت مندی بیماران به بهترین دکتر کامپوزیت در تهران مراجعه کنید. همچنین هزینه کامپوزیت دندان بر اساس منطقه ای که پزشک مورد نظر در آن جا فعالیت می کند و مارک کامپوزیت و عوامل دیگری که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت، بستگی دارد.

تفاوت کامپوزیت های ارزان نسبت به کامپوزیت های گران

طول عمر کامپوزیت ها یکی از فاکتور های مهمی است که در تفاوت قیمت میان کامپوزیت های گران نسبت به کامپوزیت های ارزان قیمت می شود. برخی از کامپوزیت ها در زمان بیشتری رنگ و ماندگاری دارند و برخی زود تر باید تعویض یا ترمیم شوند. طول عمر این کامپوزیت ها می تواند به مهارت پزشکتان نیز بستگی داشته باشد. هرچه کیفیت و مرغوبیت کامپوزیت بالا تر باشد، هزینه کامپوزیت دندان نیز افزایش پیدا می کند. علاوه بر مواردی که توضیح دادیم، موارد دیگری نیز وجود دارد که عبارت اند از:

 • نیاز یا عدم نیاز به ترمیم
 • مقاومت در برابر تغییر رنگ
 • مقاومت در برابر ساییدگی
 • مهارت و تخصص دندان پزشک
 • مراقبت های بعد از انجام کامپوزیت

تفاوت کامپوزیت های ارزان نسبت به کامپوزیت های گران

عوامل موثر بر هزینه کامپوزیت دندان

دستمزد دندانپزشک

دستمزد دندانپزشک یکی از عوامل موثر بر هزینه کامپوزیت دندان ها می باشد. به همین دلیل تخصص و مهارت پزشکان و این که مطب آن ها در کدام منطقه واقعه شده است، تعداد میزان مراجعه کنندگانی که هر روز در مطب دکتر درمان می شوند، دستمزد دندان پزشک تعیین می شود.

برند و کشور سازنده مواد کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها در بازار دندان پزشکی دارای برند های متفاوتی می باشند و هر برند کیفیت و عمر طولانی با برند های دیگری دارند. به همین دلیل می توان گفت بهترین برند های کامپوزیت برای کشور های آمریکا، ژاپن، آلمان و سوییس می باشد. باید توجه داشت که بیشتر برند های موجود در بازار دارای کیفیت استاندارد و مطلوب می باشد. مراحل لازم در برابر بهداشت و کیفیت را گذرانده اند.

مواردی که باعث تفاوت در برند های مختلف کامپوزیت شده است، بیشتر به مهارت و تکنیک های دندانپزشک بستگی دارد. هر چه مهارت و تجربه دندان پزشک بیشتر باشد، برند استفاده شده کیفیت خود را نشان می دهد، اگر همان برند توسط دندان پزشک نا بلد انجام شود، نتایج نامطلوبی را در پی خواهد داشت. برند های معتبر که هزینه های آن ها نیز نسبت بقیه برند ها بیشتر می باشد، عبارت اند از:

 • برند های کامپوزیت ژاپنی
 • برند های کامپوزیت آمریکایی

تعداد واحد کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان به واحد های کامپوزیت بستگی دارد. واحد های کامپوزیت با توجه به تعداد دندان هایی که کامپوزیت می شود، محاسبه می شود. اگر یک الی دو دندان نیاز به کامپوزیت داشته باشد، یعنی دندان شما به یک الی دو واحد کامپوزیت نیاز دارد و هزینه کامپوزیت دندان به زمانی که چندین دندان نیاز به کامپوزیت دارند و تعداد واحد های کامپوزیت بیشتر بیشتر باشد، افزایش می یابد.

نیاز یا عدم نیاز به ترمیم پوسیدگی دندان ها قبل از کامپوزیت

سلامت دندان ها، عدم پوسیدگی و شکستگی آن ها و همچنین نیاز نداشتن به ارتودنسی دندان برای منظم کردن دندان های کج تاثیر بسیاری در کاهش هزینه کامپوزیت دندان دارد. همچنین اگر بیمار نیاز به درمان پوسیدگی های دندان داشته باشد، ابتدا باید پوسیدگی های دندان های خود را درمان کرده و اگر دندان ها دچار کجی های زیاد باشد، باید قبل از کامپوزیت به بهترین دکتر ارتودنسی مراجعه کنید.

البته بعضی از کجی های خفیف را می توان به کمک کامپوزیت اصلاح کرد. اگر نیاز به ارتودنسی و ترمیم پوسیدگی ها باشد، هزینه کامپوزیت دندان نیز افزایش پیدا می کند.

نیاز یا عدم نیاز به برداشتن یا ترمیم کامپوزیت قبلی

این مرحله مخصوص کسانی است که قبلا دندان های خود را کامپوزیت کرده و قصد دارند کامپوزیت های خود را درمان یا به طور کامل بر دارند. ابتدا باید گفت: هر ترمیم اگر نزد همان پزشک قبلی انجام شود، هزینه کمتری را می توان پرداخت کرد. برای برداشتن کامپوزیت ها روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه آن ها را نام می بریم:

 • برداشتن کامپوزیت با میکرو واچر
 • برداشتن کامپوزیت یا ایر ابریژن
 • برداشت کامپوزیت با ورقه های سمباده ای
 • برداشتن کامپوزیت با دریل های کاربیدی

هزینه هر واحد کامپوزیت دندان

وقتی که به بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید، پزشک می تواند بگوید شما به چند واحد کامپوزیت نیاز دارید و خود فرد وقتی جلو آینه لبخند می زند، متوجه می شود که به چند واحد کامپوزیت دندان نیاز دارد. هنگامی که می گویند هر واحد کامپوزیت، منظور همان یک عدد دندان می باشد. دندانپزشک با توجه به تعداد واحد کامپوزیت و برند آن می تواند هزینه کامپوزیت دندان را مشخص کند.

هزینه هر واحد کامپوزیت دندان

اقدامات قبل از تعیین هزینه کامپوزیت دندان

بررسی وضعیت سلامت دندان ها از نظر پوسیدگی با معاینه و عکس از دندان

یکی از مهم ترین اقداماتی که قبل از کامپوزیت انجام داد، چکاپ کلی سلامت دندان ها و لثه می باشد. اگر فرد به بیماری های دهان و دندان از جمله عفونت ها، پوسیدگی، شکستگی ها و .. مبتلا باشد، دندان پزشک ابتدا باید بیماری ها را درمان کند و سپس بعد از سلامت دندان ها به انجام کار های زیبایی بپردازد.

بررسی وضعیت لثه و مشکلات مربوط به آن

در هنگامی که بیمار دچار مشکلات لثه از جمله عفونت و خونریزی شده باشد، ابتدا باید به بهترین دکتر لثه در تهران مراجعه کند و بعد از حل مشکلات لثه و درمان آن، همچنین باید وضعیت حساسیت دندان و لثه بیمار بررسی شود.

بررسی وضعیت و کجی و انحراف دندان ها

دندان پزشک با توجه به فک کجی و انحراف دندان ها و شدت کجی آن ها، ابتدا به درمان پرداخته و با ارتودنسی شروع به صاف کردن دندان ها می کند. وقتی که این انحراف با گذاشتن کامپوزیت اصلاح می شود دیگر نیازی به ارتودنسی نمی باشد.

نحوه پرداخت هزینه کامپوزیت دندان

پرداخت هزینه کامپوزیت دندان در مراکز درمانی متفاوت می باشد. برخی از دندانپزشکان متخصص زیبایی دندان هزینه ان را به صورت نقد و اقساطی نیز از فرد دریافت می کنند. دندانپزشک با توجه به تعداد واحد کامپوزیتی دندان و درمان های دیگر، هزینه کلی را محاسبه می کند و به بیمار ارائه می دهد.

معمولا بعد از انجام کامپوزیت، هزینه آن را دریافت می کنند در صورتی که بیمار نتواند هزینه را کامل بپردازد، هزینه آن در طی دو قسط از بیمار می گیرند. لازم به ذکر است که بعضی از دندانپزشکان با توجه به شرایط بیمار هزینه ای از دستمزد نگرفته و فقط هزینه مواد کامپوزیت را از بیمار دریافت می کنند.

آیا بیمه هزینه کامپوزیت دندان را پرداخت می کند؟

اگر در روش های درمانی، زیبایی نیز نقش داشته باشد، می توان گفت: که متاسفانه مانند دیگر جراحی های زیبایی، بیمه هیچ مبلغی را تقبل نمی کند. ولی اگر کامپوزیت جهت درمان و پر کردن دندان های پوسیده مورد استفاده قرار بگیرد، بیمه می تواند قسمتی از هزینه ان را بپردازد. البته بیمه انواع مختلفی دارد و ابتدا باید ببینید که مرکز درمانی مورد نظر شما با کدام بیمه ها قرار داد دارد. همه بیمه ها با همه مراکز قرارداد نمی بندند و ممکن است در پرداخت هزینه های آن دچار مشکل شوید.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

3 تا از کشور هایی که در زمینه تولید کامپوزیت دندان ها معتبر می باشند را معرفی خواهیم کرد. کشورهایی مثل آلمان، ژاپن و مهم ترین ان ها امریکا می باشد. همان طور که در این مقاله بیان کردیم، هزینه کامپوزیت دندان متغیر می باشد. ولی از نظر کیفیتی تفاوت زیادی نخواهند داشت.

می توان در این روش از کامپوزیت های دندانی با جنس پلیمر استفاده کرد؛ از سوی دیگر، در بیشتر کشور های دنیا نوع لمینت به عنوان ترمیم های پلاستیکی یا رزینی هم نام برده می شود؛ هر کدام از این کامپوزیت های دندان زیبایی خاص خود را دارند.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

کامپوزیت چه نقشی را بر عهده دارد؟

کامپوزیت ها تاثیرات زیادی بر روی دندان های هر فردی می گذارند که نقش های آن ها شامل مواردی می باشد که در ادامه ذکر می کنیم:

 • دندان ها را ردیف می کند.
 • تغییر رنگ دندان ها را اصلاح می کند.
 • فاصله بین دندان ها را از بین می برد.
 • به سفیدی و درخشندگی دندان ها کمک می کند.
 • طرح لبخند را بهبود بخشیده و جذابیت لبخند فرد را افزایش می دهد.

عمر کامپوزیت های دندان چقدر می باشد؟

عمر کامپوزیت دندان با سلامت بهداشت دهان و دندان ها رابطه مستقیمی دارد و نیاز به مراقبت های فردی می باشد؛ برخی از عادات غذایی مثل پرهیز از خوردن غذاهای سفت ته دیگ،جویدن یخ و دیگر خوراکی ها می تواند باعث کاهش عمر کامپوزیت ها شود؛ ولی اگر کامپوزیت ها دچار شکستگی یا لب پریدگی شوند، می توان آن ها را ترمیم کرد و به حالت اول بازگرداند.

در حالت کلی می توان گفت: هنگامی عمر کامپوزیت ها به پایان می رسد که دندان ها دچار تغییر رنگ شوند که فقط با تعویض کامپوزیت ها می توان آن را اصلاح کرد. عمر کامپوزیت را حدودا بین 5 تا 8 سال پیش بینی می کنند.

کامپوزیت دندان چگونه انجام می شود؟

انجام کامپوزیت های دندانی نیاز به طی شدن مراحل خود دارد که باید توسط پزشکان متخصص این مراحل را یکی پس از دیگری انجام دهند تا نتیجه مناسبی رخ دهد؛ این مراحل را در ادامه توضیح می دهیم:

 • قبل از انجام دادن کامپوزیت باید به بهداشت دهان خود توجه کنید، باید هرگونه بیماری و جرم و پلاک را از قبل از بین ببرید.
 • در بعضی از مواقع برای نشان دادن فرم کلی لبخند فرد، مدلی را به صورت کامپوزیت موفق بر روی دندان ها جایگذاری می کنند و اگر فرد راضی باشد، پزشک درمان را آغاز خواهد کرد.
 • دکتر رنگ دندان فرد را با توجه به درخواست مراجعه کنندگان تنظیم می کند و باید فرد در این مرحله از کار، با مشورت کردن یا دندانپزشک زیبایی، رنگ لمینت مورد نظر را برای دندان هایش انتخاب کند؛ نیاز به ذکر است، اگر فرد بخواهد، رنگ دندان هایش روشن تر شود، گاهی با انجام دادن بلیچینگ (سفید کردن دندان ها) قبل از انجام کامپوزیت توصیه می شود.
 • در انتهای تمیز کردن دندان ها و اسید زدن و شستن ان ها، می تواند دندان ها را به طور کامل خشک کند و با استفاده از انواع مخصوص کامپوزیت دندان، کامپوزیت های زیبایی دندانپزشک دندان ها را فرم داده و یک لبخند زیبا به وجود می آورد.

عوارض و معایب کامپوزیت دندان

هر یک از انواع خدمات دندانپزشکی امکان دارد با عوارض یا مشکلاتی همراه باشد که باید با در نظر گرفتن آن ها اقدام به انجام کامپوزیت کرد. در ادامه نمونه هایی از معایب کامپوزیت دندان را شرح خواهیم داد:

 • بروز تورم در لثه ها
 • امکان تغییر در اندازه و جابجا کردن آن ها
 • هزینه های جانبی بیشتری را به همراه دارد.
 • طول عمر کامپوزیت نسبت به لمینت بیشتر می باشد.
 • کامپوزیت زرد می شود و امکان تغییر رنگ کامپوزیت در دندان ها وجود دارد.
 • بیماری های دهان مثل آفت دهان و دندان با کامپوزیت ونیر قابل درمان نمی باشند.
 • در رنگ های بسیار روشن کامپوزیت موجب به وجود آمدن ظاهری مصنوعی می شود.

فواید و مزایای کامپوزیت دندان

 • می توان ان را ترمیم کرد
 • روکش را می توان برداشت.
 • بعد از نصب آن، می توان اصلاحش کرد.
 • ظاهری زیبا برای دندان ها به وجود می آورد.
 • مقرون به صرفه بودن کامپوزیت نسب به سایر روش ها
 • بعد از نصب کامپوزیت باعث ایجاد حساسیت نمی شود.
 • روکش های کامپوزیتی دارای مقاومت قابل قبولی می باشند.
 • مینای دندان برای چسباندن کامپوزیت هیچ آسیبی نمی بیند.
 • مدت زمان کمی برای نصب این روکش کامپوزیتی زمان می برد.

ارتودنسی چیست؟

امروزه یکی از مهم ترین مباحث زیبایی که به آن باید پرداخته می شود. زیبایی ظاهری به ویژه چهره از مهم ترین آن ها می باشد. زیبایی دهان و دندان ها تاثیر به سزایی بر روی چهره دارد و به همین دلیل یکی از مباحثی که در جهان امروز طرفدار دارد، محسوب می شود. در میان خدمات زیبایی، ارتودنسی دندان یکی از مهم ترین روش ها برای اصلاح فرم دندان ها می باشد. در این روش مشکلاتی مانند به ترتیب قرار گرفتن دندان ها و مشکلات مربوط به فک درمان می شود.

ارتودنسی دندان ها یکی از روش های از بین بردن کجی دندان ها، نامرتب بودن و از بین بردن فاصله بین دندان ها می باشد. ارتودنسی کردن دندان ها به 6 صورت ثابت، متحرک، دیمون، نامرئی، لینگوال، فانکشنال صورت می گیرد. اگر دندان ها در حالت مناسبی قرار نگیرند که اصطلاحا به آن اکلوژن و یا این که دندان ها وضعیت کجی داشته باشند ممکن است هنگام جویدن و یا گاز گرفتن فرد با مشکل روبرو شود. به همین دلیل باید در این زمان دندان ها را مرتب یا همان ارتودنسی را انجام داد.

یکی دیگر از مهم ترین مسائل در میان افراد برای انجام دادن یا ندادن ارتودنسی یا هر روش درمانی، مقدار دردی که این کار دارد، می باشد. هر روشی که جنبه درمانی یا حتی زیبایی داشته باشد، دردآور بوده ولی یکی از خوبی های ارتودنسی این است که درد آن قابل کنترل می باشد. اغلب افراد در بعضی از مراحل درمان، احساس درد می کنند.

به عنوان مثال بعد از گذاشتن بریس، با شروع هم تراز شدن دندان ها و در حین غذا خورد به خصوص در روز های اول درمان، به طور کلی درد ارتودنسی تنها در 5 الی 7 روز اول درمان می باشد. هر چند در هر بار تعویض و معاینه بریس ها یا وسایل درمانی، این درد ها باز هم به وجود می آید.

برای کاهش درد هم می توانید از قرص های مسکن مثل استامینوفن استفاده کنید. در ضمن درد به حدی است که می توان آن را تحمل کرد. اگر دردی غیر قابل تحمل را تجربه کردید، نشان دهنده مشکلی می باشد که حتما باید با پزشک در میان گذاشت.

ارتودنسی چیست؟

هزینه ارتودنسی

یکی دیگر از مهم ترین مسائل در همه زمینه ها، بحث هزینه ها می باشد.هزینه ارتودنسی نیز به عوامل مختلفی از جمله مدت زمان درمان، وسایل و تجهیزات مورد نظر، آماده سازی قبل از انجام ارتودنسی ( مثل جرم گیری، کشیدن یا پر کردن دندان ها) و موارد دیگر بستگی خواهد داشت. در نتیجه به طور مشخص نمی توان نرخ مشخص شده ای را برای این کار در نظر گرفت؛ ولی باید با مشورت و مراجعه به متخصصان مورد نظر در این زمینه، مبلغ تقریبی این خدمات را به دست آورید.

مزایای ارتودنسی

 • ارتودنسی با ایجاد هماهنگی و نظم بین دندان ها، مشکلات غذا خوردن و هضم غذا را از بین می برد.
 • با استفاده از ارتودنسی، بسیاری از مشکلات دندان ها و فک برطرف می شود، در نتیجه طول عمر دندان ها افزای پیدا می کند.
 • رعایت موارد بهداشتی با وجود دندان هایی که ظاهر مناسبی ندارند، سخت می باشد. بعد از انجام ارتودنسی می توان موارد مراقبتی و بهداشتی دهان و دندان را رعایت کرد.
 • مهم ترین مزایای ارتودنسی می توان به فراگیر بودن زمینه درمانی اشاره کرد. برای مثال قابلیت درمان انواع مختلف حرکات دندان مثل تصحیح زاویه ی غلط، بیرون زدگی، چرخش، جابجایی ریشه و تورفتگی ها را دارد.
 • ارتودنسی انواع مختلفی دارد که بیمار و پزشک با توجه به شرایط و نیاز می تواند یکی از روش ها را انتخاب کنید. برای مثال هنگامی که بیمار با ظاهر ارتودنسی مشکل داشته باشد. می تواند از بریس های سرامیکی یا شفاف استفاده کند.
 • وقتی دندان ها سر جای خود نباشند، در هنگام وارد شدن نیرو به ان ها، به بعضی از دندان ها بیشتر و به بعضی از آن ها کمتر نیرو وارد می شود که موجب آسیب پذیری دندان ها و حتی لثه ها می شود. به کمک این ارتودنسی این مشکلات نیز رفع خواهد شد.

کلام آخر

از شما سپاس گذاریم که ما را در این مقاله همراهی کردید. کامپوزیت دندان هم جنبه درمانی و هم جنبه زیبایی دارد که می تواند در اعتماد به نفس افراد نقش زیادی داشته باشد. به همین دلیل هزینه کامپوزیت دندان را در الویت قرار ندهید. سایت پزشکا همواره در تلاش است بهترین مطالب را ارائه دهد. امیدوارم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا