رژیم و تغذیهزیباییسلامتی

چگونه سرکه سیب درست کنیم ؟【سال1402】❤️

در مقاله امروزمان قصد داریم تا پاسخ سوال چگونه سرکه سیب درست کنیم را در اختیار شما قرار دهیم؛ به دلیل خواص بسیار زیادی که سرکه سیب دارد، بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا آن را به شخصه در منزل خود درست کنند؛ پس در ادامه با ما همراه باشید تا بدانیم چگونه سرکه سیب درست کنیم.

سرکه سیب چیست ؟

سرکه سیب مایعی می باشد که نوعی از سرکه محسوب می شود، این ماده غذایی از آب سیب تخمیر شده حاصل می شود؛ سرکه سیب یکی از مواد غذایی می باشد که نقش بسیار مهمی را در زندگی هر شخصی ایفا می کند زیرا می تواند در زمینه های مختلف به افراد کمک کند؛ سرکه سیب دارای خواصی نظیر ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی می باشد که می تواند بسیاری از لکه ها را به تنهایی برطرف کند، تمام این خواص در یک ماده طبیعی به نام سرکه سیب جمع آوری شده است.

این ماده بسیار ارزشمند نه تنها می تواند ظاهر و سلامتی انسان را حفظ کند بلکه تاثیر بسیار زیادی در درمان بسیاری از بیماری ها دارد و می تواند بیماری هایی نظیر سرماخوردگی تا وجود زخم در بدن را برطرف کند؛ در طب سنتی سرکه سیب را پایه بسیاری از داروها و نسخه های درمانی می دانند.

چگونه می توانیم در منزل سرکه سیب درست کنیم ؟

چگونه می توانیم در منزل سرکه سیب درست کنیم ؟

همان گونه که گفتیم به دلیل کاربرد های بسیار زیاد سرکه سیب، می خواهیم پاسخ سوال شما که چگونه سرکه سیب درست کنیم را بدهیم تا بتوانید به راحتی در منزل آن را تهیه کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید :

مواد لازم برای تهیه سرکه سیب :

 • سیب درختی که می تواند از هر نوع سیبی باشد
 • به مقدار هر ده کیلو سیب می توانید نیم کیلو شکر تهیه کنید
 • آب کلر باید تهیه شود که باید تصفیه شده و جوشیده باشد

طرز تهیه سرکه سیب :

 • در ابتدا باید سیب ها را خرد کنید و تنها باید چوب سر سیب دور ریخته شود اما ماندن بقیه قسمت‌های سیب هیچ مشکلی ندارد.
 • سیب‌هایی که  خرد شده اند را داخل دبه مورد نظر خود بریزید، شکر را بریزید و پس از آن به قدری آب بریزید که روی تمام سیب‌ها پوشانده شود.
 • برای جریان یافتن هوا در دبه را نیمه‌باز بگذارید تا مانع کپک زدن آن شوید.
 • دبه را باید در محل بسیار گرمی که دمایش بین دمای ۲۵ الی ۳۰ درجه است قرار دهید؛ در صورتی که آفتاب باشد هم زود ترش می‌شود و هم کرم نمی‌زند.
 • پس از گذشت ۳ الی ۷ روز مگس سرکه جذب بوی میوه می شود و درون سرکه تخم‌گذاری می‌کند؛ این امر موجب ترش و تیز شدن سرکه می‌شود.
 • وجود مگس سرکه برای تهیه سرکه بسیار مفید می باشد؛ ضمنا باید یک‌ چهارم دبه خالی بماند.
 • پس از گذشتن ۵۰ الی ۴۰ روز صاف کرده و سرکه را جدا کنید.

هنگام تهیه سرکه سیب باید به چه نکاتی توجه کرد ؟

هنگامی که می خواهید بدانید که چگونه سرکه سیب درست کنیم، باید به نکات و توصیه هایی توجه کنید تا سرکه سیبی که حاصل می شود بسیار مرغوب و اصل باشد؛ این نکات شامل موارد زیر می باشند :

 • سیب‌هایی که انتخاب می کنید بسیار باکیفیت باشد، زیرا این مورد در طعم سرکه موثر است.
 • سعی کنید سیب‌های مختلف را ترکیب کنید.
 • به هر اندازه که سیب‌ها رسیده‌تر و شیرین‌تر باشند، سرکه سیبی که تهیه می کنید بهتر خواهد شد.
 • قبل از خرد کردن سیب‌ها، حتما آنها را در آب سرد بشویید.
 • در صورتی که مقدار سیب بیشتری بردارید سرکه بیشتری حاصل خواهد شد اما برای اولین بار بهتر است با ۳ سیب امتحان کنید.
 • هنگامی که سیب های تهیه شده ارگانیک باشند، لازم نیست هسته و چوب آن را جدا کنید.
 • سیب‌های مورد نظر خود را به صورت مکعب‌های بسیار کوچک خرد کنید تا تخمیر سریع تر اتفاق بیفتد.
 • به هیچ عنوان از ظرف فلزی برای سرکه سیب خود استفاده نکنید؛ شیشه تمیز و استریل بهترین ظرف می باشد.
 • روی سیب باید به مقداری آب بریزید که سطح سیب را بپوشاند.
 • اگر آب سطح سیب را نگیرد ممکن است سرکه پوسیده و خراب شود. آب زیاد هم نریزید که سرکه رقیق شود.
 • به مقدار هر سیب یک قاشق چایخوری (۴ گرم) شکر کافی می باشد.
 • در شیشه مورد نظر خود را برای سرکه سیب باید با پارچه بسیار تمیز پنبه‌ای بپوشانید.
 • مخلوط که تهیه می شود را 1 یا 2 بار در روز با قاشق چوبی هم بزنید؛ در صورتی که مخلوط را هم بزنید به فرایند تخمیر و همچنین جابه‌جا شدن سیب در شیشه کمک می‌کنید.
 • پس از گذشت یک الی دو هفته وقتی همه سیب‌ها در شیشه ته نشین شدند، فرایند تخمیر انجام شده است.
 • مخلوطی که تهیه شده است را از صافی پارچه‌ای بسیار تمیز رد کنید، داخل شیشه‌ای بریزید و رویش را با پارچه مناسب بپوشانید.
 • به مدت سه الی شش هفته بگذارید تخمیر شود و هر چند روز یک‌بار هم بزنید.

سرکه سیب چه خواصی دارد ؟

سرکه سیب چه خواصی دارد ؟

سرکه سیب خواص بسیار زیادی دارد که موجب شهرت آن در بین مردم شده است؛ این خواص به شرح زیر می باشند :

سم زدایی : خاصیت بسیار مهم سرکه سیب مربوط به سم زدایی آن می باشد که این ماده می تواند بدن را از هر گونه سم دفع کند؛ برای بهره مندی از خواص این ماده با ارزش باید سرکه و آب را ترکیب کنید و به صورت روزانه حتی چندین مرتبه در روز با هدف تقویت انرژی و احیای متابولیسم است؛ بسیاری از افراد برای سلامت کلی خود این ترکیب را مصرف می‌نمایند.

کاهش وزن : اخیرا در مطالعه ای که روی افراد چاق صورت گرفته متوجه شده اند که اگر فرد چاق به مدت 12 هفته سرکه سیب را مصرف کند، می توانند وزن بیشتری را از دست دهند؛ دلیل این اتفاق این است که در سرکه سیب اسید استاتیکی وجود دارد که با گذشت زمان معده را خالی می کند و فرد به مدت بسیار طولانی سیر می ماند و همین موضوع از چاقی بیش از اندازه جلوگیری می کند و فرد وزنش کاهش می یابد.

درمان دیابت : محققان بسیاری در مطالعاتی روی افراد متوجه شده اند که در صورت استفاده از سرکه سیب پیش از خواب، قند خونشان به صورت ناشتا کمتر از افرادی می باشد که سرکه سیب مصرف نکرده اند.

درمان درد های عضلانی : سرکه سیب تاثیر بسیار زیادی در آرام کردن دردهای عضلانی دارد و افرادی که ورزش می کنند می توانند پس از ورزش های سنگین از آن استفاده کنند.

درمان خارش پوست : در صورتی که پوست بدن شما به هر دلیلی اعم از نیش حشره یا حساسیت به گیاهی خاص دچار خارش شود می توانید از سرکه سیب استفاده کنید و آن را به محل مورد نظر پوست خود بمالید.

درمان گلو درد : علاوه بر موارد ذکر شه سرکه سیب تاثیر بسیار زیادی در درمان گلو درد دارد؛ برای این مورد باید یک‌ چهارم فنجان سرکه‌ سیب را با همان اندازه آب گرم ترکیب کنید و آن را در دهان خود قرقره کنید؛ قرقره کردن سرکه سیب و آب فضای اسیدی به وجود می‌آورد که میکروب‌های عامل سرماخوردگی را از گلوی شما از بین می برد؛ یکی دیگر از این ترکیب‌ها، آب‌گرم، سرکه‌ سیب، فلفل قرمز و عسل می باشد؛ این ترکیب را بنوشید.

درمان سینوزیت : همان گونه که می دانید گرفتگی بینی بسیار خسته‌کننده‌ و ناراحت‌کننده‌ می باشد؛ در صورتی که مخلوط آب و سرکه‌ سیب را بنوشید، سینوس‌های خود را می توانید پاک کنید و نفس راحتی بکشید؛ همان‌ گونه که سرکه‌ سیب از فعالیت بسیاری از باکتری‌های رشد دهنده‌ی میکروب‌های عامل گلو درد جلوگیری می‌کند؛ با این کار می‌توانید از رشد باکتری‌های سینوس‌های‌ خود جلوگیری کنید.

ایجاد انرژی : با مصرف سرکه سیب می توانید نوشابه های انرژی زا را کنار بگذارید و در صورتی که احساس خستگی دارید می توانید مخلوطی از سرکه سیب را استفاده کنید که ۲ قاشق‌ سرکه‌ سیب به ازای ۲ فنجان آب می باشد که برای شیرین کردن این ترکیب می‌توانید مقداری عسل به آن اضافه کنید؛ مصرف این ماده نیروی بسیار زیادی به بدن شما می دهد.

کاهش کلسترول : طبق تحقیقاتی که در سال های اخیر انجام شده گفته می شود که در سرکه سیب استیک اسید وجود دارد که کلسترول های موجود در بدن را کاهش می دهد؛ از این رو باید هر روز به مقدار 15 میلی گرم سرکه سیب مصرف کنید.

درمان پوکی استخوان : کلسیم یک ماده معدنی بسیار مهمی می باشد که در پیشگیری از پوکی استخوان تاثیر می گذارد؛ سرکه سیب تاثیر بسیار زیادی در جذب کلسیم دارد و موجب از بین رفتن پوکی استخوان می شود.

سرکه سیب چه کاربردهایی در زیبایی دارد ؟

پیش از این ذکر کردیم که سرکه سیب در سلامت بدن تاثیرات بسیار زیادی می گذارد و می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند؛ علاوه بر آن، سرکه سیب می تواند در زیبایی پوست و درمان ریزش مو نیز تاثیر بسزایی بگذارد؛ کاربرد های سرکه سیب در زیبایی شامل موارد زیر می باشد :

درمان شوره سر : در صورتی که موهای خود را سرکه سیب بشویید PH پوست سرتان را تنظیم می کنید و رشد مخمر در سر متوقف می شود و در نهایت شوره های سر از بین می روند و از شر این شوره ها و چربی سر خلاص می شوید؛ برای این کار باید یک یا دو قاشق چای خوری از آن را در آب مخلوط کنید و موهای خود را بشویید.

شاداب کردن پوست : برای شاداب کردن پوست صورت خود و از بین بردن جوش های صورتتان می توانید از سرکه سیب استفاده کنید که در این صورت باید آن را با آب رقیق کنید و به پوست صورتتان در نواحی که جوش وجود دارد بزنید.

خوشبو کردن بدن: همان گونه که استفاده از سرکه سیب موجب خوشبو شدن محیط حمام می شود می تواند بدن شما را خوشبو کند؛ برای رفع بوی بد بدنتان می توانید آن را به زیر بغل خود بزنید.

از بین رفتن آثار سوختگی : یکی از بدترین تجربیاتی که هر کسی می تواند داشته باشد آفتاب سوختگی می باشد که راه چاره بسیار مفید سرکه سیب می باشد؛ از این رو باید یک فنجان سرکه سیب را با آب استحمام (وان حمام) خود مخلوط کنید و با این کار این سوختگی‌ها را درمان کنید.

سفید کردن دندان : کاربرد دیگر سرکه سیب از بین بردن زردی دندان ها می باشد که برای این کار باید سرکه سیب را به دندان های خود بزنید و از این رو باید ترکیب دوسوم آب و یک‌سوم سرکه‌ سیب را برای یک دقیقه در دهان خود قرقره کنید، اما حتما به یاد داشته باشید که صورت و دهان خود را خوب بشویید.

از سرکه سیب در تمیزی منزل چه استفاده هایی می شود ؟

از سرکه سیب در تمیزی منزل چه استفاده هایی می شود ؟

نه تنها سرکه سیب بر زیبایی و سلامت بدن تاثیر می گذارد؛ می توان از آن در تمیز کردن منزل و بسیاری از موارد دیگر منزل استفاده کرد؛ این کاربردها شامل موارد زیر می باشند :

برطرف کردن لکه زرد لباس : در صورتی که روی لباستان لکه زرد می افتد نباید آن را چنگ بزنید زیرا ممکن است این کار به بافت لباستان آسیب وارد کند؛ برای رفع این لکه‌ها می توانید یک ترکیب ۱۲ به ۱ از آب گرم و سرکه‌ سیب را تهیه کنید و قبل از شستن لباسهایتان، آن ها را یک شب تا صبح در این ترکیب قرار دهید.

برطرف کردن چین و چروک لباس : در صورتی که یک اسپری را با نسبت سه به یک از آب و سرکه‌ سیب پُر کنید و روی چروک‌ها اسپری کنید چین و چروک ها از بین می روند، پس از آن لباس را برای مدتی آویزان بگذارید تا به طور کامل خشک شود.

تمیز کردن سطوح : در صورتی که در سطوح منزلتان لکه هایی وجود دارد می توانید از سرکه سیب استفاده کنید؛ برای برطرف کردن لکه هایی در سینک های چینی می توانید آن را با آب پُر کنید و دو فنجان سرکه‌ سیب به آن اضافه کنید؛ سینک را به همین حالت به مدت بیست دقیقه الی دو ساعت متناسب به مقدار لکه‌ها بگذارید.

تمیز کردن یخچال : می توانید به وسیله سرکه سیب لکه ها و کپک هایی که در لاستیک های یخچال وجود دارند از بین ببرید؛ در این صورت باید مقدار سرکه سیب و آب به یک اندازه باشد.

با سرکه سیب چه ماسک هایی می توان درست کرد ؟

در واقع سرکه سیب در درست کردن ماسک های مختلف پوستی تاثیر بسزایی دارد و می توان با ترکیب سرکه سیب و ماده دیگر ماسک بسیار مفید و مناسبی را برای پوست صورت درست کرد؛ این ماسک ها به شرح زیر می باشند :

ماسک سرکه سیب :

پس از آن که انسان پا به سن می گذارد روی صورتش لکه هایی ظاهر می شوند  که در صورت استفاده از سرکه سیب برطرف می شوند؛ از این رو با یک پنبه بسیار تمیز قدری سرکه سیب رقیق شده را روی صورت خود و به طور مستقیم روی لکه ها بمالید و بیست الی سی دقیقه اجازه دهید تا روی آنها بماند و  بشویید؛ این ماسک را یک الی دو بار در روز انجام دهید و بعد از شش هفته تاثیر مثبت آن را مشاهده خواهید کرد.

ماسک سرکه سیب و عسل :

برای درست کردن ترکیب سرکه سیب و عسل باید بدانید که از هر کدام از مواد چه مقدار باید با یکدیگر ترکیب کنید از این رو سه قاشق سوپ خوری عسل را با یک قاشق سوپ خوری سرکه سیب مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید تا ماده ای کاملا یکدست برای شما حاصل شود و پیش از استفاده از این ماسک صورتتان را به خوبی بشویید و خشک کنید و پس از آن به مدت بیست دقیقه تا نیم ساعت این ماسک را بر روی صورت خود نگه دارید و برای آبکشی کردن در ابتدا با آب ولرم و با آب سرد پوستتان را بشویید این کار به باز شدن منافذ پوست صورتتان کمک بزرگی می کند و این ماسک موجب می شود تا آسیب های ظاهری پوست شما از بین بروند و چربی پوستتان تنظیم شود؛ از این ماسک هفته ای دو الی سه دفعه بیشتر استفاده نکنید زیرا ممکن است که موجب ایجاد شدن حساسیت پوستی شود.

ماسک سرکه سیب و جوش شیرین :

برای طراوت و شادابی بخشیدن به پوستتان می توانید از این ماسک استفاده کنید که برای تهیه این ماسک باید دو قاشق سوپ خوری سرکه سیب را با سه قاشق سوپ خوری جوش شیرین ترکیب نمایید و با سر انگشت خود این ماسک را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید تا ماسک سرکه سیب 15 الی 20 دقیقه روی پوست صورت شما بماند و برای شستن ابتدا باید آب ولرم و پس از آن با آب سرد، پوست صورت خود را بشویید و پس از آن از کشیدن پوست کاملا اجتناب کنید و برای پوستتان از یک مرطوب کننده ای که فاقد چربی استفاده کنید؛ هفته ای یک دفعه از این ماسک می توانید استفاده کنید.

ماسک سرکه سیب و چای سبز و عسل :

در مواردی که پوست صورتتان حساس نیست، می توانید به آسانی این ماسک بسیار تاثیرگذار را امتحان کنید؛ سرکه سیب خواص بسیار زیادی دارد که یکی از خواص آن ضد باکتریایی بودن آن است که سبب تعادل و تناسب pH طبیعی پوست( حالت اسیدیته پوست) صورت شما می شود و در نتیجه مانع از ایجاد جوش ها در صورتتان می شود؛ علاوه بر آن چای سبز، با خواص آنتی باکتریایی که دارد خود سبب تسریع خاصیت آنتی اکسیدانی پوست شما می شود و به رسیدن مواد مغذی به پوست صورتتان بهتر کمک خواهد کرد.

طرز تهیه این ماسک شگفت انگیز به این شرح می باشد که دو قاشق برگ چای سبز خشک را برای ده دقیقه در آب داغ خیس کنید و دو قاشق سرکه سیب را با دو قاشق از از معجون چای سبز در کاسه ای تمیز مخلوط نمایید و پس از آن دو قاشق عسل هم به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید؛ این ماسک شل را به صورت لایه لایه روی پوست خود قرار دهید؛ دو الی سه لایه کافی می باشد؛ پس از این که لایه آخر ماسک خشک شد، صورت خود را با آب بشویید.

استفاده بیش از حد سرکه سیب چه خطرات احتمالی در بر دارد ؟

استفاده بیش از حد سرکه سیب چه خطرات احتمالی در بر دارد ؟

هنگامی که از سرکه سیب به مقدار زیاد و یا تعداد دفعات زیاد استفاده کنید ممکن است مشکلاتی برای بدن شما رخ دهد و خطراتی جان شما را تهدید کنید؛

 • در صورتی که از سرکه سیب به مقدار زیاد استفاده کنید، ممکن است عوارض گوارشی شامل تهوع و دل درد در شما ایجاد شود و کسانی که کولیت روده، التهابات دستگاه گوارشی و زخم معده دارند نباید از سرکه سیب استفاده کنند.
 • در صورتی که به مدت بسیار طولانی مقدار بسیار زیادی سرکه سیب مصرف کنید، دچار پوکی استخوان می شوید و کلسیم که جزو مواد معدنی مهم است از استخوان هایتان خارج می شود.
 • نوشیدنی هایی که در خود اسید دارند موجب از بین رفتن مینای دندان می شود و مصرف سرکه سیب رقیق نشده روزانه به مقدار زیاد موجب از بین رفتن مینای دندان ها می شود.
 • سرکه سیب خاصیت اسیدی دارد که ممکن است در صورت برخورد با پوست بدن یا صورت موجب سوختگی آن شود.
 • هنگام مصرف همزمان دارو های درمانی و سرکه سیب باید دقت بالایی کنید زیرا در صورت استفاده از داروهای دیابت یا دیکوکسین و برخی داروهای دیگر ممکن است خطراتی رخ دهد و سطح پتاسیم بدن به شدت کاهش یابد.
 • در صورت استفاده مداوم و زیاد از سرکه سیب ممکن است کالری بدن بیش از حد کاهش یابد و در نهایت فرد دچار خستگی شود.
 • بسیاری از افراد از سرکه سیب برای کاهش وزنشان استفاده می کنند اما در برخی موارد ممکن است برعکس عمل کند و اشتها را افزایش دهد.

کلام آخر

در این مقاله تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا اطلاعات کافی در رابطه با سرکه سیب و خواصی که دارد در اختیارتان قرار دهیم و پاسخ سوال چگونه سرکه سیب درست کنیم را به شما بدهیم و امیدواریم کمک بزرگی به شما کرده باشیم؛

از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بی نهایت متشکر هستیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با چگونه سرکه سیب درست کنیم دارید می توانید از طریق سایت با ما رد میان بگذارید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا