عمومی

چطور زندگی شادی داشته باشیم ؟【سال1403】❤️

داشتن روحیه خوب و ظاهری بشاش در گرو داشتن یک زندگی خوب است؛ از این رو در مقاله امروزمان قصد داریم در رابطه با این که چطور زندگی شادی داشته باشیم، مطالبی را ارائه کنیم؛ پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید و به نکات ذکر شده توجه کنید.

زندگی شاد

در حقیقت همیشه داشتن زندگی شاد و خوب و بدون هر گونه دغدغه ای آرزوی هر انسانی بوده است اما تنها با آرزو کردن و دست روی دست گذاشتن نمی توانیم زندگی خوبی داشته باشیم و باید برای زندگی خود تلاش کنیم؛ منظور از تلاش هم کار کردن و داشتن سرمایه مالی می باشد هم تلاش برای داشته روحیه خوب و شاداب است زیرا داشتن هر دو فاکتور با یکدیگر می توانند زندگی شادی را برای ما ایجاد کنند.

زندگی شاد

برای داشتن زندگی شاد باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

در واقع برای این که بتوانیم زندگی شاد رقم بزنیم و این زندگی وفق مراد ما باشد، باید به نکات و توصیه هایی که بسیاری از مشاوران و روان شناسان تاکید می کنند توجه کنیم و از آن ها پیروی کنیم که این نکات به شرح زیر می باشند :

1 . در زمان حال زندگی کنید :

همان گونه که همه می دانیم دلیل اصلی بسیاری از افراد برای شاد نبودنشان و افسردگی های غالب افراد این می باشد که در زمان حال زندگی نمی کنند! بدین معنا است که دائماً در حال افسوس خوردن و ناراحتی برای مسائلی اند که در گذشته آن ها را انجام داده یا انجام نداده اند می باشند، یا همیشه خودشان را از اتفاقاتی که در آینده ممکن است بیفتد می‌ترسانند؛ از نظر شما، آیا این دسته از افراد با این خصوصیات، اصلاً می‌توانند زندگی شادی را تجربه کنند؟

به طور قطع پاسخ این سوال منفی است؛ برای این که بتوانیم زندگی شاد داشته باشیم، یکی از تاثیر گذار ترین و مهم ترین کارهایی که به قطع باید انجام دهیم این می باشد که در زمان حال زندگی کنیم معنی این جمله این است که همان طور که ذکر کردیم همیشه به فکر دیروز و فردایمان نباشیم و فقط سعی خود را کنیم که بهترین ها را در لحظه برای خودمان رقم بزنیم و از زمان حال مان لذت ببریم؛ در واقع منظور این جمله این نیست که آینده مان را به طور کل فراموش کنیم و به هیچ وجه برای آن برنامه ای نداشته باشیم؛ اما هدف این می باشد که مانند افرادی که دائما می‌گویند  ” وای فردا قراره چه اتفاقی بیفتد؟ با این شرایط مگر می شود زندگی کرد؟ اگه فلان اتفاق نیفتد باید چه کاری کنم؟” نباشید! به همین سادگی!

2 . ارتباط بهتری با دیگران داشته باشید :

انسان به طور کلی موجودی می باشد که با اجتماع ارتباط دارد و هرگز نمی‌تواند بدون هیچ گونه برقراری ارتباط با افراد دیگر زندگی کند؛ برقرار کردن ارتباط بسیار نزدیک تنها این گونه امکان پذیر است که تکنیک های ارتباط موثر را بدانیم! در صورتی که این تکنیک ها را به خوبی بدانیم، قطعا می توانیم زندگی بسیار شاد تری را کنار یکدیگر تجربه کنیم؛ چون داشتن ارتباط با دیگران همه انسان ها را سرحال تر، شادتر، اجتماعی تر و .. می‌کند و می تواند لبخند را بر لب های همه جاری کند؛ پیشنهاد روانشاناسان این است که قطعا مقاله های مربوط به تکنیک های ارتباط موثر را مطالعه کنیم تا با یاد گرفتن همه این تکنیک ها، فرد بسیار موفقی در زمینه ارتباط گرفتن با افراد دیگر شویم و در ضمن بتوانیم اوضاع زندگی خودمان را بهتر کنیم.

3 . به خدا نزدیک تر شوید :

أَلا بِذِكرِ اللَّهِ تَطمَئِنُّ القُلُوبُ ( آگاه باشید که دل ها تنها با یاد خدا آرام می‌گیرد.) سوره رعد- آیه ۲۸

به احتمال زیاد این آیه را بسیار شنیده اید؛ همه انسان ها کاملاً به این آیه باور دارند چون تأثیر آن را چندین مرتبه در زندگی خود دیده اند؛ آیا تا به حال دقت کرده اید که اکثر ما هنگامی که گرفتاری و مشکلاتمان بیشتر است، بیشتر به سوی خدای خود می‌رویم تا بتوانیم آرامش بسیار بیشتری را کسب کنیم ؟ این گونه در ذهن ما حک شده که حتی در بدترین شرایط هم، خدا بهترین یار و یاری کننده همه ما می باشد؛ پس سومین راز داشتن زندگی شاد همین مسئله می باشد که تا می‌توانیم باید یاد خدا را در زندگی خود پررنگ کنیم.

4 . استفاده از جملات انگیزشی :

از جمله راه های موثر و تکنیک های مهم برای داشتن زندگی شاد، این می باشد که از جملات انگیزشی استفاده نماییم؛ این جمله ها موجب می‌شوند تا ما هر زمانی انرژی بسیار بالایی داشته باشیم و در شادترین وضعیت باشیم؛ در این قسمت از مقاله به چند مورد از جملات انگیزشی اشاره خواهیم کرد:

  • با چیزهایی که دارید احساس خوشحالی و سر زندگی داشته باشید و برای چیزی که می خواهید هیجان زده شوید.
  • هنگامی که برای مسئله ای یک دقیقه عصبانی هستید، شصت ثانیه شادی را از دست می دهید. (رالف والدو امرسون)
  • نمی خندیم به این دلیل که شاد و خوشحال هستیم بلکه شاد و سرزنده هستیم به این دلیل که می خندیم.
  • شاد باشید، این موضوع قطعا افراد منفی باف را عذاب می‌دهد!
  • هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، دو گزینه برای انتخاب دارید که یا خوشحال باشید یا ناراحت باید و تنها انتخاب کنید که خوشحال باشید.
  • زندگی همانند آینه ای می باشد که زمانی که در آن لبخند بزنیم، بهترین نتیجه ها را به دست خواهیم آورد.
  • به هر گونه زیبایی که در اطراف ما باقی مانده و وجود دارند فکر کنید و خوشحال باشید.

5 . صبح زود بیدار شوید :

سحر خیز بودن و صبح زود از خواب بیدار شدن مزیت های بسیار زیادی دارد و موجب فرح بخشی و شادی انسان می شود؛ دلایل مفید بودن سحر خیزی شامل موارد زیر می باشد :

  • صبحی که زود بیدار می شویم  مشخص می‌شود که ما روز خوب و شادی خواهیم داشت یا نه! بدین معناست که اگر بتوانیم صبح زود بیدار شویم و سحرخیز باشیم و در ضمن کارهایی انجام دهیم که مانند ورزش کردن، خوردن صبحانه کامل، انجام دادن کارهای مورد علاقه و… است، مسلماً روز خوب و شادی را تجربه خواهیم کرد.
  • صبحی که زود بیدار می شویم انگیزشی ترین زمان ممکن برای ما می باشد؛ در صورتی که دقت کرده اید که هنگامی که صبح ها بسیار زود از خواب بیدار می‌شویم، چقدر انرژی در وجودمان داریم ؟ این مسئله طبیعی می باشد که هنگامی که صبح ها بمب انگیزه و انرژی باشیم، روز شادی هم در ادامه داشته باشیم!

6 . علایق خود را مشخص کنید :

آیا تا به حال کسی را مشاهده کرده اید که کار مورد علاقه اش را انجام دهد و کاملا ناراضی باشد؟ به طور قطع خیر! علایق و سلیقه به همه ما این کمک را می‌کنند تا در کاری که قصد انجام آن را داریم مفیدتر و بهتر عمل کنیم و در ضمن شادتر و بهتر باشیم و حال و اوضاع بسیار بهتری نیز داشته باشیم؛ هنگامی در مسیر علایق و سلیقه خود حرکت کنیم، از بی انرژی و بی حال بودن دیگر خبری نخواهد بود؛ لیستی از علایق خود تهیه کنید البته باید این لیست شما از ته دلتان نوشته شده باشند و پس از گذر دو یا سه روز آتش آن‌ها فروکش نکنند.

برای داشتن زندگی شاد باید به چه نکاتی توجه کنیم ؟

7 . در معرض نکات منفی نباشيد :

افکار منفی و افرادي كه منفی بافي مي كنند، یکی از مهم ترین عواملي هستند كه باعث شاد نبودن انسان در زندگی اش مي شوند؛تصور کنید که به طور دائم افكاري در مغزتان باشند که “تو نمی‌توانی، به موفقیت نمی‌رسی، عرضه نداری و…” و در ضمن افرادی باشند که هميشه این صحبت ها را برای شما تکرار کنند، آیا هيچ گونه نیرویی برایمان باقی می‌ماند که بتوانیم زندگی بسيار شادي داشته باشیم؟

افرادي كه مثبت اندیش اند، آرامش و شادی در صورت آن ها كاملا نمایان مي باشد، زندگی خود را با هر گونه سختی ها دوست دارند، يقين دارند كه اتفاقات خوب مي افتند، پس از هر گونه شکستی دوباره برای موفقیت تمام تلاش خود را می‌کنند و هر گونه اتفاق خوب كه برایشان رخ مي دهد.

8 . هدف هاي خود را مشخص كنيد :

هشتمین قانون براي داشتن زندگی بسيار شاد، دارا بودن اهداف كاملا مشخص مي باشد؛ كساني که هدفشان كاملا مشخصی است، همیشه انگیزه و انرژی بسيار بيشتري نسبت به افراد ديگر برای رسیدن به موفقیت هاي خود دارند؛ هنگامي كه هدفي براي خود داشته باشیم، به صورت ناخودآگاه ترغیب و تشويق می‌شویم که برای رسیدن به آن هدف تلاش خود را کنیم و همین موضوع يعني تلاش کردن و شوق بسيار زياد براي رسیدن به هدف، حال بسیار خوب و عالي را برای ما به وجود مي آورد و زندگی بسيار شادي را تجربه خواهیم کرد.

9 . چیزهایی که نمی‌توانید تغییر دهید را رها کنید :

مسائل بسيار زيادي در زندگی ما وجود دارند که ما هیچ گونه تاثیری در به وجود آمدن یا از بین رفتن آن ها نداریم؛ اما مشكل اين جاست كه بخش مهم و زیادی از ذهن انسان را اشغال می‌کنند و اجازه نمي دهند زندگی بسيار شادي داشته باشیم؛ به طور مثال ما به هیچ عنوان در گرانی قیمت ها، آلودگی هوا، مدیریت کشور و… هيچ گونه تاثیری نداریم ولی هميشه در زندگی روزانه از آن ها صحبتي می‌کنیم و حالمان را وخيم می‌کنیم؛ پس بهتر كار اين است كه به جای انديشيدن و صحبت کردن درباره این مسائل زندگي، بیشتر به فکر هدف ها و آرزوها و البته زندگی خود باشیم.

10 . شما میانگین پنج نفر مي باشيد :

اين موضوع ثابت شده است كه شما میانگین پنج نفری هستید که بیشترین زمان از زندگي خود را با آن ها می‌گذرانید زيرا قطعا هم همین گونه مي باشد كه اگر انسان هاي اطراف ما بسيار مذهبی باشند، تفکراتي كه ما داريم به صورت ناخودآگاه به سمت دین و مذهب خواهد رفت؛ اما در صورتي كه با انسان هايي در ارتباط باشیم که اهل خوش گذرانی و گشت و گذار مي باشند، ما نيز به فردی تبدیل مي شويم که هميشه به فکر عیاشی و تفریح مي باشيم و يعني اگر با هر دسته از انسان ها در ارتباط باشیم، شبیه به آنان خواهیم شد.

اين وضوع طبیعیست که اگر با كساني باشیم که همیشه شاد و سرحال هستند، زندگیمان نيز پر از شادی و نشاط خواهد شد؛ در واقع تلاش خود را کنید كه دور و اطرافتان را از افرادي كه شاد اند پر کنید تا حال خوبتان را هميشگي كنيد.

11 . به حرف دیگران اهميت ندهيد :

هنگامي كه به حرف مردم فكر می‌کنیم، اين امكان وجود دارد كه از کاری که شايد به شدت در آن پیشرفت داشته باشیم دست بكشيم یا اين كه زماني هدفمان را براي دیگران توضيح مي دهيم یا خودشان متوجه مي شوند كه هدف و کار ما چيست، صحبت هايي مي كنند که منجر به ناامیدی ما می‌شود.

در صورتي كه حرف مردم بیش از حد مورد توجه ما قرار باشد، خسارات  هاي كاملا جبران ناپذیری براي ما به وجود مي آورد؛ همان گونه که دقت می‌کنید حرف مردم در بيشتر اوقات منجر مي شود كه ما به هدف هايي که بسيار دوست داریم نرسیم؛ گاهي اوقات نيز مردم سخني نمي گويند اما ما به دليل ترس از این موضوع كه ممکن است حرفی بزنند هم از هدف هاي خود و هم از نوع لباس پوشیدنمان دست می‌کشیم.

در صورتي كه فردي تمام دغدغه اش در طول روز حرف مردم و ترس از حرف آن ها باشد، آیا موقعيتي را برای شاد زندگی کردن خود خواهد يافت؟ در نتيجه برای اين كه حال خوبي براي خودمان رقم بزنيم باید سعی خود را کنیم كه کمتر به حرف مردم توجه كنيم؛ لازم به ذكر است كه یکی از مهم ترین مسائلي که شادی زندگی را می‌گیرد همین موضوع حرف مردم مي باشد.

12 . حريص نباشيد :

انسان داراي نیازهای بی وقفه اي است که موجب مي شود انسان در زندگی حریص شود؛ در حقيقت انگیزه اي كه پشت سر زندگی وجود دارد نباید حتما موجب تبدیل شدن انسان به یک میلیاردر شود بلکه برای جلب كردن قلب مردم و در آغوش گرفتن و قبول كردن عشق آن ها باشد زيرا عشق دارویی مي باشد که مي تواند درمانگر درد طمع باشد؛ خرید نکنید یا اين كه هیچ یک از این جاذبه های مجلل، دلیل زندگی شما نباشد، بلکه برای لذت بردن زندگی کنید.

شاد زندگي كردن چه مزايايي به همراه دارد ؟

شاد زيستن و شاد زندگي كردن، مزاياي بسيار زيادي به همراه دارد كه مورد توجه همه روانشناسان قرار گرفته است و از اين رو آن ها سعي مي كنند مردم را به شاد زندگي كردن سوق دهند؛ مزاياي شاد زيستن شامل موارد زير مي باشند :

داشتن سيستم ايمني قوي : در واقع بسياري از محققان دريافته اند كه داشتن احساس خوشبختی می تواند موجب پشتيباني از یک سیستم ایمنی قوی شود و در نهايت باعث سلامتی بیشتر کل بدن منجر به افزايش يافتن توانایی مقابله با عفونت ها یا بسياري از بیماری ها شود.

داشتن روش زندگي سالم : هنگامي كه احساس خوبي داريد و حس خوشبختی در وجودتان است می توانید رژیم غذایی بسيار سالم و فعالیت های بیشتر را نیز برای حفظ كردن و افزایش يافتن سلامتتان انجام دهید.

شاد زندگي كردن چه مزايايي به همراه دارد ؟

كاهش يافتن درد : بسياري از محققان بر اين باورند كساني که شادتر هستند، نگرش بسيار بهتری نسبت به تمام اتفاقات دارند و مي توانند افکار جدید خودشان را به راحتی قبول كنند؛ که اين موضوع می تواند باعث تجربه کمتری از درد علي الخصوص در ارتباط با شرایط مزمن مانند آرتروز و … شود.

افزايش يافتن طول عمر : یكی از مهم ترين و جالب ترین یافته های این تحقیق در رابطه با فوايد سلامتی شادی ، ارتباط اين موضوع با طول عمر انسان مي باشد؛ محققان معتقد مي باشند که چون شادی بر سلامت بدن تاثیر می گذارد و خوشبختی تاثير بسيار زيادي در تمام فوايد سلامتی فوق دارند، در نهایت می تواند به انسان کمک کند زندگی طولانی تری داشته باشد.

شاد بودن چه تاثيري بر شغل انسان مي گذارد؟

شاد بودن و سرحال و سرزنده زندگي كردن تاثير بسيار زيادي در ابعاد مختلف زندگي انسان دارد و موجب مي شود كه در هر بعدي فرد بتواند رشد بسيار خوبي داشته باشيم؛ داشتن روحيه خوب و سرحال تاثير شگفت انگيزي بر روي شغل انسان مي كذارد كه توضيحات شامل موارد زير مي باشند :

بتواند تصميمات بهتري بگيرد و مسائل را خلاقانه تر حل كند :

در حقيقت خوشحال بودن و داشتن حال كاملا خوب در محيط کار این گونه مي باشد که روی مغزمان و چگونگی کار ما تأثیر خود را بگذارد زماني كه احساس خوشحال داريم، هيچ تمایلی به تمرکز كردن بر روی مسائل منفی و افکار ناپسند نداریم و فضای بسيار بیشتری برای جنگيدن با مشکلات با دید مثبت تری داریم.

بتواند بهره وري تيمي و فردي بهتري داشته باشد :

طبق تحقيقات اعلام شده است كه که کارکنان سرحال و شاد تمایل به 12% تولید بیشتري دارند اما متاسفانه افراد ناراضی 10% تولید کمتری توانسته اند داشته باشند و این آمار ثبت شده در واقع سطح ناکارآمدی افراد را نشان می دهد.

رضايت مشتري را جلب مي كند :

کارکناني كه خوشحال و راضی هستند با مشتریان و ارباب و رجوعشان مي توانند ارتباط بسيار بهتری داشته باشند و در صورتي كه به عنوان فروشنده وظيفه اي به عهده داشته باشند حتی تا 20% هم فروش خود را افزایش مي دهند؛ این موضوع دقیقا به خاطر داشتن حس خوبی است که همه ما در وجود خودمان احساس می کنند و دوست دارند افراد ديگر را نیز در آن شریک کنند و در نهايت همین فروش بیشتر منجر به کسب درآمد بیشتري نيز می شود.

از نظر امامان، چه نوع شاد بودن پسنديده است ؟

در واقع امامان و ائمه هر نوع از شادي را مورد پسند نمي دانند زيرا برخي از آن ها به زندگي انسان و جان و مال او آسيب وارد مي كنند؛ شادي هايي كه از نظر امامان مورد قبول واقع شده است شامل موارد زير مي باشد :

از نظر امامان، چه نوع شاد بودن پسنديده است ؟

1 . شادی اطاعت خدا و لحظه وصال با معبود

امام علی علیه السلام فرموده اند كه «شادی مؤمن، به طاعت پروردگارش و غمش، برگناه و عصیان است». هنگامي كه انسان پروردگار خود را به صورت عاشقانه عبادت می کند و از پرستيدن او لذت كافي را می برد، اين مسئله نشاط روحی او وا افزايش مي دهد؛ در واقع  به صورت خالصانه و با خشوع کامل، دل و جان خودش را به درگاه حضرت دوست خود می سپارد و از این دیدار خوشحال و شاد می شود؛ پیامبر خدا، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله نیز در وصیت نامه اي كه براي خودشان بود به امام علی علیه السلام می فرماید: «ای علی! برای مؤمن در دنیا سه خوشحالی است: دیدار با برادران دینی؛ افطار از روزه و شب زنده داری در آخر شب».

2 . شادی در ولادت پیشوایان دین

از جمله شادي هايي كه پسنديده و به جا بوده است شامل برگزاری مراسم جشن و شادمانی در روزهای ولادت امامان معصوم علیهم السلام  است؛ امام رضا علیه السلام به ریان بن شبیب فرمود: «اگر دوست داری در درجات عالی بهشت با ما باشی، به حزن ما محزون و به شادی ما شاد باش». این دسته از امور، نه تنها موجب افزايش يافتن معنویت فرد و انس او با ائمه مي شود بلكه باعث بالا رفتن توان روحی ـ روانی انسان برای گام برداشتن در راه مستقیم الهی مي شود.

3 . شادکردن هم نوعان

اين نوع از شادي كاملا پسنديده مي باشد و خداوند و ائمه كاملا آن را قبول دارند زيرا در صورتي كه انسان با چهره اي گشاده و نیت نیک، هر گونه غم و اندوه را از بندگان خدا دور کند، مانند اين است كه خدای را عبادت كرده است و خود انسان نیز از این شادي، خرسند و سرزنده خواهد بود؛ از امام باقر علیه السلام نقل است: «نزد خدا، عبادتی محبوب تر از شاد کردن مؤمنان نیست».

كلام آخر

در اين مقاله تمام تلاش خود را به كار برديم تا در رابطه با این که شاد باشیم و چطور شاد زندگی کنیم، مطالبی را کنار یکدیگر بیاموزیم و امیدواریم که شما با خواندن این مقاله بتوانید به نکات طلایی و شگفت انگیز دسترسی داشته باشید و بتوانید در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده کنید.

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این که چطور زندگی شادی داشته باشیم می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

4.3/5 - (16 امتیاز)

الناز شاکر

سلام من الناز شاکر هستم، 7 ساله کار نویسندگی در زمینه مطالب سلامتی و زیبایی تهیه و گردآوری میکنم. خوشحال میشم اگر پیشنهاد یا نظری دارید زیر همین مقاله برام بنویسید .ممنونم ازمطالعه این مقاله....

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا