بیماری هاسلامتی

چطور سردرد را خوب کنیم ؟【سال1402】❤️

همیشه انسان ها با مشکل سردرد دست و پنجه نرم می کنند از این رو در این مقاله، در رابطه با این که چطور سردرد را خوب کنیم اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد؛ سردرد بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که باید ریشه یابی شود و علت آن توسط پزشک متخصص مشخص گردد؛ هر فردی در طول روز و بر اثر انجام فعالیت های مختلف دچار سردرد می شود که باید به زودی توسط روش های مختلف درمان شود.

سردرد

سردرد انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها بنا به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهند؛ از همان ابتدا تا کنون، انسان ها دچار سردرد می شده اند و برای درمان آن ها به دنبال راهی بوده اند؛ درمان های مختلفی اعم از گیاهی و شیمیایی برای سردرد وجود دارد که هر کدام تاثیر بسزایی دارند؛ بیشتر اوقات می توان سردرد را با داروهای مسکن معمولی برطرف کرد؛ لازم به ذکر است سردرد در دسته دردهای خوش خیم قرار دارد و بیشتر مواقع نگران کننده نیست اما در صورتی که به طرز شدید یا مدت زمان طولانی رخ دهد، ممکن است نشانه های خطرناکی داشته باشد.

می توان سردرد را به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم بندی کرد که سردردهای اولیه شامل میگرن، سردرد خوشه‌ای و سردرد مزمن روزانه می باشند اما سردردهای ثانویه علت و پاتولوژیهای متعددی دارند؛ بیشتر سردردها دلیل عصبی دارند و تقریبا ۹۸ درصد آن ها خوش‌خیم و قابل بهبود می باشند و یک الی دو درصد از سردردها نیز به دلیل وجود تومور مغزی یا ضایعه مغزی بوجود می آیند.

سردرد تنشی چگونه است ؟

سردرد تنشی چگونه است ؟

در واقع سردرد تنشی یا همان عصبی، رایج ترین نوع سر درد در بین مردم است؛ این نوع سردرد موجب گرفتگی یا فشار در اطراف پیشانی یا پشت سر و گردن فرد می شود است؛ بعضی از افراد می‌گویند که حس می‌کنند گیره‌ای جمجمه آن ها را به هم می‌فشارد.

این نوع سردرد می‌تواند موجب دردی خفیف، متوسط یا شدید در قسمت پشت چشم و سر و گردن فرد شود؛ این درد ممکن است که از پشت سر شروع شود و به سمت جلو گسترش یابد یا تبدیل به یک درد فشرده در اطراف سر شود و این امکان وجود دارد که در عضلات گردن، شانه‌ها و فک احساس سفتی و درد ایجاد کند.

سر درد تنشی بنا به دلایل مختلفی از جمله گرفتگی عضلات پشت گردن و پوست سر در هر فردی ایجاد می‌شود؛ این نوع از انقباضات ممکن است که در اثر انواع مختلفی به وجود آیند؛ بیشتر مواقع، سردردهای تنشی به دلیل استرس در محیط کار، مدرسه، خانواده، دوستان و یا روابط دیگر به وجود آید؛ به طور معمول این سردرد می تواند همزمان با موقعیت استرس‌زا اتفاق افتد.

علل دیگر سردرد تنشی شامل  استراحت ناکافی، وضعیت بد بدن، استرس عاطفی یا ذهنی، اضطراب، خستگی، گرسنگی، سطح آهن پایین، الکل، کافئین، مشکلات فکی یا دندانی، خستگی چشم، کمبود آب بدن، کنار گذاشتن وعده های غذایی، سیگار، سرماخوردگی‌، آنفولانزا یا عفونت سینوس رخ دهد.

چه راه هایی برای درمان سردرد تنشی وجود دارد ؟

در واقع سردرد هایی که مزمن اند ممکن است که تاثیر بدی بر روی کیفیت زندگی انسان و کار و تحصیلش بگذارد؛ بهتر می باشد که سر دردهای تنشی را بلافاصله بعد از شروع شدن، زمانی که علائم فعلا خفیف هستند، درمان کرد؛ هدف این می باشد که درد را کاهش داد و از بروز علائم بیشتر آن ها جلوگیری کرد؛ راه های درمان سردرد تنشی شامل موارد زیر می باشد :

 • آب بنوشید : این امکان وجود دارد که کمبود آب در بدنتان داشته باشید و نیاز بسیار زیادی به افزایش دادن مصرف آب داشته باشید.
 • خواب کافی و تغذیه مناسب داشته باشید : در ضمن باید در نظر داشت که بیشتر مواقع چه مقدار می‌خوابید؛ چون کمبود خواب ممکن است که منجر به سردردهای تنشی در شما شود و باید اطمینان داشته باشید که از خوردن هیچ گونه وعده غذایی صرف نظر نکرده اید‌، که این مورد می‌تواند سردرد ایجاد کند.
 • داروهای مسکن استفاده کنید : در صورتی که هیچ یک از این موارد جوابگو نبود، می‌توانید از داروهای مسکن استفاده نمایید تا از سردرد تنشی کاملا خلاص شوید؛ از این رو، فقط گاهی مواقع  می توان که از مسکن استفاده کرد؛ استفاده بیش از اندازه از داروهای مسکن می تواند که منجر به سردردهای مقاوم شود.
 • داروهای شل کننده عضلات استفاده کنید : این امکان وجود دارد که پزشک متخصص در کنار تجویز مسکن، از داروهایی که شل کننده عضلات هستند استفاده کند؛ این داروها کمک بزرگی به متوقف کردن انقباضات عضلانی می‌کند.
 • استفاده از روش های درمانی دیگر : برای درمان سردردتان می توانید که از ماساژ درمانی، فیزیوتراپی استفاده نمایید.
 • رفتار درمانی : در ضمن با کمک رفتار درمانی شناختی که درمانگر به شما کمک می‌کند افکاری را که موجب استرس شما می‌شوند را درک کنید و روش‌هایی را برای تغییر این افکار و کاهش استرس به شما آموزش می‌دهند.
 • طب سوزنی : طب سوزنی از جمله روش درمانی می باشد که ممکن است موجب کاهش یافتن درد در نقاط مختلف شود.

سر درد خوشه ای چگونه است ؟

سر درد خوشه ای چگونه است ؟

سردرد خوشه ای یا کلاستر از جمله دردناک‌ترین نوع سردرد می باشد؛ این نوع از سردرد شامل مجموعه‌ای از سر دردهای به نسبت کوتاه می باشد اما معمولا دردناک است؛ سردرد خوشه ای به طور معمول موجب می شود که انسان در نیمه شب با درد بسیار شدید در یک چشم یا در یک سمت سر بیدار شود.

حملات مکرری که برای سر رخ می دهند، به عنوان دوره‌های خوشه‌ای شناخته شده اند، این سردرد ها می‌توانند از هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه دار باشند، یه طور معمول با توقف یافتن سردرد، دوره‌های بهبودی رخ می دهند؛ این امکان وجود دارد که در طول بهبود برای ماه‌ها و یا مدت طولانی‌تری سردرد اتفاق نیفتد.

خوشبختانه سردرد خوشه ای کاملا نادر می باشد و زندگی انسان را تهدید نمی کند؛ درمان به موقع و صحیح می‌تواند که حملات سر درد خوشه ای را به نسبت کوتاه تر کند؛ در ضمن ، موجب کاهش یافتن تعداد سردردهای خوشه ای شوند.

می توان گفت سردرد خوشه ای نشانه ای ندارد اما ممکن است با علائمی از جمله ناراحتی یا احساس سوزش خفیف، یک مردمک چشم کوچکتر، قرمزی یا سوزش چشم، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، صورت قرمز و گرم، تعریق، حساسیت به نور، درد یک طرفه، بی‌قراری، رنگ پریدگی پوست (رنگ پریدگی) یا برافروختگی صورت، ورم اطراف چشم و افتادگی پلک همراه باشد.

سردرد خوشه ای چه مشخصات دوره ای دارد ؟

سردرد خوشه ای با چهار مشخصه خود را نشان می دهد که موجب تمایز آن با دیگر سردرد ها می شود؛ که شامل موارد زیر می باشد :

سرعت : به طور معمول سردردهای خوشه ای در عرض ۵ الی ۱۰ دقیقه بسیار شدید می شوند.

مدت زمان : می توان گفت که مدت زمان سردردهای خوشه ای به بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد؛ مدت زمان آن‌ها ممکن است که بین ۱۵ دقیقه تا ۳ ساعت هم باشد، اما پس از آن کاملا ناپدید می‌شود؛ ممکن است که در طول روز یک الی سه مورد از این نوع سردردها رخ دهد؛ در واقع ممکن است که تاریخ شروع شدن و مدت زمان هر دوره خوشه از دوره‌ای به دوره دیگری متفاوت باشد؛ برای مثال دوره‌های خوشه ای می‌توانند که به صورت فصلی مانند هر بهار یا هر پاییز رخ دهند.

موقعیت درد : از لحاظ موقعیت درد می توان گفت که این نوع سردرد در یک ناحیه از سر ممکن است که رخ دهد و طی یک دوره زمانی در همان قسمت که رخ داده می ماند؛ این نوع سردرد ممکن است که ضربان دار یا ثابت نیز باشد؛ این امکان وجود دارد که سردرد خوشه ای در پشت یا اطراف یک چشم تنها حس شود، این درد می تواند که به پیشانی، شقیقه، بینی، گونه یا لثه فوقانی آن طرف نیز گسترش یابد؛ در برخی مواقع این احتمال هست که پوست سر حساس شود.

قابل پیش بینی : می توان پیش بینی کرد که حملات به ریتم شبانه‌روزی مرتبط می باشند و آن ها به صورت منظم و به طور معمول هر روز در یک زمان رخ می دهند، به گونه ای که آنها را “سردرد ساعت زنگ دار” نیز می‌نامند؛ حتی این امکان وجود دارد که یک الی دو ساعت پس از خوابیدن شما را از خواب بیدار کند؛ این نوع از حملات شبانه می‌تواند از حملات روز شدیدتر باشد.

سردرد سینوسی به چه صورت است ؟

سردرد سینوسی به چه صورت است ؟

سینوس های انسان فضاهای پر از هوایی هستند که در داخل پیشانی، استخوان گونه و پشت پل بینی می باشند؛ هنگامی که این سینوس ها ملتهب می‌شوند، به طور معمول به دلیل واکنش آلرژیک یا عفونت، دچار تورم می‌شوند و موجب بوجود آمدن مخاط بیشتری می شوند و در نهایت کانال‌های تخلیه آن ها نیز مسدود می‌شود؛ تجمع فشار در سینوس‌ها موجب بروز درد می‌شود که احساس سر درد را ایجاد می‌کند.

سردرد سینوسی با علائمی از جمله درد عمیق و مداوم در استخوان گونه، پیشانی یا پل بینی می باشد؛ زمانی که شما سر خود را به صورت ناگهانی حرکت دهید یا فشار بیاورید، معمولا درد بیشتر می‌شود؛ در همان موقع، ممکن است که علائم سینوسی دیگری مثل آبریزش بینی یا تب نیز داشته باشید.

نوع دیگری از سردردها مثل میگرن یا سردردهای تنشی، بیشتر مواقع با سر دردهای سینوسی اشتباه گرفته می‌شوند و چون که درمان مورد نیاز شما کاملا به نوع سردردتان بستگی دارد، بسیار مهم است که به درستی تشخیص داده شود.

برای درمان سردرد از چه روش های خانگی می توان استفاده کرد ؟

سردرد را می توان با استفاده از روش های خانگی نیز درمان کرد؛ استفاده از هر کدام از گزینه هایی که در ادامه ذکر می شوند باید مطابق با دستورالعمل ها باشد تا نتیجه کاملا تاثیرگذاری را بتوان از آن گرفت؛ روش های درمان خانگی سردرد به شرح زیر می باشند :

1 . استفاده از روغن نعنا : در بین تمام گزینه ها، اولین درمان خانگی روغن نعناع می باشد؛ به طور مثال سردرد میگرنی به دلیل گردش خون بد اتفاق می افتد و از این رو بنابراین این نوع روغن گیاهی می تواند به فرد کمک کند تا جریان خونش تقویت شود.

دستورالعمل استفاده از روغن نعنا :

 • در ابتدا باید یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و سه قطره روغن نعناع و یک قاشق غذاخوری روغن بادام را برداریم و همه موارد را با یکدیگر مخلوط کنیم.
 • پس از آن باید پیشانی را با این مواد ماساژ دهیم و ممکن است که بلافاصله احساس بهتری داشته باشیم.
 • در ضمن می توان که از برگ های نعناع تازه برای درمان عالی برای سردردهایمان استفاده کنیم چون این روش کاملا ساده و آسان می باشد.
 • برای این کار می توانیم که تعدادی از برگ های نعناع را له کنیم و پس از آن این برگ هایی که خرد شده اند را در اطراف پیشانی خود قرار دهیم تا درمانی برای سردردهای شدیدمان باشد.
 • علاوه بر آن ها، می توان از رایحه روغن نعناع برای کاهش یافتن سردرد استفاده کرد که باید 3 الی 4 از قطره روغن نعناع تازه را همراه با آب گرم مخلوط کنیم و پس از آن بخار را حدودا 4 الی 5 دقیقه تنفس کنیم و در زمان استفاده از این روش بهبود را مشاهده خواهیم کرد.

2 . استفاده از روغن اسطوخودوس : دومین درمان بسیار تاثیرگذار، روغن اسطوخودوس می باشد و همان گونه که احتمالا همه می دانند عطر روغن اسطوخودوس برای درمان سردرد بسیار عالی و کمک کننده می باشد.

دستورالعمل استفاده از روغن اسطوخودوس :

 • در ابتدا باید 3 فنجان آب ولرم را در کتری بجوشانیم.
 • سپس 2 الی 4 قطره از روغن اسطوخودوس را به ظرفی که آب جوش دارد اضافه کنیم.
 • پس از آن بخار روغن اسطوخودوس را باید با ملایمت استشمام کنیم و نفسی عمیق بکشیم.

3 . استفاده از آب نعنا : استفاده از عصاره نعناع می تواند روش درمانی طبیعی بسیار تاثیرگذار برای میگرن باشد؛ این گیاه دارای منتول ومنتون است که موجب کاهش ناراحتی می شود؛ باید برای استفاده از آن دستورالعمل زیر را دنبال کنیم:

دستورالعمل استفاده از آب نعنا :

 • در ابتدا باید مشتی از برگ نعناع تازه را برداریم.
 • پس از آن برگ های نعناع را کاملا خرد کنیم و در ادامه برگ های نعناع خرد شده را بر روی پیشانی بزنیم.

این دستورالعمل را باید هر زمانی که دچار سردرد شدیم، انجام دهیم تا سردرد ما بلافاصله درمان شود؛ در ضمن می توانیم که چای نعناع را بر روی پیشانی خود بمالیم تا میگرن خود را درمان کنیم.

4 . استفاده از زنجبیل : زنجبیل نوعی درمانی خانگی تاثیرگذار برای میگرن می باشد و ممکن است که زنجبیل موجب کاهش یافتن سردرد به وسیله کاهش التهاب شریان ها می شود؛ از این رو به همین دلیل می باشد که زنجبیل در بین تمام درمان های خانگی برای کاهش یافتن سردرد، بسیار ارزشمند می باشد و این همان مسیری می باشد که ما باید آن را دنبال کنیم.

دستورالعمل استفاده از زنجبیل :

 • در ابتدا باید عصاره لیمو را همراه با عصاره زنجبیل با مقدار مساوی مخلوط کنیم و باید حتما این مخلوط را 1 الی 2 بار در روز استفاده نماییم.
 • در ادامه باید 2 قاشق غذاخوری آب را به همراه 1 قاشق چای خوری پودر زنجبیل مخلوط نماییم تا به شکل خمیر در آید و حالا باید این خمیر را ظرف مدت چند دقیقه به پیشانی بمالیم.
 • در ضمن می توانیم که پودر زنجبیل یا زنجبیلی که نپخته است را به آب اضافه نماییم و پس از آن بخار را 3 الی 5 دقیقه بر روی پیشانی بمالیم.
 • در ضمن امکان دارد که برای درمان میگرن 1 یا 2 شکلات زنجبیلی بخوریم.
 • می توانیم که یکی از روش های ذکر شده را با استفاده کردن از زنجبیل برای تسکین یافتن انتخاب نماییم؛ باید این روش را نیز به همان اندازه مورد نیاز تکرار کنیم.

برای درمان سردرد از چه روش های خانگی می توان استفاده کرد ؟

5 . استفاده از پک یخ : در واقع لازم به ذكر است که پک یخ نیز یکی از درمان های خانگی بسیار موثر و طبیعی برای سردرد محسوب می شود که موجب کاهش یافتن التهاب مي شود و به ما در اين زمينه کمک خواهد کرد و از جمله دلایل معمول آزار و اذیت مي باشد؛ علاوه بر این، کاهش درد بسیار تاثيرگذار است و می توان یکی از رویکردهای زیر را انتخاب کرد.

دستورالعمل استفاده از پک يخ :

 • در ابتدا می توانیم كه پک یخ را بر روی پشت گردنمان قرار دهیم و این تکنیک موجب تسريع درمان سردردها مي شود.
 • بايد دستمالی را در مقداري آب سرد فرو کنیم.
 • بس از آن بايد این دستمال را حدودا 5 دقیقه بر روی پیشانی خود قرار دهیم.
 • این روش را بايد چندین مرتبه در روز تکرار نماييم تا احساس بهتری به ما دست دهد.

6 . استفاده از ريحان :

ریحان داراي داروهای مسکني مي باشد که می تواند ذهن انسان را آرام كند و موجب درمان سردرد فرد شود و در واقع این روش بهترین درمان خانگی برای میگرن محسوب مي شود.

دستورالعمل استفاده از ريحان :

 • 3 الي 4 برگ ريحان را بايد در آب جوش بریزیم تا ظرف چند دقیقه جوش آيد و سپس کمي عسل را هم به آن اضافه کنیم.
 • اكنون بايد به مرور چای را جرعه جرعه بنوشیم تا سردردمان تسکین يابد.
 • در ضمن جویدن برگ های يحان و یا اين كه مالیدن روغن ریحان بر روی پیشانی به کاهش يافتن سردرد كمك مي كند.

چگونه با ماساژ می توان سردرد را التيام بخشيد ؟

برای كاهش سردرد می توانيم از ماساژ نيز كمک بگيريم، با روش هايی كه در ادامه مقاله ذكر می شوند می توانيم سردرد خود را التيام بخشيم كه اين روش ها به شرح زير می باشند :

1 . ماساژ ماهيچه های ذوزنقه اي : در دو طرف ستون فقرات هر انسانی دو عدد ماهیچهٔ ذوزنقه‌ای (Trapezius) وجود دارد که آن ها به شکل مثلثی از قسمت بالای گردن به سوی کتف‌ها و سپس هم به سمت وسط ناحیهٔ پشت بدن انسان می‌رود؛ در واقع سه ناحيه این ماهیچه را يعنی بالا، وسط و پایین را ماهیچهٔ ذوزنقه‌ای گفته می شود و برای درمان كردن سردرد می توان از ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای استفاده كرد.

برای اين كار بايد به حالت دراز كش، ماهيچه های ذوزنقه ای را كشيد؛ در ابتدا بايد بر روی پشت‌ خود دراز بکشیم و زانوهايمان را تقريبا خم کنیم و یک عدد توپ تنیس را زیر کمرمان بگذاریم؛ به‌ گونه ای که به صورت تقريبی ۳ سانتی‌متر از ستون فقرات‌ مان فاصله داشته باشد؛ برای این کار باید از قسمت بالای پشت بدنمان شروع نماییم و به‌ سوی پایین برویم؛ برای این کار باید از ۸ الی ۶۰ ثانیه بر روی توپ تنیس خود دراز بکشیم و سپس آن را به سمت پایین‌تر ببریم؛ ما باید این حرکت را تا هنگامی که توپ به بالای لگن مان برسد ادامه دهیم و حتما این تمرین را با هر دو طرف ستون فقرات انجام دهیم.

چگونه با ماساژ مي توان سردرد را التيام بخشيد ؟

2 . ماساژ ماهیچه های پشت گردن : در ابتدا باید ماهیچه های گردن خود را بیابیم؛ این ماهیچه ها، حداقل شش ماهیچه در ناحیهٔ پشت گردن هستند که (Posterior Neck) بین قاعدهٔ جمجمه تا کتف‌ها قرار دارند؛ ممکن است که این فشار در همین ناحیه از بدن می باشد که موجب بیشتر شدن سردرد ها می‌شود.

باید برای درمان کردن سردرد با ماساژ ماهیچه‌های پشت گردن، در ابتدا باید بر روی پشت مان دراز بکشیم و هر دو دستمان را بر پشت گردن‌ خود بگذاریم و یک دست خود را بر روی دست دیگرمان قرار دهیم و یک عدد توپ گلف را در کف دست بالایی خود بگذاریم و دست‌ها و توپ گلف را به گونه ای قرار دهیم که تنها در یک سمت ستون فقرات ما، نه این که دقیقا زیر ستون فقرات، قرار داشته باشد؛ در ادامه باید سرمان را به گونه ای که به طرفین بچرخانیم که توپ گلف مان حرکت کند و تنها هنگامی دست‌مان را حرکت دهیم که نیاز باشد توپ را به نواحی پایین‌تر گردن برسانیم؛ هنگامی که یک سوی ستون فقرات خود را ماساژ دادیم، توپ گلف را به سوی دیگر ببریم و همین کار را تکرار نماییم.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا شما را با موضوع سردرد و این که چطور سردرد را خوب کنیم آشنا کنیم؛ امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید از راه کار ها استفاده نمایید و نتیجه بسیار مطلوبی از آن ها بگیرید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور سردرد را خوب کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا